Archiwum 2019/2020

Archiwum 2019/2020

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019-2020

W poniedziałek 2 września o godzinie 9.00 po raz pierwszy zabrzmiał dzwonek rozpoczynając nowy rok szkolny dla uczniów klas siódmych i ósmych.  Uczniowie klas szóstych zebrali się w szkolnej auli o godzinie 9.45. Dyrektor Olga Tomaszewska powitała społeczność szkolną  życząc wszystkim jak najlepszych ocen i wszelkich sukcesów. Przypomniała również podstawowe zasady bezpieczeństwa w obowiązujące w szkole.

1 września to również 80 rocznica wybuchu Drugiej Wojny Światowej, dlatego też delegacja uczniów złożyła kwiaty pod pomnikiem nauczycieli powiatu wejherowskiego poległych w czasie działań wojennych i w miejscach kaźni hitlerowskich. Po apelu uczniowie udali się do swoich klas na zajęcia  z wychowawcą.

Przed nami dziesięć miesięcy ciężkiej pracy, ale też radości, nowych wraże   i niezapomnianych przeżyć. Drodzy nauczyciele, pracownicy i uczniowie – niech moc będzie z Wami!

Rozpoczęcie roku szkolnego dla klas 4-5 w budynku przy os. 1000-lecia PP 15.

Wakacje dobiegły końca. 2 września br. zabrzmiał pierwszy dzwonek. Uczniowie wypoczęci, opaleni, z uśmiechem na twarzach i pełni zapału do pracy, wrócili do naszej kochanej szkoły. Po dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie spotkaliśmy się na uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2019/2020. Dyrekcja naszej szkoły powitała bardzo serdecznie wszystkich uczniów, rodziców oraz pracowników. Ze szczególną życzliwością powitaliśmy uczniów rozpoczynających naukę, czyli pierwszoklasistów. Wszystkim życzymy wytrwałości i sukcesów w nowym roku szkolnym, a także przypominamy o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły.

 Klasa II C 3 września 2019 roku    Bezpieczna droga do szkoły

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną  z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci z poszczególnych klas poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic.

W ramach edukacji w tym kierunku 3 września 2019 roku uczniowie klasy II C uczestniczyli w spotkaniu z policjantami z Komendy Policji w Wejherowie. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły  i poza szkołą. Pod bacznym okiem panów policjantów dzieci przechodziły przez jezdnię w wyznaczonym miejscu. Wychowawczyni omówiła zasady poruszania się po ulicy, chodniku oraz zwróciła uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi.  Pan policjant ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać.

Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały pytania.

Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

Klasa V A  Wycieczka do Ratusza w Wejherowie.

Dnia 4 września 2019 r. uczniowie języka kaszubskiego z klasy Va  wybrali się do Ratusza w Wejherowie.

Budynek Ratusza jest architektoniczną chlubą Wejherowa. Przed budynkiem stoi pomnik Jakuba Wejhera, który założył miasto w 1650 roku. Wtedy też powstał pierwowzór obecnego Ratusza. Dzisiejsza budowla została wykonana w 1908 roku. Wewnątrz  znajduje się Sala Tradycji i Historii Wejherowa. Jest ona wypełniona przedmiotami związanymi z historią i kulturą miasta. Można tam odnaleźć m.in. drzewo genealogiczne Wejherów, dokumenty z podpisem Jana Kazimierza, Kaszubski alfabet, kaszubskie instrumenty muzyczne i wiele innych skarbów.

Sala Historyczna przygotowana została w hołdzie Teodorowi Bolduanowi – burmistrzowi Wejherowa oraz przedsiębiorcom, rzemieślnikom i organizacjom społecznym, które przyczyniły się do rozkwitu miasta Wejherowa w okresie międzywojennym. Jest to bogata ekspozycja, a klimat epoki został podkreślony efektami multimedialnymi.

W Sali Historycznej można obejrzeć m.in. multimedialny gabinet Teodora Bolduana, burmistrza Wejherowa w latach 1934-39, warsztat stolarski, Bank Polski z zabytkową już kasą pancerną, zakład zegarmistrzowski, zakład fryzjerski „Rococo”, który powstał w Wejherowie w 1927 r., a jego właścicielem był Jakub Hildebrandt. Jest także odtworzona kawiarnia, która mieściła się przy ul. Lęborskiej.

Oryginalne pamiątki, zdjęcia, wyposażenie zakładów usługowych, które przekazali darczyńcy – mieszkańcy Wejherowa, wprowadzają odwiedzających wejherowski Ratusz w klimat lat 30-tych.

Na pamiątkę uczniowie otrzymali upominki od UM w Wejherowie. Wycieczka zakończyła  się pysznymi lodami w cukierni Wenta.

Apele porządkowe  

We wtorek 11 września 2019 r. w szkolnej auli odbyły się apele dla klas szóstych, siódmych i ósmych, podczas których dyrektor szkoły p. Olga Tomaszewska przypomniała regulamin porządkowy obowiązujący w naszej szkole oraz podstawowe zasady kultury osobistej, jakich wymaga się od uczniów naszej placówki.

12 września 2019 r. w apelu porządkowym uczestniczyli uczniowie klas 4-5.

13 września 2019 roku uczniowie klas drugich i trzecich zgromadzili się na apelu porządkowym. Pani Dyrektor Olga Tomaszewska przypomniała uczniom zasady bezpiecznego zachowania się w szkole w czasie lekcji oraz na przerwach. Zwrócono także uwagę na prawidłowy strój szkolny oraz czystość. Pani Vice-dyrektor Aleksandra Klawitter-Pohnke zwróciła się z prośbą do uczniów, aby zachowali szczególną ostrożność przy poruszaniu się po schodach. Bądźmy zawsze uważni  i bezpieczni.

Wizyta policjantów – kl. 1e

We wtorek 10 września 2019 r. dzieci z klasy 1e odwiedzili przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie. Przeprowadzili pogadankę na temat bezpiecznej drogi  do szkoły i ze szkoły. Dzieci otrzymały pamiątkowe odblaski.

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

13 września 2019 r.  odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie w obu budynkach głosowali wybierając swoich przedstawicieli. Łącznie oddano 493 głosy.

Piątek 13go najwięcej szczęścia przyniósł trójce kandydatów, którzy w roku szkolnym 2019/2020 reprezentować będą brać uczniowską – są to:

Amelia Hewelt, Martyna Powałka oraz Mateusz Makarewicz.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w realizacji wszystkich pomysłów.

Pokaz Szkoły Tańca Wasilewski- Felska

16 września 2019 r.  uczniowie klas młodszych mieli okazję uczestniczyć w pokazie Szkoły Tańca Wasilewski- Felska  Crea Dance Fit. Program edukacyjny szkoły od 25 lat nie tylko uczy i bawi, ale przede wszystkim wychowuje. Kierowany jest do wszystkich dzieci bez względu na predyspozycje, wygląd czy talent. Dzieci miło spędziły czas, tańcząc w rytm aktualnych przebojów pod kierunkiem nauczycielek szkoły tańca.

Wycieczka do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej ,,Muza”

Dnia 18.09.2019 roku klasa IIIa z wychowawcą panią Beatą Klawikowską, panią Katarzyną Kowalewską oraz przewodniczką panią Anną Chetnik, wybrała się na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo – Leśnej ,,Muza”. Był piękny, słoneczny dzień. Podróż odbyliśmy autobusem MZK oraz pieszo. Przypomnieliśmy sobie przy okazji jak należy zachowywać się w środkach komunikacji miejskiej. Po dotarciu do Kąpina odbyliśmy bardzo długi spacer przez las, gdzie mogliśmy obserwować przyrodę i zachodzące wczesną jesienią zmiany. Poznaliśmy warstwową budowę lasu. Czasami udało się usłyszeć śpiew ptaków. Po dotarciu do ośrodka  „Muza” spotkaliśmy się z podleśniczym panem Mateuszem Heise, który przeprowadził  wspaniałe zajęcia przyrodnicze. Mogliśmy się wspólnie pobawić, uczestniczyć w podchodach i zjeść ze smakiem zabrane ze sobą kanapki. Piknik w lesie był bardzo udany. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły. Nasze wesołe miny na zajęciach świadczą o udanej wycieczce. Z pewnością ją powtórzymy.

