Klasy VI-VIII

Popołudniowo-wieczorne spotkanie filmowe

5 stycznia 2023 r. uczniowie klas ósmych uczestniczyli w popołudniowo-wieczornym spotkaniu filmowym – II wojna światowa. Uczniowie oglądali filmy przedstawiające sytuację ludności pod okupacją niemiecką na ziemiach polskich i działalność Ireny Sendlerowej. W przerwie pomiędzy filmami rozmawiali na temat wrażeń i odczuć po filmie, a także w grupach wykonali plakaty antywojenne.

Wycieczka do Teatru Szekspirowskiego

Teatr Szekspirowski w Gdańsku autorstwa Renato Rizziego to pierwszy teatr budowany w Polsce od podstaw po roku 1989.

Klasa 8h miała okazję odwiedzić to miejsce i podczas warsztatów poznać opowieść o tym, jak to naprawdę było za czasów Szekspira, odkryć zbiór ciekawostek o czasach elżbietańskich, dowiedzieć się o tym jak wyglądała scena w ówczesnym teatrze, jak teatr był postrzegany i jak aktorzy radzili sobie z problemami tej nietypowej dzisiaj sytuacji teatralnej. Następnie uczniowie udali się na zwiedzanie teatru i rozmowę o tym, jak on wygląda i dlaczego. Odwiedzili scenę, teatralne zakamarki, odbyli spacer po murach. Dowiedzieli się też o tym, jak teatr działa dzisiaj. Następnie, klasa 8h miała okazję brać udział w warsztatach teatralnych – prostych zadań aktorskich z wykorzystaniem tekstu dzieł Szekspira i pantomimy.

Biblioteczny Kalendarz Adwentowy

W miesiącu grudniu uczniowie klas 6-8 uczestniczyli w zabawie biblioteki szkolnej polegającej na wypełnianiu zadań z Bibliotecznego Kalendarza Adwentowego. W kalendarzu były 24 zadania. Wykonanie należało odnotować w kalendarzu (bibliotekarz pieczątką potwierdzał wykonanie zadania).

Dnia 22 grudnia 2022 r. nastąpiło rozdanie nagród w postaci słodyczy oraz gadżetów dla pierwszych 25 osób.

Projekt „Łączka i inne miejsca poszukiwań” – spotkanie 2

14 grudnia 2022 r. uczestnicy projektu pojechali do Instytutu Pamięci Narodowej na spotkanie „Co mówi ziemia?”. Zajęcia prowadzili prawdziwi archeolodzy – pani Adrianna Wojciechowska i pan Michał Siemiński. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jak prowadzone są prace archeologiczne prowadzone przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN (obejrzeli prezentację i krótkie filmy z prowadzonych prac), a następnie wzięli udział w warsztatach. Pod kierunkiem prowadzących wcielili się w role archeologów.  Mieli za zadanie uzupełnienie dokumentacji dotyczącej znalezionych szczątków. Poznali też narzędzia i sprzęt pomocny w prowadzeniu prac archeologicznych.

Szlachetna paczka

W tym roku klasy 7b i 8h wzięły udział w akcji Szlachetnej Paczki. Upominki trafiły do Pani Alicji, która spodziewa się niebawem synka, jej trzyletniej córki Antoniny i dziewięcioletniego synka Grzesia. Na liście potrzeb rodziny znalazły się przede wszystkim artykuły niemowlęce, żywność, chemia i przybory plastyczne.
Pani Alicja marzyła o aniołku, Antonina o lalce, a Grzesiu o klockach lego. Uczniowie wraz z wychowawczyniami spełniły ich życzenia. Zostały zebrane wszystkie niezbędne artykuły, ogromna paczka ze słodyczami, odzież dla dzieci i pluszaki.
Wszystkie artykuły zostały zapakowane świątecznie i zawiezione do magazynu w Rumii podczas weekendu
cudów. Wiemy, że przy otwieraniu każdej paczki towarzyszyły rodzinie okrzyki radości!
Udział w takim projekcie społecznym to bardzo ważna lekcja dla naszych uczniów. Bardzo się cieszymy, że wspólnie udało nam się zorganizować to przedsięwzięcie.

