Klasa IV A – Spacer szlakiem kaszubskich nut

Klasa IV A na lekcjach języka kaszubskiego wybrała się na spacer szlakiem kaszubskich nut.  Rozstawione w mieście elementy tradycyjnej pieśni kaszubskiej wskazują na najważniejsze w mieście atrakcje. Wędrując szlakiem można zwiedzić m.in. Kościół św. Anny, Rynek, Park Miejski, Filharmonię Kaszubską czy Kalwarię Wejherowską. Przy ostatnim postumencie ustawiono nietypową rzeźbę wieńczącą szlak – postać Kaszuby wygrywającego na akordeonie popularną wyliczankę. Aby posłuchać kaszubskiego alfabetu należy przycisnąć jeden z klawiszy akordeonu. Rzeźba autorstwa Tomasza Morka i Artura Wyszeckiego powstawała przez osiem lat.

Kaszubski pisarz Stanisław Janke napisał ,że  „ Nuty Kaszubskie to nie tylko akcent folklorystyczny, gdyż w czasie zaborów pruskich stanowiły one rodzaj Hymnu Kaszubów, mówiącego o tym, że Kaszubi mają swoją stolicę, swoją kulturę i swój język.  Jego zdaniem ta wyliczanka, choć znana w różnej postaci wśród narodów europejskich, na Kaszubach stanowiła rodzaj protestu przeciwko germanizacji. Sam fakt, iż śpiewano ją w języku kaszubskim, był rodzajem manifestacji języka i kultury kaszubskiej.