Wyjście do Wejherowskiego Centrum Kultury

19 września  2019 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych  wybrały  się do pobliskiego Wejherowskiego Centrum Kultury na spotkanie z polskimi produkcjami filmów animowanych w ramach Festiwalu Filmowego  „Gdynia dzieciom”. Dzieci obejrzały 5 bajek animowanych. Wszystkie bajka dzieciom bardzo się podobała, o czym świadczyły uśmiechy na twarzy podczas drogi powrotnej do szkoły.

Lekcja w kinie

19 września uczniowie klas 7 i 8 mieli okazję brać udział w niecodziennej lekcji w kinie.

Uczniowie podczas lekcji:

-poznali definicję reklamy i jej podstawowe elementy,

-przeanalizowali środki językowe wykorzystywane w reklamach,

-dowiedzieli się, czym jest lokowanie produktu w programie telewizyjnym czy filmie;

-dowiedzieli się, jak stworzyć chwytliwy slogan reklamowy,

-zobaczyli kulisy powstawania reklamy,

-zrozumieli, jak ważna jest rola reklamy społecznej

Zakończeniem zajęć była projekcja filmu pt. „Biała jak mleko, czerwona jak krew”

Sprzątanie świata ’’NIE ŚMIECIMY- SPRZĄTAMY- ZMIENIAMY!’’

Tradycyjnie co roku włączamy się z dziećmi do akcji „Sprzątania Świata”, by od najmłodszych lat uczyć zasad dbania o środowisko. Najmłodsze dzieci z chęcią i radością włączyły się do akcji by posprzątać „naszą Ziemię”.

W klasach młodszych akcja odbyła się w formie zabawy , dzieci dowiedziały się, że należy dbać o przyrodę, chronić ją, by korzystać z jej uroków. Jeśli świat będzie czysty – zdrowa będzie żywność, powietrze, woda. To wpajamy maluchom od najmłodszych lat.

„NIE ŚMIECIMY – SPRZĄTAMY – ZMIENIAMY!”  

Pod takim hasłem już po raz dwudziesty szósty Polacy ruszyli do sprzątania miejsc, w których mieszkają i spędzają wolny czas. Sprzątanie świata – Polska jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii.  Jego inicjatorem  w 1989 roku był Ian Kiernan, australijski biznesmen i żeglarz. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

Sprzątanie świata – Polska jest ogólnopolską lekcją poszanowania środowiska. Jej celem jest proekologiczna zmiana stylu życia, czyli promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa (filozofia Zero Waste) oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko, takich, jak np. rezygnacja z jednorazowych plastików.

W piątek 20 września społeczność naszej szkoły ruszyła do porządkowania lokalnego środowiska. W tym roku klasom szóstym, siódmym i ósmym przydzielono Stary Cmentarz i las za nim oraz Park Kaszubski przy ul. Sobieskiego. Przed wyjściem ze szkoły uczniowie otrzymali rękawice ochronne, worki na śmieci i instruktaż dotyczący zasad bezpiecznego sprzątania. Pogoda dopisała, nastroje również, a wyznaczone rejony zyskały nowy, odświeżony wygląd.

Wyniki konkursu  Rady Rodziców „zbieramy głosy”

I – miejsce klasa II C , wychowawca Pani Halina Groth – nagroda wyjście do kina, słodkości
II – miejsce ex aequo klasa 0 C – wychowawca Pani Emilia Nawrocka – Elas i klasa VII F – wychowawca Pani Aleksandra Wysocka – nagroda wyjście na lody, słodkości
III – miejsce klasa III C – wychowawca Pani Irena Szkaradzińska- nagroda rzeczowa.

Wyróżnienia :
Klasa II A – Pani Sławomira Puszczewicz
Klasa IV B – Pani Dettlaff Marta
Obie klasy otrzymują nagrody rzeczowe. Serdecznie dziękujemy wszystkim wychowawcom którzy zaangażowali swoje klasy do wzięcia udziału w konkursie! Dziękujemy rodzicom dzieci za pomoc w zbieraniu głosów. Jesteście wspaniali!

Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach Rady Rodziców!

Dzień Języków Obcych

W czwartek  26.09. 2019 r. w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych.
Z tej okazji został zorganizowany konkurs dla klas 7 i 8 na najlepiej udekorowaną salę lekcyjną. Komisja oceniała prezentację multimedialną, wystrój sali, ubiór uczniów, przekąski oraz inne gadżety charakterystyczne dla danego kraju. Maksymalnie można było zdobyć 16 punktów. We współzawodnictwie zwyciężyła klasa VIII D prezentująca Holandię z 13 punktami. Na kolejnej pozycji znalazła się Wielka Brytania przygotowana przez klasę VII F. Trzecie miejsce zdobyła Chorwacja prezentowany przez klasę VII D.
Uczniowie bardzo się postarali, aby dekoracje przybliżyły innym kraje europejskie, natomiast indywidualnie uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę w quizie o krajach niemiecko i angielskojęzycznych.
Młodzież świetnie się bawiła, a tego typu imprezę warto powtórzyć w kolejnym roku.

Dzień Patrona Szkoły –

Warty honorowe

 oddziały 0

Dzień Patrona Szkoły to co roku wielka uroczystość dla wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły. Również nasze przedszkolaki pamiętały o tym święcie. W tym ważnym dniu obowiązywał w szkole strój galowy.

Klasy II-III

W życiu każdej szkoły raz do roku następuje uroczysty moment, którym jest Dzień Patrona.

Z tej okazji uczniowie klas drugich oraz trzecich wzięli  udział w uroczystym apelu, który został przygotowany przez klasy IIIc oraz IIIe. Mali aktorzy w pierwszej części przedstawili historię wielkiego Polaka, patrona naszej szkoły jakim był Generał Józef Wybicki.

Część druga święta szkolnego, to słowa pani dyrektor skierowane pod adresem uczniów i nauczycieli oraz  dumnie odśpiewany hymn szkoły. W czasie występu nie brakowało również wielu akcentów patriotycznych.

Apel został zakończony wręczeniem nagród za udział w konkursie plastycznym „Do szkoły idziemy- bezpieczni być chcemy”.

Klasy IV-V

W piątek 27.09.2019 r. z okazji Dnia Patrona Szkoły dla uczniów klas IV-V odbył się uroczysty apel.

Uczniowie odśpiewali wszystkie zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Dziewczynki z klasy 5a przybliżyły zebranym postać  Józefa Wybickiego – jego życie i twórczość. Następnie  uczniowie z klasy 5g zaprezentowali  wiersz „Patron”, a po nim scenkę z życia Józefa Wybickiego związaną z napisaniem „Pieśni  Legionów Polskich we Włoszech”.

Apel zakończyło wykonanie hymnu szkoły.

Młodych aktorów przygotowali  nauczyciele historii – Pani Lucyna Kozielecka i Pan Marcin Lilla.

Klasy VI-VIII

Generał Józef Wybicki –  polski pisarz i polityk, szambelan Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1780 roku, autor słów Pieśni Legionów Polskich we Włoszech – późniejszego polskiego hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego”, to patron naszej szkoły. Piątek 27 września był dniem, w którym społeczność szkolna wzięła udział w uroczystym apelu poświęconym Józefowi Wybickiemu. Zgromadzonym w szkolnej auli uczniom zaprezentowano życiorys patrona i jego zasługi dla Polski i Polaków. Delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów pod wizerunkiem naszego patrona. Tego dnia obowiązywał strój galowy.

Ślubowanie klas I

Dnia 27 września 2019 roku o godzinie 13.00 odbyło się w naszej szkole Ślubowanie klas I . Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: vice prezydent  miasta Wejherowa pan Arkadiusz Kraszkiewicz, przewodnicząca Rady Rodziców  pani Lilianna Breen, Dyrekcja szkoły, Rodzice i nauczyciele. Powitano klasy pierwsze wraz z ich wychowawcami. Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. W uroczystym ślubowaniu wszyscy pierwszoklasiści przyrzekali, że będą dobrymi uczniami, kolegami i Polakami.

