język kaszubski 2019/2020

Klasa V A  Wycieczka do Ratusza w Wejherowie.

Dnia 4 września uczniowie języka kaszubskiego z klasy Va  wybrali się do Ratusza w Wejherowie.

Budynek Ratusza jest architektoniczną chlubą Wejherowa. Przed budynkiem stoi pomnik Jakuba Wejhera, który założył miasto w 1650 roku. Wtedy też powstał pierwowzór obecnego Ratusza. Dzisiejsza budowla została wykonana w 1908 roku. Wewnątrz  znajduje się Sala Tradycji i Historii Wejherowa. Jest ona wypełniona przedmiotami związanymi z historią i kulturą miasta. Można tam odnaleźć m.in. drzewo genealogiczne Wejherów, dokumenty z podpisem Jana Kazimierza, Kaszubski alfabet, kaszubskie instrumenty muzyczne i wiele innych skarbów.

Sala Historyczna przygotowana została w hołdzie Teodorowi Bolduanowi – burmistrzowi Wejherowa oraz przedsiębiorcom, rzemieślnikom i organizacjom społecznym, które przyczyniły się do rozkwitu miasta Wejherowa w okresie międzywojennym. Jest to bogata ekspozycja, a klimat epoki został podkreślony efektami multimedialnymi.

W Sali Historycznej można obejrzeć m.in. multimedialny gabinet Teodora Bolduana, burmistrza Wejherowa w latach 1934-39, warsztat stolarski, Bank Polski z zabytkową już kasą pancerną, zakład zegarmistrzowski, zakład fryzjerski „Rococo”, który powstał w Wejherowie w 1927 r., a jego właścicielem był Jakub Hildebrandt. Jest także odtworzona kawiarnia, która mieściła się przy ul. Lęborskiej.

Oryginalne pamiątki, zdjęcia, wyposażenie zakładów usługowych, które przekazali darczyńcy – mieszkańcy Wejherowa, wprowadzają odwiedzających wejherowski Ratusz w klimat lat 30-tych.

Na pamiątkę uczniowie otrzymali upominki od UM w Wejherowie. Wycieczka zakończyła  się pysznymi lodami w cukierni Wenta.

Klasa V A Uczniowie z języka kaszubskiego – wycieczka po Wejherowie.

Dnia 9 października 2019 roku uczniowie języka kaszubskiego wybrali się na wycieczkę po Wejherowie. Udało im się odkryć kilka ważnych dla naszego miasta miejsc. Miejsca te dokumentują załączone zdjęcia. Punktem kulminacyjnym wycieczki były odwiedziny w Starostwie Powiatowym i wizyta u p. Starosty Gabrieli Lisius. Pani Starosta powitała dzieci bardzo serdecznie i przekazała uczniom ważne informacje na temat naszego powiatu min.: że „Powiat Wejherowski (kaszb. Wejrowsczikréz) leży w północnej Polsce, w województwie pomorskim. Zajmuje 1285,25 km² i liczy ponad 210 tys. mieszkańców. Pod względem zaludnienia zajmuje pierwsze miejsce w województwie i piąte w Polsce wśród powiatów ziemskich. W skład powiatu wchodzi siedem gmin wiejskich: Choczewo, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud i Wejherowo oraz trzy gminy miejskie: Wejherowo, Reda i Rumia, które razem tworzą Małe Trójmiasto Kaszubskie”. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kaszubskie książki oraz wykonano pamiątkowe zdjęcia. Wycieczka była udana.

Język kaszubski klasa V A 23.10.2019 r.

Jak można uczyć się języka kaszubskiego? Na wiele sposobów – jeden z nich to kulinarny. Tak właśnie zrobili uczniowie języka kaszubskiego z klasy V A, którzy samodzielnie przygotowali kaszubską sałatkę jarzynową.

Poczciwa sałatka widnieje na kartach każdej szanującej się książki kucharskiej traktującej o kuchni kaszubskiej.

Danie to było i jest do tej pory bardzo lubiane przez Kaszubów z kilku prostych powodów. Otóż produkty potrzebne do jego wykonania były i są ogólnie i powszechnie dostępne w kaszubskim gospodarstwie.

Uczniowie z zaangażowaniem kroili jarzyny w kostkę, aby potem wymieszać je z jajkiem i majonezem, a przy tym powtarzali nazwy produktów w języku kaszubskim.

Sałatka była doskonała. PYSZNOŚCI!!!