2018/2019

Trzeciego września 2018 rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/2019. Uroczystości odbyły się w dwóch budynkach szkoły. Uczniowie klas siódmych, ósmych oraz trzecich gimnazjum spotkali się w budynku przy  ulicy Jana III Sobieskiego, a uczniowie klas 0-6 w budynku na Os. 1000-lecia PP. Pani dyrektor Olga Tomaszewska przypomniała o zasadach bezpieczeństwa. Wszyscy obecni uczcili pamięć  nauczycieli oraz pracowników oświaty z powiatu wejherowskiego, poległych w czasie drugiej wojny światowej, składając kwiaty pod pomnikiem. Pani Dyrektor życzyła wielu sukcesów w nowym  roku szkolnym.

Trzynastego września 2018 odbyły się, poprzedzone debatami wyborczymi, wybory do Samorządu Uczniowskiego.

Jubileuszowe sprzątanie świata organizowane przez Fundację Nasza Ziemia odbyło się w dniach 21-23 września.

Z inicjatywy Rady Europy, 26 września 2018 r. odbył się Dzień Języków Obcych. Jednym z głównych celów jest szerzenie wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami. W naszej szkole można było poznać historię wielu krajów Europy, posmakować kuchni naszych sąsiadów. Odbył się Euroquiz, który wyłonił Euromistrza.

Dzień Patrona Szkoły obchodziliśmy w tym roku 28 września. Z tej okazji odbyły się uroczyste apele, a uczniowie klas siódmych wzięli udział w  konkursie wiedzy o Józefie Wybickim.

Dzień Patrona Szkoły to ważny dzień dla uczniów klas pierwszych, którzy przystępują do Ślubowania. Pani Dyrektor dokonuje aktu pasowania na uczniów. Wychowawcy wręczają legitymacje szkolne. Uroczystość odbywa się  obecności Dyrekcji szkoły, rodziców oraz zaproszonych gości.

W obu budynkach naszej szkoły obchodziliśmy we wrześniu Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie  podczas przerw rozwiązywali różnorodne zadania matematyczne.

Pierwsze sukcesy sportowe tego roku szkolnego to:  złoty medal dziewcząt w Miejskich Sztafetowych Biegach Przełajowych, chłopcy byli tuż za nimi, zdobywając II miejsce, I miejsce podczas Igrzysk Dzieci w Halowej Piłce Nożnej oraz II miejscu podczas Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Badmintonie chłopców.

4 października 2018 r. uczniowie klas IV wraz z rodzicami uczestniczyli w przygotowanym przez nauczycieli Turnieju Integracyjnym. Odbyły się rozgrywki w „Dwa ognie”, można było sprawdzić się w technice orgiami, zaprezentować talent wokalny podczas karaoke, pobawić się w kalambury oraz wziąć udział w zabawach sportowych.

W tym samym miesiącu obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbył się apel. Uczniowie podziękowali nauczycielom za trud, wychowanie i zapewnienie bezpieczeństwa w szkole. Pamiętając o naszej przeszłości, Dyrekcja szkoły wraz z reprezentacją uczniów złożyła kwiaty pod pomnikiem nauczycieli powiatu wejherowskiego poległych w czasie II wojny światowej.

Nasi uczniowie z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w nietypowej lekcji historii. Warsztaty odbyły się w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie  oraz   w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej – BOHATERON. To akcja, która ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie do nich kartek.

Również w październiku 2018 r. odbył się  wieczór poetycki pt. „Jesień w poezji i w muzyce”. Wszyscy zaproszeni goście mogli podziwiać występ najmłodszych uczniów z klas zerowych oraz dzieci z klas I-III uczęszczających do szkolnej świetlicy..

17 października 2018 r. w hali sportowej SP nr 6 w Wejherowie odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Unihokeju chłopców. Były one bardzo udane dla naszej reprezentacji, gdyż zajęliśmy I miejsce i będziemy przedstawicielem miasta Wejherowo na szczeblu powiatowym, a 30 października nasza szkoła zorganizowała Miejskie Igrzyska w Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców.