Aktu pasowania dokonała pani dyrektor Olga Tomaszewska używając do tego drewnianego ołówka. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej naszej szkoły. Część artystyczną uroczystości przygotowały panie Beata Klawikowska, Aleksandra Langa, Beata Fokcińska i pani Małgorzata Kubik.

Na pamiątkę tego dnia, uczniowie otrzymali legitymacje szkolne, rożki obfitości. Wykonano również pamiątkowe zdjęcia wszystkich klas I. Ten dzień na zawsze pozostanie w Ich pamięci.

KLASA II c Dzień Chłopaka

Dnia 30 września  2019 roku obchodziliśmy w naszej klasie Dzień Chłopaka. Na  naszych chłopców czekał piękny tort. Wszystkie dziewczynki  zaśpiewały chłopcom piosenkę pt.: „Sto lat…” i nagrodziły ich gromkimi brawami. Była to dla nich ogromna niespodzianka.

Na zakończenie uroczystości zjedliśmy przepyszny, truskawkowy tort.

Było uroczyście i pysznie!

Miejskie Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Badmintonie

Dnia 3.10.2019 r.  w Miejskich Igrzyskach Dzieci w Badmintonie  nasza Szkoła zajęła II miejsce, przegrywając tylko 2 punktami ze Szkołą Podstawową nr 11.

Reprezentacja naszej Szkoły: Filip Wachowski (6g), Gracjan Ptach i Michał Szur (6h).

Dnia 3.10.2019 r.  w Miejskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej  w Badmintonie  nasza Szkoła zajęła III miejsce.

Reprezentacja naszej Szkoły: Piotr Burchardt, Antoni Thiel, Wiktor Niszczot z klasy 8e.

W czwartek 3 października 2019 r. odbyły się Miejskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Badmintonie.

Młodsze dziewczęta w składzie: Wiktoria Kamińska, Wiktoria Prymarczuk i Klaudia Rek wywalczyły IV miejsce, starsze natomiast (Magda Darga, Anna Frankowska, Amelia Hewelt i Julia Szwarc) zajęły III miejsce. Opiekunem obu drużyn jest Anna Dawidowska.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Komputery nie unieważniają tabliczki mnożenia.

  1. Kumor.

Już na początku tygodnia w naszej szkole pojawiły się kolorowe plakaty informujące o tym, że nadchodzi Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day.), który jest bezpłatną  akcją  edukacyjną mającą na celu  przypomnienie tabliczki mnożenia w przyjemny sposób. Co roku w każdy pierwszy piątek uczniowie sprawdzają i utrwalają znajomość tabliczki mnożenia poprzez gry, zabawy i  zamianę ról – młodsi sprawdzają starszych i dorosłych, oczywiście pod opieką nauczycieli nadzorujących prawidłowy przebieg matematycznych zmagań. Pomysłodawcą akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia jest Andrzej Grabowski, założyciel Wydawnictwa Karty Grabowskiego. Andrzej Grabowski to wielki pasjonat i propagator niecodziennego nauczania-uczenia się matematyki. Autor kart Grabowskiego „Tabliczka mnożenia”, „Dodawanie i odejmowanie” oraz „Gry logiczne (3 kolory)” (które opracował z córką Justyną Grabowską-Dybek).

W piątek 4 października 2019 r. do rywalizacji o tytuł mistrza tabliczki mnożenia przystąpili uczniowie klas piątych i szóstych. Otrzymali oni 5 zadań o różnym stopniu trudności, a należały do nich, miedzy innymi: krzyżówka, przedstawienie  różnej postaci iloczynowej liczb, łączenie w pary wyników iloczynu liczb, itd. Utrudnieniem w tych zmaganiach były przykłady napisane w lustrzanym odbiciu albo działania „do góry nogami”. Nie zraziło to uczestników konkursu, a po zaciętej walce tytuł mistrza tabliczki mnożenia wywalczyła klasa VI e. Ocenie poddano również plakaty przygotowane na to wydarzenie. Najładniejsze plakaty wykonała klasa V g i VI g.

Z kolei reprezentacje klas siódmych i ósmych spotkały się w szkolnej auli, by i tu wyłonić mistrzów tabliczki mnożenia. Zadanie starszych klas polegało na takim ułożeniu magicznego trójkąta, by każdy iloczyn sąsiadujących trójkątów był taki sam. Najszybciej  uporali się z tym uczniowie klasy VIII d i to oni zostali mistrzami tabliczki mnożenia klas ósmych, a wśród klas siódmych, po dogrywce, tytuł mistrza tabliczki mnożenia zdobyła reprezentacja klasy VII b. Oprócz tego pozostali uczestnicy spotkania zmierzyli się indywidualnie z iloczynami i chyba poszło im całkiem dobrze, bo nagrodą za poprawny wynik był cukierek, a cukierków w koszyku zostało niewiele… .

Indywidualny turniej matematyczny trwał również w pokoju nauczycielskim, a jego  rezultaty też były zadowalające. No cóż, nie ma życia bez tabliczki mnożenia i tego się trzymajmy.

Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przełajowych

Dnia 4.10.2019 r.  w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przełajowych w Redzie naszą szkołę reprezentowała drużyna chłopców w składzie: Konrad Ellwart (8c), Michał Jaworski (8c), Paweł Zubowicz (7b), Filip Pasikowski (8e), Maciej Saternus (8e), Łukasz Frańczak (7e), Igor Nagel (8a), Patryk Masiak (8a), Michał Sikora (8d), Jordan Kreft  (8d) i Michał Daszke (8d) – rezerwy.
W rywalizacji wzięło udział pięć drużyn.  Nasza drużyna zajęła V miejsce.

ZAWODY SPORTOWE – SZACHY

7 października 2019 r uczniowie w składzie: ALEKSANDRA BURCHARDT, OLGIERD CICHY, TYMON KRUK,  MATEUSZ MAKSYMIUK i SZYMON NAGIEL wywalczyli IV miejsce na Powiatowych Igrzyskach DZIECI W SZACHACH.

Tego samego dnia drużyna w składzie: MAGDA DARGA, PIOTR BURCHARDT, SZYMON KOWALKE, FILIP PASIKOWSKI zdobyła  II miejsce na Powiatowych Igrzyskach MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W SZACHACH.

OPIEKUN ANNA DAWIDOWSKA

Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Unihokeju

W bardzo dobrych nastrojach wracamy z Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Unihokeju chłopców. Udało nam się obronić tytuł z przed roku wygrywając wszystkie spotkania. Tym samym będziemy reprezentować Miasto Wejherowo w zawodach powiatowych.

Skład: Pasikowski, Pranczk, Saternus, Naczke, Nagel, Ellwart, Dakus, Dąbrowski, Niżnik, Rogocki, Świątek.

Opiekun: Krzysztof Jezierski

Wyniki:

SP 6 2-1 br. Naczke, Ellwart,

SP 11 1-0 br. Ellwart

Sp 8 3-2 br. Naczke-2, Nagel.

Lekcja ekologii

Dnia 7.10.2019 r. uczniowie szkolnego koła „Zielone Dzieciaki” posadziły drzewka wokół szkoły. Była to świetna lekcja ekologii.

II edycja konkursu dla szkół podstawowych: „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”  – klasy II A i II C

Klasy II A i II C przystąpiły do II edycji konkursu dla szkół podstawowych: „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, który ma inspirować dzieci do codziennego czytania.

Od sieci sklepów Biedronka klasy otrzymały bezpłatne zestawy książek „Gang Słodziaków. Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany”, maskotki oraz pakiety materiałów informacyjnych i motywacyjnych, które pomogą dzieciom w codziennym czytaniu.

Uczniowie zaangażowali się i podeszli bardzo aktywnie do kolejnych zadań tj. codziennie czytają conajmniej 10 minut przez 21 dni, co jest nagradzane przez nauczyciela naklejką z wybranym Słodziakiem. Zbieranie naklejek sprawia dzieciom ogromną radość i daje mnóstwo satysfakcji. Wykonali  prace plastyczne, aby stworzyć wystawę na szkolnym holu. Wspólnie posadzili Drzewko Marzeń Słodziaków, które rozwija się wraz z umiejętnościami czytania wśród uczniów.  Dzieci nauczyły się śpiewać „Hymn Słodziaków Juniorów z leśnej szkoły”. Piosenka i jej bohaterowie /Zajączek Zuzia, Pszczółeczka Pola, Lisek Lucuś, Sóweczka Zosia, Nietoperz Nikoś i Dzięciołek Dominiczek/ towarzyszą dzieciom w codziennej nauce.

