Z życia biblioteki 2018/2019

Warsztaty w Bibliotece Powiatowej

Dnia 24 października 2018 r. uczniowie klasy IV d uczestniczyli w Bibliotece Powiatowej w warsztatach na temat tolerancji, sytuacji ludności żydowskiej podczas II wojny światowej, Powstaniu Warszawskim na podstawie książki C. Harsimowicza „Mirabelka”. Historię opowiadała dzieciom mirabelka, która była uczestnikiem tych trudnych i bolesnych zdarzeń. Mirabelka dotrwała do czasów współczesnych, a autor książki znał ją osobiście.

Pod koniec zajęć wszyscy uczestnicy wykonali symboliczne mirabelki, które zabrali na pamiątkę zajęć.

Czytamy przedszkolakom

Dnia 24 październik a 2018 r. członkowie kółka informatyczno-czytelniczego odwiedzili dzieci z przedszkola „Przygoda”. Czytali im wiersze Brzechwy, do których przygotowali prezentacje.

To był mile spędzony czas, taki powrót do dzieciństwa, który  powtórzymy już niebawem.

Lekcja w bibliotece

Nasi uczniowie z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w nietypowej lekcji historii. Warsztaty odbyły się w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie.

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ  „Polska niepodległa. Jak za dawnych lat…”

Co roku w bibliotece szkolnej organizowane jest dla uczniów popołudniowo-wieczorne spotkanie z książką. W tym roku szkolnym spotkanie było 8 listopada 2018 r. w ramach obchodów 100-lecia niepodległości  pod hasłem „Polska niepodległa. Jak za dawnych lat…”.

Podczas spotkania uczniowie w różny, niekonwencjonalny sposób zdobywali wiedzę historyczną, którą czerpali z książek, ale nie tylko, np. uczestniczyli w podchodach – szukali na holach kartek z zaszyfrowanymi tytułami książek, następnie z książek wyszukiwali daty, do których dopisywali wydarzenia z dziejów Polski i obliczali ile lat Polska była pod zaborami;  wykonywali flagę Polski; śpiewali pieśni patriotyczne przy akompaniamencie pani Beaty; słuchali opowiadania historycznego czytanego przez panią Lucynę, a pod koniec spotkania oglądali fragment filmu z okresu międzywojennego.

Czas spędzony w bibliotece upłynął w miłej i przyjemnej atmosferze, jednak wszyscy stwierdzili, że zbyt szybko.

Spotkanie z autorem

Krzysztof Petek – autor powieści sensacyjno-przygodowych, reportażysta, organizator wypraw i szkół przetrwania. Ukończył studia politologiczne ze specjalizacją dziennikarską Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego  w Katowicach. Pracował w radiu SSR EGIDA w Katowicach  i w lokalnej telewizji, gdzie przygotowywał programy dla dzieci.

W środę 14 listopada 2018 r. uczniowie klas czwartych wzięli udział w spotkaniu promującym ostatnią książkę Krzysztofa Petka pt. „Amulet pecha”. Autor opowiedział o swoim warsztacie pisarskim i okolicznościach towarzyszących powstawaniu jego książek. W przygotowanej przez siebie prezentacji pokazał najciekawsze miejsca w Polsce i na świecie, jakie udało mu się odwiedzić. Zapowiedział również konkurs dla czytelników jego powieści, którego nagrodą jest weekend detektywów, czyli zabawa, przygoda i śledztwo.

Krzysztof Petek podczas spotkań autorskich promuje nie tylko swoje książki, ale również zdrowy styl życia  i  aktywność społeczną. Opowiadając o bohaterach swoich powieści,  przypomina słuchaczom podstawowe zasady bezpieczeństwa, jak np. zakaz chodzenia po zamarzniętych zbiornikach wodnych czy bezpieczne poruszanie się  w nieznanym terenie. Nasi uczniowie słuchali gościa z dużym zainteresowaniem, dlatego też mamy nadzieję, że wielu  z nich sięgnie po książkę tego pisarza, podróżnika i reportażysty.