 

Dzień Piżamy

14 grudnia 2022 r.  uczniowie naszej szkoły spędzili w niecodziennej, przemiłej atmosferze. Powód tej radości, zadowolenia   i uśmiechu na twarzy to zorganizowany przez Samorząd Uczniowski Dzień Piżamy. Tego dnia większość uczniów klas szóstych  i siódmych pojawiła się w szkole w piżamach. Na szkolnych korytarzach można było spotkać uczniów w kombinezonach piżamowych. Były tygrysy, misie, żabki i inne postaci z krainy bajek. Inni wskoczyli w swoje mięciutkie kapcie, ulubione piżamki  i cieplutkie szlafroczki.

 

Dyskoteka Andrzejkowa

 Andrzejki to czas zabawy. Wykorzystaliśmy to w naszej szkole organizując 24 listopada dyskotekę. 

Uczniowie podczas wieczoru mieli okazję pobawić się i potańczyć. Oprawę muzyczną przygotowali DJe szkolni, dzięki którym nie zabrakło największych tanecznych przebojów. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.

Projekt „Łączka i inne miejsca poszukiwań” – VI edycja

INAUGURACJA

W tym roku szkolnym grupa uczniów naszej szkoły (Hania Orzechowska, Wiktoria Wasielka, Wiktor Świechowski i Szymon Sienkiewicz z klasy 7d) bierze udział w  projekcie „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. przygotowanym przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, Biuro Przystanków Historia oraz Biuro Edukacji Narodowej przy współpracy z oddziałem IPN w Gdańsku.

Podczas comiesięcznych warsztatów uczniowie poznają metody wykorzystywane w trakcie poszukiwań miejsc pochówków ofiar represji totalitarnych, a na koniec zajęć wezmą udział w warsztatach edukacyjnych i będą mieli do wykonania zadanie – stworzenie krótkiej, 2-minutowej etiudy filmowej.

23 listopada 2022 odbyło się spotkanie inauguracyjne, którego koordynatorem jest pani Anna Dymek – pracownik w pionie Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Gdańsku oraz pan Artur Chomicz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Na spotkaniu obecny był wojewoda pomorski pan Dariusz Drelich, wiceprezes IPN dr Paweł Warot oraz prof. Krzysztof Szwagrzyk – zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, który pełni obowiązki Dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji, i od kilku lat kieruje w IPN zespołem poszukiwań tajnych miejsc pochówku ofiar reżimu komunistycznego.

Podczas spotkania Pan profesor opowiedział uczestnikom projektu o kierowanych przez Niego pracach, etapach, z których się składa – o pracy w archiwach, bibliotekach, wywiadach, ustalaniu miejsca pochówku osoby, ekshumacji, badaniach genetycznych i innych działaniach, których zwieńczeniem jest pochówek zidentyfikowanej osoby.
Hasło Biura Poszukiwań i Identyfikacji brzmi „Powracamy po Swoich”.

Uczniowie obejrzeli film o pracy Instytutu Badania i Identyfikacji oraz wybrane wyróżnione etiudy filmy z poprzednich edycji.

Dzień Życzliwości i Pozdrowień w BIBLIOTECE SZKOLNEJ

21 listopada 2022 r. obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji, promujący pokój na świecie. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych.

Tego dnia  uczniowie wypożyczający i odwiedzający bibliotekę szkolną mogli wylosować karteczkę niespodziankę. Były tam ukryte miłe słowa. Biblioteka szkolna była udekorowana „uśmiechniętymi buźkami” i plakatami nawiązującymi do tego święta.

Był to dzień wyjątkowy; pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji.

Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.

18 listopada 2022 Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Śmiesznych Skarpet

Tego dnia naszą szkołę opanowały skarpetki i kapcie! Większość uczniów założyła śmieszne kapcie i skarpety, by włączyć się w akcję samorządu. Biorący udział w zabawie cały dzień mogli czuć się swobodnie i komfortowo, a wręcz domowo.
Dziękujemy za udział w naszej akcji. Cieszymy się, że wiele osób w szkole czuje się jak w domu 🙂

Wycieczka do Piaśnicy

10 listopada 2022 r. uczniowie klasy 8h pod opieką nauczycieli  pojechali na wycieczkę do Piaśnicy.