Słodziaki są słodkie…

Przedstawienie ekologiczne – Wywrócona bajka o Kapturku

8 października 2019 r. uczniowie klas I- III wybrali się do Wejherowskiego Centrum Kultury na przedstawienie ekologiczne.

Teatr Kultureska, bazując na znanej wszystkim dzieciom baśni Braci Grimm, stworzył autorski spektakl, mający charakter bajki o tematyce ekologicznej. Zabawna historia zaskakiwała  i bawiła  dzieci przez okrągłe 60 minut, a jak wiadomo, zabawa jest najlepszą formą nauki. Poprzez spektakl dzieci uczyły  się dbać o środowisko naturalne, a także pogłębiły  swoją świadomość ekologiczną. Przedstawienie uczyło szacunku wobec drzew i lasów, a także uwrażliwiło  dzieci na liczne problemy środowiska. Dzięki udziałowi w spektaklu dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat segregacji odpadów, sposobów unikania powstawania odpadów oraz możliwościach ponownego wykorzystania odpadów. A to wszystko dzięki dobrej zabawie!

Lekcje biblioteczne klasa II c

8 .10.2019r.  klasa II c wzięła  udział w lekcji bibliotecznej, w trakcie której dzieci zajęły się  zagadnieniami ochrony środowiska i segregacji odpadów.

09.10.2019r.- Lekcja biblioteczna

Mieliśmy wielką przyjemność gościć po raz pierwszy klasę IId ze  Szkoły Podstawowej  Nr 9 w Wejherowie. Dzieci zwiedziły bibliotekę zapoznając się pracą bibliotekarzy, wysłuchały jednej z najpopularniejszych polskich legend oraz wykonały pracę plastyczną. Do zobaczenia!

Klasa V A Uczniowie z języka kaszubskiego – wycieczka po Wejherowie.

Dnia 9 października 2019 roku uczniowie języka kaszubskiego wybrali się na wycieczkę po Wejherowie. Udało im się odkryć kilka ważnych dla naszego miasta miejsc. Miejsca te dokumentują załączone zdjęcia. Punktem kulminacyjnym wycieczki były odwiedziny w Starostwie Powiatowym i wizyta u p. Starosty Gabrieli Lisius. Pani Starosta powitała dzieci bardzo serdecznie i przekazała uczniom ważne informacje na temat naszego powiatu min.: że „Powiat Wejherowski (kaszb. Wejrowsczikréz) leży w północnej Polsce, w województwie pomorskim. Zajmuje 1285,25 km² i liczy ponad 210 tys. mieszkańców. Pod względem zaludnienia zajmuje pierwsze miejsce w województwie i piąte w Polsce wśród powiatów ziemskich. W skład powiatu wchodzi siedem gmin wiejskich: Choczewo, Gniewino, Linia, Luzino, Łęczyce, Szemud i Wejherowo oraz trzy gminy miejskie: Wejherowo, Reda i Rumia, które razem tworzą Małe Trójmiasto Kaszubskie”. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały kaszubskie książki oraz wykonano pamiątkowe zdjęcia. Wycieczka była udana.

Turniej integracyjny klas 4

9 października 2019 r.odbył się Turniej Integracyjny klas 4, w którym brali udział uczniowie klas 4 i ich rodziny. Zabawy dla uczniów przygotowali wychowawcy i nauczyciele uczący w klasach 4.

Afera Kryminalna – klasa 2 c

Fabuła bibliotecznych wydarzeń kręci się wokół kryminału!
10.10.2019 r. odbyło się spotkanie autorskie z Jolantą  Knitter-Zakrzewską , na temat książki „Podwórkowe Biuro Detektywistyczne, czyli Franek i Krysia na tropie”, w którym udział wzięła klasa IIc ze Szkoły Podstawowej  Nr 9. Było ono wspaniałą okazją do zdobycia wiedzy związanej z kryminalistyką oraz technikami śledczymi. Pani Jolanta przygotowała też kilka zagadek, których rozwiązywanie sprawiło uczniom wiele frajdy.

Lekcja biblioteczna III B

Dnia 11 października 2019 roku klasa III B uczestniczyła w spotkaniu autorskim z panią Jolantą Knitter- Zakrzewską w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie. Jest ona autorką książki dla dzieci pt. „Podwórkowe Biuro Detektywistyczne” podejmującą tematykę zagadek kryminalnych i nierozwikłanych spraw detektywistycznych. Na spotkaniu pani Jolanta Knitter- Zakrzewska opowiadała nam jakimi technikami posługują się detektywi. Były też strzały, zagadki, zbieranie dowodów przestępstwa. Przez zabawę uczyliśmy się logicznego myślenia, spostrzegawczości, umiejętności rozwiązywania detektywistycznych zagadek. Spotkanie dostarczyło nam niespotykanych wrażeń.

Za trud, za uśmiech, za serce… dziękujemy!

Pod takim hasłem w piątek 11 października 2019 roku obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto wszystkich pracowników oświaty w Polsce.

Z tej okazji w szkolnej auli odbył się uroczysty apel. Ceremonia rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod pomnikiem nauczycieli powiatu wejherowskiego poległych w czasie działań wojennych w miejscach kaźni hitlerowskich w latach 1939-1945. Pani Lilianna Breen, przewodnicząca Rady Rodziców, przekazała  nauczycielom i pracownikom szkoły najlepsze życzenia z okazji ich święta od wszystkich rodziców. W części nieoficjalnej uczniowie wystąpili w montażu słowno-muzycznym, w którym dziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły za trud i energię włożoną w rozwijanie ich umiejętności, wychowanie oraz zapewnienie bezpieczeństwa w szkole.

Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto wszystkich pracowników oświaty w Polsce, zostało ustanowione na mocy ustawy z 27 kwietnia 1972 r. Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela, a od 1982, na mocy ustawy Karta Nauczyciela  jest obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r.

Dzieci z oddziałów 0 również uczciły Dzień Edukacji Narodowej.

W świecie filmu

Różnorodność gatunków filmowych większość widzów rozpoznaje instynktownie, ale żeby być pewnym swoich filmowych wyborów uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych wzięli udział w lekcji w kinie. Tematem spotkania w Multikinie w Rumi były gatunki filmowe, a dokładniej rzecz ujmując, podstawowe kryteria, jak treść filmu, technika jego realizacji czy też zamierzone wrażenie, jakie utwór ma wywrzeć ma na widzach. Po lekcji odbyła się projekcja filmu pt. BFG: Bardzo Fajny Gigant będący wzruszającą opowieścią o małej Sophie cierpiącej na bezsenność. Film wyreżyserował  Steven Spielberg. Po seansie część wychowawców wraz ze swoimi klasami udała się do Mc Donalda, gdzie uczniowie z zaskakującą odpowiedzialnością wybierali dania nie pomijając tych zdrowych elementów posiłku, czyli  warzyw i owoców.

Wycieczka do Gdańska

Dnia 16.10.2019 uczniowie z klasy 5d i 5g wędrowali uliczkami Starego Miasta w Gdańsku. Przewodnik prowadził ich szlakiem gdańskich legend. Byli m.in. na ulicy Mariackiej, by zobaczyć stolemowe zabawki. W kościele św. Katarzyny zobaczyli grób Jana Heweliusza i usłyszeli legendę o pewnym nietypowym, jak na owe czasy ptaku, który mówił „Panie Hewelke, robota skończona” (jaki to ptak, poszukajcie sami). Weszli na wieżę kościoła Mariackiego i zobaczyli panoramę Gdańska, a w samym kościele poznali m.in. legendy o Zegarze Gdańskim, o Kostku Ferberze. Zobaczyli jeszcze wiele innych ciekawych miejsc i usłyszeli legendy z nimi związane.

Lekcja biblioteczna klasy 2a

16 października 2019 r. Klasa II a wzięła udział w lekcji w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie. W czasie zajęć dzieci poznały legendę „O Popielu, którego zjadły myszy ” oraz wykonały ciekawą pracę plastyczno – techniczną.

