Innowacja „Bądź aktywny”

Grudniowe podsumowanie innowacji  „Bądź aktywny”

Z początkiem grudnia 2020r w Naszej szkole rozpoczęła się innowacja

„Bądź aktywny”, która polega na monitorowaniu przez uczniów w czasie wolnym, poprzez dostępne aplikacje sprawdzające aktywność fizyczną, własnego treningu biegowego, rowerowego czy jazdy na rolkach.

Do innowacji obecnie zgłosiło się 24 uczniów.

W grudniu dzięki sprzyjającej pogodzie największym powodzeniem cieszyła się jazda na rolkach.

Obecnie najwięcej punktów uzyskała Anna Dampc z klasy 8 f ( 102 pkt),

na drugim miejscu jest Lesnau Zuzanna z kl 8 f (59 pkt),

trzecie miejsce obecnie zajmuje Kisielewska Lena z kl 7 d (53 pkt).

W związku z dużym zainteresowaniem „jazdy na rolkach” podajemy 10 zalet tej aktywności:

Jazda na rolkach to jeden z najzdrowszych i najprzyjemniejszych sportów. Wzmacnia mięśnie nóg i pośladków, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, poprawia kondycję i zwiększa koordynację ruchową – to główne zalety tej dyscypliny. Poznaj 10 powodów, dla których warto jeździć na rolkach.

Zalety jazdy na rolkach nie sprowadzają się tylko do korzyści zdrowotnych – ten sport, oprócz tego, że wzmacnia ciało, jest doskonałą formą relaksu i sposobem na aktywne spędzanie czasu z rodziną i znajomymi. Jazda na rolkach stwarza okazję do poznania nowych osób, pozwala zapomnieć o stresie, napięciach i daje mnóstwo pozytywnej energii. Co więcej, żeby zacząć jeździć, nie trzeba być wysportowanym – rolki nadają się zarówno dla młodych, jak i dla starszych osób o różnej kondycji.

Zobacz 10 powodów, dla których zakup rolek to doskonała inwestycja we własne zdrowie i dobre samopoczucie.

1. Skutecznie spala tkankę tłuszczową

Rolki są skuteczne w odchudzaniu niemal tak samo jak bieganie. W czasie godziny jazdy można spalić do 700 kcal. Regularne treningi, 2-3 razy w tygodniu, pozwalają na szybką utratę kilogramów. Ważne, by w trakcie treningu utrzymywać tętno na mniej więcej stałym poziomie – dostatecznie dużym, aby czuć zmęczenie, lecz nie za wysokim, żeby proces spalania tłuszczu zachodził efektywnie (tętno powinno wynosić 60-70% tętna maksymalnego, czyli mniej więcej 130 uderzeń na minutę).

1. Nie obciąża stawów

Jazda na rolkach ma tę przewagę nad bieganiem, że w dużo mniejszym stopniu obciąża stawy. Ruch jest płynny, nie wymaga nagłych zrywów, co sprawia, że kolana i kręgosłup nie są tak narażone na przeciążenia jak w trakcie biegu.

1. Poprawia kondycję

Jazda na rolkach należy do sportów aerobowych, inaczej kardio – to znaczy, że wzmacnia serce i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego układu krążenia. Silne serce lepiej pompuje krew i efektywniej dostarcza tlen do wszystkich tkanek organizmu. Dzięki temu mniej się męczymy i mamy więcej energii.

1. Rozwija mięśnie nóg i pośladków

W trakcie jazdy na rolkach pracują wszystkie duże grupy mięśniowe. Najintensywniej zaangażowane są mięśnie nóg (zwłaszcza czworogłowe) oraz pośladków. Z tego powodu rolki to odpowiedni sport dla kobiet, które chcą wysmuklić uda, łydki i nadać jędrność pośladkom. Oprócz dolnych partii ciała, jeżdżąc na rolkach w dużym stopniu wzmacniamy mięśnie grzbietu i brzucha. Wpływają one na prawidłową postawę i utrzymują kręgosłup w dobrej kondycji.

1. Poprawia koordynację ruchową

Konieczność utrzymania balansu na chwiejnych rolkach powoduje, że poszczególne mięśnie naszego ciała muszą ze sobą współpracować. Rolki wyrabiają więc poczucie równowagi i rozwijają koordynację ruchową, która przydaje się nie tylko w sportach, lecz także w życiu codziennym.

1. Dotlenia organizm

Jeżdżąc na rolkach zażywamy ruchu na świeżym powietrzu. Taki trening jest zdrowszy i lepiej dotlenia niż ćwiczenia w zamkniętych pomieszczeniach. Przy okazji można zwiedzić ciekawe miejsca w okolicy, których zazwyczaj nie odwiedzamy chodząc na piechotę lub jeżdżąc samochodem.

1. Bezpieczny sport dla każdego

Do jazdy na rolkach nie ma prawie żadnych przeciwwskazań. Jest to sport uważany za bezpieczny, choć przed wyruszeniem w miasto warto dobrze opanować technikę jazdy. Jeśli jeździmy dobrze, ryzyko kontuzji jest bardzo niewielkie. Co więcej, w tej dyscyplinie nie obowiązują ograniczenia wiekowe. Na rolkach mogą jeździć wszystkie pokolenia: rodzice, dzieci, a nawet dziadkowie.

1. Mogą służyć jako środek transportu

Na rolkach można dotrzeć wszędzie tam, dokąd prowadzą asfaltowe drogi i chodniki. Gdy pogoda jest sprzyjająca, warto zamienić samochód na rolki i dojeżdżać na nich na przykład do pracy – taki dojazd będzie zdrowszy i bardziej ekologiczny, bo nie przyczyni się do emisji szkodliwych spalin.

1. Rozwija kontakty towarzyskie

Wiosną i latem na ulicach można spotkać wielu rolkarzy, dlatego nie trudno nawiązać kontakt z osobą o podobnych zainteresowaniach. Miłośnicy rolek często organizują własne imprezy – maratony, wycieczki do ciekawych miejsc, przejazdy przez miasto w zabawnych strojach, a nawet dyskoteki na rolkach. W wielu miastach popularny jest nightskating, czyli zbiorowy, nocny przejazd największymi ulicami miasta. Jazda na rolkach jest więc okazją do spróbowania czegoś nowego i poznania ciekawych ludzi.

1. Odpręża i redukuje stres

Po dniu pełnym obowiązków przejażdżka na rolkach to doskonały sposób na rozluźnienie i oderwanie się od codziennych spraw. W zależności od humoru i samopoczucia, możemy zrobić sobie intensywny trening szybkościowy lub zdecydować się na rekreacyjny, nieśpieszny przejazd. Bez względu na to, jakie tempo wybierzemy – jazda na rolkach pozwoli przyjemnie spędzić czas z korzyścią dla zdrowia i wyglądu naszej sylwetki.

(artykuł z internetu – źródło: https://wformie24.poradnikzdrowie.pl/rekreacja/sporty-letnie/dlaczego-warto-jezdzic-na-rolkach-10-zalet-jazdy-na-rolkach-aa-foFX-NXyN-9NqW.html)

Anna Dawidowska, Karolina Nalepka

nauczyciele wychowania fizycznego