2022/2023

1 września 2022 roku uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Uczniowie klas 0-5 spotkali się z dyrekcją oraz swoimi wychowawcami i nauczycielami w budynku na Os. 1000-lecia PP, natomiast starsi uczniowie-w budynku przy ul. Sobieskiego 300.Wszyscy obecni uczcili pamięć nauczycieli i pracowników oświaty, poległych podczas II wojny światowej. Na znak pamięci złożono kwiaty pod pomnikiem poległych, znajdującym się przed budynkiem szkoły przy ul. Sobieskiego 300. Pani dyrektor Olga Tomaszewska przypomniała wszystkim uczniom o zasadach bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły oraz życzyła wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.

W dniu 16 września odbyło się w naszej szkole tajne głosowanie do Samorządu Uczniowskiego. Głosowanie poprzedziły prezentacje przygotowane przez kandydatów. Głosowano również na nauczycieli, którzy będą opiekunami Samorządu Uczniowskiego.

W dniach 19-23 września 2022 w ramach programu Zdolni z Pomorza, grupa uczniów klas ósmych naszej szkoły wzięła udział w Pomorskich Warsztatach Naukowych na Uniwersytecie Gdańskim. Ósmoklasiści mieli okazję uczestniczyć w wykładach, ćwiczeniach i warsztatach, prowadzonych przez wykładowców Wydziału: Biologii, Chemii, Fizyki, Matematyki i Historii. Celem zajęć było poszerzenie wiedzy i zainteresowań uczniów, szczególnie uzdolnionych. Dodatkowymi atrakcjami był wyjazd do Teatru Muzycznego w Gdyni oraz udział w warsztatach w Muzeum Emigracji w Gdyni. Opiekunem ikoordynatorem szkolnym programu Zdolni z Pomorza był nauczyciel chemii, pani Małgorzata Nowakowska.

Co roku w naszej szkole 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy oraz zwrócenie uwagi na bogactwo języków w Europie. Z okazji tego święta zorganizowano konkurs dla klas 7 i 8 na najlepiej udekorowaną salę lekcyjną. Komisja oceniała prezentację multimedialną, wystrój sali, ubiór uczniów, przekąski oraz inne gadżety charakterystyczne dla danego kraju. Klasy siódme miały również okazję uczestniczyć w konkursie wiedzy o krajach anglo- i niemieckojęzycznych.

W dniu 28 września uczniowie klas siódmych wybrali się do Muzeum Hymnu Narodowego   w Będominie, aby zwiedzić rodzinną posiadłość Wybickich i lepiej poznać życie Patrona naszej szkoły. Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała opowieści pani przewodnik o życiu Józefa Wybickiego. Zwiedzaniu towarzyszyło wspólne odśpiewanie naszego hymnu narodowego.W drodze powrotnej uczniowie odwiedzili znaną kaszubską miejscowość – Wieżycę. Tam czekało na nich wiele atrakcji. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności sportowe, zjechać z góry trójkołowcami górskimi oraz hulajnogami terenowymi. Po tych wyczerpujących atrakcjach czekało na uczniów ognisko i przepyszne kiełbaski.

W bieżącym roku przypadła 275 rocznica urodzin i 200 rocznica śmierci Józefa Wybickiego, Patrona naszej szkoły. Rok 2022został ogłoszony przez Sejm RPRokiem Józefa Wybickiego.29 września, jak co roku w naszej szkole został zorganizowany Dzień Patrona Szkoły. Na obchody tego święta składa się doroczna wycieczka uczniów klas VII do Będomina – miejsca urodzenia Józefa Wybickiego, ślubowanie uczniów klas I, warty honorowe przy portrecie Józefa Wybickiego oraz uroczyste apele. To dzień galowy dla całej społeczności uczniowskiej. Podczas uroczystości uczniowie klas I-VII poznali najważniejsze fakty z życia Józefa Wybickiego, jego dokonania, a także wysłuchali programu artystycznego. Natomiast uczniowie klas VIII uczestniczyli w szkolnym konkursie historycznym pt. Życie i działalność Józefa Wybickiego.Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem wszystkich zwrotek Mazurka Dąbrowskiego. Następnie prowadzący przypomniał zebranym najważniejsze fakty z życia Józefa Wybickiego, po czym uczniowie przystąpili do rozwiązywania różnorodnych zadań konkursowych.Przedstawiciel każdej drużyny wykonał pracę plastyczną przedstawiającą miejsce lub postać związaną z autorem hymnu. Członkowie każdej drużyny wykazali się dużą wiedzą o życiu naszego Patrona.

Dzień Patrona Szkoły był bardzo ważnym dniem dla uczniów klas pierwszych, którzy przystąpili do Ślubowania. Pani Dyrektor dokonała uroczystego aktu pasowania na uczniów. Uroczystość odbyła się  w obecności Dyrekcji szkoły, rodziców oraz zaproszonych gości.

Od bieżącego roku szkolnego w naszej szkole przyznawana jest Statuetka Józefa Wybickiego, która ma na celu uhonorowanie osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla Szkoły Podstawowej nr 9. Pierwszą statuetkę otrzymał dawny Dyrektor Szkoły Pan Eugeniusz Czonstke.

