Klasy VI-VIII

Gra miejska – „Echa Pucka” – zaślubiny Polski z morzem, 10 lutego 1920 r.

Dnia 22 lutego 2024 r. uczniowie klasy 6e i 8a brali udział w niecodziennej lekcji historii. Pojechali do Pucka, do miejsca, w którym 104 lata temu gen. Józef Haller dokonał zaślubin Polski z morzem.

Uczniowie brali udział w grze miejskiej pt. „Echa Pucka” – zaślubiny Polski z morzem, 10 lutego 1920 r., którą przygotowała i przeprowadziła pani dr Barbara Męczykowska – pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Podzieleni na grupy szukali odpowiedzi na zadania z karty pracy w różnych miejscach miasta. Zobaczyli miejsce, które upamiętnia zaślubiny i miejsce, w którym rzeczywiście się to ważne wydarzenie odbyło. Poznali postacie istotne dla ówczesnego Pomorza, m.in. Antoniego Abrahama, gen. Józefa Hallera i Antoniego Miotka. W karcie pracy zamieszczone były  nie tylko źródła historyczne, np. kartka pocztowa, fragment gazety, ale i atrakcyjna dla współczesnego młodego pokolenia forma literacka, jaką jest komiks.

Taki sposób zdobywania wiedzy i poznawania lokalnych postaci historycznych uczy uważności i inspiruje do poszukiwania ciekawostek historycznych wokół nas.

 

Wyjazd klas 6 na spektakl „Świat Fantasy – Hobbit”

20 lutego 2024r. wszystkie klasy 6 wybrały się do sali koncertowej Portu Gdynia na spektakl Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia pt.: „Świat Fantasy – Hobbit”.

„Ta historia, to nie tylko piękna bajka o smokach i krasnoludkach, to również rzecz o przyjaźni, odwadze i poświęceniu, ale przede wszystkim to klasyczna opowieść “drogi”, jak w wielu znanych i lubianych dziełach literackich.” – tak przedstawienie opisuje Narodowy Teatr Edukacji, którego aktorzy wspaniale zinterpretowali lekturę szkolną „Hobbit”

 

„Randka w ciemno z książką… – wypożycz, rozpakuj, daj się zaskoczyć !”  czyli Walentynki w Bibliotece Szkolnej

Nadszedł luty – miesiąc, który od jakiegoś czasu również i w naszym kraju coraz bardziej kojarzy się z Walentynkami. Pamiętając o tym sympatycznym dniu Biblioteka Szkolna przygotowała nietypową zabawę dla uczniów.

Każdy miał okazję wypożyczyć książkę w ciemno. W tym celu zostały wcześniej przygotowane tajemnicze książki – specjalnie oznaczone, ozdobione serduszkami i cytatami. W zapakowanych książkach ukrywały się przygotowane zakładki z cytatami o przyjaźni.

Akcja wzbudziła wiele pozytywnych reakcji i uśmiechów, cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Ponadto tego dnia w czytelni można było zrobić zdjęcie w nietypowej walentynkowej ramce przygotowanej przez uczennice z klasy 7 C.

Mamy nadzieję, że udało się otworzyć Wasze serca na przygodę z książką i że większość, a może i wszystkie randki okazały się dla Was udane.

 

Bezpieczny nastolatek w świecie cyfrowym

W dniu 13 lutego 2024 r. uczniowie klasy 8A i 8C spotkali się z przedstawicielami policji w ramach programu Bezpieczeństwo w sieci, nad którym patronat objął Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku.

Uczniowie wysłuchali prelekcji na temat zagrożeń związanych z niewłaściwym korzystaniem z Internetu oraz zostali zapoznani                    obowiązującym prawem karnym. Następnie prowadząca spotkanie pani aspirant Karolina Pruchniak wyświetliła kilka spotów, których tematyka dotyczyła cyberprzemocy. Uwrażliwiła młodzież na to, jakie zdjęcia rozpowszechnia na portalach społecznościowych i uświadomiła im, że kiedyś mogą one zostać wykorzystane przeciwko im samym.

Ósmoklasiści dostali zaproszenie do wojewódzkiego konkursu na spot profilaktyczny dotyczący nadużyć w sieci oraz otrzymali upominki zafundowane przez sponsora konkursu.

 

Apele podsumowujące pierwsze półrocze roku szkolnego 2023/2024

Pierwszy semestr pracy w roku szkolnym 2023/2024 mamy już za sobą. Podsumowanie pracy zostało  dokonane przez Panią Dyrektor Olgę Tomaszewską oraz Pana Wicedyrektora Wojciecha Kurowskiego na apelach szkolnych, które odbyły się 26 stycznia.

