Klasy VI-VIII

Okręgowe Zawody Pierwszej Pomocy Przedmedycznej PCK w Kościerzynie

Dnia 20 mają 2023 r. reprezentacja szkoły w składzie Oliwia Junko, Agata Klahs, Julia Świerkacz , Nikola Szubicka,  Anna Noske wzięła udział w Okręgowych Zawodach Pierwszej Pomocy Przedmedycznej PCK w Kościerzynie zajmując drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych zdobywając puchar, dyplom i nagrody rzeczowe.
Gratulacje
Opiekun koła PCK  K. Konopińska -Karbownik

Etap okręgowy Olimpiady Zdrowia PCK

Dnia 19.05.2923r. w Gdyni odbył się etap okręgowy Olimpiady Zdrowia PCK , w którym naszą szkoły reprezentowała Agata Eremus z klasy 6c .W ogólnej klasyfikacji zajęła 5 miejsce .
Gratulujemy
Opiekun  K. Konopińska-Karbownik

Finał II Powiatowego Konkursu Języka Polskiego dla kl.6 pod patronatem Starosty Wejherowa

W sobotę 13 maja odbył się finał II Powiatowego Konkursu Języka Polskiego dla kl.6 pod patronatem Starosty Wejherowa. Organizatorem była Podstawowa Ekologiczna Szkoła Społeczna w Rumi. Uczniowie z SP9 reprezentowali szkołę w mocnej drużynie pięcioosobowej i okazali się najlepsi. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy.
1 miejsce – Martyna Reszke i Marta Piastowska (opiekun I. Damaszke)
Wyróżnienie – Artur Welke
Udział w konkursie – Milena Kłosowska i Nadia Talipska
Serdecznie gratuluję !!!

Koordynator konkursu w SP9 – Iwona Buczyło-Sikora

 

Wycieczka do Torunia

12 maja 2023 r. uczniowie klas szóstych oraz siódmych wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Torunia. Miasto przywitało nas piękną pogodą. Pierwszym punktem wycieczki był seans w Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądaliśmy film pt „Cudowna podróż”, który dostarczył wielu wrażeń a także pogłębił wiedzę o gwiazdach i planetach. Na Starym Mieście czekała na nas pani przewodnik. Wąskimi uliczkami
przeszliśmy pod Krzywą Wieżę. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, Katedrę pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, Fontannę flisaka ze złotymi żabkami, ratusz, stare, kamienice mieszczańskie, Dom Kopernika- przypuszczalne miejsce narodzin słynnego astronoma oraz Bulwar Filadelfijski ciągnący się wzdłuż Wisły na całej długości murów miejskich. Kolejnym punktem wizyty w Toruniu był pobyt w Żywym Muzeum Piernika, gdzie każdy z nas własnoręcznie upiekł pierniczka według starej receptury. Po zjedzeniu obiadu w jednej z restauracji mieliśmy możliwość zakupienia pamiątek. Do Wejherowa wróciliśmy zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń.

 

Szkolne podchody „Śladami zabytków Wejherowa”

W czwartek 11 maja 2023 r. uczniowie z kl. 8e i 5a brali udział w szkolnych podchodach „Śladami zabytków Wejherowa”. Uczniowie odwiedzali wybrane  zabytki, by odnaleźć odpowiedzi na pytania z otrzymanej karty pracy, np. ilu mieszkańców liczyło Wejherowo w momencie powstania; jaki symbol Kaszub znajduje się na tablicy pamiątkowej w kościele św. Trójcy i inne.

Spotkanie autorskie
z pisarzem Dawidem Wasiniewskim

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Dawidem Wasiniewskim, który opowiedział nam wiele ciekawych rzeczy o swoim pisarstwie oraz planach na przyszłość. Pisarz zdradził nam, że jego największym źródłem inspiracji są ludzie i ich historie, a także własne doświadczenia oraz obserwacje ze świata. Powiedział nam również, że proces pisania książki to dla niego niezwykle ważny i wymagający czas, w którym musi skupić się na tworzeniu odpowiedniej atmosfery i wyobrażeniu sobie bohaterów oraz ich losów.
Uczniowie klas 7-8 mieli możliwość zadawania pytań autorowi, które dotyczyły zarówno jego twórczości, jak i samej pracy pisarza. Dawid Wasiniewski odpowiadał na nie z uśmiechem na twarzy i chętnie dzielił się swoimi doświadczeniami z młodymi czytelnikami. Spotkanie autorskie było nie tylko wspaniałą okazją do poznania twórczości pisarza, ale również szansą na zainspirowanie się i rozwijanie swojej pasji do czytania i pisania.

 

Dzień Unii Europejskiej 9 maja

Jak co roku z okazji Dnia Unii Europejskiej przewidziano różne atrakcje dla uczniów klas 6-8 naszej szkoły. Reprezentanci klas ósmych brali udział w ESCAPE ROOM. Uczniowie aby zdobyć kod musieli rozwiązać różne zagadki i łamigłówki. Za zadanie mieli m.in. ułożyć Trimino, dopasować flagi do nazw państwa, odkodować za pomocą specjalnej tarczy pytanie i wybrać prawidłową odpowiedź czy rozwiązać krótki Quiz wiedzy o
Unii Europejskiej. Jako pierwsza z pułapki wydostała się klasa 8 h, następnie 8g i 8a. Ochotnicy przygotowywali Lapbooki na wystawę o Unii Europejskiej. W tej kategorii najlepsze były Agata Malinowska i Monika Szweda, II miejsce zdobyły Sawa Orzechowska i Wiktoria Wasielka , III miejsce otrzymała Julia Rolbiecka.  Każdy, kto miał ochotę zmierzyć się z łamigłówkami mógł wziąć udział w konkursie kodów QR. Tu zwycięska okazała się być drużyna z 6c:Ania Piotrowicz, Agata Eremus i Milena Kłosowska. Drugie miejsce zdobyły Izabella Markstein i Zuzanna Kwidzińska, a III miejsce Nikodem Baranowski.
Gratulujemy zwycięzcom!!!!

 

Prezent od Rady Rodziców

Od 9 maja 2023 r. uczniowie naszej szkoły w budynku na ul. Sobieskiego, mogą w pełni korzystać z ławek oraz puff znajdujących się w strefie relaksu , zakupionych przez Radę Rodziców z pieniędzy z loterii fantowych. Życzymy udanego użytkowania !

 

Wycieczka do Piaśnicy

28 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy 8b pod opieką nauczycieli  pojechali na wycieczkę do Piaśnicy.

Podczas wycieczki uczniowie dowiedzieli się o tym ważnym na Pomorzu miejscu martyrologii, zwanym też Kaszubską Golgotą. Zobaczyli m.in. pomnik:siostry Alicji Kotowskiej, dzieci, leśników, a także paleniska, legowisko więźniów obozu Stutthof. Obejrzeli tablice zawierające informacje i zdjęcia o zbrodni w Piaśnicy i jej ofiarach.

W oparciu m.in. o informacje zamieszczone na grobach, pomnikach  uczniowie wspólnie uzupełniali kartę pracy i rozwiązywali krzyżówkę. Dowiedzieli się np. kim były siostry Panek, Leon Nejman Mirza-Kryczyński,  Edward Łakomy i wiele innych osób. Następnie leśnymi drogami ruszyli do Orla, a stamtąd autobusem przyjechali do Wejherowa.

 

Gra miejska „Śladami ofiar Piaśnicy w Wejherowie”

Dnia 27 kwietnia 2023 r. uczniowie z klasy VIII e  pod opieką nauczycieli uczestniczyli w grze miejskiej przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku pod tytułem „Śladami ofiar Piaśnicy w Wejherowie”. Uczniowie ustalili na planie miasta trasę, by dotrzeć do punktów z karty pracy.  Po dojściu do odpowiedniego miejsca rozwiązywali zadanie z karty pracy. Odwiedzili m.in. „Wejherowskie Powązki”, gdzie m.in.  odnaleźli grób zamordowanego w Piaśnicy wójta gminy Wejherowo-Wieś Edwarda Łakomego.

 

 

IX Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

„W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück ”

W dniu 17 marca 2023 r. odbył się półfinał konkursu recytatorskiego poświęconego więźniarkom z KL Ravensbrück. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów Jakub Kosecki i Laura Lewińska z klasy 8 H. W eliminacjach zaprezentowali fragment prozy i jeden utwór poetycki. Wśród trzydziestu dwóch uczestników Laura Lewńska otrzymała wyróżnienie i tym samym zakwalifikowała się do eliminacji ogólnopolskich.
Finał konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” odbył się w Rudzie Śląskiej w dniu 26 kwietnia. Wspaniała Gala Finałowa zorganizowana była przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Honorowy patronat nad tą imprezą objęła pierwsza dama RP pani Agata Kornhauser-Duda oraz byłe więźniarki.
Podczas tego finału Laura Lewińska zaprezentowała przed jury utwór „Przygotuj dla mnie suknię” Zofii Górskiej – Romanowiczowej. Spotkała się tam z najlepszymi recytatorami z całego kraju, którzy zostali wyłonieni spośród trzystu uczestników. Jej interpretacja utworu ujęła jury i tym samym uzyskała II miejsce w kategorii poezja w tym prestiżowym konkursie.

 

 Wizyta w szkole muzycznej

25.04.2023 klasa 6d odwiedziła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. F. Chopina w Wejherowie. W koncertowej auli odbyła się audycja muzyczna dla szkół, na scenie której zaprezentowała się orkiestra dęta pod dyrekcją pana Tomasza Winczewskiego. Członkami orkiestry są uczniowie tej szkoły, a wśród nich nasza koleżanka flecistka Nadia Talipska. Mieliśmy okazję poznać brzmienie instrumentów dętych drewnianych i blaszanych – trąbki, fletu poprzecznego, klarnetu, saksofonu. Usłyszeliśmy muzykę marszową oraz słynne standardy muzyki rozrywkowej z hitem „Bella ciao”. Prócz instrumentó wdętych zaprezentowały się również fortepian i gitara a także ksylofon i inne instrumenty perkusyjne. Część z nas uczestniczyła w zabawach na scenie – dmuchanie balonów, by sprawdzić pojemność płuc oraz pracę przepony.
Audycja bardzo nam się podobała – czekamy na kolejne.

 

Etap rejonowy Olimpiady Zdrowia PCK w Redzie

Dnia 21 kwietnia 2023 r. reprezentantka szkoły Agata Eremus z klasy 6c brała udział w etapie rejonowym Olimpiady Zdrowia PCK w Redzie i zakwalifikowała się do etapu okręgowego Olimpiady.

Gratulacje!!!

Opiekun K. Konopinska -Karbownik

 

Projekt „Łączka i inne miejsca poszukiwań” – spotkanie 6

20 kwietnia 2023 r. uczestnicy projektu pojechali do Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy na spotkanie z panią dr Alicją Paczoską – Hauke, która pracuje w wydziale do spraw Poszukiwań i Identyfikacji.

Najpierw odbyło się spotkanie w siedzibie IPN na temat prac, działań i różnych trudności, na które w swojej pracy napotykają pracownicy Biura Poszukiwań w Bydgoszczy. Uczniowie poznali sylwetki żołnierzy wyklętych z rejonu Bydgoszczy, a następnie byli na Cmentarzu przy ul. Kcyńskiej, by zobaczyć miejsce wiecznego spoczynku zidentyfikowanych żołnierzy i symboliczne mogiły. O miejscu tym mówi się Bydgoska „Łączka”.

 

Wojewódzkie zawody w biegach przełajowych

Dnia 20 kwietnia 2023 r. uczennica klasy 8h Zosia Sądej reprezentowała nasza szkołę na wojewódzkich zawodach w biegach przełajowych. W zawodach udział brało około 160 najlepszych uczniów szkół z całego województwa pomorskiego. Zosia zaprezentowała się bardzo dobrze plasując się w okolicach 25 miejsca.

Opiekun Karolina Nalepka

 

Przygotowanie ozdób świątecznych w ramach Laboratorium przyszłości

W okresie przedświątecznym odbyło się spotkanie uczniów klas 8, którzy w ramach Laboratorium przyszłości przygotowali ozdoby świąteczne. Warsztaty prowadzone były przez Panią Jolantę Sępioł i skupiały się na nauczaniu umiejętności manualnych, kreatywności i pracy zespołowej.
Uczennice pracowały w grupach, wymieniając pomysły i wskazówki. Wszystkie ozdoby, które zostały wykonane, były piękne i pomysłowe, a uczennice zadowolone ze swoich prac.
Uczennice otrzymały swoje ozdoby, które mogły wykorzystać w swoich domach lub podarować bliskim. Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z warsztatów Laboratorium przyszłości i już nie mogą doczekać się kolejnej takiej okazji.

 

Dni otwarte w I Liceum Ogólnokształcącym w Rumi

Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz społeczność uczniowska I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi, przy ul. Starowiejskiej 4 mają zaszczyt zaprosić tegorocznych ośmioklasistów na Dni Otwarte Szkoły.

 Dni otwarte w I Liceum Ogólnokształcącym w Rumi odbędą się dnia 22 kwietnia 2023 r.(sobota) godzina 10.00 – 13.00

Oprócz tegorocznych absolwentów szkół podstawowych serdecznie zapraszamy także ich rodziców, nauczycieli i szkolnych doradców zawodowych.

1lo@rumia.edu.pl

(58) 671-06-22

 

Szkolny etap Olimpiady Zdrowia PCK

Dnia 29 .03.2023r odbył się szkolny etap Olimpiady Zdrowia PCK. Do etapu rejonowego zakwalifikowała się uczennica z klasy 8h Zosia Sądej.
Gratulacje dla wszystkich uczestników.

Dni Otwarte szkół średnich w Wejherowie

Dnia 21.03.2023 r. uczniowie klas VIII mieli okazję poznać ofertę wejherowskich szkół ponadpodstawowych. Pierwszą szkołą, którą odwiedzili uczniowie naszej szkoły był Powiatowy Zespół Szkół nr 3 im. Ks. Edmunda Roszczynialskiego, tzw. „budowlanka”. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i pod opieką uczniów klas starszych szkoły średniej zwiedzali całą szkołę, poznawali poszczególne pracownie. Później na sali gimnastycznej można było rozwiązać testy z rachunkowości, wypełnić test na swoje predyspozycje zawodowe czy przymierzyć bojowy strój strażaka.
Inna grupa uczniów była z wizytą w Powiatowym Zespole Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera, tzw. „samochodówce”. Tam również została zaprezentowana w podobnej formie oferta poszczególnych kierunków szkoły branżowej, technikum
czy liceum. Uczniowie naszej szkoły odwiedzili również Powiatowy Zespół Szkół nr 1 – I LO im. Jana III Sobieskiego przy ul. Bukowej. W auli przedstawiono nam prezentację z ofertą szkoły. Uczniowie klas 8 również uczestniczyli w Dniu Otwartym w tzw. „elektryku” , czyli Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP „Orzeł”. Tam także uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, otrzymali ulotki
z informacjami dla kandydatów. Przedstawiono kolejne kroki rekrutacji, jakie każdy uczeń musi spełnić, aby kontynuować naukę w szkole średniej.
Mamy nadzieję, że wizyty w szkołach średnich pozwolą przybliżyć atmosferę nauki oraz dokonać słusznego wyboru przez
naszych uczniów.

 

Ślady terroru. Zbrodnie komunistyczne w Gdańsku.