We wrześniu uczniowie naszej szkoły zwiedziliwystawę zorganizowaną przez Bibliotekę Miejską w Wejherowie pt. „Józef Wybicki literacki i teatralny”, która dała uczniom możliwość przeniesienia się w czasy przełomu XVIII/XIX wieku. Rzeczypospolitej. Uczniowie poznali Wybickiego jako polityka, nauczyciela, literata, aktora i mecenasa sztuki.

Dnia 6 października 2022 r. odbył się w naszej szkole turniej integracyjny dla uczniów klas czwartych i ich rodziców. Na gości czekał pyszny poczęstunek w kawiarence i gorące naleśniki, oraz zabawy: zawody sportowe dla dzieci, kalambury, karaoke, balonowa drabina i origami, a także pojedynek rodziców i uczniów w zbijaka, który wzbudził najwięcej emocji.Imprezę przygotowali nauczyciele i wychowawcy klas czwartych.

Dnia 7 października 2022 r. obchodziliśmy XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji klasy VII wzięły udział w konkursie matematycznym, natomiast uczniowie klas VI i VIII rozwiązywali zadania konkursowe w klasach. Szkolne korytarze zostały pięknie przystrojone plakatami wykonanymi przez uczniów klas VI-VIII.

W październiku 2022 odbyły się wycieczki poszczególnych klas ósmych do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Uczniowie zwiedzili sale wystawowe, w których znajdują się eksponaty m.in. filmy, mapy, tablice interaktywne, nagrania z relacjami świadków pogłębiające wiedzę na temat czasów II wojny światowej.

 

12 października 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. To świętooświaty i szkolnictwa, upamiętniające rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Na uroczysty apel przybyli uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Była to okazja, aby złożyć serdecznie życzenia wszystkim pracownikom szkoły i podziękować za trud wkładany w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń.

 

Pierwsze sukcesy naszych uczniów w roku szk.2022/2023 to zajęcie III miejsca w Półfinałach Wojewódzkich Drużynowych Zawodów Szachowych w Kościerzynie. Opiekunem drużyny była pani Anna Dawidowska. Natomiast pierwszymi sukcesami sportowymi uczennic naszej szkoły było zajęcie II miejsca wMiejskich Zawodach w Unihokeju dziewcząt oraz pierwsze miejsce w Igrzyskach Miejskich w Tenisie Stołowym dla dziewczyn. Opiekunem zawodniczek była również pani Anna Dawidowska.

 

Dnia 21.10.2022 r. odbyły się spotkania uczniówz przedstawicielem policji. Tematyka spotkań obejmowała zagadnienia jak cyberprzemoc, odpowiedzialność karna nieletnich oraz konsekwencje nieodpowiednich zachowań nieletnich. Dla rodziców uczniów klas IV-VIII również zorganizowano podobne spotkanie.

Dnia 24 października 2022 r. w Wejherowie rozegrano Igrzyska Szkół Podstawowych w koszykówce 3/3 w kategorii Dzieci i Młodzieży.Nasza reprezentacja dziewcząt i chłopców zajęła II miejsce.

Zinicjatywy Samorządu Uczniowskiego w ostatni dzień października obchodziliśmy Halloween. Święto obchodzone jest w krajach anglojęzycznych jako wigilia uroczystości Wszystkich Świętych. Związane ze zwyczajem sięgającym dawnej tradycji Celtów, którzy wierzyli, że 31 października duchy zmarłych odwiedzają żyjących. W tym dniu naszą szkołę nawiedziły stwory i upiory rodem z najstraszniejszych horrorów. Możnaje było podziwiać na halloweenowym pokazie mody,który udowodnił, że wyobraźnia i kreatywność naszych uczniów nie znała granic. Jak co roku w dniach poprzedzających Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły odwiedzili Stary Cmentarz.W czasie wyjścia dzieci przypomniały sobie, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócić spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce oraz o konieczności dbania o zapomniane groby, w tym też o groby żołnierskie.Dzieci uczestniczyły w drobnych pracach porządkowych i zapaliły znicze.

3 listopada 2022 r. klasy III miały okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii na temat zbrodni w Lesie Piaśnickim. Uczniowie złożyli tam liczne znicze, wyciszyli się i pomodlili. Taka lekcja była dobrym sposobem na to, aby młode pokolenie przyswoiło sobie wiedzę o lokalnych wydarzeniach mających miejsce w Lasach Piaśnickich.

Dnia 9 listopada 2022 r w naszej szkole odbył się wieczór patriotyczny z okazji Święta Niepodległości. Został przygotowany przez uczniów klas piątych i dedykowany zaproszonym na imprezę rodzicom i gościom. Uczniowie świetnie zaprezentowali się w programie historyczno-poetyckim. Nie zabrakło też ciekawych scenek teatralnych oraz tańca flagi w wykonaniu uczennic z klasstarszych. Największe wrażenie na widzach zrobiły głośno i z entuzjazmem odśpiewane przez uczniów pieśni żołnierskie pod kierunkiem pani Aleksandry Janus.

Dnia 10 listopada 2022 r. w Będominie odbyła się V edycja akcji Szkoła dla Hymnu – Pomorze 2022 szkół imienia Józefa Wybickiego, zorganizowana pod patronatem Kuratora Oświaty w Gdańsku. Na uroczystość pojechał poczet sztandarowy reprezentujący Naszą Szkołę.

Dnia 10 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w budynku na Sobieskiego odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości dla klas VI-VII. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń 11 listopada 1918 roku. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. W budynku na Os. 1000-lecia tego dnia odbył się również apel dla klas IV z okazji Dnia Niepodległości.

