język kaszubski 2023/2024

53.Konkurs Recytatorski Literatury kaszubskiej „Rodnô Mòwa”

               Dnia 16.05.2024 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyły się powiatowe eliminacje 53. Konkursu Recytatorskiego Literatury kaszubskiej „Rodnô Mòwa”. Organizatorami eliminacji powiatowych są: Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej oraz Powiat Wejherowski.
Celem konkursu jest poznanie i popularyzacja literatury, tradycji i folkloru regionu oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej.
W kategorii klas I-III  brało udział 14 recytatorów z powiatu wejherowskiego, którzy przeszli eliminacje miejskie i gminne. Uczestnicy prezentowali  dwa utwory: prozę i wiersz w języku kaszubskim.

Jury w składzie: Tatiana Słowi, Dariusz Majkowski i Roman Drzeżdżon podsumowując najmłodsze kategorie zaznaczyli doskonałe przygotowanie uczestników i dobór repertuaru. Podziękowali również za tak liczny udział.

Miło nam poinformować, że powiat wejherowski w kategorii I-III  w Finale Wojewódzkim 53. Konkursu Recytatorskiego Literatury kaszubskiej „Rodnô Mòwa” będzie reprezentować AGATA GLAC z klasy 3 C.

Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w finale, który odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie w dniach  1-2 czerwca 2024 r.

Tradycyjnie już jego organizatorami są wójt gminy Chmielno, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, oddział Chmielno, przy współpracy z Zarządem Głównym ZKP.

 

53.Konkurs Recytatorski Rodnô Mòwa

               Dnia 10 maja 2024 r.  w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyły się eliminacje gminne w 53. Konkursie Recytatorskim Rodnô Mòwa. Celem tych eliminacji było wyłonienie reprezentacji na etap powiatowy, a w tym roku do rywalizacji stanęło grono 10 uczestników. Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Radosław Kamiński, Eugenia Konkol i Grażyna Wirkus.

Naszą szkołę w kategorii klas I-III reprezentowały uczennice z klasy 3 C: Agata Glac i Barbara Mejna.

Największym zainteresowaniem cieszyła się kategoria wiekowa uczniów klas I-III oraz IV-VI. To właśnie w tych grupach wiekowych odbywały się najbardziej pasjonujące starcia. Uczniowie zmagali się nie tylko z konkurencją, ale także z własnymi umiejętnościami, dążąc do perfekcji w posługiwaniu się językiem kaszubskim. Warto docenić determinację i zaangażowanie wszystkich uczestników, którzy wzięli udział w tych emocjonujących zmaganiach. Niech ich wysiłek i pasja będą źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń, dążących do mistrzostwa w kaszubskim języku.

Uczennice naszej szkoły zajęły następujące miejsca:

Agata Glac I MIEJSCE

Barbara Mejna III MIEJSCE

Agata Glac będzie reprezentować naszą szkołę i gminę w etapie powiatowym, który odbędzie się 16.05.2024 roku w w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!

Wycieczka pt.:  „Śladami kaszubskich duchów…”

Dnia 11.05.2024 roku uczniowie języka kaszubskiego wybrali się na wycieczkę.  Przewodnikiem był pan Radosław Kamiński. Pierwszym miejscem, które uczniowie odwiedzili było  Arboretum przy siedzibie Nadleśnictwa w Luzinie. W arboretum uczniowie mogli zobaczyć zarówno gatunki egzotyczne, jak tulipanowca amerykańskiego – drzewo o oryginalnych liściach i kwiatach, kolkwicję chińską, katalpę jak i te spotykane w polskich lasach np. lipy, jawory, jarzęby, dęby, brzozy czy gatunki chronione, jak sosna górska, jarząb szwedzki i cis pospolity.    Zgodnie z założeniami park- arboretum spełnia rolę terenu rekreacyjnego i edukacyjnego.

Uczniowie podążając śladami kaszubskich duchów czyli szlakiem, który wiedzie przez 13 sołectw gminy Linia, w których znajdują się drewniane rzeźby pogańskich duchów, w które dawniej wierzono na Kaszubach mogli dowiedzieć się o historii miejscowości kaszubskich, znanych postaciach i kaszubskich duchach.

Jednym z  wielu miejsc, które znalazło się na trasie wycieczki była ścieżka edukacyjna Cmentarzysko Kurhanowe Lewino w gminie Linia. Znajduje się tu zespół 16 kurhanów, grobowce te pochodzą z X – XII wieku. Taki „zamknięty” kompleks grobowców jest znany  i przypisywany plemionom zamieszkującym te tereny właśnie w przedchrześcijańskim, we wczesnym średniowieczu. W 2009 roku utworzono tu skansen archeologiczny ze ścieżką dydaktyczną, która zaopatrzona jest w tablice informacyjne i ławki.  Skansen ogrodzony jest drewnianym  płotkiem, a wejścia strzegą wyciosane z drewna „ludy”, będące swoistymi strażnikami tego miejsca.

