z życia biblioteki 2020/2021

Gra mobilna – gra miejska

Uczniowie biorący udział w programie „Czytam w bibliotece”  powoli kończą pracę nad tworzeniem gry miejskiej. W środę 23 czerwca 2021 r. w towarzystwie  dyrektor MBP pani Eweliny Magdziarczyk – Plebanek oraz koordynatora programu pana Krzysztofa Powałki ,  grupa udała się na spacer po Wejherowie zgodnie z trasą wyznaczoną przez autorów fabuły. Spacer nie był wyłącznie przyjemnością, ponieważ grupa musiała sprawdzić prawidłowość wyznaczenia poszczególnych punktów oraz realne odległości pomiędzy nimi. Trasa została skontrolowana, naniesiono drobne korekty i do dzieła przystąpiła grupa grafików tworząc własne ilustracje do poszczególnych punktów. Kolejne spotkanie we wrześniu i mamy nadzieję, że będziemy mogli wtedy wypróbować kompletną już grę.

Laureaci i finaliści Ogólnopolskiego Wielkiego Maratonu Czytelniczego

W 12. edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego  dla klas IV-VI „Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca” tytuł laureata uzyskały:

Milena Kłosowska z kl. IV c oraz Martyna Reszke z kl. IV d.

Natomiast w 10. edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego dla klas VII-VIII „W lustrze książki” laureatem został

Witek Milewski z kl. VII d.

Tytuł finalisty otrzymali: Oliwia Duda z kl. VII d, Magdalena Jarząbek z kl. VII d oraz Mikołaj Kłosowski z kl. VII d.

Gratulujemy i cieszymy się, że mamy tak wspaniałych i wytrwałych czytelników.

Czytamy pierwszakom

16 czerwca 2021 r. uczniów z klasy 1e odwiedzili uczniowie z klasy 6d:  Kaja, Maja, Laura, dwie Zosie i Tymek  wraz z wychowawcą – panią Aleksandrą Rohde.

Pierwszaki usadowiły się  wygodnie na kocykach i słuchały.  A czego? Zostały przeniesione  w wierszowany świat stworzony przez Jana Brzechwę i Danutę Wawiłow. Dowiedziały  się m.in.  o „odwadze” Stefka Burczymuchy;  sumie, który stał się kilką; żabie, która wysuszyła się na proszek, Natce Szczebatce; Michałku, który twierdził, że „nauczyciel się czepia” . Z wiersza Danuty Wawiłow poznały pudla, który psocił babci tak, że babcia w końcu ugryzła go w ….. (no co – jak chcesz wiedzieć, przeczytaj sam).

Starsi uczniowie czytali z podziałem na role i dostosowywali intonację głosu do czytanych tekstów.

To był mile spędzony czas.

Spotkanie z seniorami

9 czerwca 2021 na terenie Biblioteki Miejskiej uczestnicy projektu Czytam w bibliotece spotkali się z seniorami. Pani Wanda, pani Anna, pani Bogna i pan Bogdan  opowiedzieli o książkach, które są dla nich najważniejsze, które miały wpływ na  ich postrzeganie świata, rozwijanie zainteresowań, zdobywanie wiedzy. Pani Małgosia opowiedziała o historii Biblioteki Miejskiej, jej filiach , zasadach funkcjonowania oraz dawnych czytelnikach.

Warsztaty fotograficzne

W ramach projektu Czytam w bibliotece wybrani uczniowie uczestniczyli w warsztatach fotograficznych – Smartgrafia 2 czerwca 2021, podczas których uczyli się m.in.  właściwego kadrowania zdjęcia, jego poprawiania pod czujnym okiem profesjonalnego fotografa. Umiejętności te przydadzą się uczestnikom przy tworzeniu gry mobilnej o bibliotece.

Kącik dla najmłodszych czytelników

W bibliotece powstaje kącik dla najmłodszych czytelników. Na stoliku i wygodnej kanapce dzieci mogą zapoznać się z ofertą książek dostosowaną do ich umiejętności. Każdy może znaleźć coś dla siebie.

 

Tydzień Bibliotek

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek uczniowie klasy III c brali udział w zajęciach w oparciu o przygotowaną zabawę Baśnie znane i nieznane. Uczniowie rozwiązywali zadania dotyczące wybranych baśni braci Grimm, Ch. Perrault i H. Ch. Andresena.

Znajdziesz mnie w bibliotece

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, jak co roku, organizuje Tydzień Bibliotek – ogólnopolską akcję  promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, która po raz pierwszy miała miejsce w 2004 roku. Tydzień Bibliotek zawsze odbywa się w maju, a imprezy towarzyszące temu wydarzeniu rozpoczynają się 8 maja, czyli w   Dniu Bibliotekarza. Tegoroczne hasło promujące to kulturalne wydarzenie brzmi „Znajdziesz  mnie w bibliotece”, bo biblioteka to miejsce, w którym można znaleźć wiele.  Wirtualne zasoby poszerzą naszą wiedzę, pomogą w nauce lub historycznych poszukiwaniach bez wychodzenia z domu, a w  realnej przestrzeni biblioteki  zawsze możemy spotkać  drugiego człowieka, co po długiej społecznej izolacji jest cenną wartością dodaną tego miejsca. Realnie czy wirtualnie – korzystajmy z zasobów naszych bibliotek.

