Innowacja – Zaproś mnie na swoją lekcję

Ogólnopolski projekt „Zaproś mnie na swoją lekcję” – 9

Za nami 9 już spotkanie z gościem w ramach projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”. Nasze zaproszenie przyjęła p. Marzena Dembicka – trener, couch, mediator, właścicielka Pracowni Poznania Potrzeb.

Pani Marzena zabrała nas na wycieczkę do Namibii, państwa w południowo-zachodniej Afryce, leżącego nad Oceanem Atlantyckim.

„Spotkanie z Afryką , czyli co nas łączy a co dzieli” pozwoliło nam poznać egzotyczną przyrodę, różnorodne zwierzęta, niesamowite widoki oraz inne zwyczaje i kulturę.

Ta wirtualna podróż pokazała nam, że warto doceniać ludzi i rzeczy, które mamy na co dzień, m.in. dostęp do edukacji, bieżącą wodę, jedzenie i inne „fajne” rzeczy o których dzieci z Namibii mogą tylko pomarzyć.

                                        Anna Kleppin- Formela

Ogólnopolski projekt „Zaproś mnie na swoją lekcję” – 8

Kolejny raz w ramach projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję” klasę VII c  odwiedziła p. Dorota Jankowiak-Dąbrowska – pedagog o specjalizacji resocjalizacji i socjoterapii, autorka i organizatorka warsztatów o charakterze profilaktycznym dla dzieci i młodzieży.

Tematem zajęć był CYBERBULLYING  –  czyli współczesne oblicze przemocy.

Pani Dorota przybliżyła nam m.in pojęcie cyberbullyingu, stalkingu, agresora oraz poławiacza w sieci. Opowiedziała jak należy żyć i funkcjonować w świecie cyber, jak ważne jest budowanie pozytywnych relacji w sieci oraz o tym jak ważna jest w sieci prywatność.

Pani Dorota uwrażliwiła również uczniów na to, aby dwa razy zastanowili się nad tym co piszą lub jakie zdjęcia udostępniają w internecie, ponieważ każdy z nas zostawia po sobie ślad cyfrowy.

                                                                                                    Anna  Kleppin- Formela

Ogólnopolski projekt „Zaproś mnie na swoją lekcję” – 7

W tym tygodniu kl. VIIc gościła na zajęciach p. Joannę Tomczyk studentkę pedagogiki na Uniwersytecie Łódzkim. Pani Asia poruszyła często pomijany temat, lecz bardzo ważny dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Otóż rozmawialiśmy o zaburzeniach odżywiania, ich objawach oraz powikłaniach. Na spotkaniu p. Joanna przybliżyła nam pojęcie anoreksji oraz opowiedziała nam swoją historię zmagań z tą chorobą. Zdradziła powody, dlaczego przestała jeść i zaczęła się głodzić. Pani Asia przedstawiła nam znaki sygnalizujące początki choroby, opowiedziała o swoim leczeniu w szpitalu zamkniętym oraz o powikłaniach, jakie niesie ze sobą anoreksja.

Opowiadając nam swoją historię p. Joanna chciała przestrzec młodzież przed konsekwencjami stosowania niekontrolowanych diet oraz przestrzec przed tym, by nie rozwiązywać swoich problemów głodząc się: „Nie jest prawdą, że im mniej ważymy, tym bardziej jesteśmy szczęśliwi. Wchodząc w labirynt anoreksji i tracąc kontrolę zbliżamy się jedynie do śmierci”

                                                                                           Anna Kleppin – Formela

Ogólnopolski projekt „Zaproś mnie na swoją lekcję” – 6

Za nami kolejne spotkanie w ramach ogólnopolskiego projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”. Tym razem nasze zaproszenie przyjęła pani Kamila Plewa, która poprowadziła dla nas wspaniałą lekcję o sketchnotingu i myśleniu wizualnym. Wszyscy pilnie uczyliśmy się podstaw tej metody notowania.

Sketchnoting –  z angielskiego sketch – szkic, noting – notowanie. Czyli notatki rysunkowe, notowanie z elementami szkicowania, bazgrania, rysowania.

Rysunkowy wymiar notowania ułatwia skupienie i zapamiętywanie przekazywanych treści. Pomaga również wyzwolić kreatywność i świeże spojrzenie, ponieważ rysując coś, musimy zastanowić się co dane hasło dla nas oznacza.

