2017/2018

Uśmiechnięci i wypoczęci rozpoczęliśmy uroczyście nowy rok szkolny 2017/2018. Szczególny rok, bowiem po likwidacji oddziałów gimnazjalnych i utworzeniu klas VII nasza szkoła funkcjonować będzie w dwóch budynkach, przy Osiedlu 1000-lecia PP oraz przy ulicy Sobieskiego 300. Z tego powodu uczniowie klas VII oraz klas II i III gimnazjum przywitali nowy rok w budynku przy ulicy Sobieskiego 300, pozostali uczniowie w budynku na Osiedlu 1000-lecia PP. Wszystkim uczniom Pani Dyrektor Olga Tomaszewska życzyła owocnej pracy i wielu sukcesów.

15 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego, poprzedzone debatą. W skład nowego Samorządu weszli : przewodniczący – Patryk Daleki z VIb, zastępcy – Marta Byczk z VId oraz Artur Struk z VIe.

21 września odbyło się spotkanie Rady Rodziców, podczas którego podsumowano miniony rok szkolny  oraz wybrano przewodniczącą Rady, którą została Pani Lilianna Breen, a jej zastępcami  Pani Justyna Ostrowska oraz Pani Patrycja Grochowska.

23 września odbyły się zawody kolarskie MTB Marton Gdynia. Na podium stanęła uczennica klasy VIIc Gabrysia Bohaczewska.

26 września zorganizowano coroczny Dzień Języków Obcych, podczas którego wszyscy mogliśmy się dowiedzieć o tradycjach i zwyczajach państw europejskich. Można było również skosztować europejskich przysmaków, przygotowanych prze uczniów wraz z rodzicami oraz obejrzeć przygotowane przez drugie klasy gimnazjalne pokazy multimedialne. Dwa dni później – 28 września obchodziliśmy Dzień Tabliczki Mnożenia, każdy mógł sprawdzić swoją pamięć i wiedzę dzięki zadaniom przygotowanym przez nauczycieli.

29 września to tradycyjnie w naszej szkole Dzień Patrona Józefa Wybickiego. Z tej okazji odbył się uroczysty apel przygotowany przez klasę IIIb pod kierunkiem Pana Marcina Lilli. Klasy siódme natomiast miały okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat życia i twórczości Józefa Wybickiego podczas międzyklasowego konkursu.

Dzień Patrona jest również wyjątkowy dla klas pierwszych, gdyż właśnie wtedy odbywa się ich ślubowanie. W uroczystym ślubowaniu wszyscy pierwszoklasiści przyrzekali, że będą dobrymi uczniami, kolegami i Polakami. W tej pięknej uroczystości wzięła udział dyrekcja szkoły oraz zaproszeni goście.

Również 29 września młodzież Szkolnego Koła PCK wraz z opiekunem, Panią Katarzyną Karbownik, wzięła udział w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności. Zebrane produkty przekazano do Środowiskowego Domu Samopomocy w Wejherowie.

11 października w ramach Wejherowskiego Stowarzyszenia Sportowego „Szansa dla przedszkolaka” grupę 0b odwiedził pan Tomasz Hirsz, trener kickboxingu i wiceprezes stowarzyszenia. Celem spotkania było zachęcenie dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu, zaprezentowanie sportu walki, jakim jest kickboxing oraz omówienie zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportu.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Samorząd Uczniowski  przygotował 13 października uroczystą akademię oraz moc życzeń dla nauczycieli.

W październiku ogłoszono wyniki głosowania na projekty złożone w ramach Budżetu Obywatelskiego.   Przewodnicząca Rady Rodziców złożyła wniosek  pt. „Siłownia zewnętrzna ze stołami do ping-ponga”, który zajął III miejsce. Wszyscy cieszyliśmy z tak dobrego i czekamy na realizację projektu na naszym boisku!

