Archiwum 2022/2023

Archiwum 2022/2023

wrzesień

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

Z wielkim optymizmem rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pierwszy dzwonek jest zapowiedzią nowych wrażeń, nowych znajomości i przyjaźni, dużej dawki umiejętności i wiedzy oraz wielu  innych doświadczeń, które zainspirują nas do różnorodnych działań. Podczas spotkań z wychowawcami uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpiecznej drogi do i ze szkoły, zasadami usprawiedliwiania nieobecności, zasadami korzystania z telefonu i bezpiecznego korzystania z Internetu oraz   z  regulaminem porządkowym. Uczniowie poznali również warunki i zasady oceniania zachowania oraz Wewnątrzszkolny Regulamin Oceniania.

Pamiętamy, że 1 września to nie tylko rozpoczęcie roku szkolnego. W historii Polski to tragiczna data – tego dnia obchodziliśmy 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Społeczność naszej szkoły uczciła pamięć nauczycieli i pracowników oświaty powiatu wejherowskiego poległych w czasie II wojny światowej, składając kwiaty pod ich pomnikiem znajdującym się przed budynkiem szkoły przy ul. Sobieskiego 300.

Czy można pogłaskać rekina?

Na to i inne pytania związane z rekinami odpowiadała pani Justyna Szumacher – podróżniczka i entuzjastka nurkowania.

9 września 2022 r. Podczas spotkania w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie uczniowie klasy IV b z zapartym tchem oglądali prezentację na temat rekinów oraz filmiki z podwodnych spotkań nurków z tymi niezwykłymi zwierzętami. Pani Justyna z ogromnym zaangażowaniem starała się przełamać stereotypy, jakie utarły się w naszej świadomości na temat podwodnych drapieżników – między innymi pod wpływem filmu pt. Szczęki w reżyserii Stevena Spielberga.

Spotkanie to niewątpliwie poszerzyło wiedzę uczniów na temat podwodnego świata i pozwoliło z większą sympatią spojrzeć na rekiny.

Apele porządkowe

Dnia 9 i 12 września 2022 r. w budynku na ul. Sobieskiego odbyły się apele porządkowe dla klas szóstych, siódmych i ósmych, podczas których dyrektor Olga Tomaszewska przypomniała zasady zachowania obowiązujące  w szkole.

Akcja PCK

W szkole na początku września przekazano dary- wyprawki dla najbardziej potrzebujących uczniów. Wyprawki podarował SIM PCK Wejherowo.

Wyjście klasy II C

14 września 2022 r. klasa II C wzięła udział w pokazie filmowym w ramach 47 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdynia Dzieciom. Po raz 18. zaproszono najmłodszych (i tych nieco starszych) na najlepsze polskie filmy familijne i kino dla dzieci. Tegorocznym hasłem Gdyni Dzieciom było : „Pooglądajcie ze mną, mamo, tato!”. Pokaz odbył się w Wejherowskim Centrum Kultury.

Wycieczka po Wejherowie

Dnia 15.09.2022 klasa 4e wybrała się na wycieczkę, której celem było poznać historię Wejherowa.

Spotkaliśmy się z Panią Przewodnik pod pomnikiem Jakuba Wejhera. Dzieci poznały historię powstania swojego miasta i dowiedziały się, kto je założył. Następnie udaliśmy się do  Ratusza, gdzie oglądaliśmy niesamowite makiety miasta Wejherowa. „Poznaliśmy” Pana Bolduana i zobaczyliśmy jak wyglądało  Wejherowo 100 lat wcześniej. Następnym punktem wycieczki był Pałac Przebendowskich, gdzie Pani Przewodnik opowiadała dzieciom różne ciekawostki historyczne. Zwiedziliśmy 4 pierwsze kapliczki Kalwarii Wejherowskiej oraz podziemia Klasztoru. Wycieczka zakończyła się zakupieniem słodkości i podsumowaniem naszej pierwszej wspólnej przygody.

Wychowawca: Pani Anna Dawidowska

Wycieczka do Dworku Drzewiarza

Dnia 16 września 2022r.klasa VB udała się wraz z wychowawcą i nauczycielem wspomagającym na wycieczkę do Dworku Drzewiarza w Gościcinie w celu integracji nowego zespołu klasowego.

Samorząd Uczniowski

Dnia 16.września 2022 r. w budynku naszej szkoły przy ul. Sobieskiego 300 odbyły się prezentacje kandydatów do Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie przedstawiali swoje pomysły w formie prezentacji multimedialnej oraz zachęcali do głosowania. Po ich wystąpieniach odbyło się tajne głosowanie do Samorządu Uczniowskiego (uczniowie klas VI-VIII otrzymali karty do głosowania). Głosowano również na nauczycieli, którzy będą opiekunami Samorządu.

W wyniku głosowania w  roku szkolnym 2022/2023 Samorząd Uczniowski reprezentowały następujący uczniowie:

Przewodnicząca: Martyna Miotk z klasy 8 c

Zastępcy: Aleksandra Burchardt z klasy 8 h oraz Laura Lewińska z klasy 8 h

Członek: Wiktor Świechowski z  klasy 7 d

Opiekunowie Samorządu Panie: Jolanta Sępioł, Marta Dettlaff, Izabela Grzenkowicz i Pan Bogdan Kruwelski

Wycieczka do Adventure Park Kolibki

Dnia 21 września 2022 r. klasa 5b i 6e była na wycieczce sportowo integracyjnej  w największym parku przygody w Polsce Adventure Park Kolibki w Gdyni.

W programie wycieczki uczniowie musieli pokonać zestaw emocjonujących konkurencji, z których wiele posiadała charakter indywidualnych wyzwań, a część nastawiona była na pracę  zespołową.

Opiekunami klas byli:  Pan Bogdan Kruwelski i Pani Katarzyna Konopińska -Karbownik

Warsztaty Naukowe na Uniwersytecie Gdańskim

Grupa uczniów klas ósmych naszej szkoły, wzięła udział w niezwykłym wydarzeniu w ramach projektu Zdolni z Pomorza: Pomorskich Warsztatach Naukowych na Uniwersytecie Gdańskim. Od poniedziałku 19-tego do piątku 23-tego września, nasi uczniowie uczestniczyli w dedykowanych dla nich wykładach, ćwiczeniach i warsztatach, prowadzonych przez wykładowców Wydziału: Biologii, Chemii, Fizyki, Matematyki i Historii. Celem zajęć było poszerzenie wiedzy i zainteresowań uczniów, szczególnie uzdolnionych. Dodatkowymi atrakcjami był wyjazd do Teatru Muzycznego w Gdyni oraz udział w warsztatach w Muzeum Emigracji w Gdyni. Nasi uczniowie przez kilka dni poczuli się jak „prawdziwi studenci”, tym bardziej, że mieszkali w Domu Studenckim nr 3 Uniwersytetu Gdańskiego.

Opiekun i koordynator szkolny – Pani Małgorzata Nowakowska

Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków jest obchodzony co roku 26 września. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie, którymi posługują się jej mieszkańcy. Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy.

Nasza szkoła również przyłączyła się do obchodów Dnia Języków Obcych. Z tej okazji został zorganizowany konkurs dla klas 7 i 8 na najlepiej udekorowaną salę lekcyjną. Komisja oceniała prezentację multimedialną, wystrój sali, ubiór uczniów, przekąski oraz inne gadżety charakterystyczne dla danego kraju. We współzawodnictwie zwyciężyła klasa VI a reprezentująca Portugalię. Na kolejnej pozycji znalazły się Grecja i Włochy przygotowane przez klasy VII a i VI c. Uczniowie bardzo się postarali, aby dekoracje i przekąski przybliżyły innym kraje europejskie.

Klasy siódme miały również okazję uczestniczyć w konkursie wiedzy o krajach anglo- i niemieckojęzycznych. Turniej wygrała klasa VII c. Młodzież świetnie się bawiła, a tego typu imprezę warto powtórzyć w kolejnym roku.

Wycieczka uczniów klas siódmych do Będomina i Wieżycy

„Marsz, marsz Dąbrowski …”

Usłyszeć słowa „Mazurka Dąbrowskiego” to jedno, a zwiedzić dworek w Będominie to dopiero jest coś.

W dniu 28 września uczniowie klas siódmych wybrali się do Muzeum Hymnu Narodowego   w Będominie, ta wspaniała rodzinna posiadłość Wybickich uświadomiła nam, ile ważnych historycznych chwil kryje w sobie to miejsce.

Młodzież mogła podziwiać wiele oryginalnych zabytków oraz z zaciekawieniem wysłuchała życiorysu Józefa Wybickiego z ust pani przewodnik. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy, podczas którego nawet najwięksi indywidualiści wiedzieli, jak właściwie się zachować.

W drodze do domu odwiedziliśmy równie znaną kaszubską miejscowość – Wieżycę. Tam czekało na nas moc atrakcji. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności sportowe, aby zjechać z góry trójkołowcami górskimi.  Ci, którzy zaliczyli tę atrakcję, skorzystali z relaksacyjnej przejażdżki hulajnogami terenowymi. Po tych wyczerpujących atrakcjach czekało na uczniów ognisko i przepyszne kiełbaski.

Dzień Patrona Szkoły

Sejm RP ogłosił rok 2022 rokiem Józefa Wybickiego. W bieżącym roku przypadła 275  rocznica urodzin i 200 rocznica śmierci.

29 września, jak co roku w naszej szkole został zorganizowany Dzień Patrona Szkoły. Na obchody tego święta składa się doroczna wycieczka uczniów klas VII do Będomina – miejsca urodzenia Józefa Wybickiego (w tym roku siódmoklasiści byli tam 28 września 2022), ślubowanie uczniów klas I, warty honorowe przy portrecie Józefa Wybickiego i uroczyste apele. To dzień galowy dla społeczności uczniowskiej.

Warty honorowe

Klasy II-V

KLasy VIII

Dla klas II-VII odbyły się uroczyste apele

Klasy VIII

Uczniowie klas VIII uczestniczyli w szkolnym konkursie historycznym pt. Życie i działalność Józefa Wybickiego. W skład komisji konkursowej weszli zwycięzcy tegorocznego Wojewódzkiego Konkursu Kuratoryjnego „Józef Rufin Wybicki i jego epoka”, czyli Weronika z klasy 8g, Patryk i Jakub z klasy 8h. Nad pracami komisji czuwała Pani Barbara Pawłowicz.

Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem wszystkich zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie Patryk przypomniał zebranym najważniejsze fakty z życia Józefa Wybickiego, po czym rozpoczął się konkurs.

Drużyny  rozwiązywały różnorodne zadania, np. rozwiązywali rebus, łączyli imiona i nazwiska, wyszukiwali ukrytych nazw oraz odpowiadali na pytania. Wszyscy wykazali się dużą wiedzą.

Przedstawiciel każdej drużyny wykonał pracę plastyczną przedstawiającą miejsce lub postać związaną z autorem hymnu. Punkty uzyskane za to zadanie doliczono drużynom do konkursu wiedzy.

Zwycięzcą konkursu została drużyna z klasy VIII d. II miejsce zajęła drużyna z klasy VIII a, a III miejsce z klasy VIII g.

Każda drużyna biorąca udział w konkursie otrzymała dyplom i upominki.

Po ogłoszeniu wyników wszyscy obecni odśpiewali hymn szkoły.

Konkurs zorganizowały Panie: Lucyna Kozielecka i Aleksandra Rohde.

Klasy VI – VII

Apel rozpoczął się hymnem państwowym, a zakończył hymnem szkoły.

Podczas apelu Patryk zapoznał zebranych z faktami z życia Józefa Wybickiego. Następnie uczniowie obejrzeli scenkę – jak doszło do  wyboru „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” na hymn państwowy.

Dla klas VI –VII apel pod kierunkiem nauczycieli historii przygotowali uczniowie z klasy VIII d i VIII h.

Klasy V-VI

Klasy czwarte i piąte uczestniczyły w apelu z okazji Dnia Patrona Szkoły. Uczniowie  poznali najważniejsze fakty z życia Józefa Wybickiego, a także wysłuchali krótkiego programu artystycznego, który przygotowali uczniowie klasy Va pod kierunkiem nauczyciela historii – pani Katarzyny Kowalewskiej.

Dzień Patrona szkoły w klasach młodszych

29 września co roku, jest wyjątkowym czasem dla szkolnej społeczności, to właśnie tego dnia obchodzimy święto patrona naszej szkoły Generała Józefa Wybickiego. Z tej okazji uczniowie klas II a oraz II e pod czujnym okiem wychowawców Jolanty Dębskiej oraz Anny Michalskiej przygotowali apel mający upamiętnić jego zasługi.

Klasy I

Uroczyste ślubowanie

Dnia 29 września 2022 roku o godzinie 14.00 odbyło się w naszej szkole Ślubowanie klas I . Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: vice prezydent miasta Wejherowa Pan Arkadiusz Kraszkiewicz, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Lilianna Breen, Pani Justyna Ostrowska radna miasta, Komendant Straży Miejskiej w Wejherowie Pan Zenon Hinca, Dyrekcja szkoły, Rodzice i nauczyciele. Powitano klasy pierwsze wraz z ich wychowawcami. Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. W uroczystym ślubowaniu wszyscy pierwszoklasiści przyrzekali, że będą dobrymi uczniami, kolegami i Polakami. Pani Dyrektor dokonała też pasowania pierwszaków, którzy dzięki temu naprawdę mogą czuć się częścią społeczności wejherowskiej „Dziewiątki”. Nad występem młodych artystów z klas III d i e czuwały Panie: Anna Chodak i Monika Szeląg.

I a

I b

I c

I d

I e

Złożenie kwiatów pod portretem Józefa Wybickiego

Delegacja uczniów złożyła wiązankę pod portretem Patrona – gen. Józefa Wybickiego.

Uroczyste wręczenie Statuetki Józefa Wybickiego

Od bieżącego roku szkolnego w naszej szkole przyznawana jest Statuetka Józefa Wybickiego.

Statuetka ma na celu uhonorowanie osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie za ich działalność, twórczość, aktywność, zrealizowane inicjatywy, które w sposób znaczący wpłynęły/wpływają na rozwój i promocję Szkoły.

Pierwszą statuetkę otrzymał dawny Dyrektor Szkoły Pan Eugeniusz Czonstke.

Spotkanie  w Będominie – 29 września 2022 r.

Dnia 29 września 2022 r. w 275 rocznicę urodzin gen. Józefa Wybickiego w Będominie odbyły się uroczystości  upamiętniające rok Wybickiego. Podczas  spotkania MUZEUM HYMNU NARODOWEGO otrzymało MEDAL SENATU   za działalność na rzecz kultury polskiej. Muzeum powiększyło swoje zbiory o kolejne eksponaty, m.in. o mapę i broń z czasów Wybickiego. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Senatu RP, władz lokalnych  oraz szkół, których patronem jest twórca hymnu państwowego. O oprawę muzyczną zadbała orkiestra wojska polskiego.

Dzień Chłopaka w klasach młodszych

październik

Wystawa „Józef Wybicki literacki i teatralny”

Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem Józefa Wybickiego w związku z przypadającą na ten rok Jego 200 rocznicą śmierci oraz 95 rocznicą ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” polskim hymnem. W obchody tego roku włączyła się Biblioteka Miejska w Wejherowie, w której zorganizowana została wystawa „Józef Wybicki literacki i teatralny”. Kuratorem wystawy jest pan dr Piotr Kąkol. To właśnie tą wystawę zwiedzali uczniowie naszej szkoły. Oprowadzał ich pan Bartłomiej Wiszowaty, który swoimi opowieściami przeniósł uczniów w czasy przełomu XVIII/XIX wieku. Pokazując wystawę skłaniał uczniów do poszukiwań, spostrzegawczości. Pokazał uczniom inne „oblicze” Józefa Wybickiego, jego pasje, wszechstronne zainteresowania i działania, których głównym celem było dobro młodzieży i ówczesnej Rzeczypospolitej. Wystawa tak pokazana była ucztą dla duszy. Ukazała Wybickiego, jako polityka, nauczyciela, literata, aktora i mecenasa sztuki.

Miejskie Igrzyska w Badmintona

Dnia 03.10.2022 r. odbyły się Igrzyska Dzieci w Badmintonie, w których dziewczęta zajęły II miejsce w następującym składzie: Julia Riebandt 7c, Hanna Orzechowska 7d, Iga Kisielewska 6c, chłopcy III miejsce w następującym składzie: Dawid Bochentyn 6e, Szymon Nadolski 6e.

Natomiast w dniu 07.10.2022 r. rywalizowali chłopcy z rocznika 2008/2009 w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej, którzy zajęli III miejsce w następującym składzie: Krystian Rosołowski 7c, Alan Flisikowski 7c, Kevin Goike 8a.

4 października 2022 r. klasa II C wybrała się do Filharmonii Kaszubskiej na spektakl pt.: „O Witce, co chciała być stolemką”

Bajka „O Witce, co chciała być stolemką” to opowieść o poszukiwaniu wiary w siebie, inspirowana kaszubskimi legendami i twórczością m.in. Augustyna Necla, Janusza Mamelskiego oraz Romana Landowskiego. Jej akcja toczy się w krainie kaszubskich jezior. Bohaterkami są Witka i jej mama, wędrujące w poszukiwaniu lepszego bytu.

Spektakl przygotował Pomorski Teatr Nobilis. Patronaty honorowe objęli:
Gabriela Lisius – Starosta Powiatu Wejherowskiego
Michał Pasieczny – Burmistrz Miasta Rumia
Organizator: Miejski Dom Kultury w Rumi
Partnerzy: Stacja Kultura, Fundacja dla Was, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Rumi.

Apel BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY 

Turniej integracyjny dla uczniów klas czwartych i ich rodziców

6 października 2022 r. odbył się w naszej szkole turniej integracyjny dla uczniów klas czwartych i ich rodziców. Imprezę przygotowali rodzice, nauczyciele i wychowawcy klas czwartych. Na gości czekał pyszny poczęstunek w  kawiarence i gorące naleśniki, oraz zabawy: zawody sportowe dla dzieci, kalambury, karaoke, balonowa drabina i origami. Najwięcej emocji wzbudził pojedynek rodziców, uczniów w zbijaka. Zaszczytne I miejsce zajęła kl.IVa, II miejsce – kl.IVe, III miejsce – kl.IVd.

Busem przez świat” z Olą i Karolem Lewandowskim

Dnia 7 października 2022 r. uczniowie klasy 8d i 8h uczestniczyli w zajęciach Akademii Wanoga. Akademia Wanoga to cykl bezpłatnych prelekcji i warsztatów, a także gier terenowych skierowanych do dzieci i młodzieży szkolnej, organizowanych przez Wejherowskie Centrum Kultury we współpracy z Polskim Klubem Przygody. Uczniowie spotkali się z Olą i Karolem Lewandowskimi, którzy prowadzą bloga podróżniczego „Busem przez świat”. Podczas spotkania wysłuchali ich prelekcji na temat podróży na Alaskę busem o nawie Supertramp. Prelekcję wzbogaciły ciekawe zdjęcia i filmiki.

XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Dnia 7 października 2022 r. obchodziliśmy XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Klasy VII wzięły udział w konkursie matematycznym, w którym trzeba było wykazać się nie tylko wiedzą matematyczną z zakresu tabliczki mnożenia, ale również sprawnością manualną, sprytem i spostrzegawczością.  Tytuł mistrza otrzymała klasa VII B, natomiast miejsce II zajęła klasa VII D   i III miejsce – VII c.

Natomiast uczniowie klas VI i VIII rozwiązywali zadania konkursowe w klasach, za co zostali nagrodzeni słodkościami.

Należy także nadmienić, iż korytarze tego dnia zostały pięknie wystrojone plakatami wykonanymi przez uczniów klas VI-VIII.

Klasy I C i  I E wzięły udział i otrzymały certyfikaty w CodeWeek 2022

Europejski Tydzień Kodowania to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja promuje kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów oraz współpracy przy programowaniu, a także innych działaniach związanych z technologią. Nasi uczniowie wspaniale poradzili sobie z „kodowaniem na dywanie” oraz z innymi zakodowanymi aktywnościami.

Lekcja o wodzie

W październiku 2022 r. uczniowie klas siódmych brali udział w zajęciach edukacyjnych, zorganizowanych w Stacji Uzdatniania Wody „Cedron” w Wejherowie. Tematem przewodnim była WODA. Uczniowie dowiedzieli się o tym, jak ważna jest woda, w jaki sposób jest pozyskiwana i oczyszczana, nim trafi do naszych kranów. Zajęcia przeprowadzane były w ramach realizacji podstawy programowej z chemii, fizyki, geografii i biologii. Opiekunami uczniów podczas wyjścia były Panie: Małgorzata Nowakowska-nauczyciel chemii, Beata Klawikowska-nauczyciel biologii, Jolanta Sępioł-nauczyciel fizyki i Dorota Zdralek-nauczyciel współorganizujący kształcenie.

Wycieczka do Muzeum II Wojny Światowej

Dnia 11 października 2022 r. uczniowie klasy 8b i 8d odwiedzili Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Uczniowie zwiedzali sale wystawowe, w których znajdujące się eksponaty oraz m.in. filmy, mapy, tablice interaktywne, nagrania z relacjami świadków pogłębiły wiedzę uczniów na temat czasów II wojny światowej, które poznają na lekcjach historii. Wiele eksponatów  pochodziło z czasów wojny. Uczniowie wypełniali kartę pracy, która pozwoliła im utrwalić zdobytą wiedzę.

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Powszechnie te święto nazywane jest Dniem Nauczyciela.

12 października 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na apel przybyli uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Na początku zabrała głos przewodnicząca samorządu uczniowskiego pani Jolanta Sępioł, która w imieniu uczniów złożyła serdecznie życzenia wszystkim pracownikom szkoły, dziękując za trud wkładany w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń.

W części artystycznej członkowie kółka teatralnego pod kierunkiem pani Barbary Pawłowicz przedstawili krótką inscenizacje z życia nauczycieli, a następnie prezentując kilka utworów lirycznych podziękowali pedagogom i innym pracownikom szkoły. Publiczność nagrodziła aktorów i recytatorów gromkimi brawami.

Na zakończenie gospodarze klas rozdali nauczycielom i pracownikom szkoły drobne upominki.

Nasza szachowa drużyna na podium w Półfinałach Wojewódzkich

13.10.2022 r. w Szkole Podstawowej Nr2 w Kartuzach odbyły się Drużynowe Zawody Szachowe. Łatwo nie było, poziom gry zawodników był bardzo wysoki ostatecznie zajęliśmy III miejsce.

Skład drużyny:  kapitan – Olgierd Cichy 5 A, Aleksandra Burhardt 8 H, Szymon Nagel 8 B, Tymon Kruk 8 H, Jan Grzenia 8 H.

Opiekun drużyny: Pani Anna Dawidowska

Bieg Erasmusa

Przez 3 dni, między 13 a 15 października 2022 roku, na całym świecie (!) były organizowane spotkania, wystawy oraz debaty, w trakcie których było można posłuchać (lub samemu opowiedzieć) o efektach projektów Erasmus+ oraz wspólnie celebrować jego 35-lecie.

Nasza szkoła postanowiła z tej okazji zorganizować Bieg Erasmusa w parku miejskim.

W wydarzeniu z okazji #ErasmusDays wzięła udział drużyna składająca się z 4 osób, które aktywnie biorą udział w projektach Erasmus+ realizowanych w szkole. Zosia, Igor, Marcel, Dawid w biegu sztafetowym mieli za cel przebiegnięcie 10 km. Krzysiu był zawodnikiem rezerwowym, a pani Karolina Nalepka czuwała nad bezpieczeństwem naszych biegaczy.

Uczniowie łącznie przebiegli 11 km w czasie 62 min!

Miejskie Zawody w Unihokeju

Dnia 18 października 2022 r. odbyły się Miejskie Zawody w Unihokeju dziewcząt. Naszą szkołę reprezentowały: Maja Machola – 6e, Nadia Cichoń – 6e, Natalia Gapińska – 6d, Iga Kisielewska – 6c, Sawa Orzechowska – 7d, Hanna Orzechowska – 7d, Julia Riebandt – 7c, Agata Eremus – 6d, Amelia Szulc – 6d, które zajęły II miejsce.

Wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie

W październiku 2022 r. klasy II B, II C, II D wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie na wystawę pt. Twórczość literacka i teatralna Józefa Wybickiego. Po wystawie oprowadzał pracownik biblioteki, który w interesujący i przystępny sposób opowiadał o zbiorach. Dzieci miały również okazję zobaczyć wystawę obrazów związanych z twórczością Marii Konopnickiej.

Uwolnij książkę, czyli BOOKCROSSING w naszej szkole (budynek klas 6-8)

W naszej szkole odbyła się akcja „Wędrująca książka”. Wędrująca książka, czyli bookcrossing jest formą ruchomej biblioteki, mającą na celu popularyzację czytelnictwa. Bookcrossing („Książka w podróży”) polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach w tym celu przygotowanych, na tzw. półkach bookcrossingowych po to, by znalazca mógł je zabrać do domu, przeczytać i przekazać dalej.

Wyniki Konkursu Rady Rodziców – „ZNICZ”

I miejsce – Amelia Baranowska – II a

II miejsce – Max Pudliszewski , Maria Stańczyk – I c

III miejsce – Julia Ceszke – I e, Aniela Topa – I e, Aleksander Topa – III e, Krzysztof Szloński – II a

Wyróżnienia – Amelia Tomys – III c, Szymon Żełudowski – II c, Julek Maciejewski – II d , Wiktoria Rylska – I a

Igrzyska Miejskie w Tenisie Stołowym dziewcząt

Pierwsze Miejsce w Igrzyskach Miejskich w Tenisie Stołowym dla dziewczyn z SP  9

W kategorii dzieci rocznik 2010 i młodsi: Sawa Orzechowska 7d, Hania Orzechowska 7d,.

W kategorii młodzież rocznik 2008/2009: Aleksandra Burchardt 8 h, Natalia Albecka 8 b, Zofia Sądej 8 h.

Opiekun: Pani Anna Dawidowska

Igrzyska Miejskie w Tenisie Stołowym chłopców

Dnia 21 października 2022 r. w Wejherowie rozegrano Igrzyska Dzieci i Młodzieży w tenisie stołowym.

Naszą szkołę reprezentowali:

drużyna dzieci– Oliwier Dopka, Mateusz Fetta-Płotka, Filip Formela

drużyna młodzieży – Dawid Pleger, Wiktor Bichowski, Dorian Czarniecki.

Spotkanie z przedstawicielem policji

Dnia  21.10.2022 r. odbyły się  spotkania  uczniów z przedstawicielem POLICJI.

Tematyka spotkań:

  • cyberprzemoc
  • odpowiedzialność karna nieletnich
  • konsekwencje nieodpowiednich zachowań nieletnich

W spotkaniach uczestniczyły klasy  VI, VII, VIII.

W dniach  24 -25.10.2022 r.  w naszej szkole odbyły się także spotkania z przedstawicielem  Policji dla rodziców klas IV-VIII.

Igrzyska Szkół Podstawowych w Koszykówce

Dnia 24 października 2022 r. w Wejherowie rozegrano Igrzyska Szkół Podstawowych w koszykówce 3/3 w kategorii Dzieci i Młodzieży.

Nasza reprezentacja dzieci dziewcząt i chłopców zajęła II miejsce.

W kategorii młodzieży w Miejskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w koszykówce 3×3 reprezentacja naszej szkoły w składzie Albecka Natalia, Burchardt Ola, Lewińska Laura, Sądej Zosia, Czaja Kaspian, Olszyna Maksymilian, Wilkiewicz Ilja, Bichowski Wiktor, Śliwiński Adam uzyskała 4 i 5 miejsce wśród szkół wejherowskich.

Ciekawe zajęcia w II C

24 października 2022 r. klasa II C na zajęciach przygotowała okulary z filtrem w związku z częściowym zaćmieniem słońca. W ten sposób uczniowie przygotowali się do oglądania tego niezwykłego zjawiska, które wystąpi 25 października 2022 roku. Dzieci z zaangażowaniem i starannością pracowały na zajęciach. Wykazały również zainteresowanie zjawiskiem zaćmienia słońca i zadawały mnóstwo ciekawych pytań.

25 października 2022 roku uczniowie z klasy 2 c obserwowali niezwykłe zjawisko tj. częściowe zaćmienie Słońca. Poprzedniego dnia poczynili przygotowania przygotowując okulary, które świetnie sprawdziły się podczas obserwacji. Uczniowie byli zachwyceni.

 „Balladyna”

W dniu 26 października 2022 r. klasa VIII G wraz z opiekunami wybrała się na spektakl pt. „Balladyna” do Teatru Miejskiego w Gdyni. Młodzież z zainteresowaniem obejrzała przedstawienie, które przeniosło ją do świata pełnego czarów, duchów i niepokojących zdarzeń. Nowatorska wizja znanej lektury, ciekawa scenografia i niezwykła muzyka na pewno na długo pozostaną w pamięci uczniów.

Opiekunem klasy była Pani Katarzyna Kowalewska.

Podziękowanie za dary książkowe (budynek klas 6-8)

Uczniowie, ich rodzice i inni  darczyńcy  przekazali dary książkowe do naszej biblioteki. Dzięki temu szkolna biblioteka wzbogaciła się o ponad 50 książek.

Serdeczne podziękowania dla Pani Anny Dawidowskiej, nauczyciela naszej szkoły, która przekazała całą serię komiksów przygód Kaczora Donalda, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Podarowane książki przyczynią się do pomnożenia radości, jaką daje czytanie.

Europejski Dzień Języków Obcych

Europejski Dzień Języków jest obchodzony co roku 26 września. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie, którymi posługują się jej mieszkańcy. Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej  i językowej Europy.

Nasza szkoła również przyłączyła się do obchodów Dnia Języków Obcych. Z tej okazji został zorganizowany konkurs dla klas 7 i 8 na najlepiej udekorowaną salę lekcyjną. Komisja oceniała prezentację multimedialną, wystrój sali, ubiór uczniów, przekąski oraz inne gadżety charakterystyczne dla danego kraju. We współzawodnictwie zwyciężyła klasa VI a reprezentująca Portugalię. Na kolejnej pozycji znalazły się Grecja i Włochy przygotowane przez klasy VII a i VI c. Uczniowie bardzo się postarali, aby dekoracje i przekąski przybliżyły innym kraje europejskie.

Klasy siódme miały również okazję uczestniczyć w konkursie wiedzy o krajach anglo- i niemieckojęzycznych. Turniej wygrała klasa VII c. Młodzież świetnie się bawiła, a tego typu imprezę warto powtórzyć w kolejnym roku.

„Halloween”

W ostatni dzień października w krajach anglosaskich obchodzone jest święto Halloween, jako wigilia uroczystości Wszystkich Świętych. Związane jest ono ze zwyczajem sięgającym dawnej tradycji Celtów, którzy wierzyli, że 31 października duchy zmarłych odwiedzają żyjących. W naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodzono Halloween.

W tym dniu naszą szkołę nawiedziły stwory i upiory rodem z najstraszniejszych horrorów. Wiedźmy, czarownice, wampiry, zombie i inne strachy można było podziwiać na halloweenowym pokazie mody, a bezstronne jury wybierało te najciekawsze. Było strasznie i wesoło, a wyobraźnia i kreatywność naszych uczniów nie znała granic. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia. Ta krótka lekcja kultury krajów angielskiego obszaru językowego nauczyła nas bycia otwartym i tolerancyjnym na inne święta i kultury, nie zapominając jednak o tym, że w Polsce 1 listopada obchodzimy Święto Wszystkich Świętych i wspominamy zmarłych.

listopad

Wyjazd klas III do Piaśnicy

3 listopada 2022 r. klasy III miały okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii na temat zbrodni w Lesie Piaśnickim. Uczniowie dowiedzieli się, że tak blisko miejsca naszego zamieszkania znajduje się szczególny obszar, na którym hitlerowcy podczas II Wojny Światowej zamordowali około 12 tysięcy Polaków. Trzecioklasiści zobaczyli palenisko, nad którym czuwa nasza szkoła.

Uczniowie złożyli tam liczne znicze, wyciszyli się i pomodlili. Byli niezwykle zainteresowani odwiedzanym miejscem. Taka lekcja była dobrym sposobem na to, aby młode pokolenie przyswoiło sobie wiedzę o lokalnych wydarzeniach mających miejsce w Lasach Piaśnickich.

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.”

Wisława Szymborska

Jak co roku w dniach poprzedzających Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły odwiedzili Stary Cmentarz.

W czasie wyjścia dzieci przypomniały sobie, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócić spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce oraz o konieczności dbania o zapomniane groby, w tym też o groby żołnierskie.

Dzieci uczestniczyły w drobnych pracach porządkowych i zapaliły znicze.

Była to bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci.

Klasa II C 26 listopada 2022 r. złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem PAMIĘCI nauczycieli powiatu wejherowskiego poległych w czasie działań wojennych i w miejscach kaźni hitlerowskiej w latach 1939-1945. Tablica upamiętniająca poległych nauczycieli znajduje się przed budynkiem naszej szkoły. Uczniowie oddali należyty hołd poległym.

Zajęcia w pracowni LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie korzystają już ze sprzętów zakupionych w ramach rządowego programu Laboratoria przyszłości.

Podczas zajęć w dniu 05.11.2022 r. uczniowie mogli wykonać ozdoby Bożonarodzeniowe wykonane w technice papieroplastyki jak również na szydełku gdzie przygotowywali przestrzenne gwiazdki.

Zajęcia były prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający rozwijaniu zainteresowań i umiejętności praktycznych.

Doposażenie szkoły w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwoli na uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy oraz praktycznych umiejętności przez uczniów.

Laboratoria przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych, a jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

Zajęcia prowadziły Panie: Beata Hinc i Jolanta Sępioł.

Wieczór patriotyczny

Dnia 9 listopada 2022 r. o godz. 17.30 odbył się w  SP9  wieczór patriotyczny z okazji „Święta Niepodległości” . Został przygotowany przez uczniów kl.5 i dedykowany zaproszonym na imprezę rodzicom. Wśród gości, których powitała wicedyrektor pani Anna  Wróblewska, pojawili się: zastępca prezydenta miasta pan Arkadiusz Kraszkiewicz oraz radna pani Justyna Ostrowska, a także  przewodnicząca Rady Rodziców pani L. Breen. Uczniowie fenomenalnie zaprezentowali się w programie historyczno-poetyckim (autorstwa pani I. Buczyło-Sikora)  przeplatanym tradycyjnymi pieśniami Legionistów. Nie zabrakło też ciekawych scenek teatralnych oraz tańca flagi w wykonaniu uczennic z  kl. 6 i 7 pod kierunkiem pani B. Pawłowicz.  Największe wrażenie na widzach zrobiły głośno i z entuzjazmem  odśpiewane przez uczniów pieśni żołnierskie pod kierunkiem  pani A. Janus. Do organizacji imprezy bardzo zaangażowali się także wychowawcy klas piątych pań: H. Urban, B. Patock-Myszewska, Agnieszka Karda, Katarzyna Westa. Dekorację sali  wykonała pani B. Hinc, podkreślając niezwykły nastrój uroczystości, która bez wątpienia podobała się zarówno widzom jak i uczniom. Była  to niezwykła lekcja historii dla wszystkich uczestników.

Udział pocztu sztandarowego  w V edycji akcji Szkoła dla Hymnu – Pomorze 2022 szkół imienia Józefa Wybickiego w Będominie

Dnia 10 listopada 2022 r. poczet sztandarowy reprezentował Naszą Szkołę w Będominie podczas V edycji akcji Szkoła dla Hymnu – Pomorze 2022 szkół imienia Józefa Wybickiego zorganizowanej pod patronatem Kuratora Oświaty w Gdańsku.

Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości dla klas VI-VII

Dnia 10 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w budynku na Sobieskiego odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości dla klas VI-VII.

Akademia przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju w tych trudnych czasach.  Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Zwrócono uwagę na fakt, iż wolność nie jest nam dana na zawsze. Uczniowie klasy VI d recytowali wiersze  i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Apel przygotowały Panie: Iwona Damaszke i Beata Fokcińska.

Spotkanie projektowe we Włoszech 6-12.11.2022

W ramach trwającego w szkole projektu Erasmus+ pod tytułem „Environmental Wars with Digital Games”, pani dyrektor SP9, Olga Tomaszewska wraz z nauczycielkami – Anną Korzonek, Martą Dettlaff i 6 uczniami z klasy 8, udała się na spotkanie projektowe do Włoch, do miejscowości Albignasego. Do grupy z SP9, dołączyli partnerzy z Portugalii i Turcji.

Celem spotkania była realizacja celów  zawartych w projekcie, oraz poszerzanie wiedzy uczestników o elementy kultury Włoch. Uczniowie i nauczyciele brali udział w licznych warsztatach, uczyli się o zagrożonych gatunkach zwierząt, efektach globalnego ocieplenia, a w Fenice Green Energy Park zdobywali wiedzę o naturalnych źródłach energii.

Podczas trwającego tydzień spotkania udało się zwiedzić Padwę, plażę Porto Caleri oraz Wenecję.

Uczniowie biorący udział w wyjeździe projektowym gościli u włoskich rodzin i biorąc udział w ich życiu domowym, poznawali ich kulturę i obyczaje.

Spotkanie pozwoliło wzbogacić się o nowe doświadczenia, podnieść świadomość ekologiczną, społeczną oraz oczywiście doskonalić umiejętności językowe.

Zajęcia w pracowni ceramicznej

W ramach zajęć pedagoga specjalnego co 2 tygodnie organizowane są zajęcia w pracowni ceramicznej z elementami koła garncarskiego przez Panią Beatę Hinc.
Nie od dziś wiadomo, że przeróżne formy sztuki wykorzystywane są w terapii. Podobnie jest z zajęciami ceramicznymi, które najogólniej wpisują się w kanon arteterapii, dzięki której uczeń przechodzi swój indywidualny proces. Dla wielu jest to uzupełnienie innych form terapii, a dla innych jedyna forma pracy. Owocna jest w przypadku dzieci z problemami adaptacyjnymi, nadpobudliwością itp. Na zajęciach grupowych mają one możliwość doświadczenia przeróżnych okoliczności, które występują naturalnie wśród rówieśników. Poprzez sztukę mogą również nauczyć się wyrażać siebie, swoje emocje i realizować swoje projekty. Lepienie w mokrej glinie działa kojąco na umysł, uczy koncentracji, zderzenia się z porażkami, gdy coś nie wyjdzie. Ponadto praca w glinie wpływa na usprawnianie małej motoryki oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Wycieczka do Piaśnicy

10 listopada 2022 r. uczniowie klasy 8h pod opieką nauczycieli  pojechali na wycieczkę do Piaśnicy.

Podczas wycieczki uczniowie dowiedzieli się o tym ważnym na Pomorzu miejscu martyrologii, zwanym też Kaszubską Golgotą. Zapalili znicze na grobach osób, które zostały zamordowane  w Piaśnicy. Zobaczyli m.in. pomnik siostry Alicji Kotowskiej, leśników, paleniska, legowisko więźniów obozu Stutthof. Obejrzeli  tablice informujące o zbrodni w Piaśnicy.

W oparciu m.in. o informacje zamieszczone na grobach, pomnikach  uczniowie wspólnie uzupełniali kartę pracy i rozwiązywali krzyżówkę. Dowiedzieli się np. kim były siostry Panek, rodzina Napierałów z Kąpina, Kazimierz Parzych, Karol Biliński i wiele innych osób. Następnie leśnymi drogami ruszyli do Orla, a stamtąd autobusem przyjechali do Wejherowa.

W czasie wycieczki uczniowie pogłębiali wiedzę historyczną, ale nie tylko, wykazali się znajomością ortografii, biologii, geografii, a także matematyki i informatyki.

Apel z okazji Święta Niepodległości

Dnia 10 listopada 2022 r. odbył się apel dla kl. 4 przygotowany przez uczniów kl.5. Uczniowie fenomenalnie zaprezentowali się w programie historyczno-poetyckim autorstwa Pani Iwony Buczyło-Sikory przeplatanym tradycyjnymi pieśniami Legionistów. Nie zabrakło też ciekawych scenek teatralnych oraz tańca flagi uczennic z  kl. 6 i 7 pod kierunkiem Pani Barbary Pawłowicz.  Wrażenie na widzach zrobiły głośno i z entuzjazmem  odśpiewane przez uczniów pieśni żołnierskie oraz duet dziewczynek z kl.2 pod kierunkiem  Pani Aleksandry Janus. Była to niezwykłą lekcja historii dla wszystkich uczestników.