W dniach 6-12.11.2022 w ramach trwającego w szkole projektu Erasmus+ pod tytułem „Environmental Wars with Digital Games”, pani dyrektor SP9, Olga Tomaszewska wraz z nauczycielkami – Anną Korzonek, Martą Dettlaff i 6 uczniami z klasy ósmej, udała się na spotkanie projektowe do Włoch. Celem spotkania była realizacja celów zawartych w projekcie oraz poszerzanie wiedzy uczestników o elementy kultury Włoch. Uczniowie i nauczyciele brali udział w licznych warsztatach, uczyli się o zagrożonych gatunkach zwierząt, efektach globalnego ocieplenia, a w Fenice Green Energy Park zdobywali wiedzę o naturalnych źródłach energii. Zwiedzili również Padwę, plażę Porto Caleri oraz Wenecję.Uczniowie biorący udział w wyjeździe projektowym gościli u włoskich rodzin i biorąc udział w ich życiu domowym, poznawali ich kulturę i obyczaje.Spotkanie pozwoliło wzbogacić się o nowe doświadczenia, podnieść świadomość ekologiczną, społeczną oraz oczywiście doskonalić umiejętności językowe.

Uczniowie naszej szkołySawa Orzechowska 7d i Hania Orzechowska 7d zajęły I miejsce wPowiatowych Igrzyskach Dzieci w Tenisie Stołowym dziewcząt w kategorii dzieci. Sukces odniosły również starsze uczennice- w kategorii młodzież: Natalia Albecka 8 b i Zofia Sądej 8 h zajęły III miejsce.

16 listopada 2022 r. w naszej szkole odbył się V Międzyszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej organizowany pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta. Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, łącznie zaprezentowało się 36 solistów oraz 5 zespołów ze szkół podstawowych z terenu Wejherowa, Gościcina, Kębłowa, Kostkowa, Rumii oraz Luzina. Nad sprawnym przebiegiem konkursu oraz jego organizacją czuwała Aleksandra Janus – koordynator wydarzenia. Podczas ogłoszenia wyników konkursu obecny był zastępca Prezydenta Miasta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Rita Malinowska z klasy 2C – II miejsce w kategorii kl. 1-3, Michał Woźniak z klasy 5A – I miejsce w kategorii kl. 4-5, Laura Lewińska z klasy 8H – Wyróżnienie w kategorii kl. 6-8.

II miejsce w kategorii zespoły kl. 4-8 zajął zespół w składzie: Liliana Bemke kl. 5A, Julia Gojke, Victoria Lehman, Magdalena Kamińska kl. 5D, Sawa Orzechowska, Agata Malinowska kl. 7D.Uczniów do występu przygotowały Panie: Halina Groth,  BeataFokcińska,  Aleksandra Janus.

Uczniowie naszej szkoły uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego wzięli udział w siódmej edycji konkursu plastycznego pt. „Aktywne Kaszuby. Wybicki dla Kaszub”, organizowanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Stowarzyszenie Trefl Pomorze. Patronat min. objęli: Muzeum Narodowe w Gdańsku i Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Trzecie miejsce w konkursie zdobył uczeń klasy 8f – Szymon Żełudkowski.

Jednocześnie dzięki tej inicjatywie uczniowie z naszej szkoły otrzymali wejściówki do ERGO ARENY na mecz w siatkówce mężczyzn. Dnia 11 listopada 2022 roku uczniowie uczestniczyli w tym wyjątkowym wydarzeniu – Kaszubskim Meczu siatkarzy Trefl Gdańsk z LUK Lubin. Nasi uczniowie bawili się wspaniale, głośno i skutecznie wspierali drużynę gospodarzy.

Dnia 17 listopada 2022 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie odbyły się miejsko -gminne eliminacje do IX edycji Pomorskiego Konkursu pt.: „MésterBëlnégòCzëtanié” – konkursu pięknego czytania po kaszubsku. Szkołę reprezentowały uczennice klasy II C: Agata Glac i BarbaraMejna, które zajęły czołowe miejsca. Barbara Mejna zajęła I miejsce, a Agata Glac II miejsce.

Dnia 18 listopada 2022 odbył się konkursrecytatorskiStrofy o Ojczyźnie, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Aleksandra Majkowskiego.I miejsce w konkursie zdobył uczeń naszej szkoły Jakub Kosecki z kl.8H, który zaprezentował wiersz Jana Lechonia „Przypowieść”.

W tym roku szkolnym grupa uczniów naszej szkoły (Hania Orzechowska, Wiktoria Wasielka, Wiktor Świechowski i Szymon Sienkiewicz z klasy 7d; opiekun: p. Aleksandra Rohde) brała udział w projekcie „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. przygotowanym przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, Biuro Przystanków Historia oraz Biuro Edukacji Narodowej przy współpracy z oddziałem IPN w Gdańsku.Podczas comiesięcznych warsztatów uczniowie poznawali metody wykorzystywane w trakcie poszukiwań miejsc pochówków ofiar represji totalitarnych, a na koniec zajęć wzięli udział w warsztatach edukacyjnych i mieli do wykonania zadanie – stworzenie krótkiej, 2-minutowej etiudy filmowej.

W dniu 25 listopada 2022uczniowie naszej szkoły Sawa Orzechowska z kl. 7d i HaniaOrzechowska z kl.7d, po zaciętej rywalizacji zajęły III miejscew kategorii dzieci rocznik 2010podczas Półfinałów Wojewódzkich w Tenisie Stołowym w Miechucinie. Opiekunem uczniów była pani Anna Dawidowska.

26 listopada 2022 r. uczniowie klasy VIII G Weronika Rost i Piotr Kukowski wzięli udział w VI Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej Zdolni z Pomorza pod hasłem Słońce, Księżyc – spójrzmy w niebo okiem naukowca lub artysty, która odbyła się w gmachu Politechniki Gdańskiej. Uczniowie w swoim wystąpieniu zaprezentowali uczestnikom konferencji teorie naukowe na temat powstania Księżyca oraz ciekawe zagadnienia dotyczące naszego naturalnego satelity. Uczniowie wysłuchali również wykładów pracowników naukowych związanych z trwającą obecnie misją NASA – Artemis 1.
Organizatorami wydarzenia byli: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, Politechnika Gdańska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

24 listopada w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa.

Dnia 30 listopada odbył się w naszej szkole konkurs dla kl. 5 z okazji dnia św. Andrzeja – Patrona Szkocji. Uczniowie rywalizowali odpowiadając na pytania o tym kraju. Punktowane były również prace przedstawiające wzory szkockiej kraty w interpretacji piątoklasistów. Konkurs zorganizowała p. Hanna Urban.

Dnia 2 grudnia 2022 r. naszauczennica BarbaraMejnakl. 2 C zajęła I miejsce w IX edycji Pomorskiego Konkursu pt.: „MésterBëlnégòCzëtaniô” – konkursu pięknego czytania po kaszubsku,który odbył się w Domu Kultury w Szemudzie. i

6 grudnia 2022 r. w budynku szkoły na os. 1000-lecia 15 zjawił się Mikołaj.Podczas kiermaszu świątecznego każdy mógł kupić przepiękne ozdoby świąteczne, słodkości i szopki Bożonarodzeniowe.Uczniowie uczestniczyli także w konkursie kolęd i pastorałek.

Natomiast 7 grudnia 2022 r. w budynku przy ulicy Sobieskiego odbyła się coroczna Kawiarenka. W tym roku można było też nabyć ekologiczne ozdoby świąteczne przygotowane przez uczniów biorących udział w programie Erasmus +. Dochód ze sprzedaży został przekazany dla ucznia Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 w Wejherowie, który zbiera środki na protezę nogi.

9 grudnia 2022 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbył się wielki finał regionalnego konkursu „MésterBëlnégòCzëtaniô”. Nasza uczennica Barbara Mejna z kl. 2czajęła I miejsce zdobywając tytuł: MésterBëlnégòCzëtaniô”.

Dnia 14 grudnia 2022 r. uczniowie naszej szkoły brali udział   w mikołajkowo-świątecznym turnieju halowej piłki nożnej oPuchar Prezydenta Miasta Wejherowa.Dziewczęta rocznik 2010 i młodsze zajęły 3 miejsce, a chłopcy uplasowali się na 5 pozycji turnieju.

W tym roku klasy 7b i 8h wzięły udział w akcji Szlachetnej Paczki. Upominki trafiły do Pani Alicji, jej trzyletniej córki Antoniny i dziewięcioletniego synka Grzesia. Na liście potrzeb rodziny znalazły się przede wszystkim artykuły niemowlęce, żywność, chemia i przybory plastyczne. Zostały zebrane wszystkie niezbędne artykuły, ogromna paczka ze słodyczami, odzież dla dzieci i pluszaki.
Wszystkie artykuły zostały zapakowane świątecznie i zawiezione do magazynu w Rumii podczas weekendu cudów. Udział w takim projekcie społecznym to bardzo ważna lekcja dla naszych uczniów.

16 grudnia 2022 roku 50-osobowa grupa uczniów wraz z opiekunkami: p. Jolantą Sępioł, Izabelą Grzenkowicz, Małgorzata Kubiaczyk, Dorotą Zdralek i Martą Dettlaff, odwiedziła stolicę Niemiec. Celem wycieczki było poznanie najciekawszych zabytków i zakątków Berlina oraz udział w tradycyjnym Jarmarku Bożonarodzeniowym.

21 grudnia 2022w budynku szkoły przy ulicy Sobieskiego już po raz kolejnyzorganizowany został Wieczór Kolęd i Pastorałek przygotowany przez uczniów klas szóstych i siódmych. Ten wyjątkowy wieczór umilił szkolny chór, który zaprezentował recital kolęd i pastorałek pod opieką pani Aleksandry Janus.Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli Miasta Wejherowa z Panem Arkadiuszem Kraszkiewiczem na czele, Dyrekcji szkoły oraz rodziców, którzy najbardziej wspierali występujących aktorów.

Dnia 12 stycznia 2023 r. odbyła się w Gdańsku Olimpiada gier planszowych, której organizatorem był Instytut Pamięci Narodowej.Nasza drużyna, uczniowie kl.6d Krzysztof Litzau i Marta Piastowska, zajęła I miejsce w swojej kategorii, co dało jej możliwość uczestnictwa w ogólnopolskim finale gry w Warszawie.

Po feriach zimowych w naszej szkole odbyły się apele dla klas I-V oraz VI-VIII, podsumowujące osiągnięcia za I półrocze roku szkolnego 2022/2023.Pani Dyrektor nagrodziła uczniów za osiągnięcia w nauce i w sporcie oraz za udział w konkursach.