Dnia 3 października 2018 r. chór szkolny zajął I miejse w Konkursie Pieśni Patriotycznej w Gdańsku., a 26-28 października  2018 r. w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbył się XXXVIII Ogólnopolski Konkurs Chórów a Capella Dzieci i Młodzieży. Celem konkursu jest kształtowanie i podnoszenie kultury muzycznej dzieci i młodzieży, ocalenie oraz upowszechnienie cennej i trudnej sztuki śpiewu chóralnego w szkołach i placówkach oświatowych, doskonalenie poziomu wykonawczego zespołów, konfrontacja ich dorobku, prezentacja całorocznej pracy dyrygentów i chórów, a także popularyzacja twórczości współczesnych kompozytorów polskich.   Chór Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie pod dyrekcją Aleksandry Janus wyśpiewał Srebrny Kamerton.  

W ramach II edycji ogólnopolskiej akcji „Nie pozwól pamięci zarastać trawą… Sprzątnij grób obok.” uczniowie klas trzecich uporządkowali kilka zaniedbanych grobów i zapalili znicze na zabytkowym cmentarzu przy ul. 3 Maja w Wejherowie i  już tradycyjnie uczestniczyli w wycieczce do Piaśnicy, aby oddać hołd  pomordowanym podczas II wojny światowej. Ta lekcja historii długo pozostanie w ich pamięci.

Z okazji jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości uczniowie oglądali filmy o tematyce wojennej, odbywały się spotkania z ciekawymi ludźmi, m.in. Z panem Maciejem Tamkunem – artystą malarzem, pisarzem ziemi kaszubskiej oraz ilustratorem książek.

Z tej samej okazji w naszej szkole 31 października 2018 r. odbył się drugi etap szkolnego konkursu historycznego „Dążenia Polaków do niepodległości i osiągnięcia II RP”. Celem konkursu była: korelacja wiedzy z różnych przedmiotów, zastosowanie poznanej wiedzy w praktyce, popularyzacja wiedzy na temat dążeń Polaków do niepodległości i dziejów II RP, kształtowanie postawy patriotycznej i szacunku dla dokonań Polaków, uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, rozbudzania zainteresowań historycznych. Wzięliśmy także udział w projekcie Wejherowskiego Centrum Kultury  „Oblicza Niepodległej”. Głównym celem projektu było poszerzenie wśród lokalnej społeczności wiedzy związanej z okresem po odzyskaniu niepodległości oraz przybliżenie postaci przedwojennego burmistrza Teodora Bolduana.16 października uczniowie klas III gimnazjum w strojach z lat 20 i 30 XX wieku przeszli w korowodzie ulicami miasta. Uczniowie naszej szkoły przygotowali spektakl słowno-muzyczny.  W bibliotece szkolnej zorganizowano popołudniowo-wieczorne spotkanie z książką  pod hasłem „Polska niepodległa. Jak za dawnych lat…”. Podczas spotkania uczniowie w różny, niekonwencjonalny sposób zdobywali wiedzę historyczną:  wykonywali flagę Polski, śpiewali pieśni patriotyczne, a pod koniec spotkania oglądali fragment filmu z okresu międzywojennego. Natomiast w Bibliotece Powiatowej w Bolszewie odbyła się debata oxfordzka z udziałem naszych uczniów.  Celem debaty „Podobni czy jednak bardzo rożni? O Polakach na przestrzeni 100 lat” było udowodnienie lub obalenie tezy przez obie drużyny.

Również  w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski  Poezji Patriotycznej. Jego celem było pogłębianie wiedzy o poezji patriotycznej, rozwijanie zainteresowań literackich, kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich. Każdy z uczestników konkursu zaprezentował jeden dowolnie wybrany utwór patriotyczny .Naszą szkołę reprezentowały cztery recytatorki. Uczennica klasy 8 c wywalczyła (ex aequo) II miejsce.

15 listopada 2018 r. w naszej szkole odbył się I Międzyszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta. Podczas występu mali artyści zaprezentowali po dwa utwory. Zorganizowano także szkolny konkurs recytatorsko-wokalny  „Twoje imię sławię, Ojczyzno”, a I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana Sobieskiego zorganizowało konkurs historyczny „Sto lat minęło” z wiedzy   o naszym powiecie.  Nasza reprezentacja  uczestniczyła w nim zajmując I miejsce.