Podczas wycieczki uczniowie dowiedzieli się o tym ważnym na Pomorzu miejscu martyrologii, zwanym też Kaszubską Golgotą. Zapalili znicze na grobach osób, które zostały zamordowane  w Piaśnicy. Zobaczyli m.in. pomnik siostry Alicji Kotowskiej, leśników, paleniska, legowisko więźniów obozu Stutthof. Obejrzeli  tablice informujące o zbrodni w Piaśnicy.

W oparciu m.in. o informacje zamieszczone na grobach, pomnikach  uczniowie wspólnie uzupełniali kartę pracy i rozwiązywali krzyżówkę. Dowiedzieli się np. kim były siostry Panek, rodzina Napierałów z Kąpina, Kazimierz Parzych, Karol Biliński i wiele innych osób. Następnie leśnymi drogami ruszyli do Orla, a stamtąd autobusem przyjechali do Wejherowa.

W czasie wycieczki uczniowie pogłębiali wiedzę historyczną, ale nie tylko, wykazali się znajomością ortografii, biologii, geografii, a także matematyki i informatyki.

„Halloween”

W ostatni dzień października w krajach anglosaskich obchodzone jest święto Halloween, jako wigilia uroczystości Wszystkich Świętych. Związane jest ono ze zwyczajem sięgającym dawnej tradycji Celtów, którzy wierzyli, że 31 października duchy zmarłych odwiedzają żyjących. W naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodzono Halloween.

W tym dniu naszą szkołę nawiedziły stwory i upiory rodem z najstraszniejszych horrorów. Wiedźmy, czarownice, wampiry, zombie i inne strachy można było podziwiać na halloweenowym pokazie mody, a bezstronne jury wybierało te najciekawsze. Było strasznie i wesoło, a wyobraźnia i kreatywność naszych uczniów nie znała granic. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia. Ta krótka lekcja kultury krajów angielskiego obszaru językowego nauczyła nas bycia otwartym i tolerancyjnym na inne święta i kultury, nie zapominając jednak o tym, że w Polsce 1 listopada obchodzimy Święto Wszystkich Świętych i wspominamy zmarłych.

„Balladyna”

W dniu 26 października klasa VIII G wraz z opiekunami wybrała się na spektakl pt. „Balladyna” do Teatru Miejskiego w Gdyni. Młodzież z zainteresowaniem obejrzała przedstawienie, które przeniosło ją do świata pełnego czarów, duchów i niepokojących zdarzeń. Nowatorska wizja znanej lektury, ciekawa scenografia i niezwykła muzyka na pewno na długo pozostaną w pamięci uczniów.

Opiekunem klasy była pani Katarzyna Kowalewska

 

Wystawa „Józef Wybicki literacki i teatralny”

Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem Józefa Wybickiego w związku z przypadającą na ten rok Jego 200 rocznicą śmierci oraz 95 rocznicą ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” polskim hymnem. W obchody tego roku włączyła się Biblioteka Miejska w Wejherowie, w której zorganizowana została wystawa „Józef Wybicki literacki i teatralny”. Kuratorem wystawy jest pan dr Piotr Kąkol. To właśnie tą wystawę zwiedzali uczniowie naszej szkoły. Oprowadzał ich pan Bartłomiej Wiszowaty, który swoimi opowieściami przeniósł uczniów w czasy przełomu XVIII/XIX wieku. Pokazując wystawę skłaniał uczniów do poszukiwań, spostrzegawczości. Pokazał uczniom inne „oblicze” Józefa Wybickiego, jego pasje, wszechstronne zainteresowania i działania, których głównym celem było dobro młodzieży i ówczesnej Rzeczypospolitej. Wystawa tak pokazana była ucztą dla duszy. Ukazała Wybickiego, jako polityka, nauczyciela, literata, aktora i mecenasa sztuki.

Lekcja o wodzie

W październiku uczniowie klas siódmych brali udział w zajęciach edukacyjnych, zorganizowanych w Stacji Uzdatniania Wody „Cedron” w Wejherowie. Tematem przewodnim była WODA. Uczniowie dowiedzieli się o tym, jak ważna jest woda, w jaki sposób jest pozyskiwana i oczyszczana, nim trafi do naszych kranów. Zajęcia przeprowadzane były w ramach realizacji podstawy programowej z chemii, fizyki, geografii i biologii. Opiekunami uczniów podczas wyjścia były Panie: Małgorzata Nowakowska-nauczyciel chemii, Beata Klawikowska-nauczyciel biologii, Jolanta Sępioł-nauczyciel fizyki i Dorota Zdralek-nauczyciel współorganizujący kształcenie.