Ważnym punktem apeli było wyróżnienie uczniów, którzy uzyskali  miejsca punktowane, wyróżnienia w konkursach pozaszkolnych, szkolnych oraz  akcjach Samorządu Uczniowskiego.

Zostali oni nagrodzeni zasłużonymi brawami oraz wręczono uczniom nagrody, dyplomy, podziękowania.

 

 

II Olimpiada Gier Planszowych IPN – eliminacje regionalne  w Bydgoszczy

Dnia 25 stycznia 2024 r. drużyna naszej szkoły w składzie Liliana Bemke z kl. 6a i Wiktor Jarząbek z kl. 8a pojechała do Bydgoszczy na eliminacje regionalne II Olimpiady Gier Planszowych IPN.

Tego dnia w sali im. Marian Rejewskiego w Instytucie Pamięci Narodowej odbyły się rozgrywki w następujących grach planszowych: Miś Wojtek, ZnajZnak, Niepodległa, Bitwa Warszawska, ORP Orzeł, Gwiaździsta Eskadra. Przyjechało łącznie 144 uczestników, którzy tworzyli 55 drużyn. Drużyna naszej szkoły grała w ZnajZnak . Na 11 drużyn Liliana i Wiktor zajęli II miejsce.

Oprócz udziału w rozgrywkach Liliana i Wiktor uczestniczyli w lekcji archiwalnej w IPN.

Po rozgrywkach zwiedzili wybrane zabytki Starego Miasta.  W Muzeum Mydła i Historii Brudu podczas warsztatów mydlarskich zrobili własne mydło.

 

 

Miejskie Igrzyska Młodzieży w Piłce Ręcznej Dziewcząt

Dziewczęta 17.01.2024 r. walczyły z zespołami wszystkich szkół podstawowych naszego miasta z SP 8, SP 11, SP 6, SP 5, SP S. Z. Mecze były pełne emocji i tak niewiele zabrakło nam do podium. Ostatecznie kończymy na IV miejscu. Brawo!!!

IGA KISIELEWSKA 7C, AMELIA SZULC 7C, AGATA EREMUS 7C, NADIA CICHOŃ 7E, MAJA MACHOLA 7E, PATRYCJA DYDERSKA 7C, JULIA HENNING 7A, NATALIA WAWRZYNIAK 7D, JÓZEFINA LIS 7C
NADIA GAPIŃSKA 7D, OLIWIA MORA 7A, MILENA KŁOSOWSKA 7C

opiekun drużyny Anna Dawidowska

 

Miejskie Mistrzostwa Dzieci w Minipiłce Siatkowej Dziewcząt

15.01.2024r. nasze dziewczyny w składzie:

Zuzanna Sokołowska 6c, Michalina Zacharska 6c, Lilianna Bemke 6a, Anastazja Świerzb 5b, Agata Marzejon 5b, Amelia Kędzierska 5b, Amelia Danhofer 5b, Szulc Lena 5c, Burakova Marharyta 6c, Burakova Polina 6c

wywalczyły II miejsce !!!

 

opiekun drużyny Anna Dawidowska

 

Noworoczna halowa lekkoatletyka  pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa

12.01.2024r nasi uczniowie zmagali się w konkurencjach lekkoatletycznych tj:

skok w dal

MILER KACPER 5E, MAJA GESLER 6D, BARTOSZ BLANK 5E,

pchnięcie kulą

AGATA MARZEJON 5E, KREFTA PAULINA 6E, ANASTAZJA ŚWIERZB 5B,

bieg 30m

TOMASZ BEDNARSKI 6C I MIEJSCE, MUCHA JAKUB 4D, MAROSZEK TYMON 4D, JULIA GRABDA 6C,

LENA SZULC 5C III MIEJSCE, BARTOSZ BLANK 5E, KĘDZIERSKA AMELIA 5E, FILIP FORMELA 6E III MIEJSCE, MARTYNA PATOK, ZUZANNA SOKOŁOWSKA

bieg 400m

TOMASZ BEDNARSKI 6C, KREFTA PAULINA, AMELIA GIERSZEWSKA, JULIA GRABDA, MILER KACPER, LENA SZULC 5C, AGATA MARZEJON 5E, FILIP FORMELA 6E, ZUZANNA SOKOŁOWSKA 6C

opiekun Anna Dawidowska

 

 

Zawody lekkoatletyczne

Dnia 12.01.2024roku nasi  „starsi” sportowcy zmagali się na lekkoatletycznej arenie w SP Nr 5 Wejherowo. „Królowa Sportu” dała możliwość rywalizacji każdemu zawodnikowi : w biegach krótkich i średnich, skokach i rzutach. Najlepsi otrzymali medale i dyplomy. Wśród naszych uczniów na podium znaleźli się:

Cichoń Nadia- 7E- Srebro w biegu na 30m;

Orzechowska Hanna – 8D – Srebro w biegu na 600m;

Gorczyca Laura – 8A – Srebro w skoku w dal ;

Bochentyn Dawid – 7E – Srebro w biegu na 600m;

Kłosowska Milena – 7C – Brąz w biegu na 600m.

