z życia biblioteki 2024/2025

Spotkanie autorskie z pisarzem Pawłem Beręsewiczem w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku- uczniowie klas 7-8

1 kwietnia 2025 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyło się spotkanie z pisarzem Pawłem Beręsewiczem, autorem wielu książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie miało wyjątkowy charakter, gdyż uczestnicy Wielkiego Maratonu Czytelniczego obecnie przerabiają książkę „Mąciciel”, która jest jedną z lektur w ramach tego maratonu. Niedługo uczniowie będą pisać test z tej książki, dlatego spotkanie z autorem było doskonałą okazją, by lepiej poznać twórczość pisarza i zgłębić tajniki jego literackiego warsztatu.

W trakcie spotkania uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań panu Pawłowi Beręsewiczowi, co sprawiło, że rozmowa była bardzo interesująca i inspirująca. Pisarz opowiadał o swoich książkach, procesie twórczym oraz o tym, jak ważne jest, by literatura dziecięca i młodzieżowa była nie tylko ciekawa, ale i pełna wartościowych treści.

Na zakończenie spotkania zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie z autorem, które stanowiło miły akcent tego wyjątkowego wydarzenia. Spotkanie z panem Pawłem Beręsewiczem na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci jako inspiracja do dalszej lektury i rozwijania pasji czytelniczych.

Spotkanie autorskie

„Kaszëbë to nie jeno pamiãtk,
to teraźniej i przód.”
(Aleksander Labuda)

W dniu 27 marca 2025 r. w naszej szkole w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa gościliśmy Romana Drzeżdżona – znanego pisarza kaszubskiego, poetę, satyryka i publicystę.

Na dobry początek spotkania i przywitanie gościa uczniowie z klasy 4c, uczący się języka kaszubskiego pod kierunkiem pani Haliny Groth, wykonali regionalne piosenki. Uczniowie mieli okazję spotkać się z pisarzem Romanem Drzeżdżonem oraz możliwość zapoznania się z kulturą Kaszub i jej najważniejszymi elementami, nie tylko związanymi z działalnością artystów ludowych, ale również tych dotyczących życia codziennego. Następnie słuchacze poznali bohaterkę książki Mariolka oraz tradycyjne instrumenty. Rytmicznie klaskali do dźwięków diabelskich skrzypiec i nie dali się zaskoczyć podchwytliwym pytaniom naszego gościa, na które nauczyli się odpowiadać kaszubskim jo. Potem uczniowie wspólnie odśpiewali najbardziej rozpoznawalną pieśń pt. Kaszëbsczé nótë , której układ jest nietypowy. Na koniec był czas na pytania do pisarza i autografy.

Roman Drzeżdżon w dużym stopniu zainteresował wszystkich uczestników spotkania kaszubszczyzną i swoją twórczością. Było sporo szpòrtów i ciekawostek, a swobodny styl spotkania przypadł dzieciom do gustu, które z entuzjazmem angażowały się w dialog z pisarzem. Kto wie, może to dobry początek do zanurzenia się w kaszubszczyźnie i poznania tradycji Kaszubów.

https://www.facebook.com/MuzeumZiemiPuckiej/

 

Warsztaty z doradztwa zawodowego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie

W ramach współpracy pomiędzy nauczycielem biblioteki szkolnej a pedagogiem szkolnym, a także Miejską Biblioteką Publiczną w Wejherowie w dniach  10-11.02.2025 r. odbyły się warsztaty z doradztwa zawodowego dla uczniów klas 8.  Pierwszego dnia w zajęciach brała udział klasa 8d, natomiast drugiego dnia – klasa 8e.

Warsztaty były podzielone na kilka etapów, a uczniowie pracowali w grupach, co sprzyjało integracji i wspólnej nauce. Prowadzący przygotowali ciekawe zadania interaktywne,  a jednym z elementów zajęć było wykorzystanie kodów QR, dzięki którym uczestnicy mogli w atrakcyjny sposób zdobywać informacje o różnych ścieżkach kariery i zawodach.

Zajęcia były interesujące i angażujące, a uczniowie mieli okazję lepiej poznać swoje mocne strony oraz dowiedzieć się, jakie zawody mogą odpowiadać ich zainteresowaniom i predyspozycjom. Warsztaty dostarczyły wielu cennych wskazówek dotyczących przyszłych wyborów edukacyjnych i zawodowych.

 

 

Ogólnopolski program edukacyjny „Książka o każdej porze roku” w bibliotece szkolnej (kl. 6-8)

W listopadzie uczniowie klas 6-7 ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie włączyli się w realizację ogólnopolskiego projektu czytelniczego  pt. „Książka o każdej porze roku”. Uczniowie w ramach projektu będą omawiać cztery pory roku na podstawie wybranych książek oraz będą wykonywać kreatywne zadania.

W ramach pierwszego modułu pt. „Jesień”, uczniowie z klasy VI B wysłuchali opowiadania pt. „ Jesień Toli” Anny Włodarkiewicz. Po lekturze odbyła się rozmowa na temat darów jesieni, barw tej pory roku oraz zachowań zwierząt w tym czasie. Na zakończenie uczniowie wykonali piękne prace plastyczne przedstawiające jesienny krajobraz.

W ramach drugiego modułu pt. „Zima”, uczniowie kl. 6 b wysłuchali ciekawostek na temat tej pory roku z książki   pt. „Zima” Elżbiety Zarych. Podczas zajęć uczniowie rozwiązywali łamigłówki i zagadki związane z zimą, a na zakończenie stworzyli nietypowego bałwana, inspirowanego popularną grą Minecraft. Brak śniegu za oknem spowodował u uczniów potrzebę  wykonania bałwana w bibliotece szkolnej, gdzie można podziwiać efekt ich kreatywności.

Projekt nie tylko zachęca do czytania, ale także rozwija kreatywność uczniów i pozwala im w ciekawy sposób odkrywać literaturę.

Już nie możemy się doczekać kolejnego etapu – tym razem wiosennego!

 

Projekt edukacyjny „Biblioteka szkolna wraz z Akademią Superbohaterów prezentuje umysły, które zmieniły świat”

W ramach Szkolnego Festiwalu Nauki biblioteka szkolna zorganizowała wyjątkowe wydarzenie, które miało na celu zgłębienie tajemnic świata nauki oraz przypomnienie postaci wielkich Polaków, którzy zmienili bieg historii.

Projekt edukacyjny „Biblioteka szkolna wraz z Akademią Superbohaterów prezentuje umysły, które zmieniły świat” skierowany był do uczniów klas 6-8. Trwał w miesiącu styczniu oraz lutym 2025 r.. W ramach tego wydarzenia uczniowie mieli okazję:

  • Wziąć udział w grach edukacyjnych, które pozwoliły sprawdzić ich wiedzę na temat wybitnych umysłów, które wpłynęły na bieg historii.
  • Zobaczyć ekspozycję książek, gdzie prezentowane były biografie naukowców, ich przełomowe odkrycia i fascynujące życie.
  • Uczestniczyć w pokazach filmowych, w których wyświetlane były filmy o największych wynalazkach, odkryciach naukowych oraz ich twórcach.
  • Uczniowie w bibliotece szkolnej przygotowywali plakaty oraz materiały na ekspozycję swoich stanowisk, na Szkolny Festiwal Nauki Polskiej.

Wydarzenie miało na celu nie tylko edukację, ale także inspirowanie uczniów do odkrywania pasji naukowych i poznawania historii ludzi, którzy dzięki swojej pracy i determinacji zmienili świat.

Danuta Kowalska
Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie

Wieczorne spotkanie w bibliotece

 

Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział,

 ale żeby dobrze wiedział,

nie żeby umiał na pamięć,

a żeby rozumiał,

nie żeby go wszystko troszkę obchodziło,

a żeby go coś naprawdę zajmowało.

(Janusz Korczak)

 

W dniu 14 lutego 2025 roku w naszej szkole odbyło się nietypowe Spotkanie z książką pt. Polscy naukowcy, którzy zmienili świat. To było spotkanie nie tylko z książką, ale można  stwierdzić, że z nauką i to taką przez wielkie N.

Ten wieczór był niezwykły, ponieważ kontynuował tematykę Dnia Nauki Polskiej, który odbył się w naszej szkole w budynku przy ulicy Sobieskiego. Tym razem bohaterami byli polscy naukowcy Jan Czochralski, Wilhelmina Iwanowska, Zofia Kielan-Jaworowska, Stanisław Ulam.

Wieczorne spotkanie z książką przeznaczone było dla uczniów z klasy VC i IV D, którzy wcześniej odwiedzili stoiska przygotowane na auli przez kolegów ze starszych klas, zapoznali się z sylwetkami słynnych naukowców, a potem stawili czoła wymagającym zadaniom. Najpierw musieli odnaleźć zagadki ukryte w różnych zakamarkach szkoły, następnie rozszyfrować informacje dotyczące wybranego naukowca. Po obejrzeniu filmików popularnonaukowych i zjedzeniu „filmowego popcornu”, drużyny zabrały się do wykonywania kolorowych lapbooków. Przerwę w zabawie wyznaczył  słodki poczęstunek, który dodał uczniom sił do działania, a potem było podsumowanie wiedzy o polskich naukowcach, rozdanie nagród i oryginalnych zakładek.

Około osiemnastej biblioteka zamieniła się w przytulną salę, uczniowie otulili się w kocyki i wygodnie ułożyli na materacach, a pani Danuta Kowalska przeczytała fragment książki „Przygody Baltazara Gąbki”.

Ten dzień zakończył się późno, ale uczniowie opuścili szkołę zadowoleni i bogatsi w  wiedzę o wielkich polskich naukowcach. Nad przebiegiem tego wydarzenia czuwała pani Aleksandra Rohde, Danuta Kowalska, Małgorzata Nowakowska i Barbara Pawłowicz.

 

 

„Ulubiony bohater lub bohaterka”

05.02.2025 r. podczas apelu podsumowującego pierwsze półrocze wręczono nagrody za konkurs plastyczny „Ulubiony bohater lub bohaterka”- ilustracja do książki.

Projekt edukacyjny „Książka o każdej porze roku”

Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Książka o każdej porze roku”, którego celem jest promocja czytelnictwa i rozwijanie świadomości ekologicznej.

W ramach pierwszego modułu pt. „Jesień”, 8 listopada 2024 roku uczniowie z klasy VI B zebrali się  w bibliotece szkolnej aby wysłuchać opowiadania pt. „ Jesień Toli” Anny Włodarkiewicz oraz porozmawiać na temat darów jesieni, barw tej pory roku oraz zachowań zwierząt w tym czasie. Na zakończenie uczniowie wykonali piękne prace plastyczne w formie plakatu przedstawiające jesienny krajobraz.

To był wspaniały początek naszej przygody z porami roku!