Edukacja wczesnoszkolna

SZKOLNY OGRÓDEK

Dzieci z klasy II e również w tym roku przygotowały szkolny ogródek na nadchodzący sezon. W tym roku wszystkie klasy pierwsze będą miały okazję poszerzyć wiadomości o uprawie roślin, które mają duży wpływ na otaczające nas środowisko. Życzymy owocnych plonów!

DZIEŃ DZIECKA W KLASACH MŁODSZYCH

APEL Z OKAZJI URODZIN MIASTA WEJHEROWA

29 maja br. odbył się uroczysty apel z okazji urodzin naszego miasta.
380 lat temu 28 maja 1643 roku Jakub Wejher założył osadę nazwaną Wejherowską Wolą. Z okazji rocznicy klasy II C i II E przygotowały inscenizację słowno-muzyczną. Podczas występu uczniowie przypomnieli kilka ważnych faktów z historii miasta, zaśpiewali piosenki o Wejherowie. Nie zabrakło też ciekawostek o naszym mieście. Była to uroczystość wyjątkowa i ważna dla społeczności szkolnej.

SUKCES UCZENNIC Z KLASY II C

Dnia 25 maja br. w Wejherowskim Centrum Kultury rozstrzygnięto konkurs pt.: „Wycieczka w kosmos”. Wręczeniu nagród towarzyszyła wystawa nagrodzonych prac. Uczennice z klasy II C: Martyna Blok i Julia Mrozek Gliszczyńska zajęły pierwsze miejsce. Serdecznie gratulujemy!

 

 

Maj i czerwiec to miesiące, na które uczniowie czekają z niecierpliwością. Oprócz zbliżających się wakacji, jest to również okres, w którym klasy organizują swoje wyjątkowe wycieczki szkolne. To czas, kiedy uczniowie mogą opuścić mury szkoły na kilka chwil i odkryć nowe miejsca, zdobywać wiedzę w praktyce oraz tworzyć niezapomniane wspomnienia.

Wycieczki szkolne stanowią nieodłączny element edukacji, który łączy w sobie zabawę, poznawanie nowych miejsc i rozwijanie umiejętności społecznych. Wyjazdy poza szkolne mury dają uczniom szansę na praktyczne zastosowanie wiedzy zdobywanej na lekcjach. Dotknięcie zabytków, obserwacja różnych ekosystemów, wizyta w muzeach czy laboratoriach naukowych – to tylko niektóre z możliwości, jakie oferują wycieczki szkolne. Zapraszamy do naszej galerii wycieczek:

WYCIECZKA DO SŁAWUTÓWKA II A i II E

Klasa II A i II E 15 maja 2023 r.  odwiedziły Park Ewolucji w Sławutówku. Uczniowie mieli okazję poznać najstarsze dzieje świata. Dzieci zwiedziły obiekt wraz z przewodnikiem. Dowiedziały się jak wyglądało życie na Ziemi miliony lat temu. Miłym zaskoczeniem było mnóstwo atrakcji nawiązujących tematyką do historii naszego globu, od Wielkiego Wybuchu do świata starożytnego. Najwięcej emocji wzbudziło zwiedzanie piramidy z niezwykłą oprawą graficzną  oraz batyskaf, który zabrał uczestników w podróż do świata podwodnego. Klasy brały udział w zajęciach edukacyjnych , gdzie dowiedziały się na czym polega praca paleontologa. Na zakończenie wycieczki Dragon Coaster – przejażdżka kolejką górską oraz świetna zabawa w bajkowych domkach.

Było świetnie!

WYCIECZKA KLAS III D i III E

2 czerwca mieliśmy okazję zdobyć Toruń. Rozpoczęliśmy naszą wycieczkę od wizyty na Toruńskiej Starówce, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Podczas zwiedzania mieliśmy okazję odkryć niekonwencjonalne miejsca i atrakcje. Przeszliśmy przez Droga Królewską, podziwiając piękne zabytki i architekturę miasta. Przeszliśmy również obok Murów Miejskich, które są ważnym elementem historii Torunia. Zobaczyliśmy Dom Kopernika od zewnątrz i przyjrzeliśmy się miejscu, gdzie mieszkał słynny astronom. Odwiedziliśmy Żywe Muzeum Piernika, gdzie pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej poznaliśmy wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika.
Własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto i używając drewnianych form, wypiekliśmy tradycyjne toruńskie specjały.
Na zakończenie, zabraliśmy wykonany przez nas piernik do domu jako pamiątkę. Mieliśmy odrobinę czasu na zakupy pamiątek, zwłaszcza słynnych toruńskich pierników, oraz oczywiście na degustację pysznych lodów. Odwiedziliśmy Planetarium i obejrzeliśmy seans. Wycieczka po Toruniu była niezapomnianym doświadczeniem, pełnym piękna i historii.