ZAWODY SPORTOWE

Dnia 16.10.2019 r dziewczyny w składzie: KAMIŃSKA WIKTORIA (KPT), DAMPC ANNA, DARGA MAGDA (BRAMKARZ), FRANKOWSKA ANNA, HENNING KORNELIA, HEWELT AMELIA, KRZEBIETKE NIKOLA, PRYYMARCZUK ANASTAZJA, RYCHERT JULIA, WISNIEWSKA-HINTZKE MILENA, HAWAN JULIA wywalczyły III miejsce na Miejskich Igrzyskach Dzieci w Unihokeju.

OPIEKUN ANNA DAWIDOWSKA

ZAWODY SPORTOWE

W dniu 17.10.2019r w Naszej Szkole zostały zorganizowane Miejskie Igrzyska Sportowe w Tenisie Stołowym Dzieci . Do rywalizacji przystąpiły szkoły SP 5, SP 11 i SP 9.

DZIEWCZYNY W SKŁADZIE:  WIKTORIA KAMIŃSKA, EMILIA GUPPERT,  NIKOLA MROZEK- GLISZCZYŃSKA  II  MIEJSCE

CHŁOPCY W SKŁADZIE: FILIP WACHOWSKI, GRACJAN PTACH, JAKUB KONKOL  II  MIEJSCE

sędziowie zawodów: KASS KACPER, ZUBOWICZ PAWEŁ, BURCHARDT PIOTR

opiekunowie drużyn: ANNA DAWIDOWSKA I PIOTR GWIZDALSKI

organizator: BOGDAN KRUWELSKI

Powiatowy unihokej

Szalenie wyrównany przebieg miały Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Unihokeju Chłopców, które odbyły się 17 października  2019 r.  w Rumi. Niestety, tym razem obeszliśmy się smakiem i po dwóch porażkach i jednym zwycięstwie nie zdołaliśmy wyjść z grupy. Warto podkreślić ogromne zaangażowanie chłopców i walkę do samego końca o korzystny rezultat.

Skład: Pasikowski, Pranczk, Saternus, Nagel, Naczke, Ellwart, Niżnik, Dakus, Dąbrowski, Rogocki, Świątek. Opiekun: Krzysztof Jezierski.

Wyniki:

SP Luzino 0-1

SP Nowy Dwór Wejherowski 0-1

SP Kostkowo 1-0 br. Rogocki.

Wycieczka klas III A i III B do Tuchlina

Dnia 17.10 2019 r. odbyła się wycieczka autokarowa klas III A i III B do Tuchlina – Parku Edukacyjnego Zoo Egzotycznego Kaszuby.

Park Edukacyjny Zoo – Egzotyczne Kaszuby to miejsce pełne zaskakujących atrakcji. Obejrzeliśmy kilkadziesiąt  egzotycznych gatunków zwierząt, obejrzeliśmy film w  nowoczesnym kinie 3D. Dzięki przewodnikowi dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek, a nawet dotykaliśmy i zrobiliśmy sobie zdjęcia z wybranymi okazami.

Widzieliśmy egzotyczne papugi – rozgadaną Arę Ararauna, czy roztańczoną Kakadu – Didżeja, niesamowite gady, a wśród nich największe węże świata – Pytony Siatkowe, a także przyprawiające o gęsią skórkę liczne gatunki skorpionów oraz pająków. Dużą atrakcją była  także zagroda z królikami i świnkami morskimi, które można było pogłaskać i nakarmić. W papugarni nakarmiliśmy nektarem papużki – Lorysy Górskie. Wycieczka była bardzo udana.

Klasa II c  Warsztaty z pierwszej pomocy.

Dnia 18 października 2019r. w klasie II „c” odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poprowadził je Pan Łukasz Maciejewski – wykwalifikowany ratownik medyczny.

Dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Podczas prezentacji multimedialnej poznały zagadnienia związane z bezpieczeństwem, oraz procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia. Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę . Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem pana ratownika mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Ćwiczyły układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz resuscytację na fantomach, uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej. Utrwalały numery alarmowe, jak również kolejność podejmowania działań podczas udzielania pomocy. Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.

Dziękujemy Panu Łukaszowi Maciejewskiemu

Spotkanie z policjantem – klasy I a  i I c

Dnia 18.10.2019r. uczniowie klasy Ia i Ic wraz z wychowawczyniami E.Aleksandrowicz-Szwarc i M. Jamrus uczestniczyli w spotkaniu z policjantami Powiatowej Komendy Policji w Wejherowie.

Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantami o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę oraz prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych.

Nasi goście zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówili sposoby ich unikania lub pokonywania. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady  niewłaściwego zachowania się na drodze.

I miejsce w konkursie Rady Rodziców – klasa II C

21 października 2019 roku klasa II c wybrała się do Filharmonii Kaszubskiej na film pt. „O Yeti!”. Była to nagroda ufundowana przez Radę Rodziców naszej szkoły dla klasy II C za zajęcie I miejsca w  szkolnym konkursie na zbiórkę głosów na projekt nieinwestycyjny pt.  „Szkoła łączy pokolenia – Festyn Szkoły Podstawowej nr 9 z okazji 50 rocznicy powstania budynku na Osiedlu 1000 lecia PP 15 zgłoszonego przez Radę Rodziców przy SP 9”.

Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w niezwykłej przygodzie  – nastolatka Yi spotyka młodego Yeti na dachu apartamentowca, w którym mieszka, ona i jej psotni przyjaciele – Jin i Peng – nadają mu imię „Everest” i organizują niezwykłą wyprawę, aby magiczne stworzenie wróciło do swej rodziny, mieszkającej w najwyższym punkcie Ziemi.

Dziękujemy Radzie Rodziców za nagrodę!

Występ teatru ,,Kurtyna” z Krakowa

21 października 2019 r. w naszej szkole gościliśmy aktorów teatru ,,Kurtyna” z Krakowa, którzy zaprezentowali przedstawienie pt. ,,Miś Niegrzeczniś”. Młodzi widzowie poznali rozbrykanego misia, który był bardzo niegrzeczny. Uczniowie biorąc udział w tej pouczającej lekcji, śpiewając i odpowiadając na pytania zadawane przez artystów, poznali tajniki kulturalnego i bezpiecznego zachowywania się w różnych sytuacjach. Dzieci zobaczyły jak należy zachowywać się w sytuacjach zwycięstwa i porażki, nawiązywania i podtrzymywania relacji z rówieśnikami. Poznały, co to jest empatia i szacunek dla słabszych. Aktorzy zachęcali też do czytania książek. To było bardzo miłe i pouczające spotkanie.

Spektakl profilaktyczny

W ramach realizacji programu profilaktyki w poniedziałek 21 października 2019 r.  uczniowie klas starszych obejrzeli spektakl poświęcony problemom dorastania, takim, jak: potrzeba akceptacji, poczucie własnej wartości, emocje, różne rodzaje uzależnienia i depresja.

Spektakl przygotował i przedstawił Teatr Kurtyna Maciej Berniak z Krakowa. Działalność teatru  skupia się przede wszystkim na realizacji przedstawień teatralnych oraz teatralno – profilaktycznych, które w głównej mierze oparte są na scenariuszach autorstwa Eweliny Zaniewskiej.

Dzień Piżamy

Jesień to jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego, a taki właśnie mamy w Polsce. Dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze, deszcz leje się z nieba i coraz częściej wieją wiatry z dużą zawartością  nudy. Samorząd Uczniowski naszej szkoły postanowił odczarować te jesienne smuteczki ogłaszając dzisiejszy poniedziałek (21.10.2019) Dniem Piżamy. No i nie wiadomo, czy to poranek, czy może wieczór, bo po szkolnych korytarzach przemieszczają się … śpiochy. Wydawać by się mogło, że będzie sennie, ale nie. Piżamki wprowadzają element komiczny, wszyscy są bardziej zrelaksowani, a w tych okolicznościach wiedza pada na podatny grunt. Nie taki straszny ten jesienny poniedziałek…

Język kaszubski klasa V A 23.10.2019 r.

Jak można uczyć się języka kaszubskiego? Na wiele sposobów – jeden z nich to kulinarny. Tak właśnie zrobili uczniowie języka kaszubskiego z klasy V A, którzy samodzielnie przygotowali kaszubską sałatkę jarzynową.

Poczciwa sałatka widnieje na kartach każdej szanującej się książki kucharskiej traktującej o kuchni kaszubskiej.

Danie to było i jest do tej pory bardzo lubiane przez Kaszubów z kilku prostych powodów. Otóż produkty potrzebne do jego wykonania były i są ogólnie i powszechnie dostępne w kaszubskim gospodarstwie.

Uczniowie z zaangażowaniem kroili jarzyny w kostkę, aby potem wymieszać je z jajkiem i majonezem, a przy tym powtarzali nazwy produktów w języku kaszubskim.

Sałatka była doskonała. PYSZNOŚCI!!!

Dyskoteka

Nie samą nauką człowiek żyje. Czasem trzeba pospać, zjeść, wzruszyć się , czasem natomiast należy pozbyć się nadmiaru energii. Najlepsza do tego  jest dyskoteka, która wrosła już w tradycję naszej szkoły. W czwartek 24  października  2019 w budynku przy os. 1000-lecia Państwa Polskiego odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym zabawa przy muzyce. Frekwencja dopisała, nastroje również, zatem do zobaczenia na kolejnej, listopadowej dyskotece.

Szanowni Rodzice

Polecamy Państwa uwadze  artykuł o patostreamach pochodzący z czasopisma „Świat Problemów”z numeru wrześniowego 2019 r. – wydawca Fundacja ETOH.

(artykuł znajdą Państwo w zakładce: rok szkolny 2019/2020 – Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny)

Polecamy Państwa uwadze artykuł o patostreamach  – Wpływajmy na wybory dzieci w internecie – z Łukaszem Wojtasikiem, ekspertem do spraw bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie, członkiem zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, koordynatorem programu „Dziecko w Sieci”, rozmawia dziennikarka Beata MODRZEJEWSKA”

Według naszej ankiety Państwa dzieci najchętniej oglądają kanały na youtube, w związku z tym, mogą mieć styczność z treściami publikowanymi przez patostreamów.

Artykuł pochodzi z wrześniowego numeru (2019 r.) czasopisma „Świat problemów” wydawca – Fundacja ETOH.

Wizyta w OSW Nr 1 w Wejherowie   Klasa Ia

Dnia 23.10.2019r. uczniowie klasy IA wraz z wychowawczynią Ewą  Aleksandrowicz-Szwarc odwiedzili Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 w Wejherowie. W trakcie wizyty uczniowie zwiedzili szkołę oprowadzani przez nauczycielkę Ośrodka panią Elżbietę Patok, a następnie uczestniczyli we wspólnych zajęciach ekologicznych z uczniami Ośrodka, w trakcie których poznali zwierzęta naszych lasów i ich tropy. Po zajęciach wszystkie dzieci uczestniczyły we wspólnych zabawach, którym towarzyszyło dużo radości.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji OSW  i pani E. Patok za zorganizowanie pięknego spotkania.

Ogólnopolska akcja ,,Nie pozwól pamięci…”

Dnia 24.10.2019r. uczniowie klas Ia i IIc wraz z wychowawczyniami E.Aleksandrowicz-Szwarc i H. Groth udali się na zabytkowy cmentarz przy ul. 3 Maja w Wejherowie, by wziąć udział w inauguracji III edycji ogólnopolskiej akcji „Nie pozwól pamięci zarastać trawą… Sprzątnij grób obok”, koordynowanej w Wejherowie przez Muzeum Piaśnickie. Dzieci uprzątnęły stare groby i udekorowały je kwiatami, zapaliły znicze, a chwilą zadumy upamiętniły pamięć zmarłych.

Akcja „Nie pozwól pamięci zarastać trawą … Sprzątnij grób obok”

25 października 2019 r. uczniowie klas 2a oraz 3c włączyli się aktywnie do ogólnopolskiej akcji „Nie pozwól pamięci zarastać trawą…Sprzątnij grób obok”.

Dzieci udały się pod opieką swoich wychowawczyń na stary, zabytkowy cmentarz w Wejherowie przy ulicy 3Maja, zwany także wejherowskimi Powązkami. Tam posprzątały zapomniane mogiły, w zadumie zapaliły znicze oraz złożyły kwiaty.

Uczniowie klasy 3b wraz z wychowawczynią udali się pod tablicę upamiętniającą poległych nauczycieli w czasie II wojny światowej. Zapalili lampki dając wiarę temu, że pamiętają.

Lekcje biblioteczne

Dnia 25.10.2019r. uczniowie klasy IA i IB odwiedzili Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wejherowie, aby zapoznać się z księgozbiorem biblioteki oraz uczestniczyć w lekcji bibliotecznej poświęconej bohaterowi książki Marii Kownackiej „Plastusiowy pamiętnik”. Lekcja miała za zadanie przybliżyć dzieciom treść aktualnie omawianej lektury.

Lekcja biblioteczna

Dnia 28.10.2019 roku klasa III B uczestniczyła w lekcji bibliotecznej w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie.  Tematem zajęć była ekologia. Dzieci wysłuchały słuchowiska o czarodzieju Gumopalu oraz segregoludkach, odpowiadały na pytania quizu przygotowanego przez pracownika biblioteki a następnie rysowały na mapie świata zagrożenia oraz okoliczności sprzyjające naszej planecie. Dzieci wykazały się dużą inicjatywą i pomysłowością.

Europejskie Dni Kodowania Swift-język początkujących programistów

W październiku obchodziliśmy Europejskie Dni Kodowania.
Z tej okazji  29 października 2019 r. dzieci z klas III e, IV a oraz V b wzięły udział w warsztatach kodowania w innowacyjnym języku Swift z użyciem aplikacji Swift Playground. Zajęcia zostały przeprowadzone przez Panią Dorotę Madej z firmy Cortland. Każda klasa w czasie 90 minutowych zajęć miała możliwość nabywania nowych umiejętności z zakresu  programowania.

Pamiętamy

W ramach akcji MEN  „Szkoła pamięta” uczniowie naszej szkoły odwiedzili wejherowskie cmentarze porządkując groby tych, którzy tworzyli naszą lokalną historię i tych, którzy walczyli o to, by mogła ona zaistnieć. Jednym z nich był Augustyna Siemens – pionier fotografii artystycznej w Wejherowie. Uczniowie klasy 8 b odwiedzili jego grób, uporządkowali też groby rodziny Siemensa. Cała społeczność szkoły pamiętała o nauczycielach i pracownikach szkół powiatu wejherowskiego poległych podczas II Wojny Światowej zapalając pod ich pomnikiem znicze.

Pamiętamy

Dnia 29 października 2019 r., każdy z uczniów klasy III e zapalił  znicz pod pod pomnikiem upamiętniającym nauczycieli poległych w czasie działań wojennych w latach 1939-1945. Była to chwila refleksji i zadumy poprzedzająca zbliżający się dzień 1 listopada.

Mistrzostwa Młodzieży  w Drużynowym Tenisie Stołowym

W dniu 30.10.2019r odbyły się Mistrzostwa Młodzieży w Drużynowym Tenisie Stołowym. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Magda Darga 8E, Paula Bemke 7C, Julia Szwarc 8E, Milena Wiśniewska-Hincke 7F – drużyna dziewcząt oraz Piotr Burchardt 8E, Kamil Pranczk 8 B, Antoni Thiel 8 E w drużynie chłopców. Obie reprezentacje wywalczyły pierwsze miejsca i będą nas reprezentować na Mistrzostwach Powiatu w Tenisie Stołowym 6 listopada 2019r.

Opiekun drużyny dziewcząt:   Anna Dawidowska.

Akcja „Straszne przebranie”

Samorząd Uczniowski naszej szkoły zaproponował akcję „Straszne przebranie”. W związku z tym w czwartek 31 października pojawiło się sporo dziwnych postaci. Kreatywność naszych uczniów i nauczycieli była naprawdę zaskakująca. Przypomnijmy, że Halloween to zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października, a w Polsce pojawiło się w latach 90.

