Edukacja wczesnoszkolna 2024/2025

SERCE ZA ODWAGĘ

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Serce za odwagę”, której celem było przygotowanie świątecznych kartek dla kombatantów i weteranów II wojny światowej. Poprzez ten symboliczny gest uczniowie wyrazili wdzięczność za odwagę i poświęcenie osób, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość Polski.
Dzięki Waszemu zaangażowaniu powstały piękne kartki, które trafią do naszych bohaterów. To wyjątkowa lekcja historii, empatii i szacunku.
Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli dołączyć do tej szlachetnej akcji.
Ewa Kummer, Anna Pawlita, Monika Grajkowska

Mikołajki

„Wszystkie dzieci Mikołaja kochają,
Wszystkie dzieci na niego czekają,
Moc prezentów każdemu przyniesie,
Każde dziecko z prezentów się cieszy”

Na ten dzień czekali wszyscy, jednak szczególnie najwięcej emocji i radości „niecodzienna wizyta” wzbudziła w najmłodszych uczniach „Oddziałów przedszkolnych” oraz klas I – III. Tego dnia odbywa się również „Przegląd kolęd i pastoralek”, podczas którego każda klasa wykonała kolędę obowiązkową i dowolną pastorałkę lub piosenkę świąteczną. Honorowym gościem był św. Mikołaj, który z radością nagradzał dzieci za piękne występy. Była to również niezwykła okazja do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć ze św. Mikołajem.

Ponadto, jak co roku dzień 6 grudnia jest „dniem czapki – mikołajki”. Uczniowie, którzy w tym dniu przyszli do szkoły z czapką św. Mikołaja otrzymali dodatkowy prezent z okazji mikołajek w postaci „niepytajki”, co wzbudziło zadowolenie szczególnie u starszych uczniów naszej szkoły. Korytarz szkolny wypełnili więc uśmiechnięci uczniowie z czerwonymi czapkami na głowie.

6 grudnia był dla całej naszej społeczności szkolnej dniem wyjątkowym, jak co roku wyczekiwanym, bo któż z nas nie lubi dostawać prezentów.

Warsztaty kulinarne 

3 grudnia uczniowie klas IIa i IIIa uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, podczas których mieli okazję nauczyć się sztuki lepienia pierogów.  Dzieci samodzielnie formowały pierogi oraz wybierały różnorodne farsze. Było to nie tylko smakowite doświadczenie, ale również świetna okazja do nauki współpracy i rozwijania umiejętności kulinarnych. Na zakończenie wszyscy z dumą delektowali się własnoręcznie przygotowanymi specjałami. Dziękujemy Paniom z firmy Domowe Jadło za poświęcony czas.

Dnia 29 listopada 2024 roku uczniowie klasy 1a wzięli udział w warsztatach kulinarnych. Była to świetna okazja , aby dzieci nauczyły się sztuki lepienia pierogów, rozwijały zdolności manualne i dobrze się bawiły.

 

 

Spotkanie autorskie 

27 listopada 2024 roku w naszej szkole odbyły się dwa spotkania autorskie z pisarką Katarzyną Keller. Uczestniczyły w nich dzieci klas I – III.
Katarzyna Keller jest autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tworzone przez nią powieści to pełne humoru oraz empatii historie o dzieciach i młodzieży oraz ich problemach.
Podczas obu spotkań Pani Kasia opowiedziała nam w jaki sposób powstają jej książki i skąd bierze inspiracje do tworzonych przez nią historii. Dzieci dowiedziały się także, jaką drogę musi przebyć książka, aby mogła zostać ona opublikowana i wydana. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, z czego chętnie korzystali.
Na koniec spotkań do Pani Kasi Keller ustawiły się długie kolejki po dedykacje i autografy. Serdecznie dziękujemy za poprowadzenie fascynującego spotkania!

Lekcja astronomii 2024 w klasie III A i III C

14 listopada odbyła się w szkole lekcja astronomii. Brały w niej udział klasy IIIA i  IIIC. Tematem lekcji były zjawiska astronomiczne, nazywane czarnymi dziurami, a zajęcia prowadził zaproszony gość, Rafał Dębski, pisarz m.in. powieści science fiction, wielki miłośnik astronomii. Pan Rafał przekazał uczniom informacje o najnowszych odkryciach w dziedzinie  badania kosmosu, wyjaśnił, jak powstają i funkcjonują czarne dziury. Dzieci zadawały mnóstwo pytań dotyczących tematu. Często padały nawet pytania, na które naukowcy nie znaleźli jeszcze odpowiedzi. Ale  dzięki wyobraźni dzieci i  pisarza SF można było również trochę pofantazjować.  Temat niezwykle zainteresował uczniów, tym bardziej że zajęcia uatrakcyjniła znakomita prezentacja i najnowsze zdjęcia, m. in. ze stron NASA.

Zajęcia tego typu mają niezwykły wpływ na rozwój młodego człowieka, pobudzają zainteresowania także innymi gałęziami i aspektami nauki, rozwijają wyobraźnię, zachęcają do zadawania pytań.

Kreatywne zajęcia w klasie III B

Skoro przyszła do nas Pani Jesień, to najwyższy czas na jarzębinowe korale. Uczniowie klasy III B z ochotą ruszyli do nawlekania czerwonych korali na nitkę, tworząc piękne bransoletki. Zajęcia odbyły się w szkolnym laboratorium przyszłości.

Uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości oraz wręczenie nagród w konkursach szkolnych

Dnia 8 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości, przeznaczony dla klas młodszych. Było to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego uczniowie mieli okazję wspólnie uczcić pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny.

Podczas apelu zostały również wręczone nagrody dla zwycięzców konkursów: „Jesień na Kaszubach” oraz „Kocham Moją Ojczyznę”. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz laureatom za ich zaangażowanie i piękne prace, które ukazują zarówno patriotyzm, jak i umiłowanie rodzimej kultury.

To wspaniałe święto przypomniało nam wszystkim o wartości wolności i o dumie, jaką niesie bycie Polakiem.

 

Zdrowe śniadanie w naszej szkole!

5 listopada uczniowie klas IIa, IIIa i IIIc przygotowali wyjątkowy poczęstunek dla całej społeczności szkolnej. Na stołach pojawiły się zdrowe śniadania i przekąski, które zachęcały do spróbowania pysznych i pełnowartościowych potraw.

Celem wydarzenia była promocja zdrowego stylu życia oraz uświadomienie, jak ważne są zdrowe nawyki żywieniowe w codziennym życiu. Inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli.

Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za ich nieocenioną pomoc i wsparcie w organizacji tego wydarzenia. Dzięki Państwa zaangażowaniu mogliśmy wspólnie stworzyć coś wyjątkowego, co nie tylko smakowało, ale również edukowało!

 

Wyjazd do Piaśnicy klas III

Ślubowanie klas I

„Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony” / Stefan Żeromski /

27 września 2024 roku, zgodnie z wieloletnią tradycją szkoły dzieci z klas pierwszych, podczas uroczystości ślubowania zostały oficjalnie przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły. Uczniowie klas: IA, IB, IC, ID i IE powtarzając za Panią Dyrektor tekst przysięgi, złożyli uroczyste ślubowanie. Ślubowali na sztandar szkoły, że będą dobrymi Polakami, dbającymi o dobre imię swojej klasy i szkoły, a swym zachowaniem i nauką będą sprawiać radość nauczycielom i rodzicom.
Następnie symbolicznym ołówkiem zostali pasowani na uczniów przez Panią Dyrektor Olgę Tomaszewską. W tym szczególnym dniu uczestniczyli zaproszeni goście: Dyrektor Wejherowskiego Centrum Usług Wspólnych, Pani Dorota Popiołek, Komendant Straży Miejskiej, Pan Zenon Hinca, Przewodnicząca Rady Rodziców, Radna Pani Lilianna Breen, Dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz rodzice uczniów. Część artystyczną przygotowały klasy IIIC i III E. Dzieci otrzymały tego dnia wiele upominków, za co składają wszystkim darczyńcom serdeczne podziękowania!

W czasie uroczystości Pani Dyrektor wręczyła Statuetkę „Józefa Wybickiego” patrona Szkoły Podstawowej nr 9, Pani Profesor Nauk Humanistycznych Irenie Kadulskiej. Statuetkę przyznaje się osobą szczególnie zasłużonym dla Szkoły za ich działalność, twórczość, aktywność, zrealizowane inicjatywy, które w sposób znaczący wpłynęły/wpływają na rozwój i promocję Szkoły.

Apel klas II-III Dzień Patrona Szkoły

Co roku we wrześniu, miesiącu Józefa Wybickiego – naszego Patrona, obchodzimy Święto Szkoły.
Z tej okazji uczniowie klasy IIA i IID przygotowali uroczysty apel dla klas drugich i trzecich. Mali aktorzy przedstawili historię wielkiego Polaka, jakim był Generał Józef Wybicki.

Wycieczka klas II a i III a

We wrześniu klasy II A i III A wybrały się na wycieczkę do Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez edukatora, dotyczących zwierząt leśnych. Wyjazd był również doskonałą okazją do integracji podczas wspólnych zabaw i ogniska. Oprócz tego, dzieci wzięły udział w spacerze po lesie, gdzie miały możliwość obserwacji przyrody oraz poznania bogactwa lokalnego ekosystemu. To pełna wiedzy i radości wyprawa, która na długo pozostanie w pamięci uczestników.

 

Apel „Bądź bezpieczny”

W dniu 20.09.2024 r. odbył się apel dla uczniów klas I-III dotyczący bezpieczeństwa uczniów na drodze.
Uczniowie klasy II c zaprezentowali piosenki, wiersze i zagadki na temat ruchu drogowego.
Na zakończenie apelu pani wicedyrektor Aleksandra Klawitter – Pohnke podsumowała występ klasy ponownie przypominając uczniom jak ważne są zasady właściwego zachowania w ruchu drogowym.

Sprzątanie świata

Dnia 20.09.2024r., zgodnie z tradycją, uczniowie klas I-III naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”. W ramach akcji posprzątali teren szkoły i osiedla oraz posadzili drzewka. Wcześniej wzięli udział w przedstawieniu ekologicznym pt. „Niezwykłe przygody Eko Skrzatów” w Wejherowskim Centrum Kultury.

Przedstawienie ekologiczne

Dnia 11 września 2024 roku  na zaproszenie UM w Wejherowie , uczniowie klas I- III uczestniczyli w przedstawieniu ekologicznym pt.” Niezwykłe przygody Eko Skrzatów”. Tematyka przedstawienia dotykała istotnych tematów, takich jak segregacja odpadów, smogu oraz zanieczyszczenia lasów i wód. Każde dziecko poczuło, że może być małym , ale ważnym strażnikiem Ziemi.

Apel porządkowy dla klas 1-3

Rozpoczęcie roku szkolnego kl. 2 i 3