VIII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück ”

VIII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

„W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück ”

W dniach 5-7 kwietnia 2022 r. odbył się w Rudzie Śląskiej finał konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Naszą szkołę, miasto i województwo reprezentował uczeń klasy 8I Wojciech Mróz. Wspaniała Gala Finałowa zorganizowana była przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Honorowy patronat nad tą imprezą objęła pierwsza dama RP pani Agata Kornhauser-Duda. Natomiast gościem, na którego wszyscy czekali była Wanda Półtawska – bohaterka II wojny światowej, która przystąpiła do walki konspiracyjnej jako łączniczka, uczestnicząc jednocześnie w tajnym nauczaniu. Została aresztowana przez Gestapo 17 lutego 1941 i więziona na zamku w Lublinie.  Następnie, 21 września 1941, wywieziona do Ravensbrück z zaocznym wyrokiem śmierci. W obozie stała się ofiarą eksperymentów pseudomedycznych przeprowadzanych przez niemieckich lekarzy.

Podczas tego wyjazdu Wojtek zaprezentował dwa utwory przed jury: fragment prozy autorstwa Magdy Knedler „Moje przyjaciółki z Ravensbrück” i wiersz Ireny Pannekowej „Polki”. Spotkał się tam z najlepszymi recytatorami z całego kraju. Zawiązały się przyjaźnie i korytarz wymiany doświadczeń wśród młodzieży i opiekunów.

Do konkursu przygotowały pani Sabina Podolska i Barbara Pawłowicz.

 

MIEJSCE PAMIĘCI I PRZESTROGI RAVENSBRÜCK

Naszym obowiązkiem jest pamiętać.

To zdanie najczęściej słyszała młodzież reprezentująca różne oddziały Instytutu Pamięci Narodowej z całego kraju, która spotkała się w dniach 5-7 maja w Ravensbrück. Szkołę Podstawową nr 9 w Wejherowie na tym wyjeździe reprezentowała uczennica klasy 8I Wiktoria Barcz. Program tego wyjazdu był bardzo bogaty. Finaliści konkursu mieli jeszcze raz okazję się spotkać, wysłuchać swoich recytacji i interpretacji utworów, ale przede wszystkim poczuć ogrom tragedii Polek  i kobiet wielu narodowości z  Ravensbrück. Drugiego dnia złożyliśmy kwiaty i znicze na pomniku  na cmentarzu w Fürstenberg, a następnie zwiedziliśmy  najważniejsze zabytki Berlina. Cała niedziela poświęcona została na dokładne poznanie obozu w  Ravensbrück. Zerknęliśmy w każde zakamarki, a uczestnicy przekonali się, jaką ciężką pracę wykonywały więźniarki z obozu.

Może za rok znowu się uda uczniowi naszej szkoły wziąć udział w konkursie recytatorskim  i poznać smutną tajemnicę  Ravensbrück.