30 stycznia 2023 r. za sprawą ORBITEK – Mobilne Planetariumnasi uczniowie klas młodszych sięgnęli Gwiazd. Uczniowie odbyli niezapomnianą podróż w najdalsze zakątki kosmosu dzięki Mobilnemu Planetarium.Zajęcia w Mobilnym Planetarium rozpoczęły w naszej szkole rok 2023 pod patronatem Mikołaja Kopernika. Senat RP rok 2023 powiązał z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterystaosiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika. Planetarium wzbudziło w dzieciach wiele pozytywnych emocji.

6 lutego w naszej szkole odbył się długo oczekiwany przez uczniów bal karnawałowy dla klas 1-3.Bal karnawałowy umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości.

Dnia 7 lutego 2023 r. obchodziliśmy światowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Podczas tegorocznych obchodów w klasach I-III na terenie naszej szkole odbyły się zajęcia poświęcone tematyce zagrożeń w Sieci oraz zasad bezpiecznego korzystania z niej. Ponadto uczniowie uczestniczyli w lekcjach online (dbi.pl/lekcje online) oraz wykonali konkursowe prace plastyczne na temat ,,Mój bezpieczny, komputerowy świat”.Natomiast reprezentanci klas VI-VIII uczestniczyli w konkursie profilaktycznym ,,Wolni od uzależnień”.

W lutym uczennice naszej szkoły Blanka Kabasakl.8F oraz uczennica kl. 8E Zuzanna Sałata odniosły duży sukces zostając finalistkami Wojewódzkiego Konkursu z Języka Niemieckiego „Festefeiern wie siefallen” zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddział Trójmiasto.

W Dzień świętego Walentego z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i ich opiekunów tradycyjnie zorganizowano „pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanych pudełek. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem Dyrekcji Szkoły, nauczycieli i wychowawców.

Dnia 14.02.2023 r. odbyły się Igrzyska Dzieci w piłce siatkowej dziewcząt. Reprezentacja naszej szkoły wywalczyła 3 miejsce.

W marcu 2023 nasz szkoła włączyła się w świętowanie 550-tych urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji rok 2023 ogłoszono Rokiem Mikołaja Kopernika w całej Polsce.W naszej szkole miało miejsce wiele przedsięwzięć, mających na celu popularyzację wiedzy na temat Kopernika i jego osiągnięć. Klasy 7 i 8 przygotowały stoiska, prezentujące wiedzę o różnych planetach, a uczniowie tych klas na jeden dzień zamienili się w pilnych studentów Akademii Kopernika, uczestnicząc w specjalnie przygotowanych zajęciach średniowiecznego prawa, matematyki, astronomii i kaligrafii. Uroczystość zakończyła się występami uczniów oraz chóru szkolnego w auli szkolnej.

W dniu 19.02.2023 r. w kościele pw. Św. Anny odbyła się uroczysta Msza św. z okazji 366 rocznicy śmierci założyciela miasta Wejherowa JakubaWejhera.Po Mszy św. nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych pod pomnik Jakuba Wejhera, gdzie przedstawiciele władz miasta złożyli wieńce.W obchodach tej uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły.

Dnia 21 lutego każdego roku w naszej szkole obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Miał on formę zabaw z językiem polskim. Na terenie szkoły zostały wyeksponowane karteczki z łamańcami językowymi, z którymi uczniowie zmierzyli się podczas przerw. Na przerwach działał w bibliotece „Kącik Językowy”, w którym były przygotowane zabawy językowe, m.in. ukryte słowa, łamańce językowe, czyli wierszyki przepełnione trudnymi do wyartykułowania słowami.Podsumowaniem obchodów był konkurs „Łamańce językowe” przeprowadzony w klasach siódmych. Klasy czwarte również brały udział wkonkursie „Zabawy językiem polskim”, rozwiązując zadania drużynowe. Sprawdzały one znajomość baśni, powiedzeń i frazeologizmów.

3 marca 2023 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie odbył się finał V Powiatowego Konkursu Wiedzy o Języku i Kulturze Krajów Anglojęzycznych dla Uczniów klas VIII szkół podstawowych z powiatu wejherowskiego.III miejsce w konkursie zdobył nasz y uczeń z klasy 8h, Jakub Markowski,

Jak co roku w marcu nasza Dziewiątka miała okazję pokazać się z najpiękniejszej strony podczas Dnia Otwartego Szkoły. Licznie przybyli dawni, obecni oraz przyszli uczniowie wraz z rodzinami. Goście nie tylko poznawali nauczycieli, ofertę edukacyjną, sale lekcyjne i pracownie przedmiotowe, ale również mogli świetnie się bawić. Zorganizowano różne atrakcje. Klasy czwarte brały udział w mini podchodach z okazji Dnia św. Patryka. Można było również połączyć przyjemne z pożytecznym, zaopatrując się na kiermaszu w przepiękne ozdoby wielkanocne. Występom dzieci towarzyszyła aukcja prac naszych uczniów.