Zajęcia plastyczne w klasie I B

Dnia 10 listopada 2022 r. uczniowie klasy IB uczestniczyli w zajęciach plastycznych „Śladami Marian Mokwy” zorganizowanych przez Wejherowskie Centrum Kultury.

Wyjście klasy I B

Jesienne zajęcia ekologiczne w Parku Miejskim w Wejherowie dotyczące rozpoznawania gatunków ptaków.

Wyjazd klasy I C i I E

W dniu 14.11.2022 roku klasa IC i IE wraz z wychowawcami panią Moniką Grajkowską i Aleksandrą Langa  uczestniczyły w wycieczce do hali portu Gdynia na przedstawienie „ Plastusiowy pamiętnik”. Organizatorem przedstawienia teatralnego był Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Przedstawienie oparte było na książce „ Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej Dzieci z zaciekawieniem oglądały przygody tytułowego bohatera a po spektaklu zrobiły sobie wspólne zdjęcie z „Plastusiem” i jego przyjaciółmi.

Sukces naszych uczennic na zawodach powiatowych

W Powiatowych Igrzyskach Dzieci w Tenisie Stołowym  dziewcząt w kategorii dzieci rocznik 2010 i młodsi Sawa Orzechowska 7d i Hania Orzechowska 7d – uczennice SP 9 zajęły I miejsce.

W Powiatowych Igrzyskach Młodzieży  w Tenisie Stołowym dziewcząt w kategorii młodzież rocznik 2008/2009  Natalia Albecka 8 b i Zofia Sądej 8 h – uczennice SP 9 zajęły III miejsce.

Opiekun: Pani Anna Dawidowska

Międzyszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej w Wejherowie

16 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 9 im. gen. Józefa Wybickiego w Wejherowie odbył się „V Międzyszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej” organizowany pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta. Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, łącznie zaprezentowało się 36 solistów oraz 5 zespołów z terenu Wejherowa, Gościcina, Kębłowa, Kostkowa, Rumii oraz Luzina. Zgodnie z regulaminem, w konkursie mogli wziąć udział uczniowie szkół podstawowych z terenu Wejherowa i okolic, którzy zaprezentowali pieśni o tematyce patriotycznej w następujących kategoriach: soliści kl.1-3, soliści kl. 4-5, soliści kl. 6-8, zespoły kl. 4-8.  Jury podkreśliło, iż poziom konkursu był bardzo wysoki, a komisja oceniająca stanęła przed dużym wyzwaniem kogo wyróżnić w gronie laureatów. Występy młodych artystów oceniało jury w składzie: Waldemar Czaja – przewodniczący, Gabriela Grygiel-Bagińska, Olga Tomaszewska. Nad sprawnym przebiegiem konkursu oraz jego organizacją czuwała Aleksandra Janus – koordynator wydarzenia. Podczas ogłoszenia wyników konkursu obecny był zastępca Prezydenta Miasta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie naszej szkoły!

Rita Malinowska z klasy 2C – II miejsce w kategorii kl. 1-3

Michał Woźniak z klasy 5A – I miejsce w kategorii kl. 4-5

Laura Lewińska z klasy 8H – Wyróżnienie w kategorii kl. 6-8

II miejsce w kategorii zespoły kl. 4-8 dla zespołu w składzie: Liliana Bemke kl. 5A, Julia Gojke, Victoria Lehman, Magdalena Kamińska kl. 5D, Sawa Orzechowska, Agata Malinowska kl. 7D.

Uczniów do występu przygotowały Panie: Halina Groth,  Beata Fokcińska,  Aleksandra Janus.

Wyniki konkursu:

Kategoria soliści kl. 1-3

I miejsce: Wiktoria Bacławska ZSP Luzino

II miejsce ex equo: Rita Malinowska SP9 Wejherowo / Nadia Miotk SPSZ Wejherowo

III miejsce: Lena Talaśka ZSP Luzino

Kategoria soliści kl. 4-5

I miejsce: Michał Woźniak SP9 Wejherowo

II miejsce: Julia Zmuda SPSS Rumia

III miejsce: Barbara Kowalska SP Gościcino

Wyróżnienie: Aniela Kamola SPSS Rumia

Kategoria soliści kl.6-8

I miejsce: Laura Rutkowska SP1 Luzino

II miejsce ex equo: Amelia Dziewit SP9 Rumia / Zofia Płonecka SPSS Rumia

III miejsce: Maja Styn ZSP Kostkowo

Wyróżnienie: Laura Lewińska SP9 Wejherowo

Kategoria zespoły kl.4-8

I miejsce: SPSS Rumia – Aniela Kamola, Julia Zmuda, Magdalena Pawłowska, Joanna Szefka, Weronika Gronau, Julia Posańska

II miejsce: SP9 Wejherowo – Julia Gojke, Victoria Lehman, Liliana Bemke, Magdalena Kamińska, Sawa Orzechowska, Agata Malinowska

III miejsce: ZSP Kostkowo – Hanna Klebba, Antonina Buja, Zofia Thiel. Jagoda Styn, Maja Styn, Zuzanna Zasada

Sukces ucznia z klasy II C

Uczniowie naszej szkoły uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego wzięli udział w siódmej edycji konkursu plastycznego pt. „Aktywne Kaszuby. Wybicki dla Kaszub”, organizowanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Stowarzyszenie Trefl Pomorze. Patronat min. objęli : Muzeum Narodowe w Gdańsku i Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Edycja ta okazała się wyjątkowo szczęśliwa.
Trzecie miejsce w konkursie zdobył uczeń klasy 2c – Szymon Żełudkowski. To wyjątkowe wyróżnienie, ponieważ do konkursu zgłoszono ponad 300 prac z 98 szkół z terenu województwa pomorskiego.

Jednocześnie dzięki tej inicjatywie uczniowie z naszej szkoły otrzymali wejściówki do ERGO ARENY na mecz w siatkówce mężczyzn. Dnia 11 listopada 2022 roku uczniowie uczestniczyli w tym wyjątkowym wydarzeniu – Kaszubskim Meczu siatkarzy Trefl Gdańsk z LUK Lubin. Rywalizacja drużyn została określona mianem meczu kaszubskiego z uwagi na przygotowaną wyjątkową oprawę. Mecz rozpoczął się od odśpiewania hymnów: Kaszub oraz Polski. Dodatkowo liczne konkursy, nauka kibicowania, kaszubski spiker, występy Weroniki Ceynowy oraz Zespołu Pieśni i Tańca z Gdańska nadały siatkarskiemu spotkaniu niepowtarzalny kaszubski styl. Na meczu było około 6000 dzieci uczących się języka kaszubskiego. Nasi uczniowie bawili się wspaniale, głośno i skutecznie wspierali drużynę gospodarzy.

Sukces uczennic z klasy II C

Dnia 17 listopada 2022 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie odbyły się miejsko -gminne eliminacje do IX edycji Pomorskiego Konkursu pt.: „Méster Bëlnégò Czëtanié” – konkursu pięknego czytania po kaszubsku. Szkołę reprezentowały uczennice klasy II C: AGATA GLAC i BARBARA MEJNA. W tegorocznym konkursie w najmłodszej kategorii należało przeczytać wylosowany przed jury utwór Janusza Mamelskiego z książki pt.: „Żëcé dzecy”. Uczennice zaprezentowały się świetnie i zajęły czołowe miejsca. Barbara Mejna zajęła I miejsce, a Agata Glac II miejsce.

Obie uczennice zakwalifikowały się do kolejnego, powiatowego etapu konkursu, który odbył się 2 grudnia 2022 r. w SP w Szemudzie.

18 listopada 2022 r. Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Śmiesznych Skarpet

Tego dnia naszą szkołę opanowały skarpetki i kapcie! Większość uczniów założyła śmieszne kapcie i skarpety, by włączyć się w akcję samorządu. Biorący udział w zabawie cały dzień mogli czuć się swobodnie i komfortowo, a wręcz domowo.

Strofy o Ojczyźnie

To tytuł miejskiego konkursu recytatorskiego organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie. Po przerwie związanej  z pandemią ponownie dnia 18 listopada 2022 r. w murach biblioteki spotkali się uczniowie, którym repertuar patriotyczny, kultura słowa oraz warsztat aktorski nie stanowił problemu.

Na tym konkursie naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów Marta Piastowska uczennica z klasy 6D oraz Jakub Kosecki z klasy 8H. Marta Piastowska przygotowała ciekawą interpretację głosową wiersza Tomasza Nowaka pod tytułem „Pacierz sierpniowy” odwołujący się do współczesnej historii naszego kraju. Natomiast Jakub Kosecki wziął na warsztat wiersz Jana Lechonia „Przypowieść” i właśnie jego recytacja najbardziej przypadła do gustu jury. Werdykt był jednoznaczny i Kuba zdobył zaszczytne  I miejsce.

Opiekunowie Panie: Danuta Kowalska i Barbara Pawłowicz

Nasza Anita

IV Pomorski Konkurs ZBRODNIA PIAŚNICKA – MŁODZI PAMIETAJĄ

Od kilku lat Technikum Ekonomiczne z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdyni organizuje konkurs Zbrodnia Piaśnicka – Młodzi Pamiętają.

Celem tego konkursu jest zachowanie pamięci o osobach zamordowanych w lasach Piaśnickich. Jego uczestnikami są uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach: wiersz, plakat i grafika komputerowa.

Wśród uczniów szkół podstawowych w kategorii grafika uczeń naszej szkoły Franciszek Żełudkowski z klasy VIII e zajął III miejsce.

Klasowy DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI w klasie III E

„Bądź dla wszystkich życzliwy, a świat będzie szczęśliwy” – to hasło towarzyszyło w klasie III E 21 listopada, kiedy obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Cała klasa swoją radość, entuzjazm postanowiła wyrazić poprzez życzliwe kartki dla kolegów i koleżanek. W klasie nie brakowało „życzliwych” pomysłów – rozmawialiśmy o tym, że bycie życzliwym jest ważne.

Dzień Życzliwości i Pozdrowień w bibliotece szkolnej

21 listopada 2022 r. obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji, promujący pokój na świecie. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych.

Tego dnia  uczniowie wypożyczający i odwiedzający bibliotekę szkolną mogli wylosować karteczkę niespodziankę. Były tam ukryte miłe słowa. Biblioteka szkolna była udekorowana „uśmiechniętymi buźkami” i plakatami nawiązującymi do tego święta.

Był to dzień wyjątkowy; pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji.

Projekt „Łączka i inne miejsca poszukiwań” – VI edycja

INAUGURACJA

W tym roku szkolnym grupa uczniów naszej szkoły (Hania Orzechowska, Wiktoria Wasielka, Wiktor Świechowski i Szymon Sienkiewicz z klasy 7d; opiekun: p. Aleksandra Rohde) bierze udział w  projekcie „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. przygotowanym przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, Biuro Przystanków Historia oraz Biuro Edukacji Narodowej przy współpracy z oddziałem IPN w Gdańsku.

Podczas comiesięcznych warsztatów uczniowie poznają metody wykorzystywane w trakcie poszukiwań miejsc pochówków ofiar represji totalitarnych, a na koniec zajęć wezmą udział w warsztatach edukacyjnych i będą mieli do wykonania zadanie – stworzenie krótkiej, 2-minutowej etiudy filmowej.

23 listopada 2022 odbyło się spotkanie inauguracyjne, którego koordynatorem jest pani Anna Dymek – pracownik w pionie Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Gdańsku oraz pan Artur Chomicz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Na spotkaniu obecny był wojewoda pomorski pan Dariusz Drelich, wiceprezes IPN dr Paweł Warot oraz prof. Krzysztof Szwagrzyk – zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, który pełni obowiązki Dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji, i od kilku lat kieruje w IPN zespołem poszukiwań tajnych miejsc pochówku ofiar reżimu komunistycznego.

Podczas spotkania Pan profesor opowiedział uczestnikom projektu o kierowanych przez Niego pracach, etapach, z których się składa – o pracy w archiwach, bibliotekach, wywiadach, ustalaniu miejsca pochówku osoby, ekshumacji, badaniach genetycznych i innych działaniach, których zwieńczeniem jest pochówek zidentyfikowanej osoby.
Hasło Biura Poszukiwań i Identyfikacji brzmi „Powracamy po Swoich”.

Uczniowie obejrzeli film o pracy Instytutu Badania i Identyfikacji oraz wybrane wyróżnione etiudy filmy z poprzednich edycji.

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada 2022 r. klasa I D obchodziła Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji uczniowie przynieśli swoje ulubione maskotki. Rodzice wraz dziećmi przygotowali poczęstunek dla klasy, dzięki któremu wszyscy mogli uczcić ten wesołych dzień.

Półfinały Wojewódzkie w Tenisie Stołowym

Dnia 25.11.2022 r. w Miechucinie odbyły się Mistrzostwa Dzieci w Tenisie Stołowym.

W kategorii dzieci rocznik 2010 i młodsi – Sawa Orzechowska z kl. 7d i  Hania Orzechowska  z kl.7d, po zaciętej rywalizacji zajęły III miejsce.

Opiekun: Pani Anna Dawidowska

Konferencja naukowa

26 listopada 2022 r. uczniowie klasy VIII G Weronika Rost i Piotr Kukowski wzięli udział w VI Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej Zdolni z Pomorza pod hasłem Słońce, Księżyc – spójrzmy w niebo okiem naukowca lub artysty, która odbyła się w gmachu Politechniki Gdańskiej.
Uczestnicy zostali wyłonieni spośród uczniów szkół podstawowych i średnich województwa pomorskiego i zaproszeni do czynnego udziału w konferencji wybierając temat Powstanie Księżyca i przesyłając jego abstrakt organizatorom konferencji. Weronika i Piotr w swoim wystąpieniu zaprezentowali uczestnikom konferencji teorie naukowe na temat powstania Księżyca oraz ciekawe zagadnienia dotyczące naszego naturalnego satelity.
Uczniowie wysłuchali również wykładów pracowników naukowych związanych z trwającą obecnie misją NASA – Artemis 1.
Organizatorami wydarzenia byli: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, Politechnika Gdańska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Dyskoteka andrzejkowa

Andrzejki to czas zabawy. Wykorzystaliśmy to w naszej szkole organizując 24 listopada dyskotekę.

Uczniowie podczas wieczoru mieli okazję pobawić się i potańczyć. Oprawę muzyczną przygotowali DJe szkolni, dzięki którym nie zabrakło największych tanecznych przebojów.

Dzień św. Andrzeja – Patrona Szkocji

Dnia 30 listopada odbył się w naszej szkole konkurs dla kl. 5 z okazji dnia św. Andrzeja – Patrona Szkocji. Uczniowie rywalizowali odpowiadając na pytania o tym kraju. Punktowane były również prace przedstawiające wzory szkockiej kraty w interpretacji piątoklasistów. Zwyciężyła kl. 5C w składzie: Zuzia Sokołowska, Dawid Rynkiewicz, Julka Grabda. Drugie miejsce zajęła kl. 5E  (Igor Bittmer, Wiktor Łapatowski, Julia Jakubińska), trzecie kl. 5A (Olgierd Cichy, Kornel Uzdrowski, Liliana Bemka).

Organizator: Pani Hanna Urban

grudzień

Wyjście do Muzeum klasy I B

Dnia 1 grudnia 2022 r. uczniowie klasy IB uczestniczyli w warsztatach malowania na szkle w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie.

Warsztaty kulinarne w klasach III D i III E 

Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. Uczniowie klasy III D i III E postanowili trochę tego magicznego, świątecznego zapachu wnieść do szkoły.  5 grudnia 2022 r. w szkole miało miejsce wielkie pieczenie świątecznych pierników w LABORATORIACH PRZYSZŁOŚCI. Ta kulinarna zabawa zaowocowała również nawiązaniem koleżeńskich relacji między uczniami. Po szkole zaczął unosić się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Gdy pierniczki były już gotowe dzieci przystąpiły do ich dekorowania  lukowymi pisakami i barwnymi posypkami. Zabawa była doskonała. Po udekorowaniu, każde z dzieci miało okazję skosztować swojego dzieła.

Wizyta klasy I B w Powiatowej Bibliotece Publicznej  

Pierwsza, ale na pewno nie ostatnia wizyta klasy IB w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie – nasze zainteresowania czytelnicze traktujemy serio.

Sukces naszej uczennicy

Izabela Jabłonowska z klasy III E otrzymała od Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wejherowie tytuł najbardziej aktywnej czytelniczki w 2022 r. w kategorii Literatura dziecięca.

Sukces naszych uczniów

Wśród laureatów XV Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Górskie Podróże z Wandą Rutkiewicz” znaleźli się uczniowie naszej szkoły.

Mateusz Lęcznar z klasy III C zdobył I miejsce.
Igor Król z klasy I B zdobył II miejsce.

Sukces uczennicy z klasy II C

Dnia 2 grudnia 2022 r. w Domu Kultury w Szemudzie odbyły się powiatowe eliminacje do IX edycji Pomorskiego Konkursu pt.: „Méster Bëlnégò Czëtaniô” – konkursu pięknego czytania po kaszubsku. Szkołę reprezentowały uczennice klasy 2 c: AGATA GLAC i BARBARA MEJNA. W tegorocznym konkursie w najmłodszej kategorii należało przeczytać wylosowany przed jury utwór Janusza Mamelskiego z książki pt.: „Żëcé dzecy”. W kategorii wystąpiło ponad 20 uczestników. Jury podziękowało uczestnikom i ich opiekunom za doskonałe przygotowanie. Podkreśliło wysoki, wyrównany poziom. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Uczennice naszej szkoły zaprezentowały się świetnie. Barbara Mejna zajęła I MIEJSCE i zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 9 grudnia 2022 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Zdobyliśmy Zieloną Flagę

Dzięki zaangażowaniu w działania ekologiczne i wykonaną w poprzednim roku szkolnym pracę, Fundacja dla Edukacji Ekologicznej przyznała nam międzynarodowy certyfikat Zielona Flaga!

Mikołajki w klasach młodszych

Mikołajki

6 grudnia 2022 r. w budynku szkoły na os. 1000-lecia 15 zjawił się Mikołaj.

Podczas kiermaszu świątecznego każdy mógł kupić przepiękne ozdoby świąteczne, słodkości i szopki Bożonarodzeniowe.

Uczniowie uczestniczyli także w konkursie kolęd i pastorałek.

7 grudnia 2022 r. w budynku przy ulicy Sobieskiego odbyła się coroczna Kawiarenka. Domowe wypieki w naszej szkole to już tradycja.

W tym roku można było też nabyć ekologiczne ozdoby świąteczne przygotowane przez uczniów biorących udział w programie Erasmus +. Dochód ze sprzedaży został przekazany dla ucznia Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 w Wejherowie, który zbiera na protezę nogi.

Finał IX Regionalnego Konkursu pt.: „Méster Bëlnégò Czëtaniô” w Wejherowie

9 grudnia 2022 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbył się wielki finał regionalnego konkursu „Méster Bëlnégò Czëtaniô”. Do pięknego pałacu Przebendowskich zjechało się ponad 150 uczestników ze wszystkich powiatów województwa pomorskiego. Naszą szkołę dumnie reprezentowała BARBARA MEJNA z klasy 2c. Jury przewodniczyła p. Wanda Kiedrowska, która podsumowując najmłodszą kategorię uczestników podkreśliła wysoki poziom i podziękowała za tak liczny udział. Wyraziła rownież uznanie dla nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursu. Nasza uczennica zmierzyła się z 28 uczestnikami konkursu z całego województwa i zajęła I miejsce zdobywając tytuł: Méster Bëlnégò Czëtaniô” a także liczne nagrody i dyplom.

