Klasy VII-VIII

„BohaterON – włącz historię”

W listopadzie 2021 r.  klasa  7 g wraz z nauczycielem historii włączyła się w ogólnopolską akcję „BohaterON – włącz historię”, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Poznając losy bohaterów tamtych czasów, uczniowie mieli okazję do głębszego zrozumienia historii Polski, kształtowania postawy patriotycznej oraz docenienia bohaterskiej postawy naszych Rodaków. Podczas zajęć zostały wykorzystane niektóre materiały dydaktyczne autorów projektu „BohaterON”, uczniowie obejrzeli film z cyklu  „Co za historia”, zdjęcia zniszczonej Warszawy oraz fotografie młodych Powstańców a także  zapoznali się z fragmentami ich wspomnień. Uczniowie wykonali również piękne kartki z życzeniami, które zostaną przesłane do żyjących bohaterów walk powstańczych.

koordynator projektu – Katarzyna Kowalewska

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to dzień wolny od pracy, dlatego społeczność naszej szkoły obchodziła to święto  już dziś, czyli w środę 10 listopada 2021 r.. Charakter tego szczególnego dnia podkreślał strój galowy i biało-czerwone kotyliony noszone od rana przez uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. W auli społeczność naszej szkoły obejrzała program artystyczny przygotowany i zaprezentowany przez uczniów klasy 8f, 8h i 7a. Młodzi aktorzy wykonali utwory poetyckie o tematyce patriotycznej, które przeplatane były wspólnym śpiewaniem najpiękniejszych pieśni patriotycznych przygotowanych przez szkolny chór.

Po stu dwudziestu trzech latach niewoli rok 1918 przyniósł Polsce niepodległość. Rozejm w Compiègne  z 11 listopada 1918 zakończył  I Wojnę Światową. Dzień wcześniej do Warszawy przyjechał Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna powierzyła władzę. Te dwa  dni – 10 i 11 listopada 1918 roku to czas, w którym naród polski uświadomił sobie   w pełni odzyskanie niepodległości. Nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął cały kraj. W latach 1919–1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako uroczystości   o charakterze wojskowym. Święto Niepodległości ustanowiono świętem państwowym w 1937 i do czasu wybuchu II wojny światowej obchodzono je dwa razy: w 1937 i 1938. W latach 1939 – 1945 (okupacja hitlerowska) obchody polskiego święta narodowego były nielegalne. Po zakończeniu II Wojny Światowej w 1945 r. ustanowiono nową datę obchodów Narodowego Święta Odrodzenia Polski – 22 lipca (rocznica ogłoszenia Manifestu PKWN). Zniesiono jednocześnie Święto Niepodległości. Tak, jak w czasie okupacji hitlerowskiej, w okresie PRL obchody rocznicy odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada były nielegalne. Święto Niepodległości w dniu 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL ustawą    z 15 lutego 1989 pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”.

Międzyregionalny Patriotyczny Projekt Edukacyjny „Bez Przedawnienia – Prawda i Pamięć o Piaśnicy i Obławie Augustowskiej”

Dnia 5 listopada 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej odbyła się Gala podsumowująca I Edycję Międzyregionalnego Patriotycznego Projektu Edukacyjnego „Bez Przedawnienia – Prawda i Pamięć o Piaśnicy i Obławie Augustowskiej”.

W ramach projektu zorganizowano trzy konkursy: praca historyczno-literacka, fotografia, film w  dwóch kategoriach wiekowych: dla uczniów klas VII-VIII i szkół ponadpodstawowych,.

Gości spotkania przywitała Pomorska Kurator Oświaty Małgorzata Bielang (organizator projektu).Na uroczystości obecnych było wielu znakomitych gości oraz uczestników konkursu wraz z opiekunami. Po powitaniu i oficjalnych wystąpieniach, wszyscy obecni wysłuchali koncertu „Chopin … inspiracje”, obejrzeli film wykonany w ramach konkursu, zdjęcia oraz wysłuchali fragmentów nagrodzonych prac. Po podsumowaniu działań realizowanych w ramach projektu uczestnicy konkursów otrzymali nagrody i wyróżnienia z rak Pomorskiego Kuratora Oświaty – Pani Małgorzaty Bielang.

