Archiwum 2021/2022

ARCHIWUM 2021/2022

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

Pachnie siano, koniczyna, babie lato z wiatrem leci
dzisiaj wrzesień list zaczyna, ciepły list do wszystkich dzieci.

Chcę wam życzyć na początek, by nauka szła jak z płatka,
żeby było tyle piątek ile pszczół na polnych kwiatkach.
Żeby pochwał było tyle, ile szyszek w gęstym borze.
Żeby w szkole było milej, niż nad rzeką, niż nad morzem.
Długopisy, wieczne pióra niechaj piszą mądrze, ładnie
I niech skrzypią tak jak żuraw kiedy błąd się gdzieś zakradnie.

Taki list napisał wrzesień do dzieci. Natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Wybickiego przywitali dzień 1 września z wielkim entuzjazmem i nadzieją na normalność. Pierwszy dzwonek jest zapowiedzią nowych wrażeń, nowych znajomości i przyjaźni,  dużej dawki umiejętności i wiedzy oraz wielu  innych doświadczeń, które zainspirują nas do różnorodnych działań. Wszyscy uzbrojeni w maseczki i dobre humory spotkali się ze swoimi wychowawcami w salach. Niektórzy bardzo przejęci, a niektórzy trochę zaspani, ale wszyscy z nowymi marzeniami, żeby nauka szła jak z płatka.

Pierwszoklasiści odważnie przekroczyli mury budynku szkoły, który teraz stanie się ich drugim domem. Nie mogli się doczekać, aby pochwalić się przed kolegami i koleżankami nowymi piórnikami i przyborami szkolnymi.

Podczas spotkań z wychowawcami uczniowie zostali zapoznani z procedurami obowiązującymi  w szkole podczas epidemii, regulaminem zajęć online, zasadami bezpiecznej drogi do i ze szkoły, zasadami usprawiedliwiania nieobecności, zasadami korzystania z telefonu i bezpiecznego korzystania z Internetu oraz z  regulaminem porządkowym. Uczniowie poznali również warunki i zasady oceniania zachowania oraz Wewnątrzszkolny Regulamin Oceniania. Wszystkie działania odbyły się w reżimie sanitarnym.

Pamiętamy, że 1 września to również tragiczna data w historii Polski – tego dnia  obchodziliśmy  82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Społeczność naszej szkoły uczciła pamięć bohaterów tych wydarzeń minutą ciszy. Przedstawiciele klas starszych złożyli kwiaty pod pomnikiem  nauczycieli i pracowników oświaty powiatu wejherowskiego poległych w czasie II wojny światowej.

W nowym roku szkolnym wszystkim uczniom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły dyrekcja życzy samych sukcesów i satysfakcji z nauki oraz  pracy.                  

budynek szkoły – os. 1000lecia PP 15

budynek szkoły – ul. Sobieskiego 300

Apele porządkowe

W środę 8 września 2021 r. w szkolnej auli odbyły się apele dla klas siódmych i ósmych, podczas których wicedyrektor  p. Wojciech Kurowski przypomniał regulamin porządkowy obowiązujący w szkole, w tym  podstawowe zasady kultury osobistej, jakich wymaga się od uczniów naszej placówki. Szczególną uwagę zwrócono na procedury związane z Covid-19, których należy przestrzegać zarówno w klasach jak i  we wspólnej przestrzeni szkoły.

Sekrety biblioteki

W piątek 10 września  2021 r. odbyła się premiera mobilnej gry miejskiej pt. Sekrety biblioteki. Twórcami gry są uczniowie naszej szkoły,  którzy w ubiegłym roku szkolnym przystąpili do tego projektu.  Przypomnijmy, że w trakcie realizacji zadań uczestnicy zapoznali się z teorią kreowania fabuły oraz bohatera, wzięli udział w warsztatach fotograficznych i zajęciach informatycznych  doskonalących umiejętności tworzenia gry w aplikacji mobilnej, które zostały zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie. W miniony piątek twórcy gry razem z jej uczestnikami  wzięli udział w zabawie w jako obserwatorzy pokonując trasę z zaznaczonymi na niej zadaniami. Zakończenie gry odbyło się za Placu Jakuba Wejhera,  gdzie na uczestników czekał wiceprezydent p. Arkadiusz Kraszkiewicz oraz dyrektor i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zarówno uczestnicy gry, jak i jej twórcy stwierdzili, że zabawa była ciekawa, zwłaszcza, że przy okazji spaceru można było poznać lub przypomnieć sobie lokalną historię. Warto przypomnieć, że organizator mobilnej gry, czyli Miejska Biblioteka Publiczna w tym roku świętuje 75 rocznicę swojej  działalności w Wejherowie.

Sprzątanie świata

„Dziś ekologia

to modne słowo,

Przyrodę wszyscy chcemy mieć zdrową.

Jej strażnikami się ogłaszamy.

Od dziś przyrodzie my pomagamy.”

Jak w każdy 3 weekend września uczniowie naszej szkoły włączyli się do Akcji Sprzątanie świata, która jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii.

Finał 28 akcji Sprzątania Świata, który odbył się  w dniach  17-19 września 2021 r. przebiegał pod hasłem:

„Myślę, więc nie śmiecę”.

W takiej szlachetnej akcji nie mogło zabraknąć i nas społeczności Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie.

Aktywny udział dzieci w przedsięwzięciu miał na celu promowanie dbałości o środowisko, edukację odpadową i rozbudzanie świadomości ekologicznej.

W piątek w wyznaczonych godzinach uzbrojeni w rękawiczki  i worki stawiliśmy czoła śmieciom. Wszystko posprzątaliśmy dokładnie,  a worki ze śmieciami trafiły do specjalnie przygotowanych kontenerów.

W ramach akcji uczniowie najmłodszych klas sprzątali teren wokół szkoły, natomiast uczniowie klas starszych wybrali się do lasu w okolice Kalwarii.

Najlepsze jest to, że nikt nikogo nie musiał do niczego zachęcać. Wszyscy mają świadomość tego, że dbając
o czystość na naszej planecie, dbamy o swoją przyszłość.

Sprzątanie Świata

Jak co roku klasa II C przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Sprzątnie Świata –Polska 2021”. Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Myślę, więc nie śmiecę”.

Przedstawienie ekologiczne

14 września 2021 roku uczniowie klas młodszych naszej szkoły udali się do Filharmonii Kaszubskiej na spektakl ekologiczny „Dusza Lasu”. Spektakl opowiadał o problemach związanych ze śmieciami znajdującymi się  w naszym najbliższym otoczeniu. Mówił także o smogu, odpadach, które znajdujemy w lasach i w otwartej przestrzeni i podpowiadał widzom jak temu zaradzić. Zachęcał też uczniów do segregowania śmieci i zachowań proekologicznych w różnych sytuacjach.

Wycieczka klasy 7f i 7 g do Hevelianum

Dnia 14 września uczniowie klasy VII f i VII g wraz z opiekunami p. C. Szulgo, K. Kowalewską i M. Rohde wybrali się na wycieczkę do gdańskiego Hevelianum. Uczniowie wzięli udział w pokazie interaktywnym „Pod napięciem”. Tematyka pokazu była związana z elektrycznością i magnetyzmem. Uczestnicy mieli okazję sami wziąć udział w niesamowitych eksperymentach. Niektórzy odkryli, że przygoda z fizyką może być naprawdę fascynująca!

Następnie uczniowie zwiedzili wystawę geograficzną Dookoła świata. Siedem kontynentów i wiele interaktywnych stanowisk czekało na wszystkich ciekawych świata. Uczniowie poznali miejsca i zjawiska charakterystyczne dla różnych obszarów kuli ziemskiej. Największą popularnością cieszyła się kabina-symulator huraganu, w której można było poczuć, jak wieje wiatr o prędkości ok.130 km.  Na sam koniec młodzież spacerowała po zewnętrznych terenach Hevelianum oglądając dawne schrony i remizy artyleryjskie, w których urządzono ekspozycje na temat historii Gdańska. Uczniowie podziwiali piękną panoramę miasta  roztaczającą się z Góry Gradowej.

Po wizycie w Hevelianum pozostała zdobyta wiedza oraz wspomnienie dobrej zabawy.

klasa 7f

klasa 7g

Festiwal Fantasy

W piątek 17 września 2021 r.  w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie  odbył się Festiwal Fantasy – gatunku literackiego, który cieszy się wielką popularnością i ma rzeszę wiernych czytelników. W ramach festiwalu uczniowie klasy 8A, 8D i 8I wzięli udział w spotkaniach z Pawłem Kopijerem, Mateuszem Rogalskim i Mariuszem Szczerbaniewiczem ((pseud. Mariusz Roqfort ) – autorami powieści fantasy i powieści awanturniczych. Goście festiwalu  opowiedzieli o swoich literackich fascynacjach i drodze do wydania własnej książki. Spotkanie było również próbą ukazania fantasy nie tylko literaturze, ale też w filmie,  plastyce, teatrze, muzyce, grach i różnych innych przejawach aktywności artystycznej.

Wycieczka II D i II E

Dnia 20 września odbyła się wycieczka klas II D II E do Loopy’s World w Gdańsku.
Uczniowie brali udział w swobodnych zabawach na terenie Loopy’s. Uczestniczyli w specjalnie przygotowanych zajęciach tematycznych „Zdrowie to podstawa”. Skorzystali również z oferty restauracyjnej, spożywając wspólny posiłek. Dzieci brały również udział w warsztatach tworzenia slime. Dobry nastrój i doskonała zabawa nie opuszczały nikogo. Dzieci wróciły szczęśliwe i zadowolone.

Jesienne postacie w I C

Na zajęciach technicznych uczniowie wykonali kasztanowo-żołędziowe ludziki, które ozdobią pokoje dzieci. Podczas zajęć było dużo radości i powstały niezwykle udane prace.

Jesień w II A

Kolorowe kanapki w II A

Gra miejska „Gdynia 1939”

W ramach współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej (Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej w Gdańsku) klasa 7d wzięła udział w grze miejskiej pt. Gdynia 1939.

W czwartek 23 września 2021 r. siódmoklasiści udali się do Gdyni, gdzie na Skwerze Kościuszki czekała dr Barbara Męczykowska, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Po krótkim wprowadzeniu historycznym uczestnicy gry otrzymali karty pracy i ruszyli na poszukiwania punktów wskazanych na mapie Gdyni. W trakcie gry uczniowie poznali śródmieście miasta odnajdując miejsca z fotografii i podając ich aktualne nazwy oraz udzielali odpowiedzi na pytania, pozyskując dane z tablic i pomników. Każdy z tych punktów został wzbogacony przez dr Męczykowską o krótki komentarz historyczny i ciekawostki związane z danym miejscem. W ten sposób uczniowie dowiedzieli się, między innymi, kim był Józef Unrug, Jan Kiepura, Franciszka Berek, Jan Radtke, Teodor Turzyński czy Lucjan Borysławski. Odnaleźli Pomnik Harcerzom Gdyńskim, Dom Kupca oraz dom, gdzie mieścił się jeden z przedwojennych żydowskich domów modlitwy.  Uczestnicy gry pozyskali również  wiedzę na temat represji stosowanych przez okupanta hitlerowskiego wobec mieszkańców Gdyni od aresztowań, konfiskaty mienia i  wysiedlenia aż po śmierć.

Aktywna, terenowa lekcja pozwoliła odkryć niektóre tajemnice historii sprawiając, że część tej historycznej wiedzy będzie się odtąd kojarzyć ze znanym miejscem na mapie.

Dzień Języków Obcych

W dniu 27.09. 2021 r. w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych.
Z tej okazji został zorganizowany konkurs dla klas 7 i 8 na najlepiej przygotowaną prezentację kraju, jego kulturę i język. Komisja oceniała prezentację multimedialną, wystrój sali, ubiór uczniów, przekąski oraz inne gadżety charakterystyczne dla danego kraju. Maksymalnie można było zdobyć 16 punktów. We współzawodnictwie zwyciężyła klasa VIII i prezentująca Danię z 15 punktami. Na kolejnej pozycji znalazły się Francja i Rosja przygotowane przez klasy VIII d i  VIII F. Trzecie miejsce zdobyła Austria prezentowana przez klasę VII a. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.

Uczniowie bardzo się postarali, aby dekoracje przybliżyły innym kraje europejskie.

Młodzież świetnie się bawiła, a tego typu imprezę warto powtórzyć w kolejnym roku.

Sukces ucznia klasy II C

Uczeń klasy II c Filip Bemke został laureatem powiatowego konkursu plastycznego realizowanego w roku szkolnym 2020/2021 w ramach Wojewódzkiego Projektu Edukacyjnego „Uczę się bezpieczeństwa”.
29 września 2021 r. w Gdańsku odbyła się gala wręczenia nagród, w której uczestniczył Filip i odebrał nagrodę wraz z dyplomem.
Filipowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dzień Patrona Szkoły

 w klasach młodszych 

W życiu każdej szkoły raz do roku następuje uroczysty moment, którym jest Dzień Patrona.

Z tej okazji uczniowie klas drugich oraz trzecich wzięli  udział w uroczystym apelu, który został przygotowany przez klasy II E oraz III C. Mali aktorzy przedstawili historię wielkiego Polaka, patrona naszej szkoły, jakim był Generał Józef Wybicki.

Życzenia dla Patrona

Z tej okazji klasy młodsze złożyły życzenia gen. Józefowi Wybickiemu.

Ten zaskakujący projekt został zrealizowany, aby utrwalić pamięć o patronie szkoły. Dzieci jak co roku czekają na dzień swoich urodzin. To dla nich wyjątkowe chwile pełne pozytywnych emocji. Dlatego też uczniowie szkoły podstawowej postanowili złożyć życzenia urodzinowe również swojemu patronowi.

klasy IV-VI

„Marsz, marsz, Dąbrowski,

Z ziemi włoskiej do Polski.

Za twoim przewodem

Złączym się z narodem.”

To właśnie tymi słowami generał Józef Wybicki – patron naszej szkoły –

zachęcił żołnierzy Legionów Polskich do walki o ojczyznę.

Polska była wówczas pod zaborami, zniknęła z mapy Europy na 123 lata.
Wielu Polaków walczyło o Polskę oraz o naszą niepodległość.

Józef Wybicki ułożył słowa do popularnej melodii. W ten sposób Pieśń Legionów Polskich zwana obecnie „Mazurkiem Dąbrowskiego” stała się hymnem narodowym w 1927 r.

Dzień Patrona Szkoły to ważny dzień dla każdego ucznia i nauczyciela naszej szkoły. Uczniowie pełnili honorowe warty oraz uczestniczyli w apelu poświęconym Józefowi Wybickiemu, który przygotowali uczniowie z klas IVA i VIB pod czujnym okiem pań: Lucyny Bieszke, Aleksandry Kosmali  i Beaty Fokcińskiej.

A słowa hymnu szkoły jasno wskazują kolejnym, nowym pokoleniom czym mają się kierować w swoim życiu: „… żyć jak Wybicki – naszym marzeniem”.

klasy VII-VIII

29 września 1747 w Będominie   urodził się patron naszej szkoły generał Józef Rufin Wybicki herbu Rogala – polski pisarz i polityk, autor słów do  Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, która stała się polskim hymnem narodowym. W ramach obchodów rocznicy urodzin generała uczniowie pełnili honorowe warty przy Jego portrecie, a w szkolnej auli odbył się finał konkursu wiedzy o patronie szkoły. Finaliści  wcielili się w postać generała Wybickiego i wygłosili przemówienie adresowane do legionistów i zagrzewające ich do walki o niepodległość Rzeczpospolitej. Uczniowie zgromadzeni w szkolnej auli obejrzeli również prezentację na temat życia i twórczości generała Józefa Wybickiego.

Warty honorowe – klasy II-VIII

Wycieczka klas 7 do Będomina

29 września  1747 r. urodził się Józef Wybicki –  patron naszej szkoły. Z tej okazji w naszej szkole uroczyście  obchodźmy Dzień Patrona Szkoły.

W tym roku szkolnym 28 września 2021 r. uczniowie klas 7 pojechali do Będomina. Znajduje się tam XVIII-wieczny dworek w latach 1741 – 1783 należał do rodziny Wybickich. To tam urodził się i wychowywał Józef Wybicki. Od 1978 r mieści się w nim  Muzeum Hymnu Narodowego .  Jest to jedna tego typu placówka na świecie.

Tam w pięknej scenerii przewodnicy przybliżyli uczniom postać Józefa Wybickiego – jego życie i działalność. Opowiedzieli o dziejach „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” znanej jako „Mazurek Dąbrowskiego”, która od momentu powstania w 1797 r. Reggio Emilia towarzyszyła Polakom, zagrzewała ich do walki i dawał nadzieję, że Polska jest, dopóki są Polacy.

Następnie uczniowie zwiedzali wnętrze dworku, w którym znajduje się wyposażenie, pamiątki po Józefie Wybickim, postaciach z jego epoki, dokumenty i pamiątki dotyczące „Mazurka Dąbrowskiego”

Po zwiedzeniu wnętrz uczniowie przeszli się po  zabytkowym parku, w którym rośnie czterystuletni „Dąb Wybickiego”.. Widzieli także  5-metrowy pomnik orła autorstwa Roberta Florczaka, którego skrzydła tworzy 248 starych kos.

Ślubowanie klas I

29 września 2021 r. w dniu obchodów Dnia Patrona Szkoły odbyło się ślubowanie uczniów z klas I. Tego dnia stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Podczas tej uroczystości obecni byli też rodzice uczniów oraz zastępca prezydenta miasta – pan Arkadiusz Kraszkiewicz oraz przewodnicząca Rady Rodziców – pani Liliana Breen.

klasa I a

klasa I b

klasa I c

klasa I d

klasa I e

Czytam w bibliotece – zakończenie projektu

W czwartek 30 września 2021 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie odbyło się zakończenie projektu Czytam  w bibliotece, którego owocem jest mobilna gra miejska zatytułowana Sekrety biblioteki., a jej twórcami jest grupa uczniów naszej szkoły, która od kwietnia 2021 roku przygotowywała grę pod kierunkiem nauczycieli i pracowników MBP.

Podczas spotkania uczestnicy projektu i goście obejrzeli krótki film przypominający etapy realizacji projektu. Pani  Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, dyrektor biblioteki ,  podziękowała uczniom i nauczycielom za udział w tworzeniu gry zachęcając jednocześnie do korzystania z biblioteki, a pan Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta miasta, wręczył wicedyrektor Annie Wróblewskiej pamiątkowy dyplom. Dyplomy i upominki odebrali również uczestnicy projektu.   Pracownicy biblioteki, jak i przedstawiciele naszej szkoły zgodnie stwierdzili, że projekt był ciekawy, pozwolił uczniom zaprezentować swoje talenty i wzbogacił ich wiedzę oraz umiejętności literackie, fotograficzne i informatyczne.

Wycieczka uczniów klas szóstych do Szymbarku

Uczniowie klas szóstych odwiedzili 30 września 2021 r. Szymbark. Czekało na nich sporo atrakcji.

Dzień rozpoczęli od wypieku chleba w prawdziwym piecu opalanym drewnem. Jak tylko chleb wyrósł po okolicy zaczął rozchodzić się niesamowity zapach pieczywa. Następnie uczniowie odbyli przejażdżkę wozami drabiniastymi do Wieżycy, a tam wspięli się na najwyższy szczyt Kaszub i wieżę widokową, na którą prowadzą 182 stopnie.

Po powrocie do Szymbarku obejrzeli najdłuższą deskę na świecie. Wyśpiewali nuty kaszubskie i poznali znaczenie symboli i barw związanych z naszym regionem. Uczniowie zwiedzili cały skansen, a potem upiekli kiełbaski na ognisku.

Zadowoleni i wyposażeni w doskonale wypieczone chlebki wrócili do Wejherowa.

Mistrzostwa Dzieci i Młodzieży w Drużynowych Biegach Przełajowych

W dniu 30.09.2021r odbyły się Mistrzostwa Dzieci  i Młodzieży w Drużynowych Biegach Przełajowych.

W Igrzyskach dziewcząt rocznik 2009 i młodsze naszą szkołę reprezentowały: DYDERSKA PATRYCJA, GOŁĄBEK POLA, KRZEBIETKE AGATA, KUCHANNA ZUZANNA, KUDYN ALEKSANDRA, KWIATKOWSKA KAJA, WOHS WIKTORIA  – IV miejsce

W Igrzyskach młodzieży rocznik 2008 i 2007

Dziewczęta: BARCZ MAJA, GRZONA ZOFIA, KLAHS DOROTA, KONKOL OLIWIA, NALEPA PATRYCJA, SĄDEJ ZOFIA, STOBBA AGNIESZKA – III miejsce

Chłopcy w składzie: GOJKE KEWIN, JEZIÓRSKI SZYMON, KONKOL JAKUB, OKRÓJ NATAN, PACZUL FILIP, PTACH GRACJAN, ŚWIOSTEK MICHAŁ – III miejsce

Porządkowanie grobu – Paleniska nr 1 w Piaśnicy

Dnia 1 października 2021 grupa świetlicowa z opiekunem panią M. Rompca uporządkowała w Piaśnicy Palenisko nr 1, którym opiekuje się nasza szkoła.

Mistrzostwa Dzieci i Młodzieży w Powiatowych Drużynowych Zawodach Szachowych

W dniu 05.10.2021r odbyły się Mistrzostwa Dzieci i Młodzieży w Powiatowych Drużynowych Zawodach Szachowych.

W Igrzyskach Dzieci rocznik 2009 i młodsze Naszą Szkołę reprezentowali: LEMIECH DOMINIKA, CICHY OLGIERD, KRUK TYMON, NAGEL SZYMON, MAKSYMIUK MATEUSZ – III miejsce

W Igrzyskach Młodzieży rocznik 2008 i 2007: BURCHARDT ALEKSANDRA, GRZYWACZ FRANCISZEK, MILEWSKI WITOLD, KRUK OLIWIER, GRZENIA JANEK – IV miejsce.

Uczniowie szkoły pamiętają

Uczniowie klas 5 i 6 upamiętnili nekropolię znajdującą się w lesie.

Spotkanie z psem policyjnym w klasie II A

Zajęcia ekologiczne w III A

Dnia 05.10.2021 r. z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Drzewa, uczniowie klasy III A aktywnie uczestniczyli w zajęciach ekologicznych, w których trakcie posadzili drzewka na terenie naszej szkoły.

Konkurs pt.:„Naja Rodnô Mòwa”

Dnia 6 października 2021 r. uczennice języka kaszubskiego wzięły udział w eliminacjach gminnych Miasta Wejherowa konkursu pt.:” Naja Rodnô Mòwa” organizowanych przez ZKP oddział w Wejherowie. W konkursie dziewczynki prezentowały wiersze i prozę w języku kaszubskim. Wyniki konkursu: kategoria I-III wyróżnienie zdobyła Agata Glac z klasy I C /Agatka była najmłodszą uczestniczką konkursu/, kategoria IV-VI 1 miejsce zdobyła Zofia Żmich z klasy IV C, kategoria VII-VIII 3 miejsce zdobyła Pola Gołąbek z kasy VII A. Gratulacje!

Drużynowe Zawody w Badmintona

W dniu 7.10.2021r odbyły się Mistrzostwa Dzieci i Młodzieży.

W Igrzyskach dzieci rocznik 2009 i młodsze naszą szkołę reprezentowały: Dziewczęta:  JULIA RIEBANDT, MAJA GRZYMKOWSKA   -II miejsce; Chłopcy:  KRYSTIAN ROSOŁOWSKI,  ALAN FLISIKOWSKI –  II miejsce

W Igrzyskach młodzieży rocznik 2008 i 2007: Dziewczęta:  JULIA FORMELA, LENA KISIELEWSKA, KLAUDIA REK, AMELIA SIKORSKA –  II miejsce; Chłopcy w składzie:     GRACJAN PTACH, FILIP PACZUL, JAKUB  CIEMNY   –  II miejsce.

Opiekunowie drużyn:  A. Dawidowska, B. Kruwelski

Rozstrzygnięcie konkursu Rady Rodziców ZNICZ

Przedstawiamy laureatów w konkursie Rady Rodziców „Znicz”: I miejsce- Kacper Sulkowski klasa I C, II miejsce- Dawid Rek klasa II D, III miejsce-Zuzanna Knop klasa I B oraz Filip Bemke klasa III C.

Wyróżnienia dostali: Adam Czupryński klasa I D, Amelia Mach klasa I A, Nikodem Woźniak klasa I A, Szymon Żełudowski klasa IC, Mateusz Pionk klasa I E, Paweł Kozioł klasa I D, Wojtek Bartusiak klasa III A , Karolina Bartusiak klasa I A, Marta Grzenkowicz klasa III A.

Informujemy, iż znicze zostaną wykorzystane i pozostawione w specjalnych miejscach takich jak np. pomnik przy SP 9 ul. Sobieskiego, czy na Piaśnicy.

Rada Rodziców

Zajęcia w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie

11 października 2021 r. z okazji Nocy Bibliotek Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wejherowie zaprosiła naszych uczniów na seans filmowy pt.„Operacja Człowiek w czerni”. Uczniowie obejrzeli kryminał familijny o parze młodych detektywów. Była to ekranizacja popularnej serii książek dla dzieci „Biuro Detektywistyczne nr 2m”. Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

Wycieczka do Parku Ewolucji w Sławutówku klasa I C

12 października 2021 roku klasa I C odwiedziła Park Ewolucji w Sławutówku. Dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych. Wykonały wg własnych pomysłów magnesy z dinozaurem. Po spacerze z przewodnikiem ścieżką edukacyjną udały się do batyskafu, gdzie mogły obejrzeć prehistoryczny podwodny świat. Atrakcją była też piramida i przejażdżka na rollercoasterze. Dzieci skorzystały ze wszystkich atrakcji w Parku Ewolucji i szczęśliwe wróciły do szkoły.

Wycieczka do Gowińskiej Zagrody

Spotkanie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w klasach II

Bezpieczeństwo naszych uczniów jest dla nas bardzo ważne, dlatego zaprosiliśmy do naszej szkoły przedstawicieli Straży Miejskiej. Funkcjonariusze poprowadzili zajęcia warsztatowe dla wszystkich uczniów klas II. Tematyka prowadzonych zajęć dotyczyła ochrony środowiska naturalnego w ramach akcji KLIMATycznie w Wejherowie, ale również bezpieczeństwa w drodze do szkoły i w szkole, oraz unikania różnego rodzaju zagrożeń, np. w kontaktach z osobami obcymi.

Podczas pogadanki uczniowie utrwalili wiadomości na temat pracy strażnika. Mieli również okazję wykazać się wiedzą na temat bezpieczeństwa na drodze, funkcji sygnalizacji świetlnej oraz pasów. Przypomniano i utrwalono numery alarmowe. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze z aktywnym udziałem uczniów.

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej, nazywany również  Dniem Nauczyciela, jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego. Najpierw na mocy ustawy z  27 kwietnia  1972 r.- Karta praw i obowiązków nauczyciela ustanowiono Dzień Nauczyciela,  a w 1982 r. zmieniono go na Dzień Edukacji Narodowej. Święto upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, pierwszego ministerstwa oświaty publicznej w Polsce, które zostało powołane    z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r. Dzień Edukacji Narodowej jest świętem wszystkich pracowników oświaty.

W środę 13 października 2021 r. w szkole zapanował odświętny nastrój – uczniowie przyszli na lekcje w strojach galowych, a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli nauczycielom i pracownikom szkoły piękne laurki z życzeniami, którym towarzyszyła prezentacja multimedialna umieszczona w Librusie. Społeczność naszej szkoły pamiętała również o tych nauczycielach i pracownikach, którzy stracili życie podczas II Wojny Światowej składając kwiaty pod pomnikiem nauczycieli powiatu wejherowskiego poległych w czasie działań wojennych w miejscach kaźni hitlerowskich  w latach 1939-1945.

Wycieczka do Piaśnicy

13 października 2021 r. uczniowie klasy 7a pod opieką nauczycieli  pojechali na wycieczkę do Piaśnicy.

Podczas wycieczki uczniowie dowiedzieli się o tym ważnym na Pomorzu miejscu martyrologii, zwanym też Kaszubską Golgotą, czy polskim Katyniem. Zapalili znicze na grobach osób, które zostały zamordowane  w Piaśnicy. Zobaczyli m.in. pomnik siostry Alicji Kotowskiej, leśników, polskiego TataraLeona Najmana Mirzy Kryczyńskiego, palenisko. Obejrzeli  tablice znajdujące się przy parkingu, które zawierają chronologicznie  informacje ułożone dotyczące tego obszaru.

W oparciu m.in. o informacje zamieszczone na grobach, pomnikach  uczniowie wspólnie uzupełniali kartę pracy. Dowiedzieli się. kim były siostry Panek, Teofil Naczk, Kazimierz Parzych, Karol Biliński i wiele innych osób.

Następnie leśnymi drogami ruszyli do jeziora Stobór. Tam przy ognisku  posilili się i odpoczęli, po czym ruszyli pieszo do Wejherowa.

Wycieczka klas II A  i II D

Dnia 13 października odbyła się wycieczka klasy II A i II D do Tuchlina Egzotycznego Zoo Kaszuby. Uczniowie wzięli udział w żywej lekcji przyrody, mieli okazję wzbogacenia swojej wiedzy dotyczącej życia i zwyczajów papug, jaszczurek, największych węży świata, licznych gatunków skorpionów oraz pająków. Uczniowie pod opieką przewodnika obejrzeli zwierzaki, dowiedzieli się wielu ciekawostek na ich temat, mogli dotknąć i zrobić zdjęcia z wybranymi okazami. Olbrzymią atrakcją dla uczniów była rozgadana papuga Ara Ararauna, czy roztańczona papuga Kakadu-Didżej. Dużą atrakcją okazała się zagroda z królikami i świnkami morskimi, które dzieci mogły pogłaskać i nakarmić. Uczniowie mieli również możliwość nakarmienia papużek nektarem papużki. Ponadto dzieci wzięły udział w pokazie filmu 3 d dotyczącego życia zwierząt morskich. Całość wycieczki uwieńczył zdrowy obiadek w restauracji Ara oraz sklep z pamiątkami i wesołe zabawy na placu zabaw.

Na tropie zagadek – popołudniowo-wieczorne spotkanie z książką

Środowy wieczór  (13 X 2021 r.)  w bibliotece szkolnej upłynął pod hasłem detektywistycznych zagadek. Tego dnia na miłośników łamigłówek czekały tajemnice, szarady i rebusy. Spotkanie rozpoczęło się od podziału uczestników na dwie grupy. Każda z nich musiała  odnaleźć  8 kopert z  zadaniami ukrytymi na terenie szkoły. Kolejnym etapem było rozwiązywanie odnalezionych zagadek,  rebusów i zaszyfrowanych informacji, które zaprowadziły uczestników spotkania do auli, gdzie czekały na nich słodkie niespodzianki, ciepła herbata  i zestawy detektywistycznych zagadek.  Po drodze była również wizyta w zakamarkach biblioteki, możliwość przejrzenia jej zasobów  i wypożyczenia przygotowanych przez bibliotekarza propozycji detektywistyczno-kryminalnych. Należy podkreślić, że uczestnicy zajęć świetnie poradzili sobie z różnorodnymi zadaniami wykorzystując swoje umiejętności , szkolną wiedzę i tę, która wynika z ich osobistych zainteresowań. Spotkanie zakończyło się wspólnym oglądaniem filmu pt. Enola Holmes opartego na powieści amerykańskiej autorki Nancy Springer. Otuleni ciepłymi kocami  przyniesionymi z domu młodzi agenci, wywiadowcy i badacze delektowali się  wartką akcją i niezwykłymi poczynaniami  młodszej siostry słynnego detektywa Sherlocka Holmesa.

Wyjście do kina klasy III A

Dnia 15.10.2021 r. uczniowie klasy III A uczestniczyli w wielkiej kinowej lekcji przyjaźni i ekologii oglądając film „Ainbo, strażniczka Amazonii”.

#ErasmusDays

#ErasmusDays jest inicjatywą mająca na celu upowszechnienie rezultatów projektów realizowanych w ramach programu Erasmus+.

Przez 3 dni, 14-16 października 2021 r., na terenie całego świata organizowane były spotkania, wystawy oraz debaty, w trakcie których było można posłuchać o efektach projektów Erasmus+.

W ramach obchodów tegorocznej edycji #ErasmusDays w SP9 zorganizowana została wystawa upowszechniająca dotychczasowe działania projektowe.

Apel o bezpieczeństwie dla klas I-III

19 października 2021 r. odbył się apel dla klas I-III na temat bezpieczeństwa na drodze. Uczniowie z klasy I A  oraz z klasy III D zaprezentowali część artystyczną: wiersze i piosenki o bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Na spotkanie zostali zaproszeni policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie, którzy omawiali zasady ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem przechodzenia przez jezdnię, unikania niebezpieczeństw oraz zasad korzystania przez dzieci z dostępnych powszechnie pojazdów takich jak rower czy hulajnoga.

Mistrzostwa Wejherowa Dzieci i Młodzieży w Unihokeju

W dniu 20.10.2021r odbyły się Mistrzostwa Wejherowa Dzieci i Młodzieży w Unihokeju

W kategorii młodzieży dziewczęta w składzie:

BARANOWSKA MAJA, GIBAS DOMINIKA, FORMELA JULIA, GRZONA ZOFIA, KISIELEWSKA LENA, KLAWIKOWSKA JULIA, SKURTYS WERONIKA

II MIEJSCE

W kategorii młodzieży chłopcy:

ŚWIOSTEK MICHAŁ, MEGGER MIŁOSZ, BICHOWSKI WIKTOR, ŚLIWIMSKI ADAM, PTACH GRACJAN, KONKOL JAKUB, PAWLIKOWSKI FILIP, CIEMNY JAKUB

II MIEJCE

W kategorii dzieci:

GRZYWACZ KACPER, DOPKA OLIWIER, LIS NIKODEM, POTRYKUS SŁAWOMIR, CZAJA KASPIAN, UZDROWSKI SZYMON, KOŁAKOWSKI OLIWIER

II MIEJSCE

Opiekunowie drużyn:  Jacek Rohde, Anna Dawidowska

Różańce

Uczniowie klas pierwszych i drugich w październiku wykonywali różańce, które są bardzo piękne. Różańce zdobią hol szkolny.

Wycieczka klas I E i II C

Dnia 21 października 2021 r. dzieci z klas I E oraz II C wybrały się na wycieczkę do Parku Edukacyjnego w Tuchlinie. Uczniowie, pod opieką przewodnika, mieli okazję  zobaczyć kilkadziesiąt  gatunków egzotycznych zwierząt.

Niektóre zwierzaki pozwoliły się dotknąć!  Nie zabrakło śmiałych, którzy pomogli przenieść groźnego węża, nakarmili papużki i dotknęli warana. Zachwyt wzbudziła biała papuga o imieniu Patryk, która oklaskami dała się namówić  na akrobatyczne popisy.

Równie ciekawą atrakcją było kino 3D, gdzie został wyświetlony długometrażowy film, przedstawiający fascynującą historię dinozaurów.

Ten wspaniały dzień zakończył się pysznym, wspólnym obiadem. Przed wyjazdem dzieci miały okazję kupić piękne pamiątki i pobawić się na placu zabaw.

Wyjście do kina klas II

22 października uczniowie klas: II A, II D, II E wybrali się do kina na film pt. „Ron Usterka”. Uczniowie mogli dowiedzieć się z animacji, czym jest przyjaźń i dlaczego jest nam potrzebna? Jak pielęgnować relacje w dobie zdalnej komunikacji? W jaki sposób dążyć ku samoakceptacji i na czym polega istota prawdziwej przyjaźni. Była to bardzo pouczająca lekcja w kinie.

Spotkania z policją

W ramach realizacji zadań szkolnego programu wychowawczo – profilaktycznego w czwartek 23 X 2021 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie. Uczestnicy spotkania -uczniowie klas siódmych i ósmych – zapoznali się z tematyką odpowiedzialności prawnej nieletnich.

Międzyszkolny Projekt Językowy

Chętni uczniowie naszej szkoły z klas VII i VIII wzięli udział w międzyszkolnym projekcie językowym : „Języki obce wokół nas”. Celem projektu było motywowanie uczniów do nauki języków obcych, współpraca międzyszkolna, nauka podstawowych zwrotów w różnych językach oraz zorganizowanie w swoich szkołach Europejskiego Dnia języków Obcych.

Efektem naszej pracy jest również stworzenie wirtualnych słowników języków obcych, których tematyką był „dom”.

Link do słownika wirtualnego.

Anna Kleppin – Formela

Katarzyna Kowalewska

Mistrzostwa Dzieci i Młodzieży w Tenisie Stołowym

W dniu 28.10.2021r Nasza Szkoła była organizatorem Mistrzostw Dzieci i Młodzieży w Tenisie Stołowym

Dziewczęta rocznik 2009 i młodsze reprezentowały:  BURCHARDT ALEKSANDRA, ORZECHOWSKA HANNA, GORCZYCA LAURA – I miejsce

W Igrzyskach młodzieży rocznik 2008 i 2007: DUDA OLIWIA, FORMELA JULIA, SIKORSKA AMELIA – I miejsce

Chłopcy rocznik 2009 i młodsi w składzie:  KRASZKIEWICZ SZYMON, KUŁAKOWSKI OLIWIER – I miejsce

Drużyna chłopców 2008/07 : GRACJAN PTACH, ŚWIOSTEK MICHAŁ, PACZUL FILIP

Wszyscy zawodnicy będą reprezentować naszą szkołę na Igrzyskach Powiatowych.

 Organizator i opiekun drużyn – Anna Dawidowska

Spotkanie z ornitologiem i botanikiem

Dnia 28 października 2021 uczniowie klasy 7b i 7d brali udział w zajęciach przyrodniczych – z ornitologiem  i z botanikiem.

Uczniowie obejrzeli prezentację na temat budowy anatomicznej ptaków, ich  przystosowania do życia. Dowiedzieli się skąd ornitolodzy czerpią wiedzę o ptakach i w jaki sposób ją zdobywają. Podczas zajęć praktycznych –  w terenie uczyli się rozpoznawać ptaki. Czy wiecie, że orzeł bielik, tak naprawdę nie jest orłem, ale należy do rodziny myszołowów.

Podczas zajęć z botanikiem rozpoznawali drzewa na podstawie liści i aplikacji. Pan  Artur – botanik nauczył ich obliczać wiek drzew (nie trzeba do tego ścinać drzewa i liczyć słojów) . Okazało się, że niezbędna jest do tego MATEMATYKA. Wiek pierwszego drzewa – topoli uczniowie obliczali wspólnie. Następnie  wyposażeni w taśmy miernicze, kartę obliczania wieku drzewa oraz w długopis podzieleni na grupy obliczali wiek drzew rosnących w okolicy. Czy wiecie ile lat ma kasztanowiec i lipy rosnące koło restauracji Trzy Korony? Oni już wiedzą. Są na pewno starsze od Was i Waszych rodziców, ale czy starsze od budynku, w którym się uczycie???

Straszne przebranie

W piątek 29 października 2021 r.  odbył się konkurs Samorządu Uczniowskiego na  „Straszne przebranie”. Warunkiem udziału w konkursie było przygotowanie przebrania i jego prezentacja. Już od rana na szkolnych korytarzach pojawiły się dziwne postaci i w miarę upływu czasu przybywało ich coraz więcej. Wśród prezentowanych sylwetek były straszne indywidua   ze strasznych  książek, komiksów i  filmów  oraz te, które wymyślili sami uczniowie. Kreatywność w tworzeniu tych przebrań była naprawdę imponująca i tak naprawdę wszyscy zasłużyli na wyróżnienie. Najważniejsze jednak, że piątek nie był zwykłym piątkiem, bo upłynął w atmosferze dobrej zabawy.

klasy VII-VIII

klasy I-VI

Pamiętamy o zmarłych – klasowe wyjście na cmentarz

W ostatnich dniach uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców odwiedzali miejsca spoczynku  zmarłych. Spacer alejkami starego cmentarza parafialnego był dla uczniów głębokim przeżyciem, wprowadził w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich, których już niestety z nami nie ma. Dzieci pomodliły się i zapaliły znicze na grobach.

Niewątpliwie takie wyjścia na miejsca pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego. Oprócz tego dzieci poznawały tradycje, zwyczaje związane ze świętem zmarłych. Dbały również o właściwe zachowanie się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

Robimy surówkę klasa III C

Jesień w klasie I C

Lubimy jesień i jej kolory.

Wyjazd klas III do Piaśnicy

Dnia 4 listopada 2021 roku uczniowie klas trzecich  uczestniczyli w wycieczce do Piaśnicy, aby oddać hołd ofiarom pomordowanym podczas II wojny światowej. Ta lekcja historii długo pozostanie w ich pamięci.

Wycieczka klasy II D i II E do AirSpace

Dnia 5 listopada 2021 r. klasy  II D i II E wzięły udział w wycieczce do AirSpace w Gdyni. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach o kosmosie. Mieli okazje poszerzenia wiedzy dotyczącej Układu Słonecznego. Wiele satysfakcji sprawiła im praca w grupach. Po wysiłku umysłowym nastąpił poczęstunek w postaci pizzy. Następnie dzieci udały się spożytkować swoje zapasy energii na dmuchanym placu zabaw. Radości i zabawom nie było końca. Uczniowie wrócili we wspaniałych humorach.

Międzyregionalny Patriotyczny Projekt Edukacyjny „Bez Przedawnienia – Prawda i Pamięć o Piaśnicy i Obławie Augustowskiej”

Dnia 5 listopada 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej odbyła się Gala podsumowująca I Edycję Międzyregionalnego Patriotycznego Projektu Edukacyjnego „Bez Przedawnienia – Prawda i Pamięć o Piaśnicy i Obławie Augustowskiej”.

W ramach projektu zorganizowano trzy konkursy: praca historyczno-literacka, fotografia, film w  dwóch kategoriach wiekowych: dla uczniów klas VII-VIII i szkół ponadpodstawowych,.

Gości spotkania przywitała Pomorska Kurator Oświaty Małgorzata Bielang (organizator projektu).Na uroczystości obecnych było wielu znakomitych gości oraz uczestników konkursu wraz z opiekunami. Po powitaniu i oficjalnych wystąpieniach, wszyscy obecni wysłuchali koncertu „Chopin … inspiracje”, obejrzeli film wykonany w ramach konkursu, zdjęcia oraz wysłuchali fragmentów nagrodzonych prac. Po podsumowaniu działań realizowanych w ramach projektu uczestnicy konkursów otrzymali nagrody i wyróżnienia z rak Pomorskiego Kuratora Oświaty – Pani Małgorzaty Bielang.

Naszą szkołę w tym projekcie reprezentowały dwie uczennice:   Wiktoria Dopka, która zajęła III miejsce w konkursie historyczno-literackim – tytuł pracy: „Pamięć o zmarłych odradza Żywych” oraz Weronika Skurtys, która w kategorii fotografia otrzymała  dyplom oraz nagrodę za udział.

Opiekunem uczennic był Pan Jędrzej Jednacz.

Święto Niepodległości – apel dla uczniów klas I – III

W dniu 10 listopada 2021 r. odbyła się w naszej szkole piękna lekcja historii z okazji obchodów Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniowie klasy II C i II D przygotowali uroczysty apel, podczas którego nie zabrakło wierszy, pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych.
Przeżyliśmy piękne chwile, wczuwając się w klimat 11 listopada 1918 roku, gdy Polacy po 123 latach niewoli witali Ojczyznę wolną i wspaniałą.

Podczas apelu zostały wręczone nagrody za szkolny konkurs plastyczny pod hasłem „Moja Ojczyzna”.

Wyniki szkolnego konkursu plastycznego dla klas I- III „ Moja Ojczyzna ”

I miejsce : Filip Płotka kl. I b , Marcin Magrian kl. II d,  Patrycja  Junko kl.IIIc

II miejsce : Szymon Żełudkowski  kl. I c, Julia Wariasz kl. II e, Wiktoria Mrozowska II d, Karolina Krzyżanowska kl. III c

III miejsce : Maria Sobkiewicz kl. I d, Aleksander  Topa kl. II e, Zofia Thiel kl.2 c, Izabela Jabłonowska kl. II e, Marcin Formella III c

Wyróżnienia : Paweł Kozioł kl. I b, Marcel Bączyk kl. I c, Wiktoria Brieger kl. II a

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to dzień wolny od pracy, dlatego społeczność naszej szkoły obchodziła to święto  już dziś, czyli w środę 10 listopada 2021 r.. Charakter tego szczególnego dnia podkreślał strój galowy i biało-czerwone kotyliony noszone od rana przez uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. W auli społeczność naszej szkoły obejrzała program artystyczny przygotowany i zaprezentowany przez uczniów klasy 8f, 8h i 7a. Młodzi aktorzy wykonali utwory poetyckie o tematyce patriotycznej, które przeplatane były wspólnym śpiewaniem najpiękniejszych pieśni patriotycznych przygotowanych przez szkolny chór.

Po stu dwudziestu trzech latach niewoli rok 1918 przyniósł Polsce niepodległość. Rozejm w Compiègne  z 11 listopada 1918 zakończył  I Wojnę Światową. Dzień wcześniej do Warszawy przyjechał Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna powierzyła władzę. Te dwa  dni – 10 i 11 listopada 1918 roku to czas, w którym naród polski uświadomił sobie   w pełni odzyskanie niepodległości. Nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął cały kraj. W latach 1919–1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako uroczystości   o charakterze wojskowym. Święto Niepodległości ustanowiono świętem państwowym w 1937 i do czasu wybuchu II wojny światowej obchodzono je dwa razy: w 1937 i 1938. W latach 1939 – 1945 (okupacja hitlerowska) obchody polskiego święta narodowego były nielegalne. Po zakończeniu II Wojny Światowej w 1945 r. ustanowiono nową datę obchodów Narodowego Święta Odrodzenia Polski – 22 lipca (rocznica ogłoszenia Manifestu PKWN). Zniesiono jednocześnie Święto Niepodległości. Tak, jak w czasie okupacji hitlerowskiej, w okresie PRL obchody rocznicy odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada były nielegalne. Święto Niepodległości w dniu 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL ustawą    z 15 lutego 1989 pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”.

Udział pocztu sztandarowego  w IV edycji akcji Szkoła dla Hymnu – Pomorze 2021 szkół imienia Józefa Wybickiego w Będominie

Dnia 10 listopada 2021 r. poczet sztandarowy reprezentował Naszą Szkołę w Będominie podczas IV edycji akcji Szkoła dla Hymnu – Pomorze 2021 szkół imienia Józefa Wybickiego zorganizowanej pod patronatem Kuratora Oświaty w Gdańsku.

Uroczystość uświetnił swoją obecnością  m. in. doradca prezydenta Andrzeja Dudy – pan Jacek Karczewski, poseł na Sejm RP z powiatu kościerskiego. W dworku w Będominie gośćmi byli również wójtowie z okolicznych gmin, komendanci policji oraz straży pożarnej. Wejherowo reprezentował wicestarosta powiatu wejherowskiego pan Jacek Thiel wraz z małżonką – sekretarzem gminy Wejherowo panią Małgorzatą Niemirską-Thiel.

Wieczór Niepodległości

Tradycyjnie w naszej szkole w przededniu rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas piątych pod kierunkiem wychowawców przygotowali program artystyczny. Uroczystość rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem (Dyrekcja szkoły, Uczniowie i Rodzice)  4 zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”. Podczas montażu słowno-muzycznego każda klasa odśpiewała jedną pieśń patriotyczną. W repertuarze znalazły się: Marsz Pierwszej Brygady, Szara Piechota, Wojenko, wojenko, O mój rozmarynie. Wieczornicę  zakończyło wspólne odśpiewanie „Roty”.

To był bardzo piękny wieczór, który wprowadził nas w podniosły nastrój świętowania jednego z najważniejszych dni w historii naszego narodu.

Powiatowe Igrzyska Dzieci w Tenisie Stołowym

W dniu 16.11.2021r odbyły się w Rumi Powiatowe Igrzyska Dzieci w Tenisie Stołowym dziewcząt i chłopców następującym składzie:

Dziewczęta rocznik 2009 i młodsze reprezentowały:

BURCHARDT ALEKSANDRA, ORZECHOWSKA HANNA, GORCZYCA LAURA, które zajęły  II miejsce

Chłopcy rocznik 2009 i młodsi w składzie:

KRASZKIEWICZ SZYMON, KUŁAKOWSKI OLIWIER  – V miejsce

Opiekun drużyn – Jacek Rohde

Konkurs Pieśni Patriotycznej

W środę 17 listopada 2021 r. w naszej szkole odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta. Jury w składzie:

Przewodnicząca: Ewa Rocławska

Członek komisji: Anna Zazula-Łaga

Członek komisji: Olga Tomaszewska

Członek komisji: Aleksandra Janus

wysłuchało 20 występów konkursowych i postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

w kategorii SOLIŚCI klas I – III

I miejsce

Barbara Kowalska SP Gościcino

II miejsce

Agata Glac SP9 Wejherowo

III miejsce ex aequo

Kornel Lesner SP5 Wejherowo

Zofia Nastały SP Bolszewo

w kategorii DUETY klas I- III

I miejsce

Maria Sobkiewicz i Lena Talipska SP9 Wejherowo

II miejsce

nie przyznano

III miejsce 

Alicja Pacan i Jagoda Żbikowska ZSO SP9 Rumia

w kategorii SOLIŚCI klas IV – V

I miejsce

Celina Król SP11 Wejherowo

II miejsce

Aleksandra Krampa SP6 Wejherowo

III miejsce 

Pola Rószkowska Szkoła Społeczna Wejherowo

WYRÓŻNIENIE: Nikola Kostuch SP9 Wejherowo

w kategorii DUETY klas IV – V

I miejsce

Michalina Szwałek i Natalia Kur SP5 Wejherowo

II miejsce ex aequo

Marta Piastowska i Nadia Talipska SP9 Wejherowo

Anna Willma i Dariusz Hołuszczak SP6 Wejherowo

III miejsce 

nie przyznano

w kategorii SOLIŚCI klas VI – VIII

I miejsce

Amelia Dziewit ZSO SP9 Rumia

II miejsce

Alicja Czoska SP Gościcino

III miejsce 

Kinga Prena SP11 Wejherowo

Wiktoria Dopka SP9 Wejherowo

w kategorii DUETY klas VI – VIII

I miejsce ex aequo

Sawa Orzechowska i Agata Malinowska SP9 Wejherowo

Karolina Jaskulke i Blanka Grubba ZSP Szemud

II miejsce

Dominika Krampa i Sebastian Krampa SP11 Wejherowo

III miejsce 

nie przyznano

Dary dla schroniska w Dąbrówce

Dnia 18 listopada 2021 r uczniowie naszej szkoły wraz z  opiekunem  przekazali  zebrane dary tj karmę dla zwierząt do Schroniska Zwierząt Bezdomnych w Dąbrówce k/Wejherowa .

Wyniki konkursu „Moje miasto  Wejherowo”

Dziękujemy wszystkim uczniom klas 4 i 5 za tak liczny udział w konkursie „Moje miasto Wejherowo”. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o Wejherowie, historii miasta, zabytkach, atrakcjach turystycznych oraz postaciach związanych z naszym miastem, zachęcanie uczniów do czytania i czerpania wiedzy z różnych źródeł informacji oraz rozwijanie umiejętności plastycznych. Zadanie konkursowe – stworzenie lapbooka z użyciem dowolnych technik. Na konkurs wpłynęło bardzo dużo pięknych prac.

Byliśmy mile zaskoczeni  Waszą pomysłowością, kreatywnością i wkładem pracy. Mamy nadzieję, że polubiliście tworzenie lapbooków i jeszcze kiedyś wykorzystacie ten sposób segregowania i przedstawiania informacji. Komisja konkursowa stanęła przed trudnym zadaniem. Po burzliwych obradach przyznaliśmy następujące miejsca:

I miejsce: Martyna Reszke kl. V d

II miejsce: Krystian Rosołowski kl. VI c

III miejsce: Agata Eremus kl. V c

Wyróżnienia:

Liliana Bemke kl. IV a

Patrycja Woźniak kl. IV a

Dawid Baranowski kl. IV a

Filip Dominik kl. IV c

Julia Grabda kl. IV c

Zuzia Sokołowska kl. IV c

Molly Breen kl. IV c

Michał Klank kl. V c

Zofia Żak kl. V d

Krzysztof Lietzau kl. V d

Beata Hinc, Katarzyna Kowalewska

Zajęcia plastyczno-techniczne w klasie I C

Dnia 24 listopada 2021 r. uczniowie klasy I C na zajęciach plastyczno-technicznych wykonali kukiełki i pacynki. Lalki wykonali z niepotrzebnych rzeczy, które można znaleźć w domu. Powstały oryginalne i pomysłowe prace, które dzieci wykorzystają do zabawy w teatr.

Wyjście do kina klasy I C

Dnia 25 listopada 2021 r.  klasa I C wybrała się do Wejherowskiego Centrum Kultury na film pt.: „Pszczółka Maja. Mały Wielki Skarb”. Maja to najbardziej znana pszczółka wśród dzieci. Uczniowie z radością obejrzeli nowe przygody Mai i Gucia.

Alpaki w szkole

26 listopada 2021 r. uczniowie z klasy II E i III C mieli okazję przeniesienia swoich endorfin na wyższy poziom podczas zajęć z alpakami.

Alpaki to zwierzęta niezwykle przyjazne, inteligentne i łagodne w obyciu. Bardzo szybko można zyskać ich sympatię i zaufanie – nie wykazują zachowań agresywnych. Aplakoterapia to forma spędzania czasu w towarzystwie alpak.

Alpakoterapia polecana jest m.in. ludziom borykającym się z zaburzeniami nerwicowym, lękowymi bądź depresją – ponadto może też być wsparciem dla osób dotkniętych chorobą nowotworową.  Ma ogromne znaczenie również jako metoda wspomagająca rozwój dzieci w wielu sferach. Działa na najmłodszych motywująco, zachęcając ich do podejmowania aktywności ruchowej, kształtuje kompetencje społeczne oraz komunikacyjne. Bliski kontakt z aplakami sprzyja też rozluźnieniu, uspokojeniu oraz wyciszeniu, łagodząc tym samym uczucie niepokoju. Alpakoterapię poleca się np. dzieciom nadpobudliwym, z problemami rozwojowymi, zespołem Downa, autyzmem oraz porażeniem mózgowym. Po dzisiejszym dniu wszyscy pokochaliśmy alpaki.

Dzień św. Andrzeja

Dnia 26 listopada 2021 r. w naszej szkole odbył się konkurs dla klas 5 z okazji dnia św. Andrzeja. Wytypowani przez klasę uczniowie rywalizowali w dwóch konkurencjach: zaprojektowali własny wzór szkockiej kraty oraz wzięli udział w quizie wiedzy ogólnej o Szkocji.
Zwyciężyła klasa 5D w składzie Natasza Dymowska, Natalia Gapińska, Krzysztof Lietzau.
Drugie miejsce kl. 5A (Sebastian Brodzisz, Tomasz Stadler)
Trzecie miejsce kl. 5B (Maja Grzywacz, Adam Sadecki)

„BohaterON – włącz historię”

W listopadzie 2021 r.  klasa  7 g wraz z nauczycielem historii włączyła się w ogólnopolską akcję „BohaterON – włącz historię”, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Poznając losy bohaterów tamtych czasów, uczniowie mieli okazję do głębszego zrozumienia historii Polski, kształtowania postawy patriotycznej oraz docenienia bohaterskiej postawy naszych Rodaków. Podczas zajęć zostały wykorzystane niektóre materiały dydaktyczne autorów projektu „BohaterON”, uczniowie obejrzeli film z cyklu  „Co za historia”, zdjęcia zniszczonej Warszawy oraz fotografie młodych Powstańców a także  zapoznali się z fragmentami ich wspomnień. Uczniowie wykonali również piękne kartki z życzeniami, które zostaną przesłane do żyjących bohaterów walk powstańczych.

koordynator projektu – Katarzyna Kowalewska

Sukces klasy II E

Klasa II E wygrała oczyszczacz powietrza do sali w Ogólnopolskim Konkursie „Drugie życie śmieci” będącym elementem edukacyjnej kampanii społecznej pt. ŚMIECI?! KTO TO WIDZIAŁ?! Organizatorem Konkursu był Tatrzański Park Narodowy.

Zabawy zimowe IC, IIE, IIIA

Kiermasz Bożonarodzeniowy

W  dniu 6 grudnia 2021 r.  w naszej szkole odbył się świąteczny  kiermasz  Bożonarodzeniowy zorganizowany przez  Zespół Wychowawczy Szkoły. Na  rozstawionych stoiskach  można było kupić oryginalne, ręcznie wykonane przez uczniów naszej  szkoły ozdoby świąteczne – przepiękne domki i choinki z pierników, choinkowe stroiki, kolorowe bombki, łańcuchy, świeczniki i świąteczne kartki . Nie  zabrakło  też  kawiarenki, a  w niej  świątecznych smaków – domowych  ciast, herbatki i kawy.  Różnorodne  słodkości wykonali dla nas  rodzice naszych uczniów. W świąteczny nastrój wprowadzała wszystkich muzyka  i śpiew kolęd płynący z sali gimnastycznej gdzie odbywał się konkurs kolęd. Zakupione świąteczne ozdoby pięknie przyozdobią  każdy dom  i wprowadzą wszystkich w radosny, odświętny nastrój. Już teraz życzymy Wszystkim Wesołych i Zdrowych Świąt Bożego Narodzenia przepełnionych rodzinnym ciepłem, radością i miłością, a  także  z całego serca dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom  za pomoc, wsparcie i zaangażowanie się w organizację  naszego świątecznego kiermaszu.

Mikołajki w klasie I C

Dnia 6 grudnia 2021 roku w klasie I C odbyły się Mikołajki. Dzieci obejrzały spektakl pt.:”Mikołaj, który zapomniał”, pokaz magika, a po powrocie do szkoły wzięły udział w Festiwalu kolęd i pastorałek, a także w kiermaszu świątecznym. To był wyjątkowy dzień.

Hej kolęda, kolęda!

Gdy Mikołaj odwiedzał uczniów w salach lekcyjnych, rozdając prezenty i cukierki, gdy  podziwialiśmy piękne prace na świątecznym kiermaszu i zajadaliśmy słodkości ze szkolnej kawiarenki, z sali gimnastycznej dochodziły anielskie dźwięki…. to śpiewali uczniowie klas
1-6 (jedna osoba z każdej klasy), w wykonaniu których usłyszeliśmy wybrane przez nich piosenki. Festiwal kolędy i pastorałki  to wielkie przeżycie szczególnie dla uczniów klas I, którzy po raz pierwszy stanęli na scenie jako soliści. Kolędom przysłuchiwała się komisja oraz publiczność złożona z uczniów naszej szkoły. Jury  nagrodziło wszystkich uczestników festiwalu oraz wyróżniło kilkanaścioro uczniów, których śpiew szczególnie zachwycił. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki świąteczne. Festiwal zakończyło wspólne kolędowanie.

Wyjście klasy I C do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wejherowie

Więcej zdjęć: https://www.pbpw.pl/examples/1109-lekcje-biblioteczne-2

Sukces ucznia klasy I C

Uczeń z klasy I  C Leon Łuszkiewicz został laureatem I WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO pt.” Moje Drzewko Bożonarodzeniowe” dla uczniów z klas I.
14 XII 2021 r. rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt. „Moje Drzewko Bożonarodzeniowe”, na który wpłynęło mnóstwo, bo aż 700 prac plastycznych: przepięknych, kolorowych, pomysłowych, ciekawych, zaskakujących starannością wykonania i ogromną inwencją twórczą.
Jury w składzie: Magdalena Kosater, Anna Bugajna, Aleksandra Drath oraz Małgorzata Finik oceniając prace brało pod uwagę :
– zgodność pracy z tematem konkursu
– oryginalność
– kreatywność
– walory estetyczne
– dobór technik i środków plastycznych.

Short Term Staff Training Activity, held from 29/11/2021 to 03/12/2021 at the host institution Szkoła Podstawowa nr 9 in Wejherowo, Poland

W aktywnościach odbywających się w Szkole Podstawowej nr 9 w ramach realizacji projektu ‘Find My Echo in You’ wzięło udział 5 nauczycieli z Turcji, po 4 nauczycieli z Macedonii i Bułgarii, 7 nauczycieli i specjalistów z Polski oraz 10 polskich uczniów. Podczas trwającej 5 dni mobilności uczestnicy brali udział w warsztatach na terenie szkoły, poznawali okolice i miejsca związane z historią i kulturą naszego kraju oraz mogli zapoznać się z charakterystyczną sztuką naszego regionu. Spotkanie zaowocowało ustaleniami dotyczącymi dalszych etapów projektu, nawiązaniem przyjaźni oraz wieloma pomysłami na wykorzystanie nowych pomysłów w pracy z uczniami, rodzicami, nauczycielami.

29.11.2021

Wizyta gości zaczęła się od tradycyjnego polskiego powitania chlebem i solą. Po powitaniu i krótkiej wizycie w gabinecie pani dyrektor szkoły, udaliśmy się na aulę, gdzie zaplanowane były aktywności na przełamanie lodów. Zadania te w zabawny sposób pozwoliły nam zapamiętać swoje imiona i dowiedzieć się czegoś o sobie.

Następnie, uczniowie klas 7 i 8 przedstawili wykonane przez siebie prezentacje dotyczące naszych krajów partnerskich. Goście mogli dowiedzieć się, jak ich kraje widziane są oczami naszych uczniów. Na koniec wyzwanie – krótka lekcja języka polskiego. Nauczyciele z zagranicy uczyli się podstawowych pojęć w języku polskim, a następnie rywalizowali ze sobą rozwiązując quiz w aplikacji Quizziz.

Potem wizytujący udali się na spacer, zapoznając się z dwoma budynkami naszej szkoły. Zobaczyli oni, jak wyposażone są sale lekcyjne, sala komputerowa, sala językowa, mieli możliwość porozmawiania z uczniami, zobaczenia zaplecza sportowego. Dało to możliwość zapoznania się z polskim systemem edukacji, zauważenia podobieństw i różnic między naszymi krajami w tym aspekcie.

30.11.2021

Warsztatom tego dnia przyświecało hasło: Emocje i Komunikacja, gdyż pojęcie empatii bez nich nie istnieje. Pierwszym zadaniem, jakie czekało na uczestników było wybranie karty obrazkowej, która w jakiś sposób odzwierciedlała ich stan emocjonalny w danym momencie, ich energię. Dzięki temu zadaniu mogliśmy stwierdzić w jakim nastroju znajdują się uczestnicy zabawy, staraliśmy się zrozumieć ich emocje i łatwiej dzięki temu było dopasować dynamikę kolejnych zadań. Następnym wyzwaniem była aktywność: Kanapka. Zadaniem uczestników podzielonych na grupy było napisanie przepisu na kanapkę, podczas gdy jedna z osób wykonuje wszystkie polecenia. W rezultacie żadnej z grup nie udało się stworzyć właściwego przepisu, a to z uwagi na pułapki komunikacyjne. Zadanie miało na celu uświadomić uczestnikom, iż na co dzień posługujemy się dużymi skrótami myślowymi, zakładając, że nasz rozmówca zrozumie o co nam chodzi. Tymczasem nie zawsze tak się dzieje, co często doprowadza do niezrozumienia drugiej osoby. Właściwy sposób komunikowania się i brak założeń na temat rozmówcy, daje możliwość pełnego zrozumienia, a co za tym idzie otwiera drogę do wykazania się empatyczną postawą.

Podczas kolejnego zadania zabraliśmy uczestników na bezludną wyspę, gdzie działając w grupach musieli wykazać się kreatywnością, wyobraźnią, umiejętnością współpracy i przywództwa. Nauczyciele biorący udział w zadaniu: Bezludna Wyspa otrzymali „torebki przetrwania”, w których znajdowały się pozornie nie związane ze sobą przedmioty – od balona, poprzez papierową chusteczkę, aż do gumowej kaczuszki. Zadaniem uczestników było wcielenie się w rozbitków oraz wymyślenie sposobu na przetrwanie, używając przedmiotów, którymi dysponowali. Efektem zadania było dojście do wniosku, że wykazując się współpracą i empatią, nawet gdy ma się niewiele, można sobie poradzić w najgorszych warunkach. Że do przetrwania potrzebne nam jest wsparcie drugiego człowieka, który pobudza w nas chęć do walki oraz kreatywność.

Ostatnim warsztatem zaplanowanym na ten dzień, było zadanie związane z pojęciem komunikacji niewerbalnej. Uczestnicy, wcielając się w role dzikich zwierząt – naśladując ich ruchy i dźwięki mieli za zadanie ustawić się od najmniejszego do największego zwierzęcia. Nauczyciele wykazali się umiejętnościami podzielności uwagi oraz obserwacji. Wcielając się w dane zwierzę musieli jednocześnie obserwować pozostałych, aby wiedzieć na którym miejscu w szeregu stanąć. Mowa niewerbalna pomaga w przekazywaniu emocji, cech osobowości, intencji, oczekiwań wobec rozmówcy, wzmacnia efekt wypowiadanych słów lub dźwięków, uwidacznia cechy temperamentne, tak więc jest kluczowym pojęciem jeśli chodzi o kształcenie postaw empatycznych.

Po udanych zajęciach w szkole, udaliśmy się z wizytą do prezydenta miasta Wejherowa i w tym celu odwiedziliśmy Urząd Miasta, który znajduje się w Ratuszu Miejskim. Prezydent Krzysztof Hildebrandt zapoznał gości z historią miasta Wejherowa, przekazał pamiątkowe albumy i zaprosił do zwiedzenia zabytkowego Ratusza oraz znajdujących się w nim sal historycznych. Po spotkaniu mieliśmy okazję zwiedzić największe zabytki Wejherowa, wraz z przewodniczką Aleksandrą Kurowską-Susdorf – kościół, który jest najstarszym budynkiem w mieście i znajdującą się w nim kryptę ze szczątkami założyciela miasta i jego rodziny, rynek miejski z pomnikiem założyciela, pałac znajdujący się w kompleksie parkowym oraz słynną w całym regionie kalwarię, która jest 3cim najstarszym miejscem tego typu w Europie.

01.12.2021

Tego dnia goście mieli możliwość aby zwiedzić ważne dla naszego regionu miejsca. Pierwszym przystankiem było Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Odwiedzający mogli na własne oczy zobaczyć najdłuższą deskę świata, największe pianino świata, odwiedzić Dom Do Góry Nogami, który jest alegorią współczesnego świata, w którym tradycja i system wartości zostały postawione na głowie. Szymbark położony jest w samym sercu Kaszub i podczas wizyty w tym miejscu można zdobyć wiedzę na temat historii naszego kraju i regionu i kaszubskich tradycji.

Kolejnym przystankiem podczas wycieczki był zamek Malbork, wpisany na listę UNESCO w 1997 roku. Jest to największy z zachowanych w Europie średniowiecznych zamków. Trzyczęściowa twierdza obronna w stylu gotyckim składa się z Zamku Niskiego, Zamku Średniego i Zamku Wysokiego.

Ostatnim miejscem, do którego się udaliśmy był Gdańsk, gdzie uczestnicy wycieczki mogli spędzić czas na jarmarku bożonarodzeniowym lub wybrać się na spacer uliczkami starego miasta. Jest to miasto z ponad 1000 letnią tradycją, morska stolica Polski i jeden z największych portów nad Bałtykiem.

Zwiedzanie miejsc ważnych kulturowo i historycznie, pozwoliło naszym gościom lepiej poznać Polskę, nasze tradycje i lepiej zrozumieć ludzi, którzy tu mieszkają.

02.12.2021

Pierwszym warsztatem przygotowanym na ten dzień była zabawa pod tytułem: Baśń o plemionach. Prowadzący zajęcia czytał historie o 3 różnych plemionach zamieszkujących krainę fantazji. Uczestnicy podzieleni na grupy mieli za zadanie ucharakteryzować się odpowiednio do plemienia, jakie reprezentują. Każda grupa wyglądała inaczej, inaczej się zachowywała oraz przyświecały jej inne wartości. Członkowie plemion odgrywali scenki, które ich charakteryzowały. W trakcie przebiegu historii, członkowie plemion zauważyli i docenili wartości pozostałych plemion i przejęli niektóre z nich. Zabawa kończy się stworzeniem jednego wielkiego plemienia nazwanego plemię empatii, w którym różnice między uczestnikami zostają zatarte. Celem aktywności jest ukazanie, że pomimo tego, iż wszyscy na pierwszy rzut oka się różnimy to dzięki empatii jesteśmy w stanie zobaczyć w drugim człowieku coś, czego nam być może brakuje. Empatia sprawia, że jesteśmy bardziej świadomi swoich wzajemnych potrzeb i stajemy się sobie bliżsi.

Podczas trwania mobilności, uczestnicy dużo dowiedzieli się o Kaszubach – regionie w którym leży Wejherowo. Zapoznali się z tradycyjnym wzornictwem, haftem kaszubskim, poznali historię, język, tradycyjne stroje i tradycje kaszubskie a zwieńczeniem tego były kolejne warsztaty. Zadaniem uczestników było pomalowanie toreb w tradycyjne, kaszubskie kwiaty, używając farb akrylowych i własnej inwencji twórczej.

Tego samego dnia nastąpiła ceremonia wręczenia certyfikatów uczestnictwa dla wszystkich uczestniczących oraz podziękowań dla osób zaangażowanych w tą mobilność.

03.12.2021

Ostatni dzień mobilności zaczął się od występów artystycznych uczniów naszej szkoły. Na początek uczniowie klas 8 zatańczyli poloneza. Jest to polskim narodowy taniec reprezentacyjny o charakterze korowodowym.  Od wieków stanowił on ważną część balów i różnych uroczystości. Następnie, nasi goście byli świadkami kaszubskich tańców – Szewc i Kowal przygotowanych przez najmłodszych uczniów szkoły. Nauczyciele krajów partnerskich wysłuchali też piosenek i wierszy w języku kaszubskim.

Ostatnim zadaniem, które podsumowywało mobilność, było sprawdzenie ile wiadomości na temat naszej szkoły i Polski zdobyli nasi goście. Podzieleni na grupy rywalizowali tańcząc taniec kaszubski, powtarzając polskie łamańce językowe, rysując portret założyciela miasta oraz odpowiadając na pytania quizzowe.

Następnie w szkole zrealizowano pożegnanie z udziałem nauczycieli naszej szkoły oraz gości z krajów partnerskich.

Publikacje o wydarzeniu w portalach wejherowskich:

http://www.wejherowo.pl/artykuly/wejherowo-gosci-nauczycieli-z-turcji-bulgarii-i-macedonii-polnocnej-a8224.html

https://www.nadmorski24.pl/aktualnosci/52030-nauczyciele-z-turcji-bulgarii-i-macedonii-polnocnej-przyjechali-do-wejherowa

Konkurs świąteczny z j. niemieckiego – wyniki

Dnia 15 grudnia 2021 r  wśród klas 7 i 8 odbył się konkurs z j. niemieckiego – wirtualny Escape Room (pokój zagadek) „Die Flucht aus den USA”.

Wzięło w nim udział 32 uczniów. Celem konkursu było rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań językiem niemieckim, utrwalenie słownictwa oraz zagadnień gramatycznych przy wykorzystaniu narzędzi TIK.

Miejsce pierwsze zdobył uczeń kl. 8b – Jakub Żórawski

Miejsce drugie zdobył uczeń kl. 7g – Piotr Kukowski

Miejsce trzecie natomiast uczeń kl. 7h – Marcel Pełka

Anna Kleppin- Formela

Wymiana kartek świątecznych ze szkołami z Europy

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Z tej okazji, aby przybliżyć uczniom nieco zapomnianą już tradycję wysyłania życzeń świątecznych pocztą, na tradycyjnych kartkach świątecznych, a nie przez SMS, e – mail czy portale społecznościowe nasza szkoła zorganizowała wymianę pocztówkową ze szkołami z Niemiec, Włoch, Chorwacji, Dani , Czarnogóry oraz Słowacji.

Już od połowy listopada 2021 r. uczniowie klas 7 i 8 własnoręcznie i z dużym zaangażowaniem przygotowywali kartki bożonarodzeniowe. Zabawę połączyli z nauką, ponieważ życzenia zostały napisane w języku niemieckim.

Uczniowie życzyli sobie wzajemnie m. in Frohe Weihnachten, Gesundheit, einen guten Rutsch ins neue Jahr.

Anna Kleppin- Formela

Marta Dettlaff

Świąteczne ozdabianie pierników

Piękny, korzenny zapach pierników, jest jednym z zapachów kojarzących się ze zbliżającymi Świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie klasy I D mieli okazję poczuć namiastkę świątecznej atmosfery. Z ogromnym entuzjazmem i zaangażowaniem ozdobili pierniki, których walory smakowe będą mieli okazję docenić podczas spotkań wigilijnych.

Wigilie klasowe

Ten tydzień w naszej szkole był wyjątkowy. Odbyły się wigilie klasowe. Uczniowie śpiewali kolędy, wymieniali się upominkami, oglądali świąteczne filmy. Wszyscy składali sobie świąteczne życzenia, częstowali się słodyczami i pysznościami, które zagościły na klasowych stołach.

Nasze Boże Narodzenie

Ten tydzień  z wielu powodów był w naszej szkole wyjątkowym tygodniem. Od poniedziałku zacznie się nauczania zdalne, a potem zimowa przerwa świąteczna i znowu zdalne lekcje.  Tym bardziej cieszy fakt, że dla części klas szkoła była nie tylko miejscem nauki, ale też świątecznych spotkań  z wychowawcą, podczas których uczniowie dzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy i  obdarowali się drobnymi upominkami. Te prawdziwe święta  spędzimy w domu, wśród najbliższych, ale w tym tygodniu przeżywaliśmy wspólnie nasze szkolne Boże Narodzenie. Niech więc świąteczny czas  upłynie w zdrowiu, dostatku i w atmosferze wzajemnej życzliwości. Wszystkiego dobrego!

Akcja charytatywna „Paczuszka dla maluszka”

Kochani Dobroczyńcy,

od pierwszego grudnia wspólnie zaangażowaliśmy się w ogólnopolską  bożonarodzeniową akcje, do której od 2013 r., w świątecznej atmosferze, zaprasza Fundacja Małych Stópek. W tym roku zbieraliśmy paczuszki dla DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ w Wejherowie.

Dzięki Waszemu zaangażowaniu udało się zebrać ponad 80 paczuszek. We wtorek 21.12.2021r w imieniu całej społeczności szkolnej z uczniami naszych zerówek przekazaliśmy je pracownikom DPS-u. Bardzo dziękujemy za Waszą pomoc i udział w tej akcji. Jesteście wspaniali.

Sukces uczennicy z klasy II E

Julia Wariasz uczennica klasy II E zdobyła I miejsce w konkursie rysunkowym w ramach XIV Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Stanisław Herman Lem – inspiruje” zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Wejherowie.

Wyzwanie czytelnicze w klasie II E

Przez cały grudzień uczniowie z klasy II E brali udział w wyzwaniu czytelniczym zorganizowanym przez wychowawcę. Zadaniem uczniów było codzienne czytanie przez co najmniej 20 minut.

Laureaci wyzwania czytelniczego:

I miejsce: Izabela Jabłonowska

II miejsce: Anna Jaskulska

III miejsce: Maciej Pilipionek

Wyróżnienia: Oliwier Błażk, Agata Patok, Nikodem Perszon, Bartek Sobiecki, Olek Topa, Lena Tyszko, Julia Wariasz, Dawid Żółtowski.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Podziękowanie – akcja Paczuszka

Bilet do biblioteki dla klas II – III

Z okazji powrotu do nauki stacjonarnej biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas II i III do udziału w akcji czytelniczej „Bilet powrotny do biblioteki”. Akcja jest formą zabawy, do której zapraszamy także rodziców. Chętni uczniowie otrzymują bilety powrotne do biblioteki, na których znajdują się ikonki ilustrujące kategorie książek oraz legenda. Bilet działa jak kupon rabatowy w sieciówkach. Podczas każdej wizyty w bibliotece uczeń wybiera sobie książkę z danej kategorii. Po oddaniu nauczyciel-bibliotekarz kasuje odpowiednią ikonkę. Po skasowaniu całego biletu uczeń otrzymuje dyplom lub nagrodę. Akcja zakończy się w kwietniu tego roku.

Wyjście klasy I C do Powiatowej Biblioteki Publicznej

Dnia 11.01.2022 roku klasa I C wzięła udział w kolejnej lekcji bibliotecznej pt.: „Jakie zawody wykonują rodzice”. Na zajęcia uczniowie przygotowali rzeczy, które wiążą się z zawodami wykonywanymi przez ich rodziców. Pośród zawodów wykonywanych przez rodziców uczniów min. znalazły się: wykładowca akademicki, programista, księgowa, fizjoterapeutka, kontroler jakości, psycholog, nauczyciel. Uczniowie chętnie opowiadali czym zajmują się ich rodzice. Świetnie orientowali się na czym polega praca ich mam i tatusiów. Po wysłuchaniu zagadek dzieci wykonały zadania przygotowane przez panią bibliotekarkę. Uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnych zajęć w bibliotece.

https://www.pbpw.pl/examples/1124-lekcje-biblioteczne-7

Wyjście klasy I D do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wejherowie

Dwa ognie usportowione

W dniu 20.01.2022r odbyły się ZAWODY miejskie wśród dzieci z rocznika 2011.

Naszą szkołę reprezentowali w kategorii dziewcząt:  CHOROSZEWSKA EMILIA 4 B, HEWELT LILIANNA 4B, JOSNOWSKA KAROLINA 4B, GIERSZEWSKA AMELIA 4E, KREFTA PAULINA, PLICHTA KLAUDIA 4E, SOKOLOWSKA ZUZANNA, SZAMOCKA WIKTORIA 4B

w kategorii chłopców: BENZMER ARTUR 4E, BEDNARSKI TOMASZ 4C, FORMELA FILIP 4E, LATACZ JAN 4A, MROZEK-GLISZCZYNSKI SZYMON 4C, POTRYKUS NIKODEM 4C, RYBICKI KRZYSZTOF 4A

Obie drużyny zajęły   II miejsce.

Opiekunowie drużyn:  A. Dawidowska  B. Kruwelski

Zajęcia przyrodnicze

Dnia 27.01.2022 roku klasy I C i II C uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych pt.: „Nietoperze” zorganizowane przez Dział Edukacji Przyrodniczej w Wejherowie. W czasie zajęć uczniowie mieli okazję poznać gatunki nietoperzy, ich zwyczaje, wysłuchać ciekawostek, poznać siedlisko nietoperza, który osiedlił się w naszym mieście. Na zakończenie wykonali zadanie przygotowane przez edukatora. Dzieci wróciły pełne wrażeń do szkoły i już czekają na kolejne zajęcia pt.: „Uczucia wśród zwierząt”.

Zabawy karnawałowe

Karnawał to wspaniały okres zimowych zabaw, a także nieodłączny element dzieciństwa. Jest on atrakcją i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki, dostarcza im wielu przeżyć, radości i zadowolenia.

W drugim tygodniu lutego w klasach młodszych odbyły się bale karnawałowe. W szkole można było zobaczyć kolorowe postacie. Dzieci przebrały się za bohaterów bajek i nie tylko. Można było spotkać wróżki, królewny, jednorożce, kowbojów, ZORRO, Batmana … nie sposób zliczyć wszystkich postaci.

Zajęcia przyrodnicze klasa I D

1 lutego 2022 r. uczniowie klasy I D wzięli udział w zajęciach przyrodniczych na temat „ Uczucia wśród zwierząt ”. Podczas spotkania dzieci poznały ciekawostki z życia różnych gatunków zwierząt oraz sposoby w jaki okazują sobie uczucia przyjaźni, sympatii, troski, a nawet miłości. Na pamiątkę uczniowie otrzymali książeczki edukacyjne. To były ciekawe i pouczające zajęcia.

Dzień Bezpiecznego Internetu w klasach młodszych

Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 obchodzić będziemy 8 lutego. W związku z trwającą pandemią, klasa IE postanowiła zrealizować przedstawienie dotyczące bezpieczeństwa online z wykorzystaniem potencjału internetu. Zachęcamy do obejrzenia, a Rodziców i Opiekunów odsyłamy do stronki:

https://www.domowezasadyekranowe.fdds.pl/

Staramy się ze wszystkich sił

Dnia 10 lutego 2022 r. klasa I C uczestniczyła już po raz trzeci w zajęciach czytelniczych w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie. Zajęcia jak zawsze były ciekawe i pouczające. Więcej informacji: https://www.facebook.com/1539171496343405/posts/2925944174332790/

Zajęcia przyrodnicze klasa I C

Z okazji zbliżających się Walentynek klasa I C uczestniczyła w zajęciach pt.: „Uczucia wśród zwierząt” w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Wejherowie. Uczniowie dowiedzieli się, że zwierzęta mają pewne cechy związane z empatią np.: wśród małp młode pozbawione rodzica bywa przyjmowane przez innego osobnika do rodziny i wychowywane jak własne. Na zakończenie zajęć dzieci rozwiązały zadania i otrzymały nagrody. To były bardzo interesujące zajęcia.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2022

W tym roku szkolnym ten dzień, a właściwie tydzień obchodziliśmy w naszej szkole w drugim tygodniu lutego, ponieważ  21 lutego mamy ferie zimowe.

Klasy I-III

W klasach młodszych w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w lutym odbyły się zabawy językiem polskim w roli głównej.

Rozwiązywaliśmy zagadki językowe i rebusy. W czasie przerw ćwiczyliśmy „Łamańce językowe”. Niecodzienne zabawy polszczyzną wzbudziły wiele emocji i radości, a także dostarczyły pokaźną porcję nowej wiedzy.

Klasy IV

W klasach czwartych obchody składały się z dwóch konkursów: Łamańce językowe oraz Zabawy językiem polskim.

Zabawy językiem polskim

Odbywały się w ramach lekcji języka polskiego. Uczniowie rozwiązywali zadania, np. poprawiali tytuły znanych bajek, szukali ukrytych w wyrazach wyrazów, układali najdłuższy wyraz z podanych liter. Musieli też wykazać się znajomością tabliczki mnożenia, by rozwiązać hasło.

Łamańce językowe

Bzyczy bzyg znad Bzury zbzikowane bzdury, bzyczy bzdury, bzdurstwa bzdurzy i nad Bzurą w bzach bajdurzy, bzyczy bzdury, bzdurnie bzyka, bo zbzikował i ma bzika!

A oto wierszyki, co łamią języki!

Ale nie uczniów z klas czwartych, którzy w dniu 9 lutego 2022 roku stanęli do rywalizacji o miano Mistrza Łamańców Językowych. Spośród wszystkich klas czwartych nauczyciele poloniści wytypowali dziesięcioro przedstawicieli, którzy w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, chcieli się popisać wyraźną wymową. Oczywiście swoimi zdolnościami zaskoczyli wszystkich, a szczególnie jury.

Tytuł Mistrza Łamańców Językowych uzyskała Magdalena Gołąbek uczennica z klasy IVe.

Natomiast tytuł Wicemistrza otrzymały: Liliana Bemke z klasy IVa oraz Julia Grabda z klasy IVc.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przygotowały panie: Anna Chodak, Barbara Pawłowicz i Aleksandra Rohde

Pomoc dla Ukrainy

Społeczność naszej  szkoły  przyłączyła się do zbiórki na rzecz Ukrainy. Pierwsza partia zebranej żywności, artykułów higienicznych i medycznych zostanie przekazana na granicę z Ukrainą w tym tygodniu. Zbiórka trwała dalej, Ukraina najbardziej potrzebuje pomocy i darów w zakresie materiałów opatrunkowych (bandaże, gazy, chusty, środki dezynfekcyjne, itp.).

Klasa I C zajęcia przyrodnicze

Dnia 3 marca br. klasa I C uczestniczyła w kolejnych zajęciach przyrodniczych pt.: „Ptaki drapieżne”.

Dzień Kobiet w klasach młodszych

Finał Wojewódzkiego Konkursu „Józef Rufin Wybicki i jego epoka”

W roku szkolnym 2021/2022 Szkoła Podstawowa nr 9 w Wejherowie zorganizowała Wojewódzki Konkurs „Józef Rufin Wybicki j jego epoka”. Inicjatorką  pomysłu była p. dyrektor Olga Tomaszewska. Konkurs zorganizowano z okazji przypadającej w tym roku (2022) dwusetnej rocznicy śmierci Józefa Wybickiego.

Do udziału w konkursie zaproszono szkoły podstawowe województwa pomorskiego. Udział zgłosiły drużyny z 15 szkół. Ostatecznie w konkursie wzięło udział 14 szkół. Były to szkoła z Parchowa, Trzebielina, Włynkówka, Garczegorza, Łebienia, Góry, Częstkowa, Bolszewa, Rumi (SP nr 1 i Publiczna Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek im. Świętej Rodziny), Kamnicy, Gostkowa, Wejherowa (SP nr 9 i SP nr 11).  Konkurs składał się z dwóch etapów.

I etap składał się z:

– dwóch testów wiedzy
Uczniowie mogli wcielić się w badaczy, poszukiwaczy, ponieważ nie rozwiązywali testu konkretnego dnia o wyznaczonej porze, tylko mieli czas na znalezienie odpowiedzi na pytania w literaturze przedmiotu i odesłanie ich do wyznaczonego terminu organizatorom.

– zadania graficznego
Drużyny tworzyły pocztówki z okazji uchwalenia roku 2022 rokiem Józefa Wybickiego.

– zadania multimedialnego, które polegało na stworzeniu prezentację na temat 15 wybranych miejsc związanych z Józefem Wybickim.

Do finału zakwalifikowało się 5 drużyn:

  • Rufinowie ze Szkoły Podstawowej im. Sportowców Polskich w Trzebielinie
  • Drużyna Mandarynek z Zespołu Szkół im. Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof w Garczegorzu
  • Łebieńskie Rufinki z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łebieniu
  • Wybitni ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie
  • ToPaKa z 11stki ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Wejherowie.

 

Patronat honorowy nad konkursem objęło Kuratorium Oświaty w Gdańsku i Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, a patronat naukowy Gdańskie Towarzystwo Naukowe.

Z ramienia GTN z organizatorami współpracowała pani prof. dr. hab. Irena Kadulska i pan dr Piotr Kąkol, którzy służyli pomocą i radą, a podczas uroczystości finałowej byli m.in. członkami Komisji Konkursowej.

10 marca 2022 r. odbył się w auli Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie II etap konkursu.

W czasie rozgrywek finałowych przedstawiciel każdej  drużyny miał za zadanie wcielić się w postać Józefa Wybickiego i wygłosić mowę zaczynającą się od słów: „Napisałem „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, bo/ ponieważ/dlatego, że”.

Oprócz tego zadania, uczniowie rozwiązywali krzyżówkę, łączyli imiona z nazwiskami postaci związanych z Józefem Wybickim, odszyfrowywali wiadomość  (zastosowano szyfr Cezara), zamieniali cyfry rzymskie na arabskie i wykonywali zadanie z otrzymanymi w ten sposób datami, a także odpowiadali na pytania związane z życiem i działalnością autora polskiego hymnu.

W Komisji Konkursowej zasiadali: pani prof. dr hab. Irena Kadulska, pan dr Piotr Kąkol (pracownik Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego), pani Karolina Czonstke-Świątkowska (pracownik Wydziału Historii Uniwersytetu Gdańskiego), pani Iwona Damaszke (nauczyciel języka polskiego w SP 9 w Wejherowie) oraz pani Barbara Ziemann (nauczyciel języka polskiego w SP 9 w Wejherowie – przewodnicząca komisji).

Tego dnia oprócz konkursu wiedzy finaliści wzięli udział w Sympozjum młodych znawców Józefa Wybickiego. Słowo wstępne wygłosił pan dr Piotr Kąkol. Następnie przedstawiciel każdej drużyny odczytał referat na wybrany wcześniej temat. Odczytano następujące referaty:

  1. Józef Wybicki – innowator? (Szkoła Podstawowa im. Sportowców Polskich w Trzebielinie)
  2. Przywiązanie Józefa Wybickiego do Wielkopolski.( Szkoła Podstawowa w Łebieniu)
  3. Józef Wybicki jako wizytator Komisji Edukacji Narodowej w szkołach wileńskich (Szkoła Podstawowa nr 11 Wejherowo)
  4. Współpraca Józefa Wybickiego z Janem Henrykiem Dąbrowskim. (Szkoła Podstawowa nr 9 Wejherowo)
  5. Józef Wybicki – wędrowiec. (Szkoła Podstawowa w Garczegorzu)

Sympozjum podsumowała pani prof. Irena Kadulska, która jest jednym z najlepszych znawców Józefa Wybickiego.

Podczas tej wspaniałej uroczystości finaliści wraz z opiekunami oraz zaproszeni goście:

–  wysłuchali  koncertu pianistycznego w wykonaniu pani dr hab. Witosławy Frankowskiej (utwory J. S. Bacha i polonezy) oraz pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru szkolnego pod dyrekcją pani dr Aleksandry Janus

– obejrzeli sceny z życia Józefa Wybickiego  w oparciu o „Pamiętniki  Józefa Wybickiego”  oraz  taniec z flagami w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w reżyserii pani Barbary Pawłowicz

– oglądali wystawę prac absolwentów szkoły zatytułowaną „Działanie ducha Józefa Wybickiego”.

Uczestnicy konkursu wykazali się ogromną wiedzą i zaangażowaniem.

Wyniki konkursu wiedzy – II etapu Wojewódzkiego Konkursu „Józef Wybickie i jego epoka”:

I miejsce – Wybitni ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie

II miejsce – Łebieńskie Rufinki ze Szkoły Podstawowej w Łebieniu

III miejsce – Rufinowie ze Szkoły Podstawowej im. Sportowców Polskich w Trzebielinie

Wyróżnienie – Drużyna Mandarynek ze Szkoły Podstawowej w Garczegorzu oraz
ToPaKa z 11 stki ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Wejherowie.

Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody indywidualne, opiekunowie podziękowania, a każda szkoła sadzonkę dębu, na wzór dębu Wybickiego w Będominie, który będzie żywą i długowieczną pamiątką obchodów 200 rocznicy śmierci Józefa Wybickiego, Szkoły, które zajęły I, II i III miejsce otrzymały ponadto ufundowane przez Państwa Kadulskich  medale pamiątkowe (I miejsce – z wizerunkiem Józefa Wybickiego, II miejsce – z wizerunkiem Jana Henryka Dąbrowskiego, III miejsce – z wizerunkiem ks. Józefa Poniatowskiego).

Zwycięską drużynę przygotowała pani Lucyna Kozielecka.

