Edukacja wczesnoszkolna 2023/2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 

WYJŚCIE  NA  KONCERT

17 czerwca klasa ID wybrała się do Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie na koncert z cyklu ,,Dzwiękopodróże małe i duże”. Mieliśmy okazję wysłuchać piosenek z Akademii Pana Kleksa jak: Zoo, Kaczka Dziwaczka, Psie smutki, Cała naprzód, Dyscyplina, Meluzyna i wielu, wielu innych. W tym dniu byliśmy prawdziwymi melomanami.

„Moja Przygoda z Misiem”

– Zakończenie konkursu i wręczenie nagród dla klas II

Dzisiaj odbyło się oficjalne zakończenie i rozdanie nagród za konkurs Rady Rodziców dla klas II „Moja przygoda z misiem”.

I miejsce

  • klasa II C z Panią Moniką Grajkowską

II miejsce

  • klasa II B z Panią Ewą Aleksandrowicz-Szwarc oraz klasa II E z Panią Aleksandrą Langa

III miejsce

  • klasa II A z Panią Anną Chodak oraz klasa II D z Panią Mirosławą Dzienisz

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz dziękujemy wychowawcom za współpracę i pomoc. Dziękujemy także Pani Wicedyrektor Aleksandrze Klawitter-Pohnke za wsparcie.

Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego

„MÓJ ZAWÓD PRZYSZŁOŚCI”

Dnia 14 czerwca odbyło się rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego „MÓJ ZAWÓD PRZYSZŁOŚCI” dla uczniów klas I-III.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w drodze do wymarzonego zawodu przyszłości.

Jolanta Dębska i Monika Grajkowska

APEL

12 czerwca odbył się apel podsumowujące osiągnięcia naszych uczniów.

Klasy I b i I c przygotowały przedstawienie na temat zasad bezpiecznych wakacji, przypominając wszystkim o ważnych regułach bezpieczeństwa na lato.

Podczas apeli pani dyrektor i wicedyrektor wręczyły nagrody uczniom, którzy zajęli wysokie lokaty w konkursach pozaszkolnych. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym za ich ciężką pracę i osiągnięcia oraz życzymy udanych i bezpiecznych wakacji!

SUKCES KLASY II a i II c

Klasy IIa i IIc odniosły ogromny sukces, zdobywając nowoczesny sprzęt dla naszej szkoły! Nasza szkoła znalazła się wśród 10 nagrodzonych szkół podstawowych w całej Polsce w konkursie „Aktywna Stacja Galaxy” organizowanym przez firmę Samsung.

To wielkie wyróżnienie i powód do dumy dla całej naszej społeczności szkolnej. Dzięki wygranej nasza szkoła zostanie wyposażona w najnowsze technologie, takie jak interaktywny flipchart Samsung Fl!p 2 oraz 15 tabletów Tab S9 FE. Te innowacyjne narzędzia z pewnością ułatwią naukę i uczynią ją jeszcze bardziej fascynującą. Sukces ten jest efektem ciężkiej pracy, zaangażowania i współpracy. Udowodniliśmy, że razem możemy osiągnąć naprawdę wiele!

Program „Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci” to inicjatywa Samsunga, której celem jest edukacja dzieci w wieku 7-9 lat oraz ich rodziców i nauczycieli na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. W ramach konkursu „Aktywna Stacja Galaxy” szkoły organizowały dodatkowe aktywności, angażując te trzy grupy. Dziesięć najaktywniejszych szkół zostało nagrodzonych interaktywnym flipchartem Samsung Fl!p 2 oraz 15 tabletami Tab S9 FE. Kryteriami oceny były spójność z celami programu, kreatywność i zaangażowanie.

Szczególne podziękowania za wsparcie przedsięwzięcia kierujemy do Rady Rodziców SP Nr 9 Wejherowo, a w szczególności pani Justynie Fijałkowskiej i pani Liliannie Breen. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali i trzymali za nas kciuki. Gratulacje dla wszystkich zaangażowanych i do zobaczenia na kolejnych wyzwaniach!

Anna Chodak

Monika Grajkowska

https://stacjagalaxy.pl/aktualnosci/stacja-galaxy-w-wejherowie

ZAJĘCIA O OLEJU PALMOWYM

Dnia 5 czerwca 2024 roku, uczniowie klas młodszych uczestniczyli w ciekawych zajęciach o zdrowym odżywianiu oraz o szkodliwym oleju palmowym. Przedstawienie przygotowali uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie pod kierunkiem pani Joanny Kwiatkowskiej.

 

 

WIELKI SUKCES NASZEJ UCZENNICY

Finał Wojewódzki 53. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa” 2024.

W dniach 1 i 2 czerwca 2024 roku w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie odbył się Finał Wojewódzki 53. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa” 2024.

Pierwszego dnia jury w składzie: ks. prałat. prof. dr hab. Jan Perszon – przewodniczący oraz dr Bożena Ugowska, dr Karolina Keler, dr Dariusz Majkowski oraz dr Tomasz Fopke wysłuchało recytacji 46. recytatorów z 10 powiatów z całych Kaszub.

2 czerwca br.  uroczystą galę podsumowującą 53. Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa” rozpoczęła msza święta w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie.

Dalsza część uroczystości odbyła się tradycyjnie w miejscowym Domu Kultury, gdzie dzień wcześniej odbyły się przesłuchania zwycięzców eliminacji powiatowych.

Uroczystą galę wręczania nagród poprowadzili Weronika Ceynowa – aktorka i wokalistka oraz Robert Groth z Radia Gdańsk.

Gośćmi wydarzenia byli przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Podczas finału konkursu powiat wejherowski w kategorii klas I-III reprezentowała Agata Glac z klasy III c. Uczennica podczas konkursu zaprezentowała wiersz Tomasza Fopke pt.: „Plëtë” oraz  prozę Alojzego Nagla pt.: „Zajce i trusë” i zajęła zaszczytne 2 miejsce.

Serdecznie gratulujemy!

Apel z okazji Urodzin Miasta Wejherowa

Dnia 28 maja br. klasy III c i III e przygotowały apel z okazji 381 Urodzin Miasta Wejherowa. Uczniowie w ten sposób uczcili rocznicę powstania naszego miasta. Podczas uroczystości można było usłyszeć piosenkę pt.: „Gdzie tak pięknie szumią drzewa”, krótkie teksty wprowadzające oraz zobaczyć i wysłuchać awatara Jakuba Wejhera, którego przygotowała p. Anna Chodak. Zaproszone klasy były zaskoczone monologiem założyciela naszego miasta i z dużym zaciekawieniem wysłuchały słów skierowanych do nich. Uczniowie nie tylko przypomnieli sobie historię powstania Wejherowa, ale także usłyszeli kilka próśb od awatara Jakuba Wejhera.
Uczniowie godnie uczcili ten wyjątkowy dzień.

WYCIECZKI KLASOWE

Wycieczka do miasta Mikołaja Kopernika klasa III C

Dnia 7 czerwca 2024 roku klasa 3 C odwiedziła miasto Mikołaja Kopernika – Toruń. Program wycieczki był atrakcyjny.  Zaczęliśmy od zwiedzania Starego Miasta.  Przewodnik udzielał nam wielu wskazówek i podpowiedzi , które przydadzą się w czasie gry miejskiej. Rolę planszy do gry stanowiła toruńska starówka. Zadania wymagały logicznego myślenia i orientacji w terenie. W nagrodę otrzymaliśmy pełną torbę toruńskich pierników.

Po grze miejskiej udaliśmy się do Geodium – sali interaktywnej w planetarium. Sala Geodium jest poświęcona Ziemi jako planecie.  Cztery narożniki sali są plastycznymi instalacjami pokazującymi, jak na przestrzeni dziejów zmieniała się nasza planeta. Wśród stanowisk interaktywnych znalazły się min.: pole magnetyczna, trzęsienie Ziemi, konwekcja, efekt Coriolisa, płyty litosferyczne, start rakiety, zorza polarna i wiele innych.

Kolejnym punktem wycieczki był seans w planetarium pt.: „Cudowna podróż”. W trakcie seansu poznaliśmy podstawowe gwiazdozbiory oraz związane z nimi mity greckie. Podróż po Układzie Słonecznym, lądowanie na powierzchni Księżyca i Marsa czy podziwianie z bliska pierścieni Saturna było ekscytujące.

Podczas naszego pobytu w Toruniu mieliśmy okazję odwiedzić Muzeum Historii Partaczy, gdzie w atmosferze aromatycznych przypraw i barwnych opowieści partackiego mistrza wytworzyliśmy swoje ozdobne pierniki. Była to niezwykła podróż w czasie…

Cały nasz pobyt w zabytkowym i pięknym mieście zakończyliśmy na Starym Mieście, gdzie mogliśmy zakupić pamiątki i oczywiście pierniki.

Podróże kształcą! Zgadzamy się z tym w 100 %.   Był to cudowny czas dla naszej braci uczniowskiej!

                     WYCIECZKA KLASY ID i IC

22 maja klasa Id i Ic wyruszyła na wycieczkę do Osady Średniowiecznej w Sławutowie. Mieliśmy okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii. Dowiedzieliśmy się, jak żyli i pracowali nasi przodkowie. Uczestniczyliśmy w warsztatach piekarskich. Samodzielnie przygotowaliśmy podpłomyki, czyli placki słowiańskie. Dużo emocji dostarczyły nam zabawy i konkurencje sportowe oraz pokonanie zawiłego labiryntu.

 

Dnia 24 maja 2024r. klasa II d i klasa IIe zwiedziły średniowieczną osadę w Sławutowie. Klasy brały udział w konkurencjach i grach sportowych pochodzących ze średniowiecznych czasów w grodach warownych. Było przy tym dużo zabawy i śmiechu. Następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach garncarskich oraz same ugniatały ciasto na podpłomyki. Dzieci poznały warunki życia i pracy naszych przodków. Poznały arkana pracy kowala, cieśli oraz tkaczek w dawnych czasach. Wycieczkę zakończyła zabawa w labiryncie . To była udana wycieczka.