17 marca 2023 r. odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Lecha Bądkowskiego XXI Finał Pomorskiego Festiwalu Piosenki Kaszubskiej pt.: „KaszëbsczéSpiéwë” Luzino 2023r. Naszą szkołę w kategorii klas 1-3, zespół reprezentowali uczniowie z klasy 2 C: B. Mejna, J. Mrozek Gliszczyńska, J. Czonstke, A. Glac, M. Bączek, J. Górniak, Sz. Żełudkowski. Akompaniowała p. dr A. Janus. Świetne wykonanie utworów pozwoliło zespołowi zająć zaszczytne I miejsce  w swojej kategorii.II miejsce w kategorii IV-VI zespół natomiast zajął nasz szkolny chór pod dyrekcją dr Aleksandry Janus.

Święto liczby π obchodzono w tym roku szkolnym w dniu 14 marca w auli szkoły przy ulicy Sobieskiego. Uczniowie łączyli zabawę z nauką pokonując matematyczny tor przeszkód, omawiając prezentacje multimedialne i filmiki na temat „Matematyka w obiektywie”. Uczniowie w pięciu konkurencjach zmagali się z zadaniami matematycznymi: łamigłówki logiczne i liczbowe.

Dnia 21.03.2023 r. uczniowie klas VIII mieli okazję poznać ofertę wejherowskich szkół ponadpodstawowych. Nasi uczniowie odwiedzili Powiatowy Zespół Szkół nr 3 im. Ks. Edmunda Roszczynialskiego”, Powiatowy Zespół Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera oraz Powiatowy Zespół Szkół nr 1 – I LO im. Jana III Sobieskiego przy ul. Bukowej. Uczniowie klas 8 również uczestniczyli w Dniu Otwartym w tzw. „elektryku”, czyli Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP „Orzeł”.

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o nagłej śmierci naszego pracownika, przyjaciela i kolegi śp. Wojciecha Rybakowskiego, który odszedł dnia 30 marca 2023. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 1 kwietnia 2023 r.

Ogromny sukces odnieśli nasi uczniowie w Szczecinie podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralno-Pasyjnej, który odbył się w dniach 31 marca – 2 kwietnia 2023 r.Chór szkolny prowadzony przez panią Aleksandrą Janus zajął II miejsce (Srebrne Pasmo)
W ramach projektu organizatorzy zapewnili wiele atrakcji podczas pobytu w Szczecinie – zwiedzanie Filharmonii Szczecińskiej, Muzeum Narodowego, Wałów Chrobrego, Bazyliki Archikatedralnej, wjazd na punkt widokowy oraz koncerty towarzyszące.
Uczniowie wraz z opiekunami – panią Aleksandrą Janus oraz Haliną Groth powrócili bardzo zadowoleni i szczęśliwi z wyjazdu do Szczecina.

Dnia 3 kwietnia 2023 r. reprezentacja naszej szkoły wystartowała w mistrzostwach powiatu w biegach przełajowych w Redzie. Dziewczęta w kategorii młodzieży szkolnej zajęły 3 miejsce wśród wszystkich szkół z powiatu wejherowskiego. Uczennica klasy 8h Zosia Sądej, wygrywając z wszystkimi rywalkami, zajęła 1 miejsce w klasyfikacji indywidualnej.

W ramach organizowanych obchodów Dnia Ziemi wszystkie klasy I-III wzięły udział w akcji sprzątania terenu wokół szkoły. Ponadto od początku roku szkolnego, uczniowie klas I-III brali udział w quizie ekologicznym, którego podsumowanie nastąpiło 21.04.2023 roku na uroczystym apelu z okazji Dnia Ziemi. W trakcie apelu, któremu towarzyszył program artystyczny, zwycięzcy quizu otrzymali z rąk Pani Dyrektor dyplomy i nagrody książkowe.

W dniu 26 kwietnia w Rudzie Śląskiej odbył się finał konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” Nasza uczennica Laura Lewińska z kl.VIII g uzyskała II miejsce w kategorii poezja w tym prestiżowym konkursie.Uczennicę do konkursu przygotowała pani Barbara Pawłowicz.

Laureatami konkursu „Mój wirtualny świat – Bezpieczni w sieci” organizowanego przezPomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku zostali: Rita Malinowska 2c II miejsce oraz Izabela Jabłonowska 3e II miejsce oraz III miejsce Agata Glac 2c. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej dowolną techniką (np. rysunek, malunek, wyklejanki) w formie plakatu promującego zasady bezpiecznego korzystania z internetu, przygotowanej według własnego pomysłu.

5 maja to Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.Dnia 27 kwietnia 2023 r. uczniowie naszej szkoły na znak solidarności przyszli do szkoły ubrani na kolor czerwony. Brali udział w zajęciach mających na celu przybliżenie tematyki niepełnosprawności pod hasłem ,,Traktujmy to, że się różnimy, jako bogactwo”.

Dnia 27 kwietnia 2023 r. uczniowie z klasy VIII e pod opieką nauczycieli uczestniczyli w grze miejskiej przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku pod tytułem „Śladami ofiar Piaśnicy w Wejherowie”. Uczniowie ustalili na planie miasta trasę, by dotrzeć do punktów z karty pracy.  Po dojściu do odpowiedniego miejsca rozwiązywali zadanie z karty pracy. Odwiedzili m.in. „Wejherowskie Powązki”, gdzie m.in.  odnaleźli grób zamordowanego w Piaśnicy wójta gminy Wejherowo-Wieś Edwarda Łakomego.

