Wycieczka klas 7 do Będomina

Wycieczka klas 7 do Będomina

29 września  1747 r. urodził się Józef Wybicki –  patron naszej szkoły. Z tej okazji w naszej szkole uroczyście  obchodźmy Dzień Patrona Szkoły.

W tym roku szkolnym 28 września 2021 r. uczniowie klas 7 pojechali do Będomina. Znajduje się tam XVIII-wieczny dworek w latach 1741 – 1783 należał do rodziny Wybickich. To tam urodził się i wychowywał Józef Wybicki. Od 1978 r mieści się w nim  Muzeum Hymnu Narodowego .  Jest to jedna tego typu placówka na świecie.

Tam w pięknej scenerii przewodnicy przybliżyli uczniom postać Józefa Wybickiego – jego życie i działalność. Opowiedzieli o dziejach „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” znanej jako „Mazurek Dąbrowskiego”, która od momentu powstania w 1797 r. Reggio Emilia towarzyszyła Polakom, zagrzewała ich do walki i dawał nadzieję, że Polska jest, dopóki są Polacy.

Następnie uczniowie zwiedzali wnętrze dworku, w którym znajduje się wyposażenie, pamiątki po Józefie Wybickim, postaciach z jego epoki, dokumenty i pamiątki dotyczące „Mazurka Dąbrowskiego”

Po zwiedzeniu wnętrz uczniowie przeszli się po  zabytkowym parku, w którym rośnie czterystuletni „Dąb Wybickiego”.. Widzieli także  5-metrowy pomnik orła autorstwa Roberta Florczaka, którego skrzydła tworzy 248 starych kos.