I Mistrzostwa Szkół Podstawowych Małego Trójmiasta Kaszubskiego w CROSSFICIE

13.12.2022 r. odbyły się  I Mistrzostwa Szkół Podstawowych Małego Trójmiasta Kaszubskiego w CROSSFICIE pod Patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa

Uczniowie naszej szkoły zajęli

Indywidualnie:

Alan Flisiskowski 7c         II miejsce

Filip Formela  5 e               III miejsce

Pola Gołąbek  8a               IV miejsce

Amelia Kędzierska 4e        IV miejsce

Jako szkoła zajmujeęliśmy III miejsce.

Turniej  o Puchar Prezydenta Miasta Wejherowa

Dnia 14 grudnia 2022 r. uczniowie naszej szkoły brali udział   w mikołajkowo-świątecznym turnieju halowej piłki nożnej  o Puchar Prezydenta Miasta Wejherowa.

Dziewczęta rocznik 2010 i młodsze zajęły 3 miejsce, a chłopcy uplasowali się na 5 pozycji turnieju.

Naszą szkołę reprezentowali:

Kisielewska Iga (6c), Riebandt Julia (7c), Orzechowska Sawa (7d), Machola Maja (6e), Cichoń Nadia (6e), Eremus Agata (6d), Szulc Amelia (6d), Julia Hennig, Fetta-Płotka Mateusz(6a), Brodzisz Sebastian (6a), Bury Kacper (5c), Miłek Wiktor (6c), Bednarski Tomasz (5c), Miłek Adam (4b), Grzywacz Kacper (6e), Bochentyn Dawid (6e), Nadolski Szymon (6e), Kandzora Leon (4b), Latacz Jakub (5a).

Szlachetna Paczka

W tym roku klasy 7b i 8h wzięły udział w akcji Szlachetnej Paczki. Upominki trafiły do Pani Alicji, która spodziewa się niebawem synka, jej trzyletniej córki Antoniny i dziewięcioletniego synka Grzesia. Na liście potrzeb rodziny znalazły się przede wszystkim artykuły niemowlęce, żywność, chemia i przybory plastyczne.
Pani Alicja marzyła o aniołku, Antonina o lalce, a Grzesiu o klockach lego. Uczniowie wraz z wychowawczyniami spełniły ich życzenia. Zostały zebrane wszystkie niezbędne artykuły, ogromna paczka ze słodyczami, odzież dla dzieci i pluszaki.
Wszystkie artykuły zostały zapakowane świątecznie i zawiezione do magazynu w Rumii podczas weekendu cudów.
Wiemy, że przy otwieraniu każdej paczki towarzyszyły rodzinie okrzyki radości!
Udział w takim projekcie społecznym to bardzo ważna lekcja dla naszych uczniów.

Wymiana kartek świątecznych ze szkołami z Europy

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia nasza szkoła zorganizowała podobnie jak w zeszłym roku wymianę pocztówkową ze szkołami z Europy.

Uczniowie klas 7 i 8 własnoręcznie i z dużym zaangażowaniem przygotowywali kartki świąteczne, które zostały wysłane do szkół we Włoszech, Hiszpanii, Słowacji, Słowenii oraz Polski. Zabawę połączyli z nauką, ponieważ życzenia oraz kilka słów o sobie napisali w języku niemieckim.

Głównym celem przedsięwzięcia było uświadamianie i wzmacnianie poczucia przynależności do wspólnoty europejskiej, podtrzymywanie tradycji, propagowanie inwencji twórczej uczniów oraz motywacja do nauki języka niemieckiego.

Organizator: Pani Anna Kleppin- Formela

Dzień Piżamy

14 grudnia 2022 r.  uczniowie naszej szkoły spędzili w niecodziennej, przemiłej atmosferze. Powód tej radości, zadowolenia   i uśmiechu na twarzy to zorganizowany przez Samorząd Uczniowski Dzień Piżamy. Tego dnia większość uczniów klas szóstych  i siódmych pojawiła się w szkole w piżamach. Na szkolnych korytarzach można było spotkać uczniów w kombinezonach piżamowych. Były tygrysy, misie, żabki i inne postaci z krainy bajek. Inni wskoczyli w swoje mięciutkie kapcie, ulubione piżamki  i cieplutkie szlafroczki.

Projekt „Łączka i inne miejsca poszukiwań” – spotkanie 2

14 grudnia 2022 r. uczestnicy projektu pojechali do Instytutu Pamięci Narodowej na spotkanie „Co mówi ziemia?”. Zajęcia prowadzili prawdziwi archeolodzy – pani Adrianna Wojciechowska i pan Michał Siemiński. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jak prowadzone są prace archeologiczne prowadzone przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN (obejrzeli prezentację i krótkie filmy z prowadzonych prac), a następnie wzięli udział w warsztatach. Pod kierunkiem prowadzących wcielili się w archeologów.  Mieli za zadanie uzupełnienie dokumentacji dotyczącej znalezionych szczątków. Poznali też narzędzia i sprzęt pomocny w prowadzeniu prac archeologicznych.

Konkurs z j. niemieckiego „Feste feiern wie sie fallen“   

 Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II Wojewódzkim Konkursie Językowym  dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych „Feste feiern wie sie fallen“, organizowanym przez  Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddział Trójmiasto.

Celami konkursu było:

– stworzenie możliwości udziału w konkursie wszystkich uczniów bez względu na stopień opanowania języka

– rozbudzanie i rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim i wiedzą na temat krajów niemieckojęzycznych

– przybliżenie kultury i innych ciekawostek dotyczących krajów D-A-CH-L

– popularyzacja nauki języka niemieckiego wśród uczniów szkoły podstawowej

– motywowanie uczniów do nauki języka niemieckiego

Troje uczniów przeszło do kolejnego etapu. Są to: Blanka Kabasa kl. 8f, Zuzanna Sałata kl. 8e oraz Pola Gołąbek kl. 8a

Opiekun: Pani Anna Kleppin- Formela

Wycieczka do Berlina

16 grudnia 2022 roku pięćdziesięcioosobowa  grupa uczniów wraz z opiekunkami: p. Jolantą Sępioł, Izabelą Grzenkowicz, Małgorzata Kubiaczyk, Dorotą Zdralek i Martą Dettlaff, odwiedziła stolicę Niemiec. Celem wycieczki było poznanie najciekawszych zabytków i zakątków Berlina oraz udział w tradycyjnym Jarmarku Bożonarodzeniowym.

Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie stolicy Niemiec od zobaczenia parlamentu. Następnie udali się pod Bramę Brandenburską oraz Pomnik Ofiar Holocaustu. Zobaczyli również Kolumnę Zwycięstwa, Wieżę Telewizyjną, wyspę muzealną, Uniwersytet Humbolta, aleję Unter den Linden i ratusz.

Młodzież dotarła także do „Alexa”, gdzie, zgodnie z niemieckim zwyczajem, odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy, tzw. „Weihnachtsmarkt”. Nie może na nim zabraknąć straganów oferujących ozdoby świąteczne, lokalne specjały kulinarne, wyroby rękodzielnicze oraz „Zimowy świat na Potsdamer Platz” z lodowiskiem, karuzelą i młynem diabelskim.

Jasełka „Niebo na ziemi”

Dbając o staropolską tradycję śpiewania kolęd już po raz kolejny w Szkole Podstawowej nr 9 w Wejherowie zorganizowany został Wieczór Kolęd i Pastorałek.

W tym roku uroczystość odbyła się 21 grudnia 2022 r. w budynku przy ulicy Sobieskiego.

„NIEBO NA ZIEMI”

Chociaż na chwilę zapanowało NIEBO NA ZIEMI, kiedy 21 grudnia 2022 r. o godzinie 17:30 uczniowie z klas szóstych i siódmych zaprezentowali swoje jasełka. Największe urwisy ucichły, a dorośli przestali dyskutować, w auli zapanowała atmosfera zgody, spokoju i miłości i każdy skupił się na treści przedstawienia, w którym poruszono tematy rodziny, akceptacji i oczekiwania na Boże Narodzenie. Oczywiście trochę narozrabiały niesforne aniołki, ale jak ich nie kochać? Nawet Archanioł znalazł dla nich moc zrozumienia, a kaszubskie Panëszczi odwiedzili samotnego pana Andrzeja. Ten wyjątkowy wieczór umilił szkolny chór, który zaprezentował recital kolęd i pastorałek pod opieką pani Aleksandry Janus. Oczy cieszyła dekoracja, którą opracowała i wykonała pani Beata Hinc.

Wśród zacnych gości nie zabrakło przedstawicieli Miasta Wejherowa z Panem Arkadiuszem Kraszkiewiczem na czele, Dyrekcji szkoły oraz rodziców, którzy najbardziej wspierali występujących aktorów.

Wesołych Świąt i pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku!

22 grudnia 2022 r. Jasełka w wykonaniu obejrzeli uczniowie klas VI-VIII.

Jasełka przygotowały Panie: Izabela Grzenkowicz i Barbara Pawłowicz oraz Aleksandra Janus. Dekorację przygotowała pani Beata Hinc.

Biblioteczny Kalendarz Adwentowy

W miesiącu grudniu uczniowie klas 6-8 uczestniczyli w zabawie biblioteki szkolnej polegającej na wypełnianiu zadań z Bibliotecznego Kalendarza Adwentowego. W kalendarzu były 24 zadania. Wykonanie należało odnotować w kalendarzu (bibliotekarz pieczątką potwierdzał wykonanie zadania).

Dnia 22 grudnia 2022 r. nastąpiło rozdanie nagród w postaci słodyczy oraz gadżetów dla pierwszych 25 osób.

styczeń

Podsumowanie osiągnięć za I półrocze – klasy młodsze

Po feriach zimowych w naszej szkole odbyły się apele dla klas I – V, podsumowujące osiągnięcia za I półrocze roku szkolnego 2022/2023.

Pani Dyrektor nagrodziła uczniów za osiągnięcia w nauce i w sporcie oraz za udział w konkursach.

Apel podsumowujący I półrocze roku szkolnego 2022/2023 – klasy starsze

Pierwszy semestr pracy w roku szkolnym 2022/2023 mamy już za sobą. Po feriach
zimowych, dnia 3 stycznia 2023 r. w naszej szkole odbyły się apele dla klas VI – VIII,
podsumowujące osiągnięcia za I półrocze roku szkolnego 2022/2023.
Pani Dyrektor nagrodziła uczniów za osiągnięcia w nauce, w sporcie oraz za udział
w konkursach.

Popołudniowo-wieczorne spotkanie filmowe

5 stycznia 2023 r. uczniowie klas ósmych uczestniczyli w popołudniowo-wieczornym spotkaniu filmowym – II wojna światowa. Uczniowie oglądali filmy przedstawiające sytuację ludności pod okupacją niemiecką na ziemiach polskich i działalność Ireny Sendlerowej. W przerwie pomiędzy filmami rozmawiali na temat wrażeń i odczuć po filmie, a także w grupach wykonali plakaty antywojenne.

Wycieczka do Teatru Szekspirowskiego

Teatr Szekspirowski w Gdańsku autorstwa Renato Rizziego to pierwszy teatr budowany w Polsce od podstaw po roku 1989.

Klasa 8h miała okazję odwiedzić to miejsce i podczas warsztatów poznać opowieść o tym, jak to naprawdę było za czasów Szekspira, odkryć zbiór ciekawostek o czasach elżbietańskich, dowiedzieć się o tym jak wyglądała scena w ówczesnym teatrze, jak teatr był postrzegany i jak aktorzy radzili sobie z problemami tej nietypowej dzisiaj sytuacji teatralnej. Następnie uczniowie udali się na zwiedzanie teatru i rozmowę o tym, jak on wygląda i dlaczego. Odwiedzili scenę, teatralne zakamarki, odbyli spacer po murach. Dowiedzieli się też o tym, jak teatr działa dzisiaj. Następnie, klasa 8h miała okazję brać udział w warsztatach teatralnych – prostych zadań aktorskich z wykorzystaniem tekstu dzieł Szekspira i pantomimy.

Projekt „Łączka i inne miejsca poszukiwań” – spotkanie 3

11 stycznia 2023 r. uczestnicy projektu pojechali do Instytutu Pamięci Narodowej na spotkanie „Czego szukamy w archiwach?”. Zajęcia prowadzili:  dr Artur Piekarz i Łukasz Pasztaleniec z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Oddział w Lublinie.

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jakie dokumenty gromadzi się w archiwach IPN, do czego mogą być wykorzystane oraz w jaki sposób mogą pomoc w identyfikacji osób poszukiwanych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Uczniowie zwiedzali archiwum IPN w Gdańsku, a następnie oglądali kserokopie przykładowych akt przechowywanych w archiwum.

Olimpiada gier planszowych

Dnia 12 stycznia 2023 r. odbyła się w Gdańsku Olimpiada gier planszowych, której organizatorem był Instytut Pamięci Narodowej.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w  skład której wchodzili uczniowie klasy VI D

  • Marta Piastowska
  • Krzysztof Lietzau

Nasza drużyna zajęła I miejsce w swojej kategorii, co dało jej możliwość uczestnictwa w ogólnopolskim finale gry w Warszawie.

Mobilne Planetarium Orbitek w naszej szkole

„Kopernik nie po to ruszył Ziemię, byśmy teraz stali w miejscu”
Loesje

W naszej szkole 30 stycznia  2023 r. za sprawą ORBITEK – Mobilne Planetarium uczniowie klas młodszych sięgnęli Gwiazd. Było kosmicznie!

Uczniowie odbyli niezapomnianą podróż w najdalsze zakątki kosmosu. Mobilne Planetarium Orbitek to niezastąpione narzędzie dydaktyczne dla młodszych i starszych, dzięki któremu w fascynujący sposób można zrozumieć zjawiska astronomiczne, które zazwyczaj obserwuje się z ziemi lub ogląda przez teleskopy. We wnętrzu ogromnej, nadmuchiwanej kopuły, która stanowiła namiastkę kosmosu odbył się ,,Kosmiczny seans”. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny, dzięki któremu bliżej poznali planety Układu Słonecznego. Dowiedzieli się, jak powstał Układ Słoneczny, poznali nazwy i kolejność planet. Dzieci nauczyły się jak odnaleźć Północ za pomocą Gwiazdy Polarnej. Zajęcia w Mobilnym Planetarium rozpoczęły w naszej szkole rok 2023 pod patronatem Mikołaja Kopernika. Senat RP rok 2023 powiązał z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika. Planetarium wzbudziło w dzieciach wiele pozytywnych emocji.

luty

Zimowe zabawy 

Pieczemy ciasteczka w klasie III E

Przed zabawą karnawałową klasa III E mogła sprawdzić swoje umiejętności kulinarne. Dzięki tym zajęciom, trzecioklasiści uczyli się współpracy w grupie, wykonywania czynności według ściśle określonej kolejności oraz przestrzegania higieny podczas przygotowywania pysznego deseru. Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem, a aromatyczny zapach roznosił się po całej szkole.

Bal karnawałowy klasy młodsze

Karnawał to wyjątkowy i jedyny okres w roku, na który przypada czas wspaniałych, szalonych zimowych balów i zabaw. To czas tańców i wielkiego ucztowania. Kojarzy się z balami maskowymi, paradami i ulicznymi pochodami. 6 lutego w naszej szkole odbył się długo oczekiwany przez uczniów bal karnawałowy dla klas 1-3.

Bal karnawałowy umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości.

Zapraszamy do relacji z balu stworzonej przez grupę medialną naszej szkoły.

https://youtu.be/5FWcxyQGVMk

Zajęcia przyrodnicze w klasie III E

7 lutego 2023 r. klasa III E odwiedziła Dział Edukacji Przyrodniczej WZNK  w Parku Miejskim. Pani Joanna Janiec opowiedziała nam bardzo dużo ciekawostek o owadach, mogliśmy zobaczyć eksponaty oraz zagrać w przyrodnicze koło fortuny. W drodze powrotnej do szkoły mogliśmy pobawić się na śniegu w naszym przepięknym parku. To był dzień pełen aktywności umysłowej i fizycznej.

Dzień Bezpiecznego Internetu w klasach I-III

7 lutego 2023 r. obchodziliśmy światowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Podczas tegorocznych obchodów w klasach I-III na terenie naszej szkole odbyły się zajęcia poświęcone tematyce zagrożeń w Sieci oraz zasad bezpiecznego korzystania z niej. Zajęcia zostały przeprowadzone na podstawie scenariuszy i materiałów (filmów, spotów, plików muzycznych) udostępnionych na stronie internetowej www.dzieckowsieci.pl. oraz materiałów przygotowanych przez koordynatorów akcji oraz nauczycieli. Ponadto uczniowie uczestniczyli w lekcjach online (dbi.pl/lekcje online) oraz wykonali konkursowe prace plastyczne na temat ,,Mój bezpieczny, komputerowy świat”.

Dwa ognie usportowione

W dniu 08.02.2023 r.  odbyły się zawody w Dwa ognie usportowione dzieci z rocznika 2012.

W kategorii dziewcząt naszą szkołę reprezentowały: Bitner Pola, Ferra Karolina, Junko Patrycja, Kędzierska Amelia, Krzyżanowska Karolina, Marzejon Agata, Patok Martyna, Świerzb Anastazja, Wachowska Majka, Wasielka Joanna.

Dziewczęta zajęły I miejsce i tym samym zakwalifikowały się do etapu powiatowego.

Wojewódzki Konkurs Językowy „FESTE FEIERN WIE SIE FALLEN” – finał

Z ogromną przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 8F – Blanka Kabasa oraz uczennica kl. 8E – Zuzanna Sałata zostały finalistkami Wojewódzkiego Konkursu z Języka Niemieckiego „Feste feiern wie sie fallen”.

Pierwszym etapem był test pisemny obejmujący wskazany przez organizatorów materiał. Kolejny etap – tym razem w formie quizu on-line – odbył się tuż przed feriami.  Blanka oraz Zuzanna pomyślnie przeszły przez obydwa etapy konkursu i zakwalifikowały się do finału.

Finał II Wojewódzkiego Konkursu Językowego „Feste feiern wie sie fallen” organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddział Trójmiasto odbył się 9 lutego 2023 r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 3 w Gdyni.

Blanka oraz Zuzanna znalazły się wśród czterdziestu najlepszych uczniów z województwa pomorskiego. Trzeci etap konkursu składał się z 3 części. Dziewczyny miały za zadanie napisać list w j. niemieckim, wykonać kartkę z zaproszeniem oraz odpowiedzieć ustnie na kilka pytań.

Uczennice naszej szkoły uplasowały się w finałowej dwudziestce i uzyskały tytuł finalistek.

Opiekun:  Pani Anna Kleppin- Formela

Produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

„Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)” autorstwa Adama Longa, Daniela Singera oraz Jessego Winfielda bawią ludzi na całym świecie od ponad 20 lat. Uczniowie klas 8h i 8a mieli ku temu okazję 9 lutego. Ta skierowana do młodzieży produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego pełna jest humoru, błyskotliwych dialogów, elementów muzycznych i interakcji z publicznością.

„Makbet” w języku kaszubskim, „Otello” w wersji hip-hopowej czy wariacje na temat „Hamleta” w przystępny  i atrakcyjny sposób wzbudziły w uczniach zainteresowanie dziełami Szekspira.

Dzień świętego Walentego

Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez i uroczystości. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go w kategoriach typowego Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości i ciepła.
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i ich opiekunów tradycyjnie zorganizowano „pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanych pudełek. Trzeba przyznać, że szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej możliwości. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem Dyrekcji Szkoły, nauczycieli i wychowawców.

Walentynki w bibliotece

Dnia 14 lutego 2023 r. w bibliotece szkolnej świętowaliśmy Walentynki.
Biblioteka szkolna przygotowała z tej okazji gazetkę i wystawę książek, których motywem przewodnim była miłość. Miłośnicy walentynek mogli wziąć udział w Walentynkowej „ Randce w ciemno z książką”. Czytelnicy wypożyczali ozdobione czerwonymi serduszkami i cytatami książki.  Miało to na celu zachęcić młodych czytelników do polubienia różnych gatunków literackich. Uczniowie, którzy zdecydowali się na taką randkę otrzymali słodkości, aby jeszcze bardziej osłodzić obchodzone święto.

Dwa ognie usportowione

W dniu 14.02.2023 r. odbyły się zawody powiatowe w Dwa ognie usportowione dzieci z rocznika 2012.
W kategorii dziewcząt naszą szkołę reprezentowały: Bitner Pola, Ferra Karolina, Junko Patrycja, Kędzierska Amelia, Krzyżanowska Karolina, Marzejon Agata, Patok Martyna, Świerzb Anastazja, Wachowska Majka, Wasielka Joanna.
Dziewczęta zajęły III miejsce.

