z życia biblioteki 2020/2021

Pasowanie na czytelników

Na początku II semestru bibliotekę szkolną odwiedzali zawsze uczniowie klas pierwszych.

W tym roku szkolnym pasowanie na czytelników przebiegało inaczej. Tym razem to „biblioteka” odwiedziła uczniów, a właściwie pani bibliotekarka, która opowiedziała i pokazała, jak obchodzić się z książką i co to właściwie jest książka, a także zapoznała uczniów z regulaminem biblioteki. Podczas pogadanki okazało się, że dzieci doskonale wiedziały, jak dbać o książki.

Następnie dzieci obejrzały prezentację na temat najsłynniejszych bibliotek na świecie.

Po prezentacji każdy uczeń otrzymał kartę biblioteczną, wyprawkę czytelniczą zawierającą m.in. książkę „Pierwsze abecadło” oraz zakładkę – origami, którą w dowolny sposób ozdabiał.

Uczniowie odwiedzili tego dnia bibliotekę (z zastosowaniem reżimu sanitarnego) i  wypożyczyli dla siebie książeczkę do czytania.

ZAPRASZAMY DO CZYTANIA

               Od 22 lutego 2021 r. biblioteka szkolna rozpoczyna czytelniczą zabawę, „BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI”, która skierowana jest do uczniów klas II i III, którzy muszą przeczytać książkę z różnych kategorii, w tym książki o: przyjaźni, świecie, magii, zwierzakach i sporcie. Pierwsze podsumowanie naszej podróży z książkami nastąpi w maju, podczas Tygodnia Bibliotek, natomiast drugie pod koniec roku szkolnego.

NASZYM NAJMŁODSZYM  CZYTELNIKOM ŻYCZYMY

 SZCZĘŚLIWEJ, PEŁNEJ PRZYGÓD PODRÓŻY W NIEZNANE

 

Co z tym czytaniem?

Jak podaje portal Granice.pl w 2019 roku 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. Książki najczęściej: kupowano (41%), pożyczano od znajomych (35%), otrzymywano w prezencie (31%), wypożyczano z biblioteki (27%) lub znajdowano we własnym księgozbiorze (20%). Najpopularniejsze w Polsce są nadal książki papierowe – sięga po nie 98% czytelników spośród 39% Polaków deklarujących przeczytanie przynajmniej 1 książki w ciągu roku; e-booki czyta 6% czytelników, czyli 2,5% Polaków. Badanie pokazuje, że e-booki i audiobooki  nie stanowią konkurencji dla tradycyjnych książek, lecz są ich uzupełnieniem. Powyższe informacje pochodzą z raportu Biblioteki Narodowej dotyczącego stanu czytelnictwa  w Polsce w 2019 roku. O tym, jak pandemia wpłynęła na czytelnictwo Polaków dowiemy się z kolejnego badania na wiosnę 2021 roku.  Mimo że do szkoły wróciły tylko młodsze klasy, biblioteka czeka na wszystkich czytelników. W Librusie znajdziecie godziny pracy bibliotek naszej szkoły, a wszystkich  zachęcamy do czytania nie tylko lektur, ale i innych wydawnictw. Pamiętajcie, że czytanie jest tak samo ważne dla naszego zdrowia, jak ruch na świeżym powietrzu. Biblioteka czeka , czekają nowe książki  (i te starsze też), no i sami zobaczcie, jak smutno tu bez Was.

Na podst. https://www.granice.pl oprac. S. Podolska