Gratulujemy nagrodzonym i pozostałym uczestnikom zawodów.

Opiekun Bogdan Kruwelski

 

Biblioteczny Kalendarz Adwentowy

W miesiącu grudniu uczniowie klas 6-8 uczestniczyli w zabawie biblioteki szkolnej polegającej na wypełnianiu zadań z Bibliotecznego Kalendarza Adwentowego.

W kalendarzu były 24 zadania. Wykonanie należało odnotować w kalendarzu (bibliotekarz pieczątką potwierdzał wykonanie zadania).

Dnia 22 grudnia nastąpiło rozdanie nagród w postaci słodyczy oraz gadżetów dla pierwszych 25 osób.

 

Wycieczka do Malborka

13 grudnia 2023 roku klasy 6a, 6c, 6d, 8c oraz 8d pojechały na wycieczkę do Malborka. Uczniowie mieli możliwość zwiedzić zespół zamkowy oraz posłuchać Pana przewodnika, który w bardzo ciekawy sposób opowiadał o historii zamku. Dowiedzieli się kilku ciekawostek o poszczególnych gospodarzach zamku. Wycieczka była bardzo cenną lekcją historii.

 

III Miejskie Zawody Crossfit

13.12.2024r odbyły się III Miejskie Zawody Crossfit pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa.

Kategoria młodzież:

Patrycja Dyderska 7c             I miejsce

Alan Flisikowski 8c               IV miejsce

Kategoria dzieci:

Amelia Kędzierska 5e                   III miejsce

Bartosz Blank 5e                           IV miejsce

Cała drużyna jako Szkoła zdobyła III miejsce

Opiekun: Anna Dawidowska

 

Etap szkolny Olimpiady Zdrowia PCK

Dnia 12 grudnia 2023r. odbył się etap szkolny Olimpiady Zdrowia PCK. Do etapu rejonowego przeszła uczennica klasy 8b Maja Pietruczek.
Gratulujemy.

Koordynator szkolny: Katarzyna Konopińska- Karbownik

 

Schronisko w Dąbrówce

Dnia 8 grudnia przekazaliśmy karmę do Schroniska w Dąbrówce . Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy. Zwierzaki będą mieć smakołyki na Święta.

Opiekun Sz K PCK i S U

 

Warsztaty efektywnego uczenia się w klasie 7 C

Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie przeprowadzili 8 grudnia 2023 r. zajęcia w klasie 7 C w ramach projektu „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni”, realizowanego przez międzynarodową organizację humanitarną Save the Children International oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Było to pierwsze spotkanie z cyklu „Efektywne uczenie się”.

Warsztaty efektywnego uczenia się dla dzieci mogą przynieść wiele korzyści edukacyjnych, które pozytywnie wpłyną na ich sposób uczenia się i ogólny rozwój. Oto niektóre z tych korzyści: skuteczniejsza nauka, lepsze wyniki w nauce, rozwinięcie umiejętności analizy, kreatywne myślenie, skupienie i koncentracja itp.. Wymienione korzyści stanowią solidne podstawy, które umożliwią dzieciom lepsze przyswajanie wiedzy i rozwijanie umiejętności, które będą im towarzyszyć przez całe życie.

 

Kawiarenka Mikołajkowa

Dnia 5 grudnia 2023 r. odbyła się ,,Kawiarenka” w Szkole Podstawowej nr 9 w budynku na Sobieskiego. Sprzedawane były pyszne ciasta, torciki, pierniczki oraz inne słodkości.

Uzbierana suma w kwocie 1043 zł została przekazana na zakup profesjonalnych apteczek i sprzętu na zawody pierwszej pomocy przedmedycznej .

Opiekun PCK i S U

 

Spotkanie z Policją w klasach VI-VIII

28 listopada  2023 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z pracownikami  Komendy  Powiatowej  Policji w Wejherowie, asp. sztab. Anettą Potrykus oraz asp. Karoliną Pruchniak.

Tematem pogadanki była odpowiedzialność prawna nieletnich. Pani Policjant mówiła o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, poruszyła także temat tzw. cyberprzemocy i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną. Prowadzący pogadankę uświadomił uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy. Na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane.

Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do przedstawicieli  Policji.

Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistów w dużym stopniu przyczyniły się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów oraz mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią.

Zajęcia z przedstawicielami Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo – profilaktycznego naszej szkoły.