6 listopada  2018 r. uczniowie klasy IV d brali udział w grze miejskiej w Gdyni zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku. Uliczkami Gdyni prowadził uczniów pracownik IPN. Każdy uczeń na podstawie znajdujących się w mieście pomników, pamiątek związanych z Gdynią z okresu międzywojennego rozwiązywał zadania w otrzymanej karcie pracy.

Podsumowaniem tych różnorodnych imprez był uroczysty Wieczór Niepodległości. Uczniowie pod kierunkiem wychowawców przygotowali przedstawienie słowno-muzyczne. Zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie wspólnie świętowali setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.  Śpiewano pieśni patriotyczne, recytowano wiersze, a nawet tańczono. Odbyły się również apele. Wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne, uczniowie oglądali prezentację multimedialną poświęconą historii Polski. Podsumowano również konkursy: Dążenia Polski do niepodległości i osiągnięć II RP, a w klasach młodszych konkurs plastyczny” Moja Ojczyzna”.  Zwieńczeniem szkolnych obchodów Święta Niepodległości było przyłączenie się do akcji Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej  „Rekord dla Niepodległej” – punktualnie   o godzinie  11:11 wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn.

Już trzeci rok z rzędu, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Liliana Breen zainaugurowała konkurs dotyczący uczniów klas drugich. Każda klasa otrzymała misia i będzie prowadzić pamiętnik, w którym każdy uczeń będzie przedstawiał chwile spędzone  z pluszakiem. Po kilku miesiącach najciekawsze pamiętniki zostaną nagrodzone.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia nasza szkoła już po raz V  zorganizowała  zbiórkę  pluszowych maskotek, gier planszowych, zabawek oraz materiałów plastycznych i szkolnych  dla małych pacjentów oddziałów szpitali  w Trójmieście. Wszystkie zebrane rzeczy zostały  przekazane  „Fundacji Mam Marzenie”.

14 listopada  2018 r. uczniowie klas czwartych wzięli udział w spotkaniu promującym ostatnią książkę Krzysztofa Petka pt. „Amulet pecha”.

Nasze listopadowe  sukcesy to III miejsce w  Igrzyskach  Młodzieży Szkolnej w Halowej Piłce Nożnej chłopców, I miejsce w konkursie chórów w ramach projektu „Śpiewająca Polska” oraz udział w I Wojewódzkim Konkursie Plastyczno-Językowym GÜNTER GRASS – LESEN MACHT SPASS  z języka niemieckiego, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Gdańsku.

Z okazji szkolnych obchodów Dnia Świętego Andrzeja, wszystkie klasy V miały okazję spróbować swoich sił w ciekawym konkursie! Uczniowie wykazali się fantazją podczas projektowania wzoru szkockiej kraty oraz wykorzystali swoje talenty kulinarne do pieczenia szkockich ciasteczek maślanych. Gość specjalny, przesympatyczny Szkot Nik – opowiedział o swoim kraju. Podzielił się z uczniami ciekawostkami oraz przepisem na narodowe szkockie danie – haggis. Uczniowie klas III gimnazjum przygotowali  Andrzejki w drugim budynku szkoły. Na korytarzach pojawiły się postaci z powieści i filmów. Stanęły stragany ze słodkim poczęstunkiem oraz wróżbami.

W mistrzostwa Wejherowa w mini piłce ręcznej, które odbyły się na początku grudnia, dziewczyny zajęły IV miejsce

W miesiącu grudniu przyjechał do szkoły Teatr Historyczny – Chorągiew Komturstwa Gniewskiego i uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w żywej lekcji historii.

Już po raz kolejny w grudniu odbyła się „XIX  Edycja Góra Grosza” organizowana przez Towarzystwo „Nasz Dom”  pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.  Celem  projektu było zebranie pieniędzy   na pomoc dzieciom żyjącym poza własną rodziną.

Jak, co roku odbył się Mikołajkowy kiermasz świąteczny. Rodzice przygotowali ciasta, a uczniowie pod okiem nauczycieli ozdoby świąteczne, które spotkały się z dużym zainteresowaniem kupujących. Imprezie towarzyszył  Festiwal kolęd i pastorałek, a członkowie Szkolnego Koła PCK  zorganizowali charytatywną kawiarenkę w budynku na ul. Sobieskiego.  Zebrane pieniądze zostaną przekazane Puckiemu Hospicjum pw. św. Ojca Pio.