Spotkanie z Ambrożym Kleksem

22 listopada 2018 r. klasa II c wzięła udział w spotkaniu z Ambrożym Kleksem w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie. Przeżyliśmy wspaniałe przygody, poznaliśmy magiczne zjawiska, wyruszyliśmy w poszukiwanie zaginionego guzika, a to wszystko za sprawą samego Pana Kleksa, który zabrał nas w podróż do swojej Akademii. Śmiechu i żartów nie było końca. Serdecznie dziękujemy za wspaniałą zabawę.

Warsztaty w Bibliotece Powiatowej

Dnia 7 grudnia 2018 r. uczniowie klasy IV d uczestniczyli w warsztatach w Bibliotece Powiatowej.

Zajęcia prowadzili pracownicy biblioteki. Na początku uczniowie wysłuchali fragmentu książki pt. „Chłopiec zwany Gwiazdka” autorstwa Matta Haig, który stał się przyczynkiem do rozmowy na temat  Mikołajek i znaczenia prezentów. Następnie każdy uczeń kleił swój łańcuch choinkowy, który po połączeniu wypełnił wnętrze sali zajęć. Pod koniec warsztatów dzieci samodzielnie wykonały ozdobę świąteczną – bałwanka na choinkę.

Dzięki tym zajęciom uczniowie potrafią samodzielnie zrobić ozdoby, by przystroić na święta choinkę. Wykonanie łańcucha, a przede wszystkim połączenie jego elementów to ciekawy sposób na integrację zespołu klasowego.

Dzień Języka Ojczystego – klasy IV

Dnia 27 lutego 2019 r. w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego zostały zorganizowane „Zabawy językiem polskim” oraz „Łamańce językowe”.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów z klas IV. Każdą klasę w I kategorii – Łamańce językowe reprezentowało
2 uczniów, a w II kategorii – Zabawy językiem polskim, 3 osobowa drużyna.

W I części szkolnych potyczek (łamańce) każdy uczestnik czytał wylosowane przez siebie łamańce. Do finału przeszło trzech najlepszych uczniów, którzy czytali tekst pt. „Trudne słowa”.

W „Zabawach językiem polskim” drużyny musiały rozwiązać różnego typu zadania, tzn.:. udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące gramatyki; uzupełnić frazeologizmy; na podstawie obejrzanych scenek wybrać właściwe powiedzenie i wyjaśnić, co oznacza;  ułożyć wybrane puzzle, obliczyć działania matematyczne, których wyniki umożliwiały odgadnięcie hasła.

W I kategorii zwyciężyła Anna Jadach z kl. IV e

W kategorii II „Zabawy językiem polskim” klasy zajęły następujące miejsca:

I miejsce – kl. IV e i IV g

II miejsce – kl. IV b,

III miejsce – kl. IV c i IV d,

IV miejsce – kl. IVa, V miejsce – kl. IV f.

GRATULUJEMY

Spotkanie z książką

21 marca 2019 r.  chętni uczniowie z klas V-VI uczestniczyli w popołudniowo-wieczornym spotkaniu z książką w ramach obchodów Dnia Otwartego Szkoły.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 16.3 0 i trwało do 19.00. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało „Biblioteka inspiruje”.

Na początek pani Ola „wprowadziła” wszystkich w świat wiedzy bibliotecznej. Dowiedzieli się, jak zbudowana książka. Następnie wysłuchali opowiadania w języku angielskim, które czytały koleżanki z klasy VI a  i wykonali ćwiczenia w oparciu o usłyszane informacje.

Po lekturze książeczki anglojęzycznej przyszedł czas na podchody na terenie szkoły. Dzieci podzielone na 2 drużyny pod opieką nauczycieli  musiały odnaleźć 6 kartek z liczbami.

Po odnalezieniu kartek każda grupa rozszyfrowywała swoje zdania – były to sentencje. Pomocą w odgadywaniu liter służyła m.in. książka G. Kasdepke „Co to znaczy”.

Po bibliotecznych podchodach uczestniczki zajęć robiły zakładki do książek według swojego pomysłu.

Po tych wyczerpujących, zmuszających do myślenia
i współpracy zadaniach oraz po smacznym posiłku uczestnicy wieczoru udali się do sali 66. Tam na poduszkach i pod kocami odpoczywali przy lekturze relaksacyjnego opowiadania czytanego przez panią Lucynę.