Opiekun: Pan Jacek Rohde

Igrzyska Dzieci w piłce siatkowej dziewcząt

Dnia 14.02.2023 r. odbyły się Igrzyska Dzieci w piłce siatkowej dziewcząt. reprezentacja naszej szkoły wywalczyła 3 miejsce. W skład zespołu wchodziły:

Cichoń Nadia, Eremus Agata, Haska Michalina, Henning Julia, Kisielewska Iga, Machol Maja, Miller Maja, Orzechowska Sawa, Riebandt Julia, Szulc Amelia.

Opiekun: Pani Karolina Nalepka

Projekt „Łączka i inne miejsca poszukiwań” – spotkanie 4

15 lutego  2023 r. uczestnicy projektu pojechali do Sali BHP w Gdańsku na spotkanie z antropologami Jak przywrócić tożsamość”.  Podczas pierwszej części spotkania pani dr Magdalena Krajewska zaprezentowała i opowiedziała na czym polega praca antropologa. Jakie metody są stosowane przy ustalaniu tożsamości osoby, której szczątki są odnajdywane przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

W drugiej części spotkania uczniowie pod kierunkiem pani dr Magdaleny Krajewskiej i pani dr Justyny Karkus na podstawie przygotowanych materiałów edukacyjnych ustalali wiek, wzrost i tożsamość osoby, której szczątki zostały zaprezentowane na zdjęciach.

Piłka siatkowa czwórki

W dniu 17.02.2023 r. odbyły się zawody miejskie w Igrzyskach Dzieci w Piłce Siatkowej.
W kategorii chłopców naszą szkołę reprezentowali: Bednarski Tomasz, Bochentyn Dawid, Kraszkiewicz Szymon, Kułakowski Oliver, Nadolski Szymon, Patocki Igor, Potrykus Nikodem, Miłek Wiktor.
Chłopcy zajęli V miejsce.

Dzień Kopernika

Dzień Kopernika – galeria

Reportaż grupy medialnej Dzień Mikołaja Kopernika

https://youtu.be/Zh59K-DIcTA

Obchody 366 rocznicy śmierci Jakuba Wejhera

W dniu 19.02.2023 r. w kościele pw. Św. Anny odbyła się uroczysta Msza św. z okazji 366 rocznicy śmierci założyciela miasta Wejherowa – Jakuba Wejhera.
Po Mszy św. nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych pod pomnik Jakuba Wejhera, gdzie przedstawiciele władz miasta złożyli wieńce.
W obchodach tej uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie: Patryk Nowak, Amelia Polańska i Natalia Grzywacz.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

  1. Biblioteka

„A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą.
Nie znać  języka swego- hańbą oczywistą.”

( F.K. Dmochowski)

Dnia 21 lutego każdego roku jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.
Dla uczczenia tego święta w naszej szkole miał on formę zabaw z językiem polskim. Na terenie szkoły zostały wyeksponowane karteczki z łamańcami językowymi, z którymi uczniowie mogli się zmierzyć podczas przerw. Pojawiły się również związki frazeologiczne zaczerpnięte z mitologii greckiej. Dla niektórych łamańce i związki okazały się zaskakujące, dla innych były proste. W nagrodę każdy otrzymał słodkości. Na przerwach działał w bibliotece „Kącik Językowy”, w którym były przygotowane zabawy językowe, m.in. ukryte słowa, łamańce językowe czyli wierszyki przepełnione trudnymi do wyartykułowania słowami.
Podsumowaniem obchodów był konkurs „Łamańce językowe” przeprowadzony w klasach VII, który przygotowały dla uczniów Panie Barbara Pawłowicz oraz Aleksandra Rohde.

  1. Zabawy językiem polskim i Łamańce językowe – klasy IV

„A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą,
nie znać języka swego – hańbą oczywistą”
Franciszek Ksawery Dmochowski

W dniu 21 lutego 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 9 im. Józefa Wybickiego odbyły się obchody Dnia Języka Ojczystego. Najbardziej zaangażowani byli uczniowie klas czwartych, oni musieli się sprawdzić z poprawności języka na wielu płaszczyznach. Podczas pierwszej części konkursu Zabawy językiem polskim były zadania drużynowe i dla całej klasy. Sprawdzały one znajomość baśni, powiedzeń i frazeologizmów. Wśród pięciu drużyn była ostra rywalizacja, ale największą pulę punktów zgarnęła klasa IV C. Natomiast druga część konkursu dotyczyła tylko dwóch wybranych uczniów z każdej czwartej klasy, którzy musieli przejść trzy etapy Łamańców językowych. Po wielu zmaganiach i dogrywkach jury wyłoniło spośród dziesięciu kandydatów MISTRZA ŁAMAŃCÓW JĘZYKOWYCH, którym została JULIA WENTA z klasy IVD.
Zwyciężyła Julia, ale uczestnicy wykazali się niesamowitą sprawnością i giętkością języka, udowodnili, że doskonale znają język polskim. Z całego serca dziękujemy wspaniałemu jury reprezentowanym przez Panie Aleksandrę Klawitter- Pohnke, Lucynę Bieszke i Martę Zdunkowską.

  1. Dzień Języka Ojczystego – klasy starsze

„Czesał czyżyk czarny koczek,
czyszcząc w koczku każdy loczek.
Po czym przykrył koczek toczkiem,
lecz część loczków wyszła boczkiem.”

Czy ktoś płynnie przeczyta ten wierszyk?
Żeby tego dokonać należy mieć świetną dykcję i mówić bardzo wyraźnie. W naszej szkole znalazło się takich dwunastu uczniów z klas siódmych, którzy postanowili spróbować swoich sił w ŁAMAŃCACH JĘZYKOWYCH. Konkurs ten odbył się w dniu 21 lutego 2023 roku z okazji obchodów Dnia Języka Ojczystego. Zadanie nie było łatwe, ale uczniowie popisali się niesamowitym sprytem i techniką. Wśród uczestników jury w składzie – Dyrektora Wojciecha Kurowskiego oraz Pań Anny Kleppin- Formela i Danuty Kowalskiej wyłoniło pięciu uczniów do trzeciego etapu.
Jednogłośnym MISTRZEM ŁAMAŃCÓW została HANNA ORZECHOWSKA z klasy 7D, a tytuł wicemistrza uzyskali NIKODEM LIS z klasy 7D oraz JULIA RIEBANDT z klasy 7C. W najlepszej piątce znalazły się również MAJA PIETRUCZEK z klasy 7 B i JULIA CISŁOWSKA z klasy 7C.
Dla dociekliwych był też konkurs „Słowotwórstwo pierwiastkowe”, nad którym czuwała Pani Małgorzata Nowakowska.

Szkolny Dzień Profilaktyki

Uczniowie klas I-VIII wraz z wychowawcami wzięli udział w ważnym wydarzeniu profilaktycznym w naszej szkole. Szkolny Dzień Profilaktyki odbył się 24 lutego 2023 roku. Miał na celu podsumowanie wiedzy profilaktycznej oraz zaprezentowanie prac uczniów: piktogramów , plakatów o treściach profilaktycznych. Wychowawcy klas, pedagog szkolny podjęli w klasach temat profilaktyki zagrożeń, zdrowia psychicznego. Natomiast reprezentanci klas VI-VIII uczestniczyli w konkursie profilaktycznym ,,Wolni od uzależnień”.

Ochrona środowiska poprzez edukację – Strażnicy edukują dzieci w Szkole Podstawowej nr 9 w Wejherowie

W lutym 2023 r. w ramach realizacji projektu edukacyjnego pod nazwą „KLIMATyczne Wejherowo,” strażnicy miejscy w klasach I-III na zaproszenie Pani Anny Chodak przeprowadzili pogadanki na tematy związane z ochroną środowiska i ekologią. Na każdych zajęciach mowa była o segregacji odpadów, podstawowych wiadomościach na tematy związane z ochroną środowiska i ekologią oraz ochroną gleby, powietrza i wody przed zanieczyszczeniami. Podczas tych prezentacji używane były materiały edukacyjne w postaci worków do segregacji odpadów i kolorowanki o tematyce ekologicznej. Dzieci miały wspaniałą okazję porozmawiać ze strażnikami  na nartujące ich zagadnienia związane z ochroną środowiska  naturalnego i pracą strażnika miejskiego.

V Pomorski Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Niezłomnych

Dnia 23 lutego 2023 r. uczennice Wiktoria Wasielka z kl. 7d i Marta Karczewska z kl. 8d reprezentowały naszą szkołę w V Pomorskim Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Żołnierzach Niezłomnych zorganizowanym przez Akademickie Liceum Ogólnokształcące „Lingwista” im. Hymnu Narodowego w Gdańsku.

W konkursie brało udział 12 zespołów ze szkół podstawowych województwa pomorskiego.

W ogólnej klasyfikacji drużyna naszej szkoły zajęła 5 miejsce.

Mini piłka ręczna

Dnia 24 lutego 2023 r w Szkole Podstawowej nr 11 w Wejherowie odbyły się zawody mini piłki ręcznej dziewcząt. Nasza reprezentacja szkoły dzielnie walcząc zdobyła medale brązowe czyli 3 miejsce, rywalizując z 4 szkołami.

Opiekun:  Pani Katarzyna Konopińska-Karbownik

Zajęcia przyrodnicze w klasie I b

Dnia 24.02.2023 uczniowie klasy IB uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych pt. „Spotkanie z nietoperzami” zorganizowanych w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Wejherowie. Podczas zajęć uczniowie poznali wiele ciekawostek o tych niezwykłych zwierzętach.

Audycja muzyczna w Państwowej Szkole Muzycznej

Dnia 27.02.2023 r. uczniowie klas 0 – I wzięli udział w audycji muzycznej „Bajkowe opowieści na cztery struny świata” w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie.

marzec

Wycieczka do Gdańska

Dnia 01.03.2023 r. klasa Va i Vc wybrały się na wycieczkę do Gdańska. Pierwszym punktem wyprawy była multisensoryczna, niezwykle angażująca zmysły wystawa największych dzieł Vincenta Van Gogha. Następnie uczniowie spacerowali śródmieściem Gdańska, przy okazji słuchając ciekawych legend wiązanych ze Starym Miastem. Ostatnim punktem wycieczki była Bazylika Mariacka oraz Wieża Bazyliki, która jest przy okazji najwyżej położonym punktem widokowym miasta. W podziemiach świątyni, uczniowie mieli okazję obejrzeć dwa filmy : „Dzieje Kościoła Mariackiego” oraz „Skarby Bazyliki Mariackiej. Zegar Astronomiczny”.

Warsztaty kulinarne w klasie II e

Uczniowie klasy II e uczestniczyli w warsztatach kulinarnych. Zajęcia odbyły się pod hasłem „Zdrowe przepisy”.

Celem zajęć było upowszechnienie wiedzy na temat zdrowego odżywiania oraz rozwijanie zainteresowań sztuką kulinarną.
Po części teoretycznej, dzieci przystąpiły do zajęć praktycznych – przygotowania warzywnego sosu, który był idealnym dodatkiem do razowego makaronu.

To były interesujące zajęcia, które pozwoliły odkryć niejeden talent kulinarny.

V Powiatowy Konkurs Wiedzy o Języku i Kulturze Krajów  Anglojęzycznych

3 marca 2023 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie odbył się finał V Powiatowego Konkursu Wiedzy o Języku i Kulturze Krajów Anglojęzycznych dla Uczniów klas VIII szkół podstawowych z powiatu wejherowskiego. Jakie emocje, jakie wrażenia, ale przede wszystkim jakie osiągnięcia! Nasz utalentowany uczeń z klasy 8h, Jakub Markowski, został wyróżniony zaszczytnym 3 miejscem w całym
konkursie.

Dzień Kobiet w klasie III e

8 marca 2023 r. klasa III E wybrała się do Klubu Kulturystycznego i Sportów Siłowych Apollo w Wejherowie, gdzie odbyły się zajęcia z trenerem personalnym.

Trener przeprowadził z uczniami ciekawe i interaktywne zajęcia dotyczące zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Omówił z uczniami podstawowe zasady prawidłowego odżywiania oraz zaprezentował, jakie produkty spożywcze są szczególnie ważne dla zdrowia i rozwoju organizmu w wieku szkolnym.

Trener zachęcał również uczniów do uprawiania różnych form aktywności fizycznej, m.in. poprzez zabawy ruchowe, gry zespołowe i ćwiczenia siłowe. Przekonywał, że regularna aktywność fizyczna ma wiele korzyści dla zdrowia, a także pozytywnie wpływa na samopoczucie i kondycję psychofizyczną.

Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem i aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadając trenerowi pytania i dzieląc się swoimi spostrzeżeniami. Na zakończenie spotkania, trener zwrócił uwagę na to, że dbanie o zdrowie i aktywność fizyczną powinno być częścią codziennego stylu życia każdego człowieka, nie tylko w szkole, ale także poza nią.

Wyjazd klasy I b

Dnia 10.03.2023 uczniowie klasy IB udali się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment w Gdyni – edukacyjnej instytucji popularyzującej naukę w formie interaktywnych wystaw i pokazów.

Wycieczka po naszym mieście

Klasa 2c wybrała się na wycieczkę po Wejherowie. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali informacji i z wielką uwagą oglądali zabytkowe miejsca. Z okazji urodzin założyciela miasta odwiedzili pomnik Jakuba Wejhera. W cukierni u „Wenty” skosztowali pyszne słodkości. Spotkanie ze strażnikami miejskimi było miłym zaskoczeniem. Dzieci uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych pt.: „Owady” gdzie mogły wysłuchać ciekawych wiadomości i obejrzeć przez lupę okazy owadów. Gry edukacyjne sprawiły dzieciom dużo radości. Na zakończenie uczniowie odwiedzili Park Miejski z pięknym pałacem i oczywiście płac zabaw.

Wyjście do biblioteki klasa I d

Robimy zdrowe kanapki klasa I d

Robimy watę cukrowa w nagrodę za dobre zachowanie – klasa I d

Projekt „Łączka i inne miejsca poszukiwań” – spotkanie 5

15 marca 2023 r. uczestnicy projektu pojechali do Instytutu Pamięci Narodowej na spotkanie z reżyserem Andrzejem Ciecierskim. To było ostatnie spotkanie stacjonarne. Uczniowie obejrzeli film pt. „Żelazny chłopiec”, którego autorem i reżyserem jest pan Andrzej Ciecierski. Opowiadał on losy Zdzisława Badochy, pseudonim „Żelazny”, żołnierza 5. Wileńskiej Brygady AK. Po filmie pan  A. Ciecierski odpowiadał na pytania dotyczące zasad filmowania oraz doradzał, jak w ciekawy i poprawny sposób wykonać etiudę filmową.

Dzień Otwarty Szkoły

Jak co roku w marcu nasza Dziewiątka miała okazję pokazać się z najpiękniejszej strony. Licznie przybyli dawni, obecni oraz przyszli uczniowie wraz z rodzinami nie tylko poznawali nauczycieli, ofertę edukacyjną, sale lekcyjne i pracownie przedmiotowe, ale również mogli świetnie się bawić. Dla entuzjastów sportu dostępne były stoły i sprzęt do tenisa stołowego lub – dla nieco młodszych – tor przeszkód. Dla melomanów – występy uczniów uzdolnionych muzycznie, wokalnie czy tanecznie. Dla wszystkich – kawiarenka oferująca coś dla ciała (bigos, sałatki, chleb ze smalcem,  kawa i herbata) oraz dla ducha – mile spędzony czas, spotkania, rozmowy… Klasy czwarte brały udział w mini podchodach z okazji Dnia św. Patryka. Hitem okazały pyszne gofry, wytrwale pieczone w Laboratorium przyszłości (sala 77) przez dwie niezwykle sympatyczne mamy i jedną przesympatyczną babcię. Można było również połączyć przyjemne z pożytecznym, zaopatrując się na kiermaszu w przepiękne ozdoby wielkanocne. Występom dzieci towarzyszyła aukcja prac naszych uczniów. Dochód z niej został przeznaczony na rehabilitację małego Tymka.

Ślady terroru. Zbrodnie komunistyczne w Gdańsku.

Dnia 16 marca 2023 r. uczniowie naszej szkoły, tzn. Marta, Pola, Paulina i Mateusz z klas 8 wraz z przedstawicielami dwóch szkół z województwa pomorskiego, uczestniczyli w symulacji projektu „Ślady terroru. Zbrodnie komunistyczne w Gdańsku” opracowanej i przygotowanej przez konsultanta ds. historii i wos w Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku – pana Grzegorza Rutkowskiego. Byli pierwszymi uczestnikami tego projektu. Celem spotkania było przejście śladami terroru w Gdańsku – dotarcie do dawnych siedzib Urzędu Bezpieczeństwa, Aresztu Śledczego, Rejonowego Sądu Wojskowego, a także miejsc upamiętniających ofiary systemu stalinowskiego, w tym Wojskowy Cmentarz Garnizonowy, na którym spoczywają m.in. Danuta Siedzikówna ps. „Inka” i Feliks Selmanowicz ps. „Zagończyk”. Spotkanie rozpoczęło się przed siedzibą ABW w Gdańsku. Uczniowie otrzymali karty pracy oraz mapki z lokalizacją miejsc, do których należało dotrzeć. Po dotarciu do wyznaczanego miejsca uczniowie, dzięki informacjom ukrytym pod kodami QR oraz znajdującymi się na budynkach, rozwiązywali zadania. Po uzupełnieniu kart pracy uczestnicy wypełnili ankietę, która stanowiła ewaluację projektu. Dzięki tym zajęciom uczniowie mieli możliwość poznania „żywej” historii i uzmysłowienie sobie, że jest ona nie tylko w książkach, Internecie, ale bardzo często wokół nas. Przechodzimy koło niej i nie wiemy, jakie ma znaczenie. To były interesujące zajęcia, warte polecenia innym.

Sukces naszych uczniów w Pomorskim Festiwalu „Kaszëbszczé spiéwë”

17 marca 2023 r. odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Lecha Bądkowskiego XXI Finał Pomorskiego Festiwalu Piosenki Kaszubskiej pt.:„Kaszëbsczé Spiéwë” Luzino 2023r. W tym roku Honorowy Patronat objęli: Pomorski Kurator Oświaty M. Bielang, Marszałek Województwa Pomorskiego M.Struk i Przewodniczący Kaszubskiego Koła Parlamentarnego Senator Kazimierz Kleina. Przewodnicząca jury, znana piosenkarka, kompozytorka i dyrygentka p. Weronika Korthals podsumowując występy zaznaczyła wysoki poziom, dużą ilość uczestników oraz reprezentację miejscowości z całego województwa pomorskiego.

Naszą szkołę w kategorii klas 1-3, zespół reprezentowali uczniowie z klasy 2 C: B. Mejna, J. Mrozek Gliszczyńska, J. Czonstke, A. Glac, M. Bączek, J. Górniak, Sz. Żełudkowski. Zespół zaprezentował dwa utwory w języku kaszubskim: „Plëtë” i „Fligrowanié”.

Akompaniowała p. dr A. Janus. Świetne wykonanie utworów pozwoliło zespołowi zająć zaszczytne I MIEJSCE w swojej kategorii.

II MIEJSCE w kategorii IV-VI ZESPÓŁ natomiast zajął nasz szkolny chór pod dyrekcją dr Aleksandry Janus. Uczennice zaprezentowały utwory pt.:„Miesądz” i „Ale jo”.

Szkolenie pierwsza pomoc

Wszyscy pracownicy naszej szkoły odbyli szkolenie z pierwszej pomocy. Szkolenie zostało zorganizowane przez specjalistów z zakresu ratownictwa medycznego (TotalMedica) , którzy przekazali naszym pracownikom wiedzę i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach. Dzięki temu szkoleniu nasi pracownicy są teraz w stanie szybko i skutecznie zareagować w przypadku wypadku lub nagłego zachorowania ucznia podczas zajęć lekcyjnych. Cieszymy się, że dzięki temu szkoleniu nasza szkoła jest jeszcze bardziej przygotowana do zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia naszych uczniów.

Święto liczby π

Czy matematyka może być łatwiejsza? Ależ tak, przekonali się o tym uczniowie klas VIII podczas święta liczby π obchodzonego w dniu 14 marca  w auli szkoły  przy ulicy Sobieskiego. Uczniowie łączyli zabawę z nauką pokonując matematyczny tor przeszkód, omawiając prezentacje multimedialne i filmiki na temat „Matematyka w obiektywie”. Uczniowie w pięciu konkurencjach zmagali się z zadaniami matematycznymi: łamigłówki logiczne i liczbowe. Całość imprezy przygotowanej przez panią Justynę Wiercińską okraszał wierszyk na temat liczby π – „ Tak i mnie i tobie poznawana tu liczba cudna dla ogółu przynosi wszystkim pożytek wspaniały”(π 3,14159265358979 ).
Zawody matematyczne pod nazwą „Święto liczby π „ wygrała klasa VIII H, a za nią klasa VIII D i VIII G. Uczniowie poprzez zabawę przypominali sobie zadania z liczbą π , wzory matematyczne, rozwijali logiczne myślenie, przygotowując  się tym samym do egzaminu ósmoklasisty, który ich czeka w maju, a to już niedługo ……

Odwrócona lekcja w klasie III e

Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny w klasie III E nastąpiła zmiana ról.

Tego dnia chętni uczniowie stanęli po drugiej stronie biurka i mieli możliwość zaprezentowania siebie.

Prowadzenie lekcji przez uczniów uczy ich większego zaangażowania w proces uczenia się. Wyszukiwanie informacji, gromadzenie notatek, wymyślanie ciekawych punktów lekcji takich jak zagadki, quizy, gry zespołowe czy pokaz multimedialny – kształcą ucznia na wielu płaszczyznach. Samodzielne wystąpienie to dla ucznia wielka chwila. Gdy opowiada o tym, czym się interesuje – robi to z ogromnym zaangażowaniem, pokonuje tremę związaną z publicznymi występami, a także ma świadomość, że robi to dobrze, bo się na tym zna. Dodaje to wielu punktów pewności siebie oraz wpływa na samoocenę ucznia oraz proces integracji całej grupy.

Witamy wiosnę

21.03.2023 r. uczniowie kl. I c wybrali się do parku miejskiego im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie w celu pożegnania zimy oraz powitania nowej pory roku – wiosny. Przechodząc mostem, wkroczyliśmy do innego świata – zielonej wyspy w mieście. Słoneczna pogoda sprzyjała wesołym zabawom integracyjnym oraz wnikliwym obserwacjom przyrodniczym. Zachęcamy do częstego kontaktu z naturą!

Dni Otwarte szkół średnich w Wejherowie

Dnia 21.03.2023 r. uczniowie klas VIII mieli okazję poznać ofertę wejherowskich szkół ponadpodstawowych. Pierwszą szkołą, którą odwiedzili uczniowie naszej szkoły był Powiatowy Zespół Szkół nr 3 im. Ks. Edmunda Roszczynialskiego, tzw. „budowlanka”. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i pod opieką uczniów klas starszych szkoły średniej zwiedzali całą szkołę, poznawali poszczególne pracownie. Później na sali gimnastycznej można było rozwiązać testy z rachunkowości, wypełnić test na swoje predyspozycje zawodowe czy przymierzyć bojowy strój strażaka.
Inna grupa uczniów była z wizytą w Powiatowym Zespole Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera, tzw. „samochodówce”. Tam również została zaprezentowana w podobnej formie oferta poszczególnych kierunków szkoły branżowej, technikum czy liceum.
Uczniowie naszej szkoły odwiedzili również Powiatowy Zespół Szkół nr 1 – I LO im. Jana III Sobieskiego przy ul. Bukowej. W auli przedstawiono nam prezentację z ofertą szkoły. Uczniowie klas 8 również uczestniczyli w Dniu Otwartym w tzw. „elektryku” , czyli Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP „Orzeł”. Tam także uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, otrzymali ulotki z informacjami dla kandydatów. Przedstawiono kolejne kroki rekrutacji, jakie każdy uczeń musi spełnić, aby kontynuować naukę w szkole średniej.
Mamy nadzieję, że wizyty w szkołach średnich pozwolą przybliżyć atmosferę nauki oraz dokonać słusznego wyboru przez naszych uczniów.

Konkurs biblijny 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIX Finale Rejonowym w Wejherowie w Wojewódzko – Metropolitalnym Konkursie Biblijno – Plastycznym im Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, w roku szkolnym 2022/2023.

Temat: „Ewangelia Świętego Mateusza”. Do etapu finału zakwalifikowało się 19 osób , w tym:

III miejsce – Aniela Topa z klasy 1e

I miejsce – Krzysztof Szloński z klasy 2a

Wyróżnienia: – Roksana Pewniak z klasa 2a – Rita Malinowska z klasa 2c – Klaudia Szulc z klasy 1e – Lena Talipska z klasy 2d

Opiekun: Pani Grażyna Plichta

Spotkanie autorskie z Panią Katarzyną Ryrych

Uczniowie biorący udział w całorocznym konkursie czytelniczym Wielki Maraton Czytelniczy mieli okazję spotkać się z Panią Katarzyną Ryrych, która pisze książki dla dorosłych, młodzieży i drobiazgu – jak mówi o dzieciach. Jest również malarką, wykładowcą na krakowskiej uczelni,a w wolnej chwili gra na wiolonczeli i fortepianie. Pisarka zapoznała uczestników spotkania z genezą powstania książek i zaprezentowała nowości wydawnicze. Nasze maratonistki były zachwycone wystąpieniem honorowego gościa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Szczególnie bardzo ucieszyły się z możliwości kupienia nowo wydanych książek, w których Pani Katarzyna Ryrych złożyła swój podpis.

Szkolny etap Olimpiady Zdrowia PCK

Dnia 29 .03.2023r odbył się szkolny etap Olimpiady Zdrowia PCK. Do etapu rejonowego zakwalifikowała się uczennica z klasy 8h Zosia Sądej.

Konkurs WCK pt.: „Do lasu na jagody szukać przygody”

Dnia 30 marca 2023 r. w sali konferencyjnej WCK w Wejherowie odbyło się ogłoszenie wyników konkursu plastycznego dla klas 0-3 pt.: „Do lasu na jagody szukać przygody”. Wręczeniu nagród towarzyszyła wystawa nagrodzonych prac.
Agata Glac z kl. II C zdobyła 1 miejsce, a Oliwia Strzyżewska z kl. II C zajęła 2 miejsce.

Wojciech Rybakowski – 30 marca 2023 r.

„Odszedłeś cicho, bez słów pożegnania.
Tak jakbyś nie chciał swym odejściem smucić…
Tak jakbyś wierzył w godzinę rozstania,
że masz niebawem z dobrą wieścią wrócić.”

ks. Jan Twardowski

Śmierć stawia nas w obliczu bezsilności, która nas obezwładnia i zabiera w nieznane. A kiedy pojawia się zabierając ukochaną osobę, przeszywa serce bólem i odznacza w nim swoje piętno, które przypomina nam stale jacy jesteśmy wobec niej bezsilni.
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o nagłej śmierci naszego pracownika, przyjaciela i kolegi śp. Wojciecha Rybakowskiego.

Jego odejście spowodowało pustkę w sercach wszystkich, którzy go znali. Wobec ciosu, który spadł na najbliższą Rodzinę, niełatwo znaleźć słowa otuchy. Łącząc się w żałobie i smutku prosimy przyjąć od nas wyrazy najszczerszego współczucia.

Pogrążeni w smutku Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy szkoły i Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…

Uroczystości pogrzebowe odbyły się  1 kwietnia 2023 r..

kwiecień

Konkurs Rady Rodziców „Kartka wielkanocna”

Dziękujemy za udział w konkursie RR „KARTKA WIELKANOCNA”.

Oto zwycięzcy:

I miejsce – Amelia Gierszewska V e

I miejsce – Milena Socha IV e

II miejsce – Filip Zieliński – IV e

III miejsce – Bartek Formella IV e

III miejsce – Paulina Krefta V e

Chór szkolny z sukcesami w Szczecinie

Chór szkolny prowadzony przez panią Aleksandrą Janus zajął II miejsce (Srebrne Pasmo) w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralno-Pasyjnej, który odbył się w Szczecinie w dniach 31 marca – 2 kwietnia br.
W konkursie uczestniczyło 11 zespołów z Polski i zagranicy – Litwy, Ukrainy, Hiszpanii. W kategorii „chóry dziecięce i młodzieżowe” rywalizowały cztery zespoły z Polski, Litwy i Hiszpanii. Jury przyznało „chórowi SP9” drugie miejsce, tuż za chórem młodzieżowym z Hiszpanii. Podczas konkursu chór zaprezentował pięć utworów z repertuaru muzyki sakralnej i został wysoko oceniony przez międzynarodowe Jury pod przewodnictwem prof. Elżbiety Wtorkowskiej – rektora Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Chór szkolny w trakcie pobytu w Szczecinie uczestniczył również w warsztatach projektu Erasmus+ wymiany młodzieży z Polski, Grecji i Hiszpanii, podczas którego uczniowie mieli okazję zapoznać się z kulturą swoich krajów.
W ramach projektu organizatorzy zapewnili ogrom atrakcji podczas pobytu w Szczecinie – zwiedzanie Filharmonii Szczecińskiej, Muzeum Narodowego, Wałów Chrobrego, Bazyliki Archikatedralnej, wjazd na punkt widokowy oraz koncerty towarzyszące.
W ramach Festiwalu Chór SP9 wystąpił z koncertem w wyjątkowej sali wystawowej Muzuem Narodowego w Szczecinie oraz Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie.
Uczniowie wraz z opiekunami – panią Aleksandrą Janus oraz Haliną Groth powrócili bardzo zadowoleni i szczęśliwi z wyjazdu do Szczecina.

Fotorelacja z wyjazdu na stronie facebook chóru: https://www.facebook.com/chorSP9Wejherowo/

Mistrzostwa powiatu w biegach przełajowych w Redzie

Dnia 3 kwietnia 2023 r. reprezentacja naszej szkoły wystartowała w mistrzostwach powiatu w biegach przełajowych w Redzie. Dawid Bochentyn wywalczył 11 miejsce indywidualnie. Dziewczęta w kategorii młodzieży szkolnej zajęły 3 miejsce wśród wszystkich szkół z powiatu wejherowskiego. Uczennica klasy 8h Zosia Sądej wygrywając z wszystkimi rywalkami zajmuje 1 miejsce w klasyfikacji indywidualnej. Tym samym uzyskała awans do finału wojewódzkiego igrzysk młodzieży szkolnej w biegach przełajowych.

Opiekun: Pani Karolina Nalepka

Przygotowanie śniadania wielkanocnego w klasie III c

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi uczniowie klasy III c stali się prawdziwymi kucharzami. W szkolnej sali Laboratoria Przyszłości przygotowali potrawy na śniadanie wielkanocne. Na stole królowały faszerowane jajka, warzywne sałatki i wiosenne kanapki. Wspólny poczęstunek wprowadził świąteczny nastrój.

Wielkanocne śniadanko i szukanie „zajączka” w klasach młodszych

Mali kucharze

Dnia 13 kwietnia 2023 r. uczniowie klas II A oraz II E brali udział w warsztatach pieczenia pizzy. Po zapoznaniu się z techniką wykonania pizzy przyrządzili swoje własne wypieki. Na stanowiskach pracy przygotowano wcześniej kulki ciasta oraz smaczne składniki. Każdy mógł skomponować swoją, wyjątkową pizzę. Na zakończenie pracy uczniowie otrzymali dyplomy.

Dzień św. Patryka

Podczas Dnia Otwartego szkoły, uczniowie klas czwartych brali udział w mini podchodach z okazji Dnia św. Patryka. Drużyny dwuosobowe rywalizowały w różnych konkurencjach tj. odpowiadały na pytania związane z patronem Irlandii, szukały skrzatów ukrytych w szkole oraz rysowały postać skrzata – leprechuna z zamknietymi oczami. Zwycięzyła klasa 4 E , którą reprezentowali Wojciech Jędrzejczak i Martyna Ruszkowska.

Przygotowanie ozdób świątecznych w ramach Laboratorium przyszłości

W okresie przedświątecznym odbyło się spotkanie uczniów klas 8, którzy w ramach Laboratorium przyszłości przygotowali ozdoby świąteczne. Warsztaty prowadzone były przez panią Jolantę Sępioł i skupiały się na nauczaniu umiejętności manualnych, kreatywności i pracy zespołowej.
Uczennice pracowały w grupach, wymieniając pomysły i wskazówki. Wszystkie ozdoby, które zostały wykonane, były piękne i pomysłowe, a uczennice zadowolone ze swoich prac.
Uczennice otrzymały swoje ozdoby, które mogły wykorzystać w swoich domach lub podarować bliskim. Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z warsztatów Laboratorium przyszłości i już nie mogą doczekać się kolejnej takiej okazji.

Wojewódzkie zawody w biegach przełajowych

Dnia 20 kwietnia 2023 r. uczennica klasy 8h Zosia Sądej reprezentowała nasza szkołę na wojewódzkich zawodach w biegach przełajowych. W zawodach udział brało około 160 najlepszych uczniów szkół z całego województwa pomorskiego. Zosia zaprezentowała się bardzo dobrze plasując się w okolicach 25 miejsca.

Opiekun: Pani Karolina Nalepka

 Projekt „Łączka i inne miejsca poszukiwań” – spotkanie 6

20 kwietnia 2023 r. uczestnicy projektu pojechali do Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy na spotkanie z panią dr Alicją Paczoską – Hauke, która pracuje w wydziale do spraw Poszukiwań i Identyfikacji.

Najpierw odbyło się spotkanie w siedzibie IPN na temat prac, działań i różnych trudności, na które w swojej pracy napotykają pracownicy Biura Poszukiwań w Bydgoszczy. Uczniowie poznali sylwetki żołnierzy wyklętych z rejonu Bydgoszczy, a następnie byli na Cmentarzu przy ul. Kcyńskiej, by zobaczyć miejsce wiecznego spoczynku zidentyfikowanych żołnierzy i symboliczne mogiły. O miejscu tym mówi się Bydgoska „Łączka”.

Eksperymenty kulinarne klasy 5c

Pieczenie gofrów, przygotowanie kanapek i sałatki owocowej. Praca w grupach w miłej atmosferze w laboratorium szkolnym.

Etap rejonowy Olimpiady Zdrowia PCK w Redzie

Dnia 21 kwietnia 2023 r. reprezentantka szkoły Agata Eremus z klasy 6c brała udział w etapie rejonowym Olimpiady Zdrowia PCK w Redzie i zakwalifikowała się do etapu okręgowego Olimpiady.

Opiekun: Pani Katarzyna Konopińska -Karbownik

Życie i kultura w średniowieczu

21 kwietnia 2023 r. naszą szkołę odwiedziła grupa rekonstrukcyjna, która opowiedziała uczniom kl. 0-5 o życiu i kulturze w średniowieczu. Uczestnicy przedstawienia mogli wczuć się w klimat tamtych czasów, przymierzając stroje, chwytając różnego rodzaju broń czy nawet poczuć się jak skazańcy, zakuci w dyby.

Dzień Ziemi w klasach młodszych

W ramach organizowanych obchodów Dnia Ziemi wszystkie klasy I-III wzięły udział w akcji sprzątania terenu wokół szkoły. Ponadto od początku roku szkolnego, uczniowie klas I-III brali udział w quizie ekologicznym, którego podsumowanie nastąpiło 21.04.2023 roku na uroczystym apelu z okazji Dnia Ziemi. W trakcie apelu, któremu towarzyszył program artystyczny, zwycięzcy quizu otrzymali z rąk Pani Dyrektor dyplomy i nagrody książkowe.

Wizyta w szkole muzycznej

25.04.2023 r. klasa 6d odwiedziła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. F. Chopina w Wejherowie. W koncertowej auli odbyła się audycja muzyczna dla szkół, na scenie której zaprezentowała się orkiestra dęta pod dyrekcją pana Tomasza Winczewskiego. Członkami orkiestry są uczniowie tej szkoły, a wśród nich nasza koleżanka flecistka Nadia Talipska. Mieliśmy okazję poznać brzmienie instrumentów dętych drewnianych i blaszanych – trąbki, fletu poprzecznego, klarnetu, saksofonu. Usłyszeliśmy muzykę marszową oraz słynne standardy muzyki rozrywkowej z hitem „Bella ciao”. Prócz instrumentó wdętych zaprezentowały się również fortepian i gitara a także ksylofon i inne instrumenty perkusyjne. Część z nas uczestniczyła w zabawach na scenie – dmuchanie balonów, by sprawdzić pojemność płuc oraz pracę przepony.

IX Ogólnopolski Konkurs Recytatorski  „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück ”

W dniu 17 marca 2023 r. odbył się półfinał konkursu recytatorskiego poświęconego więźniarkom z KL Ravensbrück. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów Jakub Kosecki i Laura Lewińska z klasy 8 H. W eliminacjach zaprezentowali fragment prozy i jeden utwór poetycki. Wśród trzydziestu dwóch uczestników Laura Lewńska otrzymała wyróżnienie i tym samym zakwalifikowała się do eliminacji ogólnopolskich.
Finał konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” odbył się w Rudzie Śląskiej w dniu 26 kwietnia. Wspaniała Gala Finałowa zorganizowana była przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Honorowy patronat nad tą imprezą objęła pierwsza dama RP pani Agata Kornhauser-Duda oraz byłe więźniarki.
Podczas tego finału Laura Lewińska zaprezentowała przed jury utwór „Przygotuj dla mnie suknię” Zofii Górskiej – Romanowiczowej. Spotkała się tam z najlepszymi recytatorami z całego kraju, którzy zostali wyłonieni spośród trzystu uczestników. Jej interpretacja utworu ujęła jury i tym samym uzyskała II miejsce w kategorii poezja w tym prestiżowym konkursie.
Uczniów do konkursu przygotowała Pani Barbara Pawłowicz.

Eliminacje miejskie Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”

Dnia 26 kwietnia 2023 r. odbyła się w siedzibie ZKP w Wejherowie 52. edycja Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa” 2023r. – eliminacje miejskie. Naszą szkołę w kategorii klas I-III reprezentowały uczennice z klasy 2c: Agata Glac, Barbara Mejna, Julia Czonstke. W konkursie należało zaprezentować wiersz i prozę w języku kaszubskim. Agata Glac zajęła II miejsce i zakwalifikowała się do etapu powiatowego.

Laureaci konkursu „Mój wirtualny świat – Bezpieczni w sieci”

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku zaproponował przedszkolakom i uczniom klas 0-3 pomorskich przedszkoli i szkół podstawowych udział w konkursie plastycznym. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej dowolną techniką (np. rysunek, malunek, wyklejanki) w formie plakatu promującego zasady bezpiecznego korzystania z internetu, przygotowanej według własnego pomysłu. Celami przedsięwzięcia było: promowanie bezpiecznych zasad korzystania z internetu, rozwijanie uzdolnień plastycznych, technicznych, pomysłowości i kreatywności, a także umiejętności z zakresu TIK.

Uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca:

II miejsce Rita Malinowska 2c oraz Izabela Jabłonowska 3e,

III miejsce Agata Glac 2c.

Komisja konkursowa wyróżniła również pracę Franciszka Miotk z 1c oraz Filipa Bemke z 3c.

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

5 maja to Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Dnia 27 kwietnia 2023 r. uczniowie naszej szkoły na znak solidarności przyszli do szkoły ubrani na kolor czerwony. Brali udział w zajęciach mających na celu przybliżenie tematyki niepełnosprawności pod hasłem ,,Traktujmy to, że się różnimy, jako bogactwo”.

Niepełnosprawność nie może być przyczyną dyskryminacji  żadnego człowieka. Jest to szczególna okazja , aby przypomnieć  wszystkim uczniom naszej szkoły o prawach osób niepełnosprawnych do równego uczestnictwa w szeroko pojętym życiu społecznym.

Wiele osób nie wie jak zachować się względem Osoby Niepełnosprawnej, co często powoduje dodatkowe alienowanie i odtrącenie Osób Niepełnosprawnych. A wystarczy wiedzieć jak się zachować… i tego mogliśmy dowiedzieć się dzisiaj.

Organiatorzy: Zespół Wychowawczy, Samorząd Uczniowski

Gra miejska „Śladami ofiar Piaśnicy w Wejherowie”

Dnia 27 kwietnia 2023 r. uczniowie z klasy VIII e  pod opieką nauczycieli uczestniczyli w grze miejskiej przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku pod tytułem „Śladami ofiar Piaśnicy w Wejherowie”. Uczniowie ustalili na planie miasta trasę, by dotrzeć do punktów z karty pracy.  Po dojściu do odpowiedniego miejsca rozwiązywali zadanie z karty pracy. Odwiedzili m.in. „Wejherowskie Powązki”, gdzie m.in.  odnaleźli grób zamordowanego w Piaśnicy wójta gminy Wejherowo-Wieś Edwarda Łakomego.

Wycieczka do Piaśnicy

28 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy 8b pod opieką nauczycieli pojechali na wycieczkę do Piaśnicy.

Podczas wycieczki uczniowie dowiedzieli się o tym ważnym na Pomorzu miejscu martyrologii, zwanym też Kaszubską Golgotą. Zobaczyli m.in. pomnik:siostry Alicji Kotowskiej, dzieci, leśników, a także paleniska, legowisko więźniów obozu Stutthof. Obejrzeli tablice zawierające informacje i zdjęcia o zbrodni w Piaśnicy i jej ofiarach.

W oparciu m.in. o informacje zamieszczone na grobach, pomnikach  uczniowie wspólnie uzupełniali kartę pracy i rozwiązywali krzyżówkę. Dowiedzieli się np. kim były siostry Panek, Leon Nejman Mirza-Kryczyński,  Edward Łakomy i wiele innych osób. Następnie leśnymi drogami ruszyli do Orla, a stamtąd autobusem przyjechali do Wejherowa.

Apel – Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

28 kwietnia klasy III D i III E zorganizowały apel z okazji uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA.

W trakcie uroczystości uczniowie przypomnieli znaczenie tego wydarzenia dla historii Polski i podkreślili, jak ważne jest szanowanie wartości demokratycznych oraz wolności i praw obywatelskich.

W programie usłyszeliśmy również piękne recytacje wierszy patriotycznych.

Dzięki zaangażowaniu uczniów, apel był bardzo podniosły i wzruszający. Gratulujemy młodszym uczniom świetnej organizacji tego wydarzenia oraz wyrazów szacunku i miłości do ojczyzny.

Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3-majowej dla kl. 4-5

Dnia 28 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, klasa 5a pod opieką pani Joanny Barańskiej i pani Aleksandry Janus przygotowała montaż słowno-muzyczny.

maj

Wycieczka do Sasina

W dniach 02 – 03.05.2023 r. klasa 5a pojechała na wycieczkę do Sasina. Podczas wyjazdu uczestnicy zwiedzali latarnię morską Stilo oraz przepiękną plażę, która znajduje się nieopodal. Po wyczerpującym spacerze, uczniowie mogli zrelaksować się na świeżym powietrzu, pograć w gry integrujące grupę czy upiec kiełbaski na ognisku. Następnego dnia uczniowie sami przygotowali śniadanie dla pozostałych koleżanek i kolegów. Jajecznica była przepyszna.

Piesza wycieczka po Wejherowie

Na Dzień Dziecka klasa 4 a wybrała się z wychowawcą Iwoną Piętal na pieszą wycieczkę po Wejherowie. Poszliśmy całą klasą na pierwszą lekcję hip-hopu do Klubu Tanecznego Świata Tańca, którą poprowadziła p. Joanna Bernaśkiewicz. To była wspaniała integracja poprzez taniec. Bawiliśmy się wspólnie odkrywając swoje ukryte talenty taneczne, a także otwieraliśmy się na publiczne wystąpienia. Na koniec czekały na uczestników niespodzianki. Wracając poszliśmy na lody, a także na plac zabaw.

Wyjazd do teatru

Dnia 8 maja klasy I A, I D, III C oraz III D były na przedstawieniu „Pchła Szachrajka” na podstawie utworu autorstwa Jana Brzechwy w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Spektakl zachwycił szczególnie najmłodszych widzów, jednak starsi byli również pod dużym wrażeniem. Aktorzy teatru muzycznego nieodmiennie zachwycają swoimi występami.

Prezent od Rady Rodziców

Od 9 maja 2023 r. uczniowie naszej szkoły w budynku na ul. Sobieskiego, mogą w pełni korzystać z ławek oraz puff znajdujących się w strefie relaksu , zakupionych przez Radę Rodziców z pieniędzy z loterii fantowych.

Dzień Unii Europejskiej 9 maja

Jak co roku z okazji Dnia Unii Europejskiej przewidziano różne atrakcje dla uczniów klas 6-8 naszej szkoły. Reprezentanci klas ósmych brali udział w ESCAPE ROOM. Uczniowie aby zdobyć kod musieli rozwiązać różne zagadki i łamigłówki. Za zadanie mieli m.in. ułożyć Trimino, dopasować flagi do nazw państwa, odkodować za pomocą specjalnej tarczy pytanie i wybrać prawidłową odpowiedź czy rozwiązać krótki Quiz wiedzy o Unii Europejskiej. Jako pierwsza z pułapki wydostała się klasa 8 h, następnie 8g i 8a. Ochotnicy przygotowywali Lapbooki na wystawę o Unii Europejskiej. W tej kategorii najlepsze były Agata Malinowska i Monika Szweda, II miejsce zdobyły Sawa Orzechowska i Wiktoria Wasielka , III miejsce otrzymała Julia Rolbiecka.  Każdy, kto miał ochotę zmierzyć się z łamigłówkami mógł wziąć udział w konkursie kodów QR. Tu zwycięska okazała się być drużyna z 6c: Ania Piotrowicz, Agata Eremus i Milena Kłosowska. Drugie miejsce zdobyły Izabella Markstein i Zuzanna Kwidzińska, a III miejsce Nikodem Baranowski.

Apel z okazji Tygodnia Bibliotek

Z okazji Tygodnia Bibliotek uczniowie klasy Vc przygotowali 10 maja 2023 r. dla koleżanek i kolegów program artystyczny. W pierwszej części przedstawiono prezentację najmniejszej, największej, najdroższej i najpopularniejszej książki świata. Następnie odbył się pokaz mody książkowej, podczas którego modelki zaprezentowały różnorodny styl pań bibliotekarek. Występy uczniów urozmaicone były piosenkami o książkach i czytelnictwie.Spotkał się on z aplauzem publiczności.

Wieczór z książką z okazji Tygodnia Bibliotek

W szkole podstawowej nr 9 z okazji Tygodnia Bibliotek odbył się wieczór z książką, podczas którego uczniowie mieli okazję wziąć udział w różnych atrakcjach związanych z literaturą. Pierwszą z nich była gra miejska „Śladami natury po Wejherowie”, która zachęcała uczniów do odkrywania różnych miejsc w mieście i rozwiązywania zagadek.
Drugą atrakcją była praca manualna, polegająca na wykonaniu własnych zakładek do książek. Uczniowie mogli wykorzystać swoją kreatywność i umiejętności plastyczne, aby stworzyć oryginalne zakładki, które pomogą im oznaczać strony w ulubionych książkach.
Najważniejszym punktem wieczoru był spotkanie z pisarzem Panem Michałem Gondkiem, który opowiedział uczniom o swoich książkach i zainspirował ich do czytania. Uczniowie mieli okazję zadawać pytania autorowi i dowiedzieć się więcej o procesie tworzenia książek.
Cały wieczór z książką był nie tylko świetną zabawą, ale także cenną lekcją dla uczniów o wartościach kultury i literatury.

Spotkanie autorskie z pisarzem Dawidem Wasiniewskim

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Dawidem Wasiniewskim, który opowiedział nam wiele ciekawych rzeczy o swoim pisarstwie oraz planach na przyszłość. Pisarz zdradził nam, że jego największym źródłem inspiracji są ludzie i ich historie, a także własne doświadczenia oraz obserwacje ze świata. Powiedział nam również, że proces pisania książki to dla niego niezwykle ważny i wymagający czas, w którym musi skupić się na tworzeniu odpowiedniej atmosfery i wyobrażeniu sobie bohaterów oraz ich losów.
Uczniowie klas 7-8 mieli możliwość zadawania pytań autorowi, które dotyczyły zarówno jego twórczości, jak i samej pracy pisarza. Dawid Wasiniewski odpowiadał na nie z uśmiechem na twarzy i chętnie dzielił się swoimi doświadczeniami z młodymi czytelnikami. Spotkanie autorskie było nie tylko wspaniałą okazją do poznania twórczości pisarza, ale również szansą na zainspirowanie się i rozwijanie swojej pasji do czytania i pisania.

Szkolne podchody „Śladami zabytków Wejherowa”

W czwartek 11 maja 2023 r. uczniowie z kl. 8e i 5a brali udział w szkolnych podchodach „Śladami zabytków Wejherowa”. Uczniowie odwiedzali wybrane  zabytki, by odnaleźć odpowiedzi na pytania z otrzymanej karty pracy, np. ilu mieszkańców liczyło Wejherowo w momencie powstania; jaki symbol Kaszub znajduje się na tablicy pamiątkowej w kościele p.w. św. Trójcy i inne.

Wycieczka do Torunia

12 maja 2023 r. uczniowie klas szóstych oraz siódmych wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Torunia. Miasto przywitało nas piękną pogodą. Pierwszym punktem wycieczki był seans w Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądaliśmy film pt „Cudowna podróż”, który dostarczył wielu wrażeń a także pogłębił wiedzę o gwiazdach i planetach. Na Starym Mieście czekała na nas pani przewodnik. Wąskimi uliczkami przeszliśmy pod Krzywą Wieżę. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, Katedrę pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, Fontannę flisaka ze złotymi żabkami, ratusz, stare, kamienice mieszczańskie, Dom Kopernika- przypuszczalne miejsce narodzin słynnego astronoma oraz Bulwar Filadelfijski ciągnący się wzdłuż Wisły na całej długości murów miejskich. Kolejnym punktem wizyty w Toruniu był pobyt w Żywym Muzeum Piernika, gdzie każdy z nas własnoręcznie upiekł pierniczka według starej receptury. Po zjedzeniu obiadu w jednej z restauracji mieliśmy możliwość zakupienia pamiątek. Do Wejherowa wróciliśmy zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń.

Eliminacje powiatowe Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”

Dnia 13 maja 2023 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyła się 52. edycja Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa” 2023r. – eliminacje powiatowe. Naszą szkołę w kategorii klas I-III reprezentowała uczennica z klasy 2c: Agata Glac. Pan Eugeniusz Pryczkowski – przewodniczący jury, podkreślił doskonałe przygotowanie uczestników. W kategorii klas I-III wystąpiło 16 uczestników. Nasza uczennica zaprezentowała wiersz Tomasza Fopke pt.: „Bómk” oraz prozę Alojzego Nagla pt.: „Zajce i trusë” i zajęła 3 miejsce w powiecie.

Finał II Powiatowego Konkursu Języka Polskiego dla kl.6 pod patronatem Starosty Wejherowa

W sobotę 13 maja odbył się finał II Powiatowego Konkursu Języka Polskiego dla kl.6 pod patronatem Starosty Wejherowa. Organizatorem była Podstawowa Ekologiczna Szkoła Społeczna w Rumi. Uczniowie z SP9 reprezentowali szkołę w mocnej drużynie pięcioosobowej i okazali się najlepsi. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy.
1 miejsce – Martyna Reszke i Marta Piastowska (opiekun Pani Iwona Damaszke)
Wyróżnienie – Artur Welke
Udział w konkursie – Milena Kłosowska i Nadia Talipska

Koordynator konkursu w SP9 – Pani Iwona Buczyło-Sikora

Wycieczka do Sławutówka II a i II e

Klasa II a i II e 15 maja 2023 r.  odwiedziły Park Ewolucji w Sławutówku. Uczniowie mieli okazję poznać najstarsze dzieje świata. Dzieci zwiedziły obiekt wraz z przewodnikiem. Dowiedziały się jak wyglądało życie na Ziemi miliony lat temu. Miłym zaskoczeniem było mnóstwo atrakcji nawiązujących tematyką do historii naszego globu, od Wielkiego Wybuchu do świata starożytnego. Najwięcej emocji wzbudziło zwiedzanie piramidy z niezwykłą oprawą graficzną  oraz batyskaf, który zabrał uczestników w podróż do świata podwodnego. Klasy brały udział w zajęciach edukacyjnych , gdzie dowiedziały się na czym polega praca paleontologa. Na zakończenie wycieczki Dragon Coaster – przejażdżka kolejką górską oraz świetna zabawa w bajkowych domkach.

Miejski Konkurs „Baśnie znane i nieznane”

18 maja 2023 r. w naszej szkole odbył się Miejski Konkurs Baśnie znane i nieznane. Brały w nim udział trzyosobowe drużyny uczniów klas czwartych oraz dwie osoby kibicujące. Zawodnicy zmagali się z pytaniami dotyczącymi znajomości baśni, które musieli wcześniej przeczytać, a także wykazać się sprawnością fizyczną podczas konkurencji sportowych.
Naszą szkołę reprezentowali: Emilia Ziółkowska kl. 4b, Lena Rompza kl. 4b i Jan Eremus kl. 4a.
Po wyrównanej rywalizacji wyłoniono zwycięzców:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 11
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 9
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8
Wyróżnienia: Szkoła Podstawowa nr 6 i Szkoła Podstawowa nr 5
Dzieci otrzymały atrakcyjne nagrody, których sponsorem była Rada Rodziców oraz
nauczyciele z naszej szkoły.

Etap okręgowy Olimpiady Zdrowia PCK

Dnia 19.05.2923 r. w Gdyni odbył się etap okręgowy Olimpiady Zdrowia PCK , w którym naszą szkoły reprezentowała Agata Eremus z klasy 6c .W ogólnej klasyfikacji zajęła 5 miejsce .

Opiekun:  Pani Katarzyna Konopińska-Karbownik

Okręgowe Zawody Pierwszej Pomocy Przedmedycznej PCK w Kościerzynie

Dnia 20 mają 2023 r. reprezentacja szkoły w składzie Oliwia Junko, Agata Klahs, Julia Świerkacz , Nikola Szubicka,  Anna Noske wzięła udział w Okręgowych Zawodach Pierwszej Pomocy Przedmedycznej PCK w Kościerzynie zajmując drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych zdobywając puchar, dyplom i nagrody rzeczowe.

Opiekun koła PCK: Pani Katarzyna Konopińska -Karbownik

Sukces uczennic z klasy II c

Dnia 25 maja 2023 r. w Wejherowskim Centrum Kultury rozstrzygnięto konkurs pt.: „Wycieczka w kosmos”. Wręczeniu nagród towarzyszyła wystawa nagrodzonych prac. Uczennice z klasy II C: Martyna Blok i Julia Mrozek Gliszczyńska zajęły pierwsze miejsce.

Międzyszkolne podchody miejskie

Już po raz szesnasty Szkoła Podstawowa nr 9 w Wejherowie zorganizowała niezapomniane międzyszkolne podchody miejskie. Tym razem wyjątkowym tematem przewodnim była okrągła 380. rocznica powstania Wejherowa. Do rywalizacji stanęły 3-osobowe drużyny z sześciu wejherowskich szkół podstawowych.

Oficjalne otwarcie imprezy odbyło się w Ratuszu Miejskim, w obecności Prezydenta Wejherowa, Krzysztofa Hildebrandta, oraz zastępcy prezydenta, Arkadiusza Kraszkiewicza.

Konkurs składał się z trzech fascynujących części. Pierwsza z nich to tradycyjne podchody, w trakcie których uczestnicy mieli za zadanie odnaleźć i wykonać zadania na 9 punktach rozsianych po różnych częściach miasta. Był to prawdziwy sprawdzian orientacji w terenie, szybkiego myślenia i współpracy zespołowej.

Drugą częścią były pytania z wiedzy o Wejherowie oraz spostrzegawczości. Uczestnicy musieli udowodnić, że doskonale znają historię swojego miasta oraz potrafią dostrzegać drobne detale wokół siebie. To było prawdziwe wyzwanie dla ich umysłów i koncentracji.

Trzecia część konkursu polegała na wykonaniu kreatywnej kartki urodzinowej z okazji 380. rocznicy Wejherowa. Byliśmy zaskoczeni talentem i pomysłowością uczestników. Ich prace były pełne wyobraźni, kolorów i serdeczności. To wspaniała manifestacja miłości do naszego miasta.

Rywalizacja była naprawdę zacięta, a wszyscy uczestnicy dali z siebie wszystko, aby zdobyć zwycięstwo. Po długiej i emocjonującej walce, drużyna Szkoły Podstawowej nr 11 okazała się triumfatorem podchodów, wyprzedzając drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 6 i nr 9.

Naszą Szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Bartosz Kraszkiewicz, Olgierd Cichy i Kornel Uzdrowski (opiekun: Pani Aleksandra Rohde).

Na zakończenie imprezy mieliśmy również przyjemność oglądać niezwykłe przedstawienie pt. „Wejher story”. To dzieło zostało stworzone przez utalentowanych uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 9. Przedstawienie opowiadało o historii Wejherowa i wciągnęło nas wszystkich w magiczną podróż przez czas.

Apel z okazji urodzin miasta Wejherowa – klasy młodsze

29 maja 2023 r. odbył się uroczysty apel z okazji urodzin naszego miasta.
380 lat temu 28 maja 1643 roku Jakub Wejher założył osadę nazwaną Wejherowską Wolą. Z okazji rocznicy klasy II C i II E przygotowały inscenizację słowno-muzyczną. Podczas występu uczniowie przypomnieli kilka ważnych faktów z historii miasta, zaśpiewali piosenki o Wejherowie. Nie zabrakło też ciekawostek o naszym mieście. Była to uroczystość wyjątkowa i ważna dla społeczności szkolnej.

380 Urodziny Miasta

Uczniowie klas czwartych i piątych uczcili okolicznościowym apelem rocznicę powstania naszego miasta. Wspólnie przypomnieli sobie początki Wejherowa oraz testament jego założyciela – Jakuba Wejhera. Oprawę artystyczną apelu wzbogaciły pięknymi piosenkami o naszym mieście dzieci z klasy IIc i IIe, natomiast uczniowie klasy IVb deklamowali wiersze, które zostały napisane przez uzdolnionych literacko uczniów naszej szkoły.

Apel z okazji urodzin miasta Wejherowa – klasy starsze

29 maja 2023r. w auli o godz. 10.15 odbył się uroczysty apel z okazji urodzin naszego miasta. 28 maja 1643 roku Jakub Wejher założył osadę nazwaną Wejherowską Wolą. Z okazji 380 rocznicy urodzin miasta uczniowie klas 6-8 przygotowali inscenizację słowno-muzyczną. Podczas występu uczniowie przypomnieli kilka ważnych informacji o naszym mieście, które jest przepełnione bogatą historią i pięknymi zabytkami, zaśpiewali
piosenki o Wejherowie. Była to uroczystość wyjątkowa i ważna dla społeczności szkolnej.

Wycieczka klasy II c

Wycieczka do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.

Wycieczka klasy I b

Wycieczka do Parku Ewolucji w Sławutówku.

Wyjazd klas III e i IV a

Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo” w Gdyni

https://youtu.be/X74l_LUf4Rc

Wycieczka klasy III c

W dniach 30 – 31 maja 2023 r. całą klasą gościliśmy w Oycowej Zagrodzie położonej w Gowinie, niedaleko Wejherowa. W czasie pobytu świetnie bawiliśmy się na świeżym powietrzu. Urządziliśmy dyskotekę klasową. Obserwowaliśmy zachowania zwierząt: kóz, owiec, kur, perlików i gołębi. Uczestniczyliśmy w warsztatach robótek ręcznych, na których szyliśmy upominki dla naszych mam. Jednak zabawa w chowanego sprawiła nam najwięcej radości. Miejsc do ukrycia się było wiele, a ścieżek poszukiwania jeszcze więcej. Po tak wyczerpującym dniu, trudno nam było zasnąć, ponieważ żartów nie było końca. Wszyscy stwierdziliśmy, że dwudniowa wycieczka była dla nas zdecydowanie za krótka.

Wycieczka do źródeł Cedronu

31 maja 2023 r. uczniowie  klasy IVb wybrali się na pieszą wycieczkę do źródeł Cedronu. Pod kierunkiem pani botanik Emilii Rekowskiej (prywatnie mamy Szymona – ucznia tej klasy) ćwiczyli się w rozpoznawaniu wybranych gatunków roślin. Każdy otrzymał też kartę pracy, na której zapisywał
charakterystyczne cechy wybranych stref roślinności. Aby odkryć zależności pomiędzy wilgotnością  gleby, jej kolorem, grubością ściółki i porastającą ją roślinnością, uczniowie musieli sprawdzić kwasowość gleby. Dzięki temu każdy poczuł się jak prawdziwy badacz.
Do samych źródeł Cedronu nie dotarliśmy, ale na pewno odkryjemy je za rok…

Wycieczka do miasta Hel

Dnia 31 maja 2023 r. klasa 5 b wybrała się na wycieczkę do miasta Hel z okazji Dnia Dziecka. Zwiedzono Fokarium, Fortyfikacje wojenne, dotarliśmy do początku Polski , zintegrowaliśmy  się w grach i zabawach na plaży.

czerwiec

Dzień Dziecka w klasach młodszych

Wycieczka klas III d i III e

2 czerwca 2023 r. mieliśmy okazję zdobyć Toruń. Rozpoczęliśmy naszą wycieczkę od wizyty na Toruńskiej Starówce, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Podczas zwiedzania mieliśmy okazję odkryć niekonwencjonalne miejsca i atrakcje. Przeszliśmy przez Droga Królewską, podziwiając piękne zabytki i architekturę miasta. Przeszliśmy również obok Murów Miejskich, które są ważnym elementem historii Torunia. Zobaczyliśmy Dom Kopernika od zewnątrz i przyjrzeliśmy się miejscu, gdzie mieszkał słynny astronom. Odwiedziliśmy Żywe Muzeum Piernika, gdzie pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej poznaliśmy wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika.
Własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto i używając drewnianych form, wypiekliśmy tradycyjne toruńskie specjały.
Na zakończenie, zabraliśmy wykonany przez nas piernik do domu jako pamiątkę. Mieliśmy odrobinę czasu na zakupy pamiątek, zwłaszcza słynnych toruńskich pierników, oraz oczywiście na degustację pysznych lodów. Odwiedziliśmy Planetarium i obejrzeliśmy seans. Wycieczka po Toruniu była niezapomnianym doświadczeniem, pełnym piękna i historii.

Wejherowska Kalwaria

W czerwcu 2023 r. uczniowie klas pierwszych i II A poznali historię Kalwarii Wejherowskiej, którą opowiadała Pani przewodnik – Teresa Kowalska.

Szkolny ogródek

Dzieci z klasy II e również w tym roku przygotowały szkolny ogródek na nadchodzący sezon. W tym roku wszystkie klasy pierwsze będą miały okazję poszerzyć wiadomości o uprawie roślin, które mają duży wpływ na otaczające nas środowisko.

Klasy I C i I D również pielęgnują szkolny ogródek.

Konkurs biblioteki szkolnej „ Zostań czytelnikiem roku”

Dnia 5 czerwca 2023 roku odbyło się zakończenie konkursu biblioteki szkolnej „Zostań Czytelnikiem Roku” w Szkole Podstawowej nr 9 w Wejherowie. Konkurs miał na celu promowanie czytelnictwa wśród uczniów i zachęcanie ich do korzystania z zasobów biblioteki szkolnej.
Podczas konkursu uczniowie mieli za zadanie przeczytać jak największą liczbę książek z biblioteki w okresie siedmiu miesięcy. Każdy z uczestników otrzymał specjalny kalendarz, w którym wpisywał przeczytane tytuły, a nauczyciel bibliotekarz potwierdzał to pieczątką.
W konkursie wzięło udział łącznie 45 uczniów z różnych klas. Do końca dotrwało jednak tylko 8 uczniów. Ich zaangażowanie i entuzjazm były niesamowite. Przez ostatnie siedem miesięcy obserwowaliśmy wzrost liczby wypożyczeń i aktywność czytelniczą wśród uczniów. Najbardziej wytrwali uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Konkurs biblioteki szkolnej „Zostań Czytelnikiem Roku” okazał się ogromnym sukcesem. Uczniowie zostali zainspirowani do czytania, a biblioteka szkolna stała się miejscem jeszcze większej aktywności czytelniczej.

Lista nagrodzonych uczniów:
Martyna Ribakowska 6E
Agata Eremus 6C
Franciszek Żełudkowski kl. 8 E
Paulina Drząszcz kl. 8 A
Maja Stolarczyk 7 A
Oliwia Junko kl. 6 E
Pola Gołąbek kl. 8 A
Welke Artur 6 C

Rowerowy maj – podsumowanie akcji

Dnia 5 czerwca 2023 r.  odbyło się oficjalne podsumowanie tegorocznej akcji Rowery maj. Z naszej szkoły  58 uczniów z klas 1-8 osiągnęło 100% frekwencję dotyczącą aktywnych przejazdów do szkoły.

W ramach nagrody uczniowie ze 100 % frekwencją otrzymali plecaki oraz koszulki.

W rywalizacji między klasowej na podium uplasowały się następujące klasy:
kl. 4e -III miejsce ( nagroda to klasowe wyjście do Wodnych ogrodów)
kl. 4a –II miejsce  (nagroda  to klasowe wyjście do Wodnych ogrodów)
kl. 2c – I miejsce (  nagroda to klasowe wyjście do Wodnych ogrodów oraz do kina w Filharmonii Kaszubskiej).
Wśród uczniów ze 100%  frekwencją w naszej szkole losowano nagrodę główną. Z naszej szkoły tegoroczną szczęściarą okazała się Martyna Ribakowska z klasy 6e wygrywając tym samym nowy rower.

Koordynator szkolny:  Pani Karolina Nalepka

Zakończenie konkursu literackiego Wielkiego Maratonu Czytelniczego „W lustrze książki”

Dnia 6.06.2023 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się uroczysta Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego 2022/2023  zorganizowanego przez WiMBP w Gdańsku, Szkołę Podstawową nr 27 w Gdańsku, Zespół Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku oraz I Społeczną Szkołę Podstawową STO w Gdańsku  pod patronatem Kuratorium Oświaty w  Gdańsku, Prezydent Miasta Gdańska oraz Marszałka Mieczysława Struka.

Po siedmiu miesiącach zmagań jury wyłoniło zwycięzców.
Laureatkami Wielkiego Maratonu Czytelniczego w kategorii szkół podstawowych klasy 7-8 ” W lustrze książki” zostały: Paulina Drząszcz, Aleksandra Kudyn, Pola Gołąbek z klasy 8 A

Uczennice otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.
Pozostałym uczestnikom w konkursie gratulujemy wytrwałości i życzymy nieustającej przygody z literaturą.

Tytuł laureata otrzymały: Marta Piastowska kl. VId i Martyna Reszke kl. VId;
Finalistkami zostały: Zofia Westfal kl. IIId, Agata Eremus kl. VIc, Milena Kłosowska kl. VIc i Józefina Lis kl. VIc.

Ognisko integracyjne klasy I d

Dnia 6 czerwca 2023 r. rodzice wraz z dziećmi brali udział w ognisku integracyjnym łączącym w sobie obchody Dnia Matki, Dnia Dziecka oraz Dnia Ojca. Pogoda oraz humory dopisały.

Konkurs literacki „Twoja ulubiona postać literacka lub pisarz”

Z ogromną radością ogłaszamy zakończenie konkursu literackiego „Twoja ulubiona postać literacka lub pisarz”, w którym mieliście okazję podzielić się swoją ulubioną postacią literacką lub pisarzem. Wasze zgłoszenia były niesamowite i dowiedzieliśmy się o wielu fascynujących postaciach i twórcach, które wywarły na Was duże wrażenie.
Po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich prac jury postanowiło przyznać pierwsze, drugie i trzecie miejsce, a także wyróżnienia. Każda praca była oceniana pod względem oryginalności, wiedzy o postaci lub pisarzu oraz jakości pisarskiej. Wasze wysiłki i zaangażowanie zasługują na najwyższe uznanie!
Oto wyniki konkursu:
I miejsce: Zuzanna Sałata kl. 8E
II miejsce: Marta Piastowska kl. 6 D
III miejsce: Maja Stolarczyk kl. 7 A
Wyróżnienia:
Szymon Szostak kl. 6 D
Nicola Szubicka kl. 8 B

Organizatorzy Panie: Barbara Pawłowicz, Danuta Kowalska

Sukces naszych uczennic

Dnia 07.06.2023 r. uczennica klasy III E, Izabela Jabłonowska, zajęła I miejsce, a uczennica klasy I B, Agnieszka Jakubińska, zdobyła wyróżnienie w konkursie plastycznym „Małe dzieci nie chcą śmieci” pt. „Woda jest jak życie – korzystaj z niej należycie” zorganizowanym przez Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”.

Sukces naszej uczennicy

Lenka Talipska z klasy 2 d zdobyła I miejsce w międzyszkolnym konkursie plastyczno – literackim ,, Moja Mama”.

Wyniki konkursu Rady Rodziców dla klas III „Moje dwa kółka”

 I miejsce Polina Shvets – klasa III c

II miejsce Mateusz Łęcznar – klasa III c

Trudne wierszyki łamiące języki

Dnia 13.06.2023 r. uczniowie klas I i II brali udział w konkursie recytatorskim pt. „Trudne wierszyki łamiące języki” zorganizowanym przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wejherowie. Wyróżnienie zdobyła Amelia Baranowska, uczennica klasy IIa.

Konkurs Rady Rodziców dla klas II „Moja przygoda z misiem”

14 czerwca zostały ogłoszone wyniki konkursu Rady Rodziców dla klas II „Moja przygoda z misiem” Konkurs trwał cały rok szkolny. Dzisiaj dzieci pożegnały klasowe maskotki, a ich albumy poszły do szkolnego archiwum , by w VIII klasie mogły na zakończenie szkoły powspominać wspaniałą historię. Wyniki konkursu I miejsce – klasa II d II miejsce – klasa II c III miejsce – klasa II e Wyróżnienia – klasa II a i II b

Apel dla uczniów klas I-III

Bezpieczne wakacje, przygotowany przez klasy II E oraz III B.

Najlepszy czytelnik z klas I-III Julian Macijewski z klasy II D.

Uczestnicy Wielkiego Maratonu Czytelniczego.

Uczniowie, którzy ukończyli program biblioteczny: Mój bilet powrotny do biblioteki.

Apele podsumowujące osiągnięcia uczniów

14 i 15 czerwca 2023 r. odbyły się apele podsumowujące osiągnięcia uczniów w klasach młodszych. Uczniowie zostali uhonorowani za sukcesy w nauce, sporcie, sztuce i innych dziedzinach. Pani Dyrektor podkreśliła także znaczenie bezpieczeństwa podczas nadchodzących wakacji.

Apele podsumowujące osiągnięcia uczniów kl. 4-5

Tradycyjnie pod koniec roku szkolnego odbywają się apele podsumowujące II półrocze. Podczas apeli dla klas IV i V Pani Dyrektor pogratulowała i nagrodziła uczniów, którzy reprezentowali naszą szkołę w festiwalach, konkursach i zawodach na szczeblu międzynarodowym, ogólnopolskim, wojewódzkim i powiatowym, zajmując wysokie miejsca i zdobywając zaszczytne tytuły laureatów i finalistów.
Na koniec apelu uczniowie usłyszeli prośbę, by w czasie zbliżających się wakacji dbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie.

Apele podsumowujące prace uczniów kl. 6-8

Dnia 14.06.2023 r . odbyły się apele podsumowujące pracę uczniów klas VI – VIII w bieżącym roku szkolnym. Pani Dyrektor rozpoczęła apele od wyrażenia ogromnego uznania dla wszystkich uczniów za ich zaangażowanie, wysiłek i sukcesy, które osiągnęli.
Uczniowie wykazali się szerokim zakresem osiągnięć w różnych dziedzinach. Uczniowie zostali uhonorowani za sukcesy w nauce, sporcie, sztuce i innych dziedzinach.

Festyn rodzinny

15 czerwca 2023 r. w naszej szkole odbył się Festyn Rodzinny dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Uczniowie przygotowali występy wokalne i taneczne, które były przeplatane licytacją prac uczniów. Szczęścia można było spróbować w loterii fantowej. Mogliśmy podziwiać występ Dora Dance. Miłośnicy motoryzacji mieli okazję podziwiać piękne pojazdy PRL. Wielką popularnością cieszyła się – pomimo długiego oczekiwania – przejażdżka na motocyklu. Można było wsiąść do pojazdów uprzywilejowanych: Straży Pożarnej, Policji i Straży Miejskiej. Swoje umiejętności zaprezentowali karatecy, odbył się występ rycerzy Pułku Czarnieckiego. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszyły się: dmuchany zamek, malowanie twarzy, warkoczyki, bańki mydlane, stoisko kaszubskie, plastyczne, ekologiczne, robotyka i pokazy pierwszej pomocy. Spragnieni i głodni mogli skosztować: grochówkę, bigos, swojski chleb ze smalcem, kiełbaski z grilla i hot-dogi. Na deser zaś amatorzy słodkości przebierali w przepysznych ciastach i gofrach, popijali aromatyczną kawę i herbatę, a najmłodsi uczestnicy festynu ustawiali się w kolejce po watę cukrową i popcorn.
Dzięki Pani Dyrektor oraz Radzie Rodziców cała społeczność szkolna miała okazję przeżyć dzień pełen niezapomnianych atrakcji, równocześnie zbierając pieniądze na szczytny cel: defibrylator.

Wycieczka do Torunia

Dnia 16 czerwca 2023 r. klasy 5b,5d,5e,4c i 4e wzięły udział w wycieczce szkolnej do Torunia . Zwiedzano zabytki, twierdzę, obserwatorium, wypiekano pierniki oraz rozgrywano konkurencje sportowe.

Schronisko Dąbrówka

Dnia 19 czerwca 2023 r. uczniowie wraz z Panią Katarzyną Konopińską-Karbownik przekazali karmę i przybory dla bezdomnych psów i kotów do Schroniska OTOZ Animals w Dąbrówce.

Opiekun Szkolnego Koła PCK:  Pani Katarzyna Konopińska- Karbownik

Świętujemy Dzień Środowiska Eko Marszem!

Świętujemy Dzień Środowiska Eko Marszem! Z ogromną radością dzielimy się niezwykłymi obchodami, które miały miejsce w naszej szkole SP9 z okazji Światowego Dnia Środowiska, który ma miejsce 5 czerwca na całym świecie! W hołdzie dla tego wyjątkowego dnia zorganizowaliśmy uroczy Eko marsz, łączący uczniów, nauczycieli i społeczność lokalną, aby podnieść świadomość na temat naszego środowiska. W Eko marszu wzięły udział klasy 1b, 3e i 5e. To, co uczyniło ten marsz wyjątkowym, to efektowne plakaty i stroje wykonane z materiałów z recyklingu! Kreatywność i zaangażowanie naszych uczestników przejawiały się w przemienianiu odrzuconych przedmiotów w oszałamiające stroje i efektowne banery. Podczas spaceru po pięknej okolicy, nasze kolorowe banery przyciągały uwagę przechodniów, szerząc przesłanie świadomości ekologicznej i zrównoważonego stylu życia. Atmosfera była pełna entuzjazmu, radości i wspólnej determinacji w ochronie naszego cennego środowiska, budując poczucie jedności i współpracy. Te obchody nie tylko były okazją do docenienia piękna naszego miasta, ale także do refleksji nad naszymi indywidualnymi i zbiorowymi odpowiedzialnościami wobec ochrony środowiska.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom i osobom wspierającym, którzy przyczynili się do tego, aby ten Eko marsz odniósł sukces. Wasze zaangażowanie i pasja w sprawie ochrony środowiska są prawdziwą inspiracją! Kontynuujmy ducha Dnia Środowiska w naszych sercach przez cały rok, dążąc do ochrony i zachowania naszej planety w każdym działaniu, które podejmujemy. Razem możemy dokonać zmiany! Podczas marszu uczestnicy zrobili przystanek w drugim budynku szkoły, gdzie mieli okazję spotkać się z Panią Dyrektor oraz zwiedzić sale lekcyjne, poznając codzienne życie szkolne swoich starszych kolegów i koleżanek.

https://youtu.be/wc3lFvCt0O0

Pożegnanie klas 8

„To, co mam, to, co mam,
To radość najpiękniejszych lat.
To, co mam, to, co mam,
To serce, które jeszcze na wszystko stać.
To, co mam, to, co mam,
To młodość, której nie potrafię kryć,
To wiara, że naprawdę umiem żyć,

Umiem żyć.”

W dniu 22 czerwca 2023 roku uczniowie klas ósmych przesiedli się do kolejnego pociągu – do pociągu przyszłość. Podczas uroczystej akademii było mnóstwo wspomnień i wiele przestróg na przyszłość. Nie zabrakło również podziękowań i obietnic złożonych dyrekcji, wychowawcom,
nauczycielom i pracownikom szkoły oraz rodzicom. Sztandar naszej szkoły uczniowie przekazali swoim następcom z klasy siódmej.
Centralnym punktem uroczystości były występy artystyczne uczniów. W tym roku nawiązano do epopei Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz”. W kolejnych księgach, przy dźwiękach poloneza, pojawiły się nawiązania do wszystkich przedmiotów, z którymi borykali się uczniowie podczas nauki w szkole podstawowej. Jednak dla wielu widzów najatrakcyjniejszy okazał się występ taneczny chłopców do muzyki Piotra Czajkowskiego „Jezioro łabędzie”.
Po części humorystycznej nadszedł czas na nagrody dla wyjątkowych, najlepszych uczniów. Niektórzy uzyskali Złote Tarcze, niektórzy honorowe stypendium za osiągnięcia w nauce czy sporcie, a jeszcze inni świadectwo z wyróżnieniem. Nagród było co nie miara, bo i tegoroczni uczniowie z wieloma ambicjami i sukcesami. Po odśpiewaniu hymnu szkoły absolwenci klas ósmych rozeszli się do sal na ostatnie spotkanie ze swoimi wychowawcami.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego w klasach I-II

Klasy I i II zakończyły rok szkolny 2022/23. Uczniowie klas II b i II d uświetnili ten moment programem artystycznym. Wiersze, piosenki oraz tańce o tematyce wakacyjnej, wprowadziły dzieci w ten piękny czas.

Zakończenie roku klas III

23 czerwca o godz. 11:30  w sali gimnastycznej  naszej szkoły odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 dla klas trzecich. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego , następnie uczniowie klasy III c i III d  przedstawili ciekawy, kończący I etap edukacji program artystyczny, który przygotowali pod czujnym okiem swoich wychowawczyń.  Pani dyrektor i wicedyrektor szkoły wręczyły dyplomy  uczniom, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce i otrzymali wzorowe  zachowanie.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego w klasach 4-5

Po miesiącach wytężonej pracy nadszedł czas na upragniony wypoczynek. 23 czerwca 2023 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 dla klas 4 i 5. Podczas uroczystości Pani Dyrektor Olga Tomaszewska oraz Pani Dyrektor Anna Wróblewska wręczyły najlepszym uczniom nagrody i złożyły gratulacje za wysokie wyniki w nauce.
Po odśpiewaniu hymnu szkoły uczniowie udali się do swoich sal z wychowawcami.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego w klasach 6-7

Przed Tobą znowu droga otwarta,
Niech oczy ciekawe i radosna młodość
Zapełniają Twego życia kartę!

Po miesiącach wytężonej pracy 23 czerwca 2023 roku nadszedł czas na upragniony wypoczynek. O godzinie 9.00 i 9.45 w auli Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Podczas uroczystości Pani Dyrektor Olga Tomaszewska oraz Pan Dyrektor Wojciech Kurowski wręczyli najlepszym uczniom nagrody i złożyli gratulacje za wysokie wyniki w nauce i stuprocentową frekwencję. Następnie obejrzeli występ artystyczny. Po odśpiewaniu hymnu szkoły uczniowie udali się do swoich sal z wychowawcami.