18 grudnia  2018 r. w naszej szkole odbyła się Wigilia.  Na początku dzieci  z zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Później uczestników spotkania odwiedził św. Mikołaj. Na zakończenie wszyscy udali się do świetlicy.  Po podzieleniu się opłatkiem  i śpiewaniu kolęd, wszyscy zasiedli do wspólnego posiłku. Podsumowaniem świątecznych imprez w naszej szkole była Wieczornica, która spotkała się z ciepłym przyjęciem i wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój. Uczniowie zaprezentowali polskie kolędy oraz kolędy w języku kaszubskim. Goście obejrzeli wzruszające przedstawienie wśród pięknych dekoracji.

W styczniu 2019 r. w ramach realizacji zadań wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego,  uczniowie klas ósmych i trzecich gimnazjalnych mieli możliwość spotkania się z przedstawicielami Zespołu Szkół Morskich w Darłowie.

21-25 stycznia  2019 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej uczniowie z klasy V d  brali udział w projekcie edukacyjnym  ,,Miasto Wejherowo 2019” organizowanym przez Fundację Dom mojego Brata.

Sukcesy sportowe w styczniu to  II miejsce w  Miejskich Mistrzostwach w „Dwa ognie usportowione” dla chłopców oraz w Igrzyskach  Młodzieży Szkolnej w Piłce Ręcznej Dziewcząt, a także 2 złote medale Powiatowych Halowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej  w LA. W hali MOSiR w Rumii.

Sukcesy artystyczne to  wysokie miejsca w XIV Pomorskim Konkursie Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej, który  odbył się W Zespole Szkolno-Przedszkolnym z Oddziałami Gimnazjalnymi w Szemudzie oraz wygranie przez chór szkolny Finału Konkursu Kolęd Małego Trójmiasta Kaszubskiego.

Pierwszego lutego  2019 r. w Szkole Podstawowej nr 6 w Wejherowie odbyły się XIV Mistrzostwa Wiedzy Komputerowej Miasta Wejherowa.  W kategorii klas starszych uczniowie musieli zmierzyć się z zadaniami dotyczącymi: programowania, wiedzy teoretycznej, budowy komputera, bazy danych i arkusza kalkulacyjnego .W wyniku ostatecznej klasyfikacji uczniowie klasy 3 gimnazjum zajęli I miejsce drużynowo, a indywidualnie Wiktor Zantowicz –  I miejsce.

Bal karnawałowy dla najmłodszych uczniów naszej szkoły odbył się 4 lutego. Jak zwykle nie brakowało pomysłów na ciekawe stroje. Prowadzenie zabawy powierzono animatorom z firmy Duo Paulo.

5 lutego  2019 r. odbył się apel dla klas młodszych „Bezpieczne ferie zimowe”. Dzieci zaprezentowały wiersze, piosenki oraz rady na temat bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie. Podczas apelu rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. „Bezpieczne ferie zimowe”, konkurs „Góra grosza” oraz konkurs plastyczny zorganizowany przez szkolną bibliotekę pt. „Portret misia” . Tego samego dnia odbyły się apele podsumowujące osiągnięcia uczniów klas starszych. Podczas apeli przedstawiono osiągnięcia uczniów. Pani Dyrektor przypomniała o zasadach bezpieczeństwa podczas ferii.

W nietypowy sposób uczniowie naszej szkoły w tym roku świętowali Walentynki; zakończono zbiórkę darów dla zwierząt ze schroniska w Dąbrówce.

W pierwszym tygodniu ferii 11.02-15.02.2019 r. chętni uczniowie z klas 0-III   w czasie wolnym od nauki uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez naszą szkołę „Spotkanie z książką”.

Z okazji Światowego Dnia Chorego, w  Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie, grupa artystyczna Awokado wraz z p. Wiesławą Szypelt odwiedziła chorych, aby złożyć im najserdeczniejsze życzenia..

W ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego zostały zorganizowane „Zabawy językiem polskim” oraz „Łamańce językowe”. Konkurs zorganizowano dla uczniów klas IV.

1 marca  2019 r. Mateusz Błaszkiewicz z klasy III e gimnazjum reprezentował naszą szkołę w finale powiatowego konkursu z j. niemieckiego „Profi in Deutsch” organizowanego przez ZSP nr 4 w Wejherowie. Uczeń zajął II miejsce spośród 100 miłośników j. niemieckiego.

W tym miesiącu  uczniowie klasy 3c gimnazjum i 8 b wzięli udział w koncercie przeciwko narastającej agresji i wrogości oraz pogłębiającym się podziałom społecznym, który zorganizowali nauczyciele i uczniowie, w tym również absolwenci, I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie.

W ramach  innowacji pedagogicznej –„BLIŻEJ NAS. Z FIZYKĄ, CHEMIĄ, BIOLOGIĄ, GEOGRAFIĄ ZA PAN BRAT” uczniowie klasy 8 b i c uczestniczyli  w interaktywnych zajęciach edukacyjnych : Tajniki elektroniki.

Uczniowie klasy III e gimnazjum odwiedzili  Komendę Powiatową Policji w Wejherowie. Głównym tematem spotkania była służba w policji. Spotkanie odbyło się w  ramach doradztwa zawodowego

7 marca 2019 r. nasze drużyny koszykówki przystąpiły do rywalizacji o prymat w Wejherowie.  Drużyna męska obroniła srebrny medal z ubiegłorocznego turnieju, a żeńska musiała zadowolić się czwartym miejscem.

12 marca  2019 r. z okazji 74. rocznicy wyzwolenia Wejherowa spod okupacji hitlerowskiej, odbyły się w naszej szkole uroczyste apele na wszystkich poziomach nauczania.

Tego samego dnia nasza szkoła zorganizowała już po raz dwunasty Miejskie Podchody dla szkół z Wejherowa. Nasza drużyna zdobyła III miejsce.

13 marca 2019 r. nasza żeńska drużyna  piłki siatkowej z klas VII, VIII i  III gimnazjum nie pozostawiła złudzeń w rywalizacji szkół wejherowskich.

Uczniowie klas III gimnazjalnych, podczas święta liczby π pokonywali matematyczny tor przeszkód. Uczestnicy konkursu obejrzeli i omówili  prezentacje multimedialne na temat „Obiekty w kształcie brył w Wejherowie”, a następnie,  w pięciu konkurencjach, zmagali się z zadaniami matematycznymi.

Pomorski Festiwal Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé spiéwë”, który odbył się 15 marca 2019 r. , stał się już trwałą i dumną tradycją Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Lecha Bądkowskiego w Luzinie . Konkurs pieśni kaszubskiej jest pielęgnowaniem i rozwijaniem tradycji śpiewaczych naszego regionu i prezentacją rodzimych pieśni ludowych. Jest festiwalem różnorodności, zarówno pod względem doboru repertuaru jak i jego interpretacji oraz opracowań muzycznych. Uczestników jednoczy chęć podtrzymania regionalnej tradycji muzycznej, odkrywania na nowo bogactwa, piękna i szlachetności kaszubskich pieśni. Wszystko to sprzyja umacnianiu więzi młodego pokolenia z Małą Ojczyzną, a także służy ugruntowaniu poczucia przynależności etnicznej zarówno w odniesieniu do kultury Kaszub jak i do polskiej kultury narodowej. III miejsce – „Kaszëbsczé krôsniãta” – klasa  I C,  III miejsce – „Kaszëbsczé gwiôzdë” klasa IV A

20 marca  2019 r. w Wejherowie przeprowadzono mistrzostwa szkół podstawowych w Drużynowych Biegach Przełajowych dziewcząt i chłopców. Celem turnieju było propagowanie, popularyzacja i promocja lekkoatletyki wśród młodzieży szkolnej. Drużyna naszych dziewcząt zajęła I miejsce, a chłopców miejsce II. Natomiast podczas zawodów miejskich piłki siatkowej chłopców nasza drużyna zdobyła tytuł Mistrza Wejherowa.