Dnia 16 marca 2023 r. uczniowie naszej szkoły, tzn. Marta, Pola, Paulina i Mateusz z klas 8 wraz z przedstawicielami dwóch szkół z województwa
pomorskiego, uczestniczyli w symulacji projektu „Ślady terroru. Zbrodnie komunistyczne w Gdańsku” opracowanej i przygotowanej przez konsultanta ds. historii i wos w Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku – pana Grzegorza Rutkowskiego. Byli pierwszymi uczestnikami tego projektu. Celem spotkania było przejście śladami terroru w Gdańsku – dotarcie do dawnych siedzib Urzędu Bezpieczeństwa, Aresztu Śledczego, Rejonowego Sądu Wojskowego, a także miejsc upamiętniających ofiary systemu stalinowskiego, w tym Wojskowy Cmentarz Garnizonowy, na którym spoczywają m.in. Danuta Siedzikówna ps. „Inka” i Feliks Selmanowicz ps. „Zagończyk”. Spotkanie rozpoczęło się przed siedzibą ABW w Gdańsku. Uczniowie otrzymali karty pracy oraz mapki z lokalizacją miejsc, do których należało dotrzeć. Po dotarciu do wyznaczanego miejsca uczniowie, dzięki informacjom ukrytym pod kodami QR oraz znajdującymi się na budynkach, rozwiązywali zadania. Po uzupełnieniu kart pracy uczestnicy wypełnili ankietę, która stanowiła ewaluację projektu. Dzięki tym zajęciom uczniowie mieli możliwość poznania „żywej” historii i uzmysłowienie sobie, że jest ona nie tylko w książkach, Internecie, ale bardzo często wokół nas. Przechodzimy koło niej i nie wiemy, jakie ma znaczenie. To były interesujące zajęcia, warte polecenia innym.

 

Święto liczby π

Czy matematyka może być łatwiejsza? Ależ tak, przekonali się o tym uczniowie klas VIII podczas święta liczby π obchodzonego w dniu 14 marca 2023 r. w auli szkoły  przy ulicy Sobieskiego. Uczniowie łączyli zabawę z nauką pokonując matematyczny tor przeszkód, omawiając prezentacje multimedialne i filmiki na temat „Matematyka w obiektywie”. Uczniowie w pięciu konkurencjach zmagali się z zadaniami matematycznymi: łamigłówki logiczne i liczbowe. Całość imprezy przygotowanej przez panią Justynę Wiercińską okraszał wierszyk na temat liczby π – „ Tak i mnie i tobie poznawana tu liczba cudna dla ogółu przynosi wszystkim pożytek wspaniały”(π 3,14159265358979 ).
Zawody matematyczne pod nazwą „Święto liczby π „ wygrała klasa VIII H, a za nią klasa VIII D i VIII G. Uczniowie poprzez zabawę przypominali sobie zadania z liczbą π , wzory matematyczne, rozwijali logiczne myślenie, przygotowując  się tym samym do egzaminu ósmoklasisty, który ich czeka w maju, a to już niedługo ……

 

V Powiatowy Konkurs Wiedzy o Języku i Kulturze Krajów Anglojęzycznych

3 marca 2023 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie odbył się finał V Powiatowego Konkursu Wiedzy o Języku i Kulturze Krajów Anglojęzycznych dla Uczniów klas VIII szkół podstawowych z powiatu wejherowskiego. Jakie emocje, jakie wrażenia, ale przede wszystkim jakie osiągnięcia! Nasz utalentowany uczeń z klasy 8h, Jakub Markowski, został wyróżniony zaszczytnym 3 miejscem w całym
konkursie. To prawdziwe osiągnięcie, które warto uczcić!
Gratulacje Jakubie!

Zabawy z językiem polskim

„A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą.
Nie znać  języka swego- hańbą oczywistą.”

( F.K. Dmochowski)

Dnia 21 lutego każdego roku jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.  Dla uczczenia tego święta w naszej szkole miał on formę zabaw z językiem polskim.
Na terenie szkoły zostały wyeksponowane karteczki z łamańcami językowymi, z którymi uczniowie mogli się zmierzyć podczas przerw. Pojawiły się również związki frazeologiczne zaczerpnięte z mitologii greckiej. Dla niektórych łamańce i związki okazały się zaskakujące, dla innych były proste. W nagrodę każdy otrzymał słodkości. Na przerwach działał w bibliotece „Kącik Językowy”, w którym były przygotowane zabawy językowe, m.in. ukryte słowa, łamańce językowe czyli wierszyki przepełnione trudnymi do wyartykułowania słowami. Podsumowaniem obchodów był konkurs „Łamańce językowe” przeprowadzony w klasach VII, który przygotowały dla uczniów Panie Barbara Pawłowicz oraz Aleksandra Rohde.

Dziękuję wszystkim uczniom, którzy tak licznie wzięli udział
w obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

 

Dzień Języka Ojczystego

„Czesał czyżyk czarny koczek,
czyszcząc w koczku każdy loczek.
Po czym przykrył koczek toczkiem,
lecz część loczków wyszła boczkiem.”

Czy ktoś płynnie przeczyta ten wierszyk?
Żeby tego dokonać należy mieć świetną dykcję i mówić bardzo wyraźnie. W naszej szkole znalazło
się takich dwunastu uczniów z klas siódmych, którzy postanowili spróbować swoich sił
w ŁAMAŃCACH JĘZYKOWYCH. Konkurs ten odbył się w dniu 21 lutego 2023 roku z okazji
obchodów Dnia Języka Ojczystego.
Zadanie nie było łatwe, ale uczniowie popisali się niesamowitym sprytem i techniką. Wśród
uczestników jury w składzie – Dyrektora Wojciecha Kurowskiego oraz Pań Anny Kleppin- Formela
i Danuty Kowalskiej wyłoniło pięciu uczniów do trzeciego etapu.
Jednogłośnym MISTRZEM ŁAMAŃCÓW została HANNA ORZECHOWSKA z klasy 7D,
a tytuł wicemistrza uzyskali NIKODEM LIS z klasy 7D oraz JULIA RIEBANDT z klasy 7C.
W najlepszej piątce znalazły się również MAJA PIETRUCZEK z klasy 7 B i JULIA
CISŁOWSKA z klasy 7C.
Dla dociekliwych trwa nadal konkurs „Słowotwórstwo pierwiastkowe”, nad którym czuwa Pani
Małgorzata Nowakowska i tam również na uczestników czekają nagrody.
Do dzieła!
Gratulujemy uczestnikom i życzymy wielu sukcesów.

 

WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKOWY „FESTE FEIERN WIE SIE FALLEN”  – FINAŁ

Z ogromną przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 8F – Blanka Kabasa oraz uczennica kl. 8E – Zuzanna Sałata zostały finalistkami Wojewódzkiego Konkursu z Języka Niemieckiego „Feste feiern wie sie fallen”.

Pierwszym etapem był test pisemny obejmujący wskazany przez organizatorów materiał. Kolejny etap – tym razem w formie quizu on-line – odbył się tuż przed feriami.  Blanka oraz Zuzanna pomyślnie przeszły przez obydwa etapy konkursu i zakwalifikowały się do finału.

Finał II Wojewódzkiego Konkursu Językowego „Feste feiern wie sie fallen” organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddział Trójmiasto odbył się 9 lutego 2023 r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 3 w Gdyni.

Blanka oraz Zuzanna znalazły się wśród czterdziestu najlepszych uczniów z województwa pomorskiego. Trzeci etap konkursu składał się z 3 części. Dziewczyny miały za zadanie napisać list w j. niemieckim, wykonać kartkę z zaproszeniem oraz odpowiedzieć ustnie na kilka pytań.

Uczennice naszej szkoły uplasowały się w finałowej dwudziestce i uzyskały tytuł finalistek.

                                                                                       opiekun:  Anna Kleppin- Formela

Projekt „Łączka i inne miejsca poszukiwań” – spotkanie 4

15 lutego  2023 r. uczestnicy projektu pojechali do Sali BHP w Gdańsku na spotkanie z antropologami Jak przywrócić tożsamość”.  Podczas pierwszej części spotkania pani dr Magdalena Krajewska zaprezentowała i opowiedziała na czym polega praca antropologa. Jakie metody są stosowane przy ustalaniu tożsamości osoby, której szczątki są odnajdywane przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

W drugiej części spotkania uczniowie pod kierunkiem pani dr Magdaleny Krajewskiej i pani dr Justyny Karkus na podstawie przygotowanych materiałów edukacyjnych ustalali wiek, wzrost i tożsamość osoby, której szczątki zostały zaprezentowane na zdjęciach.

Produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

„Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)” autorstwa Adama Longa, Daniela Singera oraz Jessego Winfielda bawią ludzi na całym świecie od ponad 20 lat. Uczniowie klas 8h i 8a mieli ku temu okazję 9 lutego. Ta skierowana do młodzieży produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego pełna jest humoru, błyskotliwych dialogów, elementów muzycznych i interakcji z publicznością.
„Makbet” w języku kaszubskim, „Otello” w wersji hip-hopowej czy wariacje na temat „Hamleta” w przystępny        i atrakcyjny sposób wzbudziły w uczniach zainteresowanie dziełami Szekspira.

Projekt „Łączka i inne miejsca poszukiwań” – spotkanie 3

11 stycznia 2023 r. uczestnicy projektu pojechali do Instytutu Pamięci Narodowej na spotkanie „Czego szukamy w archiwach?”. Zajęcia prowadzili:  dr Artur Piekarz i Łukasz Pasztaleniec z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Oddział w Lublinie.

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jakie dokumenty gromadzi się w archiwach IPN, do czego mogą być wykorzystane oraz w jaki sposób mogą pomoc w identyfikacji osób poszukiwanych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Uczniowie zwiedzali archiwum IPN w Gdańsku, a następnie oglądali kserokopie przykładowych akt przechowywanych w archiwum.

Popołudniowo-wieczorne spotkanie filmowe

5 stycznia 2023 r. uczniowie klas ósmych uczestniczyli w popołudniowo-wieczornym spotkaniu filmowym – II wojna światowa. Uczniowie oglądali filmy przedstawiające sytuację ludności pod okupacją niemiecką na ziemiach polskich i działalność Ireny Sendlerowej. W przerwie pomiędzy filmami rozmawiali na temat wrażeń i odczuć po filmie, a także w grupach wykonali plakaty antywojenne.

Wycieczka do Teatru Szekspirowskiego

Teatr Szekspirowski w Gdańsku autorstwa Renato Rizziego to pierwszy teatr budowany w Polsce od podstaw po roku 1989.

