z życia biblioteki 2023/2024

Biblioteczny Kalendarz Adwentowy

W miesiącu grudniu uczniowie klas 6-8 uczestniczyli w zabawie biblioteki szkolnej polegającej na wypełnianiu zadań z Bibliotecznego Kalendarza Adwentowego.

W kalendarzu były 24 zadania. Wykonanie należało odnotować w kalendarzu (bibliotekarz pieczątką potwierdzał wykonanie zadania).

Dnia 22 grudnia nastąpiło rozdanie nagród w postaci słodyczy oraz gadżetów dla pierwszych 25 osób.

Świąteczne spotkanie z książką

18 grudnia 2023 r. w godzinach wieczornych w bibliotece szkolnej odbyło się świąteczne spotkanie z książką, w którym uczestniczyli uczniowie klas
czwartych – w tym uczestnicy Wielkiego Maratonu Czytelniczego. Przy pięknie wystrojonej choince dzieci zapoznały się z tradycjami bożonarodzeniowymi.
Na podstawie literatury oraz obejrzanego filmu dzieci poznały zwyczaje świąteczne w Polsce oraz innych krajach świata. Nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewania kolęd. Punktem kulminacyjnym spotkania było pieczenie pierników w Laboratorium Przyszłości. Spotkanie przebiegło w ciepłej, radosnej atmosferze, przy dźwiękach kolęd i pastorałek.

 

Warsztaty efektywnego uczenia się w klasie 7 C

Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie przeprowadzili 8 grudnia 2023 r. zajęcia w klasie 7 C w ramach projektu „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni”, realizowanego przez międzynarodową organizację humanitarną Save the Children International oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Było to pierwsze spotkanie z cyklu „Efektywne uczenie się”.

Warsztaty efektywnego uczenia się dla dzieci mogą przynieść wiele korzyści edukacyjnych, które pozytywnie wpłyną na ich sposób uczenia się i ogólny rozwój. Oto niektóre z tych korzyści: skuteczniejsza nauka, lepsze wyniki w nauce, rozwinięcie umiejętności analizy, kreatywne myślenie, skupienie i koncentracja itp.. Wymienione korzyści stanowią solidne podstawy, które umożliwią dzieciom lepsze przyswajanie wiedzy i rozwijanie umiejętności, które będą im towarzyszyć przez całe życie.

 

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych.  Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji.

W tym dniu w bibliotece szkolnej można było wylosować miłe słowo, a także podarować je koledze, koleżance.

Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.

Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat o ludzi, wraca do nas z nawiązką.

 

Ogólnopolski  program upowszechniania czytelnictwa  „Ratownicy Czytelnictwa”

Miło nam poinformować, iż biblioteka Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie  otrzymała Certyfikat Ratowników  Czytelnictwa  za rok 2022/2023.

W ramach programu biblioteka wraz ze społecznością szkolną podejmowała szereg działań na rzecz czytelnictwa w następujących obszarach: działania skierowane do dzieci, akcje rozwijające kompetencje nauczycieli, inicjatywy czytelnicze skierowane do rodziców uczniów, budowanie wspólnoty szkolnej wokół czytelnictwa, współpraca szkoły z zewnętrznymi instytucjami.

Hasło przewodnie brzmiało „Wszystkie ręce na pokład”