Aleksandra Langa

Mirosława Dzienisz

Dnia 23.05.2024, uczniowie klasy 2B odbyli wycieczkę na „Farmę Alexa” w Charbrowie koło Łeby. To pierwszy w Polsce tematyczny rolniczy Park Edukacji i Rozrywki. W parku uczniowie poznali historię, tradycję wsi i rolnictwa Polski, a także kulturę kaszubską.

Ewa Aleksandrowicz-Szwarc

Herbatka z nauczycielami i zaproszonym gościem w II A

Wygląda na to, że herbatki z wychowawcą mają szansę stać się tradycją w klasie 2a. Dzień Herbaty okazał się nie tylko edukacyjnym, ale również integracyjnym wydarzeniem, które przyniosło wiele radości uczniom i nauczycielom. Możliwość poznania różnych rodzajów herbaty, odkrywania nowych smaków oraz wspólne spędzenie czasu w miłej atmosferze sprawiły, że wszyscy czekają na kolejne takie spotkania.

Dzięki pani Ani Chodak i jej mężowi, panu Piotrowi, uczniowie nie tylko poszerzyli swoją wiedzę, ale również nauczyli się doceniać kulturę picia herbaty. Kto wie, może w przyszłości takie spotkania staną się stałym elementem kalendarza klasowego, przynosząc wiele niezapomnianych chwil i cennych doświadczeń.

Kampania #TataTeżCzyta2024 w naszej 9!

W naszej szkole rozpoczęliśmy kampanię #TataTeżCzyta2024, zainicjowaną przez Fundację Powszechnego Czytania oraz wydawnictwo Tatarak. Głównym celem tej akcji jest zachęcenie wszystkich mężczyzn, a szczególnie ojców i opiekunów, do wspólnego czytania dzieciom.

Aktywne zaangażowanie ojców w rozwijanie czytelnictwa dzieci może mieć istotny wpływ na ich rozwój językowy, społeczny i emocjonalny. Dlatego tak ważne jest, aby mężczyźni włączyli się w tę piękną inicjatywę i pokazali, że czytanie to nie tylko domena mam i nauczycielek, ale również ojców.

Naszą akcję zainaugurował Pan Piotr Chodak, mąż Pani Ani Chodak, tata Mai i Kai, który jest autorem książki „Przygoda Poli ze smoczą łodzią”. Nasi uczniowie wysłuchali tej opowieści z ogromnym zainteresowaniem, a na końcu autor podzielił się fascynującymi ciekawostkami o swoich podróżach do Chin. Na zakończenie spotkania Pan Piotr obdarował dzieci zakładkami do książek, które z pewnością będą im towarzyszyć podczas kolejnych literackich przygód.

Serdecznie zapraszamy wszystkich ojców do włączenia się w akcję #TataTeżCzyta2024 i do wspólnego czytania z dziećmi! Dziękujemy Panu Piotrowi za poświęcony czas.

#TataTeżCzyta2024 #FundacjaPowszechnegoCzytania #WydawnictwoTatarak #CzytanieDzieciom #OjciecCzyta #Czytelnictwo #RozwójDziecka #PrzygodaPoliZeSmocząŁodzią #PiotrChodak #CzytanieŁączy #WspólneCzytanie #MinisterstwoEdukacjiNarodowej

WYCIECZKA III C NA UNIWERSYTET GDAŃSKI

Nieznana atrakcja Gdańska – wieloryb, drapieżniki i bursztynowy las na Wydziale Biologii UG

Dnia 17 maja 2024 roku klasa 3 C miała okazję zwiedzić Wydział Biologii na Uniwersytecie Gdańskim. Uczniowie obejrzeli wystawy, z których największe wrażenie robi z pewnością 16-metrowy podwieszony szkielet płetwala zwyczajnego, jedyny taki okaz w Polsce. Oprócz składającego się z około 100 elementów szkieletu, w  szklanej ladzie wyeksponowane były fiszbiny,  czyli szczotkopodobny narząd służący wielorybom jako filtr do odcedzania planktonu od wody. Poza szkieletem płetwala, dzieci zobaczyły z  bliska ekspozycję szkieletów innych ssaków, takich jak żyrafa, nosorożec, hipopotam, żubr, oryks, likaon i słoń.

Uczniowie z zaciekawieniem zapoznali się z kolejną wystawą pt. „Życie w lesie bursztynowym”. Ta stała edukacyjna ekspozycja to świetne źródło informacji o bursztynie, ukazujące jego genezę, historię, piękno i wartości naukowe. Przede wszystkim poznacie tutaj historię powstawania inkluzji w bursztynie – czyli tych skamieniałych bryłek żywicy, w których uwięzione są zwierzęta i rośliny. Na wystawie, w ekspozytorach, dzieci podziwiały 41 inkluzji zwierzęcych, w tym komara, ślimaka, karalucha, wylinkę jaszczurki czy włosy ssaka. W gablotach prezentowane są inkluzje roślinne oraz bryłki surowego i oszlifowanego bursztynu bałtyckiego.

Oprócz wystaw na Wydziale Biologii UG dzieci obserwowały  m.in. pełne kolorowych rybek Akwarium Malawi, Paludarium, czyli połączenie akwarium i terrarium, z unikalnymi gatunkami roślin mięsożernych występujących w górach stołowych Ameryki Południowej, a także „Drzewo rodowe człowieka” ukazujące kolejne etapy ewolucji naszego gatunku.

Jedną z atrakcji wizyty na uniwersytecie były warsztaty z p. dr Wojciechem Glac. Uczniowie po obejrzeniu prezentacji budowy ludzkiego mózgu w formacie 3D wykonali mózgową czapeczkę.

Wycieczkę zakończyła gra terenowa  w  Eko-Parku, parku edukacyjnym znajdującym się na kampusie Uniwersytetu Gdańskiego.

Dziękujemy serdecznie p. dr Wojciechowi Glac za zaproszenie i przygotowanie programu wycieczki.

53.Konkurs Recytatorski Literatury kaszubskiej „Rodnô Mòwa”

Dnia 16.05.2024 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyły się powiatowe eliminacje 53. Konkursu Recytatorskiego Literatury kaszubskiej „Rodnô Mòwa”. Organizatorami eliminacji powiatowych są: Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej oraz Powiat Wejherowski.
Celem konkursu jest poznanie i popularyzacja literatury, tradycji i folkloru regionu oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej.
W kategorii klas I-III  brało udział 14 recytatorów z powiatu wejherowskiego, którzy przeszli eliminacje miejskie i gminne. Uczestnicy prezentowali  dwa utwory: prozę i wiersz w języku kaszubskim.

Jury w składzie: Tatiana Słowi, Dariusz Majkowski i Roman Drzeżdżon podsumowując najmłodsze kategorie zaznaczyli doskonałe przygotowanie uczestników i dobór repertuaru. Podziękowali również za tak liczny udział.

Miło nam poinformować, że powiat wejherowski w kategorii I-III  w Finale Wojewódzkim 53. Konkursu Recytatorskiego Literatury kaszubskiej „Rodnô Mòwa” będzie reprezentować AGATA GLAC z klasy 3 C.

Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w finale, który odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie w dniach  1-2 czerwca 2024 r.

Organizatorami finału wojewódzkiego są: wójt gminy Chmielno, Zrzeszenie Kaszubsko- Pomorskie Zarząd Główny i Oddział Chmielno.

KLASA II A NA „LUŹNYCH LEKCJACH Z NAUKOWCAMI”


W ramach programu ogólnopolskiego „Luźne lekcje z naukowcami”, uczniowie klasy II a mieli ponowną okazję do niezwykle inspirujących zajęć poświęconych dwóm wybitnym postaciom nauki – Albertowi Einsteinowi i Alexandrowi Bellowi. To spotkanie było kolejną okazją do rozwoju młodych umysłów naszej szkoły.

https://youtu.be/ivzAo_Y0wU8

 

OGÓLNOPOLSKI KONKURS STACJA GALAXY

– PODSUMOWANIE PROJEKTU klasy II a i II c

W ramach konkursu „Stacja Galaxy” nasza szkoła wzięła udział w serii edukacyjnych spotkań, które miały na celu nauczenie uczniów bezpiecznego korzystania z internetu. Koleżanki z klasy 4e: Agata, Ania, Lena, i Iza, przygotowane przez nasze nauczycielki Panią Annę Chodak i Panią Monikę Grajkowską, pełniły role mentorek dla młodszych uczniów z klas drugich. Przedstawiały zasady bezpiecznego surfowania w internecie, wykorzystując atrakcyjne materiały edukacyjne, prezentacje multimedialne oraz interaktywne quizy.

Projekt zaangażował nie tylko uczniów i nauczycieli, ale również rodziców, którzy dzięki szkoleniu zorganizowanemu przez „Samsung Stacja Galaxy” zaprojektowali ulotki edukacyjne. Te ulotki, pełne kolorów i łatwe do zrozumienia, były rozdawane przez dzieci podczas przerw, co przyczyniło się do promowania bezpieczeństwa cyfrowego w całej społeczności szkolnej.

Na zakończenie projektu, odbyły się warsztaty z Panią Anną Chodak, dotyczące sztucznej inteligencji i bezpiecznego używania sprzętu elektronicznego, które dodatkowo wzbogaciły wiedzę uczniów. Spotkanie zakończone zostało przez przedstawicielki Rady Rodziców, Panią Liliannę Breen i Panią Justynę Fijałkowską, które przeprowadziły sesję weryfikującą i utrwalającą zdobytą wiedzę oraz wspierały uczniów w tworzeniu plakatów.

W ramach podsumowania projektu, uczniowie otrzymali nagrody od Rady Rodziców – rysiki, za kreatywne i edukacyjne plakaty. Inicjatywa ta nie tylko zwiększyła świadomość młodych osób o bezpieczeństwie w internecie, ale także pokazała siłę współpracy między uczniami, nauczycielami i rodzicami, przekształcając teoretyczną wiedzę w praktyczne działania.

