Zabawy z językiem polskim

„A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą.
Nie znać  języka swego- hańbą oczywistą.”

( F.K. Dmochowski)

Dnia 21 lutego każdego roku jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.
Dla uczczenia tego święta w naszej szkole miał on formę zabaw z językiem polskim. Na terenie szkoły zostały wyeksponowane karteczki z łamańcami językowymi, z którymi uczniowie mogli się zmierzyć podczas przerw. Pojawiły się również związki frazeologiczne zaczerpnięte z mitologii greckiej. Dla niektórych łamańce i związki okazały się zaskakujące, dla innych były proste. W nagrodę każdy otrzymał słodkości. Na przerwach działał w bibliotece „Kącik Językowy”, w którym były przygotowane
zabawy językowe, m.in. ukryte słowa, łamańce językowe czyli wierszyki przepełnione trudnymi do wyartykułowania słowami.
Podsumowaniem obchodów był konkurs „Łamańce językowe” przeprowadzony w klasach VII, który przygotowały dla uczniów Panie Barbara Pawłowicz oraz Aleksandra Rohde.

Dziękuję wszystkim uczniom, którzy tak licznie wzięli udział
w obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.