Dnia 28 kwietnia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbyły się uroczyste apele upamiętniające to ważne wydarzenie. W trakcie uroczystości uczniowie przypomnieli znaczenie tego wydarzenia dla historii Polski i podkreślili, jak ważne jest szanowanie wartości demokratycznych oraz wolności i praw obywatelskich.

Od 9 maja 2023 r. uczniowie naszej szkoły w budynku na ul. Sobieskiego, mogą w pełni korzystać z ławek oraz puff znajdujących się w strefie relaksu,zakupionychw ramach prezentu przez Radę Rodziców z pieniędzy z loterii fantowych.

Dnia 9 majaz okazji Dnia Unii Europejskiej przewidziano różne atrakcje dla uczniów klas 6-8 naszej szkoły. Reprezentanci klas ósmych brali udział w zabawie Escape Room. Ochotnicy przygotowywali lapbooki na wystawę o Unii Europejskiej.  Każdy, kto miał ochotę zmierzyć się z łamigłówkami, mógł wziąć udział w konkursie kodów QR. W ten sposób uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej, jednocześnie dobrze się bawiąc.

Z okazji Tygodnia Bibliotek 10 maja 2023 r. w naszej szkole odbył się apel przygotowany przez uczniów klasyVc. W pierwszej części przedstawiono prezentację najmniejszej, największej, najdroższej i najpopularniejszej książki świata. Następnie odbył się pokaz mody książkowej, podczas którego modelki zaprezentowały różnorodny styl pań bibliotekarek. Natomiast wieczorem odbył się wieczór z książką, podczas którego uczniowie wzięli udział w różnych atrakcjach związanych z literaturą. Pierwszą z nich była gra miejska „Śladami natury po Wejherowie”, która zachęcała uczniów do odkrywania różnych miejsc w mieście i rozwiązywaniazagadek.Drugą atrakcją była praca manualna, polegająca na wykonaniu własnych zakładek do książek.Najważniejszym punktem wieczoru był spotkanie z pisarzem Panem Michałem Gondkiem, który opowiedział uczniom o swoich książkach i zainspirował ich do czytania. W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek w szkole odbyło się również spotkanie autorskie z pisarzem Dawidem Wasiniewskim, który opowiedział nam wiele ciekawych rzeczy o swoim pisarstwie oraz planach na przyszłość
Uczniowie klas 7-8 mieli możliwość zadawania pytań autorowi, które dotyczyły zarówno jego twórczości, jak i samej pracy pisarza. Spotkanie autorskie było wspaniałą okazją do poznania twórczości pisarza, ale również szansą na zainspirowanie się i rozwijanie swojej pasji do czytania i pisania.

Dnia 13 maja 2023 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyła się 52. edycja Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „RodnôMòwa” 2023r. – eliminacje powiatowe. III miejsce w kategorii klas I-III zajęła uczennica naszej szkoły Agata Glac z kl.2c.

Natomiast w finale II Powiatowego Konkursu Języka Polskiego dla kl.6 pod patronatem Starosty Wejherowa, który odbył się również 13 maja 1 miejsce zajęła Martyna Reszke i Marta Piastowska kl.6d, a wyróżnienie – Artur Welke kl.6c.

18 maja 2023 r. w naszej szkole odbył się Miejski Konkurs „Baśnie znane i nieznane”. Brały w nim udział trzyosobowe drużyny uczniów klas czwartych oraz dwie osoby kibicujące. Zawodnicy zmagali się z pytaniami dotyczącymi znajomości baśni, które musieli wcześniej przeczytać, a także wykazać się sprawnością fizyczną podczas konkurencji sportowych.
I miejsce zajęła drużyna ze SzkołyPodstawowej nr 11, II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 9,III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8. Dzieci otrzymały atrakcyjne nagrody, których sponsorem była Rada Rodziców oraznauczyciele z naszej szkoły.

Dnia 20 maja 2023 r. reprezentacja naszej szkoły w składzie Oliwia Junko, Agata Klahs, Julia Świerkacz, Nikola Szubicka, AnnaNoske wzięła udział w Okręgowych Zawodach Pierwszej Pomocy Przedmedycznej PCK w Kościerzynie, zajmując drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych zdobywając puchar, dyplom i nagrody rzeczowe.

Już po raz szesnasty Szkoła Podstawowa nr 9 w Wejherowie zorganizowała niezapomniane międzyszkolne podchody miejskie. Tematem przewodnim była okrągła 380. rocznica powstania Wejherowa. Do rywalizacji stanęły 3-osobowe drużyny z sześciu wejherowskich szkół podstawowych.Oficjalne otwarcie imprezy odbyło się w Ratuszu Miejskim, w obecności Prezydenta Wejherowa, Krzysztofa Hildebrandta oraz zastępcy prezydenta, Arkadiusza Kraszkiewicza. Pierwsza część konkursu z nich to tradycyjne podchody, w trakcie których uczestnicy mieli za zadanie odnaleźć i wykonać zadania w różnych częściach miasta. Drugą częścią były pytania z wiedzy o Wejherowie. Trzecia część konkursu polegała na wykonaniu kreatywnej kartki urodzinowej z okazji 380. rocznicy Wejherowa.Uczestnicy udowodnili, że doskonale znają historię swojego miasta oraz posiadają rozliczne talenty i pomysłowość. Po długiej i emocjonującej walce, drużyna Szkoły Podstawowej nr 11 okazała się triumfatorem podchodów, wyprzedzając drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 6 i nr 9.