 

Zbiórka pieniędzy

Młodzież naszej szkoły w dniu 24 .11.23r. wzięła udział w wolontariacie organizując zbiórkę pieniędzy na terenie galerii Auchan współpracując z SIM PCK Wejherowo .Zebrane pieniądze zostaną przekazane na rzecz najbardziej potrzebujących dzieci w naszym powiecie.

Opiekun SZKPCK
Kasia Konopińska -Karbownik

 

Za nami Tydzień Tolerancji…

Tolerancja i życzliwość to niezwykle cenne wartości zarówno w relacjach uczniowskich jak i w życiu każdego człowieka. Aby podkreślić ich znaczenie uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w różnych działaniach.

Samorząd Uczniowski ogłosił „TYDZIEŃ TOLERANCJI, ŻYCZLIWOŚCI I PRZYJAŹNI”. W tym czasie chętni uczniowie klas 0-8 ubierali się w wyznaczone kolory:

13.11.2023 PONIEDZIAŁEK (zielony) – DZIEŃ ZROZUMIENIA

14.11.2023 WTOREK (czerwony)– DZIEŃ SERDECZNOŚCI

15.11.2023 ŚRODA (żółty)– DZIEŃ UŚMIECHU

16.11.2023 CZWARTEK (niebieski)– DZIEŃ SZACUNKU

17.11.2023 PIĄTEK (przebranie za sowę)– DZIEŃ RÓŻNORODNOŚCI

W czwartek 16.11.23r. odbyły się dwa spotkania z klasą VIB i VIIIA, by porozmawiać o TOLERANCJI…, co dla uczniów oznacza, jak ją rozumie, czy jest dla Nich ważna oraz czy trudno jest być tolerancyjnym. Uczniowie byli bardzo zaangażowani i szczerzy podczas pracy.

 

Igrzyska Szkół Podstawowych w Koszykówce

Dnia 15 listopada 2023 r. w Wejherowie rozegrano Igrzyska Szkół Podstawowych w koszykówce 3/3 w kategorii Dzieci i Młodzieży.

W kategorii dzieci reprezentacja naszej szkoły w składzie: Michał Bednarczyk, Filip Mielewski i Filip Obrocki zajęła III miejsce.

 

Spotkanie z Historią – Spektakl Obóz jako Niekonwencjonalna Lekcja Edukacji

15 listopada 2023 r. klasy 8 oraz 7D wybrały się na spektakl teatralny pt. Obóz, który porusza trudne, ale ważne tematy związane z II wojną światową i traumą nią spowodowaną.
Spektakl skoncentrowany jest wokół Ludy, dziewczyny, która przeżyła okropieństwa obozu koncentracyjnego w Birkenau. Po wojnie, gdy jej matka Hanna zaginęła, Luda musiała odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a pomocną dłoń wyciągnęła ku niej pani Bogumiła, zastępując matczyną opiekę. Historia skomplikowała się, gdy po wielu latach Hanna niespodziewanie powróciła, stawiając Ludę przed trudnym wyborem – kto jest dla niej prawdziwą matką?
To nie tylko teatralna opowieść, to podróż przez refleksję nad naszą historią i obecnymi czasami. Obóz został dostosowany do percepcji młodych widzów, tworząc wyjątkowe narzędzie edukacyjne.

*zdjęcia pochodzą ze strony internetowej spektaklu: https://liblink.pl/6xibs7fknk

Powiatowe mistrzostwa szkół podstawowych w tenisie stołowym 14 X 2023 r.

Reprezentacja SP nr 9:

Hanna Orzechowska 8d

Laura Gorczyca 8a

Zajęła II miejsce !!!

Opiekun:  Dawidowska Anna

 

Apel patriotyczny dla kl. 6-8

Dnia 10 listopada 2023r. o godz. 10.20 odbył się w SP9, w budynku przy ul. J. Sobieskiego, apel patriotyczny z okazji „Święta Niepodległości”. Został przygotowany przez uczniów z kl.6c i zaprezentowany młodzieży z klas 6-8. Wśród gości pojawiała się pani dyrektor O. Tomaszewska oraz wicedyrektor W. Kurowski. Uczniowie pokazali program historyczno-poetycki opracowany przez I. Buczyło-Sikora, przeplatany tradycyjnymi pieśniami Legionistów pod kierunkiem B. Fokcińskiej. Apel uświetniła Marta Piastowska z kl.7d , śpiewając dwie wzruszające piosenki patriotyczne, a także mały chór szkolny pod kierunkiem A. Janus. Dekorację w auli wykonała B. Hinc, podkreślając niezwykły nastrój uroczystości, która bez wątpienia podobała się uczniom. Była to niezwykła lekcja historii dla wszystkich uczestników. Na szkolnym holu uczennice z kl.7d Marta Sikora i Wiktoria Ceynowa wykonały tablicę tematyczną o niepodległości Polski.

 

Strofy o ojczyźnie

Właśnie pod taki tytułem konkurs recytatorski organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie wprowadza uczestników konkursu w listopadową tematykę patriotyczną związaną z naszą ukochaną ojczyzną – Polską.

W dniu 8 listopada 2023 r. w murach biblioteki spotkali się uczniowie ze szkół z całego powiatu, którym repertuar patriotyczny, kultura słowa i doskonały warsztat aktorski nie sprawia problemu.

Na tym konkursie naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów Anna Jaskulska i Bartłomiej Sobiecki z klasy 4E oraz Nadia Talipska z klasy 7D i Nikodem Lis z 8D.  Poziom konkursu był bardzo wyrównany, a repertuar wierszy bardzo bogaty i zróżnicowanych. Jury miało trudne zadanie do rozstrzygnięcia. Spośród uczestników wyłoniono zwycięzców, a w ich gronie znalazła się Anna Jaskulska, która zajęła III miejsce w kategorii klas IV-VI oraz Nikodem Lis zajął II miejsce w kategorii klas VII-VIII.

Gratulujemy uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.

 

Mistrzostwa szkół podstawowych w tenisie stołowym 30.10.2023 r.

Reprezentacja młodzieży

DZIEWCZYNY:   Hanna Orzechowska 8d, Laura Gorczyca 8a Miejsce I

CHŁOPCY:  Oliwier Dopka 7b, Mateusz Fetta-Płotka 7a, Dawid Bochentyn 7e  Miejsce II

Reprezentacja dzieci

CHŁOPCY: Filip Formela 6e, Filip Obrocki 7d Miejsce V

Opiekunowie:  Dawidowska Anna, Rohde Jacek

 

Warsztaty przyrodnicze BAŁTYCKIE ABC

Dnia 26 października 2023 r. uczniowie klasy 6a uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych pt. Bałtyckie ABC. Zajęcia prowadziła pani, która jest oceanografem. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się wielu praktycznych informacji i ciekawostek na temat Morza Bałtyckiego. Dzięki doświadczeniom, które przeprowadzali pod kierunkiem Pani prowadzącej zobaczyli to, co niewidoczne gołym okiem, np. po przefiltrowaniu wody obejrzeli pod mikroskopem plankton, badali zasolenie wody, jej ciężar.

 

WYJAZD KLASY VIII D

24 października  2023 r. uczniowie klasy 8d pod opieką nauczycieli  pojechali na wycieczkę do Piaśnicy.

Podczas wycieczki uczniowie dowiedzieli się o tym ważnym na Pomorzu miejscu martyrologii, zwanym też Kaszubską Golgotą. Zapalili znicze na grobach osób, które zostały zamordowane  w Piaśnicy, przy pomniku poświęconym dzieciom.  Zobaczyli m.in. pomnik siostry Alicji Kotowskiej, leśników, paleniska, legowisko więźniów obozu Stutthof. Obejrzeli  tablice informujące o zbrodni w Piaśnicy.

24 października to rocznica aresztowania błogosławionej siostry Alicji Kotowskiej, o której opowiedziały uczniom obecne tego dnia przy Jej grobie siostry Zmartwychwstanki, które się nim opiekują.

W oparciu m.in. o informacje zamieszczone na grobach, pomnikach  uczniowie wspólnie uzupełniali kartę pracy i rozwiązywali krzyżówkę. Dowiedzieli się np. kim były siostry Panek, rodzina Napierałów z Kąpina, Kazimierz Parzych, Karol Biliński i wiele innych osób.

Spotkanie autorskie z panem Przemysławem Rudziem

Dnia 25 października 2023 r. uczniowie klasy 7 D uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panem Przemysławem Rudziem, pasjonatem i popularyzatorem astronomii.

Spotkanie odbyło  się  w ramach projektu „Zdolni z Pomorza”  w budynku Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej w Gdańsku Wrzeszczu.

Podczas spotkania autor podzieli się swoją twórczością na temat astronomii,  a także opowiedział historię swojej kariery zawodowej.

 

Miejskie Zawody w Unihokeja dziewcząt

Dnia 25.10.2023 roku nasze zawodniczki w unihokeja rozegrały turniej miejski o prymat w Wejherowie. Walka o zwycięstwo rozpoczęła się z  pierwszym gwizdkiem sędziego. A wszystkie 5 drużyn walczyło do ostatnich sekund każdego meczu. Nasza szkoła rozegrała dobry turniej, jednak to nie wystarczyło do końcowego sukcesu. Za rok będziemy walczyć o złoto . Dziękuję za zaangażowanie wszystkim reprezentantkom szkoły.

