Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

9 lutego nasza szkoła przystąpiła do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku, z uwagi na okoliczności związane z pandemią, świętowanie odbyło się głównie zdalnie.

Na lekcjach informatyki w całej szkole przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem materiałów organizatora. Uczniowie z klas starszych pod kierunkiem Pani Bożeny Gruby przygotowali plakaty związane z bezpieczeństwem w sieci.

Wychowawcy wszystkich klas wygłosili pogadanki na temat niebezpieczeństw w Internecie. W szkole dla młodszych uczniów została przygotowana gazetka z najważniejszymi zagadnieniami na temat zagrożeń w sieci. Pani Anna Chodak przygotowała prezentację multimedialną dla uczniów klas I –III.

W klasach VI – VIII chętni uczniowie pod okiem Pana Tomasza Pawlikowskiego wykonali prezentację i filmiki dotyczące Dnia Bezpiecznego Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu został objęty patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange, a partnerami są: Google PolskaFacebook PolskaSamsungLibrus oraz Elektrownia Powiśle.

Rzeczywistość, która nas otacza i w której dorastają  nasze dzieci bardzo szybko się zmienia. Ostatni rok, w którym świat ogarnęła pandemia sprawił,   że cyfrowe technologie stały się  naszą codziennością. Dlatego też ważne jest, by Internet i jego zasoby były wykorzystywane w bezpieczny sposób. Dziewiątego lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, który w 2004 roku zainicjowała Komisja Europejska.  W Polsce organizatorem wydarzenia od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, tworzone przez  Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange działająca na rzecz nowoczesnej edukacji.  Podstawowym celem obchodów Dania Bezpiecznego Internetu jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Zanim więc rozpoczniemy surfowanie po Internecie warto przypomnieć 10 podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z internetowych zasobów rekomendowanych przez Google – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne,   którego misją jest uporządkowanie światowych zasobów informacji tak, by stały się powszechnie dostępne i użyteczne dla każdego:

  1. Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak adres, numer telefonu itp.
  2. Pamiętaj, że nie każdy jest kimś, za kogo się podaje.
  3. Nie podawaj nikomu hasła dostępu do Twojego konta na stronie, na której jesteś zalogowany.
  4. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego.
  5. Nie umawiaj się sam na spotkania z nieznajomymi, których poznałeś przez Internet.
  6. Stwarzaj trudne do odgadnięcia hasła dostępu – kombinacje minimum 12 cyfr, wielkich i małych liter oraz znaków interpunkcyjnych.
  7. Nie klikaj w nieznane załączniki i linki.
  8. Nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć i nie udzielaj im zbyt wielu informacji na swój temat.
  9. Do każdego konta stosuj inne hasło dostępu.
  10. Zachowaj ostrożność przy pobieraniu plików z Internetu.

Opracowano na podst. :            www.nask.pl ;  www.sites.google.com; https://fundacja.orange.pl; www.saferinternet.pl