21 marca  2019 r. w budynku na Osiedlu 1000-lecia Państwa Polskiego odbył się Dzień Otwarty Szkoły. Tego dnia społeczność Wejherowa miała okazję zwiedzić sale lekcyjne  i pracownie, obejrzeć występy artystyczne naszych uczniów, poznać ich sukcesy i osiągnięcia. Na parterze działała kawiarenka, w której można było spróbować kulinarnych dzieł przygotowanych przez szkolną stołówkę.   Dochód z licytacji  prac uczniów przeznaczony zostanie na potrzeby szkoły. Sale lekcyjne  i pracownie oferowały różnorodne gry i zabawy, a na holu nauczyciele wychowania fizycznego zachęcali do zdrowego stylu życia poprzez aktywność fizyczną. Ostatnim punktem programu było wieczorne spotkanie z książką w szkolnej bibliotece, które pozwoliło jego uczestnikom przenieść się w czarujący świat literackiej wyobraźni.

22 marca 2019 r.  naszą szkołę odwiedziły pięciolatki z przedszkola „Przygoda”.

To wielka duma i ogromny sukces, którym możemy się pochwalić po raz pierwszy w historii szkoły, zarówno Szkoły Podstawowej nr 9, jak i byłego Gimnazjum nr 1. Nasza absolwentka , uczennica klasy III B   Martyna Piekut została nominowana do Wejherowskiej Gali Sportu za rok 2018.  Najlepszy Sportowiec Sportu Szkolnego 2018.

Kolejnym sukcesem sportowym to zwycięstwo naszej drużyny  w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Piłce Nożnej Dziewcząt . Natomiast w piłce nożnej chłopców zajęliśmy miejsce II.      

W ramach lekcji historii 25 marca 2019 r. uczniowie z klasy VI e brali udział w grze miejskiej „Śladami ofiar Piaśnicy w Wejherowie” przygotowanej przez pracownika z Oddziału IPN w Gdańsku.Podczas zajęć uczniowie wykonywali na terenie miasta Wejherowa różne zadania, np. według wskazówek musieli odnaleźć grób, na którym znajdował się cytat Adama Mickiewicza.  W odnajdywaniu miejsc z karty poleceń korzystali z planu miasta.

Uczniowie klasy Ia i IIc wraz z wychowawczyniami udali się na zaproszenie do Powiatowego Zespołu Szkół Policealnych im. Zdzisława Kieturakisa w Wejherowie na VI Powiatowy Dzień Promocji Zdrowego Stylu Życia. To impreza o charakterze cyklicznym połączona z dniem otwartym szkoły. Zajęcia prowadzone były w formie warsztatowej.

W kwietniu uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników, a miłą niespodzianką dla pierwszaków było szukanie na terenie szkoły upominków od Zajączka.

I Powiatowy Konkurs Piosenki Filmowej i Musicalowej, który odbył się trzeciego kwietnia przyniósł nam: I miejsce kat. solista – Jakub Trzeciak, I miejsce – kat. zespół wokalny – Awokado.

3 kwietnia 2019 r. podczas Igrzysk Dzieci w Piłce Nożnej Dziewcząt  zdobyliśmy Mistrzostwo Wejherowa w Piłce Nożnej.

W ramach VI Młodzieżowego Sejmiku Ekologicznego, którego głównym organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Bolszewie,  odbył się Konkurs Wiedzy Ekologicznej adresowany do uczniów klas siódmych  i ósmych szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych. Głównym celem konkursu było, między innymi, kształtowanie postawy szacunku wobec przyrody ożywionej  i nieożywionej,  rozbudzanie świadomości ekologicznej i promowanie proekologicznych zachowań .Naszą szkołę reprezentowało dziesięcioro uczniów. Nasza uczennica wywalczyła drugie miejsce uzyskując tytuł laureata.

Uczeń klasy III a Wiktor Zantowicz został w tym roku szkolnym podwójnym laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z chemii i fizyki. Podczas uroczystości   wręczenia nagród laureatom XIV Megaolimpiady Wiedzy organizowanej przez Liceum Lingwista w Gdańsku pod patronatem  Pomorskiego  Kuratorium  Oświaty oraz  „Gazety  Wyborczej”. Uczeń Wiktor Zantowicz uzyskał tytuł laureata z chemii.

