Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

„A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą,
nie znać języka swego – hańbą oczywistą.”
Franciszek Ksawery Dmochowski

 

To wyjątkowe święto zostało ustanowione przez UNESCO, by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone oraz ginące.

W poniedziałek 22 lutego 2021 r. w Szkole Podstawowej nr 9 im. Józefa Wybickiego  w Wejherowie odbył się szereg konkursów pod hasłem ”Zabawy językiem polskim”. Tego dnia uczniowie uczcili na lekcjach on-line swój język ojczysty.

KLASY I-III

Dzieci na lekcjach w dniach 22, 23 lutego uczestniczyły w zabawach z językiem polskim, rozwiązywały zagadki językowe, rebusy.

Warto podkreślić, że kształtowanie kompetencji językowych uczniów, w tym umiejętności  poprawnego komunikowania się w języku polskim, jest jedną z najważniejszych umiejętności w zakresie kształcenia ogólnego w szkole podstawowej.

KLASY IV

            „Łamańce językowe”

O godzinie 15:10 i 16:00 do rywalizacji stanęli wybrani uczniowie klas czwartych. Każdy chciał swoją klasę zaprezentować z jak najlepszej strony, a więc nie przerażały ich wcale „wierszyki łamiące języki”. Na uczestników czekały aż trzy etapy zmagań, a nad poprawnością konkursu czuwało jury w składzie: p. Anna Wróblewska, p. Bożena Wójcik, p. Beata Fokcińska, p. Lucyna Bieszke, p. Aleksandra Rohde, p. Barbara Pawłowicz.

Uczniowie dali z siebie wszystko, a poziom konkursu był bardzo wysoki. Kto nie wierzy, to niech spróbuje swoich sił: Tracz tarł tarcicę tak, takt w takt, jak takt w takt i w takt tarcicę tartak tarł.

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury ogłosiło werdykt:

Tytuł Mistrza Łamańców Językowych uzyskała: Anna Piotrowicz z klasy 4C oraz Maja Machola z klasy 4E, a wyróżnienia: Agata Eremus z klasy 4C i Nadia Talipska z klasy 4D.

KLASY IV-VIII

            „Zabawy językiem polskim” – konkurs na zabawę on-line

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie z klas V – VIII mogli w ramach konkursu przygotować zabawę internetową, która pojawiłaby się na stronie internetowej szkoły.

Nasi uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością i nie kazali nam długo czekać. Pierwsze propozycje pojawiły się już parę dni po ogłoszeniu konkursu. Tematyka proponowanych gier    i quizów była bardzo zróżnicowana od treści lektur, ortografię aż po znajomość części mowy  i związków frazeologicznych.

Mam nadzieję, że już spróbowaliście swoich sił w zabawach polonistycznych (http://sp9.wejherowo.pl/)

Zwycięzcami tego konkursu zostali:

I miejsce –  Wiktor Świechowski klasa 5A

II miejsce – Franciszek Żełudkowski klasa 6E

III miejsce – Wiktoria Dopka klasa 7I

            „Zabawy językiem polskim – Słowotwórstwo pierwiastkowe”

Uczniowie z klas VII i VIII mogli spróbować swoich sił w nietypowej zabawie chemicznej, której inicjatorką była pani Małgorzata Nowakowska. Zadanie polegało na utworzeniu powiedzenia, cytatu, ale warunkiem było wykorzystanie możliwie jak najwięcej symboli pierwiastków z układu okresowego.

Powtórka z chemii gwarantowana! Ocena celująca również! Warto spróbować. – do takiego wniosku doszło wielu chętnych uczniów. Zabawa cieszyła się dużym zainteresowaniem  i popularnością. Brawo!

Wśród wielu propozycji zostały wybrane cztery:

I miejsce – Szymon Rek klasa klasa 7E

II miejsce – Marta Fijałkowska klasa 7B

III miejsce – Nikola Breen klasa 8A i Paulina Brzoskowska klasa 7C

 

Dziękujemy za Waszą aktywność, obecność, wsparcie.

 Gratulujemy!