Klasy IV-V

Miejski Konkurs Baśnie znane i nieznane

18 maja 2023r. w naszej szkole odbył się Miejski Konkurs Baśnie znane i nieznane. Brały w nim udział trzyosobowe drużyny uczniów klas czwartych oraz dwie osoby kibicujące. Zawodnicy zmagali się z pytaniami dotyczącymi znajomości baśni, które musieli wcześniej przeczytać, a także wykazać się sprawnością fizyczną podczas konkurencji sportowych.
Naszą szkołę reprezentowali: Emilia Ziółkowska kl. 4b, Lena Rompza kl. 4b i Jan Eremus kl. 4a.
Po wyrównanej rywalizacji wyłoniono zwycięzców:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 11
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 9
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8
Wyróżnienia: Szkoła Podstawowa nr 6 i Szkoła Podstawowa nr 5
Dzieci otrzymały atrakcyjne nagrody, których sponsorem była Rada Rodziców oraz
nauczyciele z naszej szkoły.

Szkolne podchody „Śladami zabytków Wejherowa”

W czwartek 11 maja 2023 r. uczniowie z kl. 8e i 5a brali udział w szkolnych podchodach „Śladami zabytków Wejherowa”. Uczniowie odwiedzali wybrane  zabytki, by odnaleźć odpowiedzi na pytania z otrzymanej karty pracy, np. ilu mieszkańców liczyło Wejherowo w momencie powstania; jaki symbol Kaszub znajduje się na tablicy pamiątkowej w kościele św. Trójcy i inne.

Apel z okazji Tygodnia Bibliotek

Z okazji Tygodnia Bibliotek uczniowie klasy Vc przygotowali 10 maja 2023 r. dla koleżanek i kolegów program artystyczny. W pierwszej części przedstawiono prezentację najmniejszej, największej, najdroższej i najpopularniejszej książki świata. Następnie odbył się pokaz mody książkowej, podczas
którego modelki zaprezentowały różnorodny styl pań bibliotekarek. Spotkał się on z aplauzem publiczności.
Występy uczniów urozmaicone były piosenkami o książkach i czytelnictwie.

 

Apel z okazji uchwalenia konstytucji 3-majowej

Dnia 28 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, klasa 5a pod opieką pani Joanny Barańskiej i pani Aleksandry Janus przygotowała montaż słowno-muzyczny.

 

Życie i kultura w średniowieczu

21 kwietnia naszą szkołę odwiedziła grupa rekonstrukcyjna, która opowiedziała uczniom kl. 4-5 o życiu i kulturze w średniowieczu. Uczestnicy przedstawienia mogli wczuć się w klimat tamtych czasów, przymierzając stroje, chwytając różnego rodzaju broń czy nawet poczuć się jak skazańcy, zakuci w dyby.

 

Eksperymenty kulinarne klasy 5c

Pieczenie gofrów, przygotowanie kanapek i sałatki owocowej. Praca w grupach w miłej atmosferze w laboratorium szkolnym.

 

Dzień św. Patryka

Podczas Dnia Otwartego szkoły, uczniowie klas czwartych brali udział w mini podchodach z okazji Dnia św. Patryka. Drużyny dwuosobowe rywalizowały w różnych konkurencjach tj. odpowiadały na pytania związane z patronem Irlandii, szukały skrzatów ukrytych w szkole oraz rysowały postać skrzata – leprechuna z zamknietymi oczami. Zwycięzyła klasa 4 E , którą reprezentowali Wojciech Jędrzejczak i Martyna Ruszkowska. Zwycięzcą i drużynom wyróżnionym gratulujemy!

 

Wycieczka do Gdańska

Dnia 01.03 klasa Va i Vc wybrały się na wycieczkę do Gdańska. Pierwszym punktem wyprawy była multisensoryczna, niezwykle angażująca zmysły wystawa największych dzieł Vincenta Van Gogha. Następnie uczniowie spacerowali śródmieściem Gdańska, przy okazji słuchając ciekawych legend wiązanych ze Starym Miastem. Ostatnim punktem wycieczki była Bazylika Mariacka oraz Wieża Bazyliki, która jest przy okazji najwyżej położonym punktem widokowym miasta. W podziemiach świątyni, uczniowie mieli okazję obejrzeć dwa filmy : „Dzieje Kościoła Mariackiego” oraz „Skarby Bazyliki Mariackiej. Zegar Astronomiczny”.

 

Dzień Języka Ojczystego

„A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą,
nie znać języka swego – hańbą oczywistą”
Franciszek Ksawery Dmochowski

W dniu 21 lutego 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 9 im. Józefa Wybickiego odbyły się obchody Dnia Języka Ojczystego.Najbardziej zaangażowani byli uczniowie klas czwartych, oni musieli się sprawdzić z poprawności języka na wielu płaszczyznach. Podczas pierwszej części konkursu Zabawy językiem polskim były zadania drużynowe i dla całej klasy. Sprawdzały one znajomość baśni, powiedzeń i frazeologizmów. Wśród pięciu drużyn była ostra rywalizacja, ale największą pulę punktów zgarnęła klasa IV C. Natomiast druga część konkursu dotyczyła tylko dwóch wybranych uczniów z każdej czwartej klasy, którzy musieli przejść trzy etapy Łamańców językowych. Po wielu zmaganiach i dogrywkach jury wyłoniło spośród dziesięciu kandydatów MISTRZA ŁAMAŃCÓW JĘZYKOWYCH, którym została JULIA WENTA z klasy IVD.
Zwyciężyła Julia, ale uczestnicy wykazali się niesamowitą sprawnością i giętkością języka, udowodnili, że doskonale znają język polskim. Z całego serca dziękujemy wspaniałemu jury reprezentowanym przez Panie Aleksandrę Klawitter- Pohnke, Lucynę Bieszke i Martę Zdunkowską.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!

Warsztaty kulinarne w IV D

5 grudnia klasa IV D  uczestniczyła w mikołajkowych warsztatach kulinarnych! Nasze pizze były wyborne!

Dzień św. Andrzeja – Patrona Szkocji

Dnia 30 listopada odbył się w naszej szkole konkurs dla kl. 5 z okazji dnia św. Andrzeja – Patrona Szkocji. Uczniowie rywalizowali odpowiadając na pytania o tym kraju. Punktowane były również prace przedstawiające wzory szkockiej kraty w interpretacji piątoklasistów. Zwyciężyła kl. 5C w składzie: Zuzia Sokołowska, Dawid Rynkiewicz, Julka Grabda. Drugie miejsce zajęła kl. 5E  (Igor Bittmer, Wiktor Łapatowski, Julia Jakubińska), trzecie kl. 5A (Olgierd Cichy, Kornel Uzdrowski, Liliana Bemka). Gratulujemy zwyciezcą!

Organizator: Hanna Urban

 

Apel z okazji Święta Niepodległości

Dnia 10 listopada odbył się apel dla kl. 4 przygotowany przez uczniów kl.5. Uczniowie fenomenalnie zaprezentowali się w programie historyczno-poetyckim autorstwa p. I. Buczyłło-Sikory przeplatanym tradycyjnymi pieśniami Legionistów. Nie zabrakło też ciekawych scenek teatralnych oraz tańca flagi uczennic z  kl. 6 i 7 pod kierunkiem p. B. Pawłowicz.  Wrażenie na widzach zrobiły głośno i z entuzjazmem  odśpiewane przez uczniów pieśni żołnierskie oraz duet dziewczynek z kl.2 pod kierunkiem  A. Janus. Była to niezwykłą lekcja historii dla wszystkich uczestników.

 

 

Czy można pogłaskać rekina?

Na to i inne pytania związane z rekinami odpowiadała pani Justyna Szumacher – podróżniczka i entuzjastka nurkowania.

Podczas spotkania w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie uczniowie klasy IV b z zapartym tchem oglądali prezentację na temat rekinów oraz filmiki z podwodnych spotkań nurków z tymi niezwykłymi zwierzętami. Pani Justyna z ogromnym zaangażowaniem starała się przełamać stereotypy, jakie utarły się w naszej świadomości na temat podwodnych drapieżników – między innymi pod wpływem filmu pt. Szczęki w reżyserii Stevena Spielberga.

Spotkanie to niewątpliwie poszerzyło wiedzę uczniów na temat podwodnego świata i pozwoliło z większą sympatią spojrzeć na rekiny.

Wycieczka do Dworku Drzewiarza

Dnia 16 września 2022r.klasa VB udała się wraz z wychowawcą i nauczycielem wspomagającym na wycieczkę do Dworku Drzewiarza w Gościcinie w celu integracji nowego zespołu klasowego.

Wycieczka po Wejherowie

Dnia 15.09.2022 klasa 4e wybrała się na wycieczkę, której celem było poznać historię Wejherowa.

Spotkaliśmy się z Panią Przewodnik pod pomnikiem Jakuba Wejhera. Dzieci poznały historię powstania swojego miasta i dowiedziały się, kto je założył. Następnie udaliśmy się do  Ratusza, gdzie oglądaliśmy niesamowite makiety miasta Wejherowa. „Poznaliśmy” Pana Bolduana i zobaczyliśmy jak wyglądało  Wejherowo 100 lat wcześniej. Następnym punktem wycieczki był Pałac Przebendowskich, gdzie Pani Przewodnik opowiadała dzieciom różne ciekawostki historyczne. Zwiedziliśmy 4 pierwsze kapliczki Kalwarii Wejherowskiej oraz podziemia Klasztoru. Wycieczka zakończyła się zakupieniem słodkości i podsumowaniem naszej pierwszej wspólnej przygody.

Wychowawca Anna Dawidowska