 Spotkanie z reżyserem

Jak powstaje film?

W czwartek 31 października uczniowie klas ósmych spotkali się w szkolnej auli w szkolnej z młodym reżyserem, absolwentem Gdyńskiej Szkoły Filmowej Pawłem Podolskim. Tematem spotkania były kulisy powstawania filmu, takie, jak typowy dzień zdjęciowy reżysera, producenta, operatora charakteryzatora, dźwiękowca oświetlacza czy agregaciarza. Uczniowie dowiedzieli się również, jak przebiega realizacja sceny w filmie, dlaczego ich tworzenie trwa tak długo i skąd się biorą wysokie koszty ich produkcji. Poznali też różnorodne zawody, których przedstawiciele mogą znaleźć zatrudnienie na planie filmowym.  Spotkanie zorganizowane było w ramach doradztwa zawodowego.

Najpiękniejsza dynia

Czwartek 31 października 2019 r. był dniem bogatym w różnorodne wydarzenia. Jednym z nich było zakończenie i rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą i najpiękniejszą dynię. Uczestnicy konkursu wykazali się wielką pomysłowością i zdolnościami artystycznymi, co widać na zdjęciach. Trudno było wyłonić zwycięzców i dlatego I miejsce exequo przyznano następującym uczniom: Dominika Lemiech, Zuzanna Klawikowska, Seweryn Krajewski, Oliwia Lęcznar, Krystian Rosołowski, Franek Żełudkowski, Dawid Lewandowski  i Nathaniel Domagała.

Gratulujemy i zapraszamy do oglądania zdjęć tych pięknych warzyw.

Piszemy klasowy pamiętnik.  Przygody z misiem.

Dla uczniów klas II rozpoczął się konkurs „Moja przygoda z misiem”.

31 października 2019r. wszystkie drugie klasy odwiedziły wicedyrektor pani Aleksandra Klawitter- Pohnke oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Lilianna Breen. Uczniowie otrzymali misia oraz zeszyt, w którym będą zapisywać przygody swojego pupila. Za kilka miesięcy nastąpi podsumowanie konkursu i okaże się, która klasa najciekawiej poprowadziła pamiętnik.

Jest to już IV edycja tego konkursu organizowana przez Radę Rodziców, która potrwa do późnej wiosny. Powodzenia!

„Kubuś Puchatek i przyjaciele”, czyli o przyjaźni, książce i bibliotece – wyjście do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wejherowie.

Dnia 4 listopada 2019 roku już po raz kolejny uczniowie klasy II C odwiedzili Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wejherowie.  Dzieci wzięły udział w lekcji bibliotecznej, której głównym przewodnikiem był Kubuś Puchatek i jego Przyjaciele ze Stumilowego Lasu. Po wysłuchaniu rozdziału szóstego, w którym Kłapouchy obchodzi swoje urodziny i dostaje dwa prezenty nastąpiła pogadanka i  Kubusiowy Quiz. Na zakończenie uczniowie wykonali pracę plastyczno-techniczną /rekwizyt do teatrzyku/ maskę Kubusia Puchatka.

Uczniowie wrócili do szkoły pełni wrażeń i nie mogą doczekać się następnego spotkania z ciekawą książką.

Na tropie

Ciekawość to pierwszy stopień do  wiedzy – taką maksymą kierują się młodzi naukowcy  należący do szkolnego kółka biologicznego. Podczas ostatnich zajęć wytropili eskulinę, organiczny związek chemiczny, który  wykazuje niebieską fluorescencję pod wpływem światła ultrafioletowego. Następnie, korzystając z mikroskopu, porównywali ilość melaniny we włosach o różnych kolorach, oraz tych, które straciły już barwę, czyli siwych. Dodajmy, że od liczby i rodzaju cząsteczek melaniny w cebulce włosa zależy jego kolor. Na tym jednak nie koniec – uczniowie nie tylko wytropili niewidoczne gołym okiem substancje, ale również udokumentowali swoje naukowe śledztwo, wykonując piękne zdjęcia. Kółko biologiczne prowadzi p. Bożena Wójcik.

Erasmus +  O projekcie

Nasza szkoła w latach szkolnych 2019-2021 bierze udział w projekcie współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach sektora edukacji szkolnej, partnerstwa strategicznego – współpraca szkół w programie Erasmus +. Nasze szkoły partnerskie znajdują się w Turcji, Bułgarii i Macedonii.

Tytuł projektu to „Find my echo in you”, a tematem przewodnim jest pojęcie empatii.

Empatia nie jest czymś, co może być spontaniczne; ma sens tylko w przypadku, gdy jest częścią codziennych nawyków. Chcemy zrozumieć empatię i przekształcić ją w zachowanie. Działania projektowe będą m. in. prowadzone w oparciu o prezentacje, odgrywanie ról i dzielenie się doświadczeniami. Oprócz działań lokalnych, działania międzynarodowe są bardzo ważne pod względem zdobywania nowego doświadczenia i wymiany dobrych praktyk. W rezultacie wszystkie nasze działania projektowe pokażą, że empatia w edukacji jest równie ważna jak specjalizacja w konkretnej dziedzinie. Po doświadczeniach, które zdobędziemy pod koniec projektu, nasi uczniowie i nauczyciele będą mieli pewność, że podtrzymają i rozpowszechnią poczucie bycia świadomym drugiego.

Cele, które chcemy osiągnąć dzięki naszemu projektowi, są następujące:

  • Zminimalizowanie postaw i zachowań, które wzmacniają dyskryminację w szkole
  • Zwiększenie poczucia empatii u nauczycieli, uczniów i rodziców
  • Przygotowanie środowiska klasowego, w którym uczniowie o różnych cechach mogą swobodnie wyrażać siebie
  • Przełamanie uprzedzeń uczniów wobec uczniów znajdujących się w niekorzystnej sytuacji
  • Poprawienie umiejętności społecznych i komunikacyjnych uczniów
  • Zaangażowanie rodziców w zajęcia oraz poprawa ich empatii i umiejętności komunikacyjnych
  • Podniesienie umiejętności językowych
  • Opanowanie umiejętności adaptacji i współpracy w grupie

„Nie jest kolorowo”

Projekt „Nie jest kolorowo” to akcja charytatywna przeprowadzana głównie na terenie placówek szkolnych województwa pomorskiego przez Stowarzyszenie Traugutt. Przedmiotem zbiórek są nowe przybory szkolne – pióra, długopisy, kredki, plastelina, farbki, zeszyty, bloki rysunkowe, plecaki oraz wszystkie inne materiały, które są niezbędne do nauki i rozwoju uczniów. Zebrane przedmioty zostaną przekazane dzieciom w polskich placówkach edukacyjnych na Kresach. Tegoroczna edycja jest już piątą z kolei zbiórką.

W dniach 4.11 – 8.11 w naszej szkole odbyła się już po raz drugi  zbiórka przyborów  szkolnych dla polskich placówek edukacyjnych  na Kresach. Organizacją i przeprowadzeniem zbiórki zajął się Samorząd Uczniowski.

Dziękujemy za pomoc i zaangażowanie

Tenis stołowy -zawody powiatowe

Tenis stołowy – dziewczęta

W dniu 6.11.2019r uczennice naszej szkoły reprezentowały nas na Zawodach Powiatowych  w Tenisie Stołowym. Są to: Magda Darga, Julia Szwarc, Paula Bemke. Dziewczęta wywalczyły III miejsce. Gratulujemy!!!

Opiekun: Anna Dawidowska

Tenis stołowy – chłopcy

Dnia 6.11.2019 r. odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym w Rumi. Naszą szkołę reprezentowali: Antoni Thiel i Piotr Burchardt z klasy 8e oraz Kamil Pranczk z klasy 8b. W zawodach brało udział 9 zespołów, które rozgrywały mecze w trzech grupach. Do kolejnych rozgrywek awansowały 2 drużyny z każdej grupy. W ostatecznej klasyfikacji drużyna chłopców z naszej szkoły zajęła VIII miejsce.