Pierwsze spotkanie w ramach innowacji programowej „Żyję zdrowo, na sportowo, przy okazji zwiedzam świat” odbyło się 14 października.  Celem przewodnim innowacji jest wdrażanie do aktywnego wypoczynku poprzez wzbogacenie programu nauczania w treści szeroko pojętej turystki oraz rekreacji ruchowej. Po zbiórce wszyscy udali się rowerami na osiedle Fenikowskiego, aby zapoznać się z okoliczna zielenią oraz rozpoznać gatunki drzew. Był też czas na posiłek i zabawę.

W wojewódzkim konkursie dla szkół podstawowych i gimnazjalnych „Idźmy naprzód z nadzieją”, który odbył się 17 października, uczennica klasy IIIa Amelia Kąkol zdobyła III miejsce

18 października nauczyciele klas IV zorganizowali Festyn Integracyjny dla uczniów klas IV, ich rodziców. Klasy rywalizowały w przyjaznej atmosferze w wielu ciekawych konkursach i zawodach sportowych, po których wszyscy mogli zregenerować siły w szkolnej kawiarence. Zmagania  wygrała klasa IVd, która zdobyła 349 punktów.

Drużyna uczennic klas szóstych w składzie: Magda Darga, Eliza Butowska, Martyna Grzebyk, Amelia Hewelt, Nikola Krzebietke, Adrianna Pałasz, Julia Rychert, Julia Szwarc, Maria Szweda, Amelia Treder i Karolina Werner zajęła IV miejsce w Miejskich Igrzyskach dla dzieci w Unihokeju.

23 października w Szkole Podstawowej nr 5 odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym, w których nasza szkolna reprezentacja, dziewcząt jak i chłopców, zdobyła złote medale!

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego jego przewodnicząca Paulina Potratz z klasy II gimnazjalnej odwiedziła oddziały przedszkolne, którym czytała bajki Jana Brzechwy, w ramach cyklicznej akcji Gimnazjaliści czytają przedszkolakom.

24 października odbyły się w naszej szkole Miejskie Igrzyska Sportowe w Drużynowym Tenisie Stołowym. Nasi uczniowie, zarówno dziewczęta (Ania Frankowska, Julia Szwarc, Magda Darga) jak i chłopcy (Piotr Burchart, Antoni Thiel, Wiktor Niszczot), wywalczyli złote medale!

Październik to miesiąc, w którym odwiedzamy miejsca pamięci narodowej. Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, udali się do Piaśnicy, miejsca pomordowania Polaków z okresu II Wojny Światowej, aby uporządkować groby oraz poznać i zapamiętać historię tego miejsca a także jego znaczenie dla naszej historii.

W ramach obchodów Roku Marszałka Józefa Piłsudskiego uczniowie klas gimnazjalnych wzięli udział w debacie oxfordzkiej pt. „Polacy korzystają czy odrzucają wartości Marszałka Piłsudskiego?- blaski i cienie polskiej demokracji latach 1918-2018”. Debata zorganizowana z okazji Dnia Niepodległości przez Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Bolszewie odbyła się w budynku Biblioteki Gminnej. Uczniowie naszej szkoły wykazali się dużą wiedzą historyczną i umiejętnością argumentowania, która została dostrzeżona i doceniona przez obecnych gości, m.in. posła Jerzego Budnika.

Szóstego i siódmego listopada odbyły się powiatowe zawody sportowe dzieci w drużynowym tenisie stołowym, w których nasi uczniowie zajęli IV miejsce ( dziewczęta) oraz V ( chłopcy).

W ramach Ogólnopolskiej Akcji Śniadanie Daje Moc uczniowie klas młodszych samodzielnie przygotowali zdrowe, smaczne i kolorowe kanapki. Pyszne śniadanie dodało energii na cały dzień, zarówno do nauki jak i zabawy!

Rocznicę odzyskania niepodległości uczciliśmy 9 listopada organizując coroczny uroczysty Wieczór Niepodległości dla rodziców uczniów klas V. Ponadto wśród zaproszonych gości znaleźli się Pan Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca Prezydenta Miasta Wejherowa, Pan Bogdan Tokłowicz, Przewodniczący Rady Miasta, oraz Pan Bogdan Suwara, Sekretarz Miasta Wejherowa. Uczniowie klas piątych, pod kierunkiem wychowawców, przygotowali wspaniałe przedstawienie słowno-muzyczne, które było piękną lekcją patriotyzmu dla wszystkich, które dzień później przedstawili na szkolnych apelach. Również uczniowie klas I-III przygotowali apel z okazji naszego narodowego święta.  Na holu można było podziwiać ciekawą wystawę pt. „Święto Niepodległości oczami dzieci”. Natomiast uczniowie klas siódmych oraz gimnazjalnych wzięli udział w I Szkolnym Festiwalu Pieśni i Piosenek Patriotycznych. Przegląd, przygotowany z wielkim zaangażowaniem, spotkał się z ciepłym przyjęciem młodzieży.

16 listopada odbyła się w naszej szkole niezwykła lekcja historii, w której udział wzięły klasy IIIf oraz IIIa. Pomysłodawcą lekcji był pisarz i miłośnik historii pan Rafał Dębski, a temat spotkania brzmiał : „Życie Słowian za czasów Mieszka I”. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wyglądały domostwa przodków, poznać ich obyczaje, poznać ich funkcjonowanie w codziennym życiu. Uczniowie mieli też okazję zapoznać się z bronią z epoki oraz zadawać pytania.

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka – 20 listopada, Samorząd Uczniowski zorganizował debaty dla uczniów klas IV i V. Uczniowie wspólnie zastanawiali się jakie mają prawa i obowiązki.

24 listopada nasi  uczniowie pod opieką p. W Szypelt i p. A. Peplińskiej-Kardy  udali się do Miejskiej Biblioteki, by przedstawić pokaz artystyczny, który przygotowali z okazji Dnia Seniora.  Program cieszył wielkim zainteresowaniem zgromadzonych gości.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia nasza szkoła po raz czwarty zorganizowała zbiórkę nowych pluszowych maskotek, gier planszowych, zabawek oraz materiałów plastycznych i szkolnych dla małych pacjentów oddziałów onkologicznych w Trójmieście. Wszystkie zebrane dary zostały przekazane fundacji Mam Marzenie.

W dniach 27 listopada do 22 grudnia odbyła się w naszej szkole, już kolejny raz, XVIII edycja programu „Góra grosza”, organizowana przez towarzystwo Nasz Dom pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Celem projektu było zebranie pieniędzy na pomoc dzieciom żyjącym poza własną rodziną. Rodzice, dzieci i nauczyciele chętnie brali udział w akcji, w której udało się zebrać 68 131 sztuk grosza.

27 listopada w Wejherowie rozegrany został Turniej Mikołajowy w Futsalu Dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Reprezentacja naszej szkoły spisała się doskonale, zajmując II miejsce, nie ponosząc w turnieju żadnej porażki. Agata Smolińska z naszej drużyny została wybrana najlepszą zawodniczką turnieju.

Z okazji Mikołajek – Szóstego grudnia odbył się coroczny  kiermasz świąteczny, któremu towarzyszył Koncert kolęd. Wielkim powodzeniem cieszyła się świąteczna kawiarenka, z której szybko znikały pyszne ciasta. Święty Mikołaj również nie zawiódł, przynosząc wszystkim słodycze.

Szkole Koło PCK zorganizowało  ósmego grudnia, w budynku przy ulicy Sobieskiego 300,  akcję charytatywną  pod nazwą „Kawiarenka”. Uczniowie naszej szkoły, nauczyciele oraz zaangażowani rodzice piekli ciasta i ciasteczka, które sprzedawano w szkole. Pieniążki, uzyskane ze sprzedaży, przekazano na zakup żywności dla osób starszych i potrzebujących.

Trzynastego grudnia siatkarki naszej szkoły wygrały  w turnieju o Puchar Przewodniczącego LZS.

Tego samego dnia uczniowie klasy IVg  pod opieką wychowawcy, p. Agnieszki Peplińskiej- Kardy i p. Beaty Hinc, udali się Domu Opieki Społecznej w celu obdarowania podopiecznych własnoręcznie wykonanymi prezentami. Uczniowie przygotowali również krótki występ wokalno-artystyczny oraz odśpiewali wspólnie z mieszkańcami Domu kolędy. Świąteczny nastrój dopełniły życzenia pomyślnego Nowego Roku. Data 13 grudnia okazała się szczęśliwa dla chóru naszej szkoły, który pod dyrekcją pani Aleksandry Janus, wziął udział w konkursie kolę Małego Trójmiasta Kaszubskiego i zakwalifikował się do finału w styczniu.

Piętnastego grudnia nasi młodzi sportowcy wzięli udział w Powiatowych Igrzyskach Dzieci w lekkoatletyce halowej. Maciej Lisewski zajął II miejsce w skoku w dal z miejsca, Wojtek Lechicki V miejsce w tej samej dyscyplinie a Martyna Frankowska IV miejsce w pchnięciu kulą.

W tym świątecznym miesiącu gościł w naszej szkole teatr historyczny „Chorągiew Komturstwa Gniewskiego”, który przygotował dla uczniów żywą lekcję historii pt.”Długi wiek XIX”, ukazującą zawiłe losy Polski od Powstania Kościuszkowskiego do Powstania Styczniowego, odbyły się  ( 16.12)pierwsze zajęcia w ramach innowacji programowej, nauczające pierwszej pomocy przedmedycznej. Celem zajęć było nabycie przez uczniów wiedzy i umiejętności  z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz stworzenie warunków do rozwoju  zainteresowań a także wzbudzenie u dzieci troski o zdrowie własne i innych.

Osiemnastego grudnia odbyło się podsumowanie XXIV Pomorskiego Konkursu Literacko – Plastycznego pt. „Gwiazdka tuż, tuż”, organizowanego przez Powiatowy Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie. Nasza uczennica, Nadia Pranga, zajęła II miejsce w kategorii klas I-III „Szopka Bożonarodzeniowa”.

Grudzień w naszej szkole zakończył się wieczorem kolęd w budynku na ul. Sobieskiego oraz Wieczornicą świąteczną w budynku na os. 1000-lecia, która wprowadziła wszystkich w radosny nastrój Świąt Bożego Narodzenia.

24 stycznia grupa 0 b wybrała się do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Niesłyszących i Słabowidzących na pastorałkę „Kolęda jednej nocy” w wykonaniu uczniów Ośrodka. Po wspólnym odśpiewaniu kolęd dzieci udały się na wspólny poczęstunek a następnie na zwiedzanie sal lekcyjnych.

Pierwsze półrocze zakończyło się balem karnawałowym dla klas I-III, dyskoteką dla uczniów klas starszych oraz apelem podsumowującym osiągnięcia.

W pierwszym tygodniu ferii chętni uczniowie z klas 0-III brali udział w zajęciach zorganizowanych przez szkołę pt. ”Baśniowe poranki”. Pod opieką nauczycieli wspólnie czytali książki, wykonywali różnorodne prace plastyczne i uczyli się przez zabawę.

Trzynastego lutego odbyły się  Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Futsalu Dziewcząt, w których nasze uczennice zdobyły II miejsce, a piętnastego lutego odbyły się W Rumi Powiatowe Igrzyska Dzieci w Mini Piłce Siatkowej, w których reprezentacja naszej szkoły zajęła IV miejsce.

W dniach od piętnastego do dwudziestego ósmego lutego w gościnnych progach Filharmonii Kaszubskiej można było podziwiać wystawę na temat pasji i działań uczniów naszej szkoły.

Dnia dwudziestego pierwszego lutego w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego zostały zorganizowane „Zabawy językiem polskim” oraz „Łamańce językowe”. W konkursie udział brali uczniowie klas IV. W kategorii Łamańców językowych brało udział dwoje uczniów z każdej klasy, natomiast w Zabawach językiem polskim trzyosobowa drużyna. Mistrzem Łamańców językowych naszej szkoły została Sandra Łukaszewicz, natomiast konkurs Zabaw językiem polskim wygrała klasa IVd.

Dwudziestego drugiego lutego odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej. W konkursie wzięło udział 25 uczniów w poszczególnych kategoriach wiekowych. W kategorii klas IV-VI wygrali Zuzanna Szczypior z kl. IVa oraz Patryk Bisewski z kl. Vb, w kategorii klas VII, II i III gimnazjum wygrała Kinga Maksymiuk z kl.VIIc. Odbyły się również eliminacje do konkursu poezji śpiewanej, które wygrała Natalis Klein z IIIg gimnazjum.

Również dwudziestego drugiego lutego reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Trudne wierszyki łamiące języki”, zorganizowanym w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Jakub Kosecki z klasy IIIf zajął wspaniałe III miejsce!

W sobotę 24 lutego w Szkole Podstawowej nr 6 odbyły się XIII Mistrzostwa Wiedzy Komputerowej Miasta Wejherowa, w których reprezentowali naszą szkołę uczniowie klas VII oraz II gimnazjum. W kategorii szkół podstawowych w klasyfikacji zespołowej zajęliśmy IV miejsce oraz VII I VIII indywidualnie.  W kategorii klas gimnazjalnych zajęliśmy drużynowo III miejsce, natomiast indywidualnie IV i V.

Natalia Matejewska, uczennica klasy VIIc została po raz drugi laureatką Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego dla szkół podstawowych pod patronatem Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Natalia jako jedyna z powiatu wejherowskiego znalazła się w gronie laureatów! Natalię do konkursu przygotowała p. Iwona Buczyło – Sikora.

Szóstego marca odbyły się Szkolne Igrzyska Dzieci w Mini Koszykówkę, w których reprezentacja chłopców i dziewcząt naszej szkoły zajeła II miejsce.

Siódmego marca  został zorganizowany, zgodnie z tradycją, Dzień Otwarty. Wśród atrakcji przygotowanych na ten szczególny dzień znalazły się : kawiarenka z nieodłącznymi słodkościami, liczne gry i zabawy, kiermasze oraz występy muzyczne naszych uczniów oraz zaproszonych gości.

Ósmego marca odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w koszykówce, w których drużyny dziewcząt i chłopców z naszej szkoły zajęły II miejsce.

Również ósmego marca odbyła się niezwykła lekcja astronomii, której tematem były zjawiska astronomiczne, zwane czarnymi dziurami. Lekcję przygotował i przeprowadził pan Rafał Dębski, autor wielu powieści fantasy i entuzjasta astronomii.

Dziewiątego marca Vanessa Kerner oraz Mateusz Błaszkiewicz z klasy IIe gimnazjum pod opieką p. Marleny Kreft reprezentowali naszą szkołę  w finale powiatowego konkursu języka niemieckiego  „Profil in Deutsch” , zorganizowanego przez ZSP 4 w Wejherowie. Vanessa Kerner zajęła III miejsce natomiast Mateusz Błaszkiewicz IV miejsce.

Dziewczęta z klasy VI b odwiedziły w marcu wystawę malarstwa pani Honoraty Wocial, absolwentki naszej szkoły. Wystawa miała miejsce w Powiatowej Bibliotece Publicznej.

12 marca odbyły się XI Podchody Miejskie z okazji Wyzwolenia Wejherowa. Konkurs miał charakter gry miejskiej, w której zawodnicy musieli rozwiązać zagadki dotyczące charakterystycznych miejsc   w mieście, następnie udać się tam i wykonać kolejne zadania. Gospodarzem zabawy był Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, organizatorem Szkoła Podstawowa nr 9 z Panią Dyrektor Olgą Tomaszewską na czele. Reprezentacja naszej szkoły zajęła I miejsce!

Czternastego marca uczniowie klas III gimnazjalnych świętowali dzień liczby π. Uczniowie łączyli naukę z zabawą, pokonując matematyczny tor przeszkód, omawiając prezentacje multimedialne na temat „Matematyka w obiektywie”. Nad przebiegiem imprezy czuwała p. Justyna Wiercińska, organizatorka i pomysłodawczyni.

Piętnastego marca odbyło się spotkanie autorskie z pisarzami Rafałem Dębskim oraz Dariuszem Domagalskim, autorami powieści fantasy, science fiction i kryminalnych. Uczestnicy spotkania wzięli udział w prelekcji pt. ”Sztuka wojenna średniowiecza”, po zakończeniu spotkania była możliwość otrzymania autografów od pisarzy. Spotkanie, które zorganizowała p. Iwona Buczyło-Sikora, odbyło się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pisarza.

Szesnastego marca uczniowie języka kaszubskiego z klasy III a wraz z nauczycielką, p. Haliną Groth, wzięli udział w finale wojewódzkim XVI Pomorskiego Festiwalu Piosenki Kaszubskiej. W kategorii solistów wygrał nasz reprezentant Krzysztof Kołodziej, natomiast w kategorii zespołowej nasze dziewczęta zajęły II miejsce.  Tego samego dnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień św. Patryka, z tej okazji odbył się konkurs  dla klas IV. Trzyosobowe drużyny walczyły w różnych konkurencjach, musiały się wykazać znajomością języka angielskiego, dobrą pamięcią a nawet spróbować swoich sił w tańcu irlandzkim! Zawody wygrała klasa IV a.

Dwudziestego pierwszego marca uczniowie języka kaszubskiego, wraz z opiekunem, p. Haliną Groth, wzięli udział w siódmych spotkaniach regionalnych pt. „Powitanie wiosny na Kaszubach”. Uroczystość odbyła się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie. Krzysztof Kołodziej zajął I miejsce w konkursie piosenki kaszubskiej.

W marcu Redzie odbył się III Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Małym Trójmieście Kaszubski, w którym nasza reprezentacja w składzie : Wojciech Lechicki, Hubert Gostkowski i Paweł Grzona zajęła wspaniałe II miejsce.

Dwudziestego szóstego marca w Starostwie Powiatowym odbyły się eliminacje miejsko-gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, w których nasz uczeń, Maciej Lisewski, zajął I miejsce. W eliminacjach powiatowych, które obyły się w kwietniu, Maciej zajął IV miejsce.

Dwudziestego siódmego marca uczniowie klasy III b odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o wielu ciekawych zwyczajach świątecznych związanych z Wielkanocą panujących na Kaszubach a podsumowaniem zajęć było wykonanie prac plastycznych.

Szóstego kwietnia uczennice klasy VII b wzięły udział w II spotkaniu z cyklu „Akademia Niepodległości”. Dziewczęta obejrzały wystawę pt. Ojcowie Niepodległości a następnie w sali koncertowej Szkoły Muzycznej wysłuchały wykładu dra Zbigniewa Girzyńskiego pt. Orlęta lwowskie.

W Miejskich Eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju „Bezpieczni w Ruchu Drogowym” drużyna naszej szkoły, pod opieką p. Mirosławy Ciesielskiej, zajęła II miejsce.

W kwietniu drużyna piłkarska chłopców wzięła udział w Mistrzostwach Wejherowa w Piłce Nożnej Chłopców, w których zdobyła brązowy medal.

Jedenastego kwietnia klasa III a odwiedziła Powiatowy Zespół Szkół Policealnych, gdzie zorganizowano V Wejherowski Dzień Promocji Zdrowego Stylu Życia. Wśród atrakcji znalazły się m.in. zajęcia jogi, masaż dłoni i pleców czy badanie stóp. Po zajęciach udano się na zdrowy i pyszny poczęstunek.

Szesnastego kwietnia klasę III b odwiedził pan Jacek Thiel, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Wejherowie. W czasie spotkania wspaniały gość opowiedział uczniom o wielu ciekawostkach dotyczących naszego regionu a po zakończeniu rozdał wszystkim uczestnikom upominki – książeczki pt. „ W powiecie wejherowskim są same atrakcje. Mamo, tato, pojedźmy tam!”.

Siedemnastego kwietnia uczennice języka kaszubskiego, Pola Gołąbek i Nadia Pranga, wzięły udział w XLVII konkursie Recytatorskim Literatury Kaszubskiej, w którym Pola Gołąbek zajęła II miejsce i uzyskała awans do etapu powiatowego.

Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klas drugich gimnazjum mogli obejrzeć inscenizację pt.”Jak rozweselić ziemię”, przygotowaną pod kierunkiem p. Gabrieli Kustusz i p. Marii Langa.

Wiktor Zantowicz, uczeń II klasy gimnazjalnej, został finalistą Wojewódzkiego Kuratoryjnego Konkursu Chemicznego a także laureatem Wojewódzkiego Kuratoryjnego Konkursu Informatycznego.

W kwietniu klasy trzecie gimnazjalne przystąpiły do egzaminu gimnazjalisty.

Dwudziestego pierwszego kwietnia odbył się coroczny Turniej Piłkarski klas trzecich o Puchar Pani Dyrektor, który wygrała klasa III f.

Dwudziestego szóstego kwietnia odbył się wieczór poetycki pt. „Wiosna w poezji i muzyce”, na który tłumnie przybyli zaproszeni goście, Przewodniczący Rady Miasta, pan Bogdan Tokłowicz, Dyrekcja szkoły, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Lilianna Breen a także rodzice i nauczyciele. Wszyscy poczuliśmy powiew wiosny słuchając wspaniale przygotowanych piosenek oraz interpretowanych z wielkim zaangażowaniem wierszy.

W maju, z okazji ważnych świąt państwowych – 1 maja, Święto Pracy, 2 Maja, Dzień Flagi oraz Maja, Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja-  odbyły się apele przypominające o tych ważnych wydarzeniach w historii Polski.

Dziewiątego maja w Szkole Podstawowej nr 6 odbyły się Miejskie Igrzyska Dzieci w Czwórboju Lekkoatletycznym, w których drużyna chłopców zajęła II miejsce.

W Szkole Podstawowej nr 8 odbył się Konkurs Wiedzy o Piaśnicy. W tej edycji II miejsce zajęła Kinga Przezdziecka z klasy II gimnazjum w kategorii wiedza, natomiast Karolina Thiel z klasy II gimnazjum zajęła III miejsce w kategorii prezentacja multimedialna. Uczennice przygotowały panie  Lucyna Kozielecka oraz Katarzyna Merc.

Uczniowie klasy II b oddziału gimnazjalnego zajęli III miejsce w XI Powiatowym Konkursie Czytelniczym organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Uczniowie przygotowali film – wywiad z Józefem Piłsudskim.

Jedenastego maja, z okazji Tygodnia Bibliotek, odbył się apel, którego tematem była „Rozprawa nad książką”. Przenieśliśmy się na salę sądową, gdzie prokurator i obrońca wysuwali argumenty za i przeciw, ostatecznie jednak książka wygrała.

Uczeń klasy III b Jakub Markowski zajął II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym – Mistrz Matematyki.

Uczniowie klas gimnazjalnych wzięli udział w VIII Powiatowym Konkursie Europejskim, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 4 w Redzie. Patronem konkursu był europoseł pan Jarosław Wałęsa. Nasi uczniowie zajęli w konkursie IV i V miejsce oraz otrzymali dwa wyróżnienia.

Wejherowo i Chełmno to dwa miasta partnerskie. Od 5 lat nasza szkoła prowadzi wymianę międzyszkolną ze Szkołą Podstawową nr 2 w Chełmnie. Podczas tegorocznej wizyty nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić zabytki miasta oraz brali udział w warsztatach teatralnych i z języka niemieckiego, natomiast uczniowie z Chełmna zwiedzili sale historyczne w naszym pięknym ratuszu i uczestniczyli w projekcji filmu w Filharmonii Kaszubskiej.

Szesnastego maja odbył się w naszej szkole coroczny konkurs „Baśnie znane i nieznane”, w którym udział wzięły drużyny z pięciu wejherowskich szkół. Uczniowie wykonywali różnorodne zadania a konkurs wygrała drużyna z dziewiątki!

Dwudziestego trzeciego maja odbyły się Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Lekkiej Atletyce, z których nasze reprezentantki przywiozły brązowy medal ze sztafety 4×100 metrów.

Również w tym dniu nasza szkoła była organizatorem prelekcji prof. Bronisławy Woźniczka-Paruzel   z uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu nt. „Kultury czytelniczej młodego pokolenia”, w której uczestniczyli bibliotekarze z miasta Wejherowa i okolic.

5 czerwca nasza szkoła wzięła udział w pobiciu rekordu osób przebranych za motyle. Rekord udało się pobić dzięki zaangażowaniu organizatorki akcji, pani Agnieszki Willmy, a także Dyrekcji, nauczycieli oraz rodziców. Na rynku wejherowskim zebrało się 1009 osób co pozwoliło odebrać organizatorom certyfikat od przedstawiciela Biura Rekordów Polski. Daliśmy słowo i zamotyliliśmy Wejherowo!

Siódmego czerwca uczniowie klasy VI e pod opieką nauczycieli oraz przedstawiciela IPN uczestniczyli w grze miejskiej pt. „Śladami ofiar Piaśnicy w Wejherowie”, przygotowanej przez oddział IPN w Gdańsku. Uczniowie z planem miasta szukali zaznaczonych punktów, rozwiązując na miejscu karty pracy.

Uczniowie klasy V a uczestniczyli od kwietnia do maja w projekcie Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku pod hasłem „Zielone miasto”. W ramach projektu uczestniczyli w trzech spacerach – Wierzba – Królewska Dolina; Jesion – Oliwa; Wielka Aleja – Lipa. W trakcie spacerów pod opieką przewodnika poznawali ciekawostki przyrodnicze i historyczne związane z Gdańskiem.

W czerwcu uczniowie klas III gimnazjalnych wspaniale bawili się na balu przygotowanym przez rodziców.

Nasz chór szkolny zdobył Złoty Dyplom na konkursie chórów szkolnych w ramach projektu „Śpiewająca Polska” oraz Złote Pasmo na Ogólnopolskim konkursie Chóralnym w Żukowie.

Konrad Ellwart, uczeń klasy VI c, zajął III miejsce w biegu na 1000 metrów podczas Wojewódzkich Biegów Przełajowych.

W Ogólnopolskim Konkursie Wielkiego Maratonu Czytelniczego pod patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Gdańska, laureatem został Witek Milewski z klasy IV d a finalistami zostali Mikołaj Kłosowski z IV d  i Zosia Pawlikowska z IV e. Wśród uczniów klas gimnazjalnych uzyskała Julia Sinkiewicz z klasy VII b.

Piętnastego czerwca odbył się coroczny Festyn Integracyjny, który jak co roku zgromadził wielu gości i uczestników. Przygotowane zabawy, konkursy, wspaniałe występy muzyczne oraz pyszny poczęstunek sprawiły, że godziny upływały szybko i mile na wzajemnych rozmowach i podziwianiu występów uczniów i zaproszonych gości.

Dziewiętnastego czerwca odbył się apel dla klas I-III pod hasłem „Bezpieczne wakacje”, przypominający o zasadach bezpiecznej zabawy w czasie letniego wypoczynku.

Odbyły się również apele podsumowujące wyniki w nauce, konkursach i zachowaniu. Wielu uczniów odebrało nagrody i dyplomy. W zależności od kategorii, dyplomy przyznawano indywidualnie jak i całym klasom.

Tradycyjnie dla oddziałów gimnazjalnych zorganizowaliśmy uroczystość „Najlepsi z najlepszych”, podczas której wręczono nagrody uczniom za wyniki w nauce, wzorową frekwencję oraz działalność na rzecz szkoły. Dwie uczennice otrzymały nagrody im. Mikołaja Kopernika  wręczane przez zastępcę Prezydenta Miasta Wejherowa Pana Arkadiusza Kraszkiewicza, Przewodniczącego Rady Miasta Pana Bogdana Tokłowicz, przedstawiciela Starostwa Powiatowego Pana Jacka Thiela i Pani Dyrektor Olga Tomaszewska.

Rok szkolny 2017/2018 pożegnaliśmy uroczystością, po której, ze świadectwami w dłoniach, uczniowie udali się na zasłużony odpoczynek.