 

Miejskie Zawody w Unihokeja chłopców

Dnia 19.10.2023 nasi młodzi sportowcy rywalizowali w Miejskich Zawodach w Unihokeja. I mimo, iż nie ponieśliśmy porażki (2 zwycięstwa i 2 remisy),musieliśmy zadowolić drugim miejscem. Do szczęścia zabrakło kilku sekund! Brawo My;)!!!

 

Mistrzostwa Powiatu w Drużynowych Zawodach Szachowych

Dnia 16.X.2023r odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Drużynowych Zawodach Szachowych.
Reprezentanci naszej szkoły wywalczyli II miejsce!!!

Cichy Dagmara 3D
Cichy Olgierd 6A
Rybicki Krzysztof 6A
Latacz Jakub 6A
Uzdrowski Kornel 6A

Opiekun Anna Dawidowska

 

Apel z okazji święta Komisji Edukacji Narodowej

W piątek 13 października 2023  odbył się apel szkolny dla nauczycieli oraz uczniów klas VI-VII.  Na  uroczystość przybyła dyrekcja szkoły: pani Olga Tomaszewska wraz z panem Wojciechem Kurowskim oraz przewodnicząca rady rodziców pani Liliana Breen ze swoim zastępcą panią Justyną Fijałkowską. Gospodarzem imprezy byli uczniowie z klasy VI c recytując na scenie wiersze i życzenia  dla wszystkich pracowników SP9.  Montaż słowno-muzyczny uświetnił  chór pod dyrekcją pani Aleksandry Janus, a także występ klasy III c pod opieką pani Haliny Groth. Końcówka apelu przybrała charakter rozrywkowy –  wystąpiła klasa VI c z utworem „Nie ma fal” oraz klasa VI a z utworem „Supermoce”.  Nie zabrakło też  słodkiego poczęstunku i tortu od rady rodziców z podziękowaniem dla wszystkich nauczycieli. Organizatorem szkolnego święta była pani Iwona Buczyło-Skora.

 

Światowy Dzień Drzewa

10 października 2023r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Drzewa. Uczniowie przynieśli kwiaty/roślinki, które będą piękną dekoracją naszej szkoły.
Tego dnia na długiej przerwie uczniowie posadzili przy boisku szkolnym drzewka.

Opiekunowie SU

 

11 Festiwal Przygody WANOGA

Dnia 6 października 2023 r. uczniowie klasy 6a, 6d i 6e uczestniczyli w prelekcjach podróżniczych zorganizowanych w ramach 11 Festiwalu Przygody WANOGA w Filharmonii Kaszubskiej.
Uczniowie wysłuchali dwóch prelekcji pani Alicji Rapsiewicz –„Australia – kraj do góry nogami” oraz pana Jana Meli – „Niemożliwe” to tylko wymówka – jak przekraczać własne granice?.
Pani Alicja Rapsiewicz to znana podróżniczka, która prowadzi bloga podróżniczego. Podczas spotkania przybliżyła uczestnikom Australię, jej faunę i florę. Ciekawe opowieści zilustrowane zostały zdjęciami i filmikami. Niektórzy po raz pierwszy w życiu mieli możliwość usłyszeć odgłosy wydawane przez koalę.
Pan Jan Mela w wieku 13 lat uległ wypadkowi (w wyniku porażenia prądem amputowano mu rękę i nogę). Dwa lata później uczestniczył w wyprawie na oba bieguny wraz z polarnikiem Markiem Kamińskim. W kolejnych latach uczestniczył w wielu wyprawach np. na Kilimandżaro. Jan Mela opowiadał uczniom o swoich przeżyciach. Swoim przykładem pokazał, że można pokonać trudności i realizować swoje marzenia, do czego gorąco zachęcał.

 

Drużynowe Igrzyska Młodzieży w Badmintona

Dnia 4.X.2023r. w uczniowie naszej Szkoły rywalizowali w Drużynowych Igrzyskach  Młodzieży w Badmintona.
Chłopcy zajęli III miejsce

Krystian Rosołowski 8d
Alan Flizikowski 8 c

Dziewczyny wywalczyły ( a łatwo nie było ) miejsce II

Hanna Orzechowska 8d
Iga Kisielewska 7c

Opiekun Anna Dawidowska

 

Śladami Mikołaja Kopernika

„Usiłując zgłębić przedmioty najwyższe, uważam, aby nie stać się obcy temu, co nam najbliższe.” Mikołaj Kopernik

W dniu 28 września grupa uczniów z klas ósmych, szóstej i piątej wyruszyła na wycieczkę do Torunia. Ten wyjazd odbył się w ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę”.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Toruńskiego Piernika, w którym uczniowie wypiekli swoje oryginalne gościńce – czyli ozdobne pierniki, a następnie zwiedzili sale ekspozycyjne w muzeum. Kolejnym punktem programu były odwiedziny w Domu Mikołaja Kopernika, dzięki którym poznaliśmy specyfikę życia wielkiego astronoma. W Muzeum Historii Torunia zobaczyliśmy fascynującą wystawę pt. „Toruń i jego historia”, prezentującą w nowoczesny sposób dzieje miasta od najstarszych do współczesnych. Tak minął nam dzień pełen historycznych i naukowych atrakcji. Po zakwaterowaniu w hotelu i posiłku, wybraliśmy się na wieczorny spacer na pokaz Fontanny Cosmopolis.
Następnego dnia przenieśliśmy się w galaktyczną przestrzeń, dzięki pokazowi w planetarium w Centrum Popularyzacji Kosmosu. Po kosmicznym seansie czekał nas spacer z przewodnikiem, zobaczyliśmy Rynek z Ratuszem Staromiejskim, Krzywą Wieżą, Pomnikiem Mikołaja Kopernika i innymi zachwycającymi zabytkami.
Wyjazd do Torunia był pretekstem do poznania wielu faktów z życia wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika oraz historii Torunia. Poza tym uczniowie poznali smak integracji i koleżeńskiej współpracy, bogatsi w kolejne przeżycia i doświadczenia, które przywieźli do szkolnej ławki.

 

Wycieczka do Będomina

W dniu 27 września 2023 r. klasy 7 wyruszyły w niezwykłą podróż do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Nasza wyprawa była związana ze zbliżającym się Dniem Patrona Szkoły, Józefa Wybickiego. To było niezwykłe doświadczenie, które pozwoliło nam poznać historię i dziedzictwo naszego patrona.

W muzeum mieliśmy okazję dowiedzieć się wiele na temat Józefa Wybickiego i jego czasów. Poznaliśmy losy powstania Mazurka Dąbrowskiego, naszego narodowego hymnu, który stał się symbolem wolności i niepodległości Polski. Wspólnie przemierzaliśmy kolejne wystawy, odkrywając tajemnice polskich symboli narodowych.

Po fascynującej wizycie w muzeum udaliśmy się do Wieżycy, do Centrum Aktywnego Wypoczynku Koszałkowo. Tam mogliśmy dać upust swojej energii, jeżdżąc na trójkołowcach górskich i hulajnogach terenowych.
Na koniec naszej wyprawy zorganizowaliśmy ognisko, przy którym delektowaliśmy się pysznymi kiełbaskami.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczcić Dzień Patrona Szkoły w tak wyjątkowy sposób.

 

Obchody Dnia Patrona Szkoły – klasy VIII

W tym roku szkolnym, dnia 26.09.2023 r., uczniowie klas VIII uczestniczyli w szkolnym konkursie historycznym pt. Życie i działalność Józefa Wybickiego. W skład komisji konkursowej weszli przedstawiciele samorządu każdej klasy ósmej. Nad pracami komisji czuwała Pani Barbara Pawłowicz.
Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem wszystkich zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie Kaspian przypomniał zebranym najważniejsze fakty z życia Józefa Wybickiego, po czym rozpoczął się konkurs.
Drużyny rozwiązywały różnorodne zadania, Pierwszą konkurencją były pytania, z którymi uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze. Następnie każda drużyna wybierała zadanie dla wszystkich drużyn. W związku z tym uczniowie dopasowywali ilustracje do słów „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, układali portret wylosowanej postaci, wykreślali miejsca związane z Józefem Wybickim i łączyli daty z wydarzeniami, a następnie umieszczali je na osi czas. Oprócz punktów za te zadania wiedzy uczniowie otrzymali punkty za prace plastyczne, które wykonali wcześniej. Rysunki można było podziwiać podczas rozgrywek.
Zwycięzcą konkursu została drużyna z klasy VIII d. II miejsce zajęła drużyna z klasy VIII b, a III miejsce z klasy VIII c.
Każda drużyna biorąca udział w konkursie otrzymała dyplom i upominki. Po ogłoszeniu wyników wszyscy obecni odśpiewali hymn szkoły.
W konkursie pomagali uczniowie z kl. 8b: Maja, Julia, Tomek i Kaspian.

Konkurs zorganizowały Panie: Lucyna Kozielecka i Aleksandra Rohde.

