Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to dzień wolny od pracy, dlatego społeczność naszej szkoły obchodziła to święto  już dziś, czyli w środę 10 listopada 2021 r.. Charakter tego szczególnego dnia podkreślał strój galowy i biało-czerwone kotyliony noszone od rana przez uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. W auli społeczność naszej szkoły obejrzała program artystyczny przygotowany i zaprezentowany przez uczniów klasy 8f, 8h i 7a. Młodzi aktorzy wykonali utwory poetyckie o tematyce patriotycznej, które przeplatane były wspólnym śpiewaniem najpiękniejszych pieśni patriotycznych przygotowanych przez szkolny chór.

Po stu dwudziestu trzech latach niewoli rok 1918 przyniósł Polsce niepodległość. Rozejm w Compiègne  z 11 listopada 1918 zakończył  I Wojnę Światową. Dzień wcześniej do Warszawy przyjechał Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna powierzyła władzę. Te dwa  dni – 10 i 11 listopada 1918 roku to czas, w którym naród polski uświadomił sobie   w pełni odzyskanie niepodległości. Nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął cały kraj. W latach 1919–1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako uroczystości   o charakterze wojskowym. Święto Niepodległości ustanowiono świętem państwowym w 1937 i do czasu wybuchu II wojny światowej obchodzono je dwa razy: w 1937 i 1938. W latach 1939 – 1945 (okupacja hitlerowska) obchody polskiego święta narodowego były nielegalne. Po zakończeniu II Wojny Światowej w 1945 r. ustanowiono nową datę obchodów Narodowego Święta Odrodzenia Polski – 22 lipca (rocznica ogłoszenia Manifestu PKWN). Zniesiono jednocześnie Święto Niepodległości. Tak, jak w czasie okupacji hitlerowskiej, w okresie PRL obchody rocznicy odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada były nielegalne. Święto Niepodległości w dniu 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL ustawą    z 15 lutego 1989 pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”.