z życia biblioteki 2021/2022

Tydzień bibliotek

Od 8 do 15 maja 2022r. obchodzimy Tydzień Bibliotek, w tym roku pod hasłem  Biblioteka –
– świat w
jednym miejscu”. Akcja ma na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji i zainteresowania wszystkich literaturą.

Na apelu z tej okazji uczniowie  klasy Vd pod kierunkiem pani Beaty Fokcińskiej i pani Aleksandry Kosmali przedstawili inscenizację Sąd nad książką. Swoimi umiejętnościami aktorskimi wykazały się również uczennice klasy I d.

Po długiej i burzliwej rozprawie – przesłuchaniu świadków obrony i oskarżenia – sędzia ogłosił:

–  książka jest bardzo ważnym elementem naszego życia;

– książka może współistnieć z innymi środkami przekazu, wspierając je i uzupełniając;

–  z czytania nie wolno zrezygnować!

Konkurs czytelniczy pt. „Kampania wyborcza”

W środę 11 maja 2022 r. odbył się finał szkolnego konkursu czytelniczego pt. „Kampania wyborcza”. Do konkursu zaproszone zostały klasy ósme. Zadanie polegało na przygotowaniu plakatu wyborczego dla wylosowanego kandydata.  Kandydatami zostali bohaterowie obowiązkowych lektur szkolnych, którzy na czas konkursu opuścili karty książek i stali się realnymi postaciami ubiegającymi się o urząd Prezydenta RP. Oprócz  plakatu należało przygotować  wystąpienie wyborcze prezentujące kandydata pamiętając o tym, by spełniał on wymogi polskiej ordynacji wyborczej.   Do wspólnej zabawy zostali zaproszeni uczniowie klas siódmych, którym reprezentacje klas ósmych przedstawiły swoich kandydatów i ich programy wyborcze. Potem odbyło się głosowanie. Do nadzoru nad poprawnym przebiegiem głosowania i jego wynikami powołano komisję wyborczą, w skład której weszli przedstawiciele klas siódmych. Niestety, żaden z pretendentów do urzędu prezydenta nie uzyskał wymaganej większości głosów, więc przeprowadzono drugą turę głosowania, w wyniku której okazało się, że społeczność  szkoły zgromadzona w szkolnej auli zdecydowaną większością głosów wybrała Petroniusza, w programie którego znalazły się takie postulaty, jak, między innymi, ochrona środowiska, służba zdrowia dostępna dla wszystkich i krótszy czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, dodatkowa przerwa wiosenna dla uczniów i zmiana podstawy programowej, bezpłatny i ogólnodostępny Internet w miejscach publicznych, bezpieczeństwo czy też rozwój gospodarczy. Autorami kampanii wyborczej tego kandydata byli uczniowie klasy 8i.

Konkurs był okazją do powtórki materiału z zakresu lektur obowiązkowych i wiadomości z WOS. Ponadto można było zaprezentować swoje zdolności artystyczne, informatyczne oraz te z zakresu sztuki wystąpień publicznych. Zarówno po pierwszej, jak i drugiej turze głosowania, w trakcie liczenia głosów,  widownia wzięła udział w konkursie językowym sprawdzającym znajomość  związków frazeologicznych.

Konkurs przygotowała pani Sabina Podolska – bibliotekarz szkolny.

Bilet do biblioteki dla klas II – III

Z okazji powrotu do nauki stacjonarnej biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas II i III do udziału w akcji czytelniczej „Bilet powrotny do biblioteki”. Akcja jest formą zabawy, do której zapraszamy także rodziców. Chętni uczniowie otrzymują bilety powrotne do biblioteki, na których znajdują się ikonki ilustrujące kategorie książek oraz legenda. Bilet działa jak kupon rabatowy w sieciówkach. Podczas każdej wizyty w bibliotece uczeń wybiera sobie książkę z danej kategorii. Po oddaniu nauczyciel-bibliotekarz kasuje odpowiednią ikonkę. Po skasowaniu całego biletu uczeń otrzymuje dyplom lub nagrodę. Akcja zakończy się w kwietniu tego roku.

 

Rozstrzygnięcie konkursu czytelniczego „Cała prawda o czytaniu”

Bardzo dziękujemy za wszystkie prace dostarczone do biblioteki. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:

I miejsce Agata Malinowska kl.6a (wiersz „Przygoda z książką”)

II miejsce Igor Bittner kl.4e (wiersz „Kiedy smutno Ci i źle”)

III miejsce Sebastian Brodzisz kl.5a    (wiersz „Cała prawda o czytaniu książek”)

Wyróżnienia:

  1. Amelia Gierszewska kl.4e (wiersz „Uczniu miły”)
  2. Barbara Formella kl.5c (wiersz „Smuteczek bez książeczek”)

   Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Beata Fokcińska, Aleksandra Kosmala

Na tropie zagadek – popołudniowo-wieczorne spotkanie  z książką

Środowy wieczór  (13 X 2021 r.)  w bibliotece szkolnej upłynął pod hasłem detektywistycznych zagadek. Tego dnia na miłośników łamigłówek czekały tajemnice, szarady i rebusy. Spotkanie rozpoczęło się od podziału uczestników na dwie grupy. Każda z nich musiała  odnaleźć  8 kopert z  zadaniami ukrytymi na terenie szkoły. Kolejnym etapem było rozwiązywanie odnalezionych zagadek,  rebusów i zaszyfrowanych informacji, które zaprowadziły uczestników spotkania do auli, gdzie czekały na nich słodkie niespodzianki, ciepła herbata  i zestawy detektywistycznych zagadek.  Po drodze była również wizyta w zakamarkach biblioteki, możliwość przejrzenia jej zasobów  i wypożyczenia przygotowanych przez bibliotekarza propozycji detektywistyczno-kryminalnych. Należy podkreślić, że uczestnicy zajęć świetnie poradzili sobie z różnorodnymi zadaniami wykorzystując swoje umiejętności , szkolną wiedzę i tę, która wynika z ich osobistych zainteresowań. Spotkanie zakończyło się wspólnym oglądaniem filmu pt. Enola Holmes opartego na powieści amerykańskiej autorki Nancy Springer. Otuleni ciepłymi kocami  przyniesionymi z domu młodzi agenci, wywiadowcy i badacze delektowali się  wartką akcją i niezwykłymi poczynaniami  młodszej siostry słynnego detektywa Sherlocka Holmesa.

 

Czytam w bibliotece – zakończenie projektu

W czwartek 30 września 2021 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie odbyło się zakończenie projektu Czytam  w bibliotece, którego owocem jest mobilna gra miejska zatytułowana Sekrety biblioteki., a jej twórcami jest grupa uczniów naszej szkoły, która od kwietnia 2021 roku przygotowywała grę pod kierunkiem nauczycieli i pracowników MBP.

Podczas spotkania uczestnicy projektu i goście obejrzeli krótki film przypominający etapy realizacji projektu. Pani  Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, dyrektor biblioteki ,  podziękowała uczniom i nauczycielom za udział w tworzeniu gry zachęcając jednocześnie do korzystania z biblioteki, a pan Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta miasta, wręczył wicedyrektor Annie Wróblewskiej pamiątkowy dyplom. Dyplomy i upominki odebrali również uczestnicy projektu.   Pracownicy biblioteki, jak i przedstawiciele naszej szkoły zgodnie stwierdzili, że projekt był ciekawy, pozwolił uczniom zaprezentować swoje talenty i wzbogacił ich wiedzę oraz umiejętności literackie, fotograficzne i informatyczne.

Festiwal Fantasy

W piątek 17 września 2021 r.  w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie  odbył się Festiwal Fantasy – gatunku literackiego, który cieszy się wielką popularnością i ma rzeszę wiernych czytelników. W ramach festiwalu uczniowie klasy 8A, 8D i 8I wzięli udział w spotkaniach z Pawłem Kopijerem, Mateuszem Rogalskim i Mariuszem Szczerbaniewiczem ((pseud. Mariusz Roqfort ) – autorami powieści fantasy i powieści awanturniczych. Goście festiwalu  opowiedzieli o swoich literackich fascynacjach i drodze do wydania własnej książki. Spotkanie było również próbą ukazania fantasy nie tylko literaturze, ale też w filmie,  plastyce, teatrze, muzyce, grach i różnych innych przejawach aktywności artystycznej.

SEKRETY BIBLIOTEKI

W piątek 10 września  2021 r. odbyła się premiera mobilnej gry miejskiej pt. Sekrety biblioteki. Twórcami gry są uczniowie naszej szkoły,  którzy w ubiegłym roku szkolnym przystąpili do tego projektu.  Przypomnijmy, że w trakcie realizacji zadań uczestnicy zapoznali się z teorią kreowania fabuły oraz bohatera, wzięli udział w warsztatach fotograficznych i zajęciach informatycznych  doskonalących umiejętności tworzenia gry w aplikacji mobilnej, które zostały zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie. W miniony piątek twórcy gry razem z jej uczestnikami  wzięli udział w zabawie w jako obserwatorzy pokonując trasę z zaznaczonymi na niej zadaniami. Zakończenie gry odbyło się za Placu Jakuba Wejhera,  gdzie na uczestników czekał wiceprezydent p. Arkadiusz Kraszkiewicz oraz dyrektor i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zarówno uczestnicy gry, jak i jej twórcy stwierdzili, że zabawa była ciekawa, zwłaszcza, że przy okazji spaceru można było poznać lub przypomnieć sobie lokalną historię. Warto przypomnieć, że organizator mobilnej gry, czyli Miejska Biblioteka Publiczna w tym roku świętuje 75 rocznicę swojej  działalności w Wejherowie.