Pod koniec uroczystości wszyscy obecni skosztowali tortu, na którym widniał portret Józefa Wybickiego według grafiki absolwentki Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie pani Anny Bach. Grafika z portretem Józefa Wybickiego została wykonana przez panią Annę Bach na tą uroczystość i przekazana na ręce Dyrektora Szkoły – pani Olgi Tomaszewskiej.

Uroczystość prowadzili: pani Izabela Grzenkowicz i pan Wojciech Kurowski.

Dekorację wykonała pani Beata Hinc.

Konkurs zorganizowały panie: Barbara Ziemann i Aleksandra Rohde.

SYMPOZJUM MŁODYCH ZNAWCÓW JÓZEFA WYBICKIEGO
– 10.03.2022 r.

REFERATY

  1. Józef Wybicki – innowator?

(Szkoła Podstawowa im. Sportowców Polskich w Trzebielinie, „Rufinowie”: Natalia Fijałkowska, Hubert Bruski, Grzegorz Skwierawski)

  1. Przywiązanie Józefa Wybickiego do Wielkopolski.

(Szkoła Podstawowa w Łebieniu, „Łebieńskie Rufinki”: Katarzyna Klawikowska, Maja Białaszewska, Paulina Borzęcka)

  1. Józef Wybicki jako wizytator Komisji Edukacji Narodowej w szkołach wileńskich.

(Szkoła Podstawowa nr 11 im. Teodora Bolduana w Wejherowie, ToPaKa z 11stki: Tobiasz Komisarczyk, Patryk Olewczyński, Kalina Stark)

  1. Współpraca Józefa Wybickiego z Janem Henrykiem Dąbrowskim.

(Szkoła Podstawowa nr 9 im. Generała Józefa Wybickiego w Wejherowie, „Wybitni”: Weronika Rost, Patryk Grochowski, Jakub Kosecki)

  1. Józef Wybicki – wędrowiec.

(Zespół Szkół im. Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof w Garczegorzu – Szkoła Podstawowa, „Drużyna mandarynek”: Julian Rzepka, Karolina Jurczyk, Kinga Zelewska)

Referaty -plik do odczytu 

PROFI IN DEUTSCH

W piątek 11 marca 2022 r. w Powiatowym Zespole Szkół nr 4 w Wejherowie odbył się finał konkursu języka niemieckiego dla uczniów szkół podstawowych „Profi in Deutsch”. Uczestników finału wyłoniono na podstawie testu pisemnego przeprowadzonego w macierzystych placówkach ( I etap)  oraz sprawdzeniu wiadomości i umiejętności za pomocą aplikacji internetowej ( II etap).

Miło nam poinformować, że do finału , który miał formułę znanego programu telewizyjnego pt. „Jeden z dziesięciu”, zakwalifikował się uczeń naszej szkoły – Jan Szczerkowski.

Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych, zwłaszcza, że znajomość języków obcych to dziś ważny element planowania przyszłości i kariery zawodowej.

Marta Dettlaff

Anna Kleppin- Formela

Zdrowe kanapki

Dnia 11 marca br. klasa I C wykonała „śmieszne” kanapki. Dzieci jednogłośnie stwierdziły, że kanapki były nie tylko śmieszne, ale przede wszystkim zdrowe i pyszne. Przygotowanie kanapek sprawiło uczniom wiele radości.

Konkurs plastyczno-językowy

Uczniowie klas I-III wzięli udział w szkolnym konkursie plastyczno-językowym My Picture Dictionary. Konkurs polegał na zobrazowaniu dowolną techniką wybranego przez siebie angielskiego słowa. Celem konkursu było wzbudzenie zainteresowania językiem angielskim oraz rozwijanie kreatywności i umiejętności plastycznych. Dziękujemy wszystkim za piękne i pomysłowe prace. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce- Agata Glac kl. I c

II miejsce- Amelia Tomys kl. II c oraz Izabela Jabłonowska kl. II e (ex aequo)

III miejsce- Wiktoria Mrozowska kl. II d oraz Wiktoria Brieger kl. II a (ex aequo)

Wyróżnienia: Marcin Magrian kl. II d, Kacper Sulkowski kl. I c, Polina Shvets kl.IIc.

Dziękujemy wszystkim za piękne i pomysłowe prace. Przypomnijmy, że prace były oceniane pod względem poprawności językowej oraz ciekawego, twórczego ujęcia tematu.

Hanna Urban

Katarzyna Kowalewska

Apele  z okazji 77 rocznicy zwycięstwa nad nazizmem w mieście Wejherowie

W latach 1939-1945 miała miejsce II wojna światowa.

9.09.1939 ok. godziny 10.00 wojska niemieckie zajęły miasto Wejherowo. Po niemal sześciu latach 12 marca 1945 roku  Wejherowo zostało wyzwolone spod hitlerowskiej okupacji. Z tej okazji w szkolnej auli odbyły się uroczyste apele poświęcony 77 rocznicy wyzwolenia naszego miasta.

Klasy młodsze

Dnia 11 marca 2022 r. o godzinie 11.15  w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Wyzwolenia Wejherowa, który przygotowała klasa III D wraz z wychowawcą Aleksandrą Langa. Uczniowie przedstawili wspomnienia w przeddzień wyzwolenia Wejherowa spisane przez świadka  tamtych wydarzeń Bronisława Nietykszy. Klasa III D uświetniła swój występ piosenkami oraz wierszami autorstwa uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Wejherowie. Akompaniowała pani Beata Fokcińska.

Klasy starsze

W piątek 11 marca 2022 r. na auli odbył się apel, podczas którego przedstawiono dzieje Wejherowa i jej mieszkańców w czasie II wojny światowej.   Ponadto uczniowie zobaczyli prezentację zawierającą zdjęcia i ilustracje miejsc, pomników związanych z II wojną światową znajdujące się w Wejherowie.

Apel przygotowali uczniowie z klasy 7d wraz z wychowawcą.

Miejskie Podchody z okazji Rocznicy Zakończenia Faszyzmu w mieście Wejherowo

Klasa I C lekcja biblioteczna

https://www.pbpw.pl/examples/1176-lekcja-biblioteczna-18-03-2022

Warsztaty robienia pizzy w klasach II D i II E

Rozstrzygnięcie konkursu „Mój przyjaciel kot”

W Szkolnym Konkursie  Plastycznym „Mój przyjaciel kot” brali udział uczniowie klas I -III.

Celem konkursu było  kształtowanie pozytywnej postawy wobec kotów oraz uwrażliwienie na ich los oraz promowanie twórczej  aktywności młodych plastyków, rozwijanie ich wyobraźni i pomysłowości.

To już kolejna edycja „kociego” konkursu, w którym uczestnicy musieli  wykonać dowolną techniką płaską pracę plastyczną. Prace oddane przez młodych artystów wyrażały ich pomysły w bardzo atrakcyjny sposób i charakteryzowały się m. in. różnorodnością technik: wyklejanki, wydzieranki, obrazy malarskie, pastele olejne,  wyszywanki i wylepianki z plasteliny.

Prace były oceniane pod względem doboru środków wyrazu plastycznego, oryginalności, sposobu interpretacji tematu, oraz walorów estetycznych.

Napłynęło bardzo dużo pięknych prac.

Zwycięzcy konkursu:

I miejsce

Lena Niżnik  z klasy I A

II miejsce

Karolina Ferra   z klasy III B

III miejsce

Tomasz Kozioł z klasy I A

Wyróżnienia: Milena Hramitko II E, Wiktoria Mrozowska II D, Aleksandra Mathea I A, Amelia Mach kl. I A, Szymon Żełudkowski kl. I C, Wojciech Kamiński kl. II D

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

“Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.”

(J. Korczak)

Dnia 17 marca 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 9  w Wejherowie śmiało się tyle dzieci, że Janusz Korczak byłby szczęśliwy. Tak, działo się to u nas, podczas Dnia Otwartego Szkoły. Na gości czekało tyle atrakcji, że aż nie wiadomo od czego zacząć  (i na pewno wielu nie wymienię, za co przepraszam).

To może zacznijmy od wejścia do szkoły, a tam na zwiedzających czekali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i zapraszali do sal lekcyjnych, w których działy się rzeczy zwyczajne  i zupełnie nietypowe. Przeróżne pokazy  i doświadczenia przygotowali nauczyciele fizyki  i chemii, to był dobry powód do nauki poprzez zabawę. W każdej sali czekały na odwiedzających niespodzianki, a wielbiciele książek oczywiście nie pominęli biblioteki. Całe serce tej szkolnej imprezy znajdowało się na parterze, w sali gimnastycznej, w której królowała muzyka, śpiew i taniec w wykonaniu uzdolnionych uczniów naszej szkoły oraz zabawa, o którą zadbali pani Bożena Wójcik i pan Bogdan Kruwelski. a więc zejdźmy na dół … nie, raczej wznieśmy się na wyżyny sztuki, ponieważ szkolny chór też zadbał o odpowiednią atmosferę. Przed świetlicą swoje barwne stoisko z przeróżnymi świątecznymi stroikami i ozdobami rozstawiła pani Beata Hinc. To miejsce cieszyło się taką popularnością, że pani Beata musiała prosić o pomoc swoje niezawodne uczennice i panią Natalię. W świetlicy natomiast rozchodziły się niesamowite zapachy bigosu, sałatek oraz przepysznych ciast. Niskie ukłony w stronę rodziców, którzy zadbali o tak wspaniałe słodkości.

Swoją obecnością, aktywnością i poczuciem humoru urozmaicili liczne licytacje. Jednak jak tu się dobrze bawić, kiedy mały Konrad walczy  o swoje zdrowie i o to zadbali również wspaniali rodzice i nie pozostali obojętni. W imieniu Konrada i jego bliskich – serdecznie dziękujemy.

Dzień Otwarty Szkoły był przede wszystkim otwartym na zrozumienie, życzliwość, integrację  i   … cóż dodać … zapraszamy za rok.

MINI PODCHODY Z OKAZJI DNIA  ŚWIĘTEGO PATRYKA

17 marca 2022 r. w naszej szkole odbyły się Mini Podchody dla uczniów klas czwartych z okazji Dnia Świętego Patryka. Organizatorem konkursu byli nauczyciele języka angielskiego. Zawodnicy mieli za zadanie wyszukać informacje o Świętym Patryku na kartkach umieszczonych w szkole oraz odnaleźć garnek pełen złota! Konkursowi towarzyszyła świetna atmosfera zabawy!

Wszystkie reprezentacje fantastycznie walczyły o podium i miały rewelacyjne wyniki!

Jednak najlepiej spisały się klasy:

I miejsce ex aequo- klasa IV c i klasa IVd

III miejsce-klasa IVa

W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück

17 marca 2022 roku w gdańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej  odbyły się wojewódzkie eliminacje do konkursu recytatorskiego  W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück. Celem konkursu jest popularyzacja twórczości poetek obozowych z Ravensbrück oraz prozy poobozowej na bazie wspomnień więźniarek byłego KL Ravensbrück, zapoznanie z losami więźniarek, aby pamięć o ich martyrologii przetrwała w pamięci kolejnych pokoleń, uczenie świadomego odbioru kultury, zwrócenie uwagi na związek pomiędzy literaturą a życiem kraju i narodu, propagowanie wśród młodego pokolenia postawy miłości do Ojczyzny, kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego oraz kulturę słowa, promowanie utalentowanej młodzieży, wymiana doświadczeń nauczycieli oraz uczniów z różnych regionów kraju.

Organizatorem konkursu jest Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Stowarzyszenie Rodzina więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück oraz miasto Ruda Śląska. Konkurs ma charakter ogólnopolski i jest adresowany do uczniów klas ósmych. Główną nagrodą dla każdego finalisty oraz jego opiekuna  jest wyjazd do Niemiec – Miejsca Pamięci i Przestrogi KL Ravensbrück.

W wojewódzkich eliminacjach wzięło udział troje naszych uczniów: Wiktoria Barcz (kl. 8I), Wojciech Mróz (kl. 8I), Piotr Zakrzewski (kl. 8H). Każdy z uczestników recytował fragment prozy oraz jeden utwór poetycki. Miło nam poinformować, że Wojtek Mróz jest jednym ze zwycięzców eliminacji i na początku kwietnia pojedzie na galę finałową do Rudy Śląskiej,  a pod koniec tego miesiąca na wycieczkę do Niemiec. Należy dodać, że wszyscy nasi uczniowie poświęcili  wiele czasu i energii na przygotowania do konkursu, a nauczycielami, którzy przygotowali teksty i pracowali nad rozwijaniem umiejętności recytatorskich  oraz ogólnym wyrazem artystycznym są panie Barbara Pawłowicz i Sabina Podolska.

„Dziewiątka” w Macedonii Północnej

W ramach założeń projektu Erasmus+ „Find my echo in you” realizowanego przez szkołę, nauczycielki Marta Dettlaff i Anna Korzonek wybrały się wraz z uczniami Janem Kiedrowiczem, Dawidem Gapińskim i Krzysztofem Kołodziejem na spotkanie projektowe do Macedonii Północnej. Mobilność w stolicy kraju, Skopje,  odbyła się w dniach 28.02.2022 – 04.03.2022 z udziałem nauczycieli i uczniów z krajów uczestniczących w projekcie – Turcji, Bułgarii i Polski.

Podczas trwającego tydzień spotkania, uczestnicy brali udział w zajęciach zarówno na terenie szkoły jak i poza nim. Znacząca część warsztatów odbywających się w macedońskiej szkole poświęcona była tematowi naszego projektu, czyli empatii, rozwijaniu umiejętności wczucia się w emocje osób, które są w innej sytuacji od naszej. Działania te motywowały uczniów i nauczycieli do komunikowania się ze sobą i doskonalenia swoich umiejętności językowych. Mieliśmy też możliwość przyjrzenia się jak wygląda szkoła w Skopje, jak prowadzone są lekcje i jak wygląda macedoński system edukacyjny.

Mobilność umożliwiła nam również zaznajomienie się z wartościami regionu i odkrywanie dziedzictwa kulturowego tego kraju – zwiedziliśmy stolicę kraju, Skopje wraz ze starym bazarem,  Ochrydę – miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, kanion Matka z jaskiniami.

Spotkanie zaowocowało zawarciem nowych, międzynarodowych przyjaźni, zacieśnił współpracę między szkołami partnerskimi, umożliwił wymianę doświadczeń oraz wzbogacił naszą wiedzę na temat kultury i zwyczajów panujących w innych krajach.

Nowy projekt Erasmus+ w szkole

Dzięki staraniom grupy projektowej SP9 udało się zdobyć nowy projekt Erasmus+ dla naszej szkoły!

Projekt „Environmental Wars with Digital Games” to dwuletni projekt z udziałem 4 szkół (z Turcji, Portugalii, Włoch, Polski) i jednego stowarzyszenia pozarządowego z Turcji.

Projekt koncentruje się na zagadnieniach środowiskowych i digitalizacji, polegający na wymianie dobrych praktyk.

Główne cele projektu są następujące:

– wspieranie wykorzystania technologii cyfrowej na zajęciach

– rozwijanie umiejętności wykorzystania aplikacji edukacyjnych

– realizacja działań podnoszących świadomość ekologiczną

– zwiększanie świadomości międzykulturowej, komunikacji i równoważności uczuć

– zwiększenie wymiaru europejskiego w szkole poprzez rozwój komunikacji nauczycieli i integrację szkół

W ramach realizacji projektu, w terminie 21-24 marca 2022 r., odbyło się pierwsze transnarodowe spotkanie projektowe. Szkołę Podstawową nr 9 reprezentowały pani dyrektor Olga Tomaszewska, oraz nauczycielki Marta Dettlaff i Anna Korzonek. Mobilność odbyła się w kraju koordynatora projektu – w Portugalii. W ramach lepszego poznawania się partnerów, każda szkoła przedstawiła prezentacje dotyczące swojego kraju, miasta, regionu, szkoły, systemu edukacji i realizowanych projektów. W kolejnych dniach, uczestnicy spotkania skupili się na planowaniu kolejnych kroków realizacji projektu, rozdzielaniu zadań pomiędzy partnerów, ustalaniu terminów dalszych spotkań.

Podczas wizyty mieliśmy też możliwość zwiedzenia szkoły gospodarzy i goszczenia na wielu ciekawych lekcjach. Duże wrażenie zrobił na nas przygotowany specjalnie na nasz przyjazd występ artystyczny traktujący o wartościach ekologicznych. Nauczyciele z portugalskiej szkoły dali nam również okazję do zapoznania się z ich kulturą i dziedzictwem narodowym – stylem muzycznym Fado oraz Cante.

Kolejnym punktem w realizacji projektu „Environmental Wars with Digital Games” będzie wizyta nauczycieli i uczniów z krajów partnerskich w Wejherowie. Miejmy nadzieję, że będzie równie owocna!

Miejskie Zawody w Drużynowych Biegach Przełajowych

Dnia 23.03.2022r Nasza Szkoła była organizatorem Miejskich Zawodów w Drużynowych Biegach Przełajowych, które odbyły się na „Blizie” na os. Przyjaźni.

W zawodach wzięły udział Szkoły Podstawowe: Nr 11, SP Nr 6, SP Nr 8, SP Nr 9.

Uczniowie rywalizowali ze sobą w dwóch kategoriach wiekowych tzn dzieci rocznik 2009 i młodsze oraz młodzież roczniki 2008 i 2007.

Osiągnięcia Naszych Uczniów

Kategoria Dzieci 2009 i młodsze

Drużyna dziewcząt : DYDERSKA PATRYCJA 5C, GOŁĄBEK POLA 7A, KRZEBIETKE AGATA 7E, ORZECHOWSKA HANNA 6A, MALINOWSKA AGATA 6A, WOHS WIKTORIA 7E, SAWA ORZECHOWSKA 6A – II miejsce

Indywidualnie:

KRZEBIETKE AGATA    III miejsce

Drużyna chłopców: KASPIAN CZAJA 6B, FORMELA FILIP 4E, NADOLSKI SZYMON 5E, LIS NIKODEM 6A, SIENKIEWICZ SZYMON 6A, KUŹMIŃSKI CEZARY 5C – III miejsce

Kategoria Młodzież 2008 i 2007

Drużyna dziewcząt:  BARCZ MAJA 8F, FORMELA JULIA 8E, GRZONA ZOFIA 8I, KLAHS DOROTA 8F, OLEK ZUZANNA 8E, RYDUCHOWSKA LUIZA 8H, SĄDEJ ZOFIA 7H, GRZONA ZOFIA 8I – miejsce III

Indywidualnie:

I miejsce         Grzona Zofia

III miejsce      Sądej Zofia

Drużyna chłopców:  CZARNECKI DORIAN 7E, KONKOL JAKUB 8F, PTACH GRACJAN 8H, STENKA ALEXANDER, ŚWIOSTEK MICHAŁ 7E, SĘKOWSKI IGOR 7H, MARKOWSKI GRZEGORZ 8H – miejsce II

Indywidualnie:

II miejsce       Konkol Jakub 

Zawodnicy, którzy zajęli indywidualnie miejsca na podium będą reprezentować nas 5.04.2022 na zawodach Powiatowych. Życzymy powodzenia!