WYJAZD KLAS III E i IV A

Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo” w Gdyni

WYCIECZKA KLASY III C

W dniach 30 – 31 maja całą klasą gościliśmy w Oycowej Zagrodzie położonej w Gowinie, niedaleko Wejherowa. W czasie pobytu świetnie bawiliśmy się na świeżym powietrzu. Urządziliśmy dyskotekę klasową. Obserwowaliśmy zachowania zwierząt: kóz, owiec, kur, perlików i gołębi. Uczestniczyliśmy w warsztatach robótek ręcznych, na których szyliśmy upominki dla naszych mam. Jednak zabawa w chowanego sprawiła nam najwięcej radości. Miejsc do ukrycia się było wiele, a ścieżek poszukiwania jeszcze więcej. Po tak wyczerpującym dniu, trudno nam było zasnąć, ponieważ żartów nie było końca. Wszyscy stwierdziliśmy, że dwudniowa wycieczka była dla nas zdecydowanie za krótka.

 

WYCIECZKA KLASY II C

Wycieczka do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.

WYCIECZKA KLASY I B

Wycieczka do Parku Ewolucji w Sławutówku.

WYJAZD DO TEATRU

Dnia 8 maja klasy I A, I D, III C oraz III D były na przedstawieniu „Pchła Szachrajka” na podstawie utworu autorstwa Jana Brzechwy w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Spektakl zachwycił szczególnie najmłodszych widzów, jednak starsi byli również pod dużym wrażeniem. Aktorzy teatru muzycznego nieodmiennie zachwycają swoimi występami.

 

 

ELIMINACJE POWIATOWE KONKURSU RECYTATORSKIEGO LITERATURY KASZUBSKIEJ „RODNÔ MÒWA”

Dnia 13 maja br. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyła się 52. edycja Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa” 2023r. – eliminacje powiatowe. Naszą szkołę w kategorii klas I-III reprezentowała uczennica z klasy 2c: Agata Glac. Pan Eugeniusz Pryczkowski – przewodniczący jury, podkreślił doskonałe przygotowanie uczestników. W kategorii klas I-III wystąpiło 16 uczestników. Nasza uczennica zaprezentowała wiersz Tomasza Fopke pt.: „Bómk” oraz prozę Alojzego Nagla pt.: „Zajce i trusë” i zajęła 3 miejsce w powiecie. Serdecznie gratulujemy!

ELIMINACJE MIEJSKIE KONKURSU RECYTATORSKIEGO LITERATURY KASZUBSKIEJ „RODNÔ MÒWA”

Dnia 26 kwietnia br. odbyła się w siedzibie ZKP w Wejherowie 52. edycja Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa” 2023r. – eliminacje miejskie. Naszą szkołę w kategorii klas I-III reprezentowały uczennice z klasy 2c: Agata Glac, Barbara Mejna, Julia Czonstke. W konkursie należało zaprezentować wiersz i prozę w języku kaszubskim. Agata Glac zajęła II miejsce i zakwalifikowała się do etapu powiatowego. Gratulujemy!

LAUREACI KONKURSU

„MÓJ WIRTUALNY ŚWIAT – BEZPIECZNI W SIECI”

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku zaproponował przedszkolakom i uczniom klas 0-3 pomorskich przedszkoli i szkół podstawowych udział w konkursie plastycznym. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej dowolną techniką (np. rysunek, malunek, wyklejanki) w formie plakatu promującego zasady bezpiecznego korzystania z internetu, przygotowanej według własnego pomysłu. Celami przedsięwzięcia było: promowanie bezpiecznych zasad korzystania z internetu, rozwijanie uzdolnień plastycznych, technicznych, pomysłowości i kreatywności, a także umiejętności z zakresu TIK.

Uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca:

II miejsce Rita Malinowska 2c oraz Izabela Jabłonowska 3e,

III miejsce Agata Glac 2c.

Komisja konkursowa wyróżniła również pracę Franciszka Miotk z 1c oraz Filipa Bemke z 3c.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy sukcesu!

MALI KUCHARZE

Dnia 13 kwietnia uczniowie klas II A oraz II E brali udział w warsztatach pieczenia pizzy. Po zapoznaniu się z techniką wykonania pizzy przyrządzili swoje własne wypieki. Na stanowiskach pracy przygotowano wcześniej kulki ciasta oraz smaczne składniki. Każdy mógł skomponować swoją, wyjątkową pizzę. Na zakończenie pracy uczniowie otrzymali dyplomy.

APEL KONSTYTUCJA 3 MAJA

28 kwietnia klasy III D i III E zorganizowały apel z okazji uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA.

W trakcie uroczystości uczniowie przypomnieli znaczenie tego wydarzenia dla historii Polski i podkreślili, jak ważne jest szanowanie wartości demokratycznych oraz wolności i praw obywatelskich.

W programie usłyszeliśmy również piękne recytacje wierszy patriotycznych.

Dzięki zaangażowaniu uczniów, apel był bardzo podniosły i wzruszający. Gratulujemy młodszym uczniom świetnej organizacji tego wydarzenia oraz wyrazów szacunku i miłości do ojczyzny.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia relacji z apelu.

