Tydzień Bibliotek

Znajdziesz mnie w bibliotece

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, jak co roku, organizuje Tydzień Bibliotek – ogólnopolską akcję  promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, która po raz pierwszy miała miejsce w 2004 roku. Tydzień Bibliotek zawsze odbywa się w maju, a imprezy towarzyszące temu wydarzeniu rozpoczynają się 8 maja, czyli w   Dniu Bibliotekarza. Tegoroczne hasło promujące to kulturalne wydarzenie brzmi „Znajdziesz  mnie w bibliotece”, bo biblioteka to miejsce, w którym można znaleźć wiele.  Wirtualne zasoby poszerzą naszą wiedzę, pomogą w nauce lub historycznych poszukiwaniach bez wychodzenia z domu, a w  realnej przestrzeni biblioteki  zawsze możemy spotkać  drugiego człowieka, co po długiej społecznej izolacji jest cenną wartością dodaną tego miejsca. Realnie czy wirtualnie – korzystajmy z zasobów naszych bibliotek.

Bilet powrotny do biblioteki

Dla uczniów klas II i III biblioteka  od 22 lutego 2021 r. biblioteka szkolna prowadzi akcję czytelniczą – „BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI”. Uczniowie czytają książki z różnych kategorii: o przyjaźni, świecie, magii, zwierzakach i sporcie. Podsumowanie naszej podróży z książkami nastąpi w czerwcu.

Czytam w bibliotece – tworzymy grę miejską.

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek grupa uczniów naszej szkoły już w kwietniu przystąpiła do projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej im.  Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie, który nazywa się „Czytam w bibliotece”. Mamy za sobą trzy spotkania z przedstawicielami  biblioteki , podczas których zapoznaliśmy się z teorią bajki i zasadami jej tworzenia. Na podstawie teorii bajki  tworzymy fabułę naszej gry, a jej główny zarys powstał podczas ostatnich zajęć. Dowiedzieliśmy się również, jak działa aplikacja, w której powstanie gra. Uczestnicy bibliotecznego projektu mają różne zdolności i umiejętności, co pozwoliło nam na stworzenie trzech zespołów, które w różnych obszarach będą realizować projekt. Zespół zajmujący się fabułą tworzy całą akcję gry, zespół graficzny zajmuje się tworzeniem obrazów, a grupa programistów połączy wszystko w mobilną grę miejską. Premiera naszego dzieła jest zaplanowana na wrzesień.

Przed nami kolejne, ciekawe zajęcia i mamy nadzieję, że część z nich odbędzie się w realnej przestrzeni. Ze względu na dotychczasowy reżim sanitarny wszystkie spotkania odbyły się w wersji online.

nauczyciele bibliotekarze