Opiekunowie drużyn:
Katarzyna Konopińska-Karbownik, Jacek Rohde

Organizatorzy zawodów:
Anna Dawidowska , Bogdan Kruwelski

młodszy rocznik

starszy rocznik

Konkurs Rady Rodziców pt. „Mój ulubiony pluszak” dla klas II wyniki

Konkurs Rady Rodziców pt” Mój ulubiony pluszak” dla klas II , wyniki:

I miejsce – Maksym Posternak kl II c

II miejsce – Hania Grzona kl II c oraz Dorota Markowska kl II c

III miejsce – Filip Bemke kl II c oraz Leon Kopeć kl II b

Wyróżnienia : Nikola Sendor, Joanna Brieger, Mateusz Ziółkowski, Amelia Tomys, Maria Chmielarz

MIEJSKIE MŁODZIEŻOWE  IGRZYSKA W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

W dniu 31.03.2022r w Szkole Podstawowej Nr 6 odbyły się zawody pomiędzy wejherowskimi szkołami w piłce siatkowej w kategorii młodzieży rocznik 2008 i 2007.

Skład drużyny dziewcząt

JULIA KLAWIKOWSKA 8H, ZOFIA GRZONA 7H, WERONIKA SKURTYS 8I, AMELIA SIKORSKA 8I,  ZOFIA SĄDEJ 7H, WIKTORIA DOPKA 8B, MAJA BURA 8F, ALEKANDRA MACHOLL 8G,   WERONIKA KWIDZIŃSKA 8G

Skład drużyny chłopców

MARCEL WASILEWSKI 7G, CIEMNY JAKUB 8G, PTACH GRACJAN 8H, KONKOL JAKUB 8F,  ŻMICH ADAM 8F, RYCHERT OSKAR 8F, OKRÓJ NATAN 8F, BLANK MATEUSZ 8A, ŚWIOSTEK MICHAŁ 7E

Obie drużyny zawzięcie walczyły i ostatecznie zajęły II MIEJSCE

Opiekunowie drużyn: Karolina Nalepka, Anna Dawidowska

Klasa I C Warsztaty pt.: „Budowanie mózgu”

Dnia 1 kwietnia br. odbyły się warsztaty pt.: „Budowanie mózgu”, które przygotował p. dr Wojciech Glac, rodzic uczennicy z klasy I C. Uczniowie mieli okazję wysłuchać informacji na temat budowy mózgu i zbudować mózg wykorzystując rolkę papierową, która przedstawiała pień mózgu. Z pniem mózgu uczniowie łączyli wykonane własnoręcznie kolejne części mózgu. Każde z dzieci wykonało makietę mózgu. Zajęcia z p. dr Wojciechem Glac wzbudziły w dzieciach ciekawość i radość. Serdecznie dziękujemy p. dr Wojciechowi Glac.

Powiatowe Drużynowe Biegi Przełajowe

Dnia 05.04.2022r Naszą Szkołę w starcie indywidualnym w powiatowych biegach przełajowych reprezentowali

Grzona Zofia              5 miejsce

Sądej Zofia                6 miejsce

Konkol Jakub            5 miejsce

Krzebietke Agata      udział

Opiekun: Bogdan Kruwelski

Wycieczka klasy 4b do Ogrodu Botanicznego w Marszewie

Klasa I C wyjście do kina

Klasa III C wiosenny spacer

I MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIEŚNI MARYNISTYCZNEJ

W dniu 5 kwietnia 2022 r. w auli naszej szkoły odbyła się pierwsza edycja „Międzyszkolnego Konkursu Pieśni Marynistycznej” w Wejherowie pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta.

Było to wydarzenie towarzyszące XXV. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, który odbędzie się 23 kwietnia z Wejherowie.
W konkursie wzięli udział soliści oraz zespoły ze szkół podstawowych
z Wejherowa, Rumi, Bolszewa oraz Szemudu. Zgodnie z regulaminem konkursu, każdy z uczestników wykonał dwie pieśni o tematyce marynistycznej. Występy  oceniało jury w składzie: Dorota Muża-Szlas (przewodnicząca), Jolanta Rożyńska, Olga Tomaszewska, Waldemar Czaja oraz Tomasz Fopke. Konkurs zorganizowany został z inicjatywy p. Aleksandry przez Szkołę Podstawową nr 9 w Wejherowie oraz Wejherowskie Centrum Kultury – Filharmonię Kaszubską. Wydarzenia zostało zorganizowane dzięki wsparciu Prezydenta Miasta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta.

Z wielką radością informujemy, że w gronie laureatów konkursu znaleźli się uczniowie naszej szkoły! Zespół SP9 w składzie: Marta Fijałkowska, Zuzanna Hallmann, Dorota Klahs, Klaudia Rek, Wiktoria Dopka zdobył I miejsce w kategorii zespoły 7-8 oraz NAGRÓDĘ GŁÓWNĄ – występ podczas uroczystej gali finałowej XXV. edycji FPoM w Filharmonii Kaszubskiej.  Ponadto II miejsce w kategorii zespoły 4-6 zdobył zespół SP9 w składzie: Marta Piastowska, Martyna Reszke, Milena Rzepka, Zofia Żak. Wyróżnienie w kategorii soliści otrzymał Piotr Zakrzewski. Uczniów do konkursu przygotowały nauczycielki muzyki – pani Beata Fokcińska i Aleksandra Janus.

Poniżej przedstawiamy wszystkich laureatów konkursu.

w kategorii SOLIŚCI szkół podstawowych:

I miejsce Aleksandra Krampa SP6 Wejherowo

II miejsce ex equo Kornelia Krajnowska SP5 Wejherowo, Nadia Talipska SP9 Wejherowo

III miejsce –

WYRÓŻNIENIA: Kornel Lesner SP5 Wejherowo, Milena Czaja SP Bolszewo, Piotr Zakrzewski SP9 Wejherowo

w kategorii ZESPOŁY kl. 4-6

I miejsce –

II miejsce ex equo

SP9 Wejherowo Marta Piastowska, Martyna Reszke, Milena Rzepka, Zofia Żak

SP6 Wejherowo – Arina Hrebeniuk, Dominika Ostrowska, Julia Miszka

w kategorii ZESPOŁY kl. 7-8

I miejsce

SP9 Wejherowo Marta Fijałkowska, Zuzanna Hallmann, Dorota Klahs, Klaudia Rek, Wiktoria Dopka

II miejsce ex equo

ZSP Szemud Karolina Jaskulke, Blanka Grubba, Agata Baranowska, Antonina Polaszek

ZSO SP9 Rumia – zespół SEA GIRLS: Anna Rymon-Lipińska, Michalina Maciak, Amelia Matuszak

KONKURS PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ

Dnia 06.04. 2022r. odbył się w naszej szkole konkurs profilaktyki uzależnień. Celem konkursu było ukazanie problematyki uzależnień od np. alkoholu, dopalaczy, nikotyny; promowanie zdrowego stylu życia, wolnego od substancji psychoaktywnych oraz poszukiwania twórczych form wyrazu. Udział w nim wzięli uczniowie klas VII, którzy musieli przygotować ulotkę z hasłem promującym zdrowy styl życia wolny od uzależnień oraz uczniowie klas VIII, których zadaniem było przygotowanie krótkiego 2 minutowego spotted’u, prezentacji bądź filmiku. Dodatkowo przedstawiciele wszystkich klas wzięli udział w konkursie wiedzy o profilaktyce uzależnień, który zorganizowano tego samego dnia na auli w naszej szkole.

Wyniki konkursu wiedzy o profilaktyce uzależnień:

klasy 7:
I miejsce-7G
II miejsce – 7H
III miejsce – 7C

klasy 8:
I miejsce -8B
II miejsce – 8F
III miejsce – 8H

Organizatorem konkursu był zespół wychowawczy.

Prowadzące konkurs: Beata Szałaj oraz Agnieszka Peplińska-Karda

Pierwsza pomoc – zawody wojewódzkie

Dnia 7 kwietnia 2022 r. odbyły się wojewódzkie zawody z zakresu pierwszej pomocy i EDB pt Najwięcej mocy jest w pierwszej pomocy.  Szkołę reprezentowały uczennice z 8 klas: Dorota Klas Mają Barcz i Julia Klawikowska W konkursie udział brało 30 szkol z województwa pomorskiego.

Uczniowie naszej szkoły zakwalifikowali się do finału konkursu.

Śniadanie wielkanocne w klasie II D

Zajączki w klasach I

Poszukiwanie przez dzieci pochowanych jajek i słodyczy, które oczywiście zostawił zajączek, jest w naszym kraju coraz popularniejsze.

Dzień przed wielkanocną przerwą świąteczną, uczniowie klas pierwszych udali się na tropienie prezentów od zajączka.

W czasie zabawy na świeżym powietrzu wszystkim dzieciom towarzyszyło dużo uśmiechu i radości.

Ekologia w klasie III A

Dnia 12.04.2022 uczniowie klasy III A wraz z wychowawczynią , pod czujnym okiem Pani Dyrektor Aleksandry Klawitter- Pohnke posadzili drzewka wokół szkoły. Była to wspaniała lekcja ekologii. Rośliny posadzone wokół szkoły wpłyną korzystnie na jakość powietrza, a tym samym na nasze zdrowie.

I B na warsztatach w bibliotece

Miejskie Zawody w Piłce  Nożnej Dziewczyn rocznik 2008 i 2007 w dniu 13.04.2022r

Skład drużyny: Formela Julia, Grzona Zofia, Gardocka Maja, Skrzypkowska Nadia, Sądej Zofia – bramkarz, Kowalska Martyna, Klawikowska Julia, Dopke Wiktoria, Gibas Dominika

miejsce II

Opiekun: Anna Dawidowska

IX Olimpiada Wiedzy o Piaśnicy i nazistowskich zbrodniach na Pomorzu

Dnia 21 kwietnia 2022 r. w Bolszewie odbyła się IX Olimpiada Wiedzy o Piaśnicy i nazistowskich zbrodniach na Pomorzu „Nazistowskie zbrodnie na Pomorzu Gdańskim” w ramach X Dni Piaśnickich, który zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Bolszewie.

Tematyka konkursu dotyczyła:  polityki okupacyjnej III Rzeszy na Pomorzu Gdańskim, wojny obronnej Polski na Pomorzu Gdańskim,  wybitnych obrońców polskości zamordowanych w Piaśnicy, sprawców zagłady piaśnickiej, działań okupanta na terenie Pomorza, ruchu oporu na Pomorzu Gdańskim, prób  zatarcia śladów zbrodni w Piaśnicy, działalności Komisji Ekshumacyjnej,  działalności Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka.

W konkursie brali udział uczniowie ze szkół podstawowych  z gminy wiejskiej i miejskiej Wejherowo. Konkurs składał się z dwóch etapów. W I uczestniczyło 17 uczniów, którzy pisali test wiedzy. Do II etapu przeszło 10 najlepszych uczestników.

Naszą szkołę w konkursie reprezentowały: Zosia Grzona (8i), Emilia Nadolska (8f) i Zosia Sądej (7h). Dziewczęta najlepiej poradziły sobie z pytaniami pisemnymi. W II etapie losowały pytania i odpowiadały ustnie przed komisja, w skład której wchodziły: pani Katarzyna Błędzka ( SP Bolszewo, organizator), pani  Monika Tomkiewicz (Instytut Pamięci Narodowej  oraz pani Elżbieta Grot, która jest kierownikiem Działu Naukowego w Sopocie w Muzeum Stutthof, autorką wielu artykułów na temat zbrodni nazistowskich na Pomorzu, a szczególnie zbrodni w Piaśnicy.

Ostatecznie uczennice zajęły: Zosia Sądej – III miejsce, Emilia Nadolska – wyróżnienie, a Zosia Grzona – dyplom za udział.

Opiekun: Aleksandra Rohde

SPRZĄTANIE ŚWIATA

21 i 22 kwietnia uczniowie z klas młodszych włączyli się w obchody Światowego Dnia Ziemi. Wyruszyli na okoliczne tereny zbierając oraz segregując śmieci. Dzieci z ogromnym zapałem porządkowały miejsca, w których mieszkają, dając dobry przykład sąsiadom i starszym kolegom. Możemy mieć nadzieję, że proekologiczne działania dzieci będą początkiem dobrych zmian dla naszej planety.

#SprzatamyDlaPolski

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi dnia 22.04.2022 r. członkowie Eko-Komitetu SP9 wraz z kolegami i koleżankami wzięli udział w akcji #SprzatamyDlaPolski i posprzątali teren leśny w okolicach szkoły.

Wspólnie działamy – o naturę dbamy!

Codziennie, nie tylko w ten jeden dzień w roku.

Lekcja kultury

22 kwietnia klasy II A, II D i II E pod opieką nauczycieli wybrały się na imponujące widowisko pt. „Piotruś Pan” do Teatru Muzycznego w Gdyni. Baśniowa scenografia, technologia 3D, efekty specjalne, gra aktorska wzbudziły zachwyt małych i dużych widzów.

Teatrzyk w Powiatowej Bibliotece

„Tylko sztuka i zabawa mogą nauczyć dziecko marzenia o szczęściu i miłości, dostarczają mu bowiem obrazu pewnego przebiegu zdarzeń, pozwalają przeżyć napięcia wobec tego, co może się stać i jak różnie można się w tych sytuacjach zachować”. R. Miller

Dzieci z klas I A i I E zostały zaproszone przez Bibliotekę Powiatową w Wejherowie na spektakl „Piękna i Bestia” w wykonaniu Teatru lalkowego Vaska z Torunia. Serdecznie dziękujemy za wspaniałą, kulturalną przygodę!

Klasa I B i I E na wycieczce w Grabowcu

23 kwietnia 2022 r. klasy I b oraz I e wybrały się na wycieczkę do Grabowca. Dzieci miały okazję pojeździć konno, wykonać samodzielnie prezent dla ukochanej mamy, upiec swoją pizzę. Odbyły się również zajęcia przyrodnicze w lesie. Każdy miał również czas na swobodne zabawy w pięknych okolicznościach przyrody. Był to wyjazd pełen wrażeń!

Dzień Ziemi w klasach młodszych

Dnia 25 kwietnia z okazji Dnia Ziemi odbył się apel przygotowany przez klasę II A, na którym wystąpiły również dzieci z klasy III A. Podczas apelu został rozstrzygnięty całoroczny quiz ekologiczny. Podsumowano również konkurs plastyczny na plakat promujący zasady bezpiecznego korzystania z Internetu ,,Mój komputerowy świat – bezpieczni w sieci ” organizowany przez Oddział Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.

Klasa II E sadzi rośliny…

Klasa II E postanowiła posadzić rośliny w swojej sali. Dzieci miały możliwość dowiedzieć się, jakie rośliny sadzimy o tej porze roku i samodzielnie zasadziły w doniczkach wybrane przez siebie rodzaje. Trochę ziemi, nasion, cebulek roślin i do dzieła! Podjęte działania mają na celu poznanie otaczającego świata, kształtowanie odpowiednich umiejętności i rozbudzanie ciekawości przyrodniczej wśród uczniów. Hodowla roślin umożliwia dzieciom poznawanie budowy roślin, ich potrzeby. W ten sposób dzieci uczą się cierpliwość, sumienności, systematyczności, dokładności, czyli bycia dobrym obserwatorem przyrody. Dzieci świetnie sobie poradziły w nowej roli.

Klasa I C Wyjście do EKOFABRYKI w Wejherowie

Dnia 26.04. 2022 roku klasa 1 c odwiedziła Ekofabrykę w Wejherowie i uczestniczyła w bezpłatnych warsztatach pt.: „Bomby nasienne”. Uczniowie mieli też okazję zwiedzić Ekofabrykę i wysłuchać informacji przedstawionych przez p. Magdę, która zajmuje się oprowadzaniem grup i prowadzeniem warsztatów. „Bomby nasienne” dzieci zrobiły z mieszanki ziemi, gliny i wody. Następnie wypełniły nasionami roślin miodnych. „Bomby nasienne” dzieci zabrały do domu. Po wyschnięciu mogą rozrzucić je w wybranym przez siebie miejscu np.: przydomowym ogródku, parku czy lesie. W ten sposób dzieci przyczynią się do wzbogacenia roślinności tak potrzebnej owadom.

Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej

W miesiącu kwietniu w ramach obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej uczniowie klas VIII brali udział w:

  1. zajęciach w Instytucie Pamięci Narodowej w Gdańsku
  2. wycieczce do Muzeum II Wojny Światowej
  3. grze miejskiej „Śladami ofiar Piaśnicy w Wejherowie” zorganizowanej przez IPN
  4. wycieczce do Muzeum Stutthof w Sztutowie
  1. Zajęcia w Instytucie Pamięci Narodowej

13 kwietnia 2022 r. uczniowie klasy 8i pojechali do  Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Uczestniczyli tam w zorganizowanych dla nich  prelekcjach  na temat obozu koncentracyjnego Stutthof  oraz sytuacji Żydów podczas II wojny światowej.

Zajęcia prowadził pan Bartosz Januszewski, pracownik IPN. Uczniowie  poznali genezę obozów koncentracyjnych ze szczególnym uwzględnieniem historii i funkcjonowania jedynego działające przez cały okres wojny obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Prelekcję wzbogacały materiały ikonograficzne i źródła pisane. Po prelekcji uczniowie w oparciu o  kserokopie pocztówek, wierszy wykonanych przez więźniów próbowali znaleźć sens ich tworzenia.