DZIEŃ ZIEMI

W ramach organizowanych obchodów Dnia Ziemi wszystkie klasy I-III wzięły udział w akcji sprzątania terenu wokół szkoły. Ponadto od początku roku szkolnego, uczniowie klas I-III brali udział w quizie ekologicznym, którego podsumowanie nastąpiło 21.04.2023 roku na uroczystym apelu z okazji Dnia Ziemi. W trakcie apelu, któremu towarzyszył program artystyczny, zwycięzcy quizu otrzymali z rąk Pani Dyrektor dyplomy i nagrody książkowe.

WIELKANOCNE ŚNIADANKO I SZUKANIE „ZAJĄCZKA”

W KLASACH MŁODSZYCH

PRZYGOTOWANIE ŚNIADANIA WIELKANOCNEGO W KLASIE IIIC

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi uczniowie klasy III C stali się prawdziwymi kucharzami. W szkolnej sali Laboratoria Przyszłości przygotowali potrawy na śniadanie wielkanocne. Na stole królowały faszerowane jajka, warzywne sałatki i wiosenne kanapki. Wspólny poczęstunek wprowadził nas w świąteczny nastrój.

KONKURS WCK PT.: „DO LASU NA JAGODY SZUKAĆ PRZYGODY”

Dnia 30 marca br. w sali konferencyjnej WCK w Wejherowie odbyło się ogłoszenie wyników konkursu plastycznego dla klas 0-3 pt.: „Do lasu na jagody szukać przygody”. Wręczeniu nagród towarzyszyła wystawa nagrodzonych prac.
Agata Glac z kl. II C zdobyła 1 miejsce, a Oliwia Strzyżewska z kl. II C zajęła 2 miejsce.
Serdecznie gratulujemy!

KONKURS BIBLINY 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIX Finale Rejonowym w Wejherowie w Wojewódzko – Metropolitalnym Konkursie Biblijno – Plastycznym im Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, w roku szkolnym 2022/2023.

Temat: „Ewangelia Świętego Mateusza”. Do etapu finału zakwalifikowało się 19 osób , w tym:

III miejsce – Aniela Topa z klasy 1e

I miejsce – Krzysztof Szloński z klasy 2a

Wyróżnienia: – Roksana Pewniak z klasa 2a – Rita Malinowska z klasa 2c – Klaudia Szulc z klasy 1e – Lena Talipska z klasy 2d

Wszystkim gratulujemy osiągnięć.

Grażyna Plichta

 

WITAMY WIOSNĘ

21.03.2023 r. uczniowie kl. I c wybrali się do parku miejskiego im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie w celu pożegnania zimy oraz powitania nowej pory roku – wiosny. Przechodząc mostem, wkroczyliśmy do innego świata – zielonej wyspy w mieście. Słoneczna pogoda sprzyjała wesołym zabawom integracyjnym oraz wnikliwym obserwacjom przyrodniczym. Zachęcamy do częstego kontaktu z naturą!

ODWRÓCONA LEKCJA W KLASIE III E

Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny w klasie III E nastąpiła zmiana ról.

Tego dnia chętni uczniowie stanęli po drugiej stronie biurka i mieli możliwość zaprezentowania siebie.

Prowadzenie lekcji przez uczniów uczy ich większego zaangażowania w proces uczenia się. Wyszukiwanie informacji, gromadzenie notatek, wymyślanie ciekawych punktów lekcji takich jak zagadki, quizy, gry zespołowe czy pokaz multimedialny – kształcą ucznia na wielu płaszczyznach. Samodzielne wystąpienie to dla ucznia wielka chwila. Gdy opowiada o tym, czym się interesuje – robi to z ogromnym zaangażowaniem, pokonuje tremę związaną z publicznymi występami, a także ma świadomość, że robi to dobrze, bo się na tym zna. Dodaje to wielu punktów pewności siebie oraz wpływa na samoocenę ucznia oraz proces integracji całej grupy.

WYJŚCIE DO BIBLIOTEKI KLASA I D

ROBIMY WATĘ CUKROWA W NAGRODĘ ZA DOBRE ZACHOWANIE

KLASA I D

 

ROBIMY ZDROWE KANAPKI KLASA I D

WYCIECZKA PO NASZYM MIEŚCIE

Klasa 2c wybrała się na wycieczkę po Wejherowie. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali informacji i z wielką uwagą oglądali zabytkowe miejsca. Z okazji urodzin założyciela miasta odwiedzili pomnik Jakuba Wejhera. W cukierni u „Wenty” skosztowali pyszne słodkości. Spotkanie ze strażnikami miejskimi było miłym zaskoczeniem. Dzieci uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych pt.: „Owady” gdzie mogły wysłuchać ciekawych wiadomości i obejrzeć przez lupę okazy owadów. Gry edukacyjne sprawiły dzieciom dużo radości. Na zakończenie uczniowie odwiedzili Park Miejski z pięknym pałacem i oczywiście płac zabaw. To był udany dzień.

WYJAZD KLASY I B

Dnia 10.03.2023 uczniowie klasy IB udali się na wycieczkę do Centrum Nauki Experyment w Gdyni – edukacyjnej instytucji popularyzującej naukę w formie interaktywnych wystaw i pokazów.

DZIEŃ KOBIET W KLASIE III E

8 marca klasa III E wybrała się do Klubu Kulturystycznego i Sportów Siłowych Apollo w Wejherowie, gdzie odbyły się zajęcia z trenerem personalnym.

Trener przeprowadził z uczniami ciekawe i interaktywne zajęcia dotyczące zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Omówił z uczniami podstawowe zasady prawidłowego odżywiania oraz zaprezentował, jakie produkty spożywcze są szczególnie ważne dla zdrowia i rozwoju organizmu w wieku szkolnym.

Trener zachęcał również uczniów do uprawiania różnych form aktywności fizycznej, m.in. poprzez zabawy ruchowe, gry zespołowe i ćwiczenia siłowe. Przekonywał, że regularna aktywność fizyczna ma wiele korzyści dla zdrowia, a także pozytywnie wpływa na samopoczucie i kondycję psychofizyczną.

Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem i aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadając trenerowi pytania i dzieląc się swoimi spostrzeżeniami. Na zakończenie spotkania, trener zwrócił uwagę na to, że dbanie o zdrowie i aktywność fizyczną powinno być częścią codziennego stylu życia każdego człowieka, nie tylko w szkole, ale także poza nią.

 

WARSZTATY KULINARNE W KLASIE II E

Uczniowie klasy II e uczestniczyli w warsztatach kulinarnych. Zajęcia odbyły się pod hasłem „Zdrowe przepisy”.

Celem zajęć było upowszechnienie wiedzy na temat zdrowego odżywiania oraz rozwijanie zainteresowań sztuką kulinarną.
Po części teoretycznej, dzieci przystąpiły do zajęć praktycznych – przygotowania warzywnego sosu, który był idealnym dodatkiem do razowego makaronu.

To były interesujące zajęcia, które pozwoliły odkryć niejeden talent kulinarny.

ZAJĘCIA PRZYRODNICZE W KLASIE I B

Dnia 24.02.2023 uczniowie klasy IB uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych pt. „Spotkanie z nietoperzami” zorganizowanych w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Wejherowie. Podczas zajęć uczniowie poznali wiele ciekawostek o tych niezwykłych zwierzętach.

AUDYCJA MUZYCZNA W PAŃSTWOWEJ SZKOLE MUZYCZNEJ

Dnia 27.02.2023 uczniowie klas 0 – I wzięli udział w audycji muzycznej „Bajkowe opowieści na cztery struny świata” w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie.

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W KLASACH I-III

7 lutego obchodziliśmy światowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Podczas tegorocznych obchodów w klasach I-III na terenie naszej szkole odbyły się zajęcia poświęcone tematyce zagrożeń w Sieci oraz zasad bezpiecznego korzystania z niej. Zajęcia zostały przeprowadzone na podstawie scenariuszy i materiałów (filmów, spotów, plików muzycznych) udostępnionych na stronie internetowej www.dzieckowsieci.pl. oraz materiałów przygotowanych przez koordynatorów akcji oraz nauczycieli. Ponadto uczniowie uczestniczyli w lekcjach online (dbi.pl/lekcje online) oraz wykonali konkursowe prace plastyczne na temat ,,Mój bezpieczny, komputerowy świat”.

Ochrona środowiska poprzez edukację

Strażnicy edukują dzieci

w Szkole Podstawowej nr 9 w Wejherowie

W lutym w ramach realizacji projektu edukacyjnego pod nazwą „KLIMATyczne Wejherowo,” strażnicy miejscy w klasach I-III na zaproszenie Pani Anny Chodak przeprowadzili pogadanki na tematy związane z ochroną środowiska i ekologią. Na każdych zajęciach mowa była o segregacji odpadów, podstawowych wiadomościach na tematy związane z ochroną środowiska i ekologią oraz ochroną gleby, powietrza i wody przed zanieczyszczeniami. Podczas tych prezentacji używane były materiały edukacyjne w postaci worków do segregacji odpadów i kolorowanki o tematyce ekologicznej. Dzieci miały wspaniałą okazję porozmawiać ze strażnikami  na nartujące ich zagadnienia związane z ochroną środowiska  naturalnego i pracą strażnika miejskiego.

Bal karnawałowy

Karnawał to wyjątkowy i jedyny okres w roku, na który przypada czas wspaniałych, szalonych zimowych balów i zabaw. To czas tańców i wielkiego ucztowania. Kojarzy się z balami maskowymi, paradami i ulicznymi pochodami. 6 lutego w naszej szkole odbył się długo oczekiwany przez uczniów bal karnawałowy dla klas 1-3.

Bal karnawałowy umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości.

Zapraszamy do relacji z balu stworzonej przez grupę medialną naszej szkoły.

Pieczemy ciasteczka w klasie III E

Przed zabawą karnawałową klasa III E mogła sprawdzić swoje umiejętności kulinarne. Dzięki tym zajęciom, trzecioklasiści uczyli się współpracy w grupie, wykonywania czynności według ściśle określonej kolejności oraz przestrzegania higieny podczas przygotowywania pysznego deseru. Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem, a aromatyczny zapach roznosił się po całej szkole.

Zajęcia przyrodnicze w klasie III E

7 lutego klasa III E odwiedziła Dział Edukacji Przyrodniczej WZNK  w Parku Miejskim. Pani Joanna Janiec powiedziała nam bardzo dużo ciekawostek o owadach, mogliśmy zobaczyć eksponaty oraz zagrać w przyrodnicze koło fortuny. W drodze powrotnej do szkoły mogliśmy pobawić się na śniegu w naszym przepięknym parku. To był dzień pełen aktywności umysłowej i fizycznej. Takie dni uwielbiamy!

Zimowe zabawy 

Mobilne Planetarium Orbitek w naszej szkole

„Kopernik nie po to ruszył Ziemię, byśmy teraz stali w miejscu”
Loesje

W naszej szkole 30 stycznia br. za sprawą ORBITEK – Mobilne Planetarium uczniowie klas młodszych sięgnęli Gwiazd. Było kosmicznie!

Uczniowie odbyli niezapomnianą podróż w najdalsze zakątki kosmosu. Mobilne Planetarium Orbitek to niezastąpione narzędzie dydaktyczne dla młodszych i starszych, dzięki któremu w fascynujący sposób można zrozumieć zjawiska astronomiczne, które zazwyczaj obserwuje się z ziemi lub ogląda przez teleskopy. We wnętrzu ogromnej, nadmuchiwanej kopuły, która stanowiła namiastkę kosmosu odbył się ,,Kosmiczny seans”. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny, dzięki któremu bliżej poznali planety Układu Słonecznego. Dowiedzieli się, jak powstał Układ Słoneczny, poznali nazwy i kolejność planet. Dzieci nauczyły się jak odnaleźć Północ za pomocą Gwiazdy Polarnej. Zajęcia w Mobilnym Planetarium rozpoczęły w naszej szkole rok 2023 pod patronatem Mikołaja Kopernika. Senat RP rok 2023 powiązał z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika. Planetarium wzbudziło w dzieciach wiele pozytywnych emocji.

Sukces naszych uczniów

Wśród laureatów XV Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Górskie Podróże z Wandą Rutkiewicz” znaleźli się uczniowie naszej szkoły.

Mateusz Lęcznar z klasy III C zdobył I miejsce.
Igor Król z klasy I B zdobył II miejsce.

Sukces naszej uczennicy

Izabela Jabłonowska z klasy III E otrzymała od Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wejherowie tytuł najbardziej aktywnej czytelniczki w 2022 r. w kategorii Literatura dziecięca.

Gratulujemy i również życzymy dalszego rozwoju pasji czytelniczej!

 

Wizyta klasy I B W Powiatowej Bibliotece Publicznej  

Pierwsza, ale na pewno nie ostatnia wizyta klasy IB w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie – nasze zainteresowania czytelnicze traktujemy serio.

Mikołajki w klasach młodszych

Warsztaty kulinarne w klasach III D i III E 

Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. Uczniowie klasy III D i III E postanowili trochę tego magicznego, świątecznego zapachu wnieść do szkoły.  5 grudnia u w szkole miało miejsce wielkie pieczenie świątecznych pierników w LABORATORIACH PRZYSZŁOŚCI. Ta kulinarna zabawa zaowocowała również nawiązaniem koleżeńskich relacji między uczniami. Po szkole zaczął unosić się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Gdy pierniczki były już gotowe dzieci przystąpiły do ich dekorowania  lukowymi pisakami i barwnymi posypkami. Zabawa była doskonała. Po udekorowaniu, każde z dzieci miało okazję skosztować swojego dzieła. Mniam!

             Finał IX Regionalnego Konkursu pt.: „Méster Bëlnégò Czëtaniô”   

9 grudnia br. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbył się wielki finał regionalnego konkursu „Méster Bëlnégò Czëtaniô”. Do pięknego pałacu Przebendowskich zjechało się ponad 150 uczestników ze wszystkich powiatów województwa pomorskiego. Naszą szkołę dumnie reprezentowała BARBARA MEJNA z klasy 2c. Jury przewodniczyła p. Wanda Kiedrowska, która podsumowując najmłodszą kategorię uczestników podkreśliła wysoki poziom i podziękowała za tak liczny udział. Wyraziła rownież uznanie dla nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursu. Nasza uczennica zmierzyła się z 28 uczestnikami konkursu z całego województwa i zajęła I miejsce zdobywając tytuł: Méster Bëlnégò Czëtaniô” a także liczne nagrody i dyplom.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Sukces uczennicy z klasy II C

Dnia 2 grudnia br. w Domu Kultury w Szemudzie odbyły się powiatowe eliminacje do IX edycji Pomorskiego Konkursu pt.: „Méster Bëlnégò Czëtaniô” – konkursu pięknego czytania po kaszubsku. Szkołę reprezentowały uczennice klasy 2 c: AGATA GLAC i BARBARA MEJNA. W tegorocznym konkursie w najmłodszej kategorii należało przeczytać wylosowany przed jury utwór Janusza Mamelskiego z książki pt.: „Żëcé dzecy”. W kategorii wystąpiło ponad 20 uczestników. Jury podziękowało uczestnikom i ich opiekunom za doskonałe przygotowanie. Podkreśliło wysoki, wyrównany poziom. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Uczennice naszej szkoły zaprezentowały się świetnie. Barbara Mejna zajęła I MIEJSCE i zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 9 grudnia br. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki!

Wyjście do Muzeum klasy I B

Dnia 1 grudnia uczniowie klasy IB uczestniczyli w warsztatach malowania na szkle w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie.

Filmik o higienie klasy II E

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada klasa I D obchodziła Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji uczniowie przynieśli swoje ulubione maskotki. Rodzice wraz dziećmi przygotowali poczęstunek dla klasy dzięki któremu wszyscy mogli uczcić ten wesołych dzień.

Klasowy DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI w klasie III E

„Bądź dla wszystkich życzliwy, a świat będzie szczęśliwy” – to hasło towarzyszyło w klasie III E 21 listopada, kiedy obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Cała klasa swoją radość, entuzjazm postanowiła wyrazić poprzez życzliwe kartki dla kolegów i koleżanek. W klasie nie brakowało „życzliwych” pomysłów – rozmawialiśmy o tym, że bycie życzliwym jest ważne.

Pamiętajmy, że każdy z nas potrzebuje szacunku, ciepła, akceptacji, miłego słowa, szczerego uśmiechu…

Promujmy zatem życzliwość, zarażajmy nią innych, zachęcajmy do czynienia dobra codziennie, nie tylko od święta.

 Wyjazd klasy I C i I E

W dniu 14.11.2022 roku klasa IC i IE wraz z wychowawcami panią Moniką Grajkowską i Aleksandrą Langa  uczestniczyły w wycieczce do hali portu Gdynia na przedstawienie „ Plastusiowy pamiętnik”. Organizatorem przedstawienia teatralnego był Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Przedstawienie oparte było na książce „ Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej Dzieci z zaciekawieniem oglądały przygody tytułowego bohatera a po spektaklu zrobiły sobie wspólne zdjęcie z „Plastusiem” i jego przyjaciółmi.

Wyjście klasy I B

Jesienne zajęcia ekologiczne w Parku Miejskim w Wejherowie dotyczące rozpoznawania gatunków ptaków.

Zajęcia plastyczne w klasie I B

Dnia 10 listopada 2022r. uczniowie klasy IB uczestniczyli w zajęciach plastycznych „Śladami Marian Mokwy” zorganizowanych przez Wejherowskie Centrum Kultury.

KONKURS RADY RODZICÓW „Moja przygoda z misiem”

W tym roku szkolnym, po dwuletniej przerwie z powodu pandemii, klasy II rozpoczęły konkurs Rady Rodziców pt. „Moja przygoda z misiem”. Konkurs ten polega na tym, iż każde dziecko bierze misia do domu na tydzień, tam opiekuje się nim , bawi, zabiera na spacery , na koniec każdego dnia wpisuję swoją przygodę z pluszakiem do albumu klasowego. Konkurs potrwa prawie do końca roku szkolnego ! ŻYCZYMY POWODZENIA !

V Międzyszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej

16 listopada br. w naszej szkole odbył się V Międzyszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa. Pomysłodawcą konkursu jest p. Dyrektor Olga Tomaszewska. Nad organizacją czuwała p. Aleksandra Janus. W kategorii klas I-III naszą szkołę reprezentowały uczennice: Eva Belalieva kl. II B i Rita Malinowska kl. II C. Do tegorocznego konkursu zgłosiła się rekordowa liczba uczestników. W kategorii klas młodszych wystąpiło 12 artystów. Dziewczynki zaprezentowały się doskonale. Rita Malinowska zajęła 2 miejsce. Gratulujemy!

Sukces uczennic z klasy II C

Dnia 17 listopada br. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie odbyły się miejsko -gminne eliminacje do IX edycji Pomorskiego Konkursu pt.: „Méster Bëlnégò Czëtanié” – konkursu pięknego czytania po kaszubsku. Szkołę reprezentowały uczennice klasy II C: AGATA GLAC i BARBARA MEJNA. W tegorocznym konkursie w najmłodszej kategorii należało przeczytać wylosowany przed jury utwór Janusza Mamelskiego z książki pt.: „Żëcé dzecy”. Uczennice zaprezentowały się świetnie i zajęły czołowe miejsca. Barbara Mejna zajęła 1 miejsce, a Agata Glac 2 miejsce.

Obie uczennice zakwalifikowały się do kolejnego, powiatowego etapu konkursu, który odbędzie się 2 grudnia br. w SP w Szemudzie. Serdecznie gratulujemy!!!

Sukces ucznia z klasy II C

Uczniowie naszej szkoły uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego wzięli udział w siódmej edycji konkursu plastycznego pt.:„Aktywne Kaszuby. Wybicki dla Kaszub”, organizowanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Stowarzyszenie Trefl Pomorze. Patronat min. objęli : Muzeum Narodowe w Gdańsku i Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Edycja ta okazała się wyjątkowo szczęśliwa.
Trzecie miejsce w konkursie zdobył uczeń klasy 2c – Szymon Żełudkowski. To wyjątkowe wyróżnienie, ponieważ do konkursu zgłoszono ponad 300 prac z 98 szkół z terenu województwa pomorskiego.

Jednocześnie dzięki tej inicjatywie uczniowie z naszej szkoły otrzymali wejściówki do ERGO ARENY na mecz w siatkówce mężczyzn. Dnia 11 listopada 2022 roku uczniowie uczestniczyli w tym wyjątkowym wydarzeniu – Kaszubskim Meczu siatkarzy Trefl Gdańsk z LUK Lubin. Rywalizacja drużyn została określona mianem meczu kaszubskiego z uwagi na przygotowaną wyjątkową oprawę. Mecz rozpoczął się od odśpiewania hymnów: Kaszub oraz Polski. Dodatkowo liczne konkursy, nauka kibicowania, kaszubski spiker, występy Weroniki Ceynowy oraz Zespołu Pieśni i Tańca z Gdańska nadały siatkarskiemu spotkaniu niepowtarzalny kaszubski styl. Na meczu było około 6000 dzieci uczących się języka kaszubskiego. Nasi uczniowie bawili się wspaniale, głośno i skutecznie wspierali drużynę gospodarzy.

Wyjazd klas III do Piaśnicy

3 listopada klasy III miały okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii na temat zbrodni w Lesie Piaśnickim. Uczniowie dowiedzieli się, że tak blisko miejsca naszego zamieszkania znajduje się szczególny obszar, na którym hitlerowcy podczas II Wojny Światowej zamordowali około 12 tysięcy Polaków. Trzecioklasiści zobaczyli palenisko, nad którym czuwa nasza szkoła.

Uczniowie złożyli tam liczne znicze, wyciszyli się i pomodlili. Byli niezwykle zainteresowani odwiedzanym miejscem. Taka lekcja była dobrym sposobem na to, aby młode pokolenie przyswoiło sobie wiedzę o lokalnych wydarzeniach mających miejsce w Lasach Piaśnickich.

„Umarłych wieczność dotąd trwa,
dokąd pamięcią im się płaci.”

Wisława Szymborska

Jak co roku w dniach poprzedzających Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły odwiedzili Stary Cmentarz.

W czasie wyjścia dzieci przypomniały sobie, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócić spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce oraz o konieczności dbania o zapomniane groby, w tym też o groby żołnierskie.

Dzieci uczestniczyły w drobnych pracach porządkowych i zapaliły znicze.

Była to bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci.

Klasa II C 26 listopada br. złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem PAMIĘCI nauczycieli powiatu wejherowskiego poległych w czasie działań wojennych i w miejscach kaźni hitlerowskiej w latach 1939-1945. Tablica upamiętniająca poległych nauczycieli znajduje się przed budynkiem naszej szkoły. Uczniowie oddali należyty hołd poległym.

Ciekawe zajęcia w II C

24 października br. klasa II C na zajęciach przygotowała okulary z filtrem w związku z częściowym zaćmieniem słońca. W ten sposób uczniowie przygotowali się do oglądania tego niezwykłego zjawiska, które wystąpi 25 października 2022 roku. Dzieci z zaangażowaniem i starannością pracowały na zajęciach. Wykazały również zainteresowanie zjawiskiem zaćmienia słońca i zadawały mnóstwo ciekawych pytań.

25 października 2022 roku uczniowie z klasy 2 c obserwowali niezwykłe zjawisko tj. częściowe zaćmienie Słońca. Poprzedniego dnia poczynili przygotowania przygotowując okulary, które świetnie sprawdziły się podczas obserwacji. Uczniowie byli zachwyceni.

Wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie

W październiku klasy II B, II C, II D wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie na wystawę pt. Twórczość literacka i teatralna Józefa Wybickiego. Po wystawie oprowadzał pracownik biblioteki, który w interesujący i przystępny sposób opowiadał o zbiorach. Dzieci miały również okazję zobaczyć wystawę obrazów związanych z twórczością Marii Konopnickiej.

Klasy I C i  I E wzięły udział i otrzymały certyfikaty w CodeWeek 2022

Europejski Tydzień Kodowania to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja promuje kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów oraz współpracy przy programowaniu, a także innych działaniach związanych z technologią. Nasi uczniowie wspaniale poradzili sobie z „kodowaniem na dywanie” oraz z innymi zakodowanymi aktywnościami.

Apel BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY 

4 października br. klasa II C wybrała się do Filharmonii Kaszubskiej na spektakl pt.: „O Witce, co chciała być stolemką”

Bajka „O Witce, co chciała być stolemką” to opowieść o poszukiwaniu wiary w siebie, inspirowana kaszubskimi legendami i twórczością m.in. Augustyna Necla, Janusza Mamelskiego oraz Romana Landowskiego. Jej akcja toczy się w krainie kaszubskich jezior. Bohaterkami są Witka i jej mama, wędrujące w poszukiwaniu lepszego bytu.

Spektakl przygotował Pomorski Teatr Nobilis. Patronaty honorowe objęli:
Gabriela Lisius – Starosta Powiatu Wejherowskiego
Michał Pasieczny – Burmistrz Miasta Rumia
Organizator: Miejski Dom Kultury w Rumi
Partnerzy: Stacja Kultura, Fundacja dla Was, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie,
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Rumi.

 

Dzień Chłopaka w klasach młodszych

Dzień Patrona szkoły w klasach młodszych

29 września co roku, jest wyjątkowym czasem dla szkolnej społeczności, to właśnie tego dnia obchodzimy święto patrona naszej szkoły Generała Józefa Wybickiego. Z tej okazji uczniowie klas II a oraz II e pod czujnym okiem wychowawców Jolanty Dębskiej oraz Anny Michalskiej przygotowali apel mający upamiętnić jego zasługi.

Klasy I

Uroczyste ślubowanie

Dnia 29 września 2022 roku o godzinie 14.00 odbyło się w naszej szkole Ślubowanie klas I . Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: vice prezydent miasta Wejherowa Pan Arkadiusz Kraszkiewicz, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Lilianna Breen, Pani Justyna Ostrowska radna miasta, Komendant Straży Miejskiej w Wejherowie Pan Zenon Hinca, Dyrekcja szkoły, Rodzice i nauczyciele. Powitano klasy pierwsze wraz z ich wychowawcami. Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. W uroczystym ślubowaniu wszyscy pierwszoklasiści przyrzekali, że będą dobrymi uczniami, kolegami i Polakami. Pani Dyrektor dokonała też pasowania pierwszaków, którzy dzięki temu naprawdę mogą czuć się częścią społeczności wejherowskiej „Dziewiątki”. Nad występem młodych artystów z klas III d i e czuwały Panie: Anna Chodak i Monika Szeląg.

I a

I b

I c

I d

I e

Złożenie kwiatów pod portretem Józefa Wybickiego

Delegacja uczniów złożyła wiązankę pod portretem Patrona – gen. Józefa Wybickiego.

 

Wyjście klasy II C

14 września br. klasa II C wzięła udział w pokazie filmowym w ramach 47 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdynia Dzieciom. Po raz 18. zaproszono najmłodszych (i tych nieco starszych) na najlepsze polskie filmy familijne i kino dla dzieci. Tegorocznym hasłem Gdyni Dzieciom było : „Pooglądajcie ze mną, mamo, tato!”. Pokaz odbył się w Wejherowskim Centrum Kultury.

ZUMBA Kids

Dnia 20 września 2022 roku uczniowie klas młodszych uczestniczyli w pokazie tańca ZUMBA Kids. Wszyscy bawili się wspaniale.

Akcja Sprzątanie Świata

Dnia 19.09.2022r. uczniowie klasy I B, zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki, uczestniczyli w akcji ,, Sprzątanie Świata’’, której głównym celem było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Dzieci sprzątały teren wokół szkoły oraz posadziły drzewka. Czynny udział w tym przedsięwzięciu umożliwił uczniom zapoznanie się z praktyczną stroną dbałości o nasze wspólne środowisko.

Spektakl ekologiczno – edukacyjny 

Dnia 13 września 2022 roku uczniowie klas młodszych udali się do WCK na spektakl ekologiczno- edukacyjny: ,,Alladyn: na ratunek światu’’. Dzieci zaznajomiły się z pojęciem niskiej emisji energii , smogu i jego szkodliwości. Poszerzyły wiedzę na temat segregacji odpadów i znaczenia właściwego gospodarowania nieczystościami.

Apele porządkowe w klasach młodszych

7 września 2022 r. dla klas młodszych odbyły się apele porządkowe.

Pani Dyrektor Olga Tomaszewska przypomniała ważne kwestie związane z bezpiecznym i kulturalnym zachowaniem w szkole. Należą do nich przede wszystkim:

– bezpieczne poruszanie się po korytarzach szkoły: nie wolno biegać, przepychać się, potrącać innych;

– dbanie o porządek i czystość wokół siebie, prawidłowe zachowanie w toaletach szkolnych;

– kulturalne zachowanie wobec wszystkich nauczycieli i pracowników obsługi szkoły oraz wobec koleżanek i kolegów.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/ 2023 

Dnia 1 września 2022 roku nastąpiło rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23.