W kwietniu większość nauczycieli naszej szkoły przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej w formie strajku. Pani dyrektor Olga Tomaszewska poinformowała rodziców, że zajęcia w szkole będą mieć głównie charakter opiekuńczo-wychowawczy. Żaden z uczniów naszej szkoły nie pozostał bez opieki.

W związku z odwołaniem zajęć lekcyjnych i niemożnością przeprowadzania prób, nie odbyły się niektóre zaplanowane apele.

Pomimo strajku, dzięki dobrej organizacji przez dyrekcję szkoły, egzaminy dla uczniów klas trzecich gimnazjum i ósmych odbyły się zgodnie z planem. Przebiegły sprawnie i bez zakłóceń.

W dniach 26-27 kwietnia 2019 r. odbył się w naszym mieście XXV Ogólnopolski Festiwal Pieśni o Morzu. Celem festiwalu jest upowszechnienie wartościowych artystycznie i ideowo utworów o tematyce marynistycznej i kaszubskiej. Wydarzenie o charakterze konkursowym umożliwia prezentację amatorskiego ruchu artystycznego. Chóry oceniane były w pięciu kategoriach.  Nasz chór pod kierunkiem Aleksandry Janus zdobył Złoty Dyplom.

7 maja  2019 r. uczniowie naszej szkoły spotkali się w szkolnej auli na uroczystym apelu, podczas którego przeżyli krótką, ale wzruszającą lekcję historii. Oprócz przypomnienia okoliczności uchwalenia konstytucji wysłuchali najpiękniejszych wierszy i utworów muzycznych poświęconych ojczyźnie i szeroko pojętemu patriotyzmowi.

Wspaniałym sukcesem reprezentacji naszej szkoły zakończyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w Piłce Nożnej Dziewcząt. Turniej. Nasza drużyna będzie reprezentowała powiat wejherowski w półfinałach wojewódzkich.

W Szkole Podstawowej nr 4 w Redzie po raz dziewiąty  odbył się Powiatowy Konkurs  Wiedzy o Unii Europejskiej pod patronatem europosła Jarosława Wałęsy. Czwórka uczniów z klas gimnazjalnych naszej szkoły zakwalifikowała się do etapu powiatowego. Podczas konkursu zmierzyli się oni z zagadnieniami dotyczącymi struktury, historii i zadań UE a także ze specyfiką poszczególnych państw Europy.

Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie zorganizowało w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie Miejskie Eliminacje 48 Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „RODNÔ MÒWA” . Celem konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury, tradycji i folkloru kaszubskiego oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Zofia Żmich kategoria I-III – I miejsce i zakwalifikowała się do eliminacji powiatowych.

10 maja 2019 r. uczniowie klas gimnazjalnych i VII – VIII rywalizowali w zawodach z Lekkiej Atletyki. Szeroki wachlarz konkurencji pozwolił wszystkim uczestnikom wystartować w kilku jednocześnie.  Dzięki dobrej postawie nasi zawodnicy zajęli kilka czołowych miejsc, które pozwalają reprezentować miasto Wejherowo w zawodach powiatowych.

W Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Wejherowie odbyły się Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża na etapie rejonowym. Udział wzięło 11 szkół w kategorii szkół podstawowych  i ponadpodstawowych. Nasz Zespół Szkolnego Koła PCK SP nr 9 w Wejherowie zajął 3 miejsce w kategorii szkół podstawowych.

Powiatowy Zespół Placówek Oświatowych w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zorganizował 48 Powiatowy Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej „RODNÔ MÒWA”. Naszą szkołę reprezentowała Zofia Żmich, która zajęła drugie miejsce w powiecie.

W maju odbył się I Powiatowy Konkurs Młodzi Przedsiębiorcy. Celem konkursu było wprowadzenie w świat codziennych finansów tak, aby w przyszłości stać się świadomym uczestnikiem rynku, wzbogacenie wiedzy na temat dziedzictwa ekonomicznego i historii pieniądza  w kontekście obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę oraz   praktyczne zastosowanie matematyki w życiu codziennym . Uczniowie naszej szkoły   wywalczyli I  miejsce zespołowo .  W rozgrywkach indywidualnych  II miejsce .

27 maja  2019 r. w Cewicach odbył się półfinał wojewódzki w Piłce Nożnej Dziewcząt ur. w 2006r. i młodszych. Nasze reprezentantki spisały się bardzo dobrze zajmując ostatecznie II miejsce.

Po uzyskaniu kwalifikacji w zawodach powiatowych nasi dwaj uczniowie klas III gimnazjalnych  reprezentowali powiat wejherowski w zmaganiach najlepszych lekkoatletów województwa pomorskiego.  Zdobyli medale brązowy i srebrny.

Rozgrywkami w Pucku zakończyliśmy sezon zmagań sportowych w roku szkolnym 2018/2019. Nasze drużyny siatkarskie rywalizowały w zawodach powiatowych, w siatkówce plażowej.  Nasze dwie drużyny zajęły miejsca tuż za podium.

30 maja 2019 r. odbył się ostatni etap Miejskiego Konkursu  Matematycznego klas ósmych. Do tego etapu przystąpiło dwudziestu czterech uczniów z  wejherowskich szkół. Pierwsza część obejmowała zadania w formie pisemnej i wyłoniła trójkę najlepszych matematyków, którzy w kolejnej części konkursu walczyli o miejsce na podium.

Kolejny już raz, dzięki zaangażowaniu grona pedagogicznego, pracowników szkoły, rodziców, sponsorów i uczniów – wolontariuszy, odbył się w naszej szkole Festyn Rodzinny. Przed wakacjami przypomniano zasady bezpieczeństwa, śpiewano, tańczono, grillowano, uczono się i bawiono. Chociaż pogoda była kapryśna, to atmosfera panująca podczas festynu wynagrodziła uczestnikom wszystkie niedogodności.

Tradycyjnie uczniowie klas kończący szkołę podstawową, w tym roku po raz pierwszy od 19 lat to uczniowie klas VIII zorganizowali wraz z wychowawcami „Dzień Rodzica”, który był dowodem wdzięczności za opiekę, miłość i trud wychowawczy ora okazja by podziękować rodzicom za współprace ze szkołą.

Kolejny już raz odbył się w naszej szkole konkurs talentów – każdy mógł zaprezentować swoją pasję; tańczono, śpiewano, grano, malowano.

Nasze uczennice  wzięły udział w Wojewódzkim Konkursie „Sokrates”. Amelia Klamann zdobyła III miejsce w Konkursie Literackim.

Zespół wokalny Awokado zdobył II miejsce w Przeglądzie wokalnym. Natomiast chłopcy zajęli III miejsce, oraz dwa wyróżnienia w kategorii soliści, a chór szkolny zdobył I miejsce na konkursie chóralnym „Pomerania Cantat” w Koszalinie.

Po raz kolejny  uczniowie klas trzecich spotkali się na boisku naszej szkoły , aby rozegrać turniej piłki nożnej. Zawodnikom towarzyszył doping rodziców, nauczycieli oraz kolegów i koleżanek. Po sportowej walce wyłoniono zwycięzców. Pierwsze miejsce wywalczyła klasa 3b, drugie miejsce 3a, a trzecie klasa 3c.

Dzień Dziecka jak co roku świętowali uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami. Były wyjścia na lody, do kina oraz wycieczki.

Przez cały rok szkolny odbywały się zajęcia terenowe z geografii oraz zajęcia przyrodnicze dla klas I-III organizowane przez WZNK.

11 i 14 czerwca 2019 r. odbyły się apele pod hasłem Bezpieczne wakacje. Przypomniano o zasadach bezpieczeństwa, podsumowano wyniki w nauce, konkursach i zachowaniu.

Rok szkolny 2018/2019 był wyjątkowy, ponieważ po raz ostatni pożegnaliśmy uczniów klas gimnazjalnych, a po raz pierwszy uczniów klas ósmych. Najlepsi uczniowie zostali wyróżnieni odznaką „Złotej tarczy”, wyłoniono „Najlepszego absolwenta” oraz ucznia z najlepszą frekwencją. Po części artystycznej,  pani Dyrektor przypomniała o zasadach bezpieczeństwa. Uczniowie otrzymali świadectwa i udali się na zasłużony odpoczynek.