Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2022

W tym roku szkolnym ten dzień, a właściwie tydzień obchodziliśmy w naszej szkole w drugim tygodniu lutego, ponieważ  21 lutego mamy ferie zimowe.

Klasy I-III

W klasach młodszych w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w lutym odbyły się zabawy językiem polskim w roli głównej.

Rozwiązywaliśmy zagadki językowe i rebusy. W czasie przerw ćwiczyliśmy „Łamańce językowe”. Niecodzienne zabawy polszczyzną wzbudziły wiele emocji i radości, a także dostarczyły pokaźną porcję nowej wiedzy.

Klasy IV

W klasach czwartych obchody składały się z dwóch konkursów: Łamańce językowe oraz Zabawy językiem polskim.

Zabawy językiem polskim

Odbywały się w ramach lekcji języka polskiego. Uczniowie rozwiązywali zadania, np. poprawiali tytuły znanych bajek, szukali ukrytych w wyrazach wyrazów, układali najdłuższy wyraz z podanych liter. Musieli też wykazać się znajomością tabliczki mnożenia, by rozwiązać hasło.

Łamańce językowe

Bzyczy bzyg znad Bzury zbzikowane bzdury, bzyczy bzdury, bzdurstwa bzdurzy i nad Bzurą w bzach bajdurzy, bzyczy bzdury, bzdurnie bzyka, bo zbzikował i ma bzika!

A oto wierszyki, co łamią języki!

Ale nie uczniów z klas czwartych, którzy w dniu 9 lutego 2022 roku stanęli do rywalizacji o miano Mistrza Łamańców Językowych. Spośród wszystkich klas czwartych nauczyciele poloniści wytypowali dziesięcioro przedstawicieli, którzy w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, chcieli się popisać wyraźną wymową. Oczywiście swoimi zdolnościami zaskoczyli wszystkich, a szczególnie jury.

Tytuł Mistrza Łamańców Językowych uzyskała Magdalena Gołąbek uczennica z klasy IVe.

Natomiast tytuł Wicemistrza otrzymały: Liliana Bemke z klasy IVa oraz Julia Grabda z klasy IVc.

Gratulujemy uczestnikom sukcesów  i wspaniałych umiejętności.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przygotowały panie: Anna Chodak, Barbara Pawłowicz i Aleksandra Rohde