Archiwum 2017/2018

Archiwum 2017/2018

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18 odbyło się 04 września 2017 r. Dla naszej szkoły było to szczególne rozpoczęcie, gdyż jesteśmy od września szkołą, do której zostały włączone oddziały gimnazjalne zlikwidowanego Gimnazjum nr 1 w Wejherowie i funkcjonujemy w dwóch budynkach: przy osiedlu 1000 – lecia P.P. 15  oraz ul. Sobieskiego 300. Z tego powodu klasy VII szkoły podstawowej i oddziały gimnazjalne rozpoczęły rok szkolny w budynku przy ulicy Sobieskiego, a pozostałe klasy  w budynku na osiedlu 1000- lecia 15.

Wszystkim uczniom życzymy w nowym roku samych sukcesów i radosnych dni.

Dzień Europejski

Europejski Dzień Języków Obcych – 26 września

Jakie są tradycje i zwyczaje   mieszkańców Europy? Co lubią jeść Niemcy, Francuzi czy Grecy? Czy warto odwiedzić Włochy i Hiszpanię? Jak tańczy się zorbę i śpiewa tyrolskie pieśni biesiadne?

Jak co roku w naszej szkole  odbył się Europejski Dzień Języków Obcych. Uczniowie wraz z rodzicami przygotowali potrawy z rożnych krajów europejskich. Szkoła przyozdobiona była flagami państw  Unii Europejskiej oraz napisami w wielu językach.

Klasy siódme przygotowywały plakaty o wybranym państwie europejskim , klasy trzecie gimnazjalne miały za zadanie przygotować własne stanowiska z wylosowanym państwem europejskim i zaprezentować jego walorów turystyczno – kulturalne.

W auli szkoły odbył się pokaz prezentacji multimedialnych przygotowanych przez klasy drugie gimnazjum.

Całość imprezy, kolorowa rozśpiewana i roztańczona, miała na celu uczyć  uczniów przez zabawę i zachęcać  do kreatywności, samodzielności działania jak również pomysłowości. Po korytarzach snuły się sławne postacie historyczne oraz te z życia kulturalno – politycznego Europy . Można było więc spotkać Napoleona, królową angielską Elżbietę czy  Angelę Merkel.

Projekt Europejski Dzień Języków Obcych przygotowali nauczyciele języków obcych zaś koordynatorem była Pani Marlena Kreft – nauczyciel języka niemieckiego.

Do zobaczenia za rok!

Podium naszej uczennicy

Szybciej, dalej, wyżej!

W dniu 23.09.2017 r odbyły się zawody kolarskie MTB Maraton Gdynia.

Na podium stanęła uczennica naszej szkoły z kl. VII c Gabrysia Bohaczewska.

Zbiórka żywności

Młodzież Szkolnego Koła PCK SP nr 9 w Wejherowie pod opieką p. Katarzyny Karbownik dnia 29 września 2017 r. brała udział w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności.

Zbiórka odbywała się w sklepie Biedronka na ulicy Sikorskiego w Wejherowie. Produkty zostaną przekazane dla – Środowiskowego Domu Samopomocy w Wejherowie.

W ruch poszły balony!

Uczniowie naszej szkoły wiedzą,  że nauka jest ważna,  ale wiedzą też że można łączyć ją z zabawą. Nauczyciele wiedzą zaś,  że wprowadzając metody aktywizujące zobaczą w górze przysłowiowy „las rąk”. Tym razem w aktywizacji pomagały balony 🙂

Dzieje się, dzieje …

Uczniowie klas gimnazjalnych mocno już okrzepli po wakacjach ; praca idzie pełną parą; uczymy się,  przygotowujemy szkolne gazetki, jesteśmy świadkami ważnych wydarzeń.

A oto dowody 🙂

Dzień tabliczki mnożenia

Piaśnica

Dziewczynki z III d wraz z opiekunem p. M. Rompca pojechały do pobliskiej Piaśnicy, aby uporządkować Palenisko nr 1, którym opiekuje się nasza szkoła.

Patron Szkoły

 29  września 2017 r. – Dzień Patrona Szkoły generała Józefa Rufina Wybickiego

Każda szkoła ma patrona. Patron to osoba wybitna ,wzór do naśladowania  dla następnych pokoleń. Józef Wybicki był z zawodu prawnikiem, twórcą oper, komedii i pism politycznych.  Był także współtwórcą Konstytucji Księstwa Warszawskiego i odezwy do Polaków  w 1806 roku w czasie Powstania Wielkopolskiego. Dziś mało kto wie, że prochy wybitnego Polaka  znajdują się w Poznaniu, a dwór w Manieczkach już nie istnieje, za to  na ziemi kaszubskiej znajduje się jedyne na świecie muzeum hymnu narodowego.

W dniu święta patrona szkoły odbył się uroczysty apel poświęcony wielkiemu patriocie, twórcy „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, przygotowany przez klasę III B gimnazjum wraz z panem Marcinem Lilla.

Klasy siódme  zmierzyły się z konkursie między klasowym na temat życia i twórczości Wybickiego oraz historii hymnu polskiego.

Całość  uroczystości ubogaciły postacie sobowtórów J.Wybickiego i  prace plastyczne przedstawiające  rodziny wielkiego Polaka herb Rogala.

W dniu święta patrona szkoły  życzymy uczniom, aby postać  generała Józefa Wybickiego była dla nich wzorem do naśladowania, wzorem patriotyzmu i umiłowania ojczyzny. Wzorem takiego wzruszenia, jakie opanowało Wybickiego  na widok polskich mundurów polskich orłów i sztandarów – gdy powstały strofy żołnierskiego wyznania wiary – ,,Jeszcze Polska nie zginęła….”.

Dzień Patrona Szkoły

29 września 2017 r.  obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. W tym dniu obowiązywał w szkole strój galowy, uczniowie pełnili warty honorowe  przy portrecie Generała Józefa Wybickiego.

Z tej okazji odbyły się uroczyste apele, przygotowane przez uczniów klas gimnazjalnych oraz podstawowych  pod kierunkiem wychowawców .

Zgromadzeni uczniowie mieli okazję poznać ciekawostki z życia Generała Józefa Wybickiego i historię powstania hymnu państwowego.

Podczas apelu dokonano także rozstrzygnięcia konkursu plastycznego dla   uczniów klas młodszych ,,Do szkoły idziemy – bezpieczni być chcemy’’.

Ślubowanie uczniów klas I

Dnia 29 września 2017 r. , zgodnie z tradycją, pierwszoklasiści ślubowali  na sztandar szkoły, że będą dobrymi uczniami, kolegami oraz Polakami.

W uroczystości wzięła udział dyrekcja naszej szkoły oraz zaproszeni goście. Starsze  koleżanki  i koledzy  uświetnili tę uroczystość pięknym programem artystycznym.

Pierwszoklasistom życzymy wielu miłych chwil oraz owocnej nauki !

Walka była ciężka!

W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Unihokeju drużyna chłopców z naszej szkoły po twardej rywalizacji zajęła 5 miejsce. Już dziś trzymamy kciuki za kolejne mecze i trafione bramki

Dzień Chłopaka

Nasze uczennice bardzo się postarały, by ich koledzy miło spędzili swój dzień; były życzenia, gazetka tematyczna oraz coś słodkiego. Jeszcze raz, wszystkim chłopcom życzymy wszystkiego najlepszego.

Działania Rady Rodziców

 • Projekt pt.” „Siłownia zewnętrzna ze stołami do ping ponga” złożony w ramach Budżetu Obywatelskiego przez Przewodniczącą Rady Rodziców zajął III miejsce. Serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że na naszym boisku powstanie siłownia.
 • Z okazji DEN  Rada Rodziców zorganizowała loterię fantową.
 • Pani Patrycja Grochowska  -wiceprzewodnicząca RR –  dnia 13 października wręczyła  bon towarowy o wartości 500,00 zł uczennicy klasy  III A  – Poli Gołąbek –  zwycięzcy i zdobywcy głównej nagrody w konkursie „ Wejherowo rowerowo” zorganizowanym przez RR.

Dzień edukacji Narodowej

14 października 2017 r. to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty, ponieważ w tym dniu obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. W naszej szkole główne uroczystości odbyły się 13 października. W tym dniu obowiązywał strój galowy . Samorząd Uczniowski przygotował uroczysta akademię, podczas której wyposażał nauczycieli w „niezbędnik lekcyjny”.

Żyję zdrowo, na sportowo – przy okazji zwiedzam Świat

14 października 2017r. odbyło się pierwsze spotkanie w ramach innowacji programowej: „ Żyję zdrowo, na sportowo – przy okazji zwiedzam Świat”.

Celem przewodnim innowacji jest wdrażanie do aktywnego, świadomego wypoczynku poprzez wzbogacenie programu nauczania w treści szeroko pojętej turystyki i rekreacji ruchowej. Umożliwienie uczniom uczestnictwa w różnych formach aktywności fizycznej.

Pomimo brzydkiej pogody uczniowie nas nie zawiedli i z uśmiechem stawili się z rowerami na zbiórce.

Pierwszą trasę pokonaliśmy do placu gier i zabaw przy osiedlu Fenikowskiego.

Tam po krótkiej przerwie na posiłek ruszyliśmy zapoznać się z okoliczną zielenią. Po instruktarzu Pani Bożenki staraliśmy się rozpoznać drzewa na podstawie liści i owoców. Dowiedzieliśmy się również skąd wzięły się góry na pomorzu.

Następnie ruszyliśmy w drogę powrotną.

Oto podsumowanie naszego wyjazdu w liczbach:

14.10.2017 Trasa 1,

Os. Fenikowskiego

Dystans 17,92 km
Czas jazdy (łącznie) 1h 59min 20 sek.
Spalone kalorie 613
Maks. prędkość 25.23 km/h
Maks. wysokość 75
Min. wysokość 34
Maks. tempo 2.23 min/km
Jazda w górę 165
Jazda w dół 161
Pogoda Pochmurna z przelotnym deszczem

II miejsce naszej uczennicy!

17 października 2017 r. uczennica klasy III A  AMELIA KĄKOL zdobyła II miejsce w wojewódzkim konkursie dla szkół podstawowych i gimnazjalnych EDYCJA 2017 pt.”Idźmy naprzód z nadzieją”.

Serdecznie gratulujemy!

Miejskie drużynowe igrzyska dzieci w Unihokeju

Uczennice naszej szkoły zajęły IV miejsce

Drużyna w składzie: Magda Darga kl VI E, Butowska Eliza 6B, Grzebyk Martyna 6E,

Hewelt Amelia 6B, Krzebietke Nikola 6B, Pałasz Adrianna 6B, Rychert Julia 6B,

Szwarc Julia 6E, Szweda Maria 6E, Treder Amelia 6B, Werner Karolina 6A

Festyn integracyjny

Dnia 18 października 2017 r. w naszej szkole odbył się Festyn Integracyjny dla Uczniów klas IV, ich Rodziców  i Nauczycieli. Klasy konkurowały ze sobą, biorąc udział w zabawach sportowo- tanecznych, karaoke, kalamburach, zadaniach „balonowe drzewo”, origami. Rodzice i ich pociechy nabierały sił i energii w kawiarence.

W zmaganiach międzyklasowych  zwyciężyła klasa IV d, która zdobyła 349 punktów.

Wyjazd do Teatru Muzycznego w Gdyni

W środę 18 października 2017 r. uczniowie klasy 3b pojechali do Teatru Muzycznego w Gdyni. Obejrzeli tam wspaniały spektakl – PIOTRUŚ PAN , w reżyserii Janusza Józefowicza. Przedstawienie zostało zrealizowane w technologii 3D, co dostarczyło uczniom  jeszcze dodatkowych wrażeń. Wyjazd był bardzo udany i na pewno długo pozostanie w pamięci uczniów.

Szkolne zawody w tenisie stołowym

Dnia 18.10.2017r odbyły się Szkolne Zawody w Tenisie Stołowym

Zgłosiło się 13 zawodniczek : ANIA FRANKOWSKA, AGATA DEJK, KATARZYNA CZERWICKA, ZUZANNA FRANKOWSKA, MARYSIA BLOCK, JULIA SZWARC, MARTYNA GRZEBYK, MONIKA DEJK, WIOLETTA CZERWICKA, MAGDA FORMELA, ALICJA FRANKOWSKA, MAGDA DARGA, AMELIA HEWELT

Po zaciętej walce trzy pierwsze miejsca zajęły:

I MIEJSCE     MAGDA DARGA 6 E

II MIEJSCE    ANNA FRANKOWSKA 6 C

III MIEJSCE   JULIA SZWARC 6E

Dziewczyny będą reprezentować Naszą Szkołę w Miejskich Igrzyskach Dzieci w Tenisie Stołowym

Dla wszystkich zawodniczek gratulacje !

Zwiedzanie sali historycznej

Dnia 18/10/2017r. uczniowie klasy IIB wraz z wychowawczynią, Ewą Aleksandrowicz-Szwarc, udali się do Ratusza Miejskiego w Wejherowie celem zwiedzenia Sali Historycznej „Wejherowo w okresie międzywojennym”. W Sali Historycznej dzieci obejrzały min. multimedialny gabinet Teodora Bolduana, burmistrza Wejherowa w latach 1934-1939, warsztat stolarski, Bank Polski z zabytkową kasą pancerną, zakład zegarmistrzowski, zakład fryzjerski „Rococo”, który powstał w Wejherowie w 1927r. Ponadto dzieci obejrzały zgromadzone eksponaty i zdjęcia z lat międzywojnia.