Wycieczka umożliwiła uczniom kolejnych miejsc naszego regionu: jego mieszkańców, środowiska przyrodniczego, dziejów, tradycji i zabytków.

FINAŁ XXII POMORSKIEGO FESTIWALU PIOSENKI KASZUBSKIEJ „KASZËBSCZÉ SPIÉWË”

„Muzyka – to początek i koniec wszelkiej mowy”.

Dnia 19 kwietnia 2024 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Luzinie odbył się Finał XXII Pomorskiego Festiwalu Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé Spiéwë”. Tegoroczny finał zgromadził ponad 180 uczestników z Pomorza. XXII Pomorski Festiwal Piosenki Kaszubskiej w Luzinie Honorowym Patronatem objęli: Pomorski Kurator Oświaty Grzegorz Kryger, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Przewodniczący Kaszubskiego Koła Parlamentarnego Senator Kazimierz Kleina. Zwycięzcy wszystkich kategorii otrzymali pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody.

Jury w składzie: Tomasz Fopke, Piotr Jędrzejczak i Mieczysław Bistroń podsumowując najmłodsze kategorie podkreślili doskonały dobór repertuaru i znakomite przygotowanie uczestników pod względem językowym i muzycznym.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie uczęszczający na język kaszubski. W kategorii klas I-III solista Agata Glac zajęła III miejsce, a w kategorii zespół uczniowie : Martyna Blok. Jan Górniak, Leon Kierznikowicz, Barbara Mejna, Oliwia Strzyżewska, Szymon Żełudkowski zajęli II miejsce.

Serdecznie gratulujemy!

„Spotkania z muzyką Kaszub”

               12 stycznia 2024 roku w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbył się LXXVIII koncert z cyklu pt.: „Spotkania z muzyką Kaszub” – Gòdów i miłotë czas. Spotkanie z twórczością Magdaleny Garbeckiej.

Styczniowy koncert wypełniły utwory młodej, utalentowanej twórczyni z Elbląga – Magdaleny Garbeckiej, wielokrotnej laureatki konkursów kompozytorskich organizowanych przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Podczas koncertu kolędy kaszubskie oraz pieśni związane z Wejherowem i jego okolicami wykonał chór Szkoły Podstawowej nr 9 oraz uczniowie języka kaszubskiego pod dyrekcją Aleksandry Janus.

Kaszubiada i warsztaty muzyczne 

28 listopada 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Kaszubiadzie w Powiatowym Zespole Kształcenia Specjalnego.
Impreza ma charakter regionalny, warsztatowy i integracyjny. Pod kierunkiem p. Aleksandry Janus i p. Haliny Groth wykonali cztery utwory w języku kaszubskim. Występ został nagrodzony gromkimi brawami. Nasi uczniowie wzięli też udział w warsztatach muzycznych prowadzonych przez p. Weronikę Korthals-Tartas – piosenkarkę, kompozytorkę i dyrygentkę. Był śpiew, ale tez możliwość poznania kaszubskich instrumentów ludowych.
To był dzień nie tylko spotkania z regionem, muzyką kaszubską, ale przede wszystkim integracji z uczniami z Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie.
Dziękujemy za zaproszenie!

Poznajemy zabytki Wejherowa – uczniowie języka kaszubskiego

Dnia 27 listopada 2023 roku w ranach grantu z Miasta Wejherowa uczniowie uczący się języka kaszubskiego uczestniczyli w wycieczce pt.: „Poznajemy zabytki Wejherowa”.

Uczniowie odwiedzili i zobaczyli tylko niektóre z zabytków, ponieważ nasze miasto jest bogate w niezwykłe zabytkowe kamienice, ale też budynki, które posiadają miano zabytków. Zwiedzanie Wejherowa z przewodnikiem p. Radosławem Kamińskim miało swój finał w siedzibie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Wejherowie, gdzie uczniowie otrzymali upominki i odbył się słodki poczęstunek.

Wycieczka do Żukowa, Kartuz i Chmielna dla uczniów języka kaszubskiego

Dnia 25 listopada br. uczniowie języka kaszubskiego uczestniczyli w wycieczce do Żukowa, Kartuz i Chmielna. Przewodnikiem był był pan Radosław Kamiński. Dzieci zwiedziły Zespół Klasztorny Norbertanek w Żukowie poznając historię tego niezwykłego miejsca i zamieszkujących go dawniej sióstr Norbertanek sprowadzonych do Żukowa przez księcia Mściwoja I. W Kartuzach w Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej i warsztatach „Pisania gęsim piórem”. Przed kolejną atrakcją uczniowie zjedli obiad – pyszny kaszubski żur. W Chmielnie uczniowie odwiedzili Kaszubski Róg, gdzie zapoznali się z bogatą ekspozycją twórców ludowych i ich wyrobów z rogu. Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń.