Archiwum 2018/2019

Archiwum 2018/2019

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Tegoroczne lato rozpieściło nas  słońcem, więc miło byłoby poleniuchować jeszcze kilka dni. Nowy rok szkolny okazał się jednak, jak zawsze, niezwykle punktualny i stawił się na czas, pozbawiając nas marzeń o przedłużonym relaksie. Pierwszy dzwonek  zabrzmiał w naszej szkole 3 września godzinie 9.00 zapraszając tym samym  na  ceremonię jego rozpoczęcia. Wszystkich zgromadzonych w szkolnej  auli powitała dyrektor szkoły pani Olga Tomaszewska, która życzyła uczniom i pracownikom  powodzenia oraz sukcesów w nowym roku. Przypomniała również o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i na jej terenie. Społeczność szkoły uczciła także pamięć nauczycieli i pracowników oświaty powiatu wejherowskiego poległych w czasie II wojny światowej, składając kwiaty pod ich pomnikiem. Po apelu uczniowie udali się do sal lekcyjnych na zajęcia z wychowawcami.

Tak to już bywa, że jakiś koniec jest jednocześnie początkiem czegoś nowego. Niech więc ten rok szkolny będzie dla wszystkich czasem spokojnej i owocnej pracy, areną zwycięskich zmagań z własnymi słabościami i tym, co napędza nasze życie – oceanem małych i dużych sukcesów.

 

Apele porządkowe

Za nami już prawie dwa tygodnie nauki, przed nami nowe wyzwania. W mijającym tygodniu w obu budynkach naszej szkoły zostały zorganizowane apele porządkowe.  podczas których  Pani dyrektor i jej  zastępcy przypomnieli uczniom zasady właściwego zachowania się na lekcjach i przerwach oraz zasady prawidłowego funkcjonowania w grupie rówieśniczej. Przestrzegajmy tych zasad, a będzie nam w naszej szkole bezpieczniej  i przyjemniej.

Debaty przedwyborcze

11 i 12 września 2018 r. w obu budynkach naszej szkoły odbyły się debaty, podczas których kandydaci do Samorządu Uczniowskiego zaprezentowali siebie i swoje pomysły.

Wybory  w czwartek, więc kandydaci starali się przekonać do siebie jak największą ilość osób i tym samym zapewnić sobie wygraną.

 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Demokracji uczymy się w szkole.

Wytypowani przez swoich kolegów i koleżanki uczniowie stanęli w szranki w wyborach do Samorządu Szkolnego. Niech wygra najlepszy!

 

Przedstawienie ekologiczne w Filharmonii Kaszubskiej

13 września 2018 roku uczniowie klas młodszych uczestniczyli w spektaklu ekologicznym  w ramach akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA.  Na przedstawienie zaprosili nas pracownicy WCK. Spektakl miał na celu uczulić najmłodszych na sprawy związane z ekologią. Poruszał tematykę zanieczyszczenia powietrza oraz segregacji odpadów.

Jak przyznają widzowie, przedstawienie było pełne uśmiechu i ekologicznej, wspólnej zabawy z dziećmi.

 

Uczniowie uczyli się „Tańca belgijskiego ” na świeżym powietrzu!

W dniach 17-18.09.2018 uczniowie klas trzecich gimnazjalnych wybrali się w ramach zajęć artystycznych z nauczycielem p. Wiesławą Szypelt do przepięknego Parku Majkowskiego w Wejherowie, by uczyć się energetycznego tańca belgijskiego! Był śmiech, radość i ciężka praca, a co najważniejsze integracja młodzieży w grupie rówieśniczej na świeżym powietrzu.

 

Sprzątanie świata

Jak co roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji „Sprzątanie świata”.

AKCJA- SEGREGACJA! 2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ

Pod tym hasłem w dniach 21-23 września odbyło się jubileuszowe sprzątanie świata organizowane przez Fundację Nasza Ziemia. Uczniowie z klas VII-VIII i III gimn. z naszej szkoły, jak co roku, w piątek 21 września 2018 r. przystąpili do porządkowania naszej planety, a dokładnie – terenu lasu za starym cmentarzem. Po zapoznaniu z regulaminem sprzątania i wyposażeniu w niezbędne akcesoria przedstawiciele naszej szkoły pod opieką nauczycieli  uporządkowali wyznaczony teren.

 

Metody aktywizujące, nasze ulubione

Każdy uczeń zaangażowany i nastawiony na realizację celów. Na zdjęciach „w akcji” klasy 7a i 8e.

 

Dzień Języków Obcych

26 września 2001 r. z inicjatywy Rady Europy ustanowiono Europejski Dzień Języków, który jest  obchodzony przez  wszystkie  państwa członkowskie Unii Europejskiej. Jednym z głównych celów ustanowienia tego święta jest szerzenie idei  wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami.

Z tej okazji uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli języków obcych przygotowali wiele atrakcji przybliżających różne kraje, ich języki  i kulturę. Klasy trzecie gimnazjalne przygotowały degustację najbardziej charakterystycznych potraw państw europejskich, a klasy siódme wykonały plakaty informujące o ciekawostkach z różnych zakątków Europy oraz zaletach nauki języków obcych. W szkolnej auli odbył się Euroquiz, który spośród uczniów trzecich klas gimnazjalnych i klas ósmych wyłonił Euromistrza. Została nim reprezentacja klasy 3 A. Dodatkowo część uczniów uczestniczyła w lekcjach z native speakerami z Niemiec i Szkocji. Lekcje języków obcych w tym dniu były poświęcone idei Europejskiego  Dnia Języków.

Europejski Dzień Języków upłynął w prawdziwie europejskiej atmosferze. Mamy nadzieję, że przynajmniej część uczestników tego święta przeznaczy więcej czasu na naukę języków obcych.

Reasumując – Dzień Języków Obcych to już tradycja w naszej szkole. W tym roku można było „dotknąć” Napoleona, Wikingów, tancerki flamenco. Można było posmakować kuchni naszych zagranicznych sąsiadów i poznać historię wybranych krajów Europy. Nauka i zabawa, zawsze gdy idą w parze jest super!

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

W obu budynkach naszej szkoły obchodziliśmy święto matematyki – Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie wzięli udział w zawodach, quizie oraz zmaganiach  z tabliczką mnożenia podczas przerw.

 

Dzień Patrona Szkoły

Dnia 28.09.2018r. odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Patrona Szkoły, który z młodymi artystami klas IIIa i IIIb przygotowały panie E. Aleksandrowicz-Szwarc i A. Siemińska. Była to niecodzienna lekcja patriotyzmu dla uczniów naszej szkoły, której towarzyszyła podniosła atmosfera.

Po części artystycznej Zastępca Dyrektora Pani Aleksandra Klawitter-Pohnke nagrodziła laureatów konkursu plastycznego „Do szkoły idziemy – bezpieczni być chcemy” wręczając pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

 

Dzień Patrona Szkoły

Dnia 28 września 2018r. obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. W tym dniu obowiązywał w szkole strój galowy. Uczniowie pełnili warty honorowe  przy portrecie generała Józefa Wybickiego.

Z tej okazji odbyły się uroczyste apele dla uczniów, podczas których mieli okazję poznać ciekawostki z życia generała Józefa Wybickiego i historię powstania hymnu państwowego.

Uczniowie klas siódmych wzięli udział w obchodach Dnia Samorządności przystępując do konkursu z wiedzy o patronie szkoły przygotowanym przez p. Katarzynę Merc i klasę 3 D . Główną część konkursu stanowił quiz dotyczący Józefa Wybickiego i jego dorobku życiowego. Dodatkowo każda z klas wystawiła sobowtóra patrona i przygotowała hasło związane z twórcą Mazurka Dąbrowskiego. Lekcja z Józefem Wybickim pokazała, że uczniowie mają dużą wiedzę na temat patrona szkoły, a zmagania konkursowe były pełne emocji. Poszczególne klasy skutecznie dopingowały swoje reprezentacje, a każda z nich starała się wypaść jak najlepiej. Po podsumowaniu punktacji za wszystkie konkurencje na czoło wysunęła się klasa 7 A, ale na podkreślenie zasługuje fakt, że w tym turnieju nie było przegranych, bo wszyscy wykazali się wiedzą na temat generała Józefa Wybickiego.

 

Ślubowanie Uczniów Klas Pierwszych

Dnia 28 września 2018 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Uroczystość  ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców i bliskich.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Prezydent Miasta Wejherowa pan Krzysztof Hildebrandt, Zastępca Prezydenta pan  Arkadiusz Kraszkiewicz, przewodnicząca Rady Rodziców pani Liliana Breen, Dyrekcja Szkoły, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie.

Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz udzielenie odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań.

Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania dokonała pani dyrektor Olga Tomaszewska używając do tego drewnianego ołówka. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej naszej szkoły. Część artystyczną uroczystości przygotowały panie Anna Michalska, Monika Szeląg i Beata Fokcińska.

Na pamiątkę tego dnia uczniowie otrzymali legitymacje szkolne, rożki obfitości oraz znaczki odblaskowe.  Ten dzień na zawsze pozostanie w Ich pamięci.

 

Spotkanie z historią- 100 lecie niepodległości

W dniu  21 września 2018  r.  klasa VIII b i VIII c  udała się na seans filmowy pod tytułem – „Dywizjon 303.Historia prawdziwa.”

Wydarzenia związane z walkami Polaków w tej formacji wojskowej  na Wyspach Brytyjskich stały się kanwą filmowej  historii. Dla uczniów była to kolejna lekcja historii i patriotyzmu w ramach obchodzonych przez cały rok  imprez z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Irredenta w twórczości Macieja Tamkuna

W ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości, uczniowie klasy VIII D i III E gimnazjum spotkali się  z panem Maciejem Tamkunem – artystą malarzem, poetą, pisarzem ziemi kaszubskiej oraz ilustratorem książek. W szkolnej auli mogli obejrzeć mały fragment malarskiego dorobku naszego gościa i wysłuchać fragmentów pisarskiej twórczości poświęconej dążeniu do odzyskania niepodległości. Artysta przybył do naszej szkoły na zaproszenie pana Wojciecha Kurowskiego – wicedyrektora szkoły.

Nasi znów zwyciężyli

Dziewczyny nie pozostawiły złudzeń rywalkom i ponownie zdobyły złoto W MIEJSKICH SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH , a chłopaki pomimo ogromnego serca i walki musieli zadowolić się medalami srebrnymi, czyli II miejscem.

Życzymy dziewczynom powodzenia w zawodach powiatowych.

 

Igrzyska Dzieci w Halowej Piłce Nożnej

Igrzyska Dzieci w Halowej Piłce Nożnej, które odbywały się 28.09.2018 w SP nr 6 w Wejherowie zakończyły się sukcesem Szkoły Podstawowej nr 9.

Skład Zwycięskiej drużyny: Płocki Piotr, Dąbrowski Nikodem, Wachowski Filip, Sychowski Oliwier, Konkol Jakub, Pranczk Kamil, Nagel Igor. Opiekun : Krzysztof Jezierski.

Wyniki: SP nr 11 2-1 br. Dąbrowski, Nagel

SP nr 8 0-1

Sp nr 5 1-0 br. Konkol

Finał SP nr 6 2-0 br. Dąbrowski, Wachowski.

 

Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Badmintonie

Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Badmintonie chłopców zakończyliśmy na II miejscu po przegranej w finale SP nr 11 2-3. Obydwa punkty zdobył Tomek Bury. Skład: Tomek Bury, Michał Wiśniewski, Artur Maciejewski. Opiekun: Krzysztof Jezierski.

 

Sprzątanie świata

Tradycyjnie co roku włączamy się z dziećmi do akcji „Sprzątania Świata”, by od najmłodszych lat uczyć zasad dbania o środowisko. Najmłodsze dzieci z chęcią i radością włączyły się do akcji by posprzątać „naszą Ziemię”. Akcja odbyła się w formie zabawy , dzieci dowiedziały się, że należy dbać o przyrodę, chronić ją, by korzystać z jej uroków. Jeśli świat będzie czysty – zdrowa będzie żywność, powietrze, woda. To wpajamy maluchom od najmłodszych lat.

 

Dzień Patrona Szkoły

28 września  2018 r. odbyło się w naszej szkole szczególne święto – Dzień Patrona Szkoły.  Jak co roku jest to  wielka uroczystość dla wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły. Również nasze przedszkolaki pamiętały o tym święcie. W tym dniu obowiązywał w szkole strój galowy.

 

Dzień Chłopaka

W poniedziałek  1 października 2018r.   obchodziliśmy Dzień Chłopaka, który przypada co roku 30 września. Z tej okazji świętowali także chłopcy z grup przedszkolnych. Wspomnienia miłej atmosfery pozostaną w sercach i na fotografiach. Dziewczynki obdarowały chłopców dużych i małych drobnymi upominkami.

 

Powiatowe Igrzyska Dzieci w Halowej Piłce Nożnej.

4.10.18r. w Gniewinie w hali widowiskowo-sportowej odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w Halowej Piłce Nożnej. Po bardzo emocjonujących meczach zajęliśmy ostatecznie VII miejsce.

Wyniki:

SP Choczewo 0-0

SP Bożepole Wlk. 2-0 br. Konkol, Nagel

SP Kostkowo 0-2

SP Gowino 0-2

Skład: Patryk Płocki, Nikodem Dąbrowski, Jakub Konkol, Kamil Pranczk, Igor Nagel , Filip Wachowski, Oliwier Sychowski. Opiekun : Krzysztof Jezierski.

 

Zawody sportowe

01.10.2018 dziewczyny w składzie Magdalena Krampa, Martyna Pastucha, Amelia Hewlet wywalczyły II miejsce na Miejskich Igrzyskach Młodzieży w Badmintona.

Turniej integracyjny

Uczniowie klas IV wraz z rodzicami uczestniczyli  dnia 4 października 2018 r.,  w przygotowanym przez nauczycieli turnieju integracyjnym.

Odbyły się rozgrywki w „dwa ognie”,   można było sprawdzić się w technice origami, zaprezentować talent wokalny podczas karaoke, pobawić się  w kalambury oraz  wziąć udział w zabawach sportowych.

Odpoczywając wszyscy korzystali z kawiarenki, w której rozkoszowali się smakiem domowych wypieków.

 

Przez turystykę do wiedzy.

W sobotę 13 października 2018 r. 13 uczniów z klas V – VII wzięło udział w zajęciach terenowych z geografii. Wyprawa rozpoczęła się przed budynkiem szkoły na Os.1000-lecia, do przejścia było około 10 km. Wędrując do Kępina mieliśmy okazję poznać piękne zakątki okolic Wejherowa.
Na polu biwakowym w Kępinie uczniowie ćwiczyli umiejętności orientacji na mapie oraz wyznaczania kierunków w terenie. Przyjemnym zwieńczeniem zajęć było ognisko i pieczenie kiełbasek. Pogodę mieliśmy piękną, Słońce nam sprzyjało i wszystkim dopisywały świetne humory.
Następne zajęcia terenowe już w listopadzie.
Do zobaczenia na szlaku.

Włóczykij

 

Nasze święto

Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto wszystkich pracowników oświaty w Polsce zostało ustanowione na mocy ustawy z 27 kwietnia 1972 r.( Karta praw i obowiązków nauczyciela) jako Dzień Nauczyciela, a od 1982, na mocy ustawy ( Karta Nauczyciela),  jest obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego  w dniu 14 października 1773 r.

Z tej okazji w szkolnej auli odbył się uroczysty apel, podczas którego uczniowie VII, VIII i III gimnazjum wystąpili w montażu słowno-muzycznym, w którym dziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły za trud i energię włożoną w rozwijanie ich umiejętności, wychowanie oraz zapewnienie bezpieczeństwa w szkole.

Pamiętając o naszej przeszłości dyrekcja szkoły wraz z reprezentacją uczniów złożyła kwiaty pod pomnikiem nauczycieli powiatu wejherowskiego poległych w czasie działań wojennych w miejscach kaźni hitlerowskich w latach 1939-1945.

W budynku na os. 1000-lecia Samorząd Uczniowski zaprosił nauczycieli na koncert z okazji wspólnego święta, czyli Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Występujący otrzymali gromkie brawa a widzowie sympatyczne piosenki i ciepłe słowa podziękowania.

 

Parada Niepodległości

W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Wejherowskie Centrum Kultury wraz z trzema wejherowskimi szkołami: Szkołą Podstawową nr 9. im. generała Józefa Wybickiego, Powiatowym Zespołem Szkół nr 1 – I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego oraz Szkołą Podstawową nr 11 im. Teodora Bolduana przystąpiło  do realizacji projektu „Oblicza Niepodległej”.

Głównym celem projektu było poszerzanie wśród lokalnej społeczności wiedzy związanej  z okresem odbudowy państwowości polskiej po odzyskaniu niepodległości w kontekście regionalnym. Organizatorzy postanowili także przybliżyć postać ostatniego przedwojennego burmistrza Teodora Bolduana.

We wtorek 16 października 2018 r. uczniowie klas III gimnazjum wcielili się w mieszkańców Wejherowa z lat 20 i 30 tych XX wieku.  W barwnym  korowodzie przeszli ulicami miasta w kierunku  kortów tenisowych, które zostały zbudowane przez burmistrza Wejherowa  Teodora Bolduana i były uważane za najpiękniejsze korty  tenisowe w latach 1918-1939.

Tam też odbyło się rozstrzygnięcie konkursów organizowanych przez WCK w ramach obchodów 100 lecia. Włodarze miasta wraz ze zgromadzonymi na trybunach uczniami obejrzeli spektakl  słowno – muzyczny przygotowany przez panią Wiesławę Szypelt. Piosenki  z okresu międzywojnia  zaprezentowali uczniowie naszej szkoły.

Parada Niepodległości  przybliżyła uczniom charakter i sposoby spędzania wolnego czasu przez mieszkańców Wejherowa  w okresie pierwszych lat wolnej Polski.

 

„Mirabelka-kiełkująca historia” (warsztaty)

Dnia 19 października 2018 r. w Bibliotece Powiatowej w Wejherowie uczniowie klasy 6e pod opieką wychowawcy i nauczyciela historii uczestniczyli w warsztatach „Mirabelka – kiełkująca historia”. Celem warsztatu było rozbudzenie zainteresowania historią Polski, włączenie w obchody 100-lecia niepodległości i zapoznanie z sytuacją ludności polskiej i żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie, a szczególnie w Warszawie.

Uczniowie wysłuchali przesłania autora książki Cezarego Harasimowicza pt. „Mirabelka”. Następnie w oparciu o fragmenty  książki zostali zapoznani z sytuację Żydów w Warszawie w czasie II wojny światowej. Obejrzeli ilustracje Warszawy z okresu wojny i współczesnej. Pod koniec zajęć wykonywali mirabelki.

 

Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Unihokeju chłopców

17 października 2018 r. w hali sportowej SP nr 6 w Wejherowie odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Unihokeju chłopców. Były one bardzo udane dla naszej Reprezentacji gdyż zajęliśmy I miejsce i będziemy przedstawicielem miasta Wejherowo na szczeblu powiatowym.

Skład: Pawłowski, Wiśniewski, Pionk, Uzdrowski, Ostojski, Rzepka, Stolc, Maciejewski, Baranowski, Bury. Opiekun: Krzysztof Jezierski.

Wyniki: SP nr 8 0-0

SP nr 11 3-0 br. Stolc-2, Bury

SP nr 5 3-0 br. Maciejewski, Baranowski, Stolc

SP nr 6 0-0

 

Wycieczka Gdańsk – Westerplatte

Uczniowie naszej szkoły każdego roku poznają miejsca pamięci narodowej i odwiedzają stolicę województwa. W tym roku dopisała nam piękna pogoda.

 

ZAWODY SPORTOWE

Dnia 18.10.2018r odbyły się Miejskie Igrzyska Młodzieży  w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców.

Skład Dziewcząt: Cyman Małgorzata, Krampa Magdalena, Darga Magdalena

Skład Chłopców: Bury Tomasz, Baranowski Szymon, Pawłowski Maciej

Obie drużyny wywalczyły I miejsce i będą reprezentowały Naszą Szkołę na Zawodach Powiatowych

Gratulujemy!

 

Wycieczka do Muzeum II wojny światowej

23 października 2018r. uczniowie z klasy VII a i VII c pojechali na wycieczkę do Muzeum II wojny światowej. Podczas zwiedzania  poznali genezę, przebieg i skutki II wojny światowej. Nie tylko zobaczyli eksponaty z tego okresu, ale mieli też  możliwość m.in. przejść się uliczką Wolnego Miasta Gdańska, czy zobaczyć filmy dokumentalne ukazujące m.in. traktowanie jeńców wojennych, czy relacje osób, których bliscy zginęli w Katyniu. Ponadto uczniowie szukali na wystawach odpowiedzi na pytania z karty pracy, np. kim była Irena Sendlerowa, czy Witold Pilecki.

 

Dyskoteki szkolne

W dniach 23 i 24 październik a 2018 r. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zorganizował dyskoteki szkolne: we wtorek dla klas IV-VI, w środę dla klas VII-VIII i III gim.

 

Warsztaty w Bibliotece Powiatowej

Dnia 24 października 2018 r. uczniowie klasy IV d uczestniczyli w Bibliotece Powiatowej w warsztatach na temat tolerancji, sytuacji ludności żydowskiej podczas II wojny światowej, Powstaniu Warszawskim na podstawie książki C. Harsimowicza „Mirabelka”. Historię opowiadała dzieciom mirabelka, która była uczestnikiem tych trudnych i bolesnych zdarzeń. Mirabelka dotrwała do czasów współczesnych, a autor książki znał ją osobiście.

Pod koniec zajęć wszyscy uczestnicy wykonali symboliczne mirabelki, które zabrali na pamiątkę zajęć.

 

Czytamy przedszkolakom

Dnia 24 październik a 2018 r. członkowie kółka informatyczno-czytelniczego odwiedzili dzieci z przedszkola „Przygoda”. Czytali im wiersze Brzechwy, do których przygotowali prezentacje.

To był mile spędzony czas, taki powrót do dzieciństwa, który  powtórzymy już niebawem.

 

Dzień piżamy

My wiemy, jak urozmaicić szkolną rutynę – samorząd zorganizował Dzień piżamy. Na korytarzach zaroiło się od miśków, jednorożców, panter i tradycyjnych śpiochów. Każdy, kto przyszedł w piżamie był zwolniony z ewentualnych niezapowiedzianych kartkówek.

 

Miejskie Igrzyska Dzieci w Unihokeju Chłopców

Dnia 26.10.2018 r. w Szkole Podstawowej Nr 6 w Wejherowie odbyły się Miejskie Igrzyska Dzieci w Unihokeju Chłopców.

Skład: Dąbrowski Nikodem, Khvorostianyj Michał,Konkol Jakub,  Magdziarz Patryk, Nagel Igor, Okrój Natan, Pazur Jakub, Płocki Piotr, Pranczk Kamil, Sychowski Oliwier, Wachowski Filip.

Drużyna zdobyła V miejsce.

Wyniki meczów:

SP9 – SP6  0:0

SP9 – SP8  0:1

SP9 – SP5  1:1

SP9 – SP11 0:1

 

Przez zabawę do wiedzy

W ramach innowacji programowej „Żyję zdrowo na   sportowo  –  przy   okazji   zwiedzam   świat” w czwartek 25 października 2018 r. odbyły się warsztaty „Jestem lekarzem”, w trakcie których uczniowie wcielili się w role medyków. Ich zadanie polegało na postawieniu diagnozy schorzenia aparatu ruchu  i wydaniu stosownych zaleceń lekarskich. Warsztaty przygotowały Magdalena Sawicka i Bożena Wójcik.

 

BOHATERON

W październiku 2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej – BOHATERON. To akcja, która ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie do nich kartek.

Uczniowie na lekcji zostali zapoznani z tematyką historyczną – II wojna światowa i Powstanie Warszawskie w oparciu o otrzymane materiały edukacyjne. Zobaczyli biogramy niektórych z żyjących uczestników Powstania, a następnie wypisywali dla nich kartki.

Dzieci chętnie wypisywały kartki z życzeniami, z podziękowaniami, a także z pytaniami, na które może uzyskają odpowiedzi.

 

Lekcja w bibliotece

Nasi uczniowie z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w nietypowej lekcji historii. Warsztaty odbyły się w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie.

 

Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w unihokeju

Tuż za podium uplasowali się nasi unihokeiści w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej odbywających się 26.10.18 w Rumi. Wyniki:

SP Kostkowo 1-0 br. Rzepka

SP Rumia 0-2

Półfinał: SP Łęczyce 1-3 br. Stolc

O III m.: SP Reda 0-1

Skład: Pawłowski, Wiśniewski, Pionk, Baranowski, Stolc, Maciejewski, Uzdrowski, Rzepka, Ostojski. Opiekun: Krzysztof Jezierski.

 

WYCIECZKA DO GDAŃSKA

W październiku klasy piąte  pojechały na wycieczkę do Gdańska. Pogoda nam dopisywała, humory również. Przejeżdżaliśmy tunelem pod Martwą Wisłą oraz podziwialiśmy stadion ENERGA, który w słońcu lśni bursztynem. Dzięki  naszemu przewodnikowi poznaliśmy historię Westerplatte. Dowiedzieliśmy się, że Westerplatte to miejsce, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa, znajduje się tam cmentarz poległych w 1939 r. żołnierzy polskich, którzy bronili się dzielnie przez siedem dni przed niemieckim najeźdźcą. W miejscu, gdzie toczyły się walk, ocalała Wartownia nr 1, ruiny koszar i Wartowni nr 3, ponadto znajduje się tam stojący na usypanym po wojnie kopcu Pomnik Obrońców Wybrzeża, odsłonięty w 1966 roku. Z miejsca zadumy, ruszyliśmy śladem zabytków Głównego Miasta w dalszą drogę. Spacerowaliśmy ulicą Mariacką. Poznaliśmy legendy i wesołe anegdoty związane z ciekawymi miejscami: (Zielona Brama, Żuraw Gdański, Bazylika Mariacka, Długi Targ, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Ratusz Głównego Miasta oraz Kościół Św. Brygidy). Weseli i zadowoleni wróciliśmy do szkoły, skąd zabrali nas rodzice. Swoimi przeżyciami i wiadomościami podzieliliśmy się z innymi, sami zaś wzbogaciliśmy swoja wiedzę i doświadczenie.

 

„Nie pozwól pamięci zarastać trawą… Sprzątnij grób obok”

W ramach II edycji ogólnopolskiej akcji „Nie pozwól pamięci zarastać trawą… Sprzątnij grób obok.” uczniowie klas IIIa i IIIb wraz z wychowaczyniami Anitą Semińską i Ewą Aleksandrowicz-Szwarc uporządkowali kilka zaniedbanych grobów i zapalili znicze na zabytkowym cmentarzu przy ul. 3 Maja w Wejherowie.

 

szkolny konkurs „Dążenia Polaków do niepodległości i osiągnięcia II RP”

Dnia 31 października 2018 r. w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole odbył się drugi etap szkolnego konkursu historycznego „Dążenia Polaków do niepodległości i osiągnięcia II RP”.

Celem konkursu była: korelacja wiedzy z różnych przedmiotów, zastosowanie poznanej wiedzy w praktyce, popularyzacja wiedzy na temat dążeń Polaków do niepodległości i dziejów II RP, kształtowanie postawy patriotycznej i szacunku dla dokonań Polaków, uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, rozbudzania zainteresowań historycznych.

W konkursie brali udział uczniowie klas VIII. Każdą klasę reprezentowała trzyosobowa drużyna. Uczniowie rozwiązywali krzyżówkę, odpowiadali na pytania dotyczące tekstów źródłowych, map, rozpoznawali postaci historyczne i rozwiązywali zadanie matematyczne.

Klasyfikacja końcowa wyglądała następująco: I miejsce drużyna z klasy VIII b, II miejsce drużyna z klasy VIII c, III miejsce drużyna z klasy VIII e.

 

Miejskie Igrzyska w Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców

W dniu 30.10.2018r Nasza Szkoła zorganizowała Miejskie Igrzyska w Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców

Do rywalizacji stanęli chłopcy z SP Nr 6 oraz SP Nr 11, wśród dziewcząt SP Nr 5, SP Nr 11, SP Nr 9.

Nasze dziewczyny w składzie: Guppert Emilia, Wiśniewska-Hintzke Milena, Nosowicz Malwina zajęły III miejsce.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!

 

Wycieczka do Piaśnicy

Dnia 31 października 2018 roku uczniowie klas trzecich  uczestniczyli w wycieczce do Piaśnicy, aby oddać hołd ofiarom pomordowanym podczas II wojny światowej. Ta lekcja historii długo pozostanie w ich pamięci.

 

Powiatowe Igrzyska Młodzieży w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców

Dnia 6.11.2018r odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców.
Drużyna dziewcząt w składzie: Cyman Małgorzata, Krampa Magdalena, Darga Magdalena zajęła V miejsce.
Drużyna chłopców w składzie: Bury Tomasz, Baranowski Szymon, Pawłowski Maciej zajęła VI miejsce.

 

Setna rocznica niepodległości

Zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie wspólnie świętowali setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Była piękna oprawa plastyczna i muzyczna. Śpiewano pieśni patriotyczne, recytowano wiersze , a nawet tańczono.

To wspólne świętowanie przypomniało nam wiele trudnych wydarzeń z naszej historii i stało się przyczyną rozmyślań nad  zagadnieniem wolności…

To był piękny czas spędzony we wspólnym gronie.

 

Gra miejska „Fenomen Gdyni”

6 listopada 2018 r. uczniowie klasy IV d brali udział w grze miejskiej w Gdyni zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku. Uliczkami Gdyni prowadził nas pracownik IPN. Każdy uczeń na podstawie znajdujących się w mieście pomników, pamiątek związanych z Gdynią z okresu międzywojennego rozwiązywał zadania w otrzymanej karcie pracy. Należało wykazać się m.in. znajomością matematyki (obliczanie czasu, który upłynął od narodzin Antoniego Abrahama do dziś), logicznym myśleniem, czytaniem ze zrozumieniem, ale przede wszystkim spostrzegawczością (porównywanie obecnego budynku poczty z przedwojennym z fotografii,

Była to bardzo ciekawa forma zdobywania wiedzy historycznej.

Dzięki takim zajęciom uczniowie dowiedzieli się, że wiedzę historyczną można zdobyć nie tylko w ławce szkolnej, ale i w terenie, wokół nas, trzeba tylko uważnie patrzeć dookoła.

 

Przygody z misiem

Już trzeci rok z rzędu, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Liliana Breen zainaugurowała konkurs dotyczący uczniów klas drugich. Każda klasa otrzymała misia i będzie prowadzić pamiętnik, w którym każdy uczeń będzie przedstawiał chwile spędzone z pluszakiem. Po kilku miesiącach najciekawsze pamiętniki zostaną nagrodzone. Miłych chwil spędzonych z misiem!

 

Obchody Święta Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości w naszym kraju co roku obchodzone jest 11 listopada. W tym roku okazja jest wyjątkowa – mija bowiem 100 lat od momentu, gdy Polska odzyskała niepodległość. Z tej okazji uczniowie klasy I i II pod kierunkiem swoich nauczycielek przygotowali uroczysty apel o charakterze patriotycznym. Podczas uroczystości zostali nagrodzeni uczniowie, którzy wykonali najciekawsze  prace plastyczne na konkurs – Moja Ojczyzna.

 

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ  „Polska niepodległa. Jak za dawnych lat…”

Co roku w bibliotece szkolnej organizowane jest dla uczniów popołudniowo-wieczorne spotkanie z książką. W tym roku szkolnym spotkanie było 8 listopada 2018 r. w ramach obchodów 100-lecia niepodległości  pod hasłem „Polska niepodległa. Jak za dawnych lat…”.

Podczas spotkania uczniowie w różny, niekonwencjonalny sposób zdobywali wiedzę historyczną, którą czerpali z książek, ale nie tylko, np. uczestniczyli w podchodach – szukali na holach kartek z zaszyfrowanymi tytułami książek, następnie z książek wyszukiwali daty, do których dopisywali wydarzenia z dziejów Polski i obliczali ile lat Polska była pod zaborami;  wykonywali flagę Polski; śpiewali pieśni patriotyczne przy akompaniamencie pani Beaty; słuchali opowiadania historycznego czytanego przez panią Lucynę, a pod koniec spotkania oglądali fragment filmu z okresu międzywojennego.

Czas spędzony w bibliotece upłynął w miłej i przyjemnej atmosferze, jednak wszyscy stwierdzili, że zbyt szybko.

 

Muzeum Emigracji

Historia milionów Polaków – tak w skrócie można określić zasoby Muzeum Emigracji w Gdyni. Polacy wyruszali  w najróżniejsze części świata zarówno za chlebem, jak i w poszukiwaniu wolności i innego życia. To się nie zmieniło nawet po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Ludzie wędrowali pieszo, pociągami, na pokładach statków czy samolotów. Dziś na całym świecie żyje ponad 20 milionów obywateli polskiego pochodzenia i niemal każdy z nas zna kogoś, przebywa lub przebywał na emigracji.

W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości w środę 31 października 2018 r. uczniowie klasy III D i III E pojechali na wycieczkę do Muzeum Emigracji w Gdyni. Zwiedzając poszczególne ekspozycje uczniowie mogli poznać zarówno ogrom tego zjawiska, jak i pojedyncze rodzinne historie emigrantów, poczuć to, czego doświadczali Polacy opuszczający swoje domy pod koniec XVIII wieku lub zrozumieć, co to znaczy emigrować na początku XXI wieku. Podczas zwiedzania uczniowie wypełniali karty pracy, które pozwoliły na utrwalenie zdobytej wiedzy. Dodajmy, że Muzeum Emigracji jest jedyną taką placówką w Polsce, a wyjazd zorganizowała pani Marlena Kreft.

 

Debata oxfordzka z okazji 100- lecia Niepodległości Polski

W dniu 9 listopada 2018 r. z okazji 100- lecia odzyskania państwowości Polski w Bibliotece Powiatowej w Bolszewie odbyła się debata oxfordzka z udziałem naszych uczniów. Organizatorem przedsięwzięcia jest Szkoła Podstawowa  imienia Mikołaja Kopernika w Bolszewie. Tematem debaty „Podobni czy jednak bardzo rożni? O Polakach na przestrzeni 100 lat” było udowodnienie lub obalenie tezy przez obie drużyny.  Podczas prowadzenia debaty obowiązują zasady – nie obrażamy przeciwników, nie przerywamy wypowiedzi i nie oceniamy argumentów strony przeciwnej.

Debacie, która wpisana była w powiatowe obchody  Święta Niepodległości, przysłuchiwali się przedstawiciele lokalnych władz samorządowych. Debata na argumenty to kolejna forma  nauki lekcji wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie  klas trzecich gimnazjum naszej szkoły, pod kierunkiem pani Katarzyny Merc,  brali udział w takiej debacie po raz piąty.

 

100 lat Niepodległej

W całej Polsce trwają różnorodne akcje, projekty i uroczystości związane  z jednym z najważniejszych świąt państwowych. Tegoroczne Święto Niepodległości  jest wyjątkowe – uroczyście obchodzimy setną rocznicę odzyskania wolności. Nasza szkoła również włączyła się w te radosne obchody. Na holach pojawiły się kartki z informacją o  najważniejszych datach w historii naszej Ojczyzny – od rozbiorów  do dnia dzisiejszego. Okolicznościowa gazetka poświęcona została stuleciu odzyskania niepodległości, a obok niej  pojawiła się  gazetka z życzeniami dla Polski. W szkolnej auli odbył się uroczysty apel, podczas którego zgromadzeni wspólnie śpiewali najbardziej znane pieśni patriotyczne. Ponadto uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą historii Polski od chwili rozbiorów do dnia dzisiejszego przygotowaną przez uczniów klasy III G gimnazjum. Podczas apelu dyrektor szkoły pani Olga Tomaszewska wręczyła nagrody za udział w konkursie „Dążenia Polaków do niepodległości i osiągnięcia II RP” adresowanym do uczniów klas ósmych. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła klasa VIII B. Zwieńczeniem szkolnych obchodów Święta Niepodległości było przyłączenie się do akcji Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej  „Rekord dla Niepodległej” – punktualnie   o godzinie  11:11 wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy.

 

REKORD  DLA NIEPODLEGŁEJ

Uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły włączyli się ogólnopolską akcję :Bijemy rekord dla Niepodległej. W dniu 9 listopada o 11:11 wspólnie z, w obu budynkach naszej szkoły, odśpiewaliśmy nasz hymn narodowy. Wszystkie cztery zwrotki.

 

ZAJĘCIA Z EKOLOGII

Dnia 13.11.2018 roku uczniowie klasy III b wraz z wychowawcą Ewą Aleksandrowicz-Szwarc uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych w sali multimedialnej Wejherowskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych. Zajęcia miały formę warsztatów i ćwiczeń, podczas których uczniowie w oparciu o własne doświadczenia poznawali  zagadnienia z dziedziny botaniki.

 

Spotkanie z autorem

Krzysztof Petek – autor powieści sensacyjno-przygodowych, reportażysta, organizator wypraw i szkół przetrwania. Ukończył studia politologiczne ze specjalizacją dziennikarską Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego  w Katowicach. Pracował w radiu SSR EGIDA w Katowicach  i w lokalnej telewizji, gdzie przygotowywał programy dla dzieci.

W środę 14 listopada 2018 r. uczniowie klas czwartych wzięli udział w spotkaniu promującym ostatnią książkę Krzysztofa Petka pt. „Amulet pecha”. Autor opowiedział o swoim warsztacie pisarskim i okolicznościach towarzyszących powstawaniu jego książek. W przygotowanej przez siebie prezentacji pokazał najciekawsze miejsca w Polsce i na świecie, jakie udało mu się odwiedzić. Zapowiedział również konkurs dla czytelników jego powieści, którego nagrodą jest weekend detektywów, czyli zabawa, przygoda i śledztwo.

Krzysztof Petek podczas spotkań autorskich promuje nie tylko swoje książki, ale również zdrowy styl życia  i  aktywność społeczną. Opowiadając o bohaterach swoich powieści,  przypomina słuchaczom podstawowe zasady bezpieczeństwa, jak np. zakaz chodzenia po zamarzniętych zbiornikach wodnych czy bezpieczne poruszanie się  w nieznanym terenie. Nasi uczniowie słuchali gościa z dużym zainteresowaniem, dlatego też mamy nadzieję, że wielu  z nich sięgnie po książkę tego pisarza, podróżnika i reportażysty.

 

Strofy o Ojczyźnie

W ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości w czwartek 15 listopada 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski  Poezji Patriotycznej. Jego celem było pogłębianie wiedzy o poezji patriotycznej, rozwijanie zainteresowań literackich, kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich. Każdy z uczestników konkursu zaprezentował jeden dowolnie wybrany utwór patriotyczny.

Naszą szkołę reprezentowały cztery recytatorki. Miło nam poinformować, że uczennica klasy 8 c wywalczyła (ex aequo) II miejsce w konkursie. Serdecznie gratulujemy wszystkim naszym reprezentantkom i życzymy sukcesów na scenie.

 

Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Halowej Piłce Nożnej chłopców

Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Halowej Piłce Nożnej chłopców zakończyliśmy na III miejscu. Mimo, że wygraliśmy tylko jedno spotkanie chłopcy pokazali się z bardzo dobrej strony walcząc do ostatnich sekund w każdym z rozegranych spotkań.

Skład: Maciejewski, Pawłowski, Wiśniewski, Czaja, Frankowski, Muller Maciej, Stolc, Bury, Baranowski. Opiekun: Krzysztof Jezierski.

Wyniki:

SP 11 2-3 br. Stolc, Wiśniewski

SP 6  4-1 br. Stolc, Czaja, Baranowski, Frankowski

SP 8  2-3 br. Frankowski-2.

 

Brakowało skuteczności

Z Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Piłce Halowej dziewcząt wracamy z brązowymi medalami. Odnośnie gry w defensywie dziewczęta spisywały się bez zarzutu, natomiast zabrakło skuteczności pod bramką rywalek. Ogromne brawa należą się jednak za zaangażowanie i ambitną grę do samego końca w każdym z meczów.

Skład: Potrykus, Krampa, Będźkowska, Nowicka, Okrój, Cyman, Grzenkowicz J., Grzenkowicz K., Hewelt, Magulska. Opiekun: Krzysztof Jezierski.

Wyniki: SP 11 0-0

SP 6   0-2

SP 8   0-1

SP 5   2-0 br. Nowicka-2.

 

Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży

W dniach 26-28 października 2018r. w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbył się XXXVIII Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży.

Celem Konkursu jest kształtowanie i podnoszenie kultury muzycznej dzieci i młodzieży, ocalenie oraz upowszechnienie cennej i trudnej sztuki śpiewu chóralnego w szkołach i placówkach oświatowych, doskonalenie poziomu wykonawczego zespołów, konfrontacja ich dorobku, prezentacja całorocznej pracy dyrygentów i chórów, a także popularyzacja twórczości współczesnych kompozytorów polskich.   Chór Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie pod dyrekcją Aleksandry Janus wyśpiewał SREBRNY KAMERTON.

Serdecznie gratulujemy chórzystom i pani dyrygent.

 

I Międzyszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej

15 listopada 2018 r. Alicja Jarząbek, Alicja Maciejewska, Iga Żuchlińska z klasy I c oraz Patrycja Dyderska z klasy II c  reprezentowały naszą szkołę w I Międzyszkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznej. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej nr 9 w Wejherowie pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta. Podczas występu mali artyści zaprezentowali po dwa utwory.

Nagrody i dyplomy dla wykonawców wręczyli: zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz i dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Wejherowie Dorota Muża-Szlas. Podziękowania otrzymali również nauczyciele, którzy przygotowali młodych wykonawców do konkursu.

Soliści, klasy I-III

– I miejsce: Oliwia Nastały (SP Bolszewo)

– II miejsce: Alicja Jarząbek (SP 9 Wejherowo)

– III miejsce ex aequo: Kornelia Krajnowska (SP 5 Wejherowo) i Samira Gołąbek (SP 8 Wejherowo)

– Wyróżnienie: Patrycja Dyderska (SP 9 Wejherowo)

Duety, klasy I- III

– I miejsce: Iga Żuchlińska i Alicja Maciejewska (SP 9 Wejherowo)

– Wyróżnienie: Jan Garstka i Michalina Kałduńska (SP Gościcino)

Gratulujemy!

 

Przez turystykę do wiedzy

17 listopada 2018 r. odbyły się kolejne zajęcia terenowe z geografii. Tym razem pojechaliśmy pociągiem SKM do Redy Pieleszewa, by stamtąd niebieskim szlakiem krawędzią Kępy Puckiej udać się do Wejherowa. Po drodze przyglądaliśmy się formom polodowcowym – poznaliśmy historię powstania pradoliny Redy oraz przyjrzeliśmy się budowie moreny dennej w odkrywce geologicznej. Wędrowaliśmy przez piękny, jesienny las, mijaliśmy strumyki uchodzące do rzeki Redy. Podczas odpoczynku na trasie upiekliśmy kiełbaski i w dobrych humorach zakończyliśmy naszą wyprawę.

 

projekt Damy Redę

Dnia 18.11.2018 r. nasza uczennica oraz wokalistka zespołu wokalnego Awokado  wzięła udział w castingu wokalnym. Uczennica wygrała casting, tym samym dostała się do projektu muzycznego Damy Redę IV, realizowanego przy Fabryce Kultury w Redzie. W ramach projektu uczestnicy nagrają w studio piosenkę. Uczennica została przygotowana do castingu przez p.Wiesławę Szypelt.

 

Dziękujemy!!!

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia, który odbył się 25 listopada 2018 r. nasza szkoła już po raz V  zorganizowała  zbiórkę NOWYCH (z metką) pluszowych maskotek, gier planszowych, zabawek oraz materiałów plastycznych i szkolnych (np.książki, zeszyty, kolorowanki, kredki, mazaki, plastelina, itp…) dla małych pacjentów oddziałów szpitali  w Trójmieście. Wszystkie zebrane rzeczy (dary) zostały  przekazane  „Fundacji Mam Marzenie”.

Zebraliśmy  sporo darów z obu budynków. Okazali Państwo wielkie serce. Jesteśmy dumni,  że mamy takich uczniów i rodziców.

Dziękujemy wszystkim za pomoc, szczególnie Wiktorii Dopka, Nadii Skrzypkowskiej z kl V B  za wyjście z inicjatywą pomocy.

 

Klasa IIa i IIe – wyjazd do Multikina w Rumi

Dnia 16 listopada 2018 r. uczniowie klas II a oraz II e wybrali się do Multikina w Rumi, gdzie w ramach Akademii Filmowej uczestniczyli w prelekcji dotyczącej baśni i bajek oraz projekcji wybranych, polskich baśni, bajek i legend.

Niektóre z przygotowanych były nam znane, inne zupełnie nowe. Dzięki uczestnictwu w pokazie wiemy już jak odróżnić baśń od bajki i czym charakteryzuje się legenda… zapamiętamy  też dokładnie historię warszawskiej Syrenki.

 

Spotkanie z Ambrożym Kleksem

22 listopada 2018 r. klasa II c wzięła udział w spotkaniu z Ambrożym Kleksem w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie. Przeżyliśmy wspaniałe przygody, poznaliśmy magiczne zjawiska, wyruszyliśmy w poszukiwanie zaginionego guzika, a to wszystko za sprawą samego Pana Kleksa, który zabrał nas w podróż do swojej Akademii. Śmiechu i żartów nie było końca. Serdecznie dziękujemy za wspaniałą zabawę.

 

Zajęcia z EDUFUN

Centrum EduFun to połączenie edukacji i zabawy w jedną interaktywną całość. To odpowiednio opracowane zajęcia, mnóstwo fascynacji i przede wszystkim danie dzieciom i uczniom możliwości samodzielnego wykonywania eksperymentów.

24 października 2018 roku i 26 listopada 2018 roku klasa I C wzięła udział w zajęciach prowadzonych przez Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy z Gdyni pt.: „Atmosferyczne …. podróże kosmiczne” i „Piana i dym”.

Dzieci były pod wrażeniem i wyniosły z zajęć dużo wiedzy. Już czekają na następne spotkania.

 

I Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Językowy

Uczniowie klas VII i VIII mieli okazję wziąć udział w I Wojewódzkim Konkursie Plastyczno-Językowym GÜNTER GRASS – LESEN MACHT SPASS  z języka niemieckiego, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Gdańsku. Jury wybrało pracę uczennicy  Agnieszki Sucheckiej z klasy VIII A, która będzie reprezentować naszą szkołę w tym konkursie. Życzymy powodzenia!

 

Kolaż Integracji

W naszej zacnej szkole, w ramach innowacji „Kolaż Integracji” do tej pory odbyły się takie cuda…
– poprawianie koncentracji i pamięci dzięki ćwiczeniom Metodą Dennisona
– Pablo Picasso by się nie powstydził naszej twórczości
– Uczestniczyliśmy w projekcie: Mirabelka – kiełkująca historia 100-licy w ramach obchodów 100 rocznicy niepodległości. O wojnie z perspektywy drzewa. Projekt odbył się w Bibliotece Miejskiej w Wejherowie
– Dbamy o ducha i ciało – uczymy się pląsać i relaksować

Prowadzące zajęcia : Agnieszka Peplińska-Karda i Natalia Heba-Przybylska

 

Andrzejki

Dzień Świętego Andrzeja Apostoła, znany też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki, jest najhuczniej świętowany w Szkocji, w kraju, którego Św. Andrzej jest patronem. Święty Andrzej Apostoł był bratem Św. Piotra, uczniem Jana Chrzciciela, prowadził działalność misjonarską nad Morzem Czarnym. Zginął ukrzyżowany na Peleponezie w mieście Patras 30 listopada 30 roku na krzyżu  w kształcie litery X (stąd nazwa Krzyż Świętego Andrzeja). Jest też patronem Rosji i Grecji. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych   w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, Pierwsza polska wzmianka literacka o tym święcie pojawiła się w 1557 r. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. W Polsce w tym dniu wróży się przyszłość, szczególnie matrymonialną.

W nawiązaniu do tej tradycji uczniowie klas trzecich gimnazjum przygotowali szkolne Andrzejki. W czwartek 29 listopada 2018 r. w naszym budynku pojawiły się różnorodne postacie, miedzy innymi,  z powieści Harry Potter  i z filmu Stranger Things. W szkolnych korytarzach stanęły stragany, przy których można było skorzystać z andrzejkowych atrakcji w postaci słodkiego poczęstunku i wróżby. Zabawie towarzyszyła muzyka z filmów i  mini konkursy z wiedzy o bohaterach wymienionej powieści i filmu. Na podkreślenie zasługuje fakt, że do przygotowania andrzejkowych atrakcji trzecioklasiści wykorzystali nie tylko wiedzę i umiejętności z j. polskiego, matematyki, chemii czy biologii, ale również swoje pozaszkolne pasje i zainteresowania.

 

DZIEŃ ŚWIĘTEGO ANDRZEJA

Z okazji szkolnych obchodów Dnia Świętego Andrzeja, wszystkie klasy V miały okazję spróbować swoich sił w ciekawym konkursie!

Uczniowie wykazali się fantazją podczas projektowania wzoru szkockiej kraty oraz wykorzystali swoje talenty kulinarne do pieczenia szkockich ciasteczek maślanych (były przepyszne!).

Gość specjalny, przesympatyczny Szkot Nik – opowiedział o swoim kraju. Podzielił się z uczniami ciekawostkami oraz przepisem na narodowe szkockie danie – haggis.

Ostatnim etapem konkursu był quiz, w którym piątoklasiści mogli zabłysnąć swoją wiedzą o świętym Andrzeju oraz Szkocji.

Wszystkim poszło naprawdę wspaniale i po emocjonującej dogrywce na podium znalazły się:

I miejsce – klasa Vf

II miejsce – klasa Vd

III miejsce – klasa Vg

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

Konkurs „Twoje imię sławię, Ojczyzno”

W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole został zorganizowany szkolny konkurs recytatorsko-wokalny  „Twoje imię sławię, Ojczyzno”.  Zainteresowanie konkursem było ogromne; wzięło w nim udział aż 26 uczniów ! Rywalizowali ze sobą i mali i duzi. Recytowano, śpiewano, grano.

Gratulujemy wszystkim, którzy przystąpili do udziału w zmaganiach !

To była piękna duchowa uczta.

 

Zajęcia przyrodnicze

4 grudnia 2018r. uczniowie klasy I a wraz z wychowawcą uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych w sali multimedialnej Wejherowskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych. Zajęcia miały formę warsztatów i ćwiczeń, podczas których uczniowie w oparciu o własne doświadczenia poznawali zagadnienia dotyczące drogi rośliny od nasionka do owocu. Dziękujemy za bardzo ciekawe i pouczające zajęcia.

 

Warsztaty w Bibliotece Powiatowej

Dnia 7 grudnia 2018 r. uczniowie klasy IV d uczestniczyli w warsztatach w Bibliotece Powiatowej.

Zajęcia prowadzili pracownicy biblioteki. Na początku uczniowie wysłuchali fragmentu książki pt. „Chłopiec zwany Gwiazdka” autorstwa Matta Haig, który stał się przyczynkiem do rozmowy na temat  Mikołajek i znaczenia prezentów. Następnie każdy uczeń kleił swój łańcuch choinkowy, który po połączeniu wypełnił wnętrze sali zajęć. Pod koniec warsztatów dzieci samodzielnie wykonały ozdobę świąteczną – bałwanka na choinkę.

Dzięki tym zajęciom uczniowie potrafią samodzielnie zrobić ozdoby, by przystroić na święta choinkę. Wykonanie łańcucha, a przede wszystkim połączenie jego elementów to ciekawy sposób na integrację zespołu klasowego.

 

„Żywe lekcje historii”

12.12.2018 r. przyjechał do szkoły Teatr Historyczny – Chorągiew Komturstwa Gniewskiego.

Czwartoklasiści zostali przeniesieni do czasów władców z dynastii Piastów. Dowiedzieli się i zobaczyli, jak wyglądali wojowie i pierwsi rycerze, jakie było ich uzbrojenie, jak wyglądały dawne turnieje i polowania. Niektórzy z chłopów stali się wojami, giermkami i rycerzami, dziewczynki zaś miały możliwość zapolowania na grubego zwierza.

Piątoklasiści zostali przeniesieni do antycznej Europy, gdzie poznali, a nawet przymierzali dawne stroje. Dowiedzieli się o uzbrojeniu i taktyce walki w czasach starożytnych Greków i Rzymian.

 

Charytatywna Kawiarenka PCK

W piątek 7 grudnia 2018 r. członkowie Szkolnego Koła PCK pod kierunkiem p. Katarzyny Konopińskiej – Karbownik i p. Jolanty Sępioł zorganizowali charytatywną kawiarenkę, w której sprzedawali ciasta i ciasteczka przygotowane przez rodziców, uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Zebrane pieniądze zostaną przekazane Puckiemu Hospicjum pw. św. Ojca Pio.

 

Polska sarmacka – Żywa lekcja historii

Teatr historyczny założony przez Krzysztofa Góreckiego po raz kolejny odwiedził naszą szkołę prezentując żywą lekcję historii. Tym razem przenieśliśmy się w  w wiek XVII i XVIII.  Podczas  barwnej gawędy historycznej prezentowanej przez animatorów teatru,   oglądaliśmy stroje i umundurowanie z czasów sarmackich. Poprzez zabawę, dowcip i  kontakt  z eksponatami  poznawaliśmy dzieje oręża polskiego w trudnym wieku wojen XVII wieku. Cykliczna impreza została zorganizowana przez zespól przedmiotowy historii pod kierunkiem pani Katarzyny Merc.

 

Powiatowy Konkurs Historyczny

W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana Sobieskiego zorganizowało konkurs historyczny „Sto lat minęło” z wiedzy   o naszym powiecie. Uczestnicy rozwiązywali test dotyczący historii  regionu na dwóch poziomach: szkoły podstawowe i klasy gimnazjalne oraz szkoły ponadpodstawowe.  Naszą szkołę reprezentowały  uczennice klasy 3A gimnazjum: Kinga Przezdziecka, Amelia Rutkowska i Karolina Thiel. Miło nam poinformować, że nasza reprezentacja zajęła I miejsce  w konkursie. Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia  w kolejnych turniejach.

 

„SKRZYPEK NA DACHU”

Jak związać koniec z końcem i zapewnić utrzymanie żonie i córkom na wydaniu? Żyć zgodnie z tradycją czy zadbać o szczęście potomstwa? To pytania, które codziennie zadaje sobie biedny Tewje – mleczarz z małej żydowskiej wioski. W słynnej piosence „Gdybym był bogaczem” marzy o bogactwie i szacunku współmieszkańców. Mimo nękających go nieszczęść zachowuje pogodę ducha. Skrzypek na dachu, choć na pozór błahy, mówi o podstawowych wartościach życia i przemijaniu.

Dnia 13.12.2018 r. uczniowie klas III gimnazjalnych wraz z opiekunami wieczorową porą mieli przyjemność obejrzeć spektakl „Skrzypek na dachu” w wykonaniu aktorów, muzyków i tancerzy Teatru Muzycznego w Gdyni.

 

Klasa IIIa i IIIb w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

Dnia 7.12.2018r. uczniowie klas IIIa i IIIb  wraz z wychowawczyniami, E. Aleksandrowicz-Szwarc i A. Siemińską, odbyli wycieczkę do Muzeum Piśmiennictwa  i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, podczas której wzięli udział w lekcjach muzealnych Zwyczaje świąteczne na KaszubachNaszé nótë – układanie własnej wersji piosenki inspirowanej „Kaszëbsczima nótama”. Następnie uczniowie zwiedzili wystawę rzeźb autorstwa Wojciecha Wesserlinga.

 

WARSZTATY Z EDUFUN

10 grudnia 2018 r. uczniowie klasy I a wzięli udział w warsztatach pt. ,,Chemia kolorów ” prowadzonych przez EDUFUN z Gdyni. Dzieci miały możliwość aktywnego poznania świata zasad, kwasów i innych środków ze świata chemii. Pełni wrażeń uczniowie wyrazili chęć uczestniczenia w kolejnych zajęciach.

Kolejne zajęcia z EDUFUN w klasie I C

Centrum EduFun to połączenie edukacji i zabawy w jedną interaktywną całość. To odpowiednio opracowane zajęcia, mnóstwo fascynacji i przede wszystkim danie dzieciom i uczniom możliwości samodzielnego wykonywania eksperymentów.

10 grudnia  2018 roku po raz trzeci klasa I C  wzięła udział w zajęciach prowadzonych przez Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy z Gdyni pt.: „CHEMIA KOLORÓW”.

Tym razem uczniowie poznawali świat chemii: zasady, kwasy i inne substancje chemiczne. Obserwowali, ale i przeprowadzali ciekawe doświadczenia.

Dzieci były pod wrażeniem i wyniosły z zajęć dużo wiedzy.

Już w styczniu kolejne spotkanie pt.: „KĄCIK ELEKTRYKA”.

 

Betlejem jest w nas

Codzienne obowiązki, potrzeba podołania wyzwaniom i pogoń za sukcesem, karierą czy pieniędzmi to znak naszych czasów. Chciałoby się powiedzieć, że jakie czasy, takie Boże Narodzenie. Według tradycji chrześcijańskiej ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. Przyszedł na świat w Betlejem,  w żłóbku, gdzie leżał na sianie, bo innego miejsca dla niego nie było. A jak jest dzisiaj? Czym dla nas jest Boże Narodzenie? Odpowiedzi na to trudne pytanie uczniowie naszej szkoły  szukali w poezji, w muzyce i w swoich sercach. Na corocznym wigilijnym spotkaniu zaprezentowali najpiękniejsze polskie kolędy, również w języku kaszubskim, najpopularniejsze piosenki bożonarodzeniowe, scenki z czasu narodzin Chrystusa i dzisiejszych rodzinnych Wigilii. Zgromadzeni w szkolnej auli rodzice, nauczyciele i uczniowie wraz z dyrekcją szkoły obejrzeli wzruszające świąteczne przedstawienie zaprezentowane w pięknej, bożonarodzeniowej dekoracji. Występom naszych uczniów przyglądali się również specjalni goście tego wieczoru: wicestarosta Powiatu Wejherowskiego pan Jacek Thiel, sekretarz Miasta Wejherowa pan Bogusław Suwara, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego pan Mirosław Gaffka, dyrektor wejherowskiego oddziału Banku Credit Agricole pan Sebastian Więckowski, przewodnicząca Rady Rodziców  pani Lilianna Breen, dyrektor byłego Gimnazjum nr 1 pani Małgorzata Zaleska oraz były dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9  pan Stefan Mazur.

Nastrój tego wieczoru z pewnością udzielił się wszystkim zgromadzonym w szkolnej auli, bo młodzi artyści otrzymali owację na stojąco. Niech ten świąteczny nastrój zagości we wszystkich domach, niech będzie ciepło, przytulnie i radośnie, a nadchodzący rok niech przyniesie jak najwięcej dobrych dni.

 

Zawody sportowe

7 grudnia 2018 roku w Zespole Szkół nr 1 w Wejherowie odbyły się Miejskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Lekkoatletyce Halowej.  Nasza uczennica Patrycja Lipińska, z wynikiem 1,91 cm  zajęła I miejsce w skoku w dal z miejsca.

Dzień Świętej Łucji  Klasa I C

13 grudnia – w najkrótszy dzień w roku – w Szwecji obchodzi się święto światła, którego patronką jest Święta Łucja. Tego dnia w całym kraju odbywają się malownicze pochody ubranych na biało dziewcząt w koronach z płonących świec.

W podobny sposób dzień św. Łucji obchodzony jest także w innych krajach skandynawskich, w Danii czy Norwegii.

13 grudnia 2018 r. naszą szkołę odwiedziła młodzież wraz z opiekunem z Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 w Wejherowie z przygotowaną inscenizacją pt.: „Święta Łucja”, pysznymi pierniczkami i kolorowankami.

Byliśmy pod wrażeniem. Bardzo dziękujemy.

 

Sukces naszych uczniów

Uczeń klasy III b Emil Sikorski zajął I miejsce, zaś Zofia Żmich oraz Kazimierz Pasikowski z klasy I c otrzymali wyróżnienie w konkursie plastycznym na „Najładniejszą ozdobę choinkową”. Organizatorem konkursu był Prezydent Miasta Wejherowa.

 

Teatrzyk  – Klasy I-III

18 grudnia 2018  gościliśmy aktorów z Teatru Katarynka ze spektaklem pt. „Polarna przygoda”.
​Dzieci z zainteresowaniem obejrzały bajkę o przygodach dwóch zabawnych pingwinów Bolka i Loli, uwielbiających tańczyć rock&roll’a. Spektakl o charakterze komediowym poruszył ważny w dzisiejszych czasach problem, jakim jest zaśmiecanie wód mórz i oceanów. Dzieci dzięki historii polarnego potwora, ptaka zaplatanego w śmieci dowiedziały się, jak wiele zależy od człowieka, który żyje w zgodzie z przyrodą. W bajce pojawił się pomocny polarnik, który uratował ptaka będącego w tarapatach. Dzieci  dowiedziały się również, że nie można samemu wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne, ponieważ lód bywa zdradliwy. Spektakl przeplatany był tańcem, śpiewem i rozmową z publicznością. Na zakończenie każdy  otrzymał od aktorów pamiątkową kolorowankę.

 

Oddziały przedszkolne . . . Teatrzyk

18 grudnia 2018 gościliśmy aktorów z teatru Katarynka. Przedstawienie pt. „Bałwanek Tiko i królewna Fruzja” bardzo podobał się dzieciom, mogli w nim odnaleźć swoich ulubionych bohaterów.  Była papuga, pingwin, bałwanek, królewna a nawet poeta.  Dzieci chętnie angażowały się w występ, co sprawiało im dużą radość. Wspólnie z aktorami lepili bałwana, recytowali wierszyki, tańczyli do wesołych piosenek. Spektakl jak każda historyjka zakończyła się happy end’em. Na zakończenie czekała wszystkich ogromna niespodzianka – spotkanie z Mikołajem.

Wigilia klasy I c

Grudzień  2018

Wigilia szkolna

18 grudnia 2018 w naszej szkole odbyła się Wigilia, na której był obecny ksiądz z parafii św. Leona.  Na początku dzieci z zainteresowaniem obejrzały przedstawienie pt. „Bałwanek Tiko i królewna Fruzja”.  Później uczestników spotkania odwiedził św. Mikołaj, który każdemu wręczył świąteczną paczkę. Na zakończenie wszyscy udali się do świetlicy. Po podzieleniu się opłatkiem i śpiewaniu kolęd, wszyscy przystąpili do wspólnego poczęstunku.

 

Zajęcia z EDUFUN klasa I C

2 stycznia 2019 roku klasa I C  wzięła udział w kolejnych zajęciach prowadzonych przez Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy z Gdyni pt.: „Kącik elektryka”.

Dzieci dowiedziały się skąd się bierze prąd. Miały okazję obserwować i przeprowadzać doświadczenia, a  także zbudować obwód elektryczny. Poznały słowa: generator prądu, przewodnik, izolator itp.

Były to dla dzieci bardzo ciekawe zajęcia i z niecierpliwością czekają na następne spotkania.

 

V OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY KALENDARZ ADWENTOWY DER SCHÖNSTE ADVENTSKALENDER – rozstrzygnięty!

Pragniemy ogłosić, iż kalendarz adwentowy Igora Nagel  z klasy VII zajął II miejsce w kategorii klas VII-VIII  w V OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE NA NAJPIĘKNIEJSZY KALENDARZ ADWENTOWY DER SCHÖNSTE ADVENTSKALENDER.
Nagroda zostanie przysłana do szkoły pocztą do 15 stycznia.
Serdecznie gratulujemy!

 

Konkurs plastyczno-językowy pt. „Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa (j.niemiecki)” rozstrzygnięty

21 grudnia 2018r. odbyły się obrady Komisji Konkursowej powołanej do wyłonienia laureatów konkursu plastyczno-językowego pt. „Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa (j.niemiecki)”.

Do 17 grudnia 2018 r. do nauczycieli j. niemieckiego wpłynęło 126 pięknych prac konkursowych.

Komisja Konkursowa wyłoniła 3 laureatów konkursu:

  1. Patelczyk Dominika z kl. 3b
  2. Matajewska Natalia z kl. 8c
  3. Tańcula Aleksandra z kl. 7e

 

Mistrzostwa Wejherowa w mini piłce ręcznej

16 01 2019 odbyły się Mistrzostwa Wejherowa w mini piłce ręcznej Naszą  Szkole reprezentowały BRUDNICKA MAŁGORZATA, CICHY VIKTORIA, CIEPLINSKA MARTYNA, DAMPC ANNA, JANYSZYN WIKTORIA, KAMIŃSKA WIKTORIA, LANGE ALICJA, LIPIŃSKA PATRYCJA, MROZEK GLISZCZYNSKA NICOLA, NOSOWICZ MALWINA, WIŚNIEWSKA MILENA dziewczyny zajęły IV miejsce.

opiekun Anna Dawidowska

 

W stronę morskiej przygody

W ramach realizacji zadań wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego w środę 16 stycznia 2019 roku uczniowie klas ósmych i trzecich gimnazjalnych mieli możliwość spotkania się z przedstawicielami Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. To najstarsza tego typu szkoła w Polsce, która ma tradycję, mundur i statek.

Spotkanie odbyło się w auli szkoły w budynku przy ul. Sobieskiego. Uczniowie  naszej szkoły mieli sposobność poznania kierunków kształcenia, takich, jak: technik nawigator morski, technik mechanik okrętowy, technik hotelarstwa i technik logistyk.  W czasie rozmowy z gośćmi  młodzież  zapoznała  się z warunkami nauki i zakwaterowania.

Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prezentacji na temat kształcenia w Darłowie, a dla tych, którzy kochają morze i morską przygodę jest to oferta godna polecenia.

 

Igrzyska Dzieci w Dwa Ognie

Dnia 17.01.19r. w Szkole Podstawowej nr 6 w Wejherowie odbyły się Igrzyska Dzieci w Dwa Ognie. Reprezentacja dziewcząt naszej szkoły (rocznik 2008)po sportowej rywalizacji zajęły w ogólnej klasyfikacji czwarte miejsce. Opiekun K. Konopinska-Karbownik

Na wysokim II miejscu zakończyliśmy Miejskie Mistrzostwa w „Dwa ognie usportowione” dla chłopców urodzonych w 2008r. i młodszych. Skład: Maciejewski, Piecha, Pleger, Kołodziej, Karolewicz, Klewer, Czarniecki, Formela. Opiekun: Krzysztof Jezierski.

wyniki:

SPSZ 20-3

SP 11 11-13

SP 6 16-15

SP 5 17-17

 

Powiatowe Igrzyska w lekkoatletyce

18.01.2019r. w Redzie Reprezentacja naszej Szkoły roczników 2008 i młodszych wzięła udział w Powiatowych Igrzyskach w lekkoatletyce. Tym razem obeszliśmy się smakiem i wróciliśmy bez medali, jednak nasi zawodnicy w każdej konkurencji spisywali się bardzo dzielnie i wkładali wiele wysiłku, aby zdobyć jak najwyższą lokatę.

Skład: Kuchanna Zuzanna, Kwiatkowska Kaja, Sądej Zosia, Saternus Zuzanna, Gapiński Dawid, Jeziórski Szymon, Kania Jakub, Karolewicz Łukasz, Maksymiuk Mateusz, Sobiecki Piotr. Opiekun: Krzysztof Jezierki.

 

Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Ręcznej Dziewcząt

Bardzo wyrównany przebieg miały Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Ręcznej Dziewcząt. O końcowej klasyfikacji zadecydowała dodatkowa tabela i różnica bramek , w skutek czego nasze dziewczęta zakończyły rywalizację na bardzo dobrym II miejscu. Lekki niedosyt pozostał, ale dziewczynom należą się ogromne brawa za zaangażowanie i ogromną determinację w osiągnięciu jak najlepszego wyniku.

Skład: Potrykus Maria, Krampa Magda, Czerwionka Pola, Nowicka Agata, Hewelt Amelia, Galusińska Zuzanna, Grzenkowicz Karolina, Kaschuba Julia, Magulska Wiktoria, Okrój Martyna, Pastucha Martyna, Cyman Małgorzata.

Opiekun : Krzysztof Jezierski.

Wyniki: SP 5 – 6:3

SP 6 – 1:8

SP 11- 6:2.

 

Powiatowe Halowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w LA

Dnia 21 stycznia 2019 r.nasi uczniowie uczestniczyli w Powiatowych Halowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w LA. W hali MOSiR w Rumii zebrały się tłumy zawodników z całego powiatu wejherowskiego. Dowodem tego jest chociażby liczba osób startujących w biegach na 30 m – 32 wśród dziewczyn i 30 wśród chłopców.

Nasi zawodnicy zaprezentowali dobry i bardzo dobry poziom, co zaowocowało życiówkami w poszczególnych konkurencjach. A osłodą całego udziału były 2 złote medale:  w biegu na 30 m chłopców i skoku w dal chłopców. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły oraz  powiatu i jednocześnie życzymy dalszych sukcesów.

 

Lekcje przedsiębiorczości   w praktyce – projekt edukacyjny Małe Miasto Wejherowo 2019

W dniach 21-25 stycznia 2019 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej uczniowie z klasy V d  brali udział w projekcie edukacyjnym  ,,Miasto Wejherowo 2019” organizowanym przez Fundację Dom mojego Brata. Podczas pięciodniowych warsztatów uczestnicy poprzez zabawę i praktyczną naukę,  poznali wartość pieniądza, uczyli się zarządzania własnym budżetem, a także tego, jak funkcjonuje gospodarka.
Dzieci – mieszkańcy Małego Miasta uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych organizowanych przez lokalnych przedsiębiorców. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach, pod okiem doświadczonych fachowców -nauczycieli, uczyli się różnych zawodów,  ich tajników. Uczyli się, jak wykonuje  się buty, szyje ubrania, piecze ciastka i pizzę. Poznali  pracę policji, straży miejskiej, straży pożarnej.  Uczyli się też udzielać pierwszej pomocy, wypełniać rozliczenia podatkowe i obsługiwać kasę fiskalną.
Za wykonaną pracę uczestnicy otrzymywali wynagrodzenie wypłacane w Walucie Małego Miasta. Swoją wypłatę mogli pomnożyć na lokacie w Banku lub wydać w Sklepie Marzeń. Jednak wszyscy  oszczędzali i ostatniego dnia spełnili swoje marzenia w Sklepie Marzeń.

 

Zamiast komórki i tabletu

Uczniowie naszej szkoły, dzięki decyzji Rady Pedagogicznej o zakazie używania na terenie szkoły telefonów komórkowych, a także za sprawą wsparcia szkoły w tej kwestii przez rodziców, mają szansę na odkrywanie ciekawych zabaw integracyjnych, zasmakowanie w zadaniach i grach wymagających współpracy, demonstrowania swoich pasji i rozwijania zainteresowań, a  nawet na spokojne przypomnienie sobie potrzebnego materiału przed kolejną lekcją.

Kostka Rubika, kalambury, gra w państwa-miasta, szkicowanie, gra w „łapki”- to się teraz robi u nas na przerwach.

 

Sukces uczniów języka kaszubskiego

Już po raz czternasty 25 stycznia 2019 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym z Oddziałami Gimnazjalnymi w Szemudzie odbył się XIV Pomorski Konkurs Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej.

„Współorganizatorem tej imprezy było Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Starostwa Powiatowego w Wejherowie, Wójta Gminy Szemud Ryszarda Kalkowskiego, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Rady Chórów Kaszubskich, Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Gdańsku oraz Z.P. Aleksander Chwaszczyno. Patronat merytoryczny objęło Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, a medialny: Telewizja TTM, Radio Kaszëbë, Radio Norda FM, Radio Gdańsk, „Pomerania”, „Dziennik Bałtycki”, gwe24.pl oraz nadmorski24.pl.

Uczestnicy XIV Pomorskiego Konkursu Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej występowali w pięciu kategoriach wiekowych. Komisja konkursowa, w skład której wchodzili: pracownicy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku: dr hab. Aleksandra Kucharska-Szefler i ks. dr hab. Robert Kaczorowski, dyrygentka Wejherowskiego Chóru Mieszanego „Camerata Musicale” – Pani Aleksandra Janus, Przewodnicząca Rady Gminy Szemud – Pani Aleksandra Perz, polski i kaszubski poeta i kompozytor – Pan Jerzy Stachurski oraz Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie – Pan Tomasz Fopke, stanęła jak co roku przed trudnym zadaniem wyłonienia zwycięzców, ponieważ uczestnicy byli świetnie przygotowani”.

Nasza szkołę reprezentowali:

Kategoria IV – VI soliści

I miejsce – Krzysztof Kołodziej klasa IV A

Kategoria IV – VI zespoły

Udział – „Kaszëbsczé gwiôzdë” klasa IV A

Kategoria I – III zespoły

III miejsce – „Kaszëbsczé krôsniãta” klasa I C

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Bezpieczne ferie”

Tuż przed feriami 26 stycznia 2018 r. odbyło się rozstrzygnięcie wewnątrzszkolnego konkursu plastycznego „Bezpieczne ferie”. Brały w nim udział dzieci z klas 0-III.  Wśród 68 zgłoszonych prac jury wytypowało  zwycięzców:

  • I miejsce
    Michalina Zacharska 0 b, Lis Józefina I c, Alicja Jasińska II b, Dawid Jędrzejak III g
  • II miejsce
    Magdalena Gołąbek 0 a, Faustyna Bajończak 0 b, Natasza Dymowska I d, Sawa Orzechowska II a, Zuzanna Sobczyńska III b
  • III miejsce
    Weronika Papke 0 a, Zuzanna Renachowska 0 b, Amelia Gaffka II a, Amelia Polańska III c

Wyróżnienie:
Agata Reszke 0 b, Patryk Walczak 0 b, Oliwia Mora I a, Barbara Formella I c, Nadia Cichoń I e, Maksymilian Dąbrowski I e, Maja Szymula I e, Agata Kass II b, Ola Kudyn III a, Nadia Szczypior III a,  Zuzanna Klawikowska IIIb, Barbara Koszałka III c,  Nathaniel Domagała III d.

Nagrodzone dzieci otrzymały  dyplom oraz nagrodę. Dziękujemy dzieciom za udział w konkursie. Zachęcamy do udziału w kolejnych.

Klasa I C – spotkanie z ratownikiem medycznym

Dnia 31 stycznia 2019 roku klasę I C odwiedził pan Łukasz Maciejewski, który z zawodu jest ratownikiem medycznym.

Opowiedział uczniom o odpowiedzialnej pracy ratownika medycznego,  o wyposażeniu karetki pogotowia i podręcznej torby ratownika medycznego. Dzieci mogły zagrać scenki nt. sposobu powiadamiania w razie różnych wypadków.

Uczniowie na zakończenie zajęć wykonali na kartkach karetki pogotowia i zapisali numer alarmowy 112.

Bardzo dziękujemy p. Łukaszowi Maciejewskiemu.

 

koncert improwizacji scenicznej pt. „Akcja Zima”

Dnia 1 lutego odbył się w naszej szkole koncert improwizacji scenicznej pt. „Akcja Zima”. Impreza została zorganizowana przez p. W. Szypelt wraz z artystami szkolnej grupy artystycznej Awokado. Podczas wydarzenia nie zabrakło śmiechu, spontaniczności i dobrej zabawy.

Fot. Anna Warmke

 

XIV Mistrzostwa Wiedzy Komputerowej Miasta Wejherowa

1 lutego 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 6 w Wejherowie odbyły się XIV Mistrzostwa Wiedzy Komputerowej Miasta Wejherowa. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy VI a i 3 gimnazjalnej. W kategorii klas 4-6 uczniowie rozwiązywali test wiedzy informatycznej oraz zadania w programach: Excell, PowerPoint i Scratch. programowanie i druga w kategorii klas 7-8 i 3 klasy gimnazjalne. W kategorii klas starszych uczniowie musie zmierzyć się z zadaniami dotyczącymi: programowania, wiedzy teoretycznej, budowy komputera, bazy danych i arkusza kalkulacyjnego.

W wyniku ostatecznej klasyfikacji

– uczniowie z klasy VI zajęli V miejsce drużynowo (Marta Głazik i Matuesz Cyman), a indywidualnie: Marta Głazik miejsce VII, a Mateusz Cyman miejsce X,

– uczniowie klasy 3 gimn. I miejsce drużynowo (Wiktor Zantowicz i Magdalena Krampa), a indywidualnie Wiktor Zantowicz –  I miejsce.

Gratulujemy.

 

Bal  karnawałowy

4 lutego 2019 r. odbył się bal karnawałowy dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Uczniowie z klas 0-III chętnie bawili się na udekorowanym kolorowymi balonami, wstążkami i serpentynami parkiecie. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek, kowbojów, duchów, biedronek, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Prowadzenie balu powierzono animatorom z firmy Duo Paulo, którzy nikomu nie pozwolili się nudzić. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworów znanych wykonawców, dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami.  Były korowody, kółeczka, pociągi, węże i tańce w parach. Wybrano także miss oraz mistera balu. Pląsy na parkiecie i wspólne zabawy wyczerpały siły tancerzy. Po zabawie dzieci udały się na poczęstunek przygotowany w klasach. Tegoroczny bal będzie na pewno niezapomniany, a uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego.

 

Apel – Bezpieczne ferie zimowe

Dnia 5 lutego 2019 r. w naszej szkole odbył się apel „Bezpieczne ferie zimowe”, zorganizowany przez klasę II b i II e. Dzieci zaprezentowały wiersze, piosenki oraz rady na temat bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie. Podczas apelu rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. „Bezpieczne ferie zimowe”, konkurs „Góra grosza” oraz konkurs plastyczny zorganizowany przez szkolną bibliotekę pt. „Portret misia” przeprowadzony pod koniec listopada z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. Dzieci otrzymały ciekawe nagrody oraz słodycze.

Podsumowanie pierwszego półrocza

We wtorek 5 lutego 2019 r. w szkolnej auli odbył się apel podsumowujący osiągnięcia uczniów klas siódmych, ósmych i trzecich gimnazjalnych. Podczas apelu przedstawiono osiągnięcia uczniów, którzy otrzymali stypendia za wyniki w nauce i sporcie, uzyskali średnią ocen 4,75 i więcej oraz bardzo dobre lub wzorowe zachowanie. Zaprezentowano również uczniów, którzy brali  udział w  konkursach kuratoryjnych, przedmiotowych i innych oraz tych, którzy z sukcesem reprezentowali szkołę podczas różnorodnych zawodów sportowych . Dyrektor szkoły pani Olga Tomaszewska przedstawiła również średnie ocen klasowych na poszczególnych poziomach i wyniki klasowe pięciominutówek, czyli cyklicznych kartkówek z języka polskiego i matematyki oraz osiągnięcia szkolnego chóru..

Na zakończenie, życząc wszystkim udanego wypoczynku, pani dyrektor przypomniała podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zbliżających się ferii.

Wszystkim wyróżnionym gratulujemy sukcesów, a pozostałym uczniom życzymy, by jak najszybciej dołączyli do grona tych najlepszych.

 

Apel podsumowujący I semestr nauki dla klas 4-6

Jak co roku, by podsumować semestr, odbyły się w naszej szkole apele porządkowe; przypomniano zasady bezpieczeństwa, nagrodzono uczniów z wysokimi wynikami w nauce i sporcie, uczestników konkursów zewnętrznych – wręczono dyplomy, słodycze i nagrody rzeczowe.

 

Schronisko

Uczniowie naszej szkoły w tym roku świętowali Walentynki w nietypowy sposób; zakończono zbiórkę darów dla zwierząt ze schroniska w Dąbrówce, pięknie je opakowano (klasa V f) i z pomocą rodziców (dziękujemy Pani Hallmann),  przekazano do schroniska.

Miłość do zwierząt rozkwitła w SP 9.

 

„Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie”

W  naszej szkole już po raz kolejny w grudniu odbyła się „XIX  Edycja Góra Grosza” organizowana przez Towarzystwo „Nasz Dom”  pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.  Celem  projektu było zebranie pieniędzy   na pomoc dzieciom żyjącym poza własną rodziną. Zebrane pieniądze pozwolą na poprawę jakości życia dzieci, które zostały odseparowane od najbliższych.

Rodzice i dzieci oraz nauczyciele  z chęcią brali udział w przedsięwzięciu.  Zebraliśmy  aż 59 931szt  (Os.1000-lecia 51 573szt, ul.Sobieskiego 8 358szt), co łącznie wyniosło  1 558,26zł (Os.1000-lecia 1 351,69zł, ul.Sobieskiego 206,57zł). Wszystko wysłaliśmy Fundacji w 10 kartonach.   Dziękujemy za każdy grosik.

Najbardziej hojne klasy:

  • 0: 0 C (4 216 szt – 97,69zł,  0 D (3 975 szt – 92,32zł);
  • I-III:     I C (8 689 szt – 231,51zł)II E (7 097 szt – 229,61zł);
  • IV-VI:         V B (7 773 szt – 194,64zł);
  • VII-VIII: VIII B  (2 534 szt – 63,17zł);
  • III gim:        III A (2 406 szt – 52,33 zł)

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy hojnie podzielili się z innymi swoimi oszczędnościami.

Emilia Nawrocka

Jolanta Sępioł

Marta Straszewska

 

Podczas ferii zimowych w naszej szkole . . .

Chętni uczniowie z klas 0-III w czasie wolnym od nauki uczestniczyli w pierwszym tygodniu ferii 11.02-15.02.2019 r. w zajęciach zorganizowanych przez naszą szkołę „Spotkanie z książką”. Pod opieką nauczycieli uczniowie wspólnie czytali książki, wykonywali różnorodne związane z nimi prace plastyczne i uczyli się poprzez zabawę. Nie zabrakło również zabaw ruchowych oraz dobrego humoru. Ostatniego dnia dzięki Marcie i Piotrusiowi wszyscy usiedli do wspólnego poczęstunku.

 

KONKURS RECYTATORSKI

Uczeń klasy I a – Bartosz Kraszkiewicz został wyróżniony  w trzeciej edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego  ,,Trudne wierszyki łamiące języki ” pod patronatem honorowym Starosty Powiatu Wejherowskiego, pani Gabrieli Lisius. Konkurs odbył się 8 lutego br. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie.

Gratulujemy !

 

 

11 luty – Światowy Dzień Chorego w  Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie. Tego dnia grupa artystyczna Awokado wraz z p. Wiesławą Szypelt odwiedziła wejherowski szpital, by złożyć najserdeczniejsze życzenia pacjentom placówki.

Kartki zostały wykonane w ramach zajęć artystycznych przez uczniów klas III – oddziały gimnazjalne. Zdjęcia wykonała Anna Warmke.

Kartki z życzeniami z okazji Światowego Dnia Chorego

Uczennice klas III gimnazjum wykonały krótki reportaż w ramach zajęć artystycznych. Tematem filmu jest akcja rozdawania kartek z życzeniami z okazji Światowego Dnia Chorego w wejherowskim Szpitalu Specjalistycznym. Czynnie do akcji włączyła się grupa artystyczna p. W. Szypelt. Kartki wykonane zostały przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie – oddziały gimnazjalne. Serdecznie dziękujemy p. Annie Stankiewicz  za zaproszenie do udziału w akcji.

Film wykonały: Anna Warmke i Agata Mach

Link: https://youtu.be/X-6iFKDnBWY

Dzień Języka Ojczystego – klasy IV

Dnia 27 lutego 2019 r. w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego zostały zorganizowane „Zabawy językiem polskim” oraz „Łamańce językowe”.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów z klas IV. Każdą klasę w I kategorii – Łamańce językowe reprezentowało
2 uczniów, a w II kategorii – Zabawy językiem polskim, 3 osobowa drużyna.

W I części szkolnych potyczek (łamańce) każdy uczestnik czytał wylosowane przez siebie łamańce. Do finału przeszło trzech najlepszych uczniów, którzy czytali tekst pt. „Trudne słowa”.

W „Zabawach językiem polskim” drużyny musiały rozwiązać różnego typu zadania, tzn.:. udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące gramatyki; uzupełnić frazeologizmy; na podstawie obejrzanych scenek wybrać właściwe powiedzenie i wyjaśnić, co oznacza;  ułożyć wybrane puzzle, obliczyć działania matematyczne, których wyniki umożliwiały odgadnięcie hasła.

W I kategorii zwyciężyła Anna Jadach z kl. IV e

W kategorii II „Zabawy językiem polskim” klasy zajęły następujące miejsca:

I miejsce – kl. IV e i IV g

II miejsce – kl. IV b,

III miejsce – kl. IV c i IV d,

IV miejsce – kl. IVa, V miejsce – kl. IV f.

GRATULUJEMY

 

Koncert Ku dobru. Dla nieobojętnych.

W poniedziałek 4 marca 2019 r. uczniowie klasy 3c gim. i 8 b wzięli udział w koncercie przeciwko narastającej agresji i wrogości oraz pogłębiającym się podziałom społecznym, który zorganizowali nauczyciele i uczniowie, w tym również absolwenci, I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie. Pomysł koncertu zrodził się po tragicznym wydarzeniu, jakim było morderstwo prezydenta Gdańska podczas tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wszystkim uczestnikom tej uroczystości  uświadomił, że nieważne, kim jesteśmy i na kogo głosujemy, musimy nauczyć się wzajemnego szacunku, tolerancji – po prostu bycia razem.

 

Bliżej nas

W ramach  innowacji pedagogicznej –„BLIŻEJ NAS. Z FIZYKĄ, CHEMIĄ, BIOLOGIĄ, GEOGRAFIĄ ZA PAN BRAT” uczniowie klasy 8 b i c uczestniczyli w interaktywnych zajęciach edukacyjnych : Tajniki elektroniki 

(fizyka) i  mini lab (chemia).W czasie warsztatów uczniowie doskonalili umiejętność posługiwania się takimi pojęciami, jak: natężenie prądu elektrycznego, napięcie elektryczne oraz moc wraz z ich jednostkami. Łączyli obwód elektryczny według podanego schematu i opisywali przepływ prądu  w obwodach.  W profesjonalnym laboratorium badali komórki i poszerzali wiedzę na temat soli, kwasów i zasad.

Zajęcia odbyły się w Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

 

Doradztwo zawodowe

W lutym Komendę Powiatową Policji w Wejherowie odwiedzili uczniowie klasy III e gimnazjum. Głównym tematem spotkania była służba w policji. Podczas spotkania młodzież mogła poznać specyfikę pracy w różnych wydziałach i komórkach. Uczniowie dowiedzieli się także, jakie predyspozycje musi spełnić przyszły kandydat do służby w policji. Podczas spotkania zaprezentowano spoty promujące służbę w policji. Ostatnim tematem spotkania było bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego tak ważne jest używanie elementów odblaskowych na odzieży wierzchniej. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali od policjantów zawieszki odblaskowe.

 

PROFI IN DEUTSCH – II MIEJSCE W POWIECIE WEJHEROWSKIM

1 marca 2019r. Mateusz Błaszkiewicz z klasy III e gimnazjum reprezentował naszą szkołę w finale powiatowego konkursu z j. niemieckiego „Profi in Deutsch” organizowanego przez ZSP nr 4 w Wejherowie. Uczeń zajął II miejsce spośród 100 miłośników j. niemieckiego.

Finaliści wyłonieni zostali na podstawie testu pisemnego (etap szkolny), testu online (I etap finału) oraz konkurencji „jeden z dziesięciu” (II etap finału). Walka podczas finału była niezwykle zacięta i wyrównana, a poziom zmagań bardzo wysoki. Fakt, że jest to jedyny konkurs o formule ustnej, przysporzył uczestnikom dreszczy emocji.

Gratulujemy Mateuszowi ogromnego sukcesu.

 

Koszykówka

Dnia 07.03.2019 nasze drużyny koszykówki przystąpiły do rywalizacji o prymat w Wejherowie. Wśród dziewcząt zgłosiło się 5 zespołów a wśród chłopców 3.  Drużyna męska obroniła srebrny medal z ubiegłorocznego turnieju, a żeńska musiała zadowolić się czwartym miejscem. Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej SP 9.

 

Wizyta nietypowego gościa

12 marca 2019 r. nasza szkoła gościła prelegentów ze schroniska dla zwierząt w Dąbrówce. Uczniowie klas młodszych wysłuchali pogadanki na temat należytego traktowania zwierząt oraz codziennej pracy schroniska i jego wolontariuszy.
Uczniowie klas starszych przekazali inspektorom zebrane dla schroniska dary. Gość honorowy-bokser Maks był wzruszony i długo z radości merdał ogonem.

 

Apel dla uczniów klas I-III

Dnia 12 marca 2019r. z okazji 74 rocznicy wyzwolenia Wejherowa spod okupacji hitlerowskiej, odbył się w naszej szkole uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy IIIa i IIIb pod kierunkiem nauczycieli E. Aleksandrowicz-Szwarc i A. Siemińskiej.

W czasie apelu podsumowano także wyniki szkolnego konkursu plastycznego ,,Mój przyjaciel – kot ”.

 

Apel – wyzwolenie Wejherowa

Po niemal sześciu latach 12 marca 1945 roku  Wejherowo zostało wyzwolone spod hitlerowskiej okupacji. Z tej okazji w szkolnej auli odbył się uroczysty apel poświęcony 74 rocznicy wyzwolenia naszego miasta, podczas którego przedstawiono historię Wejherowa, okoliczności jego wyzwolenia i zmiany, jakie zaszły w mieście od zakończenia II Wojny Światowej. Dyrektor szkoły p. Olga Tomaszewska, podkreślając znaczenie rocznicy wyzwolenia, zaapelowała do uczniów o szacunek dla naszego miasta, jego dorobku i wszystkich, którzy są twórcami otaczającej nas rzeczywistości.

 

XII Miejskie Podchody dla wejherowskich szkół.

  1. rocznica zakończenia działań wojennych w Wejherowie. XII Miejskie Podchody dla wejherowskich szkół.

Organizatorem podchodów była Szkoła Podstawowa nr 9 w Wejherowie. Impreza odbyła się w Ratuszu Miejskim.

W podchodach brało udział 6 szkół z terenu Wejherowa. Uczestnicy konkursu musieli przeprowadzić dochodzenie i znaleźć inicjatora założenia Sali Historycznej w Ratuszu Miejskim. W swoim śledztwie musieli wykorzystać zdobyte materiały dowodowe i rozpracować je przy pomocy mikroskopu, technik daktyloskopijnych oraz doświadczeń chemicznych. . Okazało się, że osobą poszukiwaną przez młodych inspektorów okazał się twórca sal tradycji w ratuszu – sekretarz miasta Bogusław Suwara,

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Lena Kisielewska, Mikołaj Kłosowski i  Witold Milewski. Zajęli III miejsce.

Gratulujemy

 

Siatkówka

W środę 13 marca nasza żeńska drużyna  piłki siatkowej z klas VII, VIII i  III gimnazjum nie pozostawiła złudzeń w rywalizacji szkół wejherowskich. Dziewczęta przystąpiły to turnieju w roli „małego” faworyta i nie zawiodły nas swoją postawą. Od pierwszego meczu tego turnieju grając pewnie i zdecydowanie nie pozwoliły rywalkom na myślenie o zwycięstwie. Wygrywając wszystkie 4 mecze stosunkiem  2 : 0 ( w setach) ponownie zostały Mistrzyniami Wejherowa w Piłce Siatkowej. Dziękujemy im za walkę i życzymy powodzenia w zawodach powiatowych w Rumi.

 

Światowy Dzień liczby π

Czy matematyka może być łatwiejsza? Ależ tak, przekonali się o tym uczniowie klas III gimnazjalnych podczas święta liczby π obchodzonego w dniu 14 marca pokonując matematyczny tor przeszkód. Uczestnicy konkursu obejrzeli i omówili  prezentacje multimedialne na temat „Obiekty w kształcie brył w Wejherowie”, a następnie,  w pięciu konkurencjach, zmagali się z zadaniami matematycznymi obliczając pole i objętość brył obrotowych oraz pole i obwód koła, prezentując hasło na temat matematyki. Całość imprezy przygotowanej przez panią Justynę Wiercińską okraszał wierszyk na temat liczby π. Zawody matematyczne pod nazwą „ Dzień liczby π” wygrała klasa III A, a zaraz za nią uplasowała się  klasa III C i III E.

Poprzez zabawę uczniowie utrwalali wzory  matematyczne i sposoby liczenia, przygotowując  się tym samym do egzaminu gimnazjalnego, który ich czeka w kwietniu, a to już niedługo …

 

Wizyta kl. Ic w Wejherowskim Centrum Kultury

Dnia 27 lutego 2019 roku klasa  I C  z wychowawczynią na zaproszenie p. Michała Zacharskiego /tatusia Michalinki/  odwiedziła Filharmonię Kaszubską  – wielofunkcyjne centrum kultury w naszym mieście.

Uczniowie mogli zwiedzić różnorodne pomieszczenia znajdujące się w tym obiekcie. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeli galerię wystawienniczą, studio nagrań,  pracownię  ceramiczną, sale prób: orkiestry, chóru, teatru, baletu, małą salę kinową.

Ogromną atrakcją dla uczniów były pomieszczenia elektroakustyka, kabina projekcyjna , kabina oświetleniowca oraz sala wielofunkcyjna  na 374 osoby.  Scena została zaprojektowana jako estrada koncertowa, baletowa i teatralna. Wyposażona  jest w zapadnię dla fortepianu, kieszeń boczną sceny, oraz  system mostów oświetleniowych do realizacji przedstawień scenicznych.

Przed garderobami zaprojektowano green room, w którym artyści oczekują na wejście na scenę.

Dzieci były pod dużym wrażeniem.

Dziękujemy p. Michale za zaproszenie.

 

Dzień św. Patryka

Zazieleniły się nasze szkolne korytarze w dniu św. Patryka.

Każdy, kto mógł i chciał przyszedł ubrany na zielono- było wesoło i wiosennie.

 

Sukces uczniów języka kaszubskiego

Już po raz siedemnasty 15 marca 2019 roku odbył się  Pomorski Festiwal Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé spiéwë”, który stał się już trwałą i dumną tradycją Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Lecha Bądkowskiego w Luzinie i gminy Luzino.
„Konkurs pieśni kaszubskiej jest pielęgnowaniem i rozwijaniem tradycji śpiewaczych naszego regionu i prezentacją rodzimych pieśni ludowych. Jest festiwalem różnorodności, zarówno pod względem doboru repertuaru jak i jego interpretacji oraz opracowań muzycznych. Uczestników jednoczy chęć podtrzymania regionalnej tradycji muzycznej, odkrywania na nowo bogactwa, piękna i szlachetności kaszubskich pieśni. Wszystko to sprzyja umacnianiu więzi młodego pokolenia z Małą Ojczyzną, a także służy ugruntowaniu poczucia przynależności etnicznej zarówno w odniesieniu do kultury Kaszub jak i do polskiej kultury narodowej.

W pięciu kategoriach wiekowych zmagało się ok.  200 uczestników z województwa pomorskiego. Komisja konkursowa, stanęła jak co roku przed trudnym zadaniem wyłonienia zwycięzców, ponieważ uczestnicy byli świetnie przygotowani”.

Nasza szkołę reprezentowali:

Kategoria II –  / klasy I – III zespoły/

III miejsce – „Kaszëbsczé krôsniãta” – klasa I C

Kategoria II –  / klasy I – III soliści/

Wyróżnienie – Iga Żuchlińska – klasa IC

Kategoria  III  /klasy IV – VI soliści/

Wyróżnienie – Krzysztof Kołodziej klasa IV A

Kategoria III  /klasy IV – VI zespoły/

III miejsce – „Kaszëbsczé gwiôzdë” klasa IV A

Naszym artystom akompaniowała p. Aleksandra Janus, której serdecznie dziękujemy!

Uczniów do konkursu przygotowała p. Halina Groth.

GRATULUJEMY

 

Zajęcia z EDUFUN klasa I C

18 marca  2019 roku klasa I C   wzięła udział w kolejnych zajęciach prowadzonych przez Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy z Gdyni pt.: „Hydrożelki”.

Hydrożel – żel, w którym fazą rozproszoną jest woda. Jako fazę formującą (substancję żelującą) stosuje się rozmaite polimery.

Dzieci dowiedziały się jakie są stany skupienia. Miały okazję obserwować i przeprowadzać doświadczenia, a  także wykonać samodzielnie swoje brokatowe hydrożelki.

Były to dla dzieci bardzo ciekawe zajęcia i już czekają na ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie.

 

Drużynowe Biegi Przełajowe

W dniu 20 marca 2019 r. w Wejherowie przeprowadzono mistrzostwa szkół podstawowych w Drużynowych Biegach Przełajowych dziewcząt i chłopców. Biegi odbyły się na stadionie za hotelem Bliza.

Celem turnieju było propagowanie, popularyzacja i promocja lekkoatletyki wśród młodzieży szkolnej.

Wyniki drużyn naszej szkoły:

rocznik: 2008 i młodsi + 2006-2007 r.

I miejsce SP 9 w Wejherowie drużyna dziewcząt

Skład zwycięskiej drużyny: Albecka Anna, Benzemer Emilia, Cichy Wiktoria, Dampc Anna, Głazik Marta, Kamińska Wiktoria, Kwiatkowska Kaja, Lademann Julia, Lipińska Patrycja, Majerowska Antonina, Masiak Laura, Mrozek-Gliszczyńska Nicola, Sądej Zofia, Tokarska Marta, Wiercińska Oliwia

II miejsce SP9 w Wejherowie drużyna chłopców

Skład  drużyny: Bochentyn Marcel, Dąbrowski Nikodem, Gapiński Dawid, Kania Jakub, Kreft Jakub, Maciejewski Antoni, Maksymiuk Mateusz, Pranczk Kamil, Rychert Oskar, Sobiecki Piotr, Sychowski Oliwier, Wachowski Filip, Woźniak Mateusz.

Klasyfikacja indywidualna dziewcząt:

II miejsce Kwiatkowska Kaja

III miejsce Tokarska Marta

Klasyfikacja indywidualna chłopców:

II miejsce Maciejewski Antoni

Reprezentacja dziewcząt oraz uczniowie sklasyfikowani indywidualnie na miejscach od I – III awansowali do dalszej części rywalizacji i będą reprezentować szkołę w zawodach powiatowych w Redzie 27.03.2019 r.

Piotr Gwizdalski

 

Zawody powiatowe w piłce siatkowej dziewcząt

Dnia 18 marca 2019 r. nasze siatkarki przystąpiły do rywalizacji o prym w zawodach powiatowych  na hali MOSiR Rumia. Dobry początek zawodów nie zapowiadał tego, iż będziemy musieli się zadowolić najgorszym z możliwych miejsc, czyli tuż za podium – czwartym. Mimo tego należy pochwalić dziewczyny za walkę do końca i godne reprezentowanie naszej szkoły. Dziękujemy za taką postawę.

 

Sprawozdanie z piłki siatkowej chłopców – zawody miejskie

Można powiedzieć tak: kolejne zawody i kolejny miły moment ze strony naszych sportowców. To dzięki nim  w wyniku rywalizacji klas VII, VIII i III – gimnazjalnych cieszyliśmy się ze zwycięstwa naszej drużyny siatkarskiej. Tym razem była to drużyna męska, która pokonała miejscowych rywali w walce o złoty medal i zdobyła tytuł  Mistrza Wejherowa w piłce siatkowej. Dziękujemy i życzymy im sukcesów na zawodach powiatowych w Rumi.

 

Wycieczka do Centrum Nauki Eksperyment

Dnia 14.03.2018r. odbyła się wycieczka klas II A, e oraz III c. Dzieci miały okazję zwiedzić Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni oraz przeprowadzić doświadczenia. Uczniowie byli zachwyceni  zaprojektowanymi interaktywnymi wystawami.

 

DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA

15 marca 2019 r. zgodnie z tradycją odbył się wesoły konkurs dla klas IV z okazji Dnia Świętego Patryka.

3-osobowe drużyny rywalizowały ze sobą w szeregu ciekawych konkurencji. Uczniowie musieli wykazać się znajomością języka angielskiego, dobrą pamięcią, zręcznością oraz próbowali swoich sił w tańcu irlandzkim!

Wszystkie drużyny były wspaniałe, ale najlepiej poszło klasie IVd, która zdobyła I miejsce! II i II miejsce należą kolejno do klas IVf i IVb.
Gratulacje!

W Dniu Św. Patryka zazieleniły się nasze szkolne korytarze.
Każdy, kto mógł i chciał przyszedł ubrany na zielono- było wesoło i wiosennie

 

Rajd 3

W sobotę 16 marca 2019 r. uczniowie z klas V – VII uczestniczyli w zajęciach terenowych z geografii. Wyruszyliśmy spod budynku szkoły na osiedlu 1000 – lecia i skierowaliśmy się na teren Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Wędrując ścieżką wzdłuż strumyka przyjrzeliśmy się erozyjnej i akumulacyjnej działalności rzeczki tworzącej liczne meandry, a także zwróciliśmy uwagę na retencję wody w leśnym stawku. W pobliżu Parku Miejskiego im. A. Majkowskiego dokonaliśmy pomiaru prędkości płynącej wody w rzece Cedron. Chociaż pogoda nie do końca nam sprzyjała zajęcia zakończyliśmy ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

 

Miejskie Zawody w Drużynowych Biegach Przełajowych

20.03.2019r Nasza Szkoła organizowała Miejskie Zawody w Drużynowych Biegach Przełajowych

Skład drużyny: Cyman Małgorzata, Kobiela Martyna, Krampa Magdalena, Lamenta Oliwia, Magulska Wiktoria, Marcińska Wiktoria.

Dziewczyny zajęły I miejsce!!! i będą nas reprezentować na Zawodach Powiatowych.

II miejsce zajęli chłopcy w składzie: Baranowski Szymon, Czaja Pascal, Ostojski Jakub, Tertyshnyi Matwii, Wiśniewski Michał, Zych Karol

Michał Wiśniewski indywidualnie zajął II miejsce!!!

Gratulacje dla Naszych Zawodników

 

Klasa I C  Wycieczka do Ratusza w Wejherowie.

Dnia 20 marca 2019 r. klasa I C z wychowawczynią wybrała się do Ratusza w Wejherowie.

Budynek Ratusza jest architektoniczną chlubą Wejherowa. Mieści się w południowej części Rynku. Przed budynkiem stoi pomnik Jakuba Wejhera, który założył miasto w 1650 roku. Wtedy też powstał pierwowzór obecnego Ratusza. Dzisiejsza budowla została wykonana w 1908 roku. Wewnątrz  znajduje się Sala Tradycji i Historii Wejherowa. Jest ona wypełniona przedmiotami związanymi z historią i kulturą miasta. Można tam odnaleźć m.in. drzewo genealogiczne Wejherów, dokumenty z podpisem Jana Kazimierza, kaszubski alfabet, kaszubskie instrumenty muzyczne i wiele innych skarbów.

Sala Historyczna przygotowana została w hołdzie Teodorowi Bolduanowi – burmistrzowi Wejherowa oraz przedsiębiorcom, rzemieślnikom i organizacjom społecznym, które przyczyniły się do rozkwitu miasta Wejherowa w okresie międzywojennym. Jest to bogata ekspozycja, a klimat epoki został podkreślony efektami multimedialnymi.

W Sali Historycznej można obejrzeć m.in. multimedialny gabinet Teodora Bolduana, burmistrza Wejherowa w latach 1934-39, warsztat stolarski, Bank Polski z zabytkową już kasą pancerną, zakład zegarmistrzowski, zakład fryzjerski „Rococo”, który powstał w Wejherowie w 1927 r., a jego właścicielem był Jakub Hildebrandt. Jest także odtworzona kawiarnia, która mieściła się przy ul. Lęborskiej.

Oryginalne pamiątki, zdjęcia, wyposażenie zakładów usługowych, które przekazali darczyńcy – mieszkańcy Wejherowa, wprowadzają odwiedzających wejherowski Ratusz w klimat lat 30-tych.

Uczniowie mieli tez okazję spotkać się z obecnym prezydentem miasta p. Krzysztofem Hildebrandt.

 

Spotkanie z książką

21 marca 2019 r.  chętni uczniowie z klas V-VI uczestniczyli w popołudniowo-wieczornym spotkaniu z książką w ramach obchodów Dnia Otwartego Szkoły.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 16.3 0 i trwało do 19.00. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało „Biblioteka inspiruje”.

Na początek pani Ola „wprowadziła” wszystkich w świat wiedzy bibliotecznej. Dowiedzieli się, jak zbudowana książka. Następnie wysłuchali opowiadania w języku angielskim, które czytały koleżanki z klasy VI a  i wykonali ćwiczenia w oparciu o usłyszane informacje.

Po lekturze książeczki anglojęzycznej przyszedł czas na podchody na terenie szkoły. Dzieci podzielone na 2 drużyny pod opieką nauczycieli  musiały odnaleźć 6 kartek z liczbami.

Po odnalezieniu kartek każda grupa rozszyfrowywała swoje zdania – były to sentencje. Pomocą w odgadywaniu liter służyła m.in. książka G. Kasdepke „Co to znaczy”.

Po bibliotecznych podchodach uczestniczki zajęć robiły zakładki do książek według swojego pomysłu.

Po tych wyczerpujących, zmuszających do myślenia
i współpracy zadaniach oraz po smacznym posiłku uczestnicy wieczoru udali się do sali 66. Tam na poduszkach i pod kocami odpoczywali przy lekturze relaksacyjnego opowiadania czytanego przez panią Lucynę.

Ostatnim punktem tegorocznego wieczoru była wspólna gra wymagająca dedukcji i spostrzegawczości.

 

Dzień Otwarty Szkoły

W czwartek 21 marca 2019 r. w budynku na Osiedlu 1000-lecia Państwa Polskiego odbył się Dzień Otwarty Szkoły. Tego dnia społeczność Wejherowa miała okazję zwiedzić sale lekcyjne i pracownie, obejrzeć występy artystyczne naszych uczniów, poznać ich sukcesy i osiągnięcia. Na parterze działała kawiarenka, w której można było spróbować kulinarnych dzieł przygotowanych przez szkolną stołówkę. Na deser były domowe wypieki rodziców oraz wyborna kawa i herbata serwowana przez panie sekretarki. W sali gimnastycznej goście mieli okazję obejrzeć występy naszych uczniów, które przeplatane były licytacją uczniowskich prac. Dochód z licytacji przeznaczony zostanie na potrzeby szkoły. Sale lekcyjne  i pracownie oferowały różnorodne gry i zabawy, a na holu nauczyciele wychowania fizycznego zachęcali do zdrowego stylu życia poprzez aktywność fizyczną. Ostatnim punktem programu było wieczorne spotkanie z książką w szkolnej bibliotece, które pozwoliło jego uczestnikom przenieść się w czarujący świat literackiej wyobraźni.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli tego dnia dzielić wiosenną radość razem z nami – dyrekcją i pracownikami naszej szkoły. Mamy nadzieję, że to, co mogli Państwo zobaczyć w czwartkowe popołudnie, pozwoliło po prostu poczuć atmosferę „Dziewiątki”.

 

Wizyta przedszkolaków

22 marca 2019 r.  naszą szkołę odwiedziły pięciolatki z przedszkola „Przygoda”.

Zobaczyły wiele ciekawych miejsc:

– świetlicę i szkolną stołówkę

– salę gimnastyczną (taka ogromna przestrzeń zrobiła na nich duże wrażenie, od razu zaczęły biegać)

– sale komputerowe (tam poznały szóstoklasistów, którzy pracowali z panią Bożeną nad projektem z programowania)

– bibliotekę (zobaczyli czytelnię i ogrom książek)

– salę językową (tam uczniowie z kl. 5f kształcili swoje umiejętności językowe „pod okiem” pani Soni)

– salę 84, w której pani Ewa uczyła trzecioklasistów – kl. 3b

– salę zabaw (salę do ćwiczeń dla młodszych uczniów z materacami i innymi sprzętami sportowymi)

– salę 64, w której przywitały ich pierwszaki z klasy 1 c (pierwszoklasiści pod opieką pani Halinki przygotowali dla młodszych kolegów i koleżanek niespodzianki – zaśpiewali po kaszubsku,  przekazali im zakładki i literki do kolorowania)

– salę  66 (sala oddziału przedszkolnego) – to w tej sali nasi goście spędzili najwięcej czasu, bo najpierw dzieci z grupy  0c przygotowane przez panią Emilkę zaśpiewały i  pokazały kilka zabaw ruchowych, następnie  Wiktoria i Klaudia z klasy 5 b przeczytały bajki „Trzy świnki”, „Piękna i bestia”. Po czytaniu dzieci wspólnie obejrzały bajkę Adibu „Dlaczego kwiaty pachną”. Na zakończenie była wspólna zabawa i poznanie sali.

 

 

Mecz kaszubski . . . Klasa I C i IV A

Wielkie święto koszykówki!

Uczniowie klasy I C I IV A uczący się języka kaszubskiego 20 marca 2019 roku mieli okazję pojechać na mecz koszykówki do ERGO ARENY.

Kaszubski mecz już po raz czwarty stał się niesamowitą promocją sportu wśród uczniów z Kaszub. Tym razem na trybunach ERGO ARENY zasiadło 8791 kibiców, czego dużą część stanowiły dzieci biorące udział w konkursie „Aktywne Kaszuby”. Hala zaczęła wypełniać się już na dwie godziny przed rozpoczęciem meczu i tętniła życiem aż do ostatniej syreny środowego spotkania.

Kibice wypełniający ERGO ARENĘ  przygotowywali się do meczu. Uczniowie przychodzący do hali mieli ze sobą flagi, transparenty, a także nakrycia głowy – wszystko oczywiście w obowiązkowych, żółto-czarnych barwach. To kolory flagi kaszubskiej oraz Trefla Sopot. ERGO ARENA stała się więc w czasie meczu dwukolorowa – żółty mieszał się z czarnym też znacznie wcześniej, bo wszystkie krzesełka zostały już przed spotkaniem pokryte klaskaczami w tych barwach. Właśnie te gadżety kibicowskie, poza młodymi gardłami, stały się głównymi źródłem głośnego dopingu, który wypełniał sopocko-gdański obiekt przez niemal cztery godziny.

Uczniowie wracali pełni wrażeń i już zadeklarowali udział w przyszłorocznym konkursie.

 

Wejherowska Gala Sportu

To wielka duma i ogromny sukces, którym możemy się pochwalić po raz pierwszy w historii szkoły, zarówno Szkoły Podstawowej nr 9, jak i byłego Gimnazjum nr 1. Nasza absolwentka , uczennica klasy III B   Martyna Piekut została nominowana do Wejherowskiej Gali Sportu za rok 2018. Jakże miło mi było (byłem osobiście) ujrzeć ją w blasku fleszy fotoreporterów, kiedy 26 marca na scenie Wejherowskiego Centrum Kultury odbierała Główną Nagrodę w kategorii – Najlepszy Sportowiec Sportu Szkolnego 2018.

nauczyciel wychowania fizycznego – Bogdan Kruwelski

 

Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Nożnej Dziewcząt

Z tarczą wróciliśmy z Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Piłce Nożnej Dziewcząt. Po bardzo emocjonujących pojedynkach zakończyliśmy zawody na najwyższym stopniu podium. Dziewczyny wykazały się ogromną determinacją i zaangażowaniem, walczyły o każdy metr boiska i o każdą piłkę. Kluczem do sukcesu była dobra gra w obronie całego zespołu , co zaowocowało czystym kontem po stronie straty bramek.

Skład: Potrykus Marysia, Okrój Martyna, Grzenkowicz Vanessa, Galusińska Zuzanna, Magulska Wiktoria, Nowicka Agata, Grzenkowicz Karolina, Hewelt Amelia. Opiekun: Krzysztof Jezierski.

Wyniki: SP 11 1-0 br. Magulska

SP 8 1-0 br. Nowicka

SP 5 2-0 br. Magulska, Hewelt.

 

Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Nożnej Chłopców

Ze sporym niedosytem wróciliśmy z Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Piłce Nożnej Chłopców. Turniej zakończyliśmy na II miejscu nie dając rady bardzo dobrze dysponowanej drużynie ze SP 8. Chłopcy zostawili na boisku mnóstwo „zdrowia” i serca , ale niestety to nie wystarczyło. W rywalizacji z „jedenastką” pokazali charakter i odnieśliśmy wysokie zwycięstwo, a łupem bramkowym podzielili się : Wiśniewski-2, Baranowski, Bury, Czaja, Stolc, Muller i samobójcza.Skład: Pawłowski Maciek, Maciejewski Artur, Sobczak Szymon, Czaja Pascal, Baranowski Szymon, Wiśniewski Michał, Stolc Kacper, Muller Marek, Bury Tomek i Frankowski Michał. Opiekun: Krzysztof Jezierski.

 

Klasa IIIb w Nadleśnictwie w Wejherowie

Dnia 21.03.2019r z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów uczniowie klasy IIIb wraz wychowawczynią Ewą Aleksandrowicz-Szwarc wzięli udział w zajęciach organizowanych przez Nadleśnictwo Wejherowo. Celem zajęć było propagowanie wiedzy na temat otaczającego nas środowiska przyrodniczego, a szczególnie wzbogacenie wiedzy na temat „nocnych łowców” – sów i nietoperzy.

 

Gra miejska – „Śladami ofiar Piaśnicy w Wejherowie”

Dnia 25 marca 2019 r. w ramach lekcji historii uczniowie z klasy VI e brali udział w grze miejskiej „Śladami ofiar Piaśnicy w Wejherowie” przygotowanej przez pracownika z Oddziału IPN w Gdańsku.

Podczas zajęć uczniowie wykonywali na terenie miasta Wejherowa różne zadania, np. według wskazówek musieli odnaleźć grób, na którym znajdował się cytat Adama Mickiewicza.  W odnajdywaniu miejsc z karty poleceń korzystali z planu miasta.

Dzięki tej „żywej lekcji historii” poznali symbolikę i znaczenie niektórych z miejsc pamięci o II wojnie światowej znajdujących się w Wejherowie.

 

Powiatowe Zawody w Drużynowych Biegach Przełajowych

27.03.2019r Odbyły się Powiatowe Zawody w Drużynowych Biegach Przełajowych.
Skład drużyny: Cyman Małgorzata, Kobiela Martyna, Krampa Magdalena, Lamenta Oliwia, Magulska Wiktoria
Dziewczyny zajęły V miejsce.
Michał Wiśniewski indywidualnie zajął III miejsce!!!
Będzie reprezentował Naszą Szkołę na Szczeblu Wojewódzkim!!!
Gratulacje dla Naszych Zawodników

Opiekun
Anna Dawidowska

 

Zajęcia z EDUFUN klasa I b

Dnia 27 marca 2019r klasa l b uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych przez firmę EduFun. Dzieci samodzielnie wykonały pachnące, błyszczące i kolorowe mydełka dla rodziców.

 

Zajęcia z EDUFUN klasa I C

27 marca  2019 roku klasa I C  wzięła udział w kolejnych zajęciach prowadzonych przez Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy z Gdyni pt.: „ROBOŚWIAT”

Uczniowie mieli okazję poznać takie pojęcia jak żyroskop, podczerwień, procesor, napęd burtowy, czujniki,  humanoidalny  i wiele innych pojęć z robotyki.

Prowadzący przybliżył dzieciom w interesujący sposób świat robotów. Podczas zajęć dzieciom  towarzyszyły  roboty: Darwin, Wall’e, Żyroboi , Wyścigówka i Wąż.  Dzieci były bardzo zaciekawione  tematyką dzisiejszych zajęć. Trudno było im rozstać się szczególnie z Darwinem, który bardzo je rozbawił.

Dziękujemy bardzo!

 

Ach Ci nasi zdolni uczniowie…

28 marca  2019 roku odbyło się  rozstrzygnięcie miejskiego konkursu plastycznego pt.: „Wyścig ślimaków na wiosennej łące” organizowanego przez Wejherowskie Centrum Kultury. Na konkurs napłynęło wiele pięknych prac. Nagrodzone prace można obejrzeć na wystawie w  Wejherowskim Centrum Kultury.

Laureatką została ZUZANNA SOKOŁOWSKA z klasy I C, która zajęła III miejsce.
Serdecznie gratulujemy!

 

Powiatowy Dzień Promocji Zdrowego Stylu Życia- klasa Ia i IIc

1 kwietnia 2019r. uczniowie klasy Ia i IIc wraz z wychowawczyniami udali się na zaproszenie do Powiatowego Zespołu Szkół Policealnych im. Zdzisława Kieturakisa w Wejherowie na VI Powiatowy Dzień Promocji Zdrowego Stylu Życia. To impreza o charakterze cyklicznym połączona z dniem otwartym szkoły. Zajęcia prowadzone były w formie warsztatowej, obejmowały porady stomatologiczne, naukę szczotkowania zębów, gry i zabawy ruchowe, pokaz technik terapii zajęciowej i masażu, pokaz zabiegów kosmetycznych itd. We wszystkich zajęciach można było wziąć czynny udział, skorzystać z wielu zabiegów, posilając się zdrowymi owocami i warzywami. Uczniowie byli zachwyceni i pełni wrażeń obiecali, że będą starali się żyć zdrowo i aktywnie.

 

KLASA I C  Pasowanie na czytelnika.

2 kwietnia 2019 roku klasa I C odwiedziła bibliotekę szkolną.

A wszystko zaczęło się od powitania przez panią bibliotekarkę Aleksandrę Kosmala i pogadanki, z której dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Następnie uczniowie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników szkolnej biblioteki. Po takim wprowadzeniu, nastąpiło  wypożyczenie pierwszej książki. Każdy uczeń otrzymał kartę biblioteczną, pierwszą wypożyczoną książkę i zakładkę wykonaną specjalnie na tę okazję przez kolegów i koleżanki ze starszych klas.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

 

I Powiatowy Konkurs Piosenki Filmowej i Musicalowej

Sukces naszych wokalistów prowadzonych przez p. Wiesławę Szypelt w I Powiatowym Konkursie Piosenki Filmowej i Musicalowej. I miejsce kat. solista – Jakub Trzeciak, I miejsce – kat. zespół wokalny – Awokado. Konkurs odbył się dnia 03.04.2019 r. w I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego. Łącznie wzięło w nim udział 39 uczestników.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=qSM3LSbO7zw

 

Igrzyska Dzieci w Piłce Nożnej Dziewcząt

Igrzyska Dzieci w Piłce Nożnej Dziewcząt – 03.04.2019r.

Piłka Nożna w wykonaniu dziewcząt w tym roku szkolnym bezsprzecznie dla SP 9. Dziewczyny poszły w ślady swoich starszych koleżanek i także zdobyły Mistrzostwo Wejherowa w Piłce Nożnej. Mieliśmy w swoim gronie bardzo dobre zawodniczki, które nadawały ton naszym boiskowym poczynaniom. Staraliśmy uporządkować naszą grę defensywną , w której miały brać udział wszystkie zawodniczki i co najważniejsze dziewczyny wywiązały się z tego zadania wspaniale. Warto dodać , że z powodu braku 2 uczennic nie mogliśmy dokonywać zmian , za co także należą się dziewczynom ogromne brawa.

Skład: Zosia Sądej (br), Zosia Okoń (kpt), Zosia Grzona, Roksana Jelińska, Julka Formela, Ania Dampc. Opiekun: Krzysztof Jezierski

Wyniki: SP 5 2-1 br. Okoń-2

SP 11 7-0 br. Okoń-6, Grzona

SP 8 0-0

Sp 6 2-1 br. Okoń-2.

 

XXV projekt Sejmu Dzieci i Młodzieży

W ramach konkursu rekrutującego do XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży naszą szkołę odwiedzili uczniowie Technikum Elektrycznego w Wejherowie – Igor Staniecki i Mateusz Syposz, którzy przygotowali prezentację na temat życia i działalności Bolesława Formeli, działacza kaszubskiego oraz posła Sejmu II RP. Uczestnikami spotkania z historią regionu byli uczniowie klasy 8 D. Temat tegorocznych obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży to „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”. Wszyscy chętni do wzięcia udziału w konkursie muszą zrealizować projekt, w którym, w sposób trwały, upamiętnią losy i działalność posła sprawującego mandat w latach 1918-1939, który podczas II wojny światowej działał dla dobra ojczyzny. Autorzy najlepszych prac wezmą udział w XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Organizatorem sesji jest Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami, podobnie jak  w ubiegłym roku, są Ministerstwo Edukacji Narodowej,  Instytut Pamięci Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Spotkanie w naszej szkole zorganizowała pani Katarzyna Merc.

 

Konkurs Wiedzy Ekologicznej

W ramach VI Młodzieżowego Sejmiku Ekologicznego, którego głównym organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Bolszewie,  odbył się Konkurs Wiedzy Ekologicznej adresowany do uczniów klas siódmych  i ósmych szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych. Głównym celem konkursu było, między innymi, kształtowanie postawy szacunku wobec przyrody ożywionej  i nieożywionej,  rozbudzanie świadomości ekologicznej i promowanie proekologicznych zachowań.

Szkołę Podstawową nr 9 im. gen. Józefa Wybickiego reprezentowało dziesięcioro uczniów: Mateusz Błaszkiewicz, Kinga Przezdziecka, Magdalena Krampa, Amelia Rutkowska, Małgorzata Cyman, Natalia Matejewska, Weronika Gruchel, Gabriela Bohaczewska, Kinga Plackowska, Emilia Wiśniewska. Miło nam poinformować, że w kategorii uczniów gimnazjów i oddziałów gimnazjalnych  nasza uczennica Amelia Rutkowska, po zaciętej dogrywce, wywalczyła drugie miejsce uzyskując tytuł laureata, a Mateusz Błaszkiewicz, Kinga Przezdziecka, Magdalena Krampa oraz Natalia Matejewska zostali finalistami konkursu. Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem pani Lucyny Roszko.

Serdecznie gratulujemy wszystkim naszym reprezentantom i życzymy wielu sukcesów w przyszłości.

 

Laureat Kuratoryjnego Konkursu z Chemii i Fizyki – Wiktor Zantowicz

Uczeń klasy III a Wiktor Zantowicz został w tym roku szkolnym podwójnym laureatem: z chemii i fizyki. W ubiegłym roku szkolnym uzyskał tytuł laureata z informatyki. 5 kwietnia 2019 r. odbyła się w Gdańsku uroczystość wręczenia zaświadczeń laureatom wojewódzkich konkursów przedmiotowych, na której Wiktor odebrał swoje zaświadczenia. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Laureat XIV Megaolimpiady Wiedzy z Chemii – Wiktor Zantowicz

6 kwietnia 2019 r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom XIV Megaolimpiady Wiedzy organizowanej przez Liceum Lingwista w Gdańsku pod patronatem  Pomorskiego  Kuratorium  Oświaty oraz  „Gazety  Wyborczej”. Uczeń Wiktor Zantowicz uzyskał tytuł laureata z chemii. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

We wtorek 7 maja 2019 r. uczniowie naszej szkoły spotkali się w szkolnej auli na uroczystym apelu, podczas którego przeżyli krótką, ale wzruszającą lekcję historii. Oprócz przypomnienia okoliczności uchwalenia konstytucji wysłuchali najpiękniejszych wierszy i utworów muzycznych poświęconych ojczyźnie i szeroko pojętemu patriotyzmowi.

Konstytucję 3 Maja uchwalono na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku. Jej zadaniem było zlikwidowanie wad systemu politycznego Rzeczypospolitej, który był oparty na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej. Ustawa zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną. Ograniczyła też w znaczącym stopniu demokrację szlachecką poprzez odebranie prawa głosu i decydowania  w sprawach państwowych szlachcie nie posiadającej ziemi (gołocie). Konstytucja zrównała polityczne prawa mieszczan i szlachty, a chłopi  zyskali  ochronę państwa, co złagodziło największe nadużycia pańszczyzny. Ustawa zniosła też liberum veto.  W 1918 roku rocznica uchwalenia konstytucji została uznana za święto narodowe uchwałą z 29 kwietnia 1919 roku. Święto zniesiono ustawą z dnia 18 stycznia 1951 roku. Do kalendarza świąt państwowych   powróciło  6 kwietnia 1990 roku. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w nowożytnej Europie i drugiej na świecie Ustawy Rządowej  to polskie święto narodowe.

 

Zielone lekcje – edukacja przyrodnicza na żywo

7 maja 2019 r. uczniowie klasy I i oddziałów przedszkolnych  wzięli udział w bardzo ciekawych zajęciach edukacyjnych z ptakami. Dzieci miały okazję zobaczyć na żywo sowy, jastrzębia, czy pustułkę. Prowadzący zajęcia w humorystyczny sposób przekazał uczniom ciekawostki z życia ptaków. Z wypiekami na twarzy chętne dzieci pozowały do zdjęcia z sową.

 

Lekcja biblioteczna

7 maja 2019r. uczniowie klasy I a odwiedzili bibliotekę szkolną. Pani Aleksandra Kosmala przywitała nowych czytelników bardzo serdecznie i wręczyła wszystkim karty biblioteczne, upoważniające do wypożyczania książek. Dzieci wybrały sobie pierwsze książeczki oraz kolorowe zakładki, wykonane przez starszych kolegów i koleżanki z klas czwartych. To było miłe pasowanie na czytelnika.

 

Powiatowe Igrzyska Dzieci w Piłce Nożnej Dziewcząt

Wspaniałym sukcesem reprezentacji naszej szkoły zakończyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w Piłce Nożnej Dziewcząt. Turniej (8 maja 2019 r.). Przeszliśmy jak „burza” wygrywając wszystkie spotkania i to nasza drużyna będzie reprezentowała powiat wejherowski w półfinałach wojewódzkich. Dziewczyny włożyły mnóstwo wysiłku we wszystkie spotkania i wszystkim bez wyjątku należą się ogromne brawa. Na szczególne wyróżnienie zasługują  dwie Zośki (Okoń i Grzona ), które brylowały w ataku i Roksana Jelińska wiodąca prym w obronie.

Skład: Zośka Sądej-br.,Zośka Okoń-kpt., Zośka Grzona, Roksana Jelińska, Julka Formela, Wiktoria Kamińska, Ania Dampc, Marta Karczewska. Opiekun: Krzysztof Jezierski.

Wyniki:

SP Bożepole 6-1 br. Okoń-4, Jelińska, Grzona

SP Gościcino 3-2 br. Okoń-2, Jelińska

SP 3 Reda 4-0 br. Grzona-3, Okoń

Półfinał SP Kostkowo 3-1 br. Okoń-2, Grzona

FINAŁ SP Bojano 1-0 br. Okoń.

 

Powiatowy Konkurs  Wiedzy o Unii Europejskiej 

9 maja 2019r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Redzie po raz dziewiąty  odbył się Powiatowy Konkurs  Wiedzy o Unii Europejskiej pod patronatem europosła Jarosława Wałęsy. Czwórka uczniów z klas gimnazjalnych naszej szkoły zakwalifikowała się do etapu powiatowego. Podczas konkursu zmierzyli się oni z zagadnieniami dotyczącymi struktury, historii i zadań UE a także ze specyfiką poszczególnych państw Europy.

II miejsce  w konkursie zajęła Dominika Patelczyk z klasy III B gimnazjum, która wykazała się  ogromną wiedzą dotyczącą Unii Europejskiej.  Uczniowie zostali przygotowani do konkursu przez p. Katarzynę Merc.

Serdecznie  gratulujemy wszystkim  uczestnikom!

 

Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Nożnej Dziewcząt

10 maja 2019r. w Rumi odbyły Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce nożnej dziewcząt. Zawody zakończyliśmy na V miejscu, mając w grupie późniejszych finalistów turnieju. Dziewczyny na pewno nie zawiodły i walczyły do samego końca o jak najlepszy wynik.

Skład: Marysia Potrykus (br.), Agata Nowicka (kpt.), Magda Krampa, Martyna Okrój, Vanesa Grzenkowicz, Zuzanna Galusińska, Wiktoria Magulska, Amelka Hewelt, Karolina Grzenkowicz. Opiekun: Krzysztof Jezierski.

Wyniki:

SP Bolszewo 1-2 br. Nowicka

SP Luzino 0-4

SP Choczewo 2-0 br. Nowicka, Krampa.

 

Niech się święci 3 Maja

Jak co roku, uczciliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była ona pierwszą konstytucją w Europie, a drugą, po USA, na świecie!

To ważne, byśmy pamiętali o ważnych wydarzeniach z naszej historii.

 

Sukces uczniów języka kaszubskiego

9 maja 2019 roku Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie zorganizowało w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie Miejskie Eliminacje 48 Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „RODNÔ MÒWA”.

Celem konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury, tradycji i folkloru kaszubskiego oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Konkurs stwarza recytatorom okazję do indywidualnej wypowiedzi artystycznej, a także pielęgnowanie wrażliwości na urodę literatury kaszubskiej.

Komisja Konkursowa eliminacji miejskich po wysłuchaniu recytatorów przyznała nagrody i wyróżnienia w 4 kategoriach: przedszkolnej, uczniów klas I-III, uczniów klas IV-VI i uczniów klas VII-VIII oraz gimnazjum i liceum. Komisja konkursowa podkreśliła, że wszyscy recytatorzy wykazali się nie tylko bardzo dobrą znajomością tekstu, ale również ogromną wrażliwością na urodę literatury kaszubskiej. Ciepłe słowa jurorzy skierowali również do nauczycieli, którzy zadali sobie tyle trudu, by przygotować swoich wychowanków do konkursu. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Osoby, które zajęły I i II miejsce w danej kategorii będą reprezentowały Wejherowo w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 16 maja 2019 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Zofia Żmich i Alicja Jarząbek z klasy I C,   Pola Gołąbek, Nadia Pranga z klasy IV A.

Zofia Żmich kategoria I-III – I miejsce /zakwalifikowała się do eliminacji powiatowych/.

Alicja Jarząbek kategoria I-III – wyróżnienie

Gratulujemy i życzymy powodzenia.

 

Lekkoatletyka

Dnia 10 maja uczniowie klas gimnazjalnych i VII – VIII rywalizowali w zawodach z Lekkiej Atletyki, zwanej też „Królową Sportu”. Szeroki wachlarz konkurencji pozwolił wszystkim uczestnikom wystartować w kilku jednocześnie. A były to : 100 m, 300 m, 600 m, 1000 m, skok w dal z rozbiegu,  pchnięcie kulą oraz sztafeta 4 x 100 m. Dzięki dobrej postawie nasi zawodnicy zajęli kilka czołowych miejsc, które pozwalają reprezentować miasto Wejherowo w zawodach powiatowych.

Życzymy im sukcesów na bieżni, rzutniach i skoczniach.

 

Szkolne Koło PCK

11 maja 2019 r. w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Wejherowie odbyły się Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża na etapie rejonowym. Udział wzięło 11 szkół w kategorii szkół podstawowych  i ponadpodstawowych. Nasz Zespół Szkolnego Koła PCK SP nr 9 w Wejherowie zajął 3 miejsce w kategorii szkół podstawowych. Dziewczęta dzielnie rywalizowały i w dobrych nastrojach stanęły na podium. Gratulacje.

Opiekun Katarzyna Konopińska – Karbownik

 

Zajęcia z EDUFUN kl. I c

13 maja  2019 roku klasa I C   wzięła udział w ostatnich w tym roku szkolnym zajęciach prowadzonych przez Centrum Interaktywnej Edukacji i Zabawy z Gdyni pt.: „Glicerynowe mydełko”.

Warsztaty mydlarskie dla dzieci to okazja stworzenia małych niepowtarzalnych „dzieł sztuki” jakimi są mydełka glicerynowe. To niezapomniana chwila kreatywnej radości.

Z jakich substancji składa się mydło, którego używamy każdego dnia? Co należy do niego dodać aby miało piękny zapach i kolor? Dzieci samodzielnie stworzyły kolorowe i pachnące mydełka w kształcie różyczki,  o bajecznych zapachach jak np. guma balonowa czy tutti frutti.

Zajęcia mydlarskie wpływają na rozwój wyobraźni oraz zmysłu estetycznego, uczą jak łączyć ze sobą kolory oraz tworzyć przyjemne kompozycje zapachowe. Jest to nie tylko doskonała zabawa, ale także mini lekcja chemii. Co równie ważne, własnoręcznie zrobione, pachnące i kolorowe mydełka, to oryginalny pomysł na prezent z okazji: Dzień Matki, Dzień Babci i Dziadka, czy też innych świąt.

 

Klasa II e w Bibliotece Powiatowej w Wejherowie

Dnia 15 maja 2019r. klasa II e odwiedziła Bibliotekę Powiatową  w Wejherowie, gdzie dokonała uroczystego otwarcia biblioboxa. Uroczystość została poprowadzona przez niesamowitego  klauna Kapsla. Dzieci były zachwycone występem klauna  oraz samym pomysłem bliblioboxa.

 

Laureaci i Finaliści Ogólnopolskiego Maratonu Czytelniczego

Sukces ZOSI  ŻMICH z klasy IC – uczennicy języka kaszubskiego.

16 maja 2019 roku Powiatowy Zespół Placówek Oświatowych w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zorganizował 48 Powiatowy Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej „RODNÔ MÒWA”.

Do konkursu zakwalifikowało się 62 uczestników z naszego powiatu.

Konkurs poprowadził Adam Hebel – poeta, dziennikarz, satyryk kaszubski.

Swoja obecnością zaszczycił uczestników konkursu  i zaproszonych gości Lider kanadyjskich Kaszubów David Shulist wraz z córką Jennifer Svoboda.  Przypomnijmy, że w ubiegłym roku delegacja Kaszëbsczi Jednotë przebywała w Kanadzie, włączając się w obchody 160-lecia kaszubskiej emigracji do tego kraju.

Komisja Konkursowa w składzie Eugeniusz Pryczkowski –  kaszubski dziennikarz, poeta, pisarz, tłumacz, autor tekstów, wydawca i działacz, Robert Groth – dziennikarz Radia Gdańsk wyróżniony Stypendium im. Izabelli Trojanowskiej i Jerzy Łysk –  poeta, kompozytor, piosenkarz i animator kultury, znany szczególnie z działalności na niwie kultury kaszubskiej po wysłuchaniu recytatorów przyznała nagrody i wyróżnienia w 4 kategoriach: przedszkolnej, uczniów klas I-III, uczniów klas IV-VI i uczniów klas VII-VIII,  gimnazjum.  Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Naszą szkołę reprezentowała Zofia Żmich, która zajęła drugie miejsce w powiecie.

Gratulujemy serdecznie uczennicy i jej rodzicom.

 

Pomagamy potrzebującym

Uczniowie klasy Vf dzięki pomocy swoich rodziców – zebrali, wyprali i wyprasowali wciąż modne i nadające się do noszenia ubrania. Zostały one przekazane Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy. Trafią do nowych właścicieli i dostaną drugie życie.

 

Praga i Wrocław – wycieczka

W dniach 6-9 maja 2019 r. uczniowie klas ósmych i trzecich gimnazjalnych pojechali na wycieczkę do Pragi. Tam zwiedzili najciekawsze zabytki miasta, takie jak:  Mała Strana, Most Karola, Stare Miasto, Vaclavskie Namesti, Rynek Starego Miasta, Hradczany i Katedrę Wacławów. Kolejnym celem było Skalne Miasto w Adrpach, gdzie uczestnicy wycieczki przedzierali się przez labirynty wąwozów, szczelin, korytarzy, a na koniec popłynęli w rejs po Skalnym Jeziorze. Nie zabrakło również tradycyjnego czeskiego obiadu, podczas którego podano zupę cebulową, knedle, gulasz szegedyński i kapustę z kminkiem.  W programie wyjazdu znalazł się również spacer szlakiem Wrocławskich Krasnali, podczas którego zwiedzający zobaczyli Wrocławski Rynek, Ratusz, Ostrów Tumski i Katedrę z grobowcami władców Śląska. Ostatnim punktem programu była lekcja muzealna zatytułowana Podziemny Książ, oczywiście na słynnym zamku Książ.

 

wycieczka 2 c – PKP

Dnia 9 maja br. klasa 2c wybrała się na wycieczkę do Zakładu Północnego PKP  Intercity S.A. w Gdyni. Mieliśmy okazję zwiedzić zajezdnię pociągów oraz obejrzeć lokomotywy od środka i nimi kierować. Zwiedziliśmy zakład, zaglądając do jego  najmniejszych zakamarków. No i najważniejsze! Jechaliśmy składem Pendolino! Poznaliśmy pracę maszynisty, motorniczego oraz innych pracowników kolei. Uważamy naszą wycieczkę za super udaną!

 

Wycieczka do Marszewa – kl. 2c

10 maja br. klasa 2c spędziła miło czas na wycieczce edukacyjnej w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie. Wędrowaliśmy szlakiem wśród korzeni drzew oraz szlakiem Alicji w zaczarowanym lesie. Na tej trasie powstały domki przypominające hobbitowe norki.

Poszerzyliśmy naszą wiedzę o lesie i jego mieszkańcach.

Zakończeniem naszej wędrówki było ognisko i pieczenie kiełbasek.

 

Rajd 4

W sobotę 18 maja 2019 r. odbyły się kolejne zajęcia terenowe z geografii. Tym razem udaliśmy się autobusem do Leśniewa, by szlakiem przez Puszczę Darżlubską powędrować do Wejherowa.

Przyjrzeliśmy się, jak wygląda las objęty programem ochrony przyrody Natura 2000. Próbowaliśmy rozpoznać tropy zwierząt, na które natknęliśmy się podczas marszu. W rejonie leśniczówki Muza przeszliśmy ścieżką przyrodniczo – dydaktyczną i odszukaliśmy pomniki przyrody – buk oraz bluszcz. Na polu biwakowym w Kępinie zatrzymaliśmy się na odpoczynek i tradycyjnie nad ogniskiem upiekliśmy kiełbaski. Podczas zajęć mogliśmy przekonać się jak zmienną bywa pogoda, ponieważ rozpoczęliśmy swoją wyprawę przy ciepłej, słonecznej aurze, a zakończyliśmy ją w strugach deszczu.

 

I Powiatowy Konkurs „Młodzi Przedsiębiorczy”

Wprowadzenie w świat codziennych finansów tak, aby w przyszłości stać się świadomym uczestnikiem rynku, wzbogacenie wiedzy na temat dziedzictwa ekonomicznego i historii pieniądza  w kontekście obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę oraz   praktyczne zastosowanie matematyki w życiu codziennym – to cele   I Powiatowego konkursu” Młodzi Przedsiębiorcy”, który odbył się 20 maja 2019 r. w SP nr 8 w Wejherowie. Uczniowie naszej szkoły  w składzie: Sebastian Hoeft, Konrad Oryl, Mateusz Błaszkiewicz, Magda Krampa i Natalia Matejewska  wywalczyli I  miejsce zespołowo .  W rozgrywkach indywidualnych  II miejsce zajęła uczennica klasy 8 c  Natalia Matajewska.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na drodze świadomego korzystania z produktów bankowych.

 

Zwiedzamy Wejherowo

21 maja 2019 r. uczniowie klasy IV d poznawali swoje miasto, jego historię i najstarsze zabytki. Zwiedzali kolegiatę, klasztor i ratusz. Najpierw udali się do ratusza. Tam zwiedzili sale historyczne, zobaczyli makiety miasta i Kalwarii, zasiedli w sali obrad Rady Miasta Wejherowa, gdzie poznali dzieje naszego miasta i jego założyciela. Następnie przenieśli się do czasów międzywojennych: „usłyszeli” ówczesnego burmistrza Teodora Bolduana, widzieli zakład fryzjerski, stolarsko-ślusarski,  zegarmistrzowski i dawną kawiarnię oraz bank. Na koniec zobaczyli celę więzienną. Po wizycie w ratuszu poszli do klasztoru, W klasztorze widzieli słynący łaskami obraz Matki Boskiej Wejherowskiej, po czym zeszli do podziemi, gdzie zobaczyli m.in. autentyczną suknię pierwszej żony Jakuba Wejhera – Anny Elżbiety, pamiątki, a także trumny z ciałami rodziny Wejherów, grobowiec Przebendowskich. PO wizycie w klasztorze uczniowie oglądali wnętrza kościoła pw. Św. Trójcy.

Uzyskane podczas wyjścia wiadomości pomogły uczniom rozwiązać karty pracy, które otrzymali po przyjściu do szkoły. Pomocą służyły też materiały otrzymane z ratusza – plan miasta z zabytkami, gazetka dotycząca dziejów Wejherowa i wyposażenia sal historycznych.

 

Wizyta w Muzeum

16 maja 2019 r. uczniowie klasy IE zwiedzali Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. W Dziale Muzyki dzieci mały okazję poznać instrumenty muzyczne Kaszub, takie jak np. bazuna czy diabelskie skrzypce, na których mogły również samodzielnie zagrać. W Dziale Rękopisów i Starodruków duże zainteresowanie wzbudziła maszyna drukarska do składania tekstu z oddzielnych czcionek. Zasady działania takiej maszyny objaśnił dzieciom pan Roman Drzeżdżon,  kaszubski pisarz i przewodnik po muzeum. Uczniowie oglądali najstarsze księgi Kaszub, zarówno  drukowane, jak i ręcznie pisane. Dzieci mogły zobaczyć i dotknąć dokumentów sporządzonych na skórze i papirusie. Przewodnik ciekawie i z humorem opowiadał o legendach i wierzeniach Kaszub.  Dzieci bawiły się maskotkami Stolema, Grzeni czy diabła Jerka. Uczniowie poznali ciekawostki z życia dawnych Kaszubów i przypowieści o czarownicach.

W drugiej części wędrówki po Muzeum pierwszoklasiści wzięli udział w zajęciach praktycznych. Dzieci zostały zaproszone do pracowni plastycznej, w której malowały na płótnie. Ozdabiały torby płócienne wzorami ludowymi z Kaszub. Każdy z uczestników zabrał swoje dzieło na pamiątkę.

Wizyta w Muzeum okazała się fascynującą przygodą i znakomitą rozrywką, połączoną z bardzo wartościowym aspektem edukacyjnym. Uczniowie mogli uzyskać wiedzę na temat regionu, podaną w interesujący sposób.

 

Wojewódzki półfinał w Piłce Nożnej Dziewcząt

27 maja 2019r. w Cewicach odbył się półfinał wojewódzki w Piłce Nożnej Dziewcząt ur. w 2006r. i młodszych. Nasze reprezentantki spisały się bardzo dobrze zajmując ostatecznie II miejsce. Zadecydował pierwszy mecz zakończony porażką 0-2  z triumfatorem rozgrywek SP Somonino. W pozostałych meczach dziewczyny zaprezentowały się tak jak nas przyzwyczaiły, czyli bez zarzutu. Wygraliśmy pozostałe dwa mecze strzelając 8 bramek. Dziewczyny osiągnęły wspaniały sukces będąc bardzo blisko Finału Wojewódzkiego i należą się im ogromne brawa  i gratulacje, jednak lekki niedosyt pozostał.

Skład: Sądej Zośka (br), Okoń Zośka (kpt.), Grzona Zośka, Jelińska Roksana, Kamińska Wiktoria, Dampc Ania, Formela Julka, Karczewska Marta. Opiekun: Krzysztof Jezierski.

Wyniki: SP Somonino 0-2

SP Cewice 2-1 br. Samobójcza, Grzona

SP Chłapowo 6-1 br. Grzona-3, Jelińska-2, Okoń.

 

 

Wojewódzkie Zawody w Lekkoatletyce

Po uzyskaniu kwalifikacji w zawodach powiatowych nasi dwaj uczniowie klas III gimnazjalnych ruszyli na podbój Słupska. Reprezentując powiat wejherowski w zmaganiach najlepszych lekkoatletów województwa pomorskiego, w ostatni wtorek (28.05.2019r.) ponownie dostarczyli sobie samym i naszej SP Nr 9 wiele radości. Dzięki wielkiemu wysiłkowi w biegu na 1000 metrów i wręcz idealnej współpracy w biegu sztafetowym 4 x 100 metrów, zdobyli kolejno – brązowy i srebrny – medale. Dziękuję  Michałowi i Andrzejowi za wszystkie te lata, które nam poświęcili reprezentując w zmaganiach sportowych naszą szkołę – SP Nr 9 , a wcześniej Gimnazjum Nr. 1. Te dwa medale są ukoronowaniem ich ciężkiej pracy. Dziękujemy i życzymy sukcesów w szkołach ponadgimnazjalnych.

Bogdan Kruwelski

 

Siatkówka plażowa

29 maja 2019 r. w Pucku, można powiedzieć, zakończyliśmy sezon zmagań sportowych w roku szkolnym 2018/2019. Nasze drużyny siatkarskie rywalizowały w zawodach powiatowych, w siatkówce plażowej. W dużej mierze warunki atmosferyczne decydowały o wyniku każdego meczu. Gra nie była łatwa, a powodem tego był silny wiatr. Serwis był główną bronią w takich warunkach. Nasze dwie drużyny zajęły miejsca tuż za podium. Dziękujemy im za walkę i życzymy sukcesów w dalszych zmaganiach od września.

Jednocześnie w imieniu wszystkich nauczycieli wychowania fizycznego dziękuję naszym młodym sportowcom za ten piękny rok, który nam przyniósł tak wiele sukcesów:  w mieście, w zawodach powiatowych, a także i w zmaganiach na szczeblu województwa. To dzięki Wam nasza praca jest przyjemnością i sprawia nam tyle radości. To był zaszczyt prowadzić Was przez te wszystkie lata spędzone w naszej „SP 9 – Gimnazjum Nr 1”. Życzymy Wam dużo zdrowia, wytrwałości oraz dalszych sukcesów sportowych.

Nauczyciele wychowania fizycznego

 

Uczeń klasy I C laureatem w konkursie plastycznym „Podwodny świat”

29.05.2019 roku FILIP DOMINIK z klasy I C odebrał dyplom i nagrodę za zajęcie II miejsca w konkursie plastycznym pt.: „Podwodny świat”.

Miejski konkurs  dla uczniów klas 0- III zorganizowało Wejherowskie Centrum Kultury.

Celem konkursu było: rozwijanie wyobraźni, zainteresowań plastycznych,  doskonalenie umiejętności wyrażania się poprzez sztukę oraz rozwijanie zainteresowań tematyką morską.

Wszystkie prace nadesłane na konkurs były bardzo ciekawe, wykonane wieloma technikami i z dużą starannością.

Bardzo gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Miejski Konkurs Matematyczny

30 maja 2019 roku odbył się ostatni etap Miejskiego Konkursu  Matematycznego klas ósmych. Do tego etapu przystąpiło dwudziestu czterech uczniów z  wejherowskich szkół. Pierwsza część obejmowała zadania w formie pisemnej i wyłoniła trójkę najlepszych matematyków, którzy w kolejnej części konkursu walczyli o miejsce na podium. Najlepszym matematykiem okazał się Paweł Głowacki ze Szkoły Podstawowej nr  11, na drugim miejscu uplasował się  Kacper Siniecki Szkoły Podstawowej nr  6, a  trzecie miejsce zajął Maksymilian Stanzecki ze Społecznej Szkoły Podstawowej. Zadania reprezentowały różny poziom trudności, ale najlepsi matematycy poradzili sobie z nimi bez trudu. Konkurs przygotowała pani Katarzyna Westa.

 

FESTYN SZKOLNY

Kolejny już raz, dzięki zaangażowaniu grona pedagogicznego, pracowników szkoły, rodziców, sponsorów i uczniów – wolontariuszy, odbył się w naszej szkole Festyn Rodzinny.

Przed wakacjami przypomniano zasady bezpieczeństwa, śpiewano, tańczono, grillowanie, uczono się i bawiono i choć pogoda była kapryśna, to atmosfera panująca podczas festynu wynagrodziła uczestnikom wszystkie trudności.

Do zobaczenia za rok!

 

Klasa II a  w  Parku Miejskim

Dnia 30.05.2019r.  klasa II a  udała się na zajęcia lekcyjne do Parku Majkowskiego,   gdzie dzieci  mogły  zaobserwować zmiany nadchodzącego  lata. Dzięki pięknej pogodzie wyjście było bardzo udane. Był to dzień pełen wrażeń i ciekawych atrakcji.

 

Klasa IV A – Spacer szlakiem kaszubskich nut

Klasa IV A na lekcjach języka kaszubskiego wybrała się na spacer szlakiem kaszubskich nut.  Rozstawione w mieście elementy tradycyjnej pieśni kaszubskiej wskazują na najważniejsze w mieście atrakcje. Wędrując szlakiem można zwiedzić m.in. Kościół św. Anny, Rynek, Park Miejski, Filharmonię Kaszubską czy Kalwarię Wejherowską. Przy ostatnim postumencie ustawiono nietypową rzeźbę wieńczącą szlak – postać Kaszuby wygrywającego na akordeonie popularną wyliczankę. Aby posłuchać kaszubskiego alfabetu należy przycisnąć jeden z klawiszy akordeonu. Rzeźba autorstwa Tomasza Morka i Artura Wyszeckiego powstawała przez osiem lat.

Kaszubski pisarz Stanisław Janke napisał ,że  „ Nuty Kaszubskie to nie tylko akcent folklorystyczny, gdyż w czasie zaborów pruskich stanowiły one rodzaj Hymnu Kaszubów, mówiącego o tym, że Kaszubi mają swoją stolicę, swoją kulturę i swój język.  Jego zdaniem ta wyliczanka, choć znana w różnej postaci wśród narodów europejskich, na Kaszubach stanowiła rodzaj protestu przeciwko germanizacji. Sam fakt, iż śpiewano ją w języku kaszubskim, był rodzajem manifestacji języka i kultury kaszubskiej.

 

Wycieczka klasy Ic  i Ib 

Dnia o4 czerwca 2019 roku odbyła się wycieczka klas Ic i Ib do ogrodu zoologicznego w Gdańsku Oliwie. Podczas wycieczki dzieci mogły zobaczyć dzikie zwierzęta z różnych części świata. Dzięki pięknej pogodzie wycieczka była bardzo udana.

 

Klasa Ia i IIIa

We wtorek 4 czerwca 2019 roku, w związku z 30- rocznicą pierwszych wolnych wyborów w Polsce, Prezydent Miasta Wejherowa  pan Krzysztof Hildebrandt zaprosił uczniów wejherowskich szkół do wspólnego odśpiewania HYMNU PAŃSTWOWEGO. Uczniowie klas Ia i IIIa  wzięli udział w tym patriotycznym wydarzeniu.

 

Piknik rodzinny w Robakowie – oddziały przedszkolne oraz klasa IIe

4 i 7 czerwca 2019r.  odbyły  się pikniki rodzinne  z okazji Święta Rodziny oddziałów przedszkolnych oraz klasy IIe  na Ranczu u Państwa Słowi w Robakowie. Na miejscu nie zabrakło wspólnych tańców i zabaw. Najlepsza była kiełbaska z ogniska, która wspaniale smakowała na świeżym powietrzu. Pomimo zmiennej pogody ten dzień był bardzo udany.

 

Zajęcia w Bibliotece Powiatowej w Wejherowie – klasa Ib i IIa

Dnia 07 czerwca 2019r klasy Ib i II a uczestniczyły w spektaklu kukiełkowym w Bibliotece Powiatowej w Wejherowie. Przedstawienie pt. „Chatka zajączka”  bardzo podobało się dzieciom.

 

Wycieczka klas Ia i Id

7 czerwca 2019 roku , uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę do Parku Ewolucji w Sławutówku. Ten jurajski park rozrywki jest tematycznie związany z prehistorią naszej planety. Nieziemskie zwiedzanie zaczęliśmy w Kinie Prehistorycznym. Tam radosny, bardzo wygadany dinozaur przedstawił nam dzieje powstania Ziemi. Następną wyjątkową atrakcją był Batyskaf. Niepowtarzalna podwodna wyprawa w czasie, przez tunel czasoprzestrzenny. W trakcie podróży zobaczyliśmy gigantyczne stworzenia morskie i zagubioną Atlantydę. Przewodnik poprowadził nas przez piękny park z makietami 30 niezwykle ciekawych okazów prehistorycznych zwierząt. Te niezwykłe stworzenia wykonano w skali 1:1. Mieliśmy także okazję poznać codzienny styl życia najdawniejszych przodków człowieka, czyli Świat Człowieka Pierwotnego. Prezentowane na miejscu scenki przedstawiają technikę zbiorowych polowań na mamuty, różnice i zachowanie człowieka współczesnego oraz pierwotnego. Po długim spacerze nadszedł czas na chwilę odpoczynku i warsztaty manualne. Każdy dinozaur ,,ożył’’ w naszych rękach i zapewne pozostanie ciekawą pamiątką z wycieczki. Przejażdżka Dino Pociągiem zakończyła nasz udany pobyt w Parku Ewolucji. Wróciliśmy trochę zmęczeni, ale z głową pełną wrażeń.

 

„Archeologia – a co to takiego”?

11 czerwca 2019 r. uczniowie klas 4 uczestniczyli w warsztatach archeologicznych prowadzonych przez pana Piotra Kalka – archeologa z Fundacji Ochrony i Promocji Zabytków Pomorza Pro turris.

Uczniowie dowiedzieli się, czym zajmuje się archeolog, co i jak bada. Zobaczyli pokaz na temat prac archeologicznych i różnych znalezisk. Dowiedzieli się, np., że w Wejherowie znaleziono szkielet sprzed 3500 lat, gdzie w okolicach jest grodzisko, kurhany. Pod koniec zajęć, każdy mógł dotknąć znalezionych podczas prac wykopaliskowych fragmentów naczyń i odtworzonej przez archeologów wazy.

 

Podsumowanie II semestru

Podczas apelu dnia 11.06.2019 podsumowano osiągnięcia uczniów na każdym poziomie. Poniżej zdjęcia dotyzące klas 5.

 

Koty

Kolejny już raz uczniowie oraz rodzice uczniów z naszej szkoły otworzyli serca przed potrzebującym wsparcia zwierzątkom. Tym razem zbieraliśmy karmę i granulat do kuwet dla kotków ze schroniska w Dąbrówce.

Dziękujemy za wspaniała postawę – nasi wolontariusze aż uginały się pod ciężarem zebranych rzeczy.

Jesteście cudowni !

 

Moja przygoda z misiem

Dnia 12 czerwca 2019 roku, uczniowie klas drugich spotkali się na podsumowaniu całorocznego konkursu zaproponowanego przez Przewodniczącą Rady Rodziców, panią Liliannę Breen.

Uczniowie opisywali w pamiętniku swoje przygody z pluszakiem, który gościł w  ich domach  przez tydzień. Najciekawsze pamiętniki zostały uhonorowane. I miejsce przyznano pamiętnikowi klasy 2e, drugie miejsce zdobył pamiętnik klasy 2c, a trzecie miejsce- pamiętnik klasy 2d. Pozostałe klasy otrzymały także drobne upominki.

 

Ratujmy białe niedźwiedzie

W podstawie programowej z języka polskiego znajduje się zapis o nabywaniu przez uczniów umiejętności tworzenia listu otwartego. Uczniowie SP nr 9 postanowili wykorzystać nabyte umiejętności w bardzo szlachetny sposób ; przygotowali listy otwarte do organizacji WWF, w których wyrazili swoje zaniepokojenie pogarszającymi się warunkami życia tych wspaniałych zwierząt. Listy zostały wysłane do siedziby organizacji w Warszawie.

 

Klasa I e w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie

Dnia 13.06.2019r. klasa I e mimo zbliżających się „wielkimi krokami” wakacji, odwiedziła Powiatową Bibliotekę Publiczną . Dziękujemy za bardzo wesołe zajęcia.

 

Mam talent

Kolejny już raz odbył się w naszej szkole konkurs talentów – każdy mógł zaprezentować swoją pasję; tańczono, śpiewano, grano, malowano. To było gorące i ekscytujące popołudnie.

 

Apel  – Bezpieczne wakacje

Dnia 14 czerwca 2019 roku, odbył się apel dla uczniów klas młodszych pod hasłem ,,Bezpieczne wakacje ”. Uczniowie klasy 2c i 2d pod kierunkiem swoich wychowawczyń przygotowali ciekawy program artystyczny dotyczący bezpiecznego zachowania w czasie wakacji. Podczas apelu wręczono także nagrody oraz wyróżnienia uczniom klas drugich i trzecich, którzy brali udział w konkursach ortograficznych i matematycznych. Nagrodzono także uczennice, które wzięły udział w maratonie czytelniczym.

 

Dzień Rodzica

Osiągnięcia – zajęcia artystyczne

Nasze uczennice w ramach zajęć artystycznych prowadzonych przez p. W.Szypelt wzięły udział w Wojewódzkim Konkursie „Sokrates”. Amelia Klamann zdobyła III miejsce w Konkursie Literackim (przygotowanie: W.Szypelt, A.Willma, S. Podolska), natomiast Anna Warmke otrzymała Wyróżnienie w Konkursie Fotograficznym.

 

Przegląd wokalny – Awokado

Zespół wokalny Awokado zdobył II miejsce w Przeglądzie wokalnym. Natomiast nasi Panowie zajęli III miejsce, oraz dwa wyróżnienia w kat. soliści. Dodamy nieśmiało, że jury było oczarowane naszymi śpiewakami. Grupa pod kierownictwem p. Wiesławy Szypelt.

Przegląd wokalny – Boysband Awokado

Nasz szkolny boysband, który prowadzi od 2 lat p. W. Szypelt zdobył wyróżnienie podczas Przeglądu Wokalnego. Był to pierwszy konkurs chłopaków, ale zdołali oni oczarować jury i publiczność. Nasi soliści zajęli II, oraz dwa III miejsca w kategorii IV – VI klasa Szkoły Podstawowej, natomiast Boysband Awokado zdobył  wyróżnienie. Zdjęcia m.in. ze strony PZPOW.

Wycieczka do Miasteczka Westernowego

23 maja 2019 r. klasa IV b i V h pojechały na całodniową wycieczkę do Miasteczka Westernowego w Grudziądzu. Zwiedzaliśmy Miasteczko Westernowe z kreatywnymi zabawami, mieliśmy spotkanie z żywą historią: Western Show. Spotkaliśmy Lucky Luka i jego niesfornych towarzyszy. Były również warsztaty kreatywnego LEGO. Mieliśmy bezpośredni kontakt ze zwierzętami w ZOO,  oglądaliśmy Mega-Owady i figury zwierząt niewystępujących w Polsce. Zwiedzaliśmy Park Jurajski z poruszającymi i wydającymi dźwięki dinozaurami. Podziwialiśmy morskie zwierzęta w skali 1÷1. Zwiedzaliśmy Magiczną Krainę Bajek, Baśni i Legend. Poszaleliśmy w Luna Parku na urządzeniach rekreacyjnych:) Na koniec zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie w stylu Westernowym. Wycieczka była bardzo udana, uczniowie wracali z uśmiechami na twarzy. Najchętniej zostaliby w Miasteczku Westernowym jeszcze dłużej. Opiekunowie: p. Iwona Piętal, p. Justyna Wiercińska i p. Bożena Gruba.

Turniej piłki nożnej

Dnia 8 czerwca 2019 roku , przy pięknej słonecznej pogodzie, uczniowie klas trzecich spotkali się na boisku naszej szkoły , aby rozegrać turniej piłki nożnej. Zawodnikom towarzyszył doping rodziców, nauczycieli oraz kolegów i koleżanek. Po sportowej walce wyłoniono zwycięzców. Pierwsze miejsce wywalczyła klasa 3b, drugie miejsce 3a, a trzecie klasa 3c. Gratulujemy!

Zakończenie roku szkolnego klas I-III

Rok szkolny 2018/2019 przechodzi do historii. Uczniowie klas I-III wierszem i piosenką powitali lato i czas odpoczynku. Wszystkim życzymy udanych i bezpiecznych wakacji!

Zakończenie roku szkolnego

Nadszedł czas letniego wypoczynku. Uczniowie pożegnali szkolne mury. Były nagrody, dyplomy, uściski, kwiaty.

Wszystkim życzymy bezpiecznego wypoczynku i do zobaczenia we wrześniu.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018-2019

Jak to zwykle bywa, po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy, wszyscy wyczekiwali na ten upragniony, ostatni szkolny dzwonek. W tym roku w szkolnej auli  po raz pierwszy pożegnaliśmy uczniów klas ósmych i po raz ostatni uczniów klas gimnazjalnych

Dyrektor Olga Tomaszewska razem z wychowawcami wręczyła wyróżnienia i świadectwa ukończenia szkoły ośmioklasistom i uczniom klas trzecich gimnazjalnych życząc jednocześnie udanych i bezpiecznych wakacji oraz dostania się do wymarzonej szkoły. Klasy siódme pożegnały szkołę w środę, a podczas uroczystego apelu uczniowie otrzymali wyróżnienia i świadectwa ukończenia klasy siódmej z rąk dyrektor Olgi Tomaszewskiej i wychowawców.

Wakacje to wciąż czas relaksu i dobrej zabawy. Niech więc słońce wygrzeje Wasze strudzone organizmy, a leniwie płynące dni niech  ukoją skołatane nerwy. Spotkamy się we wrześniu – wypoczęci, radośni i ciekawi nowego roku szkolnego.