Klasa 8h miała okazję odwiedzić to miejsce i podczas warsztatów poznać opowieść o tym, jak to naprawdę było za czasów Szekspira, odkryć zbiór ciekawostek o czasach elżbietańskich, dowiedzieć się o tym jak wyglądała scena w ówczesnym teatrze, jak teatr był postrzegany i jak aktorzy radzili sobie z problemami tej nietypowej dzisiaj sytuacji teatralnej. Następnie uczniowie udali się na zwiedzanie teatru i rozmowę o tym, jak on wygląda i dlaczego. Odwiedzili scenę, teatralne zakamarki, odbyli spacer po murach. Dowiedzieli się też o tym, jak teatr działa dzisiaj. Następnie, klasa 8h miała okazję brać udział w warsztatach teatralnych – prostych zadań aktorskich z wykorzystaniem tekstu dzieł Szekspira i pantomimy.

Biblioteczny Kalendarz Adwentowy

W miesiącu grudniu uczniowie klas 6-8 uczestniczyli w zabawie biblioteki szkolnej polegającej na wypełnianiu zadań z Bibliotecznego Kalendarza Adwentowego. W kalendarzu były 24 zadania. Wykonanie należało odnotować w kalendarzu (bibliotekarz pieczątką potwierdzał wykonanie zadania).

Dnia 22 grudnia 2022 r. nastąpiło rozdanie nagród w postaci słodyczy oraz gadżetów dla pierwszych 25 osób.

Projekt „Łączka i inne miejsca poszukiwań” – spotkanie 2

14 grudnia 2022 r. uczestnicy projektu pojechali do Instytutu Pamięci Narodowej na spotkanie „Co mówi ziemia?”. Zajęcia prowadzili prawdziwi archeolodzy – pani Adrianna Wojciechowska i pan Michał Siemiński. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jak prowadzone są prace archeologiczne prowadzone przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN (obejrzeli prezentację i krótkie filmy z prowadzonych prac), a następnie wzięli udział w warsztatach. Pod kierunkiem prowadzących wcielili się w role archeologów.  Mieli za zadanie uzupełnienie dokumentacji dotyczącej znalezionych szczątków. Poznali też narzędzia i sprzęt pomocny w prowadzeniu prac archeologicznych.

Szlachetna paczka

W tym roku klasy 7b i 8h wzięły udział w akcji Szlachetnej Paczki. Upominki trafiły do Pani Alicji, która spodziewa się niebawem synka, jej trzyletniej córki Antoniny i dziewięcioletniego synka Grzesia. Na liście potrzeb rodziny znalazły się przede wszystkim artykuły niemowlęce, żywność, chemia i przybory plastyczne.
Pani Alicja marzyła o aniołku, Antonina o lalce, a Grzesiu o klockach lego. Uczniowie wraz z wychowawczyniami spełniły ich życzenia. Zostały zebrane wszystkie niezbędne artykuły, ogromna paczka ze słodyczami, odzież dla dzieci i pluszaki.
Wszystkie artykuły zostały zapakowane świątecznie i zawiezione do magazynu w Rumii podczas weekendu
cudów. Wiemy, że przy otwieraniu każdej paczki towarzyszyły rodzinie okrzyki radości!
Udział w takim projekcie społecznym to bardzo ważna lekcja dla naszych uczniów. Bardzo się cieszymy, że wspólnie udało nam się zorganizować to przedsięwzięcie.

 

Dzień Piżamy

14 grudnia 2022 r.  uczniowie naszej szkoły spędzili w niecodziennej, przemiłej atmosferze. Powód tej radości, zadowolenia   i uśmiechu na twarzy to zorganizowany przez Samorząd Uczniowski Dzień Piżamy. Tego dnia większość uczniów klas szóstych  i siódmych pojawiła się w szkole w piżamach. Na szkolnych korytarzach można było spotkać uczniów w kombinezonach piżamowych. Były tygrysy, misie, żabki i inne postaci z krainy bajek. Inni wskoczyli w swoje mięciutkie kapcie, ulubione piżamki  i cieplutkie szlafroczki.

 

Dyskoteka Andrzejkowa

 Andrzejki to czas zabawy. Wykorzystaliśmy to w naszej szkole organizując 24 listopada dyskotekę. 

Uczniowie podczas wieczoru mieli okazję pobawić się i potańczyć. Oprawę muzyczną przygotowali DJe szkolni, dzięki którym nie zabrakło największych tanecznych przebojów. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.

Projekt „Łączka i inne miejsca poszukiwań” – VI edycja

INAUGURACJA

W tym roku szkolnym grupa uczniów naszej szkoły (Hania Orzechowska, Wiktoria Wasielka, Wiktor Świechowski i Szymon Sienkiewicz z klasy 7d) bierze udział w  projekcie „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. przygotowanym przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, Biuro Przystanków Historia oraz Biuro Edukacji Narodowej przy współpracy z oddziałem IPN w Gdańsku.

Podczas comiesięcznych warsztatów uczniowie poznają metody wykorzystywane w trakcie poszukiwań miejsc pochówków ofiar represji totalitarnych, a na koniec zajęć wezmą udział w warsztatach edukacyjnych i będą mieli do wykonania zadanie – stworzenie krótkiej, 2-minutowej etiudy filmowej.

23 listopada 2022 odbyło się spotkanie inauguracyjne, którego koordynatorem jest pani Anna Dymek – pracownik w pionie Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Gdańsku oraz pan Artur Chomicz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Na spotkaniu obecny był wojewoda pomorski pan Dariusz Drelich, wiceprezes IPN dr Paweł Warot oraz prof. Krzysztof Szwagrzyk – zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, który pełni obowiązki Dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji, i od kilku lat kieruje w IPN zespołem poszukiwań tajnych miejsc pochówku ofiar reżimu komunistycznego.