Wycieczka do Muzeum II Wojny Światowej

Dnia 11 października 2022 uczniowie klasy 8b i 8d odwiedzili Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Uczniowie zwiedzali sale wystawowe, w których znajdujące się eksponaty oraz m.in. filmy, mapy, tablice interaktywne, nagrania z relacjami świadków pogłębiły wiedzę uczniów na temat czasów II wojny światowej, które poznają na lekcjach historii. Wiele eksponatów  pochodziło z czasów wojny. Uczniowie wypełniali kartę pracy, która pozwoliła im utrwalić zdobytą wiedzę.

„Busem przez świat” z Olą i Karolem Lewandowskim

Dnia 7 października 2022 uczniowie klasy 8d i 8h uczestniczyli w zajęciach Akademii Wanoga. Akademia Wanoga to cykl bezpłatnych prelekcji i warsztatów, a także gier terenowych skierowanych do dzieci i młodzieży szkolnej, organizowanych przez Wejherowskie Centrum Kultury we współpracy z Polskim Klubem Przygody. Uczniowie spotkali się z Olą i Karolem Lewandowskimi, którzy prowadzą bloga podróżniczego „Busem przez świat”. Podczas spotkania wysłuchali ich prelekcji na temat podróży na Alaskę busem o nawie Supertramp. Prelekcję wzbogaciły ciekawe zdjęcia i filmiki.

Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków jest obchodzony co roku 26 września. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie, którymi posługują się jej mieszkańcy. Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej         i językowej Europy.

Nasza szkoła również przyłączyła się do obchodów Dnia Języków Obcych. Z tej okazji został zorganizowany konkurs dla klas 7 i 8 na najlepiej udekorowaną salę lekcyjną. Komisja oceniała prezentację multimedialną, wystrój sali, ubiór uczniów, przekąski oraz inne gadżety charakterystyczne dla danego kraju. We współzawodnictwie zwyciężyła klasa VI a reprezentująca Portugalię. Na kolejnej pozycji znalazły się Grecja i Włochy przygotowane przez klasy VII a i VI c. Uczniowie bardzo się postarali, aby dekoracje i przekąski przybliżyły innym kraje europejskie.

Klasy siódme miały również okazję uczestniczyć w konkursie wiedzy o krajach anglo- i niemieckojęzycznych. Turniej wygrała klasa VII c. Młodzież świetnie się bawiła, a tego typu imprezę warto powtórzyć w kolejnym roku.

Wycieczka do Adventure Park Kolibki

Dnia 21 września 2022 r klasa 5b i 6e była na wycieczce sportowo integracyjnej  w największym parku przygody w Polsce Adventure Park Kolibki w Gdyni.

W programie wycieczki uczniowie musieli pokonać zestaw emocjonujących konkurencji, z których wiele posiadała charakter indywidualnych wyzwań, a część nastawiona była na pracę  zespołową.

Opiekunami klas byli Pan Bogdan Kruwelski i Pani Katarzyna Konopińska -Karbownik

 

Warsztaty Naukowe na Uniwersytecie Gdańskim

Grupa uczniów klas ósmych naszej szkoły, wzięła udział w niezwykłym wydarzeniu w ramach projektu Zdolni z Pomorza: Pomorskich Warsztatach Naukowych na Uniwersytecie Gdańskim. Od poniedziałku 19-tego do piątku 23-tego września, nasi uczniowie uczestniczyli w dedykowanych dla nich wykładach, ćwiczeniach i warsztatach, prowadzonych przez wykładowców Wydziału: Biologii, Chemii, Fizyki, Matematyki i Historii. Celem zajęć było poszerzenie wiedzy i zainteresowań uczniów, szczególnie uzdolnionych. Dodatkowymi atrakcjami był wyjazd do Teatru Muzycznego w Gdyni oraz udział w warsztatach w Muzeum Emigracji w Gdyni. Nasi uczniowie przez kilka dni poczuli się jak „prawdziwi studenci”, tym bardziej, że mieszkali w Domu Studenckim nr 3 Uniwersytetu Gdańskiego.

Opiekun i koordynator szkolny – pani Małgorzata Nowakowska