Sketchnoting to jednak nie tylko rysunki. To również opisy i hasła, które pomagają nadać rysunkom określone znaczenie.

Źródło: https://www.mysleniewizualne.pl/sketchnoting/

Ogólnopolski projekt „Zaproś mnie na swoją lekcję” – 5

Tym razem uczniowie klasy VIIc podczas godziny wychowawczej gościli panią Marzenę Rusinowską, która poprowadziła zajęcia o talentach i mocnych stronach w ujęciu instytutu Gallupa.

Podczas spotkania odkrywaliśmy w sobie talenty i dyskutowaliśmy w jaki sposób możemy je na co dzień rozwijać. Dzięki pani Marzenie uświadomiliśmy sobie, że każdy z nas ma super moce i nosi w sobie dużo dobrego.

                                                                     Anna Kleppin – Formela

Ogólnopolski projekt „Zaproś mnie na swoją lekcję” – 4

To było już czwarte spotkanie klasy VIIc z gościem w ramach ogólnopolskiego projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”. Tym razem swój czas poświęciła nam p. Dorota Jankowiak – Dąbrowska, pedagog o specjalizacji resocjalizacji i socjoterapii, autorka i organizatorka warsztatów o charakterze profilaktycznym dla dzieci i młodzieży „ Jak nie schrzanić sobie życia wchodząc w konflikt z prawem”.

Pani Dorota przybliżyła uczniom pojęcia demoralizacji oraz przestępczości nieletnich. Opowiedziała w jakich godzinach można przebywać bez opieki, czym są czyny karalne i jakimi konsekwencjami są one związane.

Uczniowie kl. VIIc dowiedzieli się, że odpowiedzialność karna może być już od 13 roku życia, a także co zmienia się po ukończeniu 15 roku życia oraz kto odpowiada m.in. finansowo za jego czyny. Dowiedzieliśmy się również jak wygląda życie w zakładzie karnym czy poprawczym. Na koniec usłyszeliśmy dwie historie nastolatków, którzy przez swoje nieodpowiedzialne zachowanie „schrzanili swoje życie”

Lekcja była dla nas bardzo wartościowa i pouczająca.

                                                                               Anna Kleppin – Formela

 

Ogólnopolski projekt „Zaproś mnie na swoją lekcję” – 3

Dnia 10. 12.2020 klasa VIIc wraz z wychowawcą mieli zaszczyt gościć na lekcji wyjątkową osobę, jaką jest na pewno Pan prof. Lech Mankiewicz – ambasador Khan Academy, nauczyciel fizyki i naukowiec z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

Pan Lech Mankiewicz poprowadził dla nas bardzo inspirujące, zmuszające do przemyśleń spotkanie na temat tego, dlaczego warto uczyć się przez całe życie i o konieczności wywoływania w sobie głodu wiedzy. Podkreślił, jak ważne jest, by nie poddawać się, gdy napotykamy na przeszkody tylko odważnie powinniśmy iść do przodu i dążyć do swojego celu.

Pan Profesor uzmysłowił uczniom, że nauka zdalna jest dla nich ogromną szansą i to od nich zależy, jak dobrze ją wykorzystają.

                                                                   Anna Kleppin – Formela

 

Ogólnopolski projekt „Zaproś mnie na swoją lekcję” – 2

Dnia 02.12.2020 kl. VIIc wraz z wychowawcą miała przyjemność gościć online na godzinie wychowawczej p. Sabinę Piłat – nauczycielkę, podróżniczkę oraz prowadzącą  YouTubowy kanał „Nauka w plecaku”.

Pani Sabina zabrała nas w ciekawą oraz inspirującą podróż po Europie, Azji i Afryce. Jednocześnie uświadomiła nas, jak ważna jest nauka oraz znajomość języków obcych.

Anna Kleppin – Formela

 

Ogólnopolski projekt „Zaproś mnie na swoją lekcję” – 1

Klasa VII c bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Zaproś mnie na swoją lekcję”. Inicjatywa ta umożliwia zdalne spotkania z nauczycielami, specjalistami z wielu dziedzin nauki, twórcami popularnych stron, projektów i blogów, którzy w formie wymiany, realizują wzbogacające treści programowe podczas lekcji online.

Dnia 19 listopada 2020 r. odwiedziła nas p. Ewa Owczarek, nauczycielka j niemieckiego w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym, która zabrała nas na wirtualną wycieczkę po Berlinie, przekazując jednocześnie garść ciekawostek historycznych.

Anna Kleppin – Formela