język kaszubski 2023/2024

FINAŁ XXII POMORSKIEGO FESTIWALU PIOSENKI KASZUBSKIEJ „KASZËBSCZÉ SPIÉWË”

„Muzyka – to początek i koniec wszelkiej mowy”.

Dnia 19 kwietnia 2024 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Luzinie odbył się Finał XXII Pomorskiego Festiwalu Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé Spiéwë”. Tegoroczny finał zgromadził ponad 180 uczestników z Pomorza. XXII Pomorski Festiwal Piosenki Kaszubskiej w Luzinie Honorowym Patronatem objęli: Pomorski Kurator Oświaty Grzegorz Kryger, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Przewodniczący Kaszubskiego Koła Parlamentarnego Senator Kazimierz Kleina. Zwycięzcy wszystkich kategorii otrzymali pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody.

Jury w składzie: Tomasz Fopke, Piotr Jędrzejczak i Mieczysław Bistroń podsumowując najmłodsze kategorie podkreślili doskonały dobór repertuaru i znakomite przygotowanie uczestników pod względem językowym i muzycznym.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie uczęszczający na język kaszubski. W kategorii klas I-III solista Agata Glac zajęła III miejsce, a w kategorii zespół uczniowie : Martyna Blok. Jan Górniak, Leon Kierznikowicz, Barbara Mejna, Oliwia Strzyżewska, Szymon Żełudkowski zajęli II miejsce.

Serdecznie gratulujemy!

„Spotkania z muzyką Kaszub”

12 stycznia 2024 roku w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbył się LXXVIII koncert z cyklu pt.: „Spotkania z muzyką Kaszub” – Gòdów i miłotë czas. Spotkanie z twórczością Magdaleny Garbeckiej.

Styczniowy koncert wypełniły utwory młodej, utalentowanej twórczyni z Elbląga – Magdaleny Garbeckiej, wielokrotnej laureatki konkursów kompozytorskich organizowanych przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Podczas koncertu kolędy kaszubskie oraz pieśni związane z Wejherowem i jego okolicami wykonał chór Szkoły Podstawowej nr 9 oraz uczniowie języka kaszubskiego pod dyrekcją Aleksandry Janus.

Kaszubiada i warsztaty muzyczne

28 listopada 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Kaszubiadzie w Powiatowym Zespole Kształcenia Specjalnego.
Impreza ma charakter regionalny, warsztatowy i integracyjny. Pod kierunkiem p. Aleksandry Janus i p. Haliny Groth wykonali cztery utwory w języku kaszubskim. Występ został nagrodzony gromkimi brawami. Nasi uczniowie wzięli też udział w warsztatach muzycznych prowadzonych przez p. Weronikę Korthals-Tartas – piosenkarkę, kompozytorkę i dyrygentkę. Był śpiew, ale tez możliwość poznania kaszubskich instrumentów ludowych.
To był dzień nie tylko spotkania z regionem, muzyką kaszubską, ale przede wszystkim integracji z uczniami z Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie.
Dziękujemy za zaproszenie!

Poznajemy zabytki Wejherowa – uczniowie języka kaszubskiego

Dnia 27 listopada 2023 roku w ranach grantu z Miasta Wejherowa uczniowie uczący się języka kaszubskiego uczestniczyli w wycieczce pt.: „Poznajemy zabytki Wejherowa”.

Uczniowie odwiedzili i zobaczyli tylko niektóre z zabytków, ponieważ nasze miasto jest bogate w niezwykłe zabytkowe kamienice, ale też budynki, które posiadają miano zabytków. Zwiedzanie Wejherowa z przewodnikiem p. Radosławem Kamińskim miało swój finał w siedzibie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Wejherowie, gdzie uczniowie otrzymali upominki i odbył się słodki poczęstunek.

Wycieczka do Żukowa, Kartuz i Chmielna dla uczniów języka kaszubskiego

Dnia 25 listopada br. uczniowie języka kaszubskiego uczestniczyli w wycieczce do Żukowa, Kartuz i Chmielna. Przewodnikiem był był pan Radosław Kamiński. Dzieci zwiedziły Zespół Klasztorny Norbertanek w Żukowie poznając historię tego niezwykłego miejsca i zamieszkujących go dawniej sióstr Norbertanek sprowadzonych do Żukowa przez księcia Mściwoja I. W Kartuzach w Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera dzieci wzięły udział w lekcji muzealnej i warsztatach „Pisania gęsim piórem”. Przed kolejną atrakcją uczniowie zjedli obiad – pyszny kaszubski żur. W Chmielnie uczniowie odwiedzili Kaszubski Róg, gdzie zapoznali się z bogatą ekspozycją twórców ludowych i ich wyrobów z rogu. Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń.