Edukacja wczesnoszkolna

Mobilne Planetarium Orbitek w naszej szkole

„Kopernik nie po to ruszył Ziemię, byśmy teraz stali w miejscu”
Loesje

W naszej szkole 30 stycznia br. za sprawą ORBITEK – Mobilne Planetarium uczniowie klas młodszych sięgnęli Gwiazd. Było kosmicznie!

Uczniowie odbyli niezapomnianą podróż w najdalsze zakątki kosmosu. Mobilne Planetarium Orbitek to niezastąpione narzędzie dydaktyczne dla młodszych i starszych, dzięki któremu w fascynujący sposób można zrozumieć zjawiska astronomiczne, które zazwyczaj obserwuje się z ziemi lub ogląda przez teleskopy. We wnętrzu ogromnej, nadmuchiwanej kopuły, która stanowiła namiastkę kosmosu odbył się ,,Kosmiczny seans”. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny, dzięki któremu bliżej poznali planety Układu Słonecznego. Dowiedzieli się, jak powstał Układ Słoneczny, poznali nazwy i kolejność planet. Dzieci nauczyły się jak odnaleźć Północ za pomocą Gwiazdy Polarnej. Zajęcia w Mobilnym Planetarium rozpoczęły w naszej szkole rok 2023 pod patronatem Mikołaja Kopernika. Senat RP rok 2023 powiązał z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika. Planetarium wzbudziło w dzieciach wiele pozytywnych emocji.

 

Sukces naszych uczniów

Wśród laureatów XV Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Górskie Podróże z Wandą Rutkiewicz” znaleźli się uczniowie naszej szkoły.

Mateusz Lęcznar z klasy III C zdobył I miejsce.
Igor Król z klasy I B zdobył II miejsce.

Sukces naszej uczennicy

Izabela Jabłonowska z klasy III E otrzymała od Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wejherowie tytuł najbardziej aktywnej czytelniczki w 2022 r. w kategorii Literatura dziecięca.

Gratulujemy i również życzymy dalszego rozwoju pasji czytelniczej!

 

Wizyta klasy I B W Powiatowej Bibliotece Publicznej  

Pierwsza, ale na pewno nie ostatnia wizyta klasy IB w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie – nasze zainteresowania czytelnicze traktujemy serio.

Mikołajki w klasach młodszych

Warsztaty kulinarne w klasach III D i III E 

Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. Uczniowie klasy III D i III E postanowili trochę tego magicznego, świątecznego zapachu wnieść do szkoły.  5 grudnia u w szkole miało miejsce wielkie pieczenie świątecznych pierników w LABORATORIACH PRZYSZŁOŚCI. Ta kulinarna zabawa zaowocowała również nawiązaniem koleżeńskich relacji między uczniami. Po szkole zaczął unosić się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Gdy pierniczki były już gotowe dzieci przystąpiły do ich dekorowania  lukowymi pisakami i barwnymi posypkami. Zabawa była doskonała. Po udekorowaniu, każde z dzieci miało okazję skosztować swojego dzieła. Mniam!

             Finał IX Regionalnego Konkursu pt.: „Méster Bëlnégò Czëtaniô”   

9 grudnia br. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbył się wielki finał regionalnego konkursu „Méster Bëlnégò Czëtaniô”. Do pięknego pałacu Przebendowskich zjechało się ponad 150 uczestników ze wszystkich powiatów województwa pomorskiego. Naszą szkołę dumnie reprezentowała BARBARA MEJNA z klasy 2c. Jury przewodniczyła p. Wanda Kiedrowska, która podsumowując najmłodszą kategorię uczestników podkreśliła wysoki poziom i podziękowała za tak liczny udział. Wyraziła rownież uznanie dla nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursu. Nasza uczennica zmierzyła się z 28 uczestnikami konkursu z całego województwa i zajęła I miejsce zdobywając tytuł: Méster Bëlnégò Czëtaniô” a także liczne nagrody i dyplom.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Sukces uczennicy z klasy II C

Dnia 2 grudnia br. w Domu Kultury w Szemudzie odbyły się powiatowe eliminacje do IX edycji Pomorskiego Konkursu pt.: „Méster Bëlnégò Czëtaniô” – konkursu pięknego czytania po kaszubsku. Szkołę reprezentowały uczennice klasy 2 c: AGATA GLAC i BARBARA MEJNA. W tegorocznym konkursie w najmłodszej kategorii należało przeczytać wylosowany przed jury utwór Janusza Mamelskiego z książki pt.: „Żëcé dzecy”. W kategorii wystąpiło ponad 20 uczestników. Jury podziękowało uczestnikom i ich opiekunom za doskonałe przygotowanie. Podkreśliło wysoki, wyrównany poziom. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Uczennice naszej szkoły zaprezentowały się świetnie. Barbara Mejna zajęła I MIEJSCE i zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 9 grudnia br. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki!

Wyjście do Muzeum klasy I B

Dnia 1 grudnia uczniowie klasy IB uczestniczyli w warsztatach malowania na szkle w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie.

Filmik o higienie klasy II E

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada klasa I D obchodziła Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji uczniowie przynieśli swoje ulubione maskotki. Rodzice wraz dziećmi przygotowali poczęstunek dla klasy dzięki któremu wszyscy mogli uczcić ten wesołych dzień.

Klasowy DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI w klasie III E

„Bądź dla wszystkich życzliwy, a świat będzie szczęśliwy” – to hasło towarzyszyło w klasie III E 21 listopada, kiedy obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Cała klasa swoją radość, entuzjazm postanowiła wyrazić poprzez życzliwe kartki dla kolegów i koleżanek. W klasie nie brakowało „życzliwych” pomysłów – rozmawialiśmy o tym, że bycie życzliwym jest ważne.

Pamiętajmy, że każdy z nas potrzebuje szacunku, ciepła, akceptacji, miłego słowa, szczerego uśmiechu…

Promujmy zatem życzliwość, zarażajmy nią innych, zachęcajmy do czynienia dobra codziennie, nie tylko od święta.

 Wyjazd klasy I C i I E

W dniu 14.11.2022 roku klasa IC i IE wraz z wychowawcami panią Moniką Grajkowską i Aleksandrą Langa  uczestniczyły w wycieczce do hali portu Gdynia na przedstawienie „ Plastusiowy pamiętnik”. Organizatorem przedstawienia teatralnego był Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Przedstawienie oparte było na książce „ Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej Dzieci z zaciekawieniem oglądały przygody tytułowego bohatera a po spektaklu zrobiły sobie wspólne zdjęcie z „Plastusiem” i jego przyjaciółmi.

Wyjście klasy I B

Jesienne zajęcia ekologiczne w Parku Miejskim w Wejherowie dotyczące rozpoznawania gatunków ptaków.

Zajęcia plastyczne w klasie I B

Dnia 10 listopada 2022r. uczniowie klasy IB uczestniczyli w zajęciach plastycznych „Śladami Marian Mokwy” zorganizowanych przez Wejherowskie Centrum Kultury.

KONKURS RADY RODZICÓW „Moja przygoda z misiem”

W tym roku szkolnym, po dwuletniej przerwie z powodu pandemii, klasy II rozpoczęły konkurs Rady Rodziców pt. „Moja przygoda z misiem”. Konkurs ten polega na tym, iż każde dziecko bierze misia do domu na tydzień, tam opiekuje się nim , bawi, zabiera na spacery , na koniec każdego dnia wpisuję swoją przygodę z pluszakiem do albumu klasowego. Konkurs potrwa prawie do końca roku szkolnego ! ŻYCZYMY POWODZENIA !

V Międzyszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej

16 listopada br. w naszej szkole odbył się V Międzyszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa. Pomysłodawcą konkursu jest p. Dyrektor Olga Tomaszewska. Nad organizacją czuwała p. Aleksandra Janus. W kategorii klas I-III naszą szkołę reprezentowały uczennice: Eva Belalieva kl. II B i Rita Malinowska kl. II C. Do tegorocznego konkursu zgłosiła się rekordowa liczba uczestników. W kategorii klas młodszych wystąpiło 12 artystów. Dziewczynki zaprezentowały się doskonale. Rita Malinowska zajęła 2 miejsce. Gratulujemy!

Sukces uczennic z klasy II C

Dnia 17 listopada br. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie odbyły się miejsko -gminne eliminacje do IX edycji Pomorskiego Konkursu pt.: „Méster Bëlnégò Czëtanié” – konkursu pięknego czytania po kaszubsku. Szkołę reprezentowały uczennice klasy II C: AGATA GLAC i BARBARA MEJNA. W tegorocznym konkursie w najmłodszej kategorii należało przeczytać wylosowany przed jury utwór Janusza Mamelskiego z książki pt.: „Żëcé dzecy”. Uczennice zaprezentowały się świetnie i zajęły czołowe miejsca. Barbara Mejna zajęła 1 miejsce, a Agata Glac 2 miejsce.

Obie uczennice zakwalifikowały się do kolejnego, powiatowego etapu konkursu, który odbędzie się 2 grudnia br. w SP w Szemudzie. Serdecznie gratulujemy!!!

Sukces ucznia z klasy II C

Uczniowie naszej szkoły uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego wzięli udział w siódmej edycji konkursu plastycznego pt.:„Aktywne Kaszuby. Wybicki dla Kaszub”, organizowanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Stowarzyszenie Trefl Pomorze. Patronat min. objęli : Muzeum Narodowe w Gdańsku i Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Edycja ta okazała się wyjątkowo szczęśliwa.
Trzecie miejsce w konkursie zdobył uczeń klasy 2c – Szymon Żełudkowski. To wyjątkowe wyróżnienie, ponieważ do konkursu zgłoszono ponad 300 prac z 98 szkół z terenu województwa pomorskiego.

Jednocześnie dzięki tej inicjatywie uczniowie z naszej szkoły otrzymali wejściówki do ERGO ARENY na mecz w siatkówce mężczyzn. Dnia 11 listopada 2022 roku uczniowie uczestniczyli w tym wyjątkowym wydarzeniu – Kaszubskim Meczu siatkarzy Trefl Gdańsk z LUK Lubin. Rywalizacja drużyn została określona mianem meczu kaszubskiego z uwagi na przygotowaną wyjątkową oprawę. Mecz rozpoczął się od odśpiewania hymnów: Kaszub oraz Polski. Dodatkowo liczne konkursy, nauka kibicowania, kaszubski spiker, występy Weroniki Ceynowy oraz Zespołu Pieśni i Tańca z Gdańska nadały siatkarskiemu spotkaniu niepowtarzalny kaszubski styl. Na meczu było około 6000 dzieci uczących się języka kaszubskiego. Nasi uczniowie bawili się wspaniale, głośno i skutecznie wspierali drużynę gospodarzy.

Wyjazd klas III do Piaśnicy

3 listopada klasy III miały okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii na temat zbrodni w Lesie Piaśnickim. Uczniowie dowiedzieli się, że tak blisko miejsca naszego zamieszkania znajduje się szczególny obszar, na którym hitlerowcy podczas II Wojny Światowej zamordowali około 12 tysięcy Polaków. Trzecioklasiści zobaczyli palenisko, nad którym czuwa nasza szkoła.

Uczniowie złożyli tam liczne znicze, wyciszyli się i pomodlili. Byli niezwykle zainteresowani odwiedzanym miejscem. Taka lekcja była dobrym sposobem na to, aby młode pokolenie przyswoiło sobie wiedzę o lokalnych wydarzeniach mających miejsce w Lasach Piaśnickich.

„Umarłych wieczność dotąd trwa,
dokąd pamięcią im się płaci.”

Wisława Szymborska

Jak co roku w dniach poprzedzających Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły odwiedzili Stary Cmentarz.

W czasie wyjścia dzieci przypomniały sobie, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócić spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce oraz o konieczności dbania o zapomniane groby, w tym też o groby żołnierskie.

Dzieci uczestniczyły w drobnych pracach porządkowych i zapaliły znicze.

Była to bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci.

Klasa II C 26 listopada br. złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem PAMIĘCI nauczycieli powiatu wejherowskiego poległych w czasie działań wojennych i w miejscach kaźni hitlerowskiej w latach 1939-1945. Tablica upamiętniająca poległych nauczycieli znajduje się przed budynkiem naszej szkoły. Uczniowie oddali należyty hołd poległym.

Ciekawe zajęcia w II C

24 października br. klasa II C na zajęciach przygotowała okulary z filtrem w związku z częściowym zaćmieniem słońca. W ten sposób uczniowie przygotowali się do oglądania tego niezwykłego zjawiska, które wystąpi 25 października 2022 roku. Dzieci z zaangażowaniem i starannością pracowały na zajęciach. Wykazały również zainteresowanie zjawiskiem zaćmienia słońca i zadawały mnóstwo ciekawych pytań.

25 października 2022 roku uczniowie z klasy 2 c obserwowali niezwykłe zjawisko tj. częściowe zaćmienie Słońca. Poprzedniego dnia poczynili przygotowania przygotowując okulary, które świetnie sprawdziły się podczas obserwacji. Uczniowie byli zachwyceni.

Wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie

W październiku klasy II B, II C, II D wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie na wystawę pt. Twórczość literacka i teatralna Józefa Wybickiego. Po wystawie oprowadzał pracownik biblioteki, który w interesujący i przystępny sposób opowiadał o zbiorach. Dzieci miały również okazję zobaczyć wystawę obrazów związanych z twórczością Marii Konopnickiej.

Klasy I C i  I E wzięły udział i otrzymały certyfikaty w CodeWeek 2022

Europejski Tydzień Kodowania to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja promuje kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów oraz współpracy przy programowaniu, a także innych działaniach związanych z technologią. Nasi uczniowie wspaniale poradzili sobie z „kodowaniem na dywanie” oraz z innymi zakodowanymi aktywnościami.

Apel BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY 

4 października br. klasa II C wybrała się do Filharmonii Kaszubskiej na spektakl pt.: „O Witce, co chciała być stolemką”

Bajka „O Witce, co chciała być stolemką” to opowieść o poszukiwaniu wiary w siebie, inspirowana kaszubskimi legendami i twórczością m.in. Augustyna Necla, Janusza Mamelskiego oraz Romana Landowskiego. Jej akcja toczy się w krainie kaszubskich jezior. Bohaterkami są Witka i jej mama, wędrujące w poszukiwaniu lepszego bytu.

Spektakl przygotował Pomorski Teatr Nobilis. Patronaty honorowe objęli:
Gabriela Lisius – Starosta Powiatu Wejherowskiego
Michał Pasieczny – Burmistrz Miasta Rumia
Organizator: Miejski Dom Kultury w Rumi
Partnerzy: Stacja Kultura, Fundacja dla Was, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie,
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Rumi.

 

Dzień Chłopaka w klasach młodszych

Dzień Patrona szkoły w klasach młodszych

29 września co roku, jest wyjątkowym czasem dla szkolnej społeczności, to właśnie tego dnia obchodzimy święto patrona naszej szkoły Generała Józefa Wybickiego. Z tej okazji uczniowie klas II a oraz II e pod czujnym okiem wychowawców Jolanty Dębskiej oraz Anny Michalskiej przygotowali apel mający upamiętnić jego zasługi.

Klasy I

Uroczyste ślubowanie

Dnia 29 września 2022 roku o godzinie 14.00 odbyło się w naszej szkole Ślubowanie klas I . Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: vice prezydent miasta Wejherowa Pan Arkadiusz Kraszkiewicz, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Lilianna Breen, Pani Justyna Ostrowska radna miasta, Komendant Straży Miejskiej w Wejherowie Pan Zenon Hinca, Dyrekcja szkoły, Rodzice i nauczyciele. Powitano klasy pierwsze wraz z ich wychowawcami. Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. W uroczystym ślubowaniu wszyscy pierwszoklasiści przyrzekali, że będą dobrymi uczniami, kolegami i Polakami. Pani Dyrektor dokonała też pasowania pierwszaków, którzy dzięki temu naprawdę mogą czuć się częścią społeczności wejherowskiej „Dziewiątki”. Nad występem młodych artystów z klas III d i e czuwały Panie: Anna Chodak i Monika Szeląg.

I a

I b

I c

I d

I e

Złożenie kwiatów pod portretem Józefa Wybickiego

Delegacja uczniów złożyła wiązankę pod portretem Patrona – gen. Józefa Wybickiego.

 

Wyjście klasy II C

14 września br. klasa II C wzięła udział w pokazie filmowym w ramach 47 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdynia Dzieciom. Po raz 18. zaproszono najmłodszych (i tych nieco starszych) na najlepsze polskie filmy familijne i kino dla dzieci. Tegorocznym hasłem Gdyni Dzieciom było : „Pooglądajcie ze mną, mamo, tato!”. Pokaz odbył się w Wejherowskim Centrum Kultury.

ZUMBA Kids

Dnia 20 września 2022 roku uczniowie klas młodszych uczestniczyli w pokazie tańca ZUMBA Kids. Wszyscy bawili się wspaniale.

Akcja Sprzątanie Świata

Dnia 19.09.2022r. uczniowie klasy I B, zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki, uczestniczyli w akcji ,, Sprzątanie Świata’’, której głównym celem było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Dzieci sprzątały teren wokół szkoły oraz posadziły drzewka. Czynny udział w tym przedsięwzięciu umożliwił uczniom zapoznanie się z praktyczną stroną dbałości o nasze wspólne środowisko.

Spektakl ekologiczno – edukacyjny 

Dnia 13 września 2022 roku uczniowie klas młodszych udali się do WCK na spektakl ekologiczno- edukacyjny: ,,Alladyn: na ratunek światu’’. Dzieci zaznajomiły się z pojęciem niskiej emisji energii , smogu i jego szkodliwości. Poszerzyły wiedzę na temat segregacji odpadów i znaczenia właściwego gospodarowania nieczystościami.

Apele porządkowe w klasach młodszych

7 września 2022 r. dla klas młodszych odbyły się apele porządkowe.

Pani Dyrektor Olga Tomaszewska przypomniała ważne kwestie związane z bezpiecznym i kulturalnym zachowaniem w szkole. Należą do nich przede wszystkim:

– bezpieczne poruszanie się po korytarzach szkoły: nie wolno biegać, przepychać się, potrącać innych;

– dbanie o porządek i czystość wokół siebie, prawidłowe zachowanie w toaletach szkolnych;

– kulturalne zachowanie wobec wszystkich nauczycieli i pracowników obsługi szkoły oraz wobec koleżanek i kolegów.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/ 2023 

Dnia 1 września 2022 roku nastąpiło rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23.