Sukces ZOSI ŻMICH z klasy IC – uczennicy języka kaszubskiego.

16 maja 2019 roku Powiatowy Zespół Placówek Oświatowych w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zorganizował 48 Powiatowy Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej „RODNÔ MÒWA”.

Do konkursu zakwalifikowało się 62 uczestników z naszego powiatu.

Konkurs poprowadził Adam Hebel – poeta, dziennikarz, satyryk kaszubski.

Swoja obecnością zaszczycił uczestników konkursu  i zaproszonych gości Lider kanadyjskich Kaszubów David Shulist wraz z córką Jennifer Svoboda.  Przypomnijmy, że w ubiegłym roku delegacja Kaszëbsczi Jednotë przebywała w Kanadzie, włączając się w obchody 160-lecia kaszubskiej emigracji do tego kraju.

Komisja Konkursowa w składzie Eugeniusz Pryczkowski –  kaszubski dziennikarz, poeta, pisarz, tłumacz, autor tekstów, wydawca i działacz, Robert Groth – dziennikarz Radia Gdańsk wyróżniony Stypendium im. Izabelli Trojanowskiej i Jerzy Łysk –  poeta, kompozytor, piosenkarz i animator kultury, znany szczególnie z działalności na niwie kultury kaszubskiej po wysłuchaniu recytatorów przyznała nagrody i wyróżnienia w 4 kategoriach: przedszkolnej, uczniów klas I-III, uczniów klas IV-VI i uczniów klas VII-VIII,  gimnazjum.  Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Naszą szkołę reprezentowała Zofia Żmich, która zajęła drugie miejsce w powiecie.

Gratulujemy serdecznie uczennicy i jej rodzicom.