Uczniowie klas młodszych i starszych uczcili okolicznościowym apelem rocznicę powstania naszego miasta. Wspólnie przypomnieli sobie początki Wejherowa oraz testament jego założyciela – Jakuba Wejhera. 380 lat temu 28 maja 1643 roku Jakub Wejher założył osadę nazwaną Wejherowską Wolą. Z tej okazji uczniowie przygotowali inscenizację słowno-muzyczną. Była to uroczystość wyjątkowa i ważna dla społeczności szkolnej.

Dnia 5 czerwca 2023 r.  odbyło się oficjalne podsumowanie tegorocznej akcji Rowerowy maj. 58 uczniów naszejszkoły z klas 1-8 osiągnęło 100% frekwencję dotyczącą aktywnych przejazdów do szkoły.W ramach nagrody uczniowie ze 100 % frekwencją otrzymali plecaki oraz koszulki.Klasowe wyjście do Wodnych Ogrodów w ramach nagrody otrzymały klasy: 4e – III miejsce, 4a -II miejsce oraz klasa 2c- I miejsce. Klasę 2c nagrodzono również biletami do kina w WCK. Wśród uczniów ze 100% frekwencją w naszej szkole losowano nagrodę główną. Z naszej szkoły tegoroczną szczęściarą okazała się Martyna Ribakowska z klasy 6e wygrywając nowy rower.

Dnia 6.06.2023 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się uroczysta Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego 2022/2023.Po siedmiu miesiącach zmagań jury wyłoniło zwycięzców.Laureatkami Wielkiego Maratonu Czytelniczego w kategorii szkół podstawowych klasy 7-8 ”W lustrze książki” zostały uczennice naszej szkoły: Paulina Drząszcz, Aleksandra Kudyn, Pola Gołąbek z klasy 8 A. Tytuł laureata otrzymały również: Marta Piastowska kl.VId i Martyna Reszke kl. VId;
Finalistkami zostały: Zofia Westfal kl. IIId, Agata Eremus kl. VIc, Milena Kłosowska kl. VIc i Józefina Lis kl. VIc.

Dnia 14 i 15 czerwca 2023 r. odbyły się apele podsumowujące osiągnięcia uczniów w klasach młodszych. Uczniowie zostali uhonorowani za sukcesy w nauce, sporcie, sztuce i innych dziedzinach.

Tradycyjnie odbyły się też się apele podsumowujące II półrocze dla klas IV i V Pani Dyrektor pogratulowała i nagrodziła uczniów, którzy reprezentowali naszą szkołę w festiwalach, konkursach i zawodach na szczeblu międzynarodowym, ogólnopolskim, wojewódzkim i powiatowym, zajmując wysokie miejsca i zdobywając zaszczytne tytuły laureatów i finalistów.Pani Dyrektor podkreśliła także znaczenie bezpieczeństwa podczas nadchodzących wakacji.

15 czerwca 2023 r. w naszej szkole odbył się Festyn Rodzinny dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Uczniowie przygotowali występy wokalne i taneczne, które były przeplatane licytacją prac uczniów. Odbyła się loteria fantowa. Mogliśmy podziwiać występ Dora Dance. Miłośnicy motoryzacji mieli okazję podziwiać piękne pojazdy PRL. Wielką popularnością cieszyła się – pomimo długiego oczekiwania – przejażdżka na motocyklu. Można było wsiąść do pojazdów uprzywilejowanych: Straży Pożarnej, Policji i Straży Miejskiej. Swoje umiejętności zaprezentowali karatecy, odbył się występ rycerzy Pułku Czarnieckiego. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszyły się: dmuchany zamek, malowanie twarzy, warkoczyki, bańki mydlane, stoisko kaszubskie, plastyczne, ekologiczne, robotyka i pokazy pierwszej pomocy. Spragnieni i głodni mogli skosztować: grochówkę, bigos, swojski chleb ze smalcem, kiełbaski z grilla i hot-dogi. Na deser zaś amatorzy słodkości przebierali w przepysznych ciastach i gofrach, popijali aromatyczną kawę i herbatę, a najmłodsi uczestnicy festynu ustawiali się w kolejce po watę cukrową i popcorn. Dzięki Pani Dyrektor oraz Radzie Rodziców cała społeczność szkolna miała okazję przeżyć dzień pełen niezapomnianych atrakcji, równocześnie zbierając pieniądze na szczytny cel.

W dniu 22 czerwca 2023 roku uczniowie klas ósmych przesiedli się do kolejnego pociągu – do pociągu przyszłość. Podczas uroczystej akademii zakończeniowejnie zabrakło podziękowań i obietnic złożonych dyrekcji, wychowawcom,nauczycielom i pracownikom szkoły oraz rodzicom. Sztandar naszej szkoły uczniowie przekazali swoim następcom z klasy siódmej. Podczas uroczystości nie zabrakło nagród i wyróżnień. Po odśpiewaniu hymnu szkoły absolwenci klas ósmych rozeszli się do sal na ostatnie spotkanie ze swoimi wychowawcami.

Dnia 23 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 dla klas młodszych i starszych.Podczas uroczystości Pani Dyrektor i Wicedyrektorzy wręczyli nagrody uczniom,którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce i otrzymali wzorowe zachowanie.Zaprezentowany program artystyczny o tematyce wakacyjnej, wprowadził dzieci i młodzież w ten piękny czas.