Podczas spotkania Pan profesor opowiedział uczestnikom projektu o kierowanych przez Niego pracach, etapach, z których się składa – o pracy w archiwach, bibliotekach, wywiadach, ustalaniu miejsca pochówku osoby, ekshumacji, badaniach genetycznych i innych działaniach, których zwieńczeniem jest pochówek zidentyfikowanej osoby.
Hasło Biura Poszukiwań i Identyfikacji brzmi „Powracamy po Swoich”.

Uczniowie obejrzeli film o pracy Instytutu Badania i Identyfikacji oraz wybrane wyróżnione etiudy filmy z poprzednich edycji.

Dzień Życzliwości i Pozdrowień w BIBLIOTECE SZKOLNEJ

21 listopada 2022 r. obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji, promujący pokój na świecie. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych.

Tego dnia  uczniowie wypożyczający i odwiedzający bibliotekę szkolną mogli wylosować karteczkę niespodziankę. Były tam ukryte miłe słowa. Biblioteka szkolna była udekorowana „uśmiechniętymi buźkami” i plakatami nawiązującymi do tego święta.

Był to dzień wyjątkowy; pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji.

Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.

18 listopada 2022 Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Śmiesznych Skarpet

Tego dnia naszą szkołę opanowały skarpetki i kapcie! Większość uczniów założyła śmieszne kapcie i skarpety, by włączyć się w akcję samorządu. Biorący udział w zabawie cały dzień mogli czuć się swobodnie i komfortowo, a wręcz domowo.
Dziękujemy za udział w naszej akcji. Cieszymy się, że wiele osób w szkole czuje się jak w domu 🙂

Wycieczka do Piaśnicy

10 listopada 2022 r. uczniowie klasy 8h pod opieką nauczycieli  pojechali na wycieczkę do Piaśnicy.

Podczas wycieczki uczniowie dowiedzieli się o tym ważnym na Pomorzu miejscu martyrologii, zwanym też Kaszubską Golgotą. Zapalili znicze na grobach osób, które zostały zamordowane  w Piaśnicy. Zobaczyli m.in. pomnik siostry Alicji Kotowskiej, leśników, paleniska, legowisko więźniów obozu Stutthof. Obejrzeli  tablice informujące o zbrodni w Piaśnicy.

W oparciu m.in. o informacje zamieszczone na grobach, pomnikach  uczniowie wspólnie uzupełniali kartę pracy i rozwiązywali krzyżówkę. Dowiedzieli się np. kim były siostry Panek, rodzina Napierałów z Kąpina, Kazimierz Parzych, Karol Biliński i wiele innych osób. Następnie leśnymi drogami ruszyli do Orla, a stamtąd autobusem przyjechali do Wejherowa.

W czasie wycieczki uczniowie pogłębiali wiedzę historyczną, ale nie tylko, wykazali się znajomością ortografii, biologii, geografii, a także matematyki i informatyki.

„Halloween”

W ostatni dzień października w krajach anglosaskich obchodzone jest święto Halloween, jako wigilia uroczystości Wszystkich Świętych. Związane jest ono ze zwyczajem sięgającym dawnej tradycji Celtów, którzy wierzyli, że 31 października duchy zmarłych odwiedzają żyjących. W naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodzono Halloween.

W tym dniu naszą szkołę nawiedziły stwory i upiory rodem z najstraszniejszych horrorów. Wiedźmy, czarownice, wampiry, zombie i inne strachy można było podziwiać na halloweenowym pokazie mody, a bezstronne jury wybierało te najciekawsze. Było strasznie i wesoło, a wyobraźnia i kreatywność naszych uczniów nie znała granic. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia. Ta krótka lekcja kultury krajów angielskiego obszaru językowego nauczyła nas bycia otwartym i tolerancyjnym na inne święta i kultury, nie zapominając jednak o tym, że w Polsce 1 listopada obchodzimy Święto Wszystkich Świętych i wspominamy zmarłych.

„Balladyna”

W dniu 26 października klasa VIII G wraz z opiekunami wybrała się na spektakl pt. „Balladyna” do Teatru Miejskiego w Gdyni. Młodzież z zainteresowaniem obejrzała przedstawienie, które przeniosło ją do świata pełnego czarów, duchów i niepokojących zdarzeń. Nowatorska wizja znanej lektury, ciekawa scenografia i niezwykła muzyka na pewno na długo pozostaną w pamięci uczniów.

Opiekunem klasy była pani Katarzyna Kowalewska

 

Wystawa „Józef Wybicki literacki i teatralny”

Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem Józefa Wybickiego w związku z przypadającą na ten rok Jego 200 rocznicą śmierci oraz 95 rocznicą ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” polskim hymnem. W obchody tego roku włączyła się Biblioteka Miejska w Wejherowie, w której zorganizowana została wystawa „Józef Wybicki literacki i teatralny”. Kuratorem wystawy jest pan dr Piotr Kąkol. To właśnie tą wystawę zwiedzali uczniowie naszej szkoły. Oprowadzał ich pan Bartłomiej Wiszowaty, który swoimi opowieściami przeniósł uczniów w czasy przełomu XVIII/XIX wieku. Pokazując wystawę skłaniał uczniów do poszukiwań, spostrzegawczości. Pokazał uczniom inne „oblicze” Józefa Wybickiego, jego pasje, wszechstronne zainteresowania i działania, których głównym celem było dobro młodzieży i ówczesnej Rzeczypospolitej. Wystawa tak pokazana była ucztą dla duszy. Ukazała Wybickiego, jako polityka, nauczyciela, literata, aktora i mecenasa sztuki.

