z życia biblioteki 2019/2020

Konkurs  czytelniczy

Dnia 28.XI.2019r.w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom XII Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Stanisław Moniuszko Współcześnie”

Celem konkursu było włączenie się w obchody 200 rocznicy urodzin kompozytora, popularyzacja biblioteki, książek i czytelnictwa w środowisku lokalnym, rozwijanie u dzieci i młodzieży pasji czytelnictwa oraz zainteresowanie literaturą i muzyką, odkrywanie talentów plastycznych , rozwijanie i kształtowanie wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży, ich inwencji, wyobraźni i pasji poprzez własną aktywność twórczą.

Laureatami konkursu w kategorii– konkurs rysunkowy „Kolory Muzyki Stanisława Moniuszki”, czyli ilustracja do wybranego utworu kompozytora, zostały uczennice: Sandra Bochat z klasy Ia i Alicja Maciejewska z klasy IIc, które zajęły odpowiednio I i II miejsce w swoich kategoriach wiekowych.

Serdecznie gratulujemy.

MISIE

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny Wszystkie dzieci lubią misie.

Był to konkurs rodzinny, przeznaczony dla uczniów klas III. Zadanie konkursowe polegało  na wykonaniu misia – bohatera książek lub bajki – dowolną techniką przestrzenną.

    Oceny prac dokonała komisja konkursowa, powołana przez nauczycieli bibliotekarzy. Werdykt jest następujący:

I miejsce –  Agata Marszał kl. III a

I miejsce – Damian Górlikowski kl. III a

II miejsce – Amelia Szulc kl. III c

II miejsce – Jagoda Pobłocka kl. III e

III miejsce – Michał Klank kl. III c

III miejsce – Lena Kopeć kl. III a

Wyróżnienie – Agata Eremus kl. IIIc

Wyróżnienie – Błażej Siwko kl. III b

Wyróżnienie – Anna Piotrowicz kl. III c

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Klasa II C  „Matematyka jest przygodą: gry i zabawy dydaktyczne”

Dnia 19 listopada 2019 roku klasa II C uczestniczyła w zajęciach matematycznych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku Filia w Wejherowie.

Temat zajęć brzmiał: „ Matematyka jest przygodą: gry i zabawy dydaktyczne”.

„Kraj bez matematyki nie wytrzyma współzawodnictwa z tymi, którzy matematykę uprawiają”. /Hugo Steinhaus/

Matematyka to ciekawość świata, dostrzeganie zależności, umiejętność rozwiązywania, odkrywania i stawiania problemów, wyobraźnia i twórcze myślenie. Logika, zwięzłość, precyzja, wytrwałość. Trening intelektualny. Bezcenne…

Uczniowie mieli okazję spędzić czas z matematyką w trakcie wysłuchania opowiadania i rozwiązywania zagadek, łamigłówek, zabaw dydaktycznych itd.

Przy okazji wyjścia do biblioteki dzieci zobaczyły już udekorowane świątecznie Wejherowo.

Było przy tym dużo radości!

Konkurs literacki

Biblioteka   szkolna   zorganizowała     konkurs literacki,  którego  tematem   przewodnim   była książka, czytelnictwo i biblioteka.
Wpłynęło  18  prac,   z  czego    największą popularnością cieszyła się forma listu. Komisja konkursowa złożona z nauczycieli polonistów
i bibliotekarzy   wyróżniła   następujących uczniów:

I miejsce:

  • Weronika Patocka kl. IV b
  • Witold Milewski kl. VI d

II miejsce:

  • Magda Jarząbek kl. VI d
  • Milena Wiśniewska – Hintzke kl. VII f

III miejsce

  • Jakub Kosecki kl. V f
  • Alan Krauze kl. VI b

Lekcja biblioteczna

     Dnia 28.10.2019 roku klasa III B uczestniczyła w lekcji bibliotecznej w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie.  Tematem zajęć była ekologia. Dzieci wysłuchały słuchowiska o czarodzieju Gumopalu oraz segregoludkach, odpowiadały na pytania quizu przygotowanego przez pracownika biblioteki a następnie rysowały na mapie świata zagrożenia oraz okoliczności sprzyjające naszej planecie. Dzieci wykazały się dużą inicjatywą i pomysłowością.