MIEJSKIE ZAWODY W KOSZYKÓWCE

W dniu 7.11.2019r uczniowie naszej szkoły reprezentowali nas na Miejskich Zawodach w Koszykówce 3×3.W składzie drużyny dziewcząt zalazły się następujące uczennice: Bemke Paula, Dampc Anna, Lesnau Zuzanna, Treder Amelia.  Do drużyny chłopców weszli: Cyman Mateusz, Dąbrowski Nikodem, Miszke Jakub, Nagel Igor, Niżnik Krystian. Oba zespoły wywalczyły II miejsce. GRATULUJEMY!!!

Opiekunowie: Anna Dawidowska, Piotr Gwizdalski

Obchody rocznicy odzyskania niepodległości

Rok 1918 przyniósł Polsce niepodległość. Rozejm w Compiègne  z 11 listopada 1918 przypieczętował klęskę Niemiec kończąc I wojnę światową. Dzień wcześniej do Warszawy przyjechał Józef Piłsudski. Te dwa dni – 10 i 11 listopada 1918 to czas, w którym naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości. Nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął cały kraj. W latach 1919–1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako uroczystości o charakterze wojskowym, a po przewrocie majowym w 1926 obchody kolejnych rocznic były uroczystościami wyłącznie wojskowymi. Święto Niepodległości ustanowiono świętem państwowym w 1937 i do czasu wybuchu II wojny światowej obchodzono je dwa razy: w 1937 i 1938. W latach 1939 – 1945 (okupacja hitlerowska) obchody polskiego święta narodowego były niemożliwe. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 r. ustanowiono nową datę obchodów Narodowego Święta Odrodzenia Polski – 22 lipca (rocznica ogłoszenia Manifestu PKWN). Zniesiono jednocześnie Święto Niepodległości. Tak, jak w czasie okupacji hitlerowskiej, w okresie PRL obchody rocznicy odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada były nielegalne. Święto Niepodległości w dniu 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989 pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”.

By uczcić to ważne wydarzenie, jak co roku uczniowie klas 5 pod kierunkiem przewodniczącej zespołu nauczycieli historii, wychowawców i nauczycieli muzyki przygotowali „Wieczór Niepodległości”. W atmosferze pełnej powagi przemierzyli wraz z rodzicami, Dyrekcją  Szkoły oraz zaproszonymi gośćmi drogę Polaków ku wolności. Następnego dnia (8 listopada 2019)  program artystyczny zaprezentowano uczniom klas 4 i 6.

8 listopada 2019 r. wszyscy uczniowie uczestniczyli w uroczystych apelach, i nie tylko. Charakter tego szczególnego dnia podkreślały biało-czerwone kotyliony noszone od rana przez uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. W szkolnej auli zaprezentowano dla uczniów klas 7-8 program artystyczny poświęcony rocznicy odzyskania niepodległości. Młodzi aktorzy wykonali utwory poetyckie o tematyce patriotycznej, a występom towarzyszył Maraton Pieśni Patriotycznych, które śpiewała cała społeczność szkolna. Punktualnie o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy zebrali się na szkolnym holu, by wspólnie odśpiewać hymn narodowy. Wszystkim uczniom, ich rodzicom oraz pracownikom szkoły życzymy radosnych i rodzinnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Uroczysty apel dla uczniów klas I – III

Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Wszyscy pełni powagi dumnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.  Uczniowie klasy II E i III A recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.  Pięknie przygotowany apel był lekcją patriotyzmu i historii, hołdem dla ówczesnych bohaterów, którzy poświęcili dla nas życie. Uczestnicząc  w obchodach sto pierwszej rocznicy Święta Odzyskania Niepodległości daliśmy wyraz pamięci o tych  wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Po ceremonii rozstrzygnięto konkurs plastyczny kształtujący patriotyczne postawy młodego pokolenia pt. „Polska- Moja Ojczyzna”. Konkurs podzielony był na kategorie wiekowe, obejmował: klasy I, II i III.

Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i upominki, które wręczała wicedyrektor szkoły pani Aleksandra Klawitter – Pohnke.

Oddziały przedszkolne… 

Oddziały przedszkolne również włączyły się  w obchody Święta Niepodległości. Dzieci wykonały samodzielnie lub grupowo flagi Polski, tańczyły znane polskie tańce, a panie przybliżyły dzieciom istotę tego pięknego i radosnego dla wszystkich Polaków święta.

II Międzyszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej

14 listopada 2019 w auli Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie odbyła się druga edycja Międzyszkolnego Konkursu Pieśni Patriotycznej w Wejherowie zorganizowana pod patronatem Prezydenta Miasta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta. Podczas uroczystego otwarcia konkursu zastępca prezydenta Arkadiusz Kraszkiewicz życzył wszystkim wykonawcom udanych występów i podziękował nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu będącego przejawem patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży.
W przesłuchaniach konkursowych w kategoriach soliści oraz duety wzięło udział 45 uczestników w trzech kategoriach wiekowych, ze szkół podstawowych z terenu Wejherowa, Bolszewa, Gościcina, Gowina, Szemuda oraz Rumi. Komisji konkursowej przewodniczyła Dorota Muża-Szlas – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Wejherowie, a w jej skład wchodzili: Waldemar Czaja – zastępca dyrektora Wejherowskiego Centrum Kultury, Olga Tomaszewska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9, Artur Sychowski – pianista oraz Aleksandra Janus – dyrygent (sekretarz komisji). Obok tradycyjnych pieśni patriotycznych zabrzmiały współczesne utwory opowiadające o przeszłości i losach naszej ojczyzny.
Wśród laureatów konkursu znaleźli się reprezentanci naszej szkoły, których do konkursu przygotowały panie: Halina Groth, Beata Fokcińska, Sławomira Puszczewicz oraz Aleksandra Janus.
Kategoria kl. I-III
I miejsce: solo Iga Żuchlińska, III miejsce: solo Faustyna Bajończak
II miejsce: duet Alicja Maciejewska i Zofia Żmich
Kategoria kl. IV-V
III miejsce: solo Krzysztof Kołodziej
Kategoria kl. VI-VIII
III miejsce: solo Martyna Kierznikiewicz
I miejsce: duet Marta Głazik i Anna Albecka

Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 9 w Wejherowie przy wsparciu Miasta Wejherowa oraz Powiatu Wejherowskiego. Koordynatorem wydarzenia była pani Aleksandra Janus.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji już za rok!

Poniżej zamieszczamy wyniki konkursu:
Kategoria SOLIŚCI klasy I-III
I miejsce: Iga Żuchlińska (Sp nr 9 Wejherowo)
II miejsce: Nel Murczyńska (SP ZSZP Wejherowo)
III miejsce ex equo: Faustyna Bajończak (SP nr 9 Wejherowo) i Kinga Rostkowska (SP ZSZP Wejherowo)
Kategoria DUETY klasy I-III
I miejsce: Małgorzata Wróblewska i Aleksandra Szymerowska (SP Gowino)
II miejsce: Alicja Maciejewska i Zofia Żmich (SP nr 9 Wejherowo)
Kategoria SOLIŚCI klasy IV-V
I miejsce: Kornelia Krajnowska (SP nr 5 Wejherowo)
II miejsce: Zbigniew Trusewicz (SP nr 6 Wejherowo)
III miejsce: ex equo: Krzysztof Kołodziej (SP nr 9 Wejherowo), Zuzanna Hartyn-Lesczyńska (ZSP Szemud)
Wyróżnienie: Jan Rychert za własny akompaniament (ZSP Szemud)
Kategoria DUETY klasy IV-V
I miejsce: Karolina Jaskułke i Blanka Grubba (ZSP Szemud)
Kategoria SOLIŚCI klasy VI-VIII
I miejsce: Alicja Czoska (SP Gościcino)
II miejsce: Olga Żornaczuk (SP nr 6 Rumia)
III miejsce: ex equo – Julia Wołoszyk (ZSP Szemud), Martyna Kierznikiewicz (SP nr 9 Wejherowo)
Kategoria DUETY klasy VII-VIII
I miejsce: Marta Głazik i Anna Albecka (SP nr 9 Wejherowo)
II miejsce: Antonina Orłowska i Julia Syldatk (SP Gościcino)

W załączeniu link do medialnych informacji na ten temat

https://liblink.pl/FqIs83Mhd3

https://liblink.pl/UmQuoSVE2i

Koncert piosenki