Klasy IV-VI

Prawa dziecka – debaty online

W tym tygodniu (14-18 grudnia 2020) odbyły się debaty online o Prawach Dziecka. Uczniowie obejrzeli prezentację o łamaniu praw, następnie na czacie i na tablecie wypowiadali się, jakie prawa należą się dzieciom.

Wyniki konkursu Rady Rodziców na najładniejszy stroik na stół wigilijny
z rolek po papierze toaletowym lub ręczniku papierowym

Rada Rodziców serdecznie dziękuje wszystkim za tak dużą ilość prac przysłanych na konkurs. Wszystkie są przepiękne i na pewno ozdobią stoły wigilijne w waszych domach.

Nagrody i dyplomy  będą rozdane po powrocie do szkoły.

A zwyciężyli ….

Klasy IV-VIII

I miejsce – Nathaniel Domagała VI a

II miejsce – Franciszek Żełudkowski VI e oraz Krystian Rosołowski V c

III miejsce – Barbara Formela IV c

Klasy I-III

I miejsce – Mateusz Lęcznar I c oraz Alicja Maciejewska III c

II miejsce – Mateusz Powałka II b oraz  Patryk Walczak III d

III miejsce – Julia Gojke III d oraz Jan Piotrowski III a

Pozostałe dzieci otrzymają wyróżnienia

Światowy Dzień Pluszowego Misia

W środę 25 listopada 2020 r. obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie naszej szkoły  przyłączyli się do wspólnego świętowania zabierając na lekcje online swoje pluszaki.  Nadesłane zdjęcia z misiami publikujemy poniżej, ale zanim obejrzycie zdjęcia przeczytajcie krótką informację o historii Światowego Dnia Pluszowego Misia.

Miś-zabawka pojawił się w Niemczech się w końcu XIX wieku, gdzie niemiecka inwalidka Margarete Steiff, sparaliżowana wskutek choroby Heinego-Medina, szyła różne pluszowe zabawki-zwierzątka. Jej siostrzeniec Richard Steiff wpadł na pomysł, aby ulepszyć konstrukcję zabawek i rozpocząć ich produkcję. Pierwszy pluszowy miś został wyprodukowany w 1902 roku. W 1903 roku  zostały wystawione na targach w Lipsku, gdzie  zainteresowały Amerykanów.  Wkrótce 3000 egzemplarzy wyeksportowano do Stanów Zjednoczonych. Zainteresowanie pluszowymi niedźwiadkami było duże, dlatego też  podobne zabawki zaczęły wytwarzać inne firmy zabawkarskie. Firma Steiffa nadal istnieje i nadal zajmuje się produkcją pluszowych zabawek.

Istnieje też inna wersja  historii powstania tej sympatycznej maskotki. W 1902 roku, podczas jednego z polowań prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora „Teddy” Roosevelta, postrzelono młodego niedźwiadka. Prezydent, widząc przerażenie małego zwierzątka, kazał je uwolnić. „The Washington Post” opublikował rysunek Clifforda Berrymana ilustrujący to wydarzenie, co z kolei stało się inspiracją dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy. Na użycie tego zdrobnienia specjalną zgodę wyraził  prezydent Teodor Roosevelt.

Pierwsze obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia miały miejsce  25 listopada 2002 roku, czyli w setną rocznice powstania zabawki. Na uwagę zasługuje fakt, że obecność pluszowych misiaczków wprowadziła wiele radości w życie naszej szkolnej społeczności, a ponadto każdy uczeń, który pojawił się na lekcji ze swoim misiem, był zwolniony z odpytywania na lekcji oraz z niezapowiedzianych kartkówek. Drodzy uczniowie, było miło, ale, jak mówi stare przysłowie,  co się odwlecze, to nie uciecze.

Na podst. https://pl.wikipedia.org/ oprac. S. Podolska

Dynia w roli głównej.