Lekcje biblioteczne

Dnia 25.10.2019r. uczniowie klasy IA i IB odwiedzili Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wejherowie, aby zapoznać się z księgozbiorem biblioteki oraz uczestniczyć w lekcji bibliotecznej poświęconej bohaterowi książki Marii Kownackiej „Plastusiowy pamiętnik”. Lekcja miała za zadanie przybliżyć dzieciom treść aktualnie omawianej lektury.

Lekcja biblioteczna klasy II a

16 października 2019 r. Klasa II a wzięła udział w lekcji w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie. W czasie zajęć dzieci poznały legendę „O Popielu, którego zjadły myszy ” oraz wykonały ciekawą pracę plastyczno – techniczną.

link=”lightbox” target=”blank” title=”never”]

Lekcja biblioteczna III B

Dnia 11 października 2019 roku klasa III B uczestniczyła w spotkaniu autorskim z panią Jolantą Knitter- Zakrzewską w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie. Jest ona autorką książki dla dzieci pt. „Podwórkowe Biuro Detektywistyczne” podejmującą tematykę zagadek kryminalnych i nierozwikłanych spraw detektywistycznych. Na spotkaniu pani Jolanta Knitter- Zakrzewska opowiadała nam jakimi technikami posługują się detektywi. Były też strzały, zagadki, zbieranie dowodów przestępstwa. Przez zabawę uczyliśmy się logicznego myślenia, spostrzegawczości, umiejętności rozwiązywania detektywistycznych zagadek. Spotkanie dostarczyło nam niespotykanych wrażeń.

Afera Kryminalna – klasa 2 c

Fabuła bibliotecznych wydarzeń kręci się wokół kryminału!
10.10.2019 r. odbyło się spotkanie autorskie z Jolantą  Knitter-Zakrzewską , na temat książki „Podwórkowe Biuro Detektywistyczne, czyli Franek i Krysia na tropie”, w którym udział wzięła klasa IIc ze Szkoły Podstawowej  Nr 9. Było ono wspaniałą okazją do zdobycia wiedzy związanej z kryminalistyką oraz technikami śledczymi. Pani Jolanta przygotowała też kilka zagadek, których rozwiązywanie sprawiło uczniom wiele frajdy.

09.10.2019r.- Lekcja biblioteczna

Mieliśmy wielką przyjemność gościć po raz pierwszy klasę IId ze  Szkoły Podstawowej  Nr 9 w Wejherowie. Dzieci zwiedziły bibliotekę zapoznając się pracą bibliotekarzy, wysłuchały jednej z najpopularniejszych polskich legend oraz wykonały pracę plastyczną. Do zobaczenia!

Lekcje biblioteczne klasa II c

8 .10.2019r.  klasa II c wzięła  udział w lekcji bibliotecznej, w trakcie której dzieci zajęły się  zagadnieniami ochrony środowiska i segregacji odpadów.

Spotkanie autorskie

13 grudnia 2019 r. najmłodsza grupa uczestników Wielkiego Maratonu Czytelniczego wybrała się na spotkanie autorskie z Panią Wiolettą Piasecką (autorką konkursowej „Faustynki”) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie. Maratoniści naszej szkoły z zaciekawieniem słuchali pełnych ciepła opowieści z  życia i twórczości pisarki.

Pani Wioletta wyczerpująco odpowiadała na pytania czytelników, zorganizowała również teatrzyk z udziałem swoich małych słuchaczy. Dzieci przyniosły własne egzemplarze „Faustynki”, by otrzymać autograf. Dokonały zakupu innych pozycji książkowych z dedykacją od pisarki.

Piątek 13 – stego okazał się miłym dniem dla najmłodszych Maratonistów naszej szkoły.

KLASA II C  Zajęcia czytelnicze nt.: Zwyczaje bożonarodzeniowe na Kaszubach w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie.

Dnia 16 grudnia 2019 roku klasa II C odwiedziła Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wejherowie.  Uczniowie  wzięli udział w zajęciach na temat: Zwyczaje bożonarodzeniowe na Kaszubach.

Boże Narodzenie to czas szczególny. To rodzinne święto, wigilia,  prezenty dla dzieci pod choinką. Pani bibliotekarka omówiła z dziećmi obyczaje związane z Bożym Narodzeniem takie jak: dzielenie się poświęconym opłatkiem, kolędowanie, jasełka, choinka, prezenty itd. Uczniowie dowiedzieli się, że jest to święto, które sięga tradycjami dawnych czasów, a także jakie występują różnice w zwyczajach świątecznych w różnych regionach Polski. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali bileciki mikołajkowe na stół wigilijny.

Zajęcia były bardzo interesujące.