IX Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück ”

W dniu 17 marca 2023 r. odbył się półfinał konkursu recytatorskiego poświęconego więźniarkom z KL Ravensbrück. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów Jakub Kosecki i Laura Lewińska z klasy 8 H. W eliminacjach zaprezentowali fragment prozy i jeden utwór poetycki. Wśród trzydziestu dwóch uczestników Laura Lewńska otrzymała wyróżnienie i tym samym zakwalifikowała się do eliminacji ogólnopolskich.
Finał konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” odbył się w Rudzie Śląskiej w dniu 26 kwietnia. Wspaniała Gala Finałowa zorganizowana była przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Honorowy patronat nad tą imprezą objęła pierwsza dama RP pani Agata Kornhauser-Duda oraz byłe więźniarki.
Podczas tego finału Laura Lewińska zaprezentowała przed jury utwór „Przygotuj dla mnie suknię” Zofii Górskiej – Romanowiczowej. Spotkała się tam z najlepszymi recytatorami z całego kraju, którzy zostali wyłonieni spośród trzystu uczestników. Jej interpretacja utworu ujęła jury i tym samym uzyskała II miejsce w kategorii poezja w tym prestiżowym konkursie.