Ostatnim punktem tegorocznego wieczoru była wspólna gra wymagająca dedukcji i spostrzegawczości.

 

Wizyta przedszkolaków

22 marca 2019 r.  naszą szkołę odwiedziły pięciolatki z przedszkola „Przygoda”.

Zobaczyły wiele ciekawych miejsc:

– świetlicę i szkolną stołówkę

– salę gimnastyczną (taka ogromna przestrzeń zrobiła na nich duże wrażenie, od razu zaczęły biegać)

– sale komputerowe (tam poznały szóstoklasistów, którzy pracowali z panią Bożeną nad projektem z programowania)

– bibliotekę (zobaczyli czytelnię i ogrom książek)

– salę językową (tam uczniowie z kl. 5f kształcili swoje umiejętności językowe „pod okiem” pani Soni)

– salę 84, w której pani Ewa uczyła trzecioklasistów – kl. 3b

– salę zabaw (salę do ćwiczeń dla młodszych uczniów z materacami i innymi sprzętami sportowymi)

– salę 64, w której przywitały ich pierwszaki z klasy 1 c (pierwszoklasiści pod opieką pani Halinki przygotowali dla młodszych kolegów i koleżanek niespodzianki – zaśpiewali po kaszubsku,  przekazali im zakładki i literki do kolorowania)

– salę  66 (sala oddziału przedszkolnego) – to w tej sali nasi goście spędzili najwięcej czasu, bo najpierw dzieci z grupy  0c przygotowane przez panią Emilkę zaśpiewały i  pokazały kilka zabaw ruchowych, następnie  Wiktoria i Klaudia z klasy 5 b przeczytały bajki „Trzy świnki”, „Piękna i bestia”. Po czytaniu dzieci wspólnie obejrzały bajkę Adibu „Dlaczego kwiaty pachną”. Na zakończenie była wspólna zabawa i poznanie sali.

KLASA I C  Pasowanie na czytelnika.

2 kwietnia 2019 roku klasa I C odwiedziła bibliotekę szkolną.

A wszystko zaczęło się od powitania przez panią bibliotekarkę Aleksandrę Kosmala i pogadanki, z której dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Następnie uczniowie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników szkolnej biblioteki. Po takim wprowadzeniu, nastąpiło  wypożyczenie pierwszej książki. Każdy uczeń otrzymał kartę biblioteczną, pierwszą wypożyczoną książkę i zakładkę wykonaną specjalnie na tę okazję przez kolegów i koleżanki ze starszych klas.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Lekcja biblioteczna

7 maja 2019r. uczniowie klasy I a odwiedzili bibliotekę szkolną. Pani Aleksandra Kosmala przywitała nowych czytelników bardzo serdecznie i wręczyła wszystkim karty biblioteczne, upoważniające do wypożyczania książek. Dzieci wybrały sobie pierwsze książeczki oraz kolorowe zakładki, wykonane przez starszych kolegów i koleżanki z klas czwartych. To było miłe pasowanie na czytelnika.

 

Klasa II e w Bibliotece Powiatowej w Wejherowie

Dnia 15 maja 2019r. klasa II e odwiedziła Bibliotekę Powiatową  w Wejherowie, gdzie dokonała uroczystego otwarcia biblioboxa. Uroczystość została poprowadzona przez niesamowitego  klauna Kapsla. Dzieci były zachwycone występem klauna  oraz samym pomysłem bliblioboxa.

 

Laureaci i Finaliści Ogólnopolskiego Maratonu Czytelniczego

Zajęcia w Bibliotece Powiatowej w Wejherowie – klasa Ib i IIa

Dnia 07 czerwca 2019r klasy Ib i II a uczestniczyły w spektaklu kukiełkowym w Bibliotece Powiatowej w Wejherowie. Przedstawienie pt. „Chatka zajączka”  bardzo podobało się dzieciom.

Klasa I e w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie

Dnia 13.06.2019r. klasa I e mimo zbliżających się „wielkimi krokami” wakacji, odwiedziła Powiatową Bibliotekę Publiczną . Dziękujemy za bardzo wesołe zajęcia.