Klasa V A Wycieczka do Ratusza w Wejherowie.

Dnia 4 września uczniowie języka kaszubskiego z klasy Va  wybrali się do Ratusza w Wejherowie.

Budynek Ratusza jest architektoniczną chlubą Wejherowa. Przed budynkiem stoi pomnik Jakuba Wejhera, który założył miasto w 1650 roku. Wtedy też powstał pierwowzór obecnego Ratusza. Dzisiejsza budowla została wykonana w 1908 roku. Wewnątrz  znajduje się Sala Tradycji i Historii Wejherowa. Jest ona wypełniona przedmiotami związanymi z historią i kulturą miasta. Można tam odnaleźć m.in. drzewo genealogiczne Wejherów, dokumenty z podpisem Jana Kazimierza, Kaszubski alfabet, kaszubskie instrumenty muzyczne i wiele innych skarbów.

Sala Historyczna przygotowana została w hołdzie Teodorowi Bolduanowi – burmistrzowi Wejherowa oraz przedsiębiorcom, rzemieślnikom i organizacjom społecznym, które przyczyniły się do rozkwitu miasta Wejherowa w okresie międzywojennym. Jest to bogata ekspozycja, a klimat epoki został podkreślony efektami multimedialnymi.

W Sali Historycznej można obejrzeć m.in. multimedialny gabinet Teodora Bolduana, burmistrza Wejherowa w latach 1934-39, warsztat stolarski, Bank Polski z zabytkową już kasą pancerną, zakład zegarmistrzowski, zakład fryzjerski „Rococo”, który powstał w Wejherowie w 1927 r., a jego właścicielem był Jakub Hildebrandt. Jest także odtworzona kawiarnia, która mieściła się przy ul. Lęborskiej.

Oryginalne pamiątki, zdjęcia, wyposażenie zakładów usługowych, które przekazali darczyńcy – mieszkańcy Wejherowa, wprowadzają odwiedzających wejherowski Ratusz w klimat lat 30-tych.

Na pamiątkę uczniowie otrzymali upominki od UM w Wejherowie. Wycieczka zakończyła  się pysznymi lodami w cukierni Wenta.