Mimo pandemii i zdalnego nauczania Samorząd Uczniowski przeprowadził konkurs zatytułowany Jesienny stroik z  dynią w roli głównej. Zanim jednak przejdziemy do wyników konkursu, poznajmy bliżej królową jesieni.

Dynia pojawiła się w Europie w XV wieku dzięki  Krzysztofowi Kolumbowi. Najpierw stanowiła po prostu  egzotyczną dekorację, ale z czasem zaczęto doceniać  zalety tej rośliny. We Francji otrzymała nazwę  „potiron”, czyli „duży grzyb”, a w Anglii  – „pumpkin”. Również w  Polsce dynia szybko zyskała popularność. Jedli ją zarówno możni panowie, jak i chłopi. Dynia jest rośliną o płożących łodygach i czepnych wąsach. Ma szerokie liście i duże  żółte kwiaty. Uprawiana jest niemalże na całym świecie. Najlepiej rośnie w  żyznej glebie, wilgotnym i słonecznym stanowisku. Typowym  przedstawicielem dyni jest  Cucurbita pepo, czyli dynia zwyczajna. Jest ona bardzo popularna w naszym kraju, podobnie jak dynia olbrzymia i makaronowa. Dynie różnią się smakiem i kolorem. Mimo że dynia ma pulchny  wygląd, pomaga nam schudnąć, ponieważ zawiera dużą ilość celulozy. Ma też  niewiele kalorii (10 dag to tylko 28 kcal). Dzięki witaminie E i prowitaminie A dynia wspiera naszą urodę. Zawiera również witaminę B2 oraz minerały – magnez, potas, sód, wapń i żelazo. Pestki dyni zawierają  cynk, fosfor, mangan, kwasy tłuszczowe omega-3 i fitosterole. Jedzenie dyni  jest wskazane przy diecie odkwaszającej organizm i wzmacniającej jego odporność. Ze względu na wysoki  indeks glikemiczny  (czyli  parametr umożliwiający klasyfikację produktów spożywczych pod względem ich wpływu na po posiłkowe stężenie glukozy we krwi)  nie powinni jej jeść  diabetycy –  osoby chorujące na cukrzycę. Zarówno surowa jak i gotowana dynia zawiera tyle samo cennych wartości odżywczych. Dynia ma ogromne znaczenie w gospodarce niemal całego świata. Wiele odmian wykorzystuje się do celów leczniczych, kosmetycznych lub dekoracyjnych. Z dyni figolistnej wytwarza się słodycze, a także napoje bezalkoholowe i alkoholowe. Są również pasjonaci  uprawy warzyw gigantów, którzy co roku starają się wyhodować jak największy okaz. W tym roku największą dynią była dynia Zuza (839 kg) wyhodowana przez Grzegorza Zołotucha z okolic Żagania. Jesienią dynia staje się jednym z bardziej popularnych warzyw. Można z niej przyrządzić wiele smakowitych potraw. Pamiętajmy jednak, że dynia wymaga dodania odrobiny tłuszczu, bo wtedy nasz organizm lepiej przyswaja dyniowe witaminy. W Internecie jest mnóstwo przepisów na potrawy z dyni, może więc  spróbujecie coś z niej przygotować.

A teraz pora na prezentację nadesłanych zdjęć. Wszystkie stroiki są naprawdę przepiękne   i kreatywne . Niektóre z nich bawią, inne  wprowadzają nastrój grozy, a jeszcze inne tworzą  klimat jesiennej nostalgii. Nie pozostaje nic innego, jak w towarzystwie dyniowego stroika zjeść przepyszne rozgrzewające  dyniowe danie.

Oto wyniki Waszego głosowania:

Marta Głazik   8f   -I miejsce

Maja Barcz  7f  – II miejsce

Nathaniel  Domagała   6a – III miejsce

Wyróżnienia:

Sebastian Brodzisz  4a

Basia Formella  4c

Błażej Siwko  4b

 

„Z PRZYRODĄ NA TY”

30 września 2020 r. uczniowie klas piątych wzięli udział w spotkaniach z cyklu

„Z przyrodą na ty”.