Z  pokazu z licznymi materiałami faktograficznymi, zdjęciami i wzbogaconego podkładem głosowym na temat Żydów polskich uczniowie dowiedzieli się, co to shoah (zagłada), holocaust, na czym polegały i jak przebiegały na ziemiach polskich.

Zajęcia były interesujące, a przedstawiona problematyka z pewnością ułatwi uczniom zrozumienie tej trudnej tematyki podczas zwiedzania w najbliższym czasie  obozu koncentracyjnego Stutthof.

  1. Wycieczka do Muzeum II Wojny Światowej

Miesiąc Pamięci Narodowej jest dla uczniów klas ósmych naszej szkoły okazją do odwiedzenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Ogromne wrażenie na młodzieży zrobiły zgromadzone tam eksponaty   z czasów wojny i okupacji. Aby bardziej zgłębić historię tych okrutnych czasów, uczniowie wypełniali kartę pracy, która pozwoliła im utrwalić zdobytą wiedzę. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że miejsce to powinno być – szczególnie w obecnej sytuacji – przypomnieniem i przestrogą.

klasa 8b i 8f

klasa 8d i 8e – 26.04.2022 r.

  1. Gra miejska „Śladami ofiar Piaśnicy w Wejherowie”

Dnia 25 kwietnia 2022 r. uczniowie z klasy VIII i oraz VIII f i VIII d  pod opieką nauczycieli i pracownika IPN – pani Izabeli Brzezińskiej uczestniczyli w grze miejskiej przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku pod tytułem „Śladami ofiar Piaśnicy w Wejherowie”. Uczniowie z planem miasta w ręce szukali zaznaczonych punktów.  Po dojściu do odpowiedniego miejsca mogli rozwiązać zadanie z karty pracy. Odwiedzili m.in. „Wejherowskie Powązki”, gdzie m.in.  odnaleźli grób zamordowanego w Piaśnicy wójta gminy Wejherowo-Wieś Edwarda Łakomego.

4.Wycieczka do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Dnia 27 kwietnia 2022 r. uczniowie z klasy VIII i oraz VIII d pojechali na wycieczkę do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Stutthof był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem koncentracyjnym, który powstał w czasie II wojny świtowej.  Obóz funkcjonował od 2 września 1939 r. do 9 maja 1945 r. – istniał tyle dni, ile trwała II wojna światowa w Europie. Przeszło przez niego 110 tysięcy ludzi pochodzących z 28 państw. W wyniku eksterminacji bezpośredniej i pośredniej zginęło 65 tysięcy więźniów. W 1962 r. na terenie obozu powstało Państwowe Muzeum Stutthof, obejmujące zachowaną część budynków i wyposażenia.

Podczas pobytu w muzeum uczniowie obejrzeli filmy dokumentalne o obozie, jego wyzwoleniu, a następnie z przewodnikiem muzeum zwiedzili obóz. Po przejściu przez bramę obozową zwiedzili baraki, w których obecnie znajduje się m.in. dawne wyposażenie baraków np. sala szpitalna, łaźnia, a także plansze z informacjami dotyczącymi funkcjonowania obozu, makietę obozu, zdjęcia więźniów, wykonywane przez nich prace, kartki pocztowe. Uczniowie zobaczyli krematorium, w którym minutą ciszy uczcili pamięć tych, którzy zginęli.  Podczas zwiedzania pan przewodnik przedstawił historię obozu od powstania poprzez ”marsz śmierci” aż do wyzwolenie 9 maja 1945 r., a także opowiadał o trudach życia obozowego.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

KLASY VII-VIII

W piątek 29 kwietnia 2022 r. uczniowie naszej szkoły spotkali się w szkolnej auli na uroczystym apelu, podczas którego, oprócz przypomnienia okoliczności uchwalenia konstytucji,  wysłuchali najpiękniejszych wierszy poświęconych ojczyźnie i szeroko pojętemu patriotyzmowi oraz obejrzeli taniec z flagą.

Konstytucję 3 Maja uchwalono na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku. Jej zadaniem było zlikwidowanie wad systemu politycznego Rzeczypospolitej, który był oparty na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej. Ustawa zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną. Ograniczyła też w znaczącym stopniu demokrację szlachecką poprzez odebranie prawa głosu i decydowania  w sprawach państwowych szlachcie nie posiadającej ziemi (gołocie). Konstytucja zrównała polityczne prawa mieszczan i szlachty, a chłopi  zyskali  ochronę państwa, co złagodziło największe nadużycia pańszczyzny. Ustawa zniosła też liberum veto.

W 1918 roku rocznica uchwalenia konstytucji została uznana za święto narodowe uchwałą z 29 kwietnia 1919 roku. Święto zniesiono ustawą z dnia 18 stycznia 1951 roku. Do kalendarza świąt państwowych   powróciło  6 kwietnia 1990 roku. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w nowożytnej Europie i drugiej na świecie Ustawy Rządowej  to polskie święto narodowe.

KLASY IV-VI

UCHWALENIE KONSTYTUCJI 3 MAJA

Witaj majowa jutrzenko,

świeć naszej polskiej krainie,

uczcimy ciebie piosenką,

która w całej Polsce słynie.

231 lat temu, 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja.

W piątek 29 kwietnia 2022 r. w naszej szkole było uroczyście, a to za sprawą klas szóstych, które postanowiły uczcić rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas akademii widzowie wysłuchali patriotycznych wierszy   i tekstów historycznych przygotowanych przez klasę VI B. Następnie uczniowie wszystkich szóstych klas odśpiewali Mazurek Trzeciego Maja.

Nad całością czuwała pani Marta Dettlaff.

Wycieczka klas III A i III B

Dnia 30 kwietnia 2022 roku uczniowie klasy III a i III b uczestniczyli w wycieczce do Centrum Nauki Experyment w Gdyni, której celem był udział w samodzielnym wykonywaniu eksperymentów oraz doświadczeń naukowych, a przez to kształcenie myślenia przyczynowo-skutkowego oraz uatrakcyjnienie i wzbogacenie procesu nauczania.

Apel klasy młodsze

VIII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

„W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück ”

W dniach 5-7 kwietnia 2022 r. odbył się w Rudzie Śląskiej finał konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Naszą szkołę, miasto i województwo reprezentował uczeń klasy 8I Wojciech Mróz. Wspaniała Gala Finałowa zorganizowana była przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Honorowy patronat nad tą imprezą objęła pierwsza dama RP pani Agata Kornhauser-Duda. Natomiast gościem, na którego wszyscy czekali była Wanda Półtawska – bohaterka II wojny światowej, która przystąpiła do walki konspiracyjnej jako łączniczka, uczestnicząc jednocześnie w tajnym nauczaniu. Została aresztowana przez Gestapo 17 lutego 1941 i więziona na zamku w Lublinie.  Następnie, 21 września 1941, wywieziona do Ravensbrück z zaocznym wyrokiem śmierci. W obozie stała się ofiarą eksperymentów pseudomedycznych przeprowadzanych przez niemieckich lekarzy.

Podczas tego wyjazdu Wojtek zaprezentował dwa utwory przed jury: fragment prozy autorstwa Magdy Knedler „Moje przyjaciółki z Ravensbrück” i wiersz Ireny Pannekowej „Polki”. Spotkał się tam z najlepszymi recytatorami z całego kraju. Zawiązały się przyjaźnie i korytarz wymiany doświadczeń wśród młodzieży i opiekunów.

Do konkursu przygotowały pani Sabina Podolska i Barbara Pawłowicz.

MIEJSCE PAMIĘCI I PRZESTROGI RAVENSBRÜCK

Naszym obowiązkiem jest pamiętać.

To zdanie najczęściej słyszała młodzież reprezentująca różne oddziały Instytutu Pamięci Narodowej z całego kraju, która spotkała się w dniach 5-7 maja w Ravensbrück. Szkołę Podstawową nr 9 w Wejherowie na tym wyjeździe reprezentowała uczennica klasy 8I Wiktoria Barcz. Program tego wyjazdu był bardzo bogaty. Finaliści konkursu mieli jeszcze raz okazję się spotkać, wysłuchać swoich recytacji i interpretacji utworów, ale przede wszystkim poczuć ogrom tragedii Polek  i kobiet wielu narodowości z  Ravensbrück. Drugiego dnia złożyliśmy kwiaty i znicze na pomniku  na cmentarzu w Fürstenberg, a następnie zwiedziliśmy  najważniejsze zabytki Berlina. Cała niedziela poświęcona została na dokładne poznanie obozu w  Ravensbrück. Zerknęliśmy w każde zakamarki, a uczestnicy przekonali się, jaką ciężką pracę wykonywały więźniarki z obozu.

Wycieczka do Grabowca

4-5 maja 2022 r. uczniowie klasy 7e pojechali na wycieczkę dwudniową do Grabowca.  Tam przez bardzo długi czas poznawali walory przyrodnicze okolicznych terenów. Obejrzeli jeziora polodowcowe, a w nocy wsłuchiwali się w „głos” lasu. Sami przygotowywali pizzę,, wykonywali pracę plastyczna metodą decupage. A ponadto wiele czasu spędzali na świeżym powietrzu, na wspólnych grach, zabawach, jeżdżąc konno, a wieczorem przy wspólnym ognisku. To był mile spędzony czas.

Klasa III C Warsztaty w EKOFABRYCE w Wejherowie

Klasa III C odwiedziła Eko- Fabrykę w Wejherowie przy ulicy Fabrycznej. Przypomnieliśmy sobie zasady segregacji odpadów, braliśmy udział w warsztatach a także zwiedziliśmy pięknie odrestaurowany budynek starej fabryki parkietów, przekształcony obecnie w Eko-Fabrykę.

Klasa I C Warsztaty w EKOFABRYCE w Wejherowie

5 maja 2022 r. klasa 1 c ponownie odwiedziła Ekofabrykę w Wejherowie. Tym razem uczniowie malowali torby bawełniane wg własnych pomysłów. Były więc przeróżne elementy. Pojawiły się słoneczka, tęcze, nasza planeta, postacie i oczywiście serca. Powstały piękne, kolorowe torby na zakupy. Niedługo Dzień Matki, więc upominek dla mam już gotowy. Dzieci wróciły zachwycone i radosne do szkoły.

Lekcja biblioteczna I C

Dnia 11 maja 2022 r.. klasa 1 c uczestniczyła w lekcji bibliotecznej w naszej szkolnej bibliotece. Zajęcia dla uczniów przygotowała p. Aleksandra Kosmala. Pani bibliotekarka opowiedziała uczniom o bogatym księgozbiorze znajdującym się w bibliotece. To ponad 21 tysięcy książek. Zapoznała dzieci z regulaminem i zasadami obowiązującymi w szkolnej bibliotece. Każdy uczeń otrzymał kartę biblioteczną i mógł wypożyczyć wybraną przez siebie książkę. Dzieci obiecały, że często będą odwiedzały szkolną bibliotekę, ponieważ bardzo lubią czytać.

SPOTKANIE PROJEKTOWE W BUŁGARII 8-14.05.2022

Nauczycielki Anna Korzonek, Marta Dettlaff wraz z uczennicami z kl 7h – Olą, Zosią i Zuzią wzięły udział w mobilności do Bułgarii, do miasta Vratsa. Wyjazd, w ramach realizacji projektu Erasmus+ „Find my echo in you”, odbył się w dniach 8-14 maja. Podczas mobilności w zajęciach wzięli udział uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły z Bułgarii oraz nauczyciele wraz z uczniami z Turcji i Macedonii. Uczestnicy byli częścią działań i warsztatów projektowych, mogli również odwiedzić i zobaczyć niektóre zabytki i piękne otoczenie miasta Vratsa.

Pierwszego dnia uczestnicy spotkania zostali powitani w szkole w tradycyjny sposób. Odwiedzili szkołę, sale lekcyjne, spotkali się i porozmawiali z niektórymi uczniami oraz porównali systemy edukacyjne. Następnie odbyła się oficjalna ceremonia powitalna, prezentacja krajów partnerskich. Po południu uczestnicy mogli dołączyć do uczniów w specjalnej klasie „Skrzynia mojej babci” i zapoznać się z niektórymi tradycjami i zwyczajami kraju goszczącego, próbując zrozumieć inną kulturę.

Drugi dzień rozpoczął się od wycieczki do parku przyrody i wizyty w jaskini „Ledenika”. Następnie, uczestnicy odwiedzili Muzeum Etnograficzne i obejrzeli niektóre z wystaw (po obejrzeniu jednej z nich – Świat dzieci na początku 20 wieku, mogli cofnąć się w przeszłość i spróbować „zobaczyć” i poczuć życie dziecka wiele lat temu). Następnie odbyły się warsztaty kreatywne dla wszystkich uczniów, podczas których wykonano pamiątki dla siebie za pomocą specjalnej techniki artystycznej.

Trzeciego dnia uczestnicy pojechali na wycieczkę do malowniczego miasta Wielkie Tyrnowo – starej stolicy Bułgarii i zobaczyli niektóre z jego zabytków. Ta wycieczka pozwoliła uczestnikom poczuć atmosferę typowego bułgarskiego miasteczka.

W czwartek uczestnicy odwiedzili Centrum Młodzieżowe – Vratsa, gdzie zaprezentowano działalność tego ośrodka. Uczniowie obejrzeli i omówili krótki film o empatii a następnie zaangażowani byli w warsztaty rozwijające umiejętność empatii. Po południu uczestnicy udali się do wąwozu Vratsata, jednego z symboli miasta i odbyli długi spacer po skalnej okolicy, ciesząc się przyrodą, a także bawiąc się i spędzając czas razem. Wieczorem odbyła się kolacja z tradycyjnymi potrawami oraz uroczystość wręczenia certyfikatów uczestnictwa w tej mobilności dla wszystkich uczniów i nauczycieli.

Ostatniego dnia uczestnicy byli zaangażowani w grę „Czy możemy się zrozumieć?”.  Podzieleni na 3 zespoły i w towarzystwie gospodarzy, musieli znaleźć różne zabytki kultury we mieście, i spróbować porozumieć się z niektórymi mieszkańcami miasta na ulicy, zadając im kilka pytań i wymieniając słowa w swoich językach.

Uczestnicząc w mobilności, uczniowie i nauczyciele mieli szansę rozwinąć swoje umiejętności oraz świadomość międzykulturową.

Tydzień bibliotek

Od 8 do 15 maja 2022r. obchodzimy Tydzień Bibliotek, w tym roku pod hasłem  Biblioteka –
– świat w
jednym miejscu”. Akcja ma na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji i zainteresowania wszystkich literaturą.

Na apelu z tej okazji uczniowie  klasy Vd pod kierunkiem pani Beaty Fokcińskiej i pani Aleksandry Kosmali przedstawili inscenizację Sąd nad książką. Swoimi umiejętnościami aktorskimi wykazały się również uczennice klasy I d.

Po długiej i burzliwej rozprawie – przesłuchaniu świadków obrony i oskarżenia – sędzia ogłosił:

–  książka jest bardzo ważnym elementem naszego życia;

– książka może współistnieć z innymi środkami przekazu, wspierając je i uzupełniając;

–  z czytania nie wolno zrezygnować!

Rozstrzygnięcie konkursu czytelniczego

  CAŁA PRAWDA O CZYTANIU

Zadaniem konkursowym było napisanie wiersza, opowiadania, eseju na temat czytelnictwa, książki, biblioteki itp.

Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:

I miejsce

Agata Malinowska kl.6a (wiersz „Przygoda z książką”)

II miejsce

Igor Bittner kl.4e (wiersz „Kiedy smutno Ci i źle”)

III miejsce

Sebastian Brodzisz kl.5a (wiersz „Cała prawda o czytaniu książek”)

Wyróżnienia:

1.Amelia Gierszewska kl.4e (wiersz „Uczniu miły”)

2.Barbara Formella kl.5c (wiersz „Smuteczek bez książeczek”)

Sukces uczennicy z klasy II E

Izabela Jabłonowska z klasy II E zdobyła III miejsce w konkursie plastycznym z okazji XIX edycji Tygodnia Bibliotek zorganizowanym przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wejherowie. Tematem  przewodnim konkursu było hasło „Biblioteka – świat w jednym

Konkurs czytelniczy pt. „Kampania wyborcza”

W środę 11 maja 2022 r. odbył się finał szkolnego konkursu czytelniczego pt. „Kampania wyborcza”. Do konkursu zaproszone zostały klasy ósme. Zadanie polegało na przygotowaniu plakatu wyborczego dla wylosowanego kandydata.  Kandydatami zostali bohaterowie obowiązkowych lektur szkolnych, którzy na czas konkursu opuścili karty książek i stali się realnymi postaciami ubiegającymi się o urząd Prezydenta RP. Oprócz  plakatu należało przygotować  wystąpienie wyborcze prezentujące kandydata pamiętając o tym, by spełniał on wymogi polskiej ordynacji wyborczej.   Do wspólnej zabawy zostali zaproszeni uczniowie klas siódmych, którym reprezentacje klas ósmych przedstawiły swoich kandydatów i ich programy wyborcze. Potem odbyło się głosowanie. Do nadzoru nad poprawnym przebiegiem głosowania i jego wynikami powołano komisję wyborczą, w skład której weszli przedstawiciele klas siódmych. Niestety, żaden z pretendentów do urzędu prezydenta nie uzyskał wymaganej większości głosów, więc przeprowadzono drugą turę głosowania, w wyniku której okazało się, że społeczność  szkoły zgromadzona w szkolnej auli zdecydowaną większością głosów wybrała Petroniusza, w programie którego znalazły się takie postulaty, jak, między innymi, ochrona środowiska, służba zdrowia dostępna dla wszystkich i krótszy czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, dodatkowa przerwa wiosenna dla uczniów i zmiana podstawy programowej, bezpłatny i ogólnodostępny Internet w miejscach publicznych, bezpieczeństwo czy też rozwój gospodarczy. Autorami kampanii wyborczej tego kandydata byli uczniowie klasy 8i.

Konkurs był okazją do powtórki materiału z zakresu lektur obowiązkowych i wiadomości z WOS. Ponadto można było zaprezentować swoje zdolności artystyczne, informatyczne oraz te z zakresu sztuki wystąpień publicznych. Zarówno po pierwszej, jak i drugiej turze głosowania, w trakcie liczenia głosów,  widownia wzięła udział w konkursie językowym sprawdzającym znajomość  związków frazeologicznych.

Konkurs przygotowała pani Sabina Podolska – bibliotekarz szkolny.