IX Olimpiada Wiedzy o Piaśnicy i nazistowskich zbrodniach na Pomorzu

IX Olimpiada Wiedzy o Piaśnicy i nazistowskich zbrodniach na Pomorzu

Dnia 21 kwietnia 2022 r. w Bolszewie odbyła się IX Olimpiada Wiedzy o Piaśnicy i nazistowskich zbrodniach na Pomorzu „Nazistowskie zbrodnie na Pomorzu Gdańskim” w ramach X Dni Piaśnickich, który zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Bolszewie.

Tematyka konkursu dotyczyła:  polityki okupacyjnej III Rzeszy na Pomorzu Gdańskim, wojny obronnej Polski na Pomorzu Gdańskim,  wybitnych obrońców polskości zamordowanych w Piaśnicy, sprawców zagłady piaśnickiej, działań okupanta na terenie Pomorza, ruchu oporu na Pomorzu Gdańskim, prób  zatarcia śladów zbrodni w Piaśnicy, działalności Komisji Ekshumacyjnej,  działalności Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka.

W konkursie brali udział uczniowie ze szkół podstawowych  z gminy wiejskiej i miejskiej Wejherowo. Konkurs składał się z dwóch etapów. W I uczestniczyło 17 uczniów, którzy pisali test wiedzy. Do II etapu przeszło 10 najlepszych uczestników.

Naszą szkołę w konkursie reprezentowały: Zosia Grzona (8i), Emilia Nadolska (8f) i Zosia Sądej (7h). Dziewczęta najlepiej poradziły sobie z pytaniami pisemnymi. W II etapie losowały pytania i odpowiadały ustnie przed komisja, w skład której wchodziły: pani Katarzyna Błędzka ( SP Bolszewo, organizator), pani  Monika Tomkiewicz (Instytut Pamięci Narodowej  oraz pani Elżbieta Grot, która jest kierownikiem Działu Naukowego w Sopocie w Muzeum Stutthof, autorką wielu artykułów na temat zbrodni nazistowskich na Pomorzu, a szczególnie zbrodni w Piaśnicy.

Ostatecznie uczennice zajęły: Zosia Sądej – III miejsce, Emilia Nadolska – wyróżnienie, a Zosia Grzona – dyplom za udział.

Opiekun: Aleksandra Rohde