 

Europejski Dzień Języków Obcych

Dnia 25 września odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych, który dostarczył niezapomnianych wrażeń oraz ciekawej edukacji związaną z różnymi krajami i kulturami. W wydarzeniu tym uczestniczyły klasy 6 i 7, które z wielkim zaangażowaniem przygotowywały stanowiska promujące kraje, które wylosowały na auli szkolnej. Każda klasa miała za zadanie przybliżyć pozostałym uczniom kulturę i tradycje kraju, który reprezentowała.

Uczniowie klasy 6c zachwycili wszystkich swoim starannym przygotowaniem i pasją do prezentacji Francji. Ich stanowisko tętniło życiem dzięki charakterystycznym francuskim przekąskom, takim jak bagietki, sery, i croissanty.
Prezentacje multimedialne oraz stroje w barwach Francji dodatkowo podkreśliły ich zaangażowanie.
Uczniowie z klasy 7d zafascynowali uczestników swoim pięknym prezentowaniem kultury hiszpańskiej.
Na ich stanowisku można było degustować hiszpańskie przekąski, a prezentacja multimedialna i kolorowe stroje w barwach Hiszpanii przyciągnęły uwagę wszystkich.
III miejsce zajęła klasa 7c niezwykle profesjonalnie przedstawiając kulturę Wielkiej Brytanii na swoim stanowisku.
Ofiarowali uczestnikom herbatę, ciastka i dania typowe dla Wielkiej Brytanii. Prezentacja multimedialna oraz stroje w barwach kraju doskonale wprowadziły uczestników w brytyjski klimat.
Po prezentacjach stanowisk, klasy 7 miały okazję zmierzyć się podczas quizu wiedzy o krajach anglo i niemieckojęzycznych. Zadania były wymagające, ale uczniowie wykazali się szeroką wiedzą na ten temat.
Dzień Języków Obcych okazał się nie tylko edukacyjnym doświadczeniem, ale także wspaniałym wydarzeniem integrującym społeczność szkolną. Uczniowie mogli poznać różnorodność kultur i języków oraz docenić wysiłek i zaangażowanie swoich kolegów i koleżanek w przygotowanie tego wyjątkowego dnia.

 

Doświadczamy i eksperymentujemy

21 września uczniowie klas VII-VIII mieli okazję uczestniczyć w lekcjach przedmiotowych z fizyki i biologii poza murami naszej szkoły. Praktyczne zajęcia z OPTYKI na Politechnice Gdańskiej i z MIKROSKOPOWANIA w Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, pozwoliły uczniom zapoznać się z nowymi wiadomościami, utrwalić już wcześniej poznane oraz rozwijać kompetencje kluczowe. Warsztaty były dedykowane dla uczniów naszej szkoły i uczniowie brali w nich udział bezpłatnie. Zajęcia zorganizowała p. Małgorzata Nowakowska, która wraz z p. Lucyną Roszko, była opiekunem wyjazdu.

 

Zdolni z Pomorza są w naszej szkole

Uczniowie naszej szkoły: Agata Eremus, Ania Piotrowicz, Wiktor Jarząbek, Szymon Kraszkiewicz, Szymon Sienkiewicz i Wiktor Świechowski, reprezentowali w dniach od 10 do 15 września 2023, miasto Wejherowo i powiat wejherowski, podczas Pomorskich Warsztatów Naukowych, na Uniwersytecie Gdańskim, w ramach projektu Zdolni z Pomorza. W ciągu pięciu dni, uczniowie brali udział w wykładach, ćwiczeniach i zajęciach laboratoryjnych z matematyki, biologii, fizyki, chemii i informatyki, prowadzonych przez pracowników naukowych uczelni. Dodatkowo mieli możliwość obejrzeć wystawę „Stocznia” w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku i musical w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Uczniowie mogli się poczuć, jak prawdziwi studenci, tym bardziej, że noclegi dla naszych uczniów były zorganizowane w Domu Studenckim nr 5 UG. Organizatorem i opiekunem wyjazdu była p. Małgorzata Nowakowska.

 

Apel porządkowy

Dnia 13 września 2023 roku odbyły się apele porządkowe podczas których Pani Dyrektor Olga Tomaszewska przypomniała zasady zachowania obowiązujące  w szkole.

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24

Z wielkim optymizmem i nadzieją rozpoczęliśmy dziś nowy rok szkolny. Pierwszy dzwonek jest zapowiedzią nowych wrażeń, nowych znajomości  i przyjaźni,  dużej dawki umiejętności i wiedzy oraz wielu  innych doświadczeń, które zainspirują nas do różnorodnych działań. Podczas spotkań  z wychowawcami uczniowie zostali zapoznani z procedurami obowiązującymi  w szkole, zasadami bezpiecznej drogi do i ze szkoły.

W nowym roku szkolnym wszystkim uczniom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły Dyrekcja życzy samych sukcesów i satysfakcji z nauki oraz  pracy.