Bilet powrotny do biblioteki

Dla uczniów klas II i III biblioteka  od 22 lutego 2021 r. biblioteka szkolna prowadzi akcję czytelniczą – „BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI”. Uczniowie czytają książki z różnych kategorii: o przyjaźni, świecie, magii, zwierzakach i sporcie. Podsumowanie naszej podróży z książkami nastąpi w czerwcu.

Czytam w bibliotece – tworzymy grę miejską.

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek grupa uczniów naszej szkoły już w kwietniu przystąpiła do projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej im.  Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie, który nazywa się „Czytam w bibliotece”. Mamy za sobą trzy spotkania z przedstawicielami  biblioteki , podczas których zapoznaliśmy się z teorią bajki i zasadami jej tworzenia. Na podstawie teorii bajki  tworzymy fabułę naszej gry, a jej główny zarys powstał podczas ostatnich zajęć. Dowiedzieliśmy się również, jak działa aplikacja, w której powstanie gra. Uczestnicy bibliotecznego projektu mają różne zdolności i umiejętności, co pozwoliło nam na stworzenie trzech zespołów, które w różnych obszarach będą realizować projekt. Zespół zajmujący się fabułą tworzy całą akcję gry, zespół graficzny zajmuje się tworzeniem obrazów, a grupa programistów połączy wszystko w mobilną grę miejską. Premiera naszego dzieła jest zaplanowana na wrzesień.

Przed nami kolejne, ciekawe zajęcia i mamy nadzieję, że część z nich odbędzie się w realnej przestrzeni. Ze względu na dotychczasowy reżim sanitarny wszystkie spotkania odbyły się w wersji online.

nauczyciele bibliotekarze

Pasowanie na czytelników

Na początku II semestru bibliotekę szkolną odwiedzali zawsze uczniowie klas pierwszych.

W tym roku szkolnym pasowanie na czytelników przebiegało inaczej. Tym razem to „biblioteka” odwiedziła uczniów, a właściwie pani bibliotekarka, która opowiedziała i pokazała, jak obchodzić się z książką i co to właściwie jest książka, a także zapoznała uczniów z regulaminem biblioteki. Podczas pogadanki okazało się, że dzieci doskonale wiedziały, jak dbać o książki.

Następnie dzieci obejrzały prezentację na temat najsłynniejszych bibliotek na świecie.

Po prezentacji każdy uczeń otrzymał kartę biblioteczną, wyprawkę czytelniczą zawierającą m.in. książkę „Pierwsze abecadło” oraz zakładkę – origami, którą w dowolny sposób ozdabiał.

Uczniowie odwiedzili tego dnia bibliotekę (z zastosowaniem reżimu sanitarnego) i  wypożyczyli dla siebie książeczkę do czytania.

ZAPRASZAMY DO CZYTANIA

               Od 22 lutego 2021 r. biblioteka szkolna rozpoczyna czytelniczą zabawę, „BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI”, która skierowana jest do uczniów klas II i III, którzy muszą przeczytać książkę z różnych kategorii, w tym książki o: przyjaźni, świecie, magii, zwierzakach i sporcie. Pierwsze podsumowanie naszej podróży z książkami nastąpi w maju, podczas Tygodnia Bibliotek, natomiast drugie pod koniec roku szkolnego.

NASZYM NAJMŁODSZYM  CZYTELNIKOM ŻYCZYMY

 SZCZĘŚLIWEJ, PEŁNEJ PRZYGÓD PODRÓŻY W NIEZNANE

 

Co z tym czytaniem?

Jak podaje portal Granice.pl w 2019 roku 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. Książki najczęściej: kupowano (41%), pożyczano od znajomych (35%), otrzymywano w prezencie (31%), wypożyczano z biblioteki (27%) lub znajdowano we własnym księgozbiorze (20%). Najpopularniejsze w Polsce są nadal książki papierowe – sięga po nie 98% czytelników spośród 39% Polaków deklarujących przeczytanie przynajmniej 1 książki w ciągu roku; e-booki czyta 6% czytelników, czyli 2,5% Polaków. Badanie pokazuje, że e-booki i audiobooki  nie stanowią konkurencji dla tradycyjnych książek, lecz są ich uzupełnieniem. Powyższe informacje pochodzą z raportu Biblioteki Narodowej dotyczącego stanu czytelnictwa  w Polsce w 2019 roku. O tym, jak pandemia wpłynęła na czytelnictwo Polaków dowiemy się z kolejnego badania na wiosnę 2021 roku.  Mimo że do szkoły wróciły tylko młodsze klasy, biblioteka czeka na wszystkich czytelników. W Librusie znajdziecie godziny pracy bibliotek naszej szkoły, a wszystkich  zachęcamy do czytania nie tylko lektur, ale i innych wydawnictw. Pamiętajcie, że czytanie jest tak samo ważne dla naszego zdrowia, jak ruch na świeżym powietrzu. Biblioteka czeka , czekają nowe książki  (i te starsze też), no i sami zobaczcie, jak smutno tu bez Was.

Na podst. https://www.granice.pl oprac. S. Podolska