Projekt jest wspierany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Cyfryzacji oraz NASK, co dodatkowo podkreśla jego znaczenie i skuteczność w edukacji cyfrowej. #StacjaGalaxy #BezpiecznaSieć #DobroCyfrowe #Samsung

APEL KONSTYTUCJA 3 MAJA KLASY II C i III A

Uczniowie klas II c i III a przygotowali apel z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja. W trakcie wydarzenia przedstawili scenki historyczne, pokazując znaczenie tego ważnego dokumentu. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za przypomnienie o naszym narodowym dziedzictwie.

WARSZTATY PT.: „MALOWANIE NA SZKLE”,

ZWIEDZANIE KSIĄŻNICY PROF. G.LABUDY

Dnia 24 kwietnia 2024 roku klasa 3 c wybrała się na warsztaty plastyczne do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej oraz do Książnicy prof. Gerarda Labudy.

Malowanie na szkle praktykowane jest od bardzo dawna. Coraz więcej osób docenia unikatowość, jaką niesie za sobą własnoręcznie wykonane dzieło.

Podczas warsztatów dzieci zapoznały się z techniką malowania na szkle specjalnymi farbami. Każdy uczestnik wykonał wyjątkową pracę malarską.

Ta technika malowania jest niezwykle relaksująca, a prace są wyjątkowe i efektem przypominają witraż.

Po zajęciach plastycznych uczniowie zwiedzili Książnicę prof. G.Labudy. Mieli okazję zwiedzić wyjątkową wystawę poświęconą historii naszego regionu – Kaszub. Zaciekawienie i radość uczniów wzbudziła wystawa prac Wojciecha Wesserlinga nazywanego również Panem Wojtkiem od Aniołów. Rzeźby aniołów były niezwykle kolorowe i pięknie wyeksponowane. Kolejną atrakcją była wystawa ceramiki użytkowej wykonanej przez panie: Olę Czoska, Aleksandrę Gończ, Ewę Kapłońską, Iwonę Chodorowską i Anitę Frączak. Artystki zadbały nie tylko o użytkowość, ale również o walory estetyczne.

To był dzień pełen wrażeń i nowych doświadczeń.

DZIEŃ ZIEMI

W ramach organizowanych obchodów Dnia Ziemi wszystkie klasy I-III wzięły udział w akcji sprzątania terenu wokół szkoły. Ponadto od początku roku szkolnego, uczniowie klas I-III brali udział w quizie ekologicznym, którego podsumowanie nastąpiło 22.04.2024 roku na uroczystym apelu z okazji Dnia Ziemi. W trakcie apelu, któremu towarzyszył program artystyczny, zwycięzcy quizu otrzymali z rąk Pani Dyrektor dyplomy i nagrody książkowe. Apel został przygotowany przez klasę IIB i IIE.

WYCIECZKA II C i II E

Dnia 11 kwietnia klasy 2C i 2E wzięły udział w wycieczce do EduFan w Redzie. Główną atrakcją wyjazdu były warsztaty kryminalistyczne, w czasie których uczniowie musieli rozwiązać zagadkę tajemniczego przestępstwa wcielając się w rolę detektywów. Przy okazji dowiedzieliśmy się co skrywa nasze DNA, oraz nauczyliśmy się pobierać samodzielnie odciski palców. Wspaniałą zabawę zakończyła beztroska integracja na sali zabaw.

II MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIEŚNI MARYNISTYCZNEJ W WEJHEROWIE

W dniu 9 kwietnia 2024 r.  odbył się II Międzyszkolny Konkurs Pieśni Marynistycznej w Filharmonii Kaszubskiej pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta jako wydarzenie towarzyszące XXVI edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu.

Jury  oceniło występy uczniów bardzo wysoko podkreślając różnorodność repertuaru i doskonałe przygotowanie.

Naszą szkołę w kategorii SOLIŚCI 1-3 reprezentowała uczennica klasy III c Agata Glac, która podczas konkursu zaprezentowała szantę pt.:”Sztorm” i zajęła I miejsce.

Gratulujemy!

FINAŁ XXII POMORSKIEGO FESTIWALU PIOSENKI KASZUBSKIEJ „KASZËBSCZÉ SPIÉWË”

„Muzyka – to początek i koniec wszelkiej mowy”.

Dnia 19 kwietnia 2024 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Luzinie odbył się Finał XXII Pomorskiego Festiwalu Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé Spiéwë”. Tegoroczny finał zgromadził ponad 180 uczestników z Pomorza. XXII Pomorski Festiwal Piosenki Kaszubskiej w Luzinie Honorowym Patronatem objęli: Pomorski Kurator Oświaty Grzegorz Kryger, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Przewodniczący Kaszubskiego Koła Parlamentarnego Senator Kazimierz Kleina. Zwycięzcy wszystkich kategorii otrzymali pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody.

Jury w składzie: Tomasz Fopke, Piotr Jędrzejczak i Mieczysław Bistroń podsumowując najmłodsze kategorie podkreślili doskonały dobór repertuaru i znakomite przygotowanie uczestników pod względem językowym i muzycznym.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie uczęszczający na język kaszubski. W kategorii klas I-III solista Agata Glac zajęła III miejsce, a w kategorii zespół uczniowie : Martyna Blok. Jan Górniak, Leon Kierznikowicz, Barbara Mejna, Oliwia Strzyżewska, Szymon Żełudkowski zajęli II miejsce.

Serdecznie gratulujemy!

WARSZTATY EDUKACYJNE Z PSEM

Dnia 15 kwietnia, klasy integracyjne I a i II a uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych z psem terapeutą, Chili. Spotkanie miało na celu rozwijanie umiejętności emocjonalnych i społecznych uczniów. Podczas warsztatów, dzieci nauczyły się, jak bezpiecznie obchodzić się z zwierzętami, rozumiejąc ich potrzeby i zachowania. Warsztaty te wzmocniły empatię i odpowiedzialność wśród uczniów, pokazując wartość terapii zwierzęcej w edukacji. Dziękujemy za udział i czekamy na kolejne sesje!

https://youtu.be/0hfu658W3jA

AKCJA TRON – GDZIE KRÓLUJĄ CZYSTE ZASADY!

5 kwietnia 2024 r., uczniowie klasy II a wzięli udział w wyjątkowych zajęciach edukacyjnych z higieny i mikrobiologii, prowadzonych przez naszą nauczycielkę chemii, Panią Małgorzatę Nowakowską, przy wsparciu wolontariuszy z klasy 8. Spotkanie to było częścią ogólnopolskiej inicjatywy Akcji TRON, mającej na celu zwiększenie świadomości uczniów w zakresie higieny osobistej i ochrony środowiska.

Podczas warsztatów, uczniowie zanurzyli się w świat mikroorganizmów, poznając różnorodność bakterii i metody zapobiegania chorobom. Interaktywna prezentacja ukazała im, które bakterie są najczęstszymi sprawcami chorób, jak ważna jest oszczędność wody i odpowiednie postępowanie z odpadami.

Szczególnie ekscytującym momentem była gra terenowa, gdzie uczniowie rozwiązywali zagadki związane z higieną, co pozwoliło im lepiej zrozumieć poruszane tematy, zapewniając przy tym doskonałą zabawę.

Podziwialiśmy kreatywność uczniów podczas malowania „królowej bakterii”,   co sprzyjało dyskusjom o wpływie mikroorganizmów na nasze życie i sposobach ochrony przed nimi.

Zajęcia zakończyły się pokazem właściwego mycia rąk, przypominającym o tej kluczowej zasadzie higieny. To pozwoliło uczniom przyswoić i powtórzyć istotne kroki skutecznego mycia rąk.

Serdecznie dziękujemy Pani Małgorzacie Nowakowskiej oraz wszystkim wolontariuszom za przygotowanie i przeprowadzenie tych niezwykle wartościowych zajęć. Jesteśmy przekonani, że wiedza zdobyta podczas Akcji TRON zostanie z naszymi uczniami na długo i przyczyni się do poprawy ich codziennych nawyków higienicznych oraz szacunku dla naszego środowiska.

ODKRYWANIE TAJEMNIC WSZECHŚWIATA

– UCZNIOWIE W ŚWIECIE NAUKI!

 Uczniowie klasy II a i III c wzięli udział w warsztatach w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Luźne lekcje z naukowcami”. Podczas tych zajęć, prowadzonych przez Panią Małgorzatę Nowakowską, nasi młodzi odkrywcy mieli okazję zgłębić tajniki nauki, stając się na chwilę małymi astronomami i fizykami.

Warsztaty te poświęcone były dwóm wybitnym postaciom naukowym: Mikołajowi Kopernikowi i Izaakowi Newtonowi. Uczniowie z zaciekawieniem odkrywali, jak te dwie ikony nauki przyczyniły się do zmiany naszego rozumienia świata. Zajęcia obfitowały w eksperymenty i demonstracje, które pozwoliły uczniom na własne oczy zobaczyć, jak działają siły grawitacji i jakie procesy rządzą naszym kosmosem.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować Pani Małgorzacie Nowakowskiej za jej pasję i zaangażowanie w dzielenie się wiedzą z naszymi uczniami.

   

ŻYWA LEKCJA HISTORII

We wtorek 19 marca klasy II c i III a uczestniczyły w spotkaniu z pisarzem Rafałem Dębskim.

Spotkanie  dotyczyło historii , a konkretnie historii miecza. Uczniowie oglądali prezentację i słuchali ciekawostek z zamierzchłych czasów. Mieli również okazję  dotknąć eksponatów przyniesionych przez autora, między innymi hełmu czy rękawic rycerskich, a także zobaczyć jak prawidłowo trzymać miecz i  szablę. Temat zainteresował wszystkich. Dzieci zadawały mnóstwo pytań,  zwłaszcza o rycerzy i o życie codzienne  w średniowieczu.

Można powiedzieć, że było to spotkanie z żywą historią.

WYJŚCIE 

12 marca grupa świetlicowa z opiekunem p. M. Rompca zwiedziła Powiatową Komendę Policji w Wejherowie.

FINAŁ KONKURSU BIBLIJNO-PLASTYCZNEGO DLA KLAS 0-3

W marcu br. nastąpiło rozstrzygnięcie Konkursu Biblijno-Plastycznego odbywającego się w ramach Wojewódzkiego Wojewódzko-Metropolitalnego Konkursu Biblijnego im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. Konkurs Biblijno-Plastyczny odbywa się w trzech etapach: klasowym, szkolnym i powiatowym. Finał konkursu odbył się w Kolegiacie w Wejherowie.

Uczniowie naszej szkoły w finale powiatowym zajęli następujące lokaty:

Franciszek Topa klasa 0c – III miejsce
Emilia Wołosz  klasa 1a – III miejsce
Rita Malinowska klasa 3c – II miejsce
Kacper Sulkowski klasa 3c – II miejsce
Julia Mrozek Gliszczyńska klasa 3c – wyróżnienie
Szymon Żełudkowski klasa 3c- wyróżnienie

Wszystkim laureatom gratulujemy

SPOTKANIE Z POLICJĄ

16 marca uczniowie klasy Ia oraz klasy Id mieli okazję spotkać się z policjantkami Wydziału Ruchu Drogowego wejherowskiej jednostki Policji  w ramach projektu edukacyjnego pt. „Uczę się bezpieczeństwa na drogach Pomorza”. Celem spotkania było zwiększenie poziomu bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego poprzez propagowanie bezpiecznych zachowań na drodze. W ramach przedsięwzięcia  uczniowie otrzymali świecące opaski, które zdecydowanie poprawiają widoczność na drogach, zgodnie z zasadą „widzieć i być widzianym”. Panie funkcjonariuszki apelowały o używanie elementów odblaskowych przez cały rok i na konkretnych przykładach przekazały  informacje o sytuacjach, w których elementy odblaskowe uratowały życie pieszym i pozwoliły kierowcom, na szybką i skuteczną reakcję.

WYCIECZKA DO FUNKY MONKEY

Dnia 13 marca uczniowie klasy ID wybrali się na wycieczkę do Sali Zabaw ,, Funky Monkey „w Bolszewie. W tym wyjątkowym miejscu dzieci miały okazję do aktywnego spędzenia czasu. Korzystały z dostępnych w sali różnorodnych atrakcji oraz uczestniczyły w warsztatach malowania wielkanocnego zajączka. Ciekawą niespodzianką okazało się spotkanie z Zajączkiem, który każde dziecko obdarował słodkim podarunkiem.

To był udany wyjazd, pełen wrażeń i emocji.

PRZEDSTAWIENIE PT. „ KRÓLOWA ŚNIEGU ” NA PODSTAWIE BAŚNI HANSA CHRISTIANA ANDERSENA

Dnia 11 marca 2024 roku uczniowie klas 3 b i 3 d uczestniczyli w barwnym widowisku teatralnym, w magicznej podróży do świata najpiękniejszych wartości. To wzruszająca opowieść o niezwykłej sile przyjaźni i odwadze Gerdy, wyruszającej w daleką podróż, by ocalić najbliższą swemu sercu osobę – Kaja.

Urzekająca wędrówka przez różne poziomy baśniowej rzeczywistości zaadaptowana w formie barwnego, muzycznego widowiska zapewniła dobrą zabawę nie tylko dzieciom, ale i opiekunom.

Spektakl przygotowali aktorzy Teatru Syrenka w Sali Koncertowej Portu Gdynia.

SPOTKANIE Z AUTORKĄ

We wtorek 27 lutego 2024 r. gościliśmy w szkole panią Izabelę Mingę, autorkę książki „Maks, chłopiec, który jest inny”. W książce autorka opisała swojego syna, chłopca z autyzmem. Historia jest opowiedziana z punktu widzenia matki pełnej obaw, zatroskanej o syna. Można w niej odnaleźć jej smutek, kiedy Maksowi działo się źle i radość, kiedy odnosił sukcesy. Cała historia napisana została wierszem i jest przeznaczona dla dzieci. Pani
Izabela przeczytała osobiście tę historię najmłodszym uczniom z klas integracyjnych IIIa i Ia. Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem, a niektóre
identyfikowały się z bohaterem.
Książka uczy tolerancji i akceptacji. Z przepięknej historii o Maksie dowiadujemy się, że inny nie znaczy gorszy, że nie należy się poddawać w
pokonywaniu swoich słabości. Trzeba szukać w sobie talentów i realizować marzenia.
Autorka podarowała szkolnej bibliotece kilka podpisanych egzemplarzy opowieści o Maksie.
Zachęcamy do czytania!

 

„Zima w poezji i muzyce”

Dnia 22 lutego odbyło się coroczne spotkanie dla dzieci, rodziców oraz przyjaciół naszej szkoły pt. „Zima w poezji i muzyce”.

Tym razem grupy przedszkolne zaprezentowały wiersze, piosenki oraz układy taneczne o tematyce zimowej, chcąc w ten sposób podkreślić, że zimę naprawdę da się lubić!

Wieczór, który został przygotowany przez wychowawczynie: Danutę Borowiec, Annę Brzezicką, Natalię Fleger i Dorotę Doering oraz Panie ze świetlicy szkolnej, pozwolił przenieść się w magiczny i radosny świat dzieciństwa.

Po raz kolejny już mogliśmy podziwiać popisy wokalne, aktorskie i taneczne dzieci, które w przyszłym roku szkolnym zasilą grono pierwszoklasistów.

 

Zajęcia kulinarne w pracowni Laboratoria Przyszłości

21 lutego 2024r. w klasie ID odbyły się zajęcia kulinarne. Uczniowie wspólnie z panią, bawiąc się w kucharzy, przygotowali pizzę. Wielką frajdę dzieciom sprawiły same przygotowania: wałkowanie ciasta, smarowanie sosem pomidorowym, nakładanie ulubionych składników i posypywanie serem. Kulminacyjnym punktem okazała się degustacja. Zajęcia przebiegały w miłej i radosnej atmosferze. Dzieci poznały historie pizzy i dowiedziały się  z jakiego kraju pochodzi.

 

Konkurs Rady Rodziców „Były sobie ferie”

W konkursie Rady Rodziców „Były sobie ferie” uczestniczyło 63 uczniów. Prace były fantastyczne, i z tego powodu nie udało się wyłonić zwycięzców. Wszystkie dzieci otrzymają upominek. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

Przedstawienie pt. „ A niech to gęś kopnie ”

W poniedziałek 19 lutego 2024 roku, gościliśmy w naszej szkole uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Bolszewie. Grupa teatralna JBT Junior zaprosiła uczniów klas I- III na spektakl pt. „ A niech to gęś kopnie ”. Twórcy spektaklu zadali sobie trudne pytanie: Czy gęś odnajdzie swoje szczęście ? Czy uśmiech na powrót zagości na jej dziobie ? Młodzi widzowie mieli okazję przekonać się o tym, śledząc przedstawienie o poszukiwaniu sensu w życiu, wielkiej sile przyjaźni oraz szczęściu, które może nas spotkać nawet wtedy, kiedy najmniej się go spodziewamy …
Dziękujemy serdecznie wspaniałym aktorom oraz ich opiekunom, pani Beacie Brylowskiej oraz panu Markowi Czoska . Bawiliśmy się świetnie !

 

Szkolny Festiwal Naukowy – Akademia Super Bohaterów.
„Nauka nie ma żadnej ojczyzny, gdyż wiedza ludzka obejmuje cały świat.”/ Ludwik Pasteur/

19 lutego br. z okazji Dnia Nauki Polskiej w naszej szkole odbył się Szkolny Festiwal Naukowy – Akademia Super Bohaterów.
Uczniowie klasy 3 C na zaproszenie p. Małgorzaty Nowakowskiej mieli okazję uczestniczyć w eksperymentach, doświadczeniach i prezentacjach stanowisk naukowych przygotowanych przez uczniów klas VI-VIII. Tematyka stanowisk skupiała się na sławnych ludziach i ich wynalazkach. Można
było też spróbować swoich sił na stanowisku matematycznym czy zmierzyć się z nową technologią. Po zwiedzeniu czternastu stanowisk uczniowie nagrodzili swoich starszych kolegów za kreatywność, komunikatywność i organizację kolorowymi żetonami.

 

LUŹNE LEKCJE Z NAUKOWCAMI W KLASIE III C

„Aby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.” /Thomas Alva Edison/

15 lutego br. klasa 3C uczestniczyła w warsztatach w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Luźne Lekcje z Naukowcami”. Celem projektu było przybliżenie dzieciom znanych postaci ze świata nauki, zdobywanie wiedzy na temat znanych naukowców oraz ich odkryć, rozbudzanie zainteresowania dziećmi światem nauki, poznawanie różnorodnych eksperymentów oraz dawanie możliwości nauki poprzez doświadczanie za pomocą wykonywanych samodzielnie eksperymentów.
Bohaterem zajęć był Thomas Alva Edison , jeden z najbardziej znanych światowych naukowców. Amerykanin zasłynął jako wynalazca żarówki. Oprócz tego opatentował jeszcze około 1000 innych swoich wynalazków. Dzięki jego pracy powstały m.in. fonograf (nagrywający i odtwarzający dźwięki),
rejestrator głosu (dyktafon), betoniarka czy prototyp pojemnika próżniowego do przechowywania żywności.
Uczniowie podczas zajęć doświadczali, eksperymentowali, zgłębiali wiedzę na temat niezwykłego naukowca i jego wynalazku. Dzięki zajęciom uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi naukowcy.
Zajęcia zostały przeprowadzone przez mgr Małgorzatę Nowakowską.

 

Apel „Bezpieczne ferie zimowe”

25 stycznia odbył się apel dla uczniów klas I-III pt. „Bezpieczne ferie zimowe”.

Uczniowie klasy I c przedstawili zasady bezpieczeństwa podczas ferii.

Po apelu odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie „Świat Sensorycznych Przygód: Dotyk, Słuch, Zapach” dla klas I-III. Konkurs, zorganizowany z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, polegał na stworzeniu książeczek sensorycznych.

Apel na zakończenie semestru I

24 stycznia 2024 roku odbył się apel podsumowujący osiągnięcia uczniów z klas I – III za I semestr  roku szkolnego 2023/2024. Dyrektor szkoły Olga Tomaszewska oraz wicedyrektor Aleksandra Klawitter-Pohnke wręczyły nagrody finalistom prestiżowych konkursów o zasięgu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Uczniowie klas młodszych godnie reprezentowali szkołę na konkursach plastycznych,  muzycznych, patriotycznych oraz religijnych.

 

PĄCZKI W PRACOWNI „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI”

24 stycznia klasy I A i II A miały przyjemność uczestniczyć w warsztatach kulinarnych w pracowni „Laboratorium Przyszłości”. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem i radością podjęli się zadania wykonania pączków w oryginalnym kształcie bałwana. To innowacyjne podejście do gotowania umożliwiło dzieciom nie tylko rozwijanie ich umiejętności kulinarnych, ale także wspomagało kształtowanie zdolności manualnych oraz wyobraźni przestrzennej.  Inicjatywy takie jak te są świetnym przykładem edukacji poprzez praktyczne działanie, które dostarcza uczniom mnóstwa radości i satysfakcji.

 

KARNAWAŁ W SZKOLE

Karnawał w naszej szkole był pełen wrażeń! Klasy młodsze bawiły się na balu w rytmach muzyki, przebrane za swoje ulubione postacie z bajek i książek. Sala gimnastyczna zamieniła się w miejsce pełne magii i śmiechu, a dzieciaki wzięły udział w różnorodnych konkursach i zabawach.

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

Dnia 18.01.2024r. uczniowie klasy II d wzięli udział w spotkaniu z policjantami.
Poznawaliśmy kulisy pracy funkcjonariuszy oraz mogliśmy przymierzyć strój i sprzęt służący do ochrony policjantów.
Teraz już wiemy jak zadbać o bezpieczeństwo podczas zbliżających się ferii zimowych, za co serdecznie dziękujemy.

WARSZTATY W PRACOWNI „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI”

Dnia 4 stycznia br. klasa II E wraz z wychowawcą uczestniczyła warsztatach kulinarnych pt.: „Robimy pizzę”. Zajęcia poprowadziły panie z Pracowni Kulinarnej „Pieprz i Lawenda” z Wejherowa. Dzieci zapoznały się ze sposobem wyrabiania ciasta na pizzę, rodzajach pizzy oraz historią popularnej pizzy Margarity. Dzieci na stanowiskach miały przygotowane kulki z ciasta i same dobrały dodatki do pizzy. Wypieczone już pizze były wyjątkowe, kolorowe  i smakowały znakomicie. Dzieci degustowały tez lemoniadę z naturalnych składników. Na zakończenie warsztatów dzieci otrzymały  słodki upominek. Ten dzień był pełen kulinarnych wrażeń.

WITAMY W 2024 ROKU W NASZEJ SZKOLE!

Z radością rozpoczynamy nowy rok 2024, pełen nadziei i optymizmu. Jako społeczność nauczycieli i uczniów, łączymy się, aby życzyć sobie nawzajem zdrowia, szczęścia i sukcesów w nadchodzących dniach. Niech ten rok przyniesie nowe przyjaźnie, wiedzę i wspaniałe wspomnienia.

Szczęśliwego Nowego Roku 2024 dla całej naszej szkolnej rodziny!

 

LUŹNE LEKCJE Z NAUKOWCAMI W KLASIE II A

Klasa II A, na zaproszenie Pani Małgorzaty Nowakowskiej, miała niezwykłą okazję wziąć udział w warsztatach chemicznych w ramach cyklu „Luźne lekcje z naukowcami”. To spotkanie było nie tylko okazją do nauki przez doświadczenie i eksperymentowanie, ale także do poznania wybitnych postaci z historii nauki. Dzisiejszym bohaterem lekcji był Cai Lun, starożytny Chińczyk, którego osiągnięcia w dziedzinie produkcji papieru zmieniły świat. Uczniowie mieli okazję zgłębić tajniki jego wynalazku oraz zrozumieć, jak ogromny wpływ miało to odkrycie na rozwój pisarstwa, edukacji i szeroko pojętej kultury. Serdecznie dziękujemy Pani Małgorzacie Nowakowskiej za organizację tego niezwykłego spotkania. Cieszymy się na kolejne warsztaty i nowe odkrycia!

 

ZWIEDZANIE WIELKIEJ FABRYKI ELFÓW

20 grudnia 2023r.  klasy IIC i IIIA pojechały na wycieczkę do Wielkiej Fabryki Elfów.

Wielka Fabryka Elfów to miasteczko Świętego Mikołaja, zbudowane specjalnie z okazji zbliżających się Świąt. Zwiedzając pięknie udekorowane miasto, poczuliśmy magię Bożego Narodzenia w przenośni i dosłownie, gdyż w całym obiekcie unosił się zapach pierników. Przywitały nas Elfy, które zaprosiły dzieci do zabawy. Uczniowie miały mnóstwo atrakcji.  Pod opieką Elfów wykonywały  zadania ruchowe, zręcznościowe, rozwiązywały zagadki logiczne oraz zadania edukacyjne.

 

WRĘCZENIE NAGRÓD W KONKURSIE „PIERNIKOWA MAGIA ŚWIĄT”

20 grudnia odbyło się uroczyste wręczenie nagród w naszym rodzinnych konkursie „Piernikowa Magia Świąt”. Dzieci wraz z rodzinami wykazały się niezwykłą kreatywnością i zaangażowaniem, tworząc przepiękne świąteczne pierniki, które zachwyciły jury swoim wyglądem.

Podczas wręczenia nagród dzieci otrzymały piękne upominki, które mamy nadzieję, będą dla nich miłą pamiątką i zachętą do dalszego rozwijania swoich umiejętności. Chcemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za udział i niesamowite zaangażowanie.

Organizatorzy: Anna Chodak, Natalia Heba-Przybylska, Aleksandra Kaszubowska, Monika Szeląg

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM 

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Chcąc przybliżyć się do tych długo wyczekiwanych dni, 18 grudnia uczniowie klas I a i I d wybrali się na wycieczkę do Przystanku Świętego Mikołaja w Drzewinie. Wycieczkę rozpoczęliśmy już na parkingu, z którego odebrał nas Elf i zaprowadził do lapońskiej wioski. Zobaczyliśmy tam żywą szopkę, a w niej alpaki, kozę i kucyka. W elfowym kinie obejrzeliśmy film o zwyczajach Świąt Bożego Narodzenia. W budynku głównym Przystanku podziwialiśmy Wielką Wystawę Świąteczną – największą ruchomą makietę wioski Świętego Mikołaja, świąteczną miniwioskę stworzoną z piernika oraz szopkę zbudowaną z klocków Lego. Podczas wycieczki odbyły się też warsztaty, na których samodzielnie wykonaliśmy świąteczne bombki oraz miodowe świeczki. Największą atrakcją było spotkanie z Mikołajem, którego zaprosiliśmy na Wigilię. Na zakończenie ruszyliśmy w wir świątecznych zakupów. Wizyta w wiosce Mikołaja była niesamowitym przeżyciem. Był to bardzo radosny dzień.

II POWIATOWY KONKURS POEZJI I PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ DLA UCZNIÓW KLAS 2-3 SZKOŁY PODSTAWOWEJ „CHRISTMAS TIME”

14 grudnia 2023 roku Szkoła Podstawowa Nr 6 w Rumi zorganizowała II Powiatowy Konkurs Poezji i Piosenki Anglojęzycznej dla uczniów klas 2-3 szkoły podstawowej „Christmas Time”.

Jury podkreśliło doskonałe przygotowanie uczniów i zwróciło uwagę na staranność w doborze repertuaru.

Uczniowie reprezentujący naszą szkołę wystąpili w dwóch kategoriach: poezja i piosenka.

Zajęli następujące lokaty:

Kategoria Poezja

Agata Glac – I miejsce

Kategoria Piosenka

Alexandra Tłuściak – I miejsce

Dominik Obrocki – II miejsce

Gratulujemy!

SPOTKANIE Z POLICJĄ W KLASIE II A

Dnia 13 grudnia w klasie II A miało miejsce ważne wydarzenie – spotkanie z dzielnicowymi. Tematem spotkania było promowanie bezpieczeństwa i przeciwdziałanie agresji wśród rówieśników. Policjanci zapoznali dzieci z zasadami bezpieczeństwa, omówili temat konfliktów i sposobów ich rozwiązywania, oraz podkreślili znaczenie szanowania innych.
Niezwykle ciekawym elementem spotkania była prezentacja zawodu policjanta. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, czym zajmują się policjanci na co dzień, jakie są ich obowiązki oraz jakie umiejętności i cechy charakteru są potrzebne, aby być skutecznym w tej profesji.
Policjanci także przywieźli ze sobą swój specjalistyczny sprzęt i narzędzia pracy, które z fascynacją oglądaliśmy. To było niesamowite doświadczenie dla wszystkich uczniów, którzy mogli z bliska zobaczyć, jak działa policja i jakie są jej środki techniczne.

WIZYTA MISTRZA SZACHOWEGO- MICHAŁA KANARKIEWICZA

7 grudnia odbyło się spotkanie uczniów klas I-III z absolwentem naszej szkoły, mistrzem szachowym p. Michałem Kanarkiewiczem. Pan Michał zachęcał uczniów do gry w szachy, podarował każdemu dziecku książkę własnego autorstwa „ Róża , a co chcesz wiedzieć o szachach”. Publikacja zawiera cenne informacje o królewskiej grze, a także ciekawe rozmowy z osobami chętnie grającymi w szachy. Pan Michał Kanarkiewicz długo i cierpliwie odpowiadał na  pytania zadawane przez najmłodszych. Mamy nadzieję, że dzięki tej wizycie narodzi się  kolejny talent szachowy w murach naszej szkoły.

 

KONKURS ŚWIĄTECZNY

NA WYKONANIE NAJŁADNIEJSZEJ

OZDOBY CHOINKOWEJ

6 grudnia 2023 roku na Rynku Głównym w Wejherowie podczas Mikołajek rozstrzygnięty został konkurs świąteczny na wykonanie najładniejszej ozdoby choinkowej organizowany przez Prezydenta Miasta Wejherowa.

Na konkurs wpłynęło 60 prac z przedszkoli i szkół naszego miasta.

Jury w składzie: Teresa Patsidis – przewodnicząca, Izabela Barzowska, Joanna Bojke wyłoniło 20 zwycięzców i wyróżnionych, a nagrody dla wszystkich dzieci biorących udział w konkursie wręczał Mikołaj.

Wszystkie prace zostały wyeksponowane na choince w foyer Filharmonii Kaszubskiej.

Uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca:

 

I miejsce –  Szymon Żełudkowski  kl. III c

IV miejsce – Filip Płotka kl. III b

Wyróżnienia:

Stanisław Blok kl. I e

Zuzanna Knop kl. III b

Serdecznie gratulujemy!

 

SZKOLNY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

6 grudnia 2023 roku odbył się Szkolny Festiwal Kolęd i Pastorałek dla klas I-V.

Śpiewanie kolęd i pastorałek to jedna z najpiękniejszych tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Wspólne śpiewanie zbliża ludzi i stwarza wyjątkową, magiczną atmosferę.

Uroczystość otworzyła i powitała nauczycieli oraz uczniów pani Dyrektor Olga Tomaszewska, która zaprosiła na festiwal również Mikołaja. Podczas występów poszczególne klasy prezentowały ulubioną kolędę. Każdy występ był nagradzany cukierkami przez pana w czerwonym płaszczu.

Poza występami  klasowymi uczniowie śpiewali indywidualnie, w duetach i w zespołach. Dzieci w świątecznych strojach prezentowały  tradycyjne kolędy, ale również pastorałki i bożonarodzeniowe piosenki. Indywidualne występy były nagradzane upominkami.

Podczas uroczystości dzieci zaśpiewały wspólnie kolędę pt.: „Przybieżeli do Betlejem”.

Festiwal przyczynia się do poznawania kolęd z różnych regionów Polski oraz pielęgnuje tę piękną tradycję.

WYJŚCIE KLASY I D

5 grudnia klasa ID udała się do Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie na spektakl,, Dziadek do orzechów ”

Jest to opowieść o dziewczynce,  która dostaje pod choinkę zabawkę – dziadka do orzechów,  dzięki któremu wkracza w  odrealniony świat baśni.

Na scenie podziwialiśmy baletowe układy grup tanecznych w pięknych strojach oraz znakomitą scenografię. Zachwycił nas Taniec Śnieżynek, Myszy, Kwiatów i Żołnierek. W drugiej części zasłużonymi brawami nagrodziliśmy ,, Taniec arabski ” i ,,Taniec rosyjski „.

Ten spektakl taneczno – baletowy był dla nas prawdziwą magią.

ANDRZEJKOWA NOC W SZKOLE

Klasa 3 C z 1 na 2 grudnia br. wzięła udział w Andrzejkowej nocy w szkole.  Dzieci otrzymały list od wróżki, w którym znalazły informacje na temat zadań, z którymi będą musiały się zmierzyć. Były wróżby andrzejkowe, zabawy, ale najwięcej radości sprawiło uczniom szukanie zaginionego skarbu. Po rozwiązaniu zadań ukrytych na terenie szkoły udało się dzieciom znaleźć skrzynię pełną „złotych monet”. Był też  czas na posiłek. Tę niespodziankę przygotowali rodzice uczniów.  Noc w szkole nie tylko integruje , ale też pokazuje dzieciom, że szkoła to miejsce świetnej zabawy i aktywnego spędzania czasu wolnego. Noc minęła szybko i uczniowie szczęśliwi wrócili do domów.

 

ANDRZEJKI W KLASIE II B

Dnia 30.11.2023 uczniowie klasy II b uczestniczyli w andrzejkowej zabawie wróżąc i przyozdabiając pierniki.

 

PIERNIKI W KLASIE II A

Klasa II A miała okazję uczestniczyć w warsztatach w pracowni Laboratoria Przyszłości. Atmosfera była pełna radości i świątecznego nastroju. Uczniowie wyczarowali piękne i apetyczne pierniczki. Kreatywność dzieci nie znała granic, a pracownia tętniła życiem podczas wspólnego wypiekania i dekorowania świątecznych smakołyków. To z pewnością pozostanie miłym wspomnieniem dla wszystkich uczestników.

ZAJĘCIA KULINARNE 

Uczniowie klasy ID już znają najważniejsze zasady zdrowego odżywiania. Chętnie spożywają świeże warzywa i owoce. 29 listopada, tuż przed Andrzejkami, z przyjemnością przygotowali pyszne i bogate w witaminy sałatki warzywne i owocowe. Korzystali ze sprzętu, jaki szkoła uzyskała dzięki udziałowi w programie „Laboratoria przyszłości”.

     SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „JESIEŃ NA KASZUBACH”

Tematem pracy była przyroda naszego regionu jesienią.

Konkurs podzielony był na kategorie wiekowe, obejmował:

Klasy 0-I i klasy II – III.

W kategorii wiekowej 0-I

I Miejsce otrzymał Franciszek Topa  z klasy  0c

W kategorii wiekowej II-III

I Miejsce otrzymała Lena Talipska z klasy IIId

II Miejsce Noel Szewczyk z klasy IIc

Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i upominki.

KONKURS RADY RODZICÓW W KLASACH II

Rozpoczęła się kolejna edycja konkursu Rady Rodziców dla klas II pod nazwą „Moja Przygoda z Misiem”, która potrwa do końca maja. Konkurs ten stanowi fascynującą okazję dla uczniów do dzielenia się swoimi niezwykłymi przygodami z pluszowym przyjacielem – misiem.

Wszystkim uczestniczącym misiom oraz dzieciom życzymy niezapomnianych wrażeń i wspaniałych chwil spędzonych razem. Mamy nadzieję, że te wspólne chwile pozostaną na zawsze w ich pamięci, tworząc piękne wspomnienia związane z tą wyjątkową przygodą. Oby konkurs przyniósł wiele radości i kreatywności, a uczestnicy czerpali radość z dzielenia się swoimi fascynującymi historiami z misiem.

 

SUKCES UCZNIA Z KLASY III C

Dnia 21 listopada 2023 roku w Wejherowskim Centrum Kultury odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Świąteczna postać dziadka do orzechów”. W kategorii I – III miejsce zajął uczeń naszej szkoły, Szymon Żełudkowski z klasy III C. Serdecznie gratulujemy!

 

LUŹNE LEKCJE Z NAUKOWCAMI W KLASIE III C

Klasa 3C uczestniczyła w warsztatach w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Luźne Lekcje z Naukowcami”. Celem projektu było przybliżenie dzieciom znanych postaci ze świata nauki, zdobywanie wiedzy na temat znanych naukowców oraz ich odkryć, rozbudzanie zainteresowania dziećmi światem nauki, poznawanie różnorodnych eksperymentów oraz dawanie możliwości nauki poprzez doświadczanie za pomocą wykonywanych samodzielnie eksperymentów, rozwijanie kreatywnego oraz twórczego myślenia, pobudzanie wyobraźni i kształtowanie umiejętności obserwacji i wyciągania wniosków, budowanie pozytywnych relacji w grupie poprzez współpracę, integracja grupy, nauka poprzez doświadczanie i zabawę, oraz wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w edukacji.

Maria Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla i stała się główną bohaterką zajęć. Krótka pogadanka oraz film edukacyjny przybliżyły wszystkim informacje dotyczące tej wybitnej postaci. Następnie uczniowie przeprowadzili doświadczenia, które wzbudziły ogromny zachwyt i niedowierzanie w oczach dzieci. Dzięki tym zajęciom uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi naukowcy.

Zajęcia zostały przeprowadzone przez mgr Małgorzatę Nowakowską.

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

„Jedyną rzeczą, której można być pewnym na tym świecie, to tabliczka mnożenia”

Lucy Maud Montgomery

Dnia 17 listopada bieżącego roku w klasie 3C z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia odbył się konkurs o tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia. Podczas zmagań konkursowych uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać około 100 przykładów w określonym czasie. Po zakończeniu konkursu i podliczeniu punktów okazało się, że tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia zdobyli czterej uczniowie: Jan Górniak, Kacper Panasiuk, Szymon Żełudkowski i Agata Glac. Wicemistrzem został Leon Łuszkiewicz. Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami i otrzymali gromkie brawa od swoich koleżanek i kolegów z klasy.

 

WYJŚCIE KLASY II B DO BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ W WEJHEROWIE

Dnia 17.11.2023, uczniowie klasy II b uczestniczyli w wyjściu do Biblioteki Pedagogicznej w Wejherowie na przedstawienie pt. „Teatrzyk Kimishibai – Papierowy Teatr czym jest”.

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

Dnia 17 listopada 2023 roku świętowaliśmy w szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Tego dnia uczniowie oraz pracownicy szkoły mieli okazję do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w ciekawy, zabawowy sposób. Uczniowie klasy 3 b i 3 d wcielili się w role egzaminatorów. Wyposażeni w piękne nakrycia głowy z symbolem sowy, losy z przykładami oraz nagrody, wyruszyli na spotkanie z osobami, które zechciały wziąć udział w zabawie. Spotkali się życzliwością napotkanych przechodniów, którzy celująco podawali wyniki wylosowanych przykładów. Trzecioklasiści odwiedzili także nauczycieli oraz uczniów Powiatowego Zespołu Szkół  Nr 4 w Wejherowie. Zostali przyjęci z wielką życzliwością.

Wszyscy bawili się znakomicie i mają nadzieję, że za rok znowu wezmą udział w obchodach tego matematycznego święta.

UROCZYSTE OBCHODY ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Z okazji 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości, dnia 10 listopada 2023 roku, odbył się w naszej szkole uroczysty apel. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Wszyscy, pełni powagi, dumnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Uczniowie klasy II C i III A recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Swoimi pięknymi głosami apel uatrakcyjniły uczennice klasy III B i III D, oraz klasa III C. Śpiewane przez utalentowanych uczniów pieśni o Polsce nadały uroczystości powagi. Pięknie przygotowany apel był lekcją patriotyzmu i historii, hołdem dla ówczesnych bohaterów, którzy poświęcili dla nas życie. Uczestnicząc w obchodach sto piątej rocznicy Święta Odzyskania Niepodległości, daliśmy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Po ceremonii rozstrzygnięto konkurs plastyczny kształtujący patriotyczne postawy młodego pokolenia pt. „Polska- Moja Ojczyzna”.

Organizatorami i koordynatorami konkursu były: Monika Szeląg i Sławomira Puszczewicz.

Konkurs podzielony był na kategorie wiekowe, obejmując klasy I, II i III. Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i upominki.

WYJŚCIE DO PARKU KLASY II A

Dnia 3 listopada klasa II a wzięła udział w fascynującej lekcji przyrodniczej poświęconej ssakom Bałtyku. Spotkanie miało miejsce w  parku przy Dziale Edukacji Przyrodniczej. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem, aktywnie uczestnicząc w zajęciach praktycznych, które obejmowały pracę w grupach. Celem lekcji było poszerzenie wiedzy na temat lokalnej fauny morskiej oraz zwrócenie uwagi na konieczność ochrony tego unikatowego ekosystemu. Dziękujemy Pani Joannie Janiec za bardzo ciekawe zajęcia.

EKO FILM klasa II A

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Was na niezapomnianą podróż do tajemniczej Krainy Bioróżnorodności! Wraz z naszymi bohaterami – Leną, Kubą i Victorią – wyruszymy na niezwykłą wyprawę, aby poznać tajniki fascynującego świata przyrody.

Dlaczego różnorodność życia jest tak ważna? Jak możemy chronić naszą planetę? To tylko niektóre z pytań, na które znajdziecie odpowiedź, biorąc udział w tej niezwykłej przygodzie. Nasza historia rozgrywa się w klasie integracyjnej, gdzie każdy z Nas jest niepowtarzalny i wyjątkowy – tak jak różnorodność samej przyrody!

Dnia 30.10.2023 uczniowie klasy II B odwiedzili Stary Cmentarz przy ulicy 3 Maja w Wejherowie. Dzieci zapaliły znicze na grobach Żołnierzy Pierwszego Morskiego Pułku Strzelców poległych we wrześniu 1939 roku w obronie polskiego wybrzeża.

EKO KLASA II A

Klasa II A bierze udział w prestiżowym Ogólnopolskim Programie „PLANETA ENERGII”. Nasi uczniowie z powodzeniem przeszli przez wszystkie misje, zdobywając nieocenione doświadczenie na polu edukacji ekologicznej.

Podczas programu uczestnicy mieli okazję zgłębić tajniki bioróżnorodności oraz doświadczyć jej w praktyce. Dzięki wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) wraz z goglami VR, odkrywali fascynujący świat różnorodności ekosystemów wodnych. Odważni mogli nurkować z rekinami.

Nie obyło się także bez korzystania ze specjalistycznego sprzętu interaktywnego gabinetu terapii, co wzbogaciło ich doświadczenie i pozwoliło na jeszcze głębsze zrozumienie istoty bioróżnorodności.

To niezwykle cenne doświadczenie, które na pewno przyczyni się do formowania ekologicznej wrażliwości naszej młodzieży.

DZIEŃ DYNI W KLASIE II D

Zajęcia rozwijające kreatywność – dekoracje z wykorzystaniem dyń oraz darów jesieni.

ZAJĘCIA W III E 

Klasa III E wzięła udział w warsztatach pod hasłem „Jak widzi świat osoba z autyzmem”, które zostały zorganizowane przez Wejherowskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Z Autyzmem. Zajęcia pozwoliły dzieciom lepiej zrozumieć, czym jest to zaburzenie.

 

ZDROWE ŚNIADANIE W KLASIE III B

Uczniowie klasy 3b przygotowali zdrowe śniadanie. Było ciemne pieczywo, wędliny, sery i dużo warzyw. Po śniadaniu dzieci zjadły deser, którym były pieczone jabłka. Niektórzy po raz pierwszy samodzielnie zmywali naczynia.

 

SPOTKANIE Z LEKARZEM W II B

Dnia 26.10.2023r. klasę II b odwiedził specjalny gość – pan doktor Jakub Bliźniuk, który opowiedział uczniom o swojej pracy w szpitalu. Dzieci miały możliwość obejrzenia prawdziwego sprzętu medycznego, usłyszały bicie swojego serca, zobaczyły w jaki sposób robi się zastrzyki i zapoznały się z zasadami opieki nad noworodkami.

WYJŚCIE KLASY I D

24 października klasa I D wybrała się do Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie na przedstawienie ,,Pan Kuleczka”. W przedstawieniu bohaterowie za pomocą słów, gestów, spojrzeń, dźwięków, uczuć i relacji, wprowadzili nas w przestrzeń, w której jest miejsce na rozmowę, ciszę, na pytania i odpowiedzi, na dostrzeganie małych, ale jakże ważnych rzeczy: jak zachód słońca, ukochana książka, podróż z pokoju do kuchni, na obserwację świata, na naukę nas samych.
To był piękny i niezwykły spektakl, który wzbudził w nas radosny nastrój.

NA TROPIE ZWIERZĄT W II B

Dnia 23.10.2023r. uczniowie klasy II b uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych „Tropimy zwierzęta”, podczas których mieli możliwość zapoznania się z tropami i śladami pozostawianymi przez zwierzęta. Dzieci rozpoznawały gniazda i pióra ptaków, fragmenty szkieletów zwierząt, ich głosy oraz tropy. Z wielkim zaangażowaniem rozwiązywały zagadki na ten temat.

WARSZTATY KULINARNE W I C i  III C 

Warsztaty odbyły się w „Laboratoriach Przyszłości”.

Dnia 26 października br. w ramach zapoznawania się z różnymi zawodami uczniowie klasy I C i III C uczestniczyli w warsztatach kulinarnych pt.: „Robimy pizzę”. Zajęcia poprowadziły panie z Pracowni Kulinarnej „Pieprz i Lawenda” z Wejherowa. Dzieci miały okazję poznać historię pizzy i wykazały się dużą wiedzą na temat składników. Po zapoznaniu się z techniką wykonania pizzy, wcieliły się w rolę kucharzy i przyrządziły swoje własne pizze. Na stanowiskach pracy przygotowano wcześniej kulki ciasta, wałek, podkładki oraz przeróżne składniki. Każdy mógł skomponować swoją, wyjątkową pizzę. Wyglądały cudownie, a jeszcze lepiej smakowały. Podczas degustacji wszystkim kucharzom, aż się uszy trzęsły! Na zakończenie warsztatów dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy „Mistrz pizzy” i słodki upominek. To był pracowity i pyszny dzień.

 

TRZECIE KLASY ODDAŁY HOŁD POMORDOWANYM W PIAŚNICY

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci” Wisława Szymborska

Dnia 25 października 2023 roku klasy trzecie odwiedziły szczególne miejsce dla ludności Pomorza – Piaśnicę, symbol martyrologii narodu polskiego. To miejsce największej zbrodni ludobójstwa w województwie pomorskim. Ten leśny cmentarz nazywany jest Kaszubską Golgotą, a także „drugim Katyniem„. Krzewienie pamięci o tych wydarzeniach, a tym samym rozbudzanie świadomości historycznej wśród uczniów jest niezwykle ważnym aspektem wychowania młodego człowieka, ponieważ buduje poczucie przynależności i tożsamości narodowej. Wizyty w Piaśnickim Lesie stały się dla naszej społeczności szkolnej tradycją, podczas której dzieci mierzą się z tak trudnym fragmentem historii naszego kraju. Również w tym roku klasy trzecie wyruszyły do Piaśnicy, aby uzmysłowić sobie potęgę tamtejszej ludzkiej tragedii i oddać hołd ofiarom pomordowanym podczas II wojny światowej. Był to dzień pełen zadumy.

ZAJĘCIA EDUKACYJNE Z KLOCKAMI LEGO®

20 października klasy pierwsze i drugie wzięły udział w warsztatach z klockami LEGO. Zajęcia te były doskonałym sposobem na rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, zdolności manualnych oraz współpracy w grupie.

ZAJĘCIA Z LEGO

Dnia 19.10.23, chłopcy z klas I-III uczęszczający do świetlicy mieli możliwość skorzystania z pomocy zakupionych w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Chłopcy konstruowali budowle z klocków LEGO i bawili się według własnego pomysłu, uczestnicząc w zabawach dowolnych. Dzieci świetnie się bawiły, ponieważ zabawa przez naukę stymuluje wyobraźnię i kreatywność uczniów.

 

„Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo.” – Alan Alexander Milne

Dnia 19 października 2023 roku w klasie 3C odbyły się zajęcia pt. „Poznajemy tajemnice pszczół”, które poprowadził pszczelarz, pan Marek Konon. Po ciekawym opowiadaniu o życiu pszczół, ich pracowitości, zagrożeniach oraz ciekawostkach, dzieci mogły założyć strój pszczelarza, zapoznać się z produktami wytwarzanymi przez pszczoły i zajrzeć do wnętrza ula. Podczas zajęć uczniowie skosztowali różnych rodzajów miodu. Było bardzo smacznie i słodko. Na zakończenie zajęć każde z dzieci otrzymało nagrodę za aktywny udział. Zajęcia odbyły się w Laboratoriach Przyszłości.

 

WYCIECZKA KLAS II C I II E

W dniu 18.10.2023 r. klasy II C i II E wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Podczas wizyty uczniowie mieli okazję zwiedzać interaktywne wystawy oraz eksplorować przestrzeń do kreatywnego eksperymentowania. To tutaj dzieci mogły rozwijać swoje pasje i zainteresowania nauką. Oglądały i aktywnie uczestniczyły w pokazach oraz doświadczeniach dotyczących naturalnego środowiska, zdrowia, praw fizyki oraz cyklu wody w przyrodzie. Dzisiejsza wycieczka zainspirowała uczniów naszej szkoły do odkrywania i zgłębiania tajemnic świata, a także do nauki przez zabawę. To był dzień pełen niezapomnianych wrażeń.

JESIENNE PORTRETY

Dnia 12.10.2023 r. klasa II C, zainspirowana tematem „Jesienne Portrety”, uczestniczyła w zajęciach kulinarnych w sali „Laboratoria przyszłości”. Uczniowie wykonali fantazyjne i kolorowe figury z warzyw i owoców, przy okazji utrwalając wiadomości o ich wartościach odżywczych i znaczeniu w codziennej diecie.

UDZIAŁ W CODEWEEK 2023

Europejski Tydzień Kodowania to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja promuje kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów oraz współpracy przy programowaniu, a także innych działaniach związanych z technologią. Uczniowie klas 2C, 2A oraz 1A wspaniale poradzili sobie z „kodowaniem na dywanie” oraz z innymi zakodowanymi aktywnościami.

NIEZWYKŁE PRZYGODY SINDBADA ŻEGLARZA

Dnia 12.10.2023, uczniowie klasy II B i III C pojechali do Hali Olivia w Gdańsku na rewię na lodzie pt. „Niezwykłe Przygody Sindbada Żeglarza” na motywach baśni Bolesława Leśmiana. Celem wyjazdu było kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki.

 

„Przyszła do nas Pani Jesień, jarzębinę w koszu niesie. Daj korali nam troszeczkę, nawleczemy na niteczkę. ”

Jesień, to bogactwo pomysłów oraz piękna pora roku. Skoro więc nadeszła jesień, to najwyższy czas na jarzębinowe korale.

Uczniowie klasy 3 d z ochotą ruszyli do nawlekania czerwonych korali na nitkę. Stworzyli piękne naszyjniki i bransoletki, a  następnie z dumą zakładali wykonaną przez siebie biżuterię.

Zajęcia odbyły się w Laboratorium Przyszłości z wykorzystaniem materiałów zakupionych w ramach tego programu.

ZDROWIE I HIGIENA: FILMOWE SPOSTRZEŻENIA KLASY III E

Uczniowie klasy III E pod opieką wychowawczyni Anny Michalskiej nakręcili krótkometrażowy film dotyczący zdrowia oraz higieny. Najnowszy sprzęt multimedialny, zakupiony dzięki programowi Laboratoria Przyszłości, pozwolił dzieciom zapoznać się z zawodem aktora. Życzymy miłego oglądania!

WARSZTATY KULINARNE

Dnia 12.10.2023 r., klasa II D miała okazję eksperymentować w Laboratorium Przyszłości. Razem przygotowaliśmy zdrowe, pełne witamin szaszłyki owocowe na drugie śniadanie. Dodatkowo poświęciliśmy czas na kolorowe nakrycie stołu. Starannie dobrana dekoracja zdecydowanie podkreśliła walory smakowe naszego posiłku. Wszyscy mieliśmy uśmiechnięte miny po zjedzeniu tych pysznych i odżywczych przysmaków!

Dnia 11.10.2023 r. klasa II B uczestniczyła w zajęciach kulinarnych w sali „Laboratoria przyszłości”. Uczniowie wykonywali kolorowe postacie z warzyw i owoców, poznając zasady zdrowego odżywiania

 

SPOTKANIE Z POLICJĄ 

W ramach działań policji pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły”, 6 października w naszej szkole odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami, którzy odwiedzili klasy II i III. Pani aspirant Karolina Pruchniak z Powiatowej Komendy Policji w Wejherowie przypomniała uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i ruchliwych trasach, którymi codziennie podróżują do szkoły. Dodatkowo pani aspirant omówiła z dziećmi zasady bezpiecznego korzystania z Internetu oraz jak zachować ostrożność w kontaktach z obcymi osobami. Na zakończenie spotkania uczniowie z klasy 3a zaśpiewali piosenkę o ruchu drogowym i podziękowali pani Karolinie, wręczając jej laurkę.

ŻYWA LEKCJA PRZYRODY 

6 października klasy I A, II A oraz II D miały okazję uczestniczyć w niezwykłej lekcji przyrody, poświęconej ptakom drapieżnym. Podczas tego fascynującego wydarzenia, uczniowie mieli możliwość obserwacji tych imponujących ptaków. Wydarzenie to stanowiło nie tylko lekcję wiedzy, ale także niezapomniane doświadczenie, które zapewne na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

WYCIECZKA INTEGRACYJNA KLAS I A i II A 

5 października, dwie klasy integracyjne I A i II A – wyruszyły na niezapomnianą wycieczkę do Oycowej Zagrody w Gowinie. Tam czekało na uczniów mnóstwo atrakcji: uroczyste obchody Dnia Pieczonego Ziemniaka, fascynujące warsztaty mydlarskie, ekscytujące zajęcia z zumby, a także rozkoszna degustacja dań przygotowanych z ziemniaków!

 

KORALE Z JARZĘBINY 

Uczniowie klasy III e doskonalili motorykę małą tworząc korale z jarzębiny. Zajęcia odbyły się w szkolnym laboratorium przyszłości z wykorzystaniem materiałów zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

„Niech wyrosną z Was tacy, którzy ku gwiazdom wzlecieć zapragną” / Janusz Korczak/

29 września 2023 roku, zgodnie z wieloletnią tradycją szkoły, w Dzień Patrona – Generała Józefa Wybickiego, odbyła się uroczystość Ślubowania pierwszoklasistów. Uczniowie klas: Ia, Ib, Ic, Id i Ie ślubowali na sztandar szkoły, a następnie wielkim ołówkiem zostali pasowani na uczniów przez Panią Dyrektor Olgę Tomaszewską. W tym szczególnym dniu uczestniczyli zaproszeni goście: Zastępca Prezydenta, Pan Arkadiusz Kraszkiewicz, Komendant Straży Miejskiej, Pan Zenon Hinca, Radna Pani Justyna Ostrowska, Przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Lilianna Breen, Dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz rodzice uczniów. Część artystyczną przygotowały klasy III C i III D. Na scenie, ku zaskoczeniu zaproszonych gości, pojawiła się również postać Generała Józefa Wybickiego. Dzieci otrzymały wiele upominków, za co składają wszystkim darczyńcom serdeczne podziękowania!

 

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY 

Dnia 29 września 2023 roku uczniowie klas 3b i 2c poprowadzili uroczysty apel z okazji dnia patrona szkoły. W apelu uczestniczyli również uczniowie klas 2 i 3. W części artystycznej apelu, przy dźwiękach hymnu oraz wierszach, przypomniano postać Józefa Wybickiego, który przeszedł do historii jako autor hymnu narodowego. Rzadziej wiemy, że należał on także do grona najwybitniejszych osobowości swojej epoki. Działał jako prawnik, pedagog i geograf. Aktywnie uczestniczył w działalności społeczno-politycznej, pełniąc funkcje posła i senatora. Ponadto, uprawiał twórczość literacką, będąc poetą oraz pisarzem dramatycznym. Jesteśmy dumni z naszego patrona.

APEL NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA NA DRODZE

W piątek, 22 września, odbył się apel na temat bezpieczeństwa na drodze. W apelu uczestniczyli uczniowie klas 1-3 naszej szkoły. Część artystyczną przygotowali uczniowie z klasy 3a, którzy wierszami i piosenkami przypomnieli o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach.

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Jak co roku uczniowie klas I – III uczestniczyli w akcji „Sprzątanie świata”. W rękawiczkach i z workami sprzątali teren wokół szkoły oraz posadzili drzewka. Była to wspólna lekcja ochrony środowiska.

 

WYJŚCIE DO WCK

18.09. 2023 roku klasa 3C uczestniczyła w pokazie filmów krótkometrażowych w ramach festiwalu pt.: Gdynia Dzieciom 2023. Uczniowie obejrzeli cztery filmy: „Praktyczny Pan”, „Piosenka Dudzi”, „Agatka i czerwony kamień” i „Małpa w kąpieli”. Po projekcji filmów miały  okazję wziąć udział w konkursach z nagrodami.

WYJŚCIE DO WCK

Dnia 15 września klasa 3C wybrała się na projekcję filmu pt. „O psie, który jeździł koleją”.

PRÓBNA EWAKUACJA

14 września w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja, która przebiegła sprawnie i bez komplikacji.

PRZEDSTAWIENIE EKOLOGICZNE

APELE PORZĄDKOWE

Na początku września odbyły się ważne apele porządkowe, które poprowadziła pani dyrektor Olga Tomaszewska. Spotkania miały na celu podniesienie świadomości uczniów na temat konieczności utrzymania porządku i dyscypliny w naszej szkole.

WYJŚCIE DO WODNYCH OGRODÓW

W dniu 8 września 2023 roku klasa 3C wybrała się do Wodnych Ogrodów w Wejherowie. Przestrzeń Wodnych Ogrodów jest podzielona na część wypoczynkową i basenową. Uczniowie korzystali z basenów, zjeżdżalni, ścianki wspinaczkowej, jacuzzi i innych atrakcji pod czujnym okiem ratowników i nauczycieli. Dzieci bawiły się świetnie i bezpiecznie.”

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

4 września 2023 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023/2024. Była to niezwykła okazja do spotkania się po letnich wakacjach oraz powitania uczniów i nauczycieli na progu kolejnej, obiecującej edukacyjnej podróży.

Pani Dyrektor zwróciła szczególną uwagę na kwestię bezpieczeństwa, co stanowi priorytetowe zagadnienie w życiu naszej placówki. Podkreśliła konieczność respektowania obowiązujących procedur oraz dbałości o wspólne dobro uczniów i kadry pedagogicznej.

Zachęcamy wszystkich uczniów oraz rodziców do śledzenia bieżących informacji na naszej stronie internetowej.

Życzymy wszystkim udanego i owocnego roku szkolnego 2023/2024, pełnego sukcesów oraz satysfakcji z osiągnięć edukacyjnych!