Naszą szkołę w tym projekcie reprezentowały dwie uczennice:   Wiktoria Dopka, która zajęła III miejsce w konkursie historyczno-literackim – tytuł pracy: „Pamięć o zmarłych odradza Żywych” oraz Weronika Skurtys, która w kategorii fotografia otrzymała  dyplom oraz nagrodę za udział.

Opiekunem uczennic był Pan Jędrzej Jednacz.

Straszne przebranie

W piątek 29 października 2021 r.  odbył się konkurs Samorządu Uczniowskiego na  „Straszne przebranie”. Warunkiem udziału w konkursie było przygotowanie przebrania i jego prezentacja. Już od rana na szkolnych korytarzach pojawiły się dziwne postaci i w miarę upływu czasu przybywało ich coraz więcej. Wśród prezentowanych sylwetek były straszne indywidua   ze strasznych  książek, komiksów i  filmów  oraz te, które wymyślili sami uczniowie. Kreatywność w tworzeniu tych przebrań była naprawdę imponująca i tak naprawdę wszyscy zasłużyli na wyróżnienie. Najważniejsze jednak, że piątek nie był zwykłym piątkiem, bo upłynął w atmosferze dobrej zabawy.

klasy VII-VIII

MIĘDZYSZKOLNY PROJEKT JĘZYKOWY

Chętni uczniowie naszej szkoły z klas VII i VIII wzięli udział w międzyszkolnym projekcie językowym : „Języki obce wokół nas”. Celem projektu było motywowanie uczniów do nauki języków obcych, współpraca międzyszkolna, nauka podstawowych zwrotów w różnych językach oraz zorganizowanie w swoich szkołach Europejskiego Dnia języków Obcych.

Efektem naszej pracy jest również stworzenie wirtualnych słowników języków obcych, których tematyką był „dom”.

Link do słownika wirtualnego.

Spotkanie z ornitologiem i botanikiem

Dnia 28 października 2021 uczniowie klasy 7b i 7d brali udział w zajęciach przyrodniczych – z ornitologiem  i z botanikiem.

Uczniowie obejrzeli prezentację na temat budowy anatomicznej ptaków, ich  przystosowania do życia. Dowiedzieli się skąd ornitolodzy czerpią wiedzę o ptakach i w jaki sposób ją zdobywają. Podczas zajęć praktycznych –  w terenie uczyli się rozpoznawać ptaki. Czy wiecie, że orzeł bielik, tak naprawdę nie jest orłem, ale należy do rodziny myszołowów.

Podczas zajęć z botanikiem rozpoznawali drzewa na podstawie liści i aplikacji. Pan  Artur – botanik nauczył ich obliczać wiek drzew (nie trzeba do tego ścinać drzewa i liczyć słojów) . Okazało się, że niezbędna jest do tego MATEMATYKA. Wiek pierwszego drzewa – topoli uczniowie obliczali wspólnie. Następnie  wyposażeni w taśmy miernicze, kartę obliczania wieku drzewa oraz w długopis podzieleni na grupy obliczali wiek drzew rosnących w okolicy. Czy wiecie ile lat ma kasztanowiec i lipy rosnące koło restauracji Trzy Korony? Oni już wiedzą. Są na pewno starsze od Was i Waszych rodziców, ale czy starsze od budynku, w którym się uczycie???

Spotkanie z policją

W ramach realizacji zadań szkolnego programu wychowawczo – profilaktycznego w czwartek 23 X 2021 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie. Uczestnicy spotkania -uczniowie klas siódmych i ósmych – zapoznali się z tematyką odpowiedzialności prawnej nieletnich.

Na tropie zagadek – popołudniowo-wieczorne spotkanie  z książką

Środowy wieczór  (13 X 2021 r.)  w bibliotece szkolnej upłynął pod hasłem detektywistycznych zagadek. Tego dnia na miłośników łamigłówek czekały tajemnice, szarady i rebusy. Spotkanie rozpoczęło się od podziału uczestników na dwie grupy. Każda z nich musiała  odnaleźć  8 kopert z  zadaniami ukrytymi na terenie szkoły. Kolejnym etapem było rozwiązywanie odnalezionych zagadek,  rebusów i zaszyfrowanych informacji, które zaprowadziły uczestników spotkania do auli, gdzie czekały na nich słodkie niespodzianki, ciepła herbata  i zestawy detektywistycznych zagadek.  Po drodze była również wizyta w zakamarkach biblioteki, możliwość przejrzenia jej zasobów  i wypożyczenia przygotowanych przez bibliotekarza propozycji detektywistyczno-kryminalnych. Należy podkreślić, że uczestnicy zajęć świetnie poradzili sobie z różnorodnymi zadaniami wykorzystując swoje umiejętności , szkolną wiedzę i tę, która wynika z ich osobistych zainteresowań. Spotkanie zakończyło się wspólnym oglądaniem filmu pt. Enola Holmes opartego na powieści amerykańskiej autorki Nancy Springer. Otuleni ciepłymi kocami  przyniesionymi z domu młodzi agenci, wywiadowcy i badacze delektowali się  wartką akcją i niezwykłymi poczynaniami  młodszej siostry słynnego detektywa Sherlocka Holmesa.

Wycieczka do Piaśnicy

13 października 2021 r. uczniowie klasy 7a pod opieką nauczycieli  pojechali na wycieczkę do Piaśnicy.

Podczas wycieczki uczniowie dowiedzieli się o tym ważnym na Pomorzu miejscu martyrologii, zwanym też Kaszubską Golgotą, czy polskim Katyniem. Zapalili znicze na grobach osób, które zostały zamordowane  w Piaśnicy. Zobaczyli m.in. pomnik siostry Alicji Kotowskiej, leśników, polskiego TataraLeona Najmana Mirzy Kryczyńskiego, palenisko. Obejrzeli  tablice znajdujące się przy parkingu, które zawierają chronologicznie  informacje ułożone dotyczące tego obszaru.

W oparciu m.in. o informacje zamieszczone na grobach, pomnikach  uczniowie wspólnie uzupełniali kartę pracy. Dowiedzieli się. kim były siostry Panek, Teofil Naczk, Kazimierz Parzych, Karol Biliński i wiele innych osób.

Następnie leśnymi drogami ruszyli do jeziora Stobór. Tam przy ognisku  posilili się i odpoczęli, po czym ruszyli pieszo do Wejherowa.

Mistrzostwa Dzieci i Młodzieży w Powiatowych Drużynowych Zawodach Szachowych

W dniu 05.10.2021r odbyły się Mistrzostwa Dzieci i Młodzieży w Powiatowych Drużynowych Zawodach Szachowych.

W Igrzyskach Dzieci rocznik 2009 i młodsze Naszą Szkołę reprezentowali: LEMIECH DOMINIKA, CICHY OLGIERD, KRUK TYMON, NAGEL SZYMON, MAKSYMIUK MATEUSZ – III miejsce

W Igrzyskach Młodzieży rocznik 2008 i 2007: BURCHARDT ALEKSANDRA, GRZYWACZ FRANCISZEK, MILEWSKI WITOLD, KRUK OLIWIER, GRZENIA JANEK – IV miejsce.

Mistrzostwa Dzieci  i Młodzieży w Drużynowych Biegach Przełajowych

W dniu 30.09.2021r odbyły się Mistrzostwa Dzieci  i Młodzieży w Drużynowych Biegach Przełajowych.

W Igrzyskach dziewcząt rocznik 2009 i młodsze naszą szkołę reprezentowały:

DYDERSKA PATRYCJA, GOŁĄBEK POLA, KRZEBIETKE AGATA, KUCHANNA ZUZANNA, KUDYN ALEKSANDRA, KWIATKOWSKA KAJA, WOHS WIKTORIA  – IV miejsce

W Igrzyskach młodzieży rocznik 2008 i 2007

Dziewczęta:

BARCZ MAJA, GRZONA ZOFIA, KLAHS DOROTA, KONKOL OLIWIA, NALEPA PATRYCJA, SĄDEJ ZOFIA, STOBBA AGNIESZKA – III miejsce

Chłopcy w składzie:

GOJKE KEWIN, JEZIÓRSKI SZYMON, KONKOL JAKUB, OKRÓJ NATAN, PACZUL FILIP, PTACH GRACJAN, ŚWIOSTEK MICHAŁ – III miejsce

Czytam w bibliotece – zakończenie projektu

W czwartek 30 września 2021 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie odbyło się zakończenie projektu Czytam  w bibliotece, którego owocem jest mobilna gra miejska zatytułowana Sekrety biblioteki., a jej twórcami jest grupa uczniów naszej szkoły, która od kwietnia 2021 roku przygotowywała grę pod kierunkiem nauczycieli i pracowników MBP.

Podczas spotkania uczestnicy projektu i goście obejrzeli krótki film przypominający etapy realizacji projektu. Pani  Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, dyrektor biblioteki ,  podziękowała uczniom i nauczycielom za udział w tworzeniu gry zachęcając jednocześnie do korzystania z biblioteki, a pan Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta miasta, wręczył wicedyrektor Annie Wróblewskiej pamiątkowy dyplom. Dyplomy i upominki odebrali również uczestnicy projektu.   Pracownicy biblioteki, jak i przedstawiciele naszej szkoły zgodnie stwierdzili, że projekt był ciekawy, pozwolił uczniom zaprezentować swoje talenty i wzbogacił ich wiedzę oraz umiejętności literackie, fotograficzne i informatyczne.

Dzień Patrona Szkoły

29 września 1747 w Będominie   urodził się patron naszej szkoły generał Józef Rufin Wybicki herbu Rogala – polski pisarz i polityk, autor słów do  Pieśni Legionów Polskich we Włoszech , która stała się polskim hymnem narodowym. W ramach obchodów rocznicy urodzin generała uczniowie pełnili honorowe warty przy Jego portrecie, a w szkolnej auli odbył się finał konkursu wiedzy o patronie szkoły. Finaliści  wcielili się w postać generała Wybickiego i wygłosili przemówienie adresowane do legionistów i zagrzewające ich do walki o niepodległość Rzeczpospolitej. Uczniowie zgromadzeni w szkolnej auli obejrzeli również prezentację na temat życia i twórczości generała Józefa Wybickiego.

 

Wycieczka klas 7 do Będomina

29 września  1747 r. urodził się Józef Wybicki –  patron naszej szkoły. Z tej okazji w naszej szkole uroczyście  obchodźmy Dzień Patrona Szkoły.

W tym roku szkolnym 28 września 2021 r. uczniowie klas 7 pojechali do Będomina. Znajduje się tam XVIII-wieczny dworek w latach 1741 – 1783 należał do rodziny Wybickich. To tam urodził się i wychowywał Józef Wybicki. Od 1978 r mieści się w nim  Muzeum Hymnu Narodowego .  Jest to jedna tego typu placówka na świecie.

Tam w pięknej scenerii przewodnicy przybliżyli uczniom postać Józefa Wybickiego – jego życie i działalność. Opowiedzieli o dziejach „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” znanej jako „Mazurek Dąbrowskiego”, która od momentu powstania w 1797 r. Reggio Emilia towarzyszyła Polakom, zagrzewała ich do walki i dawał nadzieję, że Polska jest, dopóki są Polacy.

Następnie uczniowie zwiedzali wnętrze dworku, w którym znajduje się wyposażenie, pamiątki po Józefie Wybickim, postaciach z jego epoki, dokumenty i pamiątki dotyczące „Mazurka Dąbrowskiego”

Po zwiedzeniu wnętrz uczniowie przeszli się po  zabytkowym parku, w którym rośnie czterystuletni „Dąb Wybickiego”.. Widzieli także  5-metrowy pomnik orła autorstwa Roberta Florczaka, którego skrzydła tworzy 248 starych kos.

Dzień Języków Obcych

W dniu 27.09. 2021 r. w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych.
Z tej okazji został zorganizowany konkurs dla klas 7 i 8 na najlepiej przygotowaną prezentację kraju, jego kulturę i język. Komisja oceniała prezentację multimedialną, wystrój sali, ubiór uczniów, przekąski oraz inne gadżety charakterystyczne dla danego kraju. Maksymalnie można było zdobyć 16 punktów. We współzawodnictwie zwyciężyła klasa VIII i prezentująca Danię z 15 punktami. Na kolejnej pozycji znalazły się Francja i Rosja przygotowane przez klasy VIII d i  VIII F. Trzecie miejsce zdobyła Austria prezentowana przez klasę VII a. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.

Uczniowie bardzo się postarali, aby dekoracje przybliżyły innym kraje europejskie.

Młodzież świetnie się bawiła, a tego typu imprezę warto powtórzyć w kolejnym roku.

Gra miejska „Gdynia 1939”

W ramach współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej (Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej w Gdańsku) klasa 7d wzięła udział w grze miejskiej pt. Gdynia 1939.

W czwartek 23 września 2021 r. siódmoklasiści udali się do Gdyni, gdzie na Skwerze Kościuszki czekała dr Barbara Męczykowska, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Po krótkim wprowadzeniu historycznym uczestnicy gry otrzymali karty pracy i ruszyli na poszukiwania punktów wskazanych na mapie Gdyni. W trakcie gry uczniowie poznali śródmieście miasta odnajdując miejsca z fotografii i podając ich aktualne nazwy oraz udzielali odpowiedzi na pytania, pozyskując dane z tablic i pomników. Każdy z tych punktów został wzbogacony przez dr Męczykowską o krótki komentarz historyczny i ciekawostki związane z danym miejscem. W ten sposób uczniowie dowiedzieli się, między innymi, kim był Józef Unrug, Jan Kiepura, Franciszka Berek, Jan Radtke, Teodor Turzyński czy Lucjan Borysławski. Odnaleźli Pomnik Harcerzom Gdyńskim, Dom Kupca oraz dom, gdzie mieścił się jeden z przedwojennych żydowskich domów modlitwy.  Uczestnicy gry pozyskali również  wiedzę na temat represji stosowanych przez okupanta hitlerowskiego wobec mieszkańców Gdyni od aresztowań, konfiskaty mienia i  wysiedlenia aż po śmierć.

Aktywna, terenowa lekcja pozwoliła odkryć niektóre tajemnice historii sprawiając, że część tej historycznej wiedzy będzie się odtąd kojarzyć ze znanym miejscem na mapie.

Festiwal Fantasy

W piątek 17 września 2021 r.  w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie  odbył się Festiwal Fantasy – gatunku literackiego, który cieszy się wielką popularnością i ma rzeszę wiernych czytelników. W ramach festiwalu uczniowie klasy 8A, 8D i 8I wzięli udział w spotkaniach z Pawłem Kopijerem, Mateuszem Rogalskim i Mariuszem Szczerbaniewiczem ((pseud. Mariusz Roqfort ) – autorami powieści fantasy i powieści awanturniczych. Goście festiwalu  opowiedzieli o swoich literackich fascynacjach i drodze do wydania własnej książki. Spotkanie było również próbą ukazania fantasy nie tylko literaturze, ale też w filmie,  plastyce, teatrze, muzyce, grach i różnych innych przejawach aktywności artystycznej.

Wycieczka klasy 7f i 7 g do Hevelianum

Dnia 14 września uczniowie klasy VII f i VII g wraz z opiekunami p. C. Szulgo, K. Kowalewską i M. Rohde wybrali się na wycieczkę do gdańskiego Hevelianum. Uczniowie wzięli udział w pokazie interaktywnym „Pod napięciem”. Tematyka pokazu była związana z elektrycznością i magnetyzmem. Uczestnicy mieli okazję sami wziąć udział w niesamowitych eksperymentach. Niektórzy odkryli, że przygoda z fizyką może być naprawdę fascynująca!

Następnie uczniowie zwiedzili wystawę geograficzną Dookoła świata. Siedem kontynentów i wiele interaktywnych stanowisk czekało na wszystkich ciekawych świata. Uczniowie poznali miejsca i zjawiska charakterystyczne dla różnych obszarów kuli ziemskiej. Największą popularnością cieszyła się kabina-symulator huraganu, w której można było poczuć, jak wieje wiatr o prędkości ok.130 km.  Na sam koniec młodzież spacerowała po zewnętrznych terenach Hevelianum oglądając dawne schrony i remizy artyleryjskie, w których urządzono ekspozycje na temat historii Gdańska. Uczniowie podziwiali piękną panoramę miasta  roztaczającą się z Góry Gradowej.

Po wizycie w Hevelianum pozostała zdobyta wiedza oraz wspomnienie dobrej zabawy.

klasa 7f

klasa 7g

Apele porządkowe

W środę 8 września 2021 r. w szkolnej auli odbyły się apele dla klas siódmych i ósmych, podczas których wicedyrektor  p. Wojciech Kurowski przypomniał regulamin porządkowy obowiązujący w szkole, w tym  podstawowe zasady kultury osobistej, jakich wymaga się od uczniów naszej placówki. Szczególną uwagę zwrócono na procedury związane z Covid-19, których należy przestrzegać zarówno w klasach jak i  we wspólnej przestrzeni szkoły.