z życia biblioteki 2021/2022

Na tropie zagadek – popołudniowo-wieczorne spotkanie  z książką

Środowy wieczór  (13 X 2021 r.)  w bibliotece szkolnej upłynął pod hasłem detektywistycznych zagadek. Tego dnia na miłośników łamigłówek czekały tajemnice, szarady i rebusy. Spotkanie rozpoczęło się od podziału uczestników na dwie grupy. Każda z nich musiała  odnaleźć  8 kopert z  zadaniami ukrytymi na terenie szkoły. Kolejnym etapem było rozwiązywanie odnalezionych zagadek,  rebusów i zaszyfrowanych informacji, które zaprowadziły uczestników spotkania do auli, gdzie czekały na nich słodkie niespodzianki, ciepła herbata  i zestawy detektywistycznych zagadek.  Po drodze była również wizyta w zakamarkach biblioteki, możliwość przejrzenia jej zasobów  i wypożyczenia przygotowanych przez bibliotekarza propozycji detektywistyczno-kryminalnych. Należy podkreślić, że uczestnicy zajęć świetnie poradzili sobie z różnorodnymi zadaniami wykorzystując swoje umiejętności , szkolną wiedzę i tę, która wynika z ich osobistych zainteresowań. Spotkanie zakończyło się wspólnym oglądaniem filmu pt. Enola Holmes opartego na powieści amerykańskiej autorki Nancy Springer. Otuleni ciepłymi kocami  przyniesionymi z domu młodzi agenci, wywiadowcy i badacze delektowali się  wartką akcją i niezwykłymi poczynaniami  młodszej siostry słynnego detektywa Sherlocka Holmesa.

 

Czytam w bibliotece – zakończenie projektu

W czwartek 30 września 2021 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie odbyło się zakończenie projektu Czytam  w bibliotece, którego owocem jest mobilna gra miejska zatytułowana Sekrety biblioteki., a jej twórcami jest grupa uczniów naszej szkoły, która od kwietnia 2021 roku przygotowywała grę pod kierunkiem nauczycieli i pracowników MBP.

Podczas spotkania uczestnicy projektu i goście obejrzeli krótki film przypominający etapy realizacji projektu. Pani  Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, dyrektor biblioteki ,  podziękowała uczniom i nauczycielom za udział w tworzeniu gry zachęcając jednocześnie do korzystania z biblioteki, a pan Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta miasta, wręczył wicedyrektor Annie Wróblewskiej pamiątkowy dyplom. Dyplomy i upominki odebrali również uczestnicy projektu.   Pracownicy biblioteki, jak i przedstawiciele naszej szkoły zgodnie stwierdzili, że projekt był ciekawy, pozwolił uczniom zaprezentować swoje talenty i wzbogacił ich wiedzę oraz umiejętności literackie, fotograficzne i informatyczne.

Festiwal Fantasy

W piątek 17 września 2021 r.  w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie  odbył się Festiwal Fantasy – gatunku literackiego, który cieszy się wielką popularnością i ma rzeszę wiernych czytelników. W ramach festiwalu uczniowie klasy 8A, 8D i 8I wzięli udział w spotkaniach z Pawłem Kopijerem, Mateuszem Rogalskim i Mariuszem Szczerbaniewiczem ((pseud. Mariusz Roqfort ) – autorami powieści fantasy i powieści awanturniczych. Goście festiwalu  opowiedzieli o swoich literackich fascynacjach i drodze do wydania własnej książki. Spotkanie było również próbą ukazania fantasy nie tylko literaturze, ale też w filmie,  plastyce, teatrze, muzyce, grach i różnych innych przejawach aktywności artystycznej.

SEKRETY BIBLIOTEKI

W piątek 10 września  2021 r. odbyła się premiera mobilnej gry miejskiej pt. Sekrety biblioteki. Twórcami gry są uczniowie naszej szkoły,  którzy w ubiegłym roku szkolnym przystąpili do tego projektu.  Przypomnijmy, że w trakcie realizacji zadań uczestnicy zapoznali się z teorią kreowania fabuły oraz bohatera, wzięli udział w warsztatach fotograficznych i zajęciach informatycznych  doskonalących umiejętności tworzenia gry w aplikacji mobilnej, które zostały zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie. W miniony piątek twórcy gry razem z jej uczestnikami  wzięli udział w zabawie w jako obserwatorzy pokonując trasę z zaznaczonymi na niej zadaniami. Zakończenie gry odbyło się za Placu Jakuba Wejhera,  gdzie na uczestników czekał wiceprezydent p. Arkadiusz Kraszkiewicz oraz dyrektor i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zarówno uczestnicy gry, jak i jej twórcy stwierdzili, że zabawa była ciekawa, zwłaszcza, że przy okazji spaceru można było poznać lub przypomnieć sobie lokalną historię. Warto przypomnieć, że organizator mobilnej gry, czyli Miejska Biblioteka Publiczna w tym roku świętuje 75 rocznicę swojej  działalności w Wejherowie.