język kaszubski 2019/2020

„Kaszubski Mecz” 14 lutego 2020 r. w ERGO ARENIE!

Uczniowie języka kaszubskiego i chór szkolny na Meczu Kaszubskim.

14 lutego 2020 roku już po raz piąty w ERGO ARENIE zagościł „Kaszubski Mecz”. Inicjatywa organizowana jest przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Stowarzyszenie Trefl Pomorze oraz kluby spod znaku Trefla. Od rozgrywek 2015/2016 raz w sezonie ERGO ARENA wypełnia się około siedmioma tysiącami uczniów uczących się języka kaszubskiego, którzy do hali na granicy Gdańska i Sopotu przyjechali w ramach finału konkursu plastycznego „Aktywne Kaszuby”. W tym roku tematyką konkursu była „Historia powrotu Pomorza do Polski”, bowiem właśnie w lutym 2020 roku, a dokładnie 10 lutego, przypadało 100-lecie zaślubin Polski z morzem i kontynuowane są obchody odzyskania przez Polskę Niepodległości.  Uczniowie w swoich pracach plastycznych  nawiązywali do obrazu Kossaka „Zaślubiny Polski z morzem”, upamiętniającego czyn generała Józefa Hallera. W ERGO ARENIE 14 lutego pojawiły się więc nie tylko żółto-czarne kaszubskie elementy, ale także biało-czerwone, m.in. 7-tysięczna kartoniada Niepodległej.

Samo wydarzenie to sportowe przeżycie dla kaszubskich uczniów, ale też świetna lekcja lokalnej kultury dla kibiców Trefla. Obok boiska można było zapoznać się z kaszubskim rękodziełem, czy nauczyć się kaszubskiego alfabetu, a  odbicia piłki raz-dwa-trzy liczono po kaszubsku. Wydarzenie uświetniły także m.in. występy lokalnych chórów. Jest to jedyne takie wydarzenie na Pomorzu, łączące sport na najwyższym poziomie z promowaniem regionu, w którym uczestniczy każdorazowo blisko 10 tys. kibiców.

Byliśmy tam i uczestniczyliśmy w fantastycznym wydarzeniu sportowym i kulturalnym.

XV  Pomorski Konkurs Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej. Wielki sukces naszych uczniów!

Dnia 10 stycznia 2020 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XV  Pomorskim Konkursie Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej organizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szemudzie oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Celem konkursu jest:  promocja talentów dzieci i młodzieży, ukazywanie piękna i wartości kultury kaszubskiej,  wzbudzenie zainteresowania uczniów kaszubską pieśnią bożonarodzeniową oraz popularyzowanie nowych utworów kaszubskich.

W tym roku swoje talenty zaprezentowało łącznie 236 uczestników , w tym 37 solistów i 23 zespoły ze szkół z całych Kaszub.

Wykonawcy zmierzyli się w pięciu kategoriach: dzieci w wieku przedszkolnym oraz grupy ,,O”, klas I – III, IV – VI, VII – VIII oraz uczniowie szkół średnich. Uczestnicy wykonywali dwie pieśni. Jedną pieśń śpiewali a ´cappella, natomiast drugą z podkładem muzycznym. Artystów oceniało jury w składzie : dr Tomasz Fopke, dr hab. Witosława Frankowska, ks. dr hab. Robert Kaczorowski, Aleksandra Perz radna gminy Szemud oraz Jerzy Stachurski kompozytor, poeta, dziennikarz, pedagog.  Naszych uczniów przygotowały panie: Aleksandra Janus i  Halina Groth.

Wyniki konkursu:

Kategoria: klasy I-III SP
Soliści:
Iga Żuchlińska – I MIEJSCE

Zespoły:
Zespół „Kaszëbsczé Krôsniãta – I MIEJSCE

Kategoria: klasy IV-VI SP
Soliści:
Krzysztof Kołodziej – II MIEJSCE

Zespoły:
Zespół „Kaszëbsczé Gwiôzdë” – I MIEJSCE

Kategoria: klasy VII i VIII SP
Zespoły:
Zespół wokalny – I MIEJSCE

Grand Prix czyli Puchar Prezesa Rady Chórów Kaszubskich na XV  Pomorskim Konkursie Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej otrzymały zespoły wokalne  z naszej „Dziewiątki”.

GRATULUJEMY!!!

 

Sukces uczniów z języka kaszubskiego klasa V A

Miejski Konkurs Wiedzy o Janie Trepczyku.

Dnia 11 grudnia 2019 roku w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbył się Miejski Konkurs Wiedzy o Janie Trepczyku w związku z trwającym ROKIEM JANA TREPCZYKA.

Organizatorami konkursu było Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko -Pomorskiej w Wejherowie.  Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Pola Gołąbek, Nadia Pranga,  Aleksandra Kudyn i Krzysztof Kołodziej z klasy V A.

W finale rywalizacja była zacięta, co w sumie przyniosło naszej drużynie zaszczytne II miejsce. Uczniowie otrzymali dyplom oraz nagrody rzeczowe w postaci książek napisanych przez Tomasza Fopke – dyrektora Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Serdecznie gratulujemy!

Język kaszubski klasa V A 23.10.2019 r.

Jak można uczyć się języka kaszubskiego? Na wiele sposobów – jeden z nich to kulinarny. Tak właśnie zrobili uczniowie języka kaszubskiego z klasy V A, którzy samodzielnie przygotowali kaszubską sałatkę jarzynową.

Poczciwa sałatka widnieje na kartach każdej szanującej się książki kucharskiej traktującej o kuchni kaszubskiej.

Danie to było i jest do tej pory bardzo lubiane przez Kaszubów z kilku prostych powodów. Otóż produkty potrzebne do jego wykonania były i są ogólnie i powszechnie dostępne w kaszubskim gospodarstwie.

Uczniowie z zaangażowaniem kroili jarzyny w kostkę, aby potem wymieszać je z jajkiem i majonezem, a przy tym powtarzali nazwy produktów w języku kaszubskim.

Sałatka była doskonała. PYSZNOŚCI!!!

Klasa V A  Wycieczka do Ratusza w Wejherowie.

Dnia 4 września 2019 r. uczniowie języka kaszubskiego z klasy Va  wybrali się do Ratusza w Wejherowie.

Budynek Ratusza jest architektoniczną chlubą Wejherowa. Przed budynkiem stoi pomnik Jakuba Wejhera, który założył miasto w 1650 roku. Wtedy też powstał pierwowzór obecnego Ratusza. Dzisiejsza budowla została wykonana w 1908 roku. Wewnątrz  znajduje się Sala Tradycji i Historii Wejherowa. Jest ona wypełniona przedmiotami związanymi z historią i kulturą miasta. Można tam odnaleźć m.in. drzewo genealogiczne Wejherów, dokumenty z podpisem Jana Kazimierza, Kaszubski alfabet, kaszubskie instrumenty muzyczne i wiele innych skarbów.

Sala Historyczna przygotowana została w hołdzie Teodorowi Bolduanowi – burmistrzowi Wejherowa oraz przedsiębiorcom, rzemieślnikom i organizacjom społecznym, które przyczyniły się do rozkwitu miasta Wejherowa w okresie międzywojennym. Jest to bogata ekspozycja, a klimat epoki został podkreślony efektami multimedialnymi.

W Sali Historycznej można obejrzeć m.in. multimedialny gabinet Teodora Bolduana, burmistrza Wejherowa w latach 1934-39, warsztat stolarski, Bank Polski z zabytkową już kasą pancerną, zakład zegarmistrzowski, zakład fryzjerski „Rococo”, który powstał w Wejherowie w 1927 r., a jego właścicielem był Jakub Hildebrandt. Jest także odtworzona kawiarnia, która mieściła się przy ul. Lęborskiej.

Oryginalne pamiątki, zdjęcia, wyposażenie zakładów usługowych, które przekazali darczyńcy – mieszkańcy Wejherowa, wprowadzają odwiedzających wejherowski Ratusz w klimat lat 30-tych.

Na pamiątkę uczniowie otrzymali upominki od UM w Wejherowie. Wycieczka zakończyła  się pysznymi lodami w cukierni Wenta.