Inicjatywa SU – gimnazjaliści czytają przedszkolakom

Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Paulina Potratz z klasy II gimnazjalnej wraz z koleżanką odwiedziła dnia 20 października  oddziały przedszkolne, którym  czytała bajki Jana Brzechwy. Jak zapowiedziała będzie to akcja cykliczna.

Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały i już nie mogą doczekać się kolejnego spotkania.

Dwa złote medale!

23.10.17r. w Szkole Podstawowej nr 5 odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym, z których to wróciliśmy z tarczą, zdobywając dwa złote medale w kategorii tak dziewcząt jak i chłopców.

Miejskie igrzyska sportowe w drużynowym tenisie stołowym

DNIA 24.10.2017r NASZA SZKOŁA BYŁA ORGANIZATOREM MIEJSKICH IGRZYSK SPORTOWYCH W DRUŻYNOWYM TENISIE STOŁOWYM

REPREZENTOWAŁY NAS  DRUŻYNA CHŁOPCÓW I DZIEWCZĄT. ROZGRYWKI ZOSTAŁY PRZEPROWADZONE SYSTEMEM „KAŻDY Z KAŻDYM”.

NASI UCZNIOWIE WYWALCZYLI I MIEJSCE  W SKŁADZIE:

DRUŻYNA DZIEWCZĄT

ANIA FRANKOWSKA 6 C

MAGDA DARGA 6 C

JULIA SZWARC 6 E

DRUŻYNA CHŁOPCÓW

PIOTR BURCHART 6 E

ANTONI THIEL 6 E

WIKTOR NISZCZOT 6 E

Szkolne wykopki

Ruszyła akcja „Misie” Rady Rodziców

Dnia 27 października 2017 r. Przewodnicząca RR  Pani Lilianna Breen odwiedziła klasy II i wręczyła im Misie, którymi uczniowie będą opiekować się przez pozostałe dni roku szkolnego.

Klasa, która najciekawiej opisze przygody z Misiem otrzyma nagrodę niespodziankę.

Święto zmarłych

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych uczniowie klasy IIB wybrali się pod Dąb Pamięci oraz były Cmentarz Ewangelicki w Wejherowie aby zapalić znicze i minutą ciszy uczcić pamięć osób zmarłych.

Pomagamy bo dobre serca mamy

Zbliża się zima, okres trudny zwłaszcza dla zwierząt, których domem jest schronisko. Zadbaliśmy, by było im samym oraz ich opiekunom odrobinę łatwiej. Zebraliśmy karmę, koce i zabawki. Dziękujemy wszystkim za dobre serca.

Historia ta z katedrą w tle

Historia ta z katedrą w tle, w Paryżu wydarzyła się…

Tymi oto słowami rozpoczęła się nasza przygoda w murach średniowiecznego Paryża. Późnym popołudniem 3 listopada 2017 r. grupa uczniów z klasy 2e wraz z wychowawcą obejrzała pełne emocji przedstawienie w Teatrze Muzycznym w Gdyni pt. ,,Notre Dame de Paris”.

Kanwą historii stała się książka Victora Hugo „Katedra Marii Panny w Paryżu”. Przed wielu laty jej autor, zwiedzając katedrę w ciemnym zakątku jeden z jej wież odnalazł wyryte na ścianie motto : ANATKH.( ananke – przeznaczenie)

Spektakl we współczesny sposób przedstawia Paryż nasycony młodzieńczą rozpaczą i romantycznym buntem.

Ślepa Ananke decyduje o losie głównych bohaterów dzieła: pięknej Cyganki Esmeraldy, skrzywdzonego przez los Quasimodo oraz Klaudiusza Frollo czy kapitana Febusa. Katedra staje się miejscem wirującym tańcem i życiem, miejscem zapisanym wzruszeniami ludowej wyobraźni.

Młodzież żywo reagowała na muzykę i efekty specjalne zademonstrowane na scenie Teatru Muzycznego.

Spektakl, zrośnięty z historią Francji w tle, jeszcze raz dowiódł, że można uczyć się dziejów Europy i jednocześnie wspaniale bawić.

Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

„Polacy korzystają czy odrzucają wartości Marszałka Piłsudskiego ?- blaski i cienie polskiej demokracji w latach 1918- 2018”- to teza debaty  oxfordzkiej, organizowanej jak co roku,  z okazji Dnia Niepodległości Polski  przez Szkołę Podstawową  imienia Mikołaja Kopernika w Bolszewie ,a która odbyła się w  budynku Biblioteki Gminnej.

Uczniowie naszej szkoły obalali tezę debaty, przytaczając słowa Marszałka  Piłsudskiego i nieznanej Polakom historii  z jego życia i działalności.

Uczniowie z klasy II E II C III B i III A  wykazali się szeroką wiedzą historyczna okresu międzywojennego  a ich umiejętności dyskutowania i argumentowania zostały zauważone przez przybyłych na debatę gości m.in. pana posła Jerzego Budnika i wójta  pana Henryka Skwarło.

Debata uświetniła również 150 rocznicę obchodów urodzin wielkiego Polaka- twórcy Niepodległej Polski- Marszałka Józefa Piłsudskiego.

POWIATOWE ZAWODY W DRUŻYNOWYM TENISIE STOŁOWYM

06.11.2017r ODBYŁY SIĘ POWIATOWE ZAWODY SPORTOWE DZIECI W DRUŻYNOWYM TENISIE STOŁOWYM

NASZA SZKOŁĘ REPREZENTOWALI:

DZIEWCZYNY W SKŁADZIE :

ANNA FRANKOWSKA KL. VI C

MAGDA DARGA KL. VI E

JULIA SZWARC KL. VI E

OSTATECZNIE NA 9 DRUŻYN W NASZYM POWIECIE WYWALCZYŁY IV MIEJSCE

CHŁOPCY W SKŁADZIE :

BURCHARDT PIOTR KL. VI E

ANTONI THIEL KL. VI E

NISZCZOT WIKTOR KL. VI E

WYWALCZYLI MIEJSCE V !!!

Powiatowe zawody w tenisie stołowym

Siódmego listopada 2017 r. uczniowie naszej szkoły, razem z dziewiętnastoma innymi zespołami, brali udział w powiatowych zawodach w tenisie stołowym.

Pod opieką p. Katarzyny Karbownik dziewczęta wywalczyły VI miejsce a chłopcy VII, pokonując tym samym czternaście innych zespołów 🙂

Śniadanie daje moc

8 listopada 2017 r. w ramach Ogólnopolskiej Akcji Śniadanie Daje Moc, uczniowie klas młodszych samodzielnie przygotowali zdrowe, kolorowe i smaczne kanapki.

Wspólne śniadanie dało dzieciom siłę i moc do nauki i zabawy. Radość z przygotowanego posiłku była ogromna !

Wieczór niepodległości

Dnia 9 listopada 2017 r. uczniowie klas V wraz z wychowawcami  zorganizowali wieczór niepodległości z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście:

Zastępca Prezydenta Miasta Wejherowa – Pan Arkadiusz Kraszkiewicz

Przewodniczący Rady Miasta-  Pan Bogdan Tokłowicz

Sekretarz Miasta Wejherowa – Pan Bogusław Suwara

Dyrekcja szkoły oraz rodzice uczniów klas V.

Zaprezentowane przedstawienie było wspaniałą lekcją patriotyzmu.

Apele – Niepodległość

Dnia 10 listopada 2017 r.  odbyły się uroczyste apele z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości, przygotowane prze uczniów klas młodszych oraz klas V.

W tym dniu obowiązywał w szkole strój galowy.  Na holu można było obejrzeć wystawę pt. Święto Niepodległości oczyma dzieci”

Dzień niepodległości

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Pełen wzruszeń, dumy i ekscytacji, a także artystycznych emocji i przeżyć – taki był dzień, w którym celebrowano odzyskanie przez Polskę niepodległości. Uczniowie klas siódmych oraz oddziałów gimnazjalnych wzięli udział w I Szkolnym Festiwalu Pieśni i Piosenek Patriotycznych. Przegląd przygotowany z dużym zaangażowaniem cieszył się ciepłym przyjęciem zgromadzonej publiczności; artyści poruszyli czułe strony w naszych sercach. Z niecierpliwością czekamy, co wydarzy się za rok.

Teraz konkurs!

I Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Żeby Polska”. Dnia 09.11.2017 r. odbyły się w naszej szkole przesłuchania konkursowe, w których uczniowie zaprezentowali po jednej, wybranej piosence lub pieśni patriotycznej.  Do konkursu zgłosiło się bardzo dużo chętnych. Spośród 45 uczestników jury wyłoniło 11 finalistów. Jury postanowiło przyznać również dodatkową nagrodę „Osobowość Festiwalu” uczniowi, który zaprezentował autorską piosenkę – rap. Zaprezentowali oni swoje zwycięskie piosenki podczas uroczystej Gali Finałowej I Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Żeby Polska”.

Niezwykła lekcja historii w klasach III

W czwartek 16 listopada 2017 . w klasy III A i III F brały udział w niecodziennej lekcji. Gościem był pisarz i miłośnik historii Rafał Dębski. Temat spotkania brzmiał: „Życie Słowian za czasów Mieszka I”. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wyglądały domostwa przodków, poznać ich obyczaje, codzienne funkcjonowanie zwykłych ludzi, uzbrojenie i rolę wojowników, obejrzały ciekawą prezentację. Poznały fakty historyczne, takie jak tworzenie państwa przez przodków Mieszka, skutki przyjęcia chrześcijaństwa przez księcia oraz wpływ połączenia się z cywilizacją europejską na funkcjonowanie kraju. Uczniowie mieli okazję zapoznać się bezpośrednio z bronią z epoki, a także zadawać pytania.

Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Futsalu

Rywalizacja chłopców była bardzo wyrównana i emocjonująca do samego końca. Zwyciężyła SP nr 11 która zgromadziła 3 punkty więcej od Naszej Reprezentacji. Ostatecznie uplasowaliśmy się tuż za podium. Niezwykła lekcja historii w klasach III

Skład: Wika Robert ( br.), Maciejewski Artur ( br. ), Pawłowski Maciej ( br. ), Darga Dawid, Wiśniewski Michał, Sobczak Szymon, Baranowski Szymon, Szyjkowski Szymon, Stolc Kacper, Bury Tomasz, Czaja Pascal, Frankowski Michał.

Konkurs plastyczny

Agata Reszke oraz Tomasz Bednarski  z oddziału przedszkolnego 0 b zostali laureatami konkursu plastycznego pt. „Przygody małego jeżyka”

Ogólnopolski dzień praw dziecka

20 listopada 2017 r. obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował debaty dla uczniów klas IV i V.
Uczniowie oglądali ciekawe prezentacje, nagrania video i wspólnie zastanawiali się jakie mają prawa i obowiązki.

Z pewnością była to dla wszystkich bardzo cenna lekcja!

Wyjście klasy I C

Dnia 23 listopada 2017 r. uczniowie klasy I c  zwiedzili Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie.

Oglądali różne pomieszczenia, eksponaty, oryginalne stroje Kaszubów oraz instrumenty muzyczne. Uczestniczyli w warsztatach „Malowanie na szkle”.

Dzień Seniora w Miejskiej Bibliotece w Wejherowie

24 listopada 2017r. uczniowie naszej szkoły pod opieką p.Wiesławy Szypelt oraz Agnieszki Peplińskiej-Karda udali się do Miejskiej Biblioteki, by przedstawić pokaz artystyczny z okazji Dnia Seniora. Pokaz cieszył się wielkim zainteresowaniem.

Występujący uczniowie:
4g: Tymon Lis, Zofia Grzona, Patrycja Legutko, Nadia Kwidzińska, Victoria Jezierska, Filip Wachowski

1d: Roksana Czerwionka, Natasza Dymowska, Natalia Gapińska, Otylia Hordziejko, Milena Rzepka

3d: Martyna Sikora, Agata Schornak, Oskar Szafrański, Natalia Klein, Jan Podwojski
2a: Vanesa Grzenkowicz, Dawid Jakusz
2b: Julia Olejniczak
2b: Dawid Magdziarz

Podziękowanie za zbiórkę

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia, który odbył się 25 listopada nasza szkoła już po raz IV  zorganizowała  zbiórkę NOWYCH (z metką) pluszowych maskotek, gier planszowych, zabawek oraz materiałów plastycznych i szkolnych (np.książki, zeszyty, kolorowanki, kredki, mazaki, plastelina, itp…) dla małych pacjentów oddziałów onkologicznych w Trójmieście. Wszystkie zebrane rzeczy (dary) zostały  przekazane 23  listopada „Fundacji Mam Marzenie” . Zebraliśmy  sporo darów. Okazali Państwo wielkie serce. Jesteśmy dumni, że mamy takich uczniów i rodziców. Dziękujemy wszystkim za pomoc, szczególnie Wiktorii Dopka, Nadii Skrzypkowskiej z kl IV B oraz Marii Strągowskiej z kl 3 B gimnazjum za wyjście z inicjatywą pomocy.

Turniej Mikołajkowy w Futsalu

27.11.2017r. w Wejherowie rozegrany został Turniej Mikołajkowy w Fut1salu Dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Reprezentacja Naszej Szkoły spisała się bardzo dobrze zajmując ostatecznie 2 miejsce. Warto odnotować, że w turnieju nie ponieśliśmy żadnej porażki , oraz że Agata Smolińska została wybrana najlepszą zawodniczką zawodów. Skład: Potrykus Maria ( br ), Smolińska Agata ( kpt. ), Gaffka Karolina, Grzelak Klaudia, Jeziórska Julia, Styba Julia, Sosnowska Martyna, Będźkowska Kinga, Kościelska Klaudia, ohaczewska Gabrysia.

Ortograficzni medaliści

Egzamin z historią w tle

Egzamin gimnazjalny klas trzecich kończy edukację uczniów w szkole. Aby sprawdzić swoje umiejętności zdobyte podczas nauki w gimnazjum po raz kolejny wraz z wydawnictwem Operon uczniowie przystąpili do części humanistycznej  próbnego egzaminu gimnazjalnego. Okazało się,że historia wcale nie jest taka łatwa, jak się niektórym wydaje.

Gimnazjaliści  musieli wykazać się wiedzą na temat Karty Polaka  i samorządu terytorialnego.

Język polski stał się dla nich  przypomnieniem zasad dobrego zachowania i kultury słowa .  Gimnazjaliści, choć zmęczeni wysiłkiem umysłowym, byli zadowoleni z pierwszej części egzaminu próbnego , bo jutro czeka ich część przyrodnicza i matematyczna a siódmego  grudnia zmagać się będą z pytaniami z języka angielskiego  w wersji podstawowej i rozszerzonej

Wizyta Mikołaja w klasie I c i I e

W środę 6 grudnia 2017 r., do naszej szkoły zawitał Święty Mikołaj. Miał piękny strój, długą, białą brodę i wór pełen prezentów. Reniferów nie było, pewnie czekały przed szkołą. Każde dziecko otrzymało prezent. Bardzo się cieszyliśmy z wizyty wyjątkowego Gościa. Mam nadzieję, że w przyszłym roku też nas odwiedzi.

I miejsce!

Laura Chruścik  zdobyła I miejsce

w Mistrzostwach UKS TEAM DRAGON w walce w NE- WAZA

Mikołajkowe niespodzianki

6 grudnia 2017 r. , uczniów klasy 3b spotkała niespodzianka. Do klasy niespodziewanie przybył przedstawiciel Szkoły Językowej Leonardo School, aby przeprowadzić z dziećmi wspaniałe doświadczenia związane ze zbliżającą się zimą. Ubrani w fartuszki uczniowie przeprowadzili doświadczenie z suchym lodem, a następnie wytwarzali sztuczny śnieg z poliakrylanu sodu.

Każdy zrobił także pięknego bałwanka. To były wspaniałe Mikołajki !

Mikołajkowy kiermasz świąteczny

6 grudnia 2017 r. z okazji Mikołajek zorganizowano w naszej szkole wspaniały kiermasz świąteczny. W scenerii pachnących lasem choinek można było kupić ciekawe, pomysłowe ozdoby i stroiki świąteczne wykonane przez uczniów, rodziców oraz nauczycieli naszej szkoły. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przepyszne, domowe ciasta, które szybko znikały ze świątecznej kawiarenki.

Uczniowie klas III-VI wzięli udział w konkursie kolęd i pastorałek. Wszyscy nucili te znane , wzruszające melodie. Zgodnie z tradycją, tego dnia uczniów naszej szkoły odwiedził św. Mikołaj, który nie zapomniał o słodkich upominkach.

Kawiarenka

8 grudnia 2017r. w Szkole Podstawowej nr9 w Wejherowie w budynku przy ul.Sobieskiego 300 odbyła się akcja charytatywna zorganizowana przez Szkolne Koło PCK pod nazwą ,, Kawiarenka,,

Uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły piekli ciasta i ciasteczka ,które sprzedawano w szkole a zebrane pieniążki zostaną przekazane na zakup żywności dla osób starszych i potrzebujących.

Akcja odbywa się corocznie.

Przygotowano przez uczniów Szkolnego Koła PCK i nauczycieli:

K.Konopińska-Karbownik, J.Sępioł, M.Kreft

Nasz chór szkolny w finale!

Dnia 13 grudnia 2017 r. nasz chór szkolny pod dyrekcją Pani Aleksandry Janus wziął udział w konkursie kolęd Małego Trójmiasta Kaszubskiego, który odbył się w Domu Kultury w Rumi Janowo.

Chór zakwalifikował się do Finału i będzie reprezentował szkołę w styczniu w Filharmonii Kaszubskiej.

Luzino zdobyte!

Po wcześniejszym sukcesie w meczu sparingowym z Bolszewem 3:0. Tym razem nasze siatkarki z powodzeniem wzięły udział w Turnieju LZS w Luzinie. Do gry przystąpiło 6 drużyn, które zostały podzielone na dwie grupy po 3 zespoły. W swojej grupie gładko pokonały SP nr 6 i Sp Linia, i awansowały dalej. W półfinale spotkały się z SP Bolszewo wygrywając 2:0. Finał był powtórzeniem meczu grupowego z SP Linia. Zwłaszcza w pierwszym secie był moment nerwowości pośród zawodniczek i wynik się kilka razy zmieniał. Jednak to nasze dziewczyny wygrały seta. A w drugim dopełniły formalności i wywalczyły I miejsce zdobywają Pucha Przewodniczącego LZS Luzino. Ogromne brawa należą się wszystkim dziewczynom, które grały. Dziękuję w imieniu własnym. A także tym, które są kontuzjowane lub nie mogły być tam razem z nami.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – lekcja historii na żywo

Historia II wojny światowej  może być niezrozumiała dla większości uczniów. Wychodząc naprzeciw tym trudnościom klasa II E i II D wraz z opiekunami udały się do Muzeum II Wojny Światowej  w Gdańsku.

Oglądając eksponaty uczniowie wypełniali kartę pracy z której dowiedzieli się kto był  premierem rządu polskiego po 1939 roku, kim był  Mussolini, co to były łagry, co to jest Enigma, getto, AK, kto skomponował symfonie leningradzką, gdzie walczył Dywizjon 303, ile osób zginęło w Piaśnicy.

Uczniowie z tajemniczymi karteczkami wzbudzali zaciekawienie i zainteresowanie zwiedzających, jak i pracowników muzeum.

Lekcja historii , odrobiona  na żywo , długo zapadnie  uczniom w pamięci.

Zawody sportowe

30 listopada 2017 roku, odbyły się Miejskie Igrzyska Dzieci w lekkoatletyce halowej. Zawody te były eliminacjami do Powiatów.

Nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:

Skok w dal z miejsca: I miejsce Lisewski Maciej, II miejsce Lechicki Wojtek, IV miejsce Frańczak Łukasz.

Pchnięcie piłką lekarską: I miejsce Frankowska Martyna, III miejsce Rychert Alicja, III miejsce Elwart Konrad, V miejsce Niszczot Wiktor.

Bieg na dystansie 1000 m: V miejsce Łukasz Fraczak.

15 grudnia 2017 odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w lekkoatletyce halowej.

Nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:

II miejsce Lisewski Maciej – skok w dal z miejsca 229 cm

V miejsce Lechicki Wojtek – skok w dal z miejsca 211 cm

IV miejsce Frankowska Martyna – pchnięcie piłką 8.25 m.

Z wizytą w domu pomocy społecznej

Dnia 13 grudnia 2017 uczniowie klasy IVg wraz z wychowawcą Agnieszką Peplińską-Karda oraz panią Beatą Hinc udali się do Domu Pomocy Społecznej w Wejherowie, w celu obdarowania podopiecznych własnoręcznie wykonanymi pracami świątecznymi. Podczas spotkania uczniowie przygotowali krótki występ wokalno-artystyczny, odśpiewali kilka kolęd oraz składali podopiecznym życzenia świąteczno-noworoczne. Miła i rodzinna atmosfera wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój. Występ uczniów dostarczył wielu pozytywnych emocji wszystkim zgromadzonym. Uczniowie stwierdzili, że akcja ta uświadomiła im większą potrzebę pamiętania o ludziach starszych, schorowanych a często także samotnych.

Żywa lekcja historii

Od ponad 15 lat  teatr Historyczny ” Chorągiew Komturstwa Gniewskiego” założony przez Krzysztofa Góreckiego w 1996 roku skupia ludzi zafascynowanych historią. Teatr .specjalizuje się w ofercie edukacyjnej skierowanej do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów. Prowadzone na terenie całego kraju Żywe Lekcje Historii,  łączą zabawę z wiedzą.

„Żywa Lekcja Historii” to podróż poprzez wieki, poruszająca zagadnienia wychowania patriotycznego. Pozwala   uczniom  zrozumieć wspólne korzenie europejskie. To przede wszystkim zaznajomienie  młodych ludzi z historią poprzez kontakt z dawnymi obyczajami, bronią oraz uzbrojeniem ochronnym.

W tym roku grupa przedstawiła nam lekcje pod nazwą” Długi wiek XIX” ukazując  zawiłe losy Polski od Insurekcji Kościuszkowskiej do Powstania Styczniowego.

Pierwsza pomoc

16 grudnia 2017 r. w ramach innowacji programowej odbyły się zajęcia nauczające udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Celem tych zajęć było nabycie przez uczniów wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, stworzenie warunków do rozwoju zainteresowań, wzbudzanie u dzieci troski o zdrowie własne i innych.

Sukces uczennicy klasy III a

18 grudnia 2017r. podsumowano XXIV Pomorski Konkurs Literacko-Plastyczny „Gwiazdka tuż… tuż…” organizowany przez Powiatowy Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych we współpracy z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Na konkurs wpłynęło około 1500 prac.

Nasza uczennica NADIA PRANGA z klasy III a zajęła II miejsce w kategorii klas I-III „Szopka bożonarodzeniowa”.

Serdecznie gratulujemy!

Idą Święta…

Niedługo kolejne święta Bożego Narodzenia. Przygotowania rozpoczęły się już na początku grudnia, kiedy to pojawiły się w szkole ozdoby świąteczne, choinki oraz kolorowe światełka. W „Mikołajki” odbył się kiermasz świąteczny i konkurs kolęd. Jednak ostatni tydzień był szczególny odbywały się wigilie klasowe, zorganizowano też wigilię dla obecnych i emerytowanych pracowników szkoły.

Szczególnym wydarzeniem, które wprowadziło nas w nastrój tych pięknych świąt, była „Wieczornica świąteczna” przepełniona kolędami i pieśniami bożonarodzeniowymi, z piękną dekoracją, zapachem choinki, blaskiem świec oraz przedstawieniem, które ujęło wszystkich obecnych za serca.

Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzymy spokoju, radości, rodzinnego ciepła, wymarzonych prezentów  oraz pomyślności  w nadchodzącym Nowym Roku 2018.

Dyrekcja Szkoły

Powiatowe zawody w lekkiej atletyce

Grudzień, to nie tylko okres przedświąteczny ale też czas na rywalizację w Halowej lekkoatletyce. Tym razem również nie zabrakło zawodników w hali SP nr 6 w Wejherowie, którzy walczyli o awans do Powiatowych zawodów w LA w Rumi. Nasi zawodnicy z SP nr 9 zaprezentowali się bardzo dobrze, zdobywając awans w ośmiu konkurencjach. Zdobywając tym samym – 4 złote medale i 2 srebrne. Wśród dziewczyn swoje starty wygrały : Karolina Gaffka – 600m i skok w dal z miejsca; Martyna Piekut – bieg na 30 m. A wśród chłopców błysnął swoim talentem Andrzej Pionk – skacząc w dal z miejsca rekordowe – 2,84 m. I dokładając na zawodach powiatowych kolejne 11 cm, zostając tym samym Mistrzem Powiatu w skoku w dal.

Wielkie gratulacje dla wszystkich naszych sportowców, którzy przyczynili się do tak znacznego sukcesu i życzymy im Zdrowia i Sił do Wałki Sportowej w Nadchodzącym Nowym 2018 Roku.

Podczas ferii w naszej szkole . . .

Chętni  uczniowie  z klas 0-III w czasie wolnym od nauki  uczestniczyli  w pierwszym tygodniu ferii 29.01-02.02.2018 r. w zajęciach zorganizowanych przez naszą szkołę „Baśniowe poranki”.  Pod opieką nauczycieli uczniowie wspólnie czytali książki, wykonywali różnorodne związane z nimi prace plastyczne i uczyli się poprzez zabawę.  Nie zabrakło również zabaw ruchowych oraz dobrego humoru.

Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Futsalu Dziewcząt

Tylko jednej bramki zabrakło dziewczętom, aby wygrać  Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Futsalu Dziewcząt. Ogromne brawa należą się dziewczętom, które 13.02.2018r. w Bolszewie zajęły II m. w Mistrzostwach Powiatu Wejherowskiego. Walczyły z ogromnym zaangażowaniem i zdeterminowane realizowały założenia taktyczne.

Skład: Potrykus, Będźkowska, Styba, Krampa, Sosnowska, Grzenkowicz, Gaffke, Grzelak, Smolińska.

Powiatowe Igrzyska Dzieci w MiniPiłce Siatkowej

Dnia 15 lutego 2018 r. odbyły się w Rumi Powiatowe Igrzyska Dzieci w MiniPiłce Siatkowej.
W rywalizacji uczestniczyło 5 najlepszych drużyn ze szkół podstawowych z powiatu wejherowskiego. Drużyny podzielono na dwie grupy. Mecze rozgrywano systemem „każdy z każdym”. Reprezentacja naszej szkoły zajęła IV miejsce.

WYSTAWA W FILHARMONII KASZUBSKIEJ

W dniach 15-28 luty 2018 r. można było obejrzeć w Filharmonii Kaszubskiej wystawę na temat pasji, działań, … uczniów Naszej Szkoły.

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Dnia 21 lutego 2018 r. w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego zostały zorganizowane „Zabawy językiem polskim” oraz „Łamańce językowe”.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów z klas IV. Każdą klasę w I kategorii – Łamańce językowe reprezentowało
2 uczniów, a w II kategorii – Zabawy językiem polskim, 3 osobowa drużyna.

W I części szkolnych potyczek (łamańce) każdy uczestnik czytał wylosowane przez siebie łamańce. Do finału przeszło sześciu najlepszych uczniów, którzy czytali tekst pt. „Trudne słowa”.

W II części drużyny rozwiązywały zadania: odnajdywały ukryte wyrazy w wyrazach, np. w wyrazie listek; poprawiały tytuły bajek np. „Chrapiąca królewna”; układały rymowankę do wylosowanego rekwizytu; wpisywały do tabelki wyrazy zawierające dwuznaki według podanych kategorii. Wśród zadań było także zadanie matematyczne, w którym wyniki działań umożliwiały odgadnięcie hasła.

Mistrzem Łamańców Językowych Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie w roku szkolnym 2017/2018 została
Sandra Łukaszewicz z klasy IV a.

W kategorii II „Zabawy językiem polskim” klasy zajęły następujące miejsca:

I miejsce – kl. IVd,

II miejsce – kl. IVe,

III miejsce – kl. IVb ,

IV miejsce – kl. IVa, kl. IVc, IV f, IV g, IV h.

ETAP SZKOLNY KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI POLSKIEJ

Dnia 22.02.2018r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Wejherowie odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej

Przy płonących świecach odbyły się przesłuchania uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: IV-VI , VII- II i III klasa gimnazjum oraz w poezji śpiewanej. Recytatorzy interpretowali głosowo dwa utwory polskich poetów. I młodsi i starsi uczniowie wykazali się  wrażliwością poetycką. Nietrudno było zauważyć, że poezja jest bliska ich sercom. A głośno wypowiedziane słowa wierszy to nic innego, jak szept docierający z ich dusz. Niejedna recytacja na długo pozostanie w pamięci uczestników konkursu.

Spośród 25 uczestników wyłoniono zwycięzców:

w kat. VI-VI

I miejsce – Zuzanna Szczypior z kl. IVa

                       Patryk Bisewski z kl. Vb

II miejsce – Wiktoria Barcz z kl. IVa

III miejsce – Maja Gardocka z kl. IVa

wyróżnienie – Patrycja Legutko z kl. IVg

w kat. VII-II i III gim.

I miejsce – Kinga Maksymiuk z kl. VIIc

II miejsce – Daria Wieczorek z kl. VIIc

III miejsce – Radosław Dąbrowski z kl.VIIc

w kat. poezja śpiewana naszą szkołę reprezentować będzie Natalia Klein z kl. IIId gim.

Zwycięzcom konkursu  dyplomy i nagrody wręczyła pani dyrektor Olga Tomaszewska.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział, a laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI

22 lutego 2018 r., reprezentanci naszej szkoły z klas I-III wzięli udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim ,,Trudne wierszyki łamiące języki” zorganizowanym w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Wszyscy pięknie zaprezentowali przygotowane wiersze, a Jakub Kosecki z klasy 3F zdobył III miejsce.

XIII Mistrzostwa Wiedzy Komputerowej Miasta Wejherowa

W sobotę 24 lutego 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 6 odbyły się XIII Mistrzostwa Wiedzy Komputerowej Miasta Wejherowa. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas VII szkoły podstawowej: Natalia Matejewska i Karol Zych oraz uczniowie klas II gimnazjum: Magdalena Krampa i Wiktor Zantowicz.

W kategorii klas szkoły podstawowej zajęliśmy IV miejsce w klasyfikacji zespołowej oraz 7 (Natalia) i 8 (Karol) w klasyfikacji indywidualnej.

W kategorii klas gimnazjalnych zajęliśmy III miejsce drużynowo oraz 4 (Wiktor) i 5 (Magda) w klasyfikacji indywidualnej.

O tym, jakimi umiejętnościami i wiedzą musieli wykazać się uczestnicy zawodów świadczą konkurencje, w których rywalizowali:

uczniowie klas szkoły podstawowej:
test wiedzy informatycznej – rozgrywana indywidualnie;
arkusz kalkulacyjny (Microsoft Excel) – rozgrywana indywidualnie;
prezentacje multimedialne  (Power Point) – rozgrywana zespołowo;
elementy programowania – rozgrywana indywidualnie;

uczniowie klas gimnazjalnych:
test wiedzy informatycznej – rozgrywana indywidualnie;
arkusz kalkulacyjny (Microsoft Excel) – rozgrywana indywidualnie;
algorytmika – rozgrywana zespołowo;
baza danych (MS Access) – rozgrywana indywidualnie;
budowa komputera – rozgrywana zespołowo.

Wycieczka uczniów klasy I a do Teatru Muzycznego w Gdyni

1 marca 2018 r. uczniowie klasy I a wybrali się do Teatru Muzycznego w Gdyni. Uczestniczyli w spektaklu „Brzechwa dla dzieci”. Wspólnie z aktorami odkrywali twórczość Jana Brzechwy – śpiewali i recytowali współtworząc spektakl wraz z innymi dziećmi. Wyjazd zdecydowanie zaliczamy do udanych.

KSIĄŻKI W JĘZYKU ANGIELSKIM

Od niedawna w bibliotece szkolnej są udostępniane uczniom i pracownikom szkoły książki w języku angielskim. Książki te są wyłożone na osobnym stoliku w czytelni, by uczniowie mieli do nich wolny dostęp.

Pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej

Pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej uczniów szkolnego koła PCK w Szkole Podstawowej nr 9.

Sukces uczennicy z kl. 7

NATALIA MATEJEWSKA z klasy 7c została po raz DRUGI laureatką WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU JĘZYKA POLSKIEGO dla szkół podstawowych pod patronatem Kuratorium Oświaty w Gdańsku!
Natalia jako jedyna z powiatu wejherowskiego znalazła się w gronie laureatów!
Ponadto, tytuły finalistek otrzymały AGATA LADACH z klasy 7b i WERONIKA GRUCHEL z klasy 7c.
Zarówno laureatka jak i finalistki wykazały się ogromną wiedzą, pracowitością oraz zaangażowaniem.

Uczennice przygotowała nauczyciela języka polskiego Iwona Buczyło-Sikora.

SREBRNE DZIEWCZĘTA I SREBRNI CHŁOPCY

6 marca 2018 r. odbyły się Szkolne Igrzyska Dzieci w Mini Koszykówkę . Nasza reprezentacja dziewcząt i chłopców zajęła II miejsce w Wejherowie.

Dziewczęta reprezentujące nasza szkołę: Eliza Butowska, Amelia Hewelt, Nikola Krzebietke, Julia Rychert, Amelia Treder, Julia Szwarc, Magda Darga, Magda Mróz, Martyna Grzebyk, Ania Frankowska

Chłopcy reprezentujący naszą szkołę: Patryk Daleki, Kamil Pranczk, Szymon Szymański, Michał Daszke, Leon Wojewski, Michał Sikora, Maciej Muller, Marek Muller, Patryk Uzdrowski, Oskar Nikadon, Krzysztof Jeziorek, Konrad Ellwart, Radosław Naczke, Wiktor Niszczot.

Spotkanie z książką

07 marca 2018 r.  chętni uczniowie z klas IV uczestniczyli w popołudniowo-wieczornym spotkaniu z książką w ramach obchodów Dnia Otwartego Szkoły.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 17.00 i trwało do 20.00. Mottem przewodnim tegorocznego spotkania była przyroda, a zwłaszcza zwierzęta.

Na początku uczniowie (podzieleni na dwie grupy) grali w rysowany i pisany głuchy telefon, a następnie projektowali i wykonywali zakładki z origami. Po zrobieniu zakładek przyszedł czas na podchody na terenie szkoły. Dzieci podzielone na 4 drużyny pod opieką nauczycieli  musiały odnaleźć 8 kartek z informacjami – ciekawostkami o zwierzętach, np. „Jako jedyne spośród zwierząt oprócz ludzi mają odciski palców.; Mówi się, że pocą się krwią. To nieprawda…” Każda grupa miała za zadanie odgadnąć nazwę zwierzęcia, na podstawie zebranych informacji. Uczniowie wspomagali się książkami z biblioteki na temat ssaków. Po odgadnięciu nazwy zwierzęcia każda drużyna opracowywała do wyboru krzyżówkę lub grę o odgadniętym ssaku.

Po bibliotecznych podchodach była chwila na słodką niespodziankę.

Po tych wyczerpujących, zmuszających do myślenia i współpracy zadaniach oraz po smacznym posiłku uczestnicy wieczoru udali się do sali 66. Tam na poduszkach i pod kocami odpoczywali przy lekturze książki o szczurze Balgirze czytanej przez panią Lucynę.

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

To już nasza tradycja-Dzień Otwarty Szkoły !

7 marca 2018 r.

Każdego roku, zapraszamy rodziców i uczniów do zapoznania się z bogatą ofertą naszej szkoły. Nie inaczej było i w tym roku. Kiermasze, słodkości, występy muzyczne, gry i zabawy. Do tego zwiedzanie sal i rozmowy z nauczycielami. Każdy, kto znalazł czas i odwiedził nas, mógł zobaczyć, jak bogata jest oferta SP 9. Liczne występy i zajęcia zaproponowane w salach wypełniły cztery godziny zegarowe. Wszystkich, którzy chcieliby doświadczać na co dzień, tego, co zostało zaprezentowane na Dniu Otwartym, zapraszamy serdecznie w szeregi uczniów naszej szkoły już od września .

„małe” święto koszykówki –  Igrzyskami Młodzieży Szkolnej

W dniu 8 marca 2018 r. wszystkie kobiety i dziewczyny obchodziły Święto Kobiet. A koszykarze i koszykarki obchodzili „małe” święto koszykówki w Wejherowie, zwane Igrzyskami Młodzieży Szkolnej. Do rywalizacji przystąpiły po 3 zespoły ze szkół – SP nr 9 , SP nr 8 i SP nr 11 w każdej kategorii. Zespoły grały systemem ” każdy z każdym”. Po dużych emocjach i zaciętej grze nasza SP 9 zajęła II miejsce w kategorii chłopców i w kategorii dziewczyn. Zwycięzcami okazali się bezkonkurencyjni tego dnia zawodnicy z SP nr 8.  Wszystkim zawodnikom i zawodniczkom z naszej szkoły gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie w zawodach miejskich.

Astronomia w klasach III

W dniu 8 marca  2018 r. odbyła się w szkole lekcja astronomii. Brały w niej udział klasy IIIA, IIIB i IIIF. Tematem lekcji były zjawiska astronomiczne, nazywane czarnymi dziurami. Zajęcia prowadził zaproszony gość, Rafał Dębski, pisarz m.in. powieści science fiction, wielki miłośnik astronomii. Pan Rafał przekazał uczniom informacje o najnowszych odkryciach w dziedzinie  badania kosmosu. Wyjaśnił, jak powstają i funkcjonują czarne dziury. Dzieci zadawały mnóstwo pytań dotyczących tematu. Często padały nawet pytania, na które naukowcy nie znaleźli jeszcze odpowiedzi. Ale  dzięki wyobraźni dzieci i  pisarza SF można było również trochę pofantazjować.  Temat niezwykle zainteresował uczniów, tym bardziej, że zajęcia uatrakcyjniła znakomita prezentacja i najnowsze zdjęcia, m. in. ze stron NASA. Na koniec uczniowie mieli możliwość zapoznania się z czasopismem „Urania”, w którym publikuje się wiadomości o aktualnych osiągnięciach naukowych i odkryciach w dziedzinie astronomii.

Zajęcia tego typu mają niezwykły wpływ na rozwój młodego człowieka, pobudzają zainteresowania także innymi gałęziami i aspektami nauki, rozwijają wyobraźnię, zachęcają do zadawania pytań.

PROFI IN DEUTSCH – JESTEŚMY NAJLEPSI W POWIECIE WEJHEROWSKIM

9 marca 2018 r. Vanessa Kerner i Mateusz Błaszkiewicz z klasy II e gimnazjum wraz z p. Marleną Kreft reprezentowali naszą szkołę w finale powiatowego konkursu z j. niemieckiego „Profi in Deutsch” organizowanego przez ZSP nr 4 w Wejherowie.

Finaliści wyłonieni zostali na podstawie testu pisemnego, w którym wzięło ponad 100 miłośników języka niemieckiego z powiatu wejherowskiego. Walka podczas konkursu była niezwykle zacięta i wyrównana, a poziom zmagań bardzo wysoki. Fakt, że jest to jedyny konkurs o formule ustnej przysporzył uczestnikom dreszczy emocji. W finale konkursu Vanessa Kerner zajęła III miejsce, natomiast Mateusz Błaszkiewicz IV miejsce.

Gratulujemy Vanessie i Mateuszowi ogromnego sukcesu.

Święto Wejherowa

Jak co roku uroczyście obchodziliśmy dzień zakończenia  II wojny światowej w naszym mieście. 12 marca 1945 roku  wojska polskie i radzieckie wkroczyły do miasta i po dwugodzinnych walkach Wejherowo zostało zdobyte i wyzwolone  spod okupacji hitlerowskiej.

Klasa II d gimnazjum przedstawiła z tej okazji krótką historię naszego pięknego miasta. Uczniowie  przedstawili legendę powstania  grodu   oraz sylwetkę jej założyciela Jakuba Wejhera.

Przed pomnikiem pomordowanych nauczycieli powiatu wejherowskiego  zapalono symboliczny znicz pamięci – za tych co zginęli za Polskę.

WIZYTA DZIEWCZĄT Z KLASY VI B NA WERNISAŻU

9 marca 2018 r. dziewczęta z klasy VI B odwiedziły wystawę Pani Honoraty Wocial, która miała miejsce w Powiatowej Bibliotece Publicznej
w Wejherowie.

Pani Honorata Wocial jest absolwentką naszej szkoły, z wykształcenia bibliofil, nauczyciel sztuki, arteterapeuta. Uprawia malarstwo akrylowe, olejne oraz akwarelę. Interesuje się sztuką użytkową, kaligrafią, sztuką ludową i projektowaniem odzieży.
Serdecznie polecamy wystawę.

PODCHODY Z OKAZJI WYZWOLENIA MIASTA WEJHEROWA

12 marca 2018 r. odbyły się Podchody miejskie z okazji Wyzwolenia Miasta Wejherowa. Konkurs miał charakter gry miejskiej, w której zawodnicy musieli rozwiązać zagadki dotyczące charakterystycznych miejsc w mieście, następnie udać się tam, by wykonać kolejne zadania.

Gospodarzem tegoroczej zabawy był prezydent Wejherowa Pan Krzysztof Hildebrandt, organizatorem Szkoła Podstawowa nr 9, z dyrektorem szkoły Panią Olgą Tomaszewską na czele.

Podchody uświetnili swoją obecnością: zastępca prezydenta Pan Arkadiusz Kraszkiewicz, sekretarz miasta Pan Bogusław Suwara, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Lilianna Breen.

Reprezentacja naszej szkoły zajęła I miejsce!

Święto liczby π

Czy matematyka może być łatwiejsza?

Ależ tak, przekonali się o tym uczniowie klas III gimnazjalnych podczas święta liczby π  obchodzonego w dniu 14 marca  2018 r. w auli szkoły  przy ulicy Sobieskiego. Uczniowie łączyli zabawę z nauką pokonując matematyczny tor przeszkód, omawiając prezentacje multimedialne na temat „Matematyka w obiektywie”

Świetną dyscypliną okazało się przedstawienie sobowtóra  wielkiego matematyka np. Pitagorasa, czy Talesa, ale również i Jerzego Różyckiego. Uczniowie w ośmiu konkurencjach zmagali się z zadaniami matematycznymi: łamigłówki logiczne i liczbowe, czy prezentacja hasła: „Dlaczego warto uczyć się  matematyki?”.

Całość imprezy przygotowanej przez panią Justynę Wiercińską i  klasę III A okraszał wierszyk na temat liczby π  – „Tak i mnie i tobie poznawana tu liczba cudna dla ogółu przynosi wszystkim pożytek wspaniały” (π  3,14159265358979 ).

Zawody matematyczne pod nazwą Święto liczby π  wygrała klasa III A, a za nią klasa III C i III D. Uczniowie poprzez zabawę przypominali sobie zadania z liczbą  π , wzory matematyczne i rozwijali logiczne myślenie,   przygotowując  się tym samym do egzaminu gimnazjalnego, który ich czeka w kwietniu, a to już niedługo ……

Spotkanie autorskie

Dnia 15 marca 2018 r. od godz. 12.10 do 13.50 zorganizowano w SP9 w Wejherowie przy ul. Sobieskiego 300 spotkanie autorskie z pisarzami Rafałem Dębskim oraz Dariuszem Domagalskim, którzy piszą powieści fantasy, science fiction, powieści historyczne, sensacyjne, kryminalne.

W programie spotkania były wywiady z pisarzami oraz prelekcja dal uczniów na temat: „Sztuka wojenna średniowiecza” zaprezentowana przez gości. Na zakończenie uczniowie otrzymali autografy od pisarzy.

W uroczystości uczestniczyli uczniowie klasy 7b, 7c, IIa, IIIc, IIIb gimnazjum. Celem spotkania było poznanie ciekawych ludzi z pasją, zachęcanie do czytania różnorodnej literatury i szanowania współczesnych literatów. Uroczystość przebiegła w miłej atmosferze i cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Została połączona ze szkolnymi obchodami „Międzynarodowego „Dnia Pisarzy”, który przypadł 3 marca. Imprezie towarzyszyła dekoracja ściennych korytarzy biografiami znanych i lubianych pisarzy przygotowana przez uczniów szkoły.

Organizatorem spotkania kulturalnego była nauczycielka Iwona Buczyło-Sikora.

Złoto dla siatkarek i siatkarzy

Kolejny tydzień minął nam na sportowo. I po raz kolejny odnieśliśmy sukces wśród szkół wejherowskich. Stało się to za przyczyną i przy udziale naszych wspaniałych siatkarek i siatkarzy. W ostatni czwartek, 15 marca 2018 r. w SP nr 6 nasze drużyny zdobyły złote medale i szykują się do zawodów powiatowych w kwietniu. Życzymy im jak najlepszych występów w czasie reprezentowania miasta Wejherowo w tych zawodach.

Dzień Świętego Patryka

Dnia 16 marca 2018r. na zaproszenie Rady Rodziców prosto z Irlandii przyjechał do nas miły gość, który odwiedził uczniów klas pierwszych. Tego dnia zgodnie z tradycją, uczciliśmy w szkole Dzień Świętego Patryka. Bawiliśmy się świetnie.

Dzień św. Patryka

16 marca 2018 r. zgodnie z tradycją odbył się wesoły konkurs dla klas IV z okazji Dnia Świętego Patryka.

3-osobowe drużyny rywalizowały ze sobą w szeregu ciekawych konkurencji. Uczniowie musieli wykazać się znajomością języka angielskiego, dobrą pamięcią, zręcznością oraz próbowali swoich sił w tańcu irlandzkim!

Wszystkie drużyny były wspaniałe, ale najlepiej poszło klasie IVa, która zdobyła I miejsce!
II i II miejsce zajęły  kolejno do klas IVb i IVc.

KASZUBSKI MECZ W ERGO ARENIE

Dnia 16 marca 2018 r. uczniowie języka kaszubskiego z klasy III A wraz z nauczycielką języka kaszubskiego
p. H.Groth pojechali do Ergo Areny w Gdańsku na Kaszubski Mecz siatkarzy Trefla Gdańsk z Curpum Lubin.
Była to nagroda w konkursie plastycznym zatytułowanym „100-lecie odzyskania niepodległości Polski. Franciszek Kręcki – pomorski bohater Niepodległej”.
Widowisko uświetniła piosenkarka Weronika Korthlas, a także kaszubski zespół taneczny i kaszubska orkiestra dęta.
Dzieci wraz z rodzicami były bardzo zaangażowane w kibicowanie Treflowi Gdańsk.
Drużyna siatkarzy Trefla Gdańsk wygrała 3:0.

Zabawa była świetna!

Wycieczka do EKO-DOLINY  w Łężycach

We wtorek, 20 marca, klasa III d gimnazjum  w ramach współpracy z Komunalnym Związkiem Gmin Dolina Redy i Chylonki była na wycieczce w Eko-Dolinie w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Łężycach. Jest to jeden z najnowocześniejszych zakładów zagospodarowania odpadów w Polsce. Spełnia on restrykcyjne normy unijne. Stosowane są w tym zakładzie nowoczesne technologie w zakresie odzysku odpadów i ochrony środowiska.

Młodzież mogła zobaczyć jak dba się o największy odzysk surowców z odpadów, jak przekazywane są one do rzetelnych recyklerów i zagospodarowuje się odpady, które nie nadają się już do odzysku.

Młodzież zobaczyła poszczególne sektory zwiedzając zakład:

– hangar przyjmujący odpady

– sortownię odpadów

– pomieszczenie odpadów niebezpiecznych

– pryzmy kompostowe

– sektor odpadów wielkogabarytowych

– surowce wtórne przygotowane do odbioru

Na pamiątkę uczniowie otrzymali ulotki informacyjne o zakładzie i ołówki ekologiczne.

Na koniec w siedzibie KZG w  Gdyni uczniowie oglądali prezentację przedstawiającą historię powstania zakładu oraz zapoznali się
z zadaniami poszczególnych sektorów zakładu.

Wizyta w zakładzie utwierdziła nas w przekonaniu, że warto segregować odpady już we własnym domu. To małe kroczki do skutecznej ochrony środowiska.

Powitanie wiosny na Kaszubach

Dnia 21 marca 2018r. uczniowie języka kaszubskiego z klasy III a Krzysztof Kołodziej i zespół dziewczynek „Kaszëbsczé gwiôzdë”
w składzie P. Gołąbek, N. Pranga, P. Drząszcz, Z. Kuchanna, A. Kąkol, wraz z nauczycielką p. H.Groth mieli przyjemność wystąpić na siódmych spotkaniach o tematyce regionalnej pt.: „Powitanie wiosny na Kaszubach” odbywających się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, w której wzięły udział dzieci niepełnosprawne z powiatu wejherowskiego.  Organizatorem imprezy była Fundacja Zdrowia ESCO. W imprezie wzięły udział głównie dzieci – z 10 ośrodków  m.in. z Wejherowa, Rumi, Redy i Białogóry.

Nasi artyści dali z siebie wszystko. Zespół „Kaszëbsczé gwiôzdë” uświetnił swoim występem uroczystość, natomiast Krzysztof Kołodziej zajął I miejsce w konkursie „Piosenka kaszubska”.  Swoją postawą artyści zachwycili szacowne jury, publiczność oraz zaproszonych gości specjalnych. Impreza poprowadzona była z rozmachem i we wspaniałej atmosferze.

Niecodzienna lekcja plastyki w klasie I A

marzec 2018

Uczniowie klasy I a zostali ostatnio niecodziennymi malarzami. Z uśmiechem malowali na folii. Powstały piękne i ciekawe obrazy. Zabawa była przednia!

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Małym Trójmieście Kaszubskim

W Redzie odbył się III Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Małym Trójmieście Kaszubskim. W konkursie udział wzięło 7 szkół podstawowych z trzech miast: Redy, Rumi i Wejherowa. W zmaganiach uczestniczyli uczniowie klas piątych. Naszą szkołę reprezentowali; Wojciech Lechicki, Hubert Gostkowski, Paweł Grzona. Nasza trójka zajęła cudowne II miejsce. Przygotowane przez organizatorów pytania i zadania do wykonania z zakresu przyrody, historii oraz geografii wymagały od uczniów niebywałych umiejętności wiadomości oraz zmysłu orientacji. Uczniowie za swoją ogromną wiedzę zostali obdarowani przez organizatorów licznym upominkami.

Wymiana z włoską szkołą partnerską

Miło nam poinformować, że uczniowie klasy VII i II gimnazjum biorą udział w projekcie „BriefaustauschaufDeutsch” z włoską szkołą partnerska z Bassano Romano.
Koordynatorem projektu jest: p. M. Kreft i p. A. Kleppin-Formela

Wycieczka do Centrum Kultury Morskiej

Każdy z nas marzy o egzotycznych podróżach po świecie. Są ludzie, którzy takie marzenia realizują zawodowo. Zostają oni marynarzami, a nawet kapitanem statku.

Gimnazjaliści z klasy II D i II E spróbowali, jak to jest „być człowiekiem morza” tj., poprzez uczestnictwo w zajęciach multimedialnych i interaktywnych, które odbyły się w Centrum Kultury Morskiej w Gdańsku dnia 28 marca 2018 r.

Tematami zajęć były: „Szklana Pogoda” i „Szkoła Nawigatorów”. Podczas pierwszej lekcji uczniowie mieli możliwość stworzyć tęczę oraz  chmurę gradową w … butelce. Podczas lekcji pokazującej trudy I benefity bycia nawigatorem uczniowie mieli możliwość zaznajomienia się z nawigacją morską oraz mapą morza. Zadania zostały wykonane poprawnie.

Kolejny etap zajęć odbył się w sali interaktywnej, gdzie każdy z uczniów mógł zostać kapitanem, zbudować drewniany i stalowy statek, dowiedzieć się, jak pracuje echosonda, terminal kontenerowy czy cały morski port. Gimnazjaliści poznawali węzły marynarskie, sposób funkcjonowania pojazdu podwodnego i prądnicy. Zaznajamiali się z olinowaniem żaglowca i sygnałami alarmowymi na statku.

Podsumowaniem zajęć była wystawa „Ludzie, statki i porty”, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem uczniów.

Wycieczka do Centrum Kultury Morskiej zapisze się z pewnością w pamięci uczniów jako żywa lekcja fizyki, geografii i biologii, ukazująca, jak dzięki wiedzy można zrealizować marzenia.

„Pokaz mody spójnikowej”

Uczniowie klasy V b zorganizowali „Pokaz mody spójnikowej”. Nauka z domieszką zabawy, to jest to!

Przepis na charakterystykę

Nasi uczniowie wzięli udział w nietypowej lekcji polskiego; przygotowywali przepis na charakterystykę, a w oparciu o niego pisemną pracę na temat wybranego bohatera literackiego.

Oddziały przedszkolne . . . Sukces naszych uczniów

27 marca 2018r. Faustyna Bajończak (I m-ce) i Filip Dominik (II m-ce) z grupy 0 b zajęli główne miejsca w konkursie plastycznym zorganizowanym przez WCK pt. „Pląsy Pani Wiosny”.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Lekcja biblioteczna klasy III B

27 marca 2018r. uczniowie klasy III B odwiedzili Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wejherowie. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o zwyczajach wielkanocnych na Kaszubach, poznały również kaszubską nazwę Świąt- Jastrë. Na zakończenie uczniowie wykonali piękne prace plastyczne o tematyce wielkanocnej, które sprawiły im wiele radości.

Oddziały przedszkolne . . . Konkurs plastyczny „Pisanka Wielkanocna”

Dnia 28.03.2018 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla klas 0 pt „Pisanka Wielkanocna”. Wszystkie prace wykonane samodzielnie przez dzieci zostały nagrodzone.

Laureaci cieszyli się ze zdobytych nagród.

Oddziały przedszkolne . . . Zajączek

Warsztaty klasy   I A

Jeszcze przed wiosenną przerwą świąteczną, uczniowie klasy I A, uczestniczyli w warsztatach zdobienia pisanek metodą decoupage. W wyniku wytężonej pracy połączonej z dobrą zabawą, pisanki przybrały piękne kaszubskie wzory. Po warsztatach dzieci miały okazję zwiedzić Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.

Zajączek w klasach I-III

Zakładki dla pierwszaków

W marcu 2018 r. uczniowie klas IV na zajęciach z wychowawcami wykonywali zakładki dla swoich młodszych kolegów i koleżanek z klas I, którzy zostaną przyjęci w poczet czytelników.

Eliminacje Miejsko-Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

Dnia 26 marca 2018 r. w Starostwie Powiatowym  w Wejherowie odbyły się Eliminacje Miejsko-Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież  zapobiega pożarom”.

Naszą szkołę reprezentowało czterech uczniów: Mateusz Syposz z klasy IIIc – gimnazjum, Brian Kulisch z klasy VIId, Paweł Grzona z klasy Vb oraz  Maciej Lisewski z klasy VIc, który zdobył  I miejsce i  będzie brał udział w eliminacjach powiatowych.

 Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

Dnia 06 kwietnia 2018 r. w Starostwie Powiatowym  w Wejherowie odbyły się Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież  zapobiega pożarom”.

Naszą szkołę reprezentował Maciej Lisewski z klasy VIc, który zdobył IV miejsce.

II spotkanie z cyklu Akademia Niepodległości

Dnia 6 kwietnia 2018 r. uczennice z klasy 7b uczestniczyły w II spotkaniu z cyklu Akademia Niepodległości.

Najpierw na Skwerze Reginy Osowickiej obejrzały wystawę zatytułowaną „Ojcowie Niepodległości”, która poświęcona była Józefowi Piłsudskiemu, Ignacemu Paderewskiemu, Ignacemu Daszyńskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Wincentemu Witosowi i Wojciechowi Korfantemu. Następnie w sali koncertowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie wysłuchały wykładu dra Zbigniewa Girzyńskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pt. „Orlęta lwowskie”. Z wykładu i prezentacji dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat „orląt lwowskich”, np. najmłodszy kawaler, który otrzymał order Virtuti Militari miał 13 lat. Był to Antoś Petrykiewicz, uczeń II klasy gimnazjum we Lwowie. Otrzymał on pośmiertnie Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari z nadania naczelnika Józefa Piłsudskiego.

Po zakończeniu uroczystości  uczennice otrzymały indeksy przygotowane przez IPN, w których będą mogły dokumentować swój udział na kolejnych wykładach Akademii Niepodległości.

Uroczystość przygotował Instytut Pamięci Narodowej Oddział IPN w Gdańsku  i Muzeum Piaśnickie w Wejherowie

 Młodzi czytelnicy

W kwietniu 2018 r. uczniowie klas I zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Nauczyciel bibliotekarz zapoznał ich z regulaminem biblioteki i czytelni. Opowiedział, jak „opiekować się” książką. Każdy uczeń otrzymał imienną kartę biblioteczną i wypożyczył wybraną przez siebie książkę. Ponadto pierwszoklasiści otrzymali kolorowe i pomysłowe zakładki, które wykonali dla nich starsi koledzy z klas czwartych. Dzięki nim, nie będą zaginać kartki w książce.

Życzymy przyjemnego czytania i częstego korzystania z księgozbioru biblioteki szkolnej.

PIŁKA NOŻNA DZIEWCZĄT

Niestety tylko 4 miejsce zajęła nasza Reprezentacja  w Mistrzostwach Wejherowa w Piłce Nożnej dziewcząt. Brakowało nam przede wszystkim skuteczności pod bramką rywalek. Ponieśliśmy tylko 1 porażkę, ale w pozostałych meczach nie zdołaliśmy przechylić szali na naszą korzyść trzykrotnie remisując.

PIŁKA NOŻNA CHŁOPCÓW

Mistrzostwa Wejherowa w Piłce Nożnej chłopców zakończyły się dla nas brązowym medalem. Trzeba przyznać, że poza pierwszym meczem drużyna zaprezentowała się z bardzo dobrej strony. Stwarzaliśmy sobie wiele sytuacji, byliśmy zdyscyplinowani taktycznie i przede wszystkim zostawiliśmy na boisku mnóstwo „zdrowia”.

Zwiedzamy Wejherowo

Na przełomie marca i kwietnia 2018 r. uczniowie klas IV poznawali swoje miasto, jego historię i najstarsze zabytki. Zwiedzali kolegiatę, klasztor i ratusz. W klasztorze zeszli do podziemi, gdzie zobaczyli m.in. autentyczną suknię pierwszej żony Jakuba Wejhera – Anny Elżbiety, pamiątki, a także trumny z ciałami rodziny Wejherów, grobowiec Przebendowskich. W klasztorze widzieli słynący łaskami obraz Matki Boskiej Wejherowskiej. W ratuszu uczniowie zwiedzili sale historyczne, zobaczyli makiety miasta i Kalwarii, zasiedli w sali obrad Rady Miasta Wejherowa, gdzie poznali dzieje naszego miasta i jego założyciela. Następnie przenieśli się do czasów międzywojennych: „usłyszeli” ówczesnego burmistrza Teodora Bolduana, widzieli zakład fryzjerski, stolarsko-ślusarski,  zegarmistrzowski i dawną kawiarnię oraz bank. Na koniec zobaczyli celę więzienną.

Podczas wycieczki uczniowie nie tylko zwiedzali zabytki, ale praktycznie zdobywali wiedzę uzupełniając otrzymane karty pracy, np. w kościele pw. Św. Trójcy musieli dowiedzieć się, ilu proboszczów jest pochowanych pod kościołem.

Taka lekcja historii w terenie uczy empirycznego zdobywania wiedzy i dostrzegania szczegółów, które niejednokrotnie bezwiednie mijamy.

 V Wejherowski Dzień Promocji Zdrowego Stylu Życia.

11 kwietnia 2018 roku klasa III A odwiedziła Powiatowy Zespół Szkół Policealnych w Wejherowie gdzie zorganizowano
V Wejherowski Dzień Promocji Zdrowego Stylu Życia. Słuchacze wszystkich kierunków kształcenia, pod okiem nauczycieli i przy pomocy pracowników szkoły przygotowali liczne atrakcje dla odwiedzających gości min.: zajęcia jogi, masaż dłoni i pleców, badanie stóp, zajęcia florystyczne, zajęcia plastyczne. Przygotowano również zdrowy poczęstunek dla dzieci.

Gość ze Starostwa Powiatowego w klasie III B

16 kwietnia 2018 r. klasę III B odwiedził  pan Jacek Thiel, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Wejherowie. W czasie nietypowej lekcji o powiecie wejherowskim, uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek o naszym najbliższym regionie. Wiele emocji wzbudziły upominki, piękne książeczki z hasłem: W Powiecie Wejherowskim są same atrakcje!  Tato, mamo pojedźmy  tam na wakacje! To był mile i pożytecznie spędzony czas.

Wycieczka do Akwarium w Gdyni klasa I e

17 kwietnia 2018r.  klasa I e wybrała się na wycieczkę do Akwarium w Gdyni. Były to niezwykłe zajęcia.  Na początku był wstęp teoretyczny, a później odbyły się zajęcia praktyczne.  Dzieci pracowały w pracowni laboratoryjnej. Uczniowie przy pomocy mikroskopów sprawdzili, co kryje się na dnie oceanu.

Po tej wycieczce pozostanie dzieciom dużo fascynujących wspomnień.

Egzaminów gimnazjalnych czar

Do tego ważnego egzaminu z pierwszej dorosłości gimnazjaliści przygotowywali się od trzech lat. Rankiem 18 kwietnia 2018 r. rozpoczęli zmagania z historią i wiedzą o społeczeństwie, a potem z językiem polskim. W następnych dwóch dniach rozwiązywali zadania matematyczne, zadania z chemii, fizyki i przedmiotów przyrodniczych. Na koniec zostało im tylko sprawdzenie umiejętności opanowania języka angielskiego w stopniu podstawowym i rozszerzonym. Uśmiechnięte twarze  gimnazjalistów świadczyły o tym, że  do egzaminu byli przygotowani  i tylko „strach miał większe oczy”.

Życzymy wszystkim uczniom jak najlepszych wyników z egzaminów, na które czekamy w połowie czerwca.

Niech Wasze marzenia  nauki w wybranej szkole ponadgimnazjalnej  spełnią się.

 Znawcy wiedzy o Piaśnicy

Piaśnica to miejsce szczególne dla historii Kaszub: Golgota Wschodu, Golgota Kaszub.

To miejsce, gdzie na przełomie 1939 i 1940 roku zginął z rąk oprawców hitlerowskich kwiat inteligencji polskiej i kaszubskiej. Dzisiaj młodzi ludzie, po wielu latach od dokonania zbrodni, pamiętają o tym szczególnym miejscu .

W Szkole Podstawowej nr 8 w Wejherowie odbył się po raz kolejny Konkurs Wiedzy o Piaśnicy. W tej edycji II miejsce uzyskała uczennica klasy II gimnazjum Kinga Przezdziecka w kategorii wiedza. III miejsce zajęła Karolina Thiel z klasy II gimnazjum w kategorii prezentacja multimedialna.

Uczennice do konkursu przygotowały nauczycielki historii panie Lucyna Kozielecka i Katarzyna Merc.

TURNIEJ PIŁKARSKI KLAS „3” O PUCHAR PANI DYREKTOR

W sobotę 21.04.2018 klasy trzecie rozegrały turniej piłkarski, który jest już tradycją naszej szkoły.

Mimo wolnego dnia od zajęć edukacyjnych, dzieci były w pełni gotowe na sportową rywalizację.

Najpierw mecze grupowe, następnie półfinały i finał – tak wyglądał plan na zwycięstwo. Ostatecznie każde dziecko, które weszło na boisko było wygranym, bo liczy się udział i chęci.

Końcowa klasyfikacja:

 1. 3F
 2. 3E
 3. 3B
 4. 3D
 5. 3G
 6. 3A

Jak rozweselić Ziemię?

Z okazji Dnia Ziemi, jak co  roku, odbył się apel dla klas drugich gimnazjum. Inscenizację pod tytułem „Jak rozweselić ziemię?” przygotowali uczniowie klasy II C, B i E   pod kierunkiem Pani Gabrieli Kustusz i Marii Langa.

Ekologia  i  ochrona środowiska oraz dbanie o  nasze otoczenie, ochrona ginących gatunków zwierząt i roślin to zadanie dla  młodych pokoleń od najmłodszych lat. Perspektywa życia w  przyjaznej  dla człowieka atmosferze, wolnej od smogu jest priorytetem polityki naszego państwa. Młodzież rozumie i widzi aspekty przyrodnicze naszego życia i  właściwie je  docenia.

Takie właśnie cele przyświecały organizacji Dnia Ziemi w naszej szkole.

Wieczorek poetycki – Wiosna w poezji i muzyce

26 kwietnia 2018 r. uczniowie klas I-III zaprosili nas na wieczorek poetycki pt. „Wiosna w poezji i muzyce”.

Na wiosenny wieczorek przybyli tłumnie zaproszeni goście, między innymi Przewodniczący Rady Miasta – pan Bogdan Tokłowicz, Dyrekcja naszej szkoły, Przewodnicząca Rady Rodziców – pani Lilianna Breen oraz nauczyciele i rodzice.

W zaprezentowanych wierszach, piosenkach i tańcach było trochę wiosny i dla dzieci, ale także dla tych starszych, którzy podziwiali swoje pociechy. Podczas wspólnego śpiewania przeboju Skaldów „Wiosna” – gościom  udzielił się radosny nastrój. Mamy nadzieję, że teraz już wszyscy poczuli w duszy taki przełom, koniec czegoś i początek czegoś nowego, na co z utęsknieniem czekaliśmy.

Sezon wiosenny uważamy w pełni za otwarty.

Sukces Wiktora

kwiecień  2018

Wiktor Zantowicz uczeń II klasy gimnazjalnej został FINALISTĄ WOJEWÓDZKIEGO KURATORYJNEGO KONKURSU CHEMICZNEGO.

Święta państwowe

W maju obchodzimy ważne święta państwowe: 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi, 3 maja – Święto Uchwalenia  Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w naszej szkole odbył się uroczysty apel, na którym uczniowie klas I c i III f przypomnieli o tych ważnych wydarzeniach historycznych.

Miejskie Igrzyska Dzieci  w Czwórboju Lekkoatletycznym

Dnia 9 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 6 w Wejherowie odbyły się Miejskie Igrzyska Dzieci
w Czwórboju Lekkoatletycznym, w których wzięły udział  4 szkoły w grupie chłopców. Uczniowie brali udział
w następujących konkurencjach: bieg na 60 m, bieg na 1000 m, skok w dal, rzut piłeczką palantową.

Naszą szkołę reprezentowali: Łukasz Frańczak kl. 5e, Oskar Nikadon kl. 6c, Maciej Müller kl. 6d, Kamil Pranczk kl. 6b, Patryk Daleki kl. 6b, Michał Sikora kl. 6d.

Drużyna chłopców z SP 9 zajęła II miejsce.

 Konkurs czytelniczy

Uczniowie klasy II B (oddział gimnazjalny) zajęli III miejsce w XI Powiatowym Konkursie Czytelniczym organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Wejherowie. Magdalena Cierocka, Małgorzata Cyman, Maria Baliszewska, Nicole Liss i Maciej Markowski nagrali film – wywiad z Józefem Piłsudskim

Z workiem medali

Z workiem medali wróciliśmy z Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Lekkiej Atletyce. W naszych szeregach była zawodniczka, która zdobyła 3 złote medale oraz dwoje zawodników z dorobkiem 2 złotych medali. Do zawodów powiatowych awansowało 12 zawodników.

Sukces Jakuba

Uczeń klasy 3b Jakub Markowski reprezentował naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym – Mistrz Matematyki i zdobył II miejsce.

Szkolny konkurs fotograficzny „Książka i ja”

Pod koniec marca nauczyciele-bibliotekarze ogłosili konkurs fotograficzny pt. „Książka i ja”.

Celem konkursu była:

 • popularyzacja czytelnictwa jako formy spędzania czasu wolnego
 • promocja działalności biblioteki
 • wizualizacja pasji czytania
 • rozbudzania zainteresowań czytelniczych.

Konkurs przeznaczony był dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie.

Komisja konkursowa przyznała w konkursie dwa miejsca I, dwa II i dwa III.

Wyniki:

I miejsce – Oliwia Hallmann (kl. 3c gimn.)

I miejsce – Filip Paczul (kl. 4b)

II miejsce – Michał Klank (kl. 1c)

II miejsce – Oskar Klank (kl. 4b)

III miejsce – Marta Fijałkowska (kl. 4b)

III miejsce – Alan Krause (kl. 4b)

Wyróżnienia otrzymali: Czerwionka Kinga (kl. 2e gimn.), Dębiec Zuzanna (kl. 7b), Herbik Sara (kl. 4d), Jarząbek Magdalena (kl. 4d), Kłosowski Mikołaj (kl. 4d), Lech Patryk (kl. 1c), Petrów Jakub (kl. 7d), Sikorska Amelia (kl. 4d), Skrzypkowska Nadia (kl. 4b), Zubowicz Agata (kl. 4d).

Dyplomy, wyróżnienia i nagrody zostały wręczone uczniom z klas I-VI podczas apelu z okazji Tygodnia Bibliotek dnia 11 maja 2018 r.

Poniżej zamieszczono prace konkursowe i wręczenie dyplomów.

POBICIE REKORDU POLSKI  – ZAPRASZAMY

Przystępujemy do pobicia Rekordu Polski w ilości ludzi przebranych za motyle.
Impreza odbędzie się 05 czerwca 2018 r.

HARMONOGRAM:

godz. 9.15 -zbiórka na boisku – os. 1000- lecia – klasy I-VI i oddziały przedszkolne wraz z wychowawcami
godz.9.30 – wymarsz w/w oddziałów oraz  zbiórka klas VII i oddziałów gimnazjalnych wraz z wychowawcami- ul.Sobieskiego
godz. 9.45 – klasy VII i oddziały gimnazjalne dołączają do parady motyli
godz. 10.00 – 11.00 – liczenie przez Sędzię ilości ludzi przebranych za  motyle na rynku wejherowskim.
ok. 11.00 – opuszczanie rynku – powrót do  szkoły.

Zachęcam wszystkich mieszkańców Wejherowa do włączenie się do realizacji naszego przedsięwzięcia poprzez udział w stroju motyla zgodnie z przedstawionym wyżej harmonogramem lub bezpośrednio przybycie  na rynek miasta w stroju motyla przez wyznaczone wejście na godz. 10.00.

Strój motyla składa się z czułek, skrzydełek oraz gładkiej koszulki.

Mamy nadzieję, że tak jak zaplanowaliśmy, wszyscy będziemy się dobrze bawić i pobijemy Rekord Polski.

Konkursowe zmagania z Europą

9 maja 2018 r. obchodzimy  Święto Europy. Uczniowie  klas gimnazjalnych,  jak co roku brali udział w  VIII Powiatowym Konkursie  Europejskim, który odbył się w  w Szkole Podstawowej nr 4 w Redzie. Uczniowie zmagali się  z pytaniami dotyczącymi geografii, polityki i ekonomii europejskiej. Głównym patronem  konkursu był europoseł z województwa pomorskiego pan Jarosław Wałęsa. Nasi uczniowie otrzymali dwa  wyróżnienia (uczennice z klasy II C i II B)  oraz zajęli w konkursie  IV( uczeń klasy III B) i V miejsce ( uczennica z klasy II C).

Powiatowa Indywidualna LA

Z dorobkiem 5 medali wróciliśmy z OPO Cetniewo, na którym to 15 maja 2018 r. odbywała się Powiatowa Indywidualna LA. 2 złote medale spowodowały, że na Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Słupsku Naszą Szkołę będą reprezentować 2 zawodniczki. Ogromne brawa należą się jednak wszystkim uczestnikom tej imprezy.

Apel z okazji Tygodnia Bibliotek

11 maja 2018 r. z okazji Tygodnia Bibliotek odbył się apel dla uczniów klas IV, V i młodszych, którego tematem była „Rozprawa nad książką”. Widzowie „zostali przeniesieni” na salę sądową, gdzie uczniowie ubrani w togi uczestniczyli w rozprawie sądowej. Oskarżona była książka. Prokurator wysuwał celne argumenty i opierał się na relacjach swoich świadków: komputera, czy płyty CD. Obrońca książki powołał na świadków: panią bibliotekarkę i dzieci, a na końcu wygłosił mowę końcową, w której wymienił walory książki. Po naradzie sędzia wydał wyrok, który był  korzystny dla książki.

Po występie widzowie mieli możliwość obejrzenia zdjęć zgłoszonych do szkolnego konkurs fotograficznego „Książka i ja”, a uczestnicy konkursu  otrzymali wyróżnienia, dyplomy i nagrody.

Chełmno po raz piąty

Wejherowo i Chełmno to dwa miasta partnerskie. Od 5 lat nasza szkoła prowadzi wymianę międzyszkolną ze Szkołą Podstawową nr 2 imienia Stanisława Staszica w Chełmnie. Podczas tegorocznej majowej wymiany nasi uczniowie, stypendyści szkoły zwiedzili zabytki miasta zakochanych oraz brali udział w warsztatach teatralnych i z języka niemieckiego oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Celem wymiany jest integracja młodzieży szkolnej, zapoznanie z historią obu miast oraz przybliżenie postaci Jakuba Wejhera i jego rodziny w dziejach Wejherowa i Chełmna.

Wizyta przebiegała w miłej i przyjaznej atmosferze. Teraz czekamy na przyjazd uczniów z Chełmna do naszej szkoły w dniu 24 maja.

Motyle – ozdabiamy szkołę

Uczniowie klas młodszych oraz klas gimnazjalnych przygotowując się do czerwcowej próby ustanowienia Rekordu Polski pięknie ozdobili szkołę girlandami motyli oraz sylwetkami małych i dużych motylków. Wspólna praca pomogła zintegrować się uczniom i rozwinęła pasje plastyczne.

Przygotowania do …

Robienie kostiumów idzie pełną parą. Część osób będzie miało zakupione skrzydełka i czułki, a część chętnie wykona je samodzielnie.

Happening

Happening przygotowany przez uczniów klas gimnazjalnych dał wszystkim przedsmak tego, co może wydarzyć się 5 czerwca – zabawa była fantastyczna.

„Koleżeńska ławka”

Uczniowie klasy III  gimnazjum z ogromnym zaangażowaniem pomagają w nauce swoim młodszym koleżankom i kolegom z klasy IV. Zajęcia te odbywają się pod opieką nauczyciela i noszą nazwę „Koleżeńskiej Ławki”.

Miło widzieć jak uczniowie sobie pomagają, jak się od siebie uczą, jak bardzo się starają.

WYCIECZKA KLASY I C DO MARSZEWA

15 maja 2018 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Leśnego Ogrodu Botanicznego w Marszewie. Podziwialiśmy przyrodę i obserwowaliśmy życie mieszkańców lasu. Szlak Alicji zabrał nas w podróż, po której jeszcze bardziej pokochaliśmy las, a towarzystwo wspaniałych leśników pozwoliło nam odkryć wiele tajników przyrody. Leśna edukacja jest naprawdę super.

Miejski Konkurs „Baśnie znane i nieznane”

16 maja 2018 r. w naszej szkole odbył się po raz czwarty Miejski Konkurs pt. „Baśnie znane i nieznane”. W konkursie brały udział drużyny z pięciu wejherowskich szkół podstawowych. Uczniowie wykonywali  różnorodne zadania, np. rozwiązywali krzyżówkę, redagowali zaproszenie, odpowiadali na pytania konkursowe związane z baśniami, a także uczestniczyli w konkurencjach sportowych. Drużynom towarzyszyli kibice, którzy gorąco zagrzewali ich w poszczególnych konkurencjach.
Po zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzców:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 9,
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8,
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 11,
wyróżnienia: Szkoła Podstawowa nr 5 i Szkoła Podstawowa nr 6.
Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody.

Po zakończonej rywalizacji drużyny i kibice uczestniczyli we wspólnej zabawie i poczęstunku.

Warsztaty mydlarskie

17 maja 2018 r. firma ,,Piana mydlana’’ zorganizowała w klasie 3b warsztaty mydlarskie. Zajęcia były dla uczniów bardzo twórczym i atrakcyjnym doświadczeniem. Dzieci miały możliwość zapoznania się ze sposobem powstawania mydła, a potem tworzyły je osobiście wybierając kolory, kształty i zapachy. Powstałe mydełka stanowiły prawdziwe dzieła sztuki i były pięknym upominkiem dla mam z okazji Dnia Matki.

Oświadczenie Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 9

Oświadczenie Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 9

Dzisiaj w godzinach porannych w Szkole Podstawowej nr 9 w Wejherowie, w budynku przy ulicy Sobieskiego 300, doszło do poważnego zdarzenia.  Nieznany dotąd sprawca rozpuścił wśród dzieci substancję, która zadziałała drażniąco na górne drogi oddechowe. Natychmiast przeprowadzono ewakuację wszystkich osób znajdujących się w budynku. Na miejsce zostały wezwane odpowiednie służby, w tym straż pożarna, policja oraz pogotowie ratunkowe. Wszystkim dzieciom została udzielona pomoc. Poszkodowanych jest 35 osób, 17  z nich zostało przewiezionych do szpitali. Pozostałe dzieci są bezpieczne.  Z uwagi na powagę sytuacji o incydencie poinformowani zostali również rodzice poszkodowanych uczniów. Na potrzeby postępowania wyjaśniającego został zabezpieczony monitoring z miejsca zdarzenia. Współpracujemy z organami, które zajmują się sprawą i dołożymy wszelkich starań, żeby sytuacja została jak najszybciej wyjaśniona, a winna osoba poniosła konsekwencje swojego nieodpowiedzialnego zachowania.
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie
Olga Tomaszewska

(18.05.2018)

Odziały przedszkolne . . . Grupy 0a, 0b, 0c

18.05.2018r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się na wycieczkę autokarową do Gdyni, by zwiedzić port i prom Stena Line.

Duże wrażenie na dzieciach zrobił rozmiar tego pięknego statku. Przewodnicy, którzy nas oprowadzali pokazali nam różne, ciekawe pomieszczenia i uczyli jak one prawidłowo nazywają się na statku – jedne były łatwe do wypowiedzenia, a niektóre sprawiały trochę trudności – dzieci jednak się nie poddawały i dzielnie powtarzały. Mogliśmy zobaczyć także miejsce, gdzie pracuje załoga i przywitać się z Kapitanem oraz usiąść na chwilę za sterem.

Po zwiedzaniu była chwila odpoczynku ze słodkim poczęstunkiem i upragniona zabawa na sali zabaw.

Oddziały przedszkolne . . . Sukces naszych uczniów

22 maja 2018r. Tomasz Bednarski (I m-ce) i Zuzanna Renachowska (II m-ce) z grupy 0 b zajęli główne miejsca w konkursie plastycznym zorganizowanym przez WCK pt. „Skarby majowej łąki”.

Między nami dwiema szkołami

Od pięciu lat z inicjatywy Prezydenta Miasta Wejherowa odbywa w naszej szkole wymiana młodzieży szkolnej z Chełmna i Wejherowa. W dniu 24 maja 2018r. nasza szkoła gościła uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 imienia Stanisława Staszica w Chełmnie. Uczniowie klas szóstych wraz z nauczycielami odwiedzili Filharmonię Kaszubską, gdzie obejrzeli film o historii i dniu współczesnym Wejherowa oraz gościli u Prezydenta Miasta Pana Arkadiusza Kraszkiewicza.

Wizyta zakończyła się obejrzeniem sal wystawowych w ratuszu miasta. W parku miejskim uczniowie odwiedzili dar miasta Chełmna dla Wejherowa- ławeczkę z miasta zakochanych.

Na następną wizytę naszych miłych gości musimy poczekać cały rok.

WYCIECZKA NA POLITECHNIKĘ GDAŃSKĄ – BAŁTYCKI FESTIWAL NAUKI

24 maja 2018 r. klasa I c wybrała się na Politechnikę Gdańską na Bałtycki Festiwal Nauki. Uczestniczyliśmy w warsztatach ,,Mikroświat, czyli zobaczyć to, co niewidoczne’’. Dokonaliśmy obserwacji mikroskopowych roślin i owadów. Eksperymentowaliśmy ze studentami politechniki. Poznaliśmy tajniki nauki i staliśmy się jej miłośnikami. Zdobyliśmy certyfikat Małego Inżyniera. To był ciekawy wyjazd.

WYCIECZKA SZKOLNA DLA II i III ODDZIAŁÓW GIMNAZJALNYCH

W dniach 23.05-25.05.2018r. uczniowie oddziałów gimnazjalnych brali udział w wycieczce szkolnej. Pierwszego dnia zwiedzili Tykocin – czarujące miasteczko o niezwykłej atmosferze. Urocze drewniane domy, synagoga i majestatyczny, barokowy kościół, sprawiają wrażenie, jakby w Tykocinie czas zatrzymał się w miejscu. Kolejnym punktem wyprawy był Białystok – stolica Podlasia, a następnie zwiedzanie z przewodnikiem Pałacu Branickich – rezydencji magnackiej zwanej Wersalem Północy wraz przepięknym parkiem pałacowym z ogrodami w stylu francuskim i angielskim. Drugiego dnia uczestnicy mieli przyjemność pobyć w Białowieży i Puszczy Białowieskiej – ostatnim w Europie lesie naturalnym, o charakterze pierwotnym, jaki przed wiekami rozciągał się w strefie lasów liściastych i mieszanych. Ostatniego dnia przed południem uczestnicy dojechali do Warszawy, gdzie zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, a następnie Stare Miasto: Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, Zamek Królewski, Katedrę, Rynek Starego Miasta z kolorowymi kamienicami, Barbakan i mury miejskie. Do domu wrócili uśmiechnięci ok. godz. 24.00.

Oddziały przedszkolne … Piknik rodzinny grupy 0 b

29 maja 2018r. odbył się piknik rodzinny z okazji Święta Rodziny grupy 0 b na Ranczu u Państwa Słowi w Robakowie. Na miejscu nie zabrakło wspólnych tańców i zabaw. Najlepsza była kiełbaska z ogniska, która wspaniale smakowała na świeżym powietrzu.

Wycieczka klasy I b i I e

Dnia 29 maja 2018r. klasy Ib oraz Ie odwiedziły Grodzisko w Sopocie, które jest oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Dzieci zwiedziły skansen archeologiczny oraz pawilon wystawienniczy. Dużą popularnością wśród uczniów cieszyła się zagroda dla kóz i strzelanie z łuku. Pod koniec wycieczki, każdy z uczestników brał udział w ognisku.

WYCIECZKA KLASY I A

Dnia 30 maja 2018r. uczniowie klasy I a wybrali się na wycieczkę do Akwarium Morskiego w Gdyni. Poznali tajemnice Morza Bałtyckiego i jego mieszkańców. Nie zabrakło też informacji dotyczących różnorodnych, ciekawych wodnych stworzeń, które żyją w morzach i oceanach całego świata. Uśmiech towarzyszył nam przez cały wyjazd.

Oddziały przedszkolne . . . Dzień Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie z oddziałów przedszkolnych wybrali się do lasu na wspólną zabawę.

Był to dzień wyjątkowy, bez lekcji. Wszystkim dopisał dobry humor, a co najważniejsze pogoda była wyśmienita.

Aż nie chciało wracać się do szkoły.

Ustanowienie Rekordu Polski

Dajemy słowo zamotylimy Wejherowo

Był  chłodny ranek  5 czerwca. Słońca na niebie brakowało, a tu nagle pojawiły się motyle, morze motyli. Ile ich było !!!!! 1009 osób przebranych za motyle. Motyle małe, duże, kobiece, męskie, kaszubskie, polskie, narodowe, różowe, kolorowe.
Uśmiech, oficjalnego przedstawiciela Biura Rekordów Polski, który po przeliczeniu osób wręczył organizatorom certyfikat potwierdzający  pobicie rekordu , mówił nam o wszystkim „Jesteśmy wielcy!  podziwiajcie Niesamowitych z  Wejherowa!”

Inicjatorka imprezy pani Agnieszka Willma  w czułkach ze skrzydełkami w gładkim ubraniu  wraz z Dyrekcją Szkoły i władzami miasta Wejherowa dziękuje wszystkim motylom- rodzicom, uczniom, wychowawcom i wszystkim ludziom dobrej woli, dla  których tego dnia motyle były ważne.
Daliśmy słowo i zamotylilismy Wejherowo!!!!

Warsztaty integracyjne

Choć wakacje już blisko, my cały czas, ustawicznie i systematycznie pracujemy nad integracją. Uczniowie klasy IV f  wzięli udział w cyklu warsztatów z szkolną panią psycholog. Przedmiotem spotkań była nauka współpracy, szacunku do innych oraz budowanie wspólnej tożsamości w grupie.

Grupa 0 b na Dniu Otwartym Koszar bdow MW w Wejherowie

6.06.2018r. grupa 0 b wybrała się na Dzień Otwarty do Koszar bdow MW w Wejherowie. Dzieci zwiedziły teren koszar, obejrzały sprzęt i pojazdy wojskowe. Największą atrakcją okazała się grochówka wojskowa. Nie zabrakło też waty cukrowej oraz lizaków.

Spacerkiem po Wejherowie

Dnia 6 czerwca 2018 r. uczniowie klasy II a udali się na spacer po Wejherowie, podczas którego zwiedzali najstarsze zabytki miasta. Po ratuszu oprowadzał dzieci pan Arkadiusz Kraszkiewicz – zastępca prezydenta miasta. Następnie uczniowie zwiedzili kolegiatę oraz klasztor i podziemia. W Parku im. A. Majkowskiego obejrzeli z zewnątrz Pałac Przebendowskich, skąd różaną aleją udali się w kierunku ulicy św. Jacka, a stamtąd do szkoły. W szkole dzieci rozwiązywały karty pracy, w których musiały wykazać się znajomością tego, co zobaczyły.

Gra miejska „Śladami ofiar Piaśnicy w Wejherowie”

Dnia 7 czerwca 2018 r. uczniowie z klasy VI e pod opieką nauczycieli i pracownika IPN uczestniczyli w grze miejskiej przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku pod tytułem „Śladami ofiar Piaśnicy w Wejherowie”. Uczniowie z planem miasta w ręce szukali zaznaczonych punktów. Tam rozwiązywali zadania z karty pracy.

Projekt Zielone Miasto Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku

Uczniowie klasy 5 a od kwietnia do czerwca 2018 r. uczestniczyli w projekcie Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku pod hasłem Zielone miasto. W ramach projektu uczestniczyli w trzech spacerach: 1. Wierzba – Królewska Dolina, 2. Jesion – Oliwa, 3. Wielka Aleja– Lipa. Podczas spacerów pod opieką przewodnika poznawali ciekawostki przyrodnicze i historyczne związane z odwiedzanymi w Gdańsku miejscami i rozwiązywali zadania z karty pracy.

Wycieczka

Dnia 8.06.2018 r. uczniowie klasy IV f w towarzystwie starszych koleżanek i kolegów wybrali się na lekcję wychowania fizycznego na trampolinach oraz do papugarni. Wyjazd miał charakter integracyjny i wychowawczy. Było wesoło i sympatycznie.

Bal gimnazjalny

Były kwiaty, przemówienia, eleganckie kreacje i łzy wzruszenia – uczniowie trzecich klas gimnazjalnych bawili się na balu zorganizowanym przez swoich rodziców.

Sukces Konrada

Uczeń klasy VI c, Konrad Ellwart w biegu na 1000 m zajął trzecie miejsce w wojewódzkich biegach przełajowych.

Jako reprezentant powiatu wejherowskiego zajął pierwsze miejsce.

Wielki Maraton Czytelniczy

W roku szkolnym 2017/2018 w Ogólnopolskim Konkursie Wielki Maraton Czytelniczy pod honorowym patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Gdańska laureatem został Witek Milewski z klasy IV d, natomiast tytuł finalisty przypadł Mikołajowi Kłosowskiemu z klasy IV d oraz Zosi Pawlikowskiej z klasy VI e.

Wśród uczniów klas VII oraz II i III klas gimnazjalnych tytuł finalistki otrzymała Julia Sinkiewicz z klasy VII b.

Festyn integracyjny

15 czerwca 2018 r. boisko przy naszej szkole długo rozbrzmiewało muzyką, gwarem rozmów i śmiechem z dobrej zabawy. Dyrekcja, nauczyciele, rodzice, uczniowie oraz pracownicy administracji i obsługi, mile spędzali czas w swoim towarzystwie. Były gry, zabawy, konkursy, wata cukrowa, stoisko z ciastem, grill, a nawet dmuchane zamki do szaleństw na najmłodszych.

Integracja przebiegała w sympatycznej atmosferze i kolejny już raz pokazała, jak silna jest rodzina SP 9.

APEL DLA KLAS I – III ,,BEZPIECZNE WAKACJE’’.

Dnia 19 czerwca 2018 roku odbył się w naszej szkole apel dla uczniów klas I – III o tematyce związanej ze zbliżającymi się wakacjami. Pierwszoklasiści pod okiem swoich nauczycieli zaprezentowali pouczające wierszyki i piosenki, nawiązujące do bezpiecznych zabaw w czasie letniego wypoczynku.

W czasie apelu podsumowano także osiągnięcia uczniów klas młodszych w różnego rodzaju konkursach.

Apele podsumowujące osiągnięcia uczniów

W obu budynkach Szkoły Podstawowej nr 9 odbyły się coroczne apele podsumowujące wyniki w nauce, konkursach i zachowaniu. Wielu uczniów odebrało nagrody i dyplomy. Jak co roku, nagrody przyznawano zarówno indywidualnie, jak i całym klasom, w zależności od kategorii.

Gorąco oklaskiwano nagrodzonych uczniów. Całoroczna, wytężona praca nigdy u nas nie idzie na marne.

Wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym, jeszcze raz gratulujemy!

„Najlepsi z najlepszych”

Tradycją naszej szkoły jest podsumowanie każdego roku szkolnego uroczystością „Najlepsi z najlepszych”. W tym szczególnym dniu zaszczyciła nas obecnością była Dyrektor Gimnazjum nr 1 Mikołaja Kopernika pani Małgorzata Zaleska. Zgromadzonym najlepszym uczniom wręczono nagrody za: wzorową frekwencję, wyniki w nauce oraz działalność na rzecz szkoły.

Dwie uczennice zostały wyróżnione nagrodą Mikołaja Kopernika. Nagrody wyróżnionym uczniom wręczyli zastępca Prezydenta Miasta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz, przewodniczący Rady Miasta Bogdan Tokłowicz, przedstawiciel Starostwa Powiatowego Jacek Thiel i dyrektor szkoły Olga Tomaszewska.

Impreza została przygotowana przez panią Beatę Parchem-Albecką i pana Bogdana Kruwelskiego.

Gdańskie Miniatury – FINAŁ

W II półroczu roku szkolnego 2017/2018 uczniowie z klasy 5a brali udział w spacerach Instytutu Kultury Miejskiej z Gdańska z cyklu Gdańskie Miniatury – Zielone Miasto. Podczas podsumowania projektu dnia 20 czerwca 2018r. otrzymali dyplom i liczne nagrody:

 • Bilety do Centrum Hewelianum
 • Bilety do Akwarium Gdyńskiego
 • Warsztaty w Muzeum Miasta Gdyni
 • Warsztaty w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”
 • Warsztaty w Muzeum Emigracji w Gdyni
 • Publikacje od Fundacji Gdańskiej; Publikacje od Nadbałtyckiego Centrum Kultury; Publikacje od Fundacji Wspólnota Gdańska.

Wiem, umiem, potrafię

Wakacje za pasem, ale to nie oznacza, że wiedza i umiejętności mogą nam z głów wyparować. Pod koniec roku szczególnie sprawdzają się metody aktywizujące np. „dyktando chodzone” lub „w zarysie”. Podsumowanie zajęć w tej formie jest szczególnie ekscytujące.

Podsumowanie konkursu – ,,Misie”

W bieżącym roku szkolnym 2017/2018, z inicjatywy Przewodniczącej Rady Rodziców, uczniowie klas II gościli w swoich domach „Misie”.
Każda klasa otrzymała we wrześniu pluszowego misia, któremu nadała imię i którego każdy uczeń gościł u siebie w domu przez cały tydzień. Swoje przygody z misiem drugoklasiści zapisywali w zeszycie, z którego powstał wspaniały pamiętnik. Każda klasa w maju oddała pięknie zapisany wspomnieniami, ozdobiony zdjęciami  pamiętnik Przewodniczącej  Rady Rodziców – Pani Liliannie Breen, która razem z Panią Dyrektor wybrała najciekawszy z nich. Decyzja była trudna, wszystkie były piękne, pełne zdjęć i rysunków oraz ciekawych opowiadań. W rezultacie najwyżej oceniono pamiętnik klasy II b, II c, i II a. Poza tym uczniowie, którzy najciekawiej opisywali swoje przygody z misiem zostali dodatkowo wyróżnieni. Z klasy II a: Maja Stolarczyk i Szymon  Kraszkiewicz, z klasy II b : Nikola Lehman i Fabian Roszkowski, a z klasy II c : Nicol Paradowska i  Damian Jaedtke.
Dziękujemy Pani Przewodniczącej i życzymy kolejnych, ciekawych inicjatyw.

Zakończenie edukacji klas III gimnazjalnych

Były kwiaty, podziękowania, życzenia, łzy…Uczniowie klas trzecich gimnazjalnych zakończyli edukację w naszej szkole. Piękna uroczystość wszystkich zebranych wprawiła w sentymentalny nastrój. Rozdano nagrody, śpiewano, wspominano…

Będzie nam Was brakowało. Na zawsze zostaniecie częścią naszej szkolnej społeczności. Życzymy Wam SZEROKIEJ DROGI !

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

22 czerwca 2018 roku uczniowie klas trzecich zakończyli etap edukacji wczesnoszkolnej. W przedstawionym programie  słowno- muzycznym wspominali trzy lata wspólnej nauki i zabawy, oraz podkreślili , że są gotowi na dalsze wyzwania. Na razie jednak zasłużyli na odpoczynek.  Udanych i bezpiecznych wakacji!