z życia biblioteki 2017/2018

KSIĄŻKI W JĘZYKU ANGIELSKIM

Od niedawna w bibliotece szkolnej są udostępniane uczniom i pracownikom szkoły książki w języku angielskim. Książki te są wyłożone na osobnym stoliku w czytelni, by uczniowie mieli do nich wolny dostęp.

Spotkanie z książką

07 marca 2018 r.  chętni uczniowie z klas IV uczestniczyli w popołudniowo-wieczornym spotkaniu z książką w ramach obchodów Dnia Otwartego Szkoły.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 17.00 i trwało do 20.00. Mottem przewodnim tegorocznego spotkania była przyroda, a zwłaszcza zwierzęta.

Na początku uczniowie (podzieleni na dwie grupy) grali w rysowany i pisany głuchy telefon, a następnie projektowali i wykonywali zakładki z origami. Po zrobieniu zakładek przyszedł czas na podchody na terenie szkoły. Dzieci podzielone na 4 drużyny pod opieką nauczycieli  musiały odnaleźć 8 kartek z informacjami – ciekawostkami o zwierzętach, np. „Jako jedyne spośród zwierząt oprócz ludzi mają odciski palców.; Mówi się, że pocą się krwią. To nieprawda…” Każda grupa miała za zadanie odgadnąć nazwę zwierzęcia, na podstawie zebranych informacji. Uczniowie wspomagali się książkami z biblioteki na temat ssaków. Po odgadnięciu nazwy zwierzęcia każda drużyna opracowywała do wyboru krzyżówkę lub grę o odgadniętym ssaku.

Po bibliotecznych podchodach była chwila na słodką niespodziankę.

Po tych wyczerpujących, zmuszających do myślenia i współpracy zadaniach oraz po smacznym posiłku uczestnicy wieczoru udali się do sali 66. Tam na poduszkach i pod kocami odpoczywali przy lekturze książki o szczurze Balgirze czytanej przez panią Lucynę.

Lekcja biblioteczna klasy III B

27 marca 2018r. uczniowie klasy III B odwiedzili Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wejherowie. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o zwyczajach wielkanocnych na Kaszubach, poznały również kaszubską nazwę Świąt- Jastrë. Na zakończenie uczniowie wykonali piękne prace plastyczne o tematyce wielkanocnej, które sprawiły im wiele radości.

Zakładki dla pierwszaków

W marcu 2018 r. uczniowie klas IV na zajęciach z wychowawcami wykonywali zakładki dla swoich młodszych kolegów i koleżanek z klas I, którzy zostaną przyjęci w poczet czytelników.

Młodzi czytelnicy

W kwietniu 2018 r. uczniowie klas I zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Nauczyciel bibliotekarz zapoznał ich z regulaminem biblioteki i czytelni. Opowiedział, jak „opiekować się” książką. Każdy uczeń otrzymał imienną kartę biblioteczną i wypożyczył wybraną przez siebie książkę. Ponadto pierwszoklasiści otrzymali kolorowe i pomysłowe zakładki, które wykonali dla nich starsi koledzy z klas czwartych. Dzięki nim, nie będą zaginać kartki w książce.

Życzymy przyjemnego czytania i częstego korzystania z księgozbioru biblioteki szkolnej.

Szkolny konkurs fotograficzny „Książka i ja”

Pod koniec marca nauczyciele-bibliotekarze ogłosili konkurs fotograficzny pt. „Książka i ja”.

Celem konkursu była:

  • popularyzacja czytelnictwa jako formy spędzania czasu wolnego
  • promocja działalności biblioteki
  • wizualizacja pasji czytania
  • rozbudzania zainteresowań czytelniczych.

Konkurs przeznaczony był dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie.

Komisja konkursowa przyznała w konkursie dwa miejsca I, dwa II i dwa III.

Wyniki:

I miejsce – Oliwia Hallmann (kl. 3c gimn.)

I miejsce – Filip Paczul (kl. 4b)

II miejsce – Michał Klank (kl. 1c)

II miejsce – Oskar Klank (kl. 4b)

III miejsce – Marta Fijałkowska (kl. 4b)

III miejsce – Alan Krause (kl. 4b)

Wyróżnienia otrzymali:

Czerwionka Kinga (kl. 2e gimn.), Dębiec Zuzanna (kl. 7b), Herbik Sara (kl. 4d), Jarząbek Magdalena (kl. 4d), Kłosowski Mikołaj (kl. 4d), Lech Patryk (kl. 1c), Petrów Jakub (kl. 7d), Sikorska Amelia (kl. 4d), Skrzypkowska Nadia (kl. 4b), Zubowicz Agata (kl. 4d).

Dyplomy, wyróżnienia i nagrody zostały wręczone uczniom z klas I-VI podczas apelu z okazji Tygodnia Bibliotek dnia 11 maja 2018 r.

Poniżej zamieszczono prace konkursowe i wręczenie dyplomów.

Apel z okazji Tygodnia Bibliotek

11 maja 2018 r. z okazji Tygodnia Bibliotek odbył się apel dla uczniów klas IV, V i młodszych, którego tematem była „Rozprawa nad książką”. Widzowie „zostali przeniesieni” na salę sądową, gdzie uczniowie ubrani w togi uczestniczyli w rozprawie sądowej. Oskarżona była książka. Prokurator wysuwał celne argumenty i opierał się na relacjach swoich świadków: komputera, czy płyty CD. Obrońca książki powołał na świadków: panią bibliotekarkę i dzieci, a na końcu wygłosił mowę końcową, w której wymienił walory książki. Po naradzie sędzia wydał wyrok, który był  korzystny dla książki.

Po występie widzowie mieli możliwość obejrzenia zdjęć zgłoszonych do szkolnego konkurs fotograficznego „Książka i ja”, a uczestnicy konkursu  otrzymali wyróżnienia, dyplomy i nagrody.

Miejski Konkurs „Baśnie znane i nieznane”

16 maja 2018 r. w naszej szkole odbył się po raz czwarty Miejski Konkurs pt. „Baśnie znane i nieznane”. W konkursie brały udział drużyny z pięciu wejherowskich szkół podstawowych. Uczniowie wykonywali  różnorodne zadania, np. rozwiązywali krzyżówkę, redagowali zaproszenie, odpowiadali na pytania konkursowe związane z baśniami, a także uczestniczyli w konkurencjach sportowych. Drużynom towarzyszyli kibice, którzy gorąco zagrzewali ich w poszczególnych konkurencjach.
Po zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzców:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 9,
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8,
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 11,
wyróżnienia: Szkoła Podstawowa nr 5 i Szkoła Podstawowa nr 6.
Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody.

Po zakończonej rywalizacji drużyny i kibice uczestniczyli we wspólnej zabawie i poczęstunku.

Wielki Maraton Czytelniczy

W roku szkolnym 2017/2018 w Ogólnopolskim Konkursie Wielki Maraton Czytelniczy pod honorowym patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Gdańska laureatem został Witek Milewski z klasy IV d, natomiast tytuł finalisty przypadł Mikołajowi Kłosowskiemu z klasy IV d oraz Zosi Pawlikowskiej z klasy VI e.

Wśród uczniów klas VII oraz II i III klas gimnazjalnych tytuł finalistki otrzymała Julia Sienkiewicz z klasy VII b.