Lekcja o wodzie

W październiku uczniowie klas siódmych brali udział w zajęciach edukacyjnych, zorganizowanych w Stacji Uzdatniania Wody „Cedron” w Wejherowie. Tematem przewodnim była WODA. Uczniowie dowiedzieli się o tym, jak ważna jest woda, w jaki sposób jest pozyskiwana i oczyszczana, nim trafi do naszych kranów. Zajęcia przeprowadzane były w ramach realizacji podstawy programowej z chemii, fizyki, geografii i biologii. Opiekunami uczniów podczas wyjścia były Panie: Małgorzata Nowakowska-nauczyciel chemii, Beata Klawikowska-nauczyciel biologii, Jolanta Sępioł-nauczyciel fizyki i Dorota Zdralek-nauczyciel współorganizujący kształcenie.

Wycieczka do Muzeum II Wojny Światowej

Dnia 11 października 2022 uczniowie klasy 8b i 8d odwiedzili Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Uczniowie zwiedzali sale wystawowe, w których znajdujące się eksponaty oraz m.in. filmy, mapy, tablice interaktywne, nagrania z relacjami świadków pogłębiły wiedzę uczniów na temat czasów II wojny światowej, które poznają na lekcjach historii. Wiele eksponatów  pochodziło z czasów wojny. Uczniowie wypełniali kartę pracy, która pozwoliła im utrwalić zdobytą wiedzę.

„Busem przez świat” z Olą i Karolem Lewandowskim

Dnia 7 października 2022 uczniowie klasy 8d i 8h uczestniczyli w zajęciach Akademii Wanoga. Akademia Wanoga to cykl bezpłatnych prelekcji i warsztatów, a także gier terenowych skierowanych do dzieci i młodzieży szkolnej, organizowanych przez Wejherowskie Centrum Kultury we współpracy z Polskim Klubem Przygody. Uczniowie spotkali się z Olą i Karolem Lewandowskimi, którzy prowadzą bloga podróżniczego „Busem przez świat”. Podczas spotkania wysłuchali ich prelekcji na temat podróży na Alaskę busem o nawie Supertramp. Prelekcję wzbogaciły ciekawe zdjęcia i filmiki.

Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków jest obchodzony co roku 26 września. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie, którymi posługują się jej mieszkańcy. Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej         i językowej Europy.

Nasza szkoła również przyłączyła się do obchodów Dnia Języków Obcych. Z tej okazji został zorganizowany konkurs dla klas 7 i 8 na najlepiej udekorowaną salę lekcyjną. Komisja oceniała prezentację multimedialną, wystrój sali, ubiór uczniów, przekąski oraz inne gadżety charakterystyczne dla danego kraju. We współzawodnictwie zwyciężyła klasa VI a reprezentująca Portugalię. Na kolejnej pozycji znalazły się Grecja i Włochy przygotowane przez klasy VII a i VI c. Uczniowie bardzo się postarali, aby dekoracje i przekąski przybliżyły innym kraje europejskie.

Klasy siódme miały również okazję uczestniczyć w konkursie wiedzy o krajach anglo- i niemieckojęzycznych. Turniej wygrała klasa VII c. Młodzież świetnie się bawiła, a tego typu imprezę warto powtórzyć w kolejnym roku.

Wycieczka do Adventure Park Kolibki

Dnia 21 września 2022 r klasa 5b i 6e była na wycieczce sportowo integracyjnej  w największym parku przygody w Polsce Adventure Park Kolibki w Gdyni.

W programie wycieczki uczniowie musieli pokonać zestaw emocjonujących konkurencji, z których wiele posiadała charakter indywidualnych wyzwań, a część nastawiona była na pracę  zespołową.

Opiekunami klas byli Pan Bogdan Kruwelski i Pani Katarzyna Konopińska -Karbownik

 

Warsztaty Naukowe na Uniwersytecie Gdańskim

Grupa uczniów klas ósmych naszej szkoły, wzięła udział w niezwykłym wydarzeniu w ramach projektu Zdolni z Pomorza: Pomorskich Warsztatach Naukowych na Uniwersytecie Gdańskim. Od poniedziałku 19-tego do piątku 23-tego września, nasi uczniowie uczestniczyli w dedykowanych dla nich wykładach, ćwiczeniach i warsztatach, prowadzonych przez wykładowców Wydziału: Biologii, Chemii, Fizyki, Matematyki i Historii. Celem zajęć było poszerzenie wiedzy i zainteresowań uczniów, szczególnie uzdolnionych. Dodatkowymi atrakcjami był wyjazd do Teatru Muzycznego w Gdyni oraz udział w warsztatach w Muzeum Emigracji w Gdyni. Nasi uczniowie przez kilka dni poczuli się jak „prawdziwi studenci”, tym bardziej, że mieszkali w Domu Studenckim nr 3 Uniwersytetu Gdańskiego.

Opiekun i koordynator szkolny – pani Małgorzata Nowakowska