Program dnia składał się z dwóch punktów:

  • spotkanie I – Ochrona ptaków i ich rozpoznawanie – spacer z ornitologiem
  • spotkanie II – Zachować zimną krew – herpetofauna Polski – spacer z naukowcem zajmującym się płazami

Podczas pierwszego spotkania uczniowie poznali podstawowe zasady obserwacji ptaków i zasady według, których powinno się dokonywać notatki.

Pan Adam Michalak zaprezentował, jak należy się obsługiwać profesjonalną lornetką.

Uczniowie posłuchali wierszyków naśladujących śpiew różnych gatunków ptaków:

  1. podrap, podrap, podrap, gdzieeeeeee, tu, tu ,tu, tu

Uzbrojeni w lornetki i podstawową wiedzę poszliśmy do pobliskiego lasu. Okazało się, że wypatrzyliśmy kawkę, myszołowa, sikorkę, wróbla, sójkę i jeszcze wiele ptaków zamieszkujących naszą okolicę.

Zatrzymaliśmy się na chwilę przy stawie, po którym pływały wszystkim dobrze znane kaczki i wówczas wysłuchaliśmy argumentów,  dlaczego dzikich ptaków nie należy karmić chlebem.

Po powrocie do szkoły czekał już na nas drugi wykładowca, pan Jarosław Wrosz, który zaprowadził nas do lasu, aby przedstawić gatunki płazów zamieszkujące naszą okolicę, jednak stan wód okazał się zbyt niski i wszystkie płazy się przed nami pochowały. Chociaż tropicieli było wielu. Resztę spotkania spędziliśmy poznając tajniki survivalu,  a kiedy ze swojego obszernego plecaka pan Jarek wyjął nóż Bear’ego Gryllsa, tym zdobył sobie wielu przyjaciół wśród uczniów.

Po zbudowaniu namiotu z pałatki i krótkiej opowieści, co jeść w lesie, aby przetrwać, poznaliśmy zasady „Złotej Trójki”

człowiek nie przetrwa dłużej niż:

1 –  3 minut bez powietrza

2 – 3 dni bez wody

3 – 3 tygodni bez jedzenia

Powróciliśmy do szkoły trochę zmęczeni, ale bogatsi w przyrodniczą wiedzę.

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

29 września 2020 roku to dzień urodzin patrona naszej szkoły Józefa Wybickiego. Ta data to ważny punkt harmonogramu zapisana złotymi literami w tradycji naszej szkoły.

Dzień Patrona Szkoły – Święto Szkoły nawet w dobie pandemii, przybrał uroczysty charakter. Zaraz po wejściu do budynku można było zauważyć portret generała Józefa Wybickiego udekorowany przepięknym bukietem kwiatów.  Galowy strój uczniów był wyrazem szacunku i przywiązania do tradycji.

W klasach rozbrzmiały dźwięki hymnu narodowego, którego autorem jest właśnie nasz patron szkoły Józef Wybicki. Uczniowie wyśmienicie popisali się znajomością wszystkich czterech zwrotek, a potem zaśpiewano hymn szkoły. Słowa tej pieśni jasno wskazują kolejnym pokoleniom czym mają się kierować w swoim życiu:

„… żyć jak Wybicki – naszym marzeniem”.

Następnie uczniowie zapoznali się z prezentacją o życiu Józefa Wybickiego.

Święto Szkoły przeszło do historii. Uczniowie bogatsi w wiedzę o swoim patronie zakończyli dzień nauki – nauki tradycji, patriotyzmu i przywiązania do wartości moralnych.

Quiz  „Ratujmy  Naszą  Planetę”   

Na szczególne wyróżnienie zasłużyli następujący uczniowie:

KLASY  IV

I miejsce:             Michał Klank, kl. IVc,

Maksymilian Dąbrowski, kl. IVe

II miejsce:           Agata Eremus, kl. IVc

Anna Piotrowicz, kl. IVc

III miejsce:          Milena Kłosowska, kl. IVc