Innowacja „Bądź aktywny”

Podsumowanie innowacji „Bądź aktywny”

Nadszedł czas na podsumowanie aktywności naszych uczestniczek

Od grudnia do połowy czerwca wszystkie dziewczyny dzielnie rywalizowały w aktywnościach takich jak: biegi, jazda na rowerze, jazda na rolkach.

Łącznie wszystkich punktów uzbierały 15295 !

I miejsce Anna Dampc 8 f 265punktów,

II miejsce Maja Baranowska 7 d 243,5 punktów,

III miejsce Anna Albecka 8 f 146 punktów,

IV miejsce Lena Kisielewska 7d 121,5 punktów,

V miejsce  Gabrysia Dyderska 7d 112,5 punktów,

VI miejsce Ola Kudyn 6a 107 punktów,

Pozostałe uczestniczki to: Asia Rhode 7 d, Viktoria Cichy 8 f, Dargacz Weronika 7 d, Zuzanna Lesnau 8 f, Malwina Malinowska 8 d, Orzeł Klaudia 6, Kamińska Wiktoria 8 c, Julia Hawan 8 f.

Dużą rolę w trakcie realizacji innowacji odgrywało zastosowanie dostępnych aplikacji monitorujących aktywność fizyczną, dzięki czemu było ciekawiej i atrakcyjniej. Na bieżąco były przesyłane pomiary aktywności przez uczestniczki do nauczycieli. Na koniec każdego miesiąca następowało podsumowanie punktów oraz opis zagadnień dotyczący samodzielnego trenowania wybranej aktywności sportowej.

Podsumowanie za maj

Nadszedł czas w naszej innowacji „Bądź aktywny”  na podsumowanie MAJA.

Pogoda zaczęła się poprawiać o czym świadczy duża aktywność naszych uczestniczek !!!  W tym miesiącu najwięcej punktów zdobywały dziewczyny jeżdżąc na rowerze.

Na pierwszym miejscu  jest Maja Baranowska,

drugie miejsce zdobyła Albecka Anna,

na trzecim miejscu jest Joanna Rhode.

Gratulacje!!!

 Przed nami został ostatni miesiąc rywalizacji między dziewczynami.  Wyniki nieznacznie się różnią więc walka o zwycięstwo trwa. No i pogoda nareszcie pozwala na biegi, rolki i rower. Trzymamy kciuki. Może w czerwcu padnie nowy rekord punktów.

Życzymy powodzenia i czekamy na wasze osiągnięcia.

Karolina Nalepka, Dawidowska Anna

Podsumowanie za kwiecień

Nadszedł czas w naszej innowacji „Bądź aktywny” na podsumowanie kwietnia.

Mamy wiosnę i aktywność naszych uczestniczek się zwiększa !!!

Na pierwszym miejscu  jest Anna Dampc (biegi + rolki)

drugie miejsce zdobyła Kudyn Ola (bieganie)

na trzecim miejscu jest Albecka Ania (biegi)  oraz Asia Rhode (biegi + rower)

Gratulacje!!!

Oto kilka zdjęć zrobionych przez uczestniczki podczas swoich treningów:

Został nam już tylko maj i czerwiec do końca innowacji.

Życzymy wytrwałości w treningach!

Jako ciekawostkę zamieszczamy link gdzie znajdziecie informacje

– jaki rower wybrać

– bezpieczeństwo na rowerze

– przepisy drogowe dla rowerzysty

– trochę historii o rowerach

– gadżety potrzebne do rowerów.   link

Podsumowanie za marzec

Nadszedł czas w naszej innowacji „Bądź aktywny” na podsumowanie marca. Na szczęście mamy już wiosnę!!! Mamy nadzieję, że aktywność naszych uczniów będzie coraz większa. W tym miesiącu najłatwiej było biegać (ze względu na opady śniegu).

Na pierwszym miejscu  jest Anna Dampc,

drugie miejsce zdobyła Malwina Malinowska,

na trzecim miejscu jest Weronika Skurtys.

Gratulacje!!!

Tym razem proponujemy przeczytać parę słów na temat

„SLOW JOGGINGU”

Bieganie dla tych, którzy nienawidzą biegać J

Slow jogging to rodzaj treningu biegowego, polegający na truchtaniu wolniejszym niż chodzenie. Tę aktywność stworzył japoński prof. Hiroaki Tanaka, który przez lata badał wpływ poszczególnych dyscyplin sportowych na samopoczucie i zdrowie.

Tanaka przez długie lata pracował nad stworzeniem aktywności fizycznej na tyle łatwej, aby mógł ją uprawiać każdy, ale jednocześnie na tyle skutecznej, aby zapobiegać chorobom cywilizacyjnym i przynosić korzyści zdrowotne. Z czasem stało się dla niego jasne, że aktywność fizyczna, podejmowana codziennie przez 30-60 min., ale na tyle lekka, by móc wykonywać ją z uśmiechem, jest panaceum na wiele dolegliwości trapiących współczesnego człowieka.

Tempo slow joggingu

Przyjmuje się, że optymalne tempo truchtania w slow joggingu to około 3-5 km/h. Tanaka mawia o niej, że to bieganie w rytmie niko, niko, czyli „z uśmiechem”, bez zmęczenia i bez katowania się zabójczym tempem. Jeżeli podczas biegu nie męczysz się, nie masz zadyszki i możesz się uśmiechać, rozmawiać czy podśpiewywać piosenkę, to znaczy, że biegniesz w optymalnym dla siebie tempie.

Dlaczego warto trenować slow jogging?

 • poprawia kondycję fizyczną,
 • nie męczy,
 • zapobiega chorobom cywilizacyjnym (cukrzyca, otyłość, nadciśnienie, miażdżyca, choroby serca),
 • nie musisz się bać urazów stawów kolanowych, bioder i kręgosłupa, bo lądujesz na śródstopiu, a nie na pięcie,
 • jest bardzo nieobciążającym ćwiczeniem, więc nadaje się nawet dla osób na diecie, które nie mają energii na bardziej wymagającą aktywność
 • znacząco poprawia wytrzymałość organizmu
 • wydłuża życie (w zdrowiu)
 • przy dokładnie takim samym dystansie i takiej samej szybkości wydatek kaloryczny organizmu w czasie slow joggingu jest dwukrotnie wyższy niż przy chodzie. By spalić 200-300 kcal, trzeba wybrać się na 7-kilometrowy spacer. Slow jogging natomiast, również w tempie spacerowym, zapewni utratę tej samej ilości kalorii już na 3,5-5 kilometrowym dystansie,
 • zwiększa też wydolność organizmu
 • wzmacnia mięśnie całego ciała, od mięśni nóg i ud, przez mięśnie pośladków, brzucha i grzbietu, aż po mięśnie rąk
 • nie wywołuje zadyszki i zmęczenia, więc nie wzbudzi wyrzutów sumienia i rozżalenia nad brakiem kondycji,
 • tak jak każda aktywność o umiarkowanej intensywności świetnie dotlenia mózg, poprawiając pamięć i koncentrację
 • wzmacnia odporność
 • dobroczynny wpływ na kondycję umysłową (relaksuje, poprawia uważność)

CIEKAWOSTKA

Jeszcze do niedawna wierzono, że proces starzenia się spowodowany jest zmniejszeniem się liczby komórek mózgowych, a co za tym idzie – zmniejszenia sprawności intelektualnej. Dziś wiemy, że liczba ta może rosnąć i maleć niezależnie od wieku i jest ściśle związana z ilością codziennego ruchu. Badania 8000 osób na przestrzeni 40 lat wykazały, że występowanie choroby Alzheimera było najwyższe w grupie o najniższej aktywności fizycznej. Slow jogging, kontynuowany przez 6 miesięcy, 3 razy w tygodniu przez godzinę wyraźnie wpłynął na zwiększenie ilości komórek mózgowych osób, które go praktykują.

JAK BIEGAĆ? ZASADY TRENINGU W TEMPIE SLOW

 • Utrzymuj wolne tempo – takie, podczas którego możesz nie tylko swobodnie rozmawiać, ale też śmiać się czy śpiewać. Często oznacza to trucht wolniejszy od zwykłego spaceru.
 • Ląduj na śródstopiu. Kiedy biegowy krok kończy się na śródstopiu, wysklepienie stopy działa jak naturalna amortyzacja, zmniejszająca przeciążenia stawów i mięśni.
 • W slow joggingu krok jest nieco krótszy, co dodatkowo ułatwia lądowanie na śródstopiu.
 • Pamiętaj o sylwetce. Wyprostuj plecy, a podbródek unieś lekko ku górze. Biegnij, utrzymując linię wzroku na wysokości horyzontu.
 • Oddychaj naturalnie – Twój organizm dostosuje rytm oddechów do rytmu kroków.
 • Truchtaj regularnie. Zacznij od krótkich treningów, stopniowo wydłużając czas ich trwania tak, abyś po kilku tygodniach mógł biegać bez wysiłku 30–50 minut każdego dnia. Tanaka i proponuje, by ćwiczyć codziennie, ponieważ slow jogging nie jest męczący i nie są w nim wymagane przerwy na regenerację organizmu, jak w przypadku uprawiania innych sportów, np. tradycyjnego biegania.
 • Jeśli przez napięty grafik nie możesz wygospodarować czasu na dłuższy trening, truchtaj krócej, ale częściej, na przykład podczas spaceru z psem czy w drodze na zakupy.
 • Slow jogging z powodzeniem możesz uprawiać także w… domu. Wystarczą 2–3 metry wolnej przestrzeni. Trening w domowych warunkach często okazuje się bardziej efektywny niż ten w plenerze – nawroty tam i z powrotem pochłaniają większe ilości energii, a to przekłada się na spalone kalorie.

 

Nauczycielki wychowania fizycznego

Karolina Nalepka i Ania DawidowskaJ

Materiał skopiowany z internetu: ( Facebook-nauczyciele wychowania fizycznego- autor Emilka Gryko)

https://www.facebook.com/download/3835537469866316/SLOW%20JOGGING.docx?av=100001279413752&eav=AfZIvRa4O7QAV6zcYb50PDf4BpGPqTf4KrMRn_ZW5ONTM4-Ekd_A6dnblhuw90H9IhU&hash=AcqbQwQyYJN6MSM13FE&__cft__[0]=AZVS9HPH2nTXBn588Fnj-dihQjJZJ-QnJcmC1CEzYMqPnDSoc0qb0tGcKpChwqmXFARtyGK8UyOJQsqmdc1WgCh8PBhIWeYr2N7-OtStYwn3FITnbGCUjTO7X8VFK60qrhN38QOh-DC3qS7N9gGTXW_e&__tn__=H-R

Podsumowanie innowacji  „Bądź aktywny” w lutym

W lutym niestety nadal pogoda trochę nam popsuła plany treningowe.

Gratulacje dla dziewczyn, które mimo wszystko aktywnie uczestniczyły w naszej innowacji.

W lutym na pierwszym miejscu jest Kudyn Ola z klasy 6 a, drugie miejsce ma Anna Dampc z kl 8 f  na miejscu trzecim jest Albecka Ania z kl 8 f

Gratulacje!!!

Tym razem zachęcamy do  biegania

Bieganie zimą – jak się ubrać do biegania w sezonie zimowym?

„Można by powiedzieć przekornie – w czymkolwiek, byle nie zmarznąć, ale nie będzie to cała prawda. Nie tylko rodzaj odzieży ma znaczenie. Jej grubość i materiał również. Elegancka bluza z modnej kolekcji dobrze się prezentuje, ale niekoniecznie sprawdzi się podczas treningu biegowego. Strój do biegania zimą osłania nas i ochrania jednocześnie. Osłania przed temperaturą, wiatrem i wilgocią, ochrania przed wychłodzeniem, gdy zatrzymamy się na przejściu dla pieszych albo żeby złapać oddech.

Przede wszystkim warto korzystać z odzieży syntetycznej. Nie tylko ze względu na jej lekkość, ale przede wszystkim na oddychalność, czyli dobre i bardzo dobre odprowadzanie potu z powierzchni ciała. W niskich temperaturach odprowadzanie wilgoci staje się kluczowe, a odzież do biegania zimą jest na to przygotowana. Biegając, angażujemy całe ciało, zwiększamy przepływ krwi, generujemy więcej ciepła. Podczas wysiłku nasza skóra wilgotnieje, regulując temperaturę, to naturalne i pożądane działanie. Jeśli odsłonimy wilgotną skórę, odczucie zimna będzie intensywne, a jednocześnie może nam zaszkodzić. Dlatego biegając w zimie, warto osłonić się od stóp po czubek głowy. Nie możemy jednak przesadzić z ciepłotą. Jeśli przedobrzymy, będzie nam za ciepło i cała przyjemność biegania zniknie. Podobnie, gdy niedoszacujemy warunków i ubierzemy się zbyt lekko. Wówczas będziemy szybko tracić temperaturę i zużywać dużo energii na ogrzanie mięśni. Będziemy myśleć, że wciąż nam zimno, zamiast regulować oddech albo delektować się zimową przyrodą.” Więcej informacji na:

źródło: https://www.intersport.pl/poradniki/bieganie-zima/?gclid=CjwKCAiAkJKCBhAyEiwAKQBCktsgfPw6d2rvEZEeNedDNbS4qwpVyYDYBA9Ky57WUzXlULPgwOsorhoCy80QAvD_BwE

Anna Dawidowska i Karolina Nalepka  

nauczyciele wychowania fizycznego

 

Styczniowe podsumowanie innowacji  „Bądź aktywny”

 W styczniu niestety pogoda trochę nam popsuła plany treningowe. Na szczęście nie wszystkich przestraszyła.

Tym razem na pierwszym miejscu są dwie dziewczyny z taką sama ilością punktów  Anna Dampc z kl 8 f (38 pkt. zdobytych w czasie biegu i jazdy na rolkach), z taką samą liczbą punktów Ola Kudyn z klasy 6 a ( zdobyła 38 pkt. w treningu biegowym), za jazdę na rowerze na miejscu drugim jest Kisielewska Lena z klasy 7 d (23,5 pkt.)  na miejscu trzecim jest Maja Baranowska z klasy 7 d (23 pkt, za jazdę na rowerze i rolki).

Kilka zdjęć naszych sportowych dziewczyn

Tym razem zachęcamy do jazdy na rowerze. Oto zalety tej aktywności – link

Anna Dawidowska, Karolina Nalepka

nauczyciele wychowania fizycznego

Grudniowe podsumowanie innowacji  „Bądź aktywny”

 Z początkiem grudnia 2020r w Naszej szkole rozpoczęła się innowacja

„Bądź aktywny”, która polega na monitorowaniu przez uczniów w czasie wolnym, poprzez dostępne aplikacje sprawdzające aktywność fizyczną, własnego treningu biegowego, rowerowego czy jazdy na rolkach.

Do innowacji obecnie zgłosiło się 24 uczniów.

W grudniu dzięki sprzyjającej pogodzie największym powodzeniem cieszyła się jazda na rolkach.

Obecnie najwięcej punktów uzyskała Anna Dampc z klasy 8 f ( 102 pkt),

na drugim miejscu jest Lesnau Zuzanna z kl 8 f (59 pkt),

trzecie miejsce obecnie zajmuje Kisielewska Lena z kl 7 d (53 pkt).

 

W związku z dużym zainteresowaniem „jazdy na rolkach” podajemy 10 zalet tej aktywności:

Jazda na rolkach to jeden z najzdrowszych i najprzyjemniejszych sportów. Wzmacnia mięśnie nóg i pośladków, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, poprawia kondycję i zwiększa koordynację ruchową – to główne zalety tej dyscypliny. Poznaj 10 powodów, dla których warto jeździć na rolkach.

Zalety jazdy na rolkach nie sprowadzają się tylko do korzyści zdrowotnych – ten sport, oprócz tego, że wzmacnia ciało, jest doskonałą formą relaksu i sposobem na aktywne spędzanie czasu z rodziną i znajomymi. Jazda na rolkach stwarza okazję do poznania nowych osób, pozwala zapomnieć o stresie, napięciach i daje mnóstwo pozytywnej energii. Co więcej, żeby zacząć jeździć, nie trzeba być wysportowanym – rolki nadają się zarówno dla młodych, jak i dla starszych osób o różnej kondycji.

Zobacz 10 powodów, dla których zakup rolek to doskonała inwestycja we własne zdrowie i dobre samopoczucie.

 1. Skutecznie spala tkankę tłuszczową

Rolki są skuteczne w odchudzaniu niemal tak samo jak bieganie. W czasie godziny jazdy można spalić do 700 kcal. Regularne treningi, 2-3 razy w tygodniu, pozwalają na szybką utratę kilogramów. Ważne, by w trakcie treningu utrzymywać tętno na mniej więcej stałym poziomie – dostatecznie dużym, aby czuć zmęczenie, lecz nie za wysokim, żeby proces spalania tłuszczu zachodził efektywnie (tętno powinno wynosić 60-70% tętna maksymalnego, czyli mniej więcej 130 uderzeń na minutę).

 1. Nie obciąża stawów

Jazda na rolkach ma tę przewagę nad bieganiem, że w dużo mniejszym stopniu obciąża stawy. Ruch jest płynny, nie wymaga nagłych zrywów, co sprawia, że kolana i kręgosłup nie są tak narażone na przeciążenia jak w trakcie biegu.

 1. Poprawia kondycję

Jazda na rolkach należy do sportów aerobowych, inaczej kardio – to znaczy, że wzmacnia serce i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego układu krążenia. Silne serce lepiej pompuje krew i efektywniej dostarcza tlen do wszystkich tkanek organizmu. Dzięki temu mniej się męczymy i mamy więcej energii.

 1. Rozwija mięśnie nóg i pośladków

W trakcie jazdy na rolkach pracują wszystkie duże grupy mięśniowe. Najintensywniej zaangażowane są mięśnie nóg (zwłaszcza czworogłowe) oraz pośladków. Z tego powodu rolki to odpowiedni sport dla kobiet, które chcą wysmuklić uda, łydki i nadać jędrność pośladkom. Oprócz dolnych partii ciała, jeżdżąc na rolkach w dużym stopniu wzmacniamy mięśnie grzbietu i brzucha. Wpływają one na prawidłową postawę i utrzymują kręgosłup w dobrej kondycji.

 1. Poprawia koordynację ruchową

Konieczność utrzymania balansu na chwiejnych rolkach powoduje, że poszczególne mięśnie naszego ciała muszą ze sobą współpracować. Rolki wyrabiają więc poczucie równowagi i rozwijają koordynację ruchową, która przydaje się nie tylko w sportach, lecz także w życiu codziennym.

 1. Dotlenia organizm

Jeżdżąc na rolkach zażywamy ruchu na świeżym powietrzu. Taki trening jest zdrowszy i lepiej dotlenia niż ćwiczenia w zamkniętych pomieszczeniach. Przy okazji można zwiedzić ciekawe miejsca w okolicy, których zazwyczaj nie odwiedzamy chodząc na piechotę lub jeżdżąc samochodem.

 1. Bezpieczny sport dla każdego

Do jazdy na rolkach nie ma prawie żadnych przeciwwskazań. Jest to sport uważany za bezpieczny, choć przed wyruszeniem w miasto warto dobrze opanować technikę jazdy. Jeśli jeździmy dobrze, ryzyko kontuzji jest bardzo niewielkie. Co więcej, w tej dyscyplinie nie obowiązują ograniczenia wiekowe. Na rolkach mogą jeździć wszystkie pokolenia: rodzice, dzieci, a nawet dziadkowie.

 1. Mogą służyć jako środek transportu

Na rolkach można dotrzeć wszędzie tam, dokąd prowadzą asfaltowe drogi i chodniki. Gdy pogoda jest sprzyjająca, warto zamienić samochód na rolki i dojeżdżać na nich na przykład do pracy – taki dojazd będzie zdrowszy i bardziej ekologiczny, bo nie przyczyni się do emisji szkodliwych spalin.

 1. Rozwija kontakty towarzyskie

Wiosną i latem na ulicach można spotkać wielu rolkarzy, dlatego nie trudno nawiązać kontakt z osobą o podobnych zainteresowaniach. Miłośnicy rolek często organizują własne imprezy – maratony, wycieczki do ciekawych miejsc, przejazdy przez miasto w zabawnych strojach, a nawet dyskoteki na rolkach. W wielu miastach popularny jest nightskating, czyli zbiorowy, nocny przejazd największymi ulicami miasta. Jazda na rolkach jest więc okazją do spróbowania czegoś nowego i poznania ciekawych ludzi.

 1. Odpręża i redukuje stres

Po dniu pełnym obowiązków przejażdżka na rolkach to doskonały sposób na rozluźnienie i oderwanie się od codziennych spraw. W zależności od humoru i samopoczucia, możemy zrobić sobie intensywny trening szybkościowy lub zdecydować się na rekreacyjny, nieśpieszny przejazd. Bez względu na to, jakie tempo wybierzemy – jazda na rolkach pozwoli przyjemnie spędzić czas z korzyścią dla zdrowia i wyglądu naszej sylwetki.

(artykuł z internetu – źródło: https://wformie24.poradnikzdrowie.pl/rekreacja/sporty-letnie/dlaczego-warto-jezdzic-na-rolkach-10-zalet-jazdy-na-rolkach-aa-foFX-NXyN-9NqW.html)

 

Anna Dawidowska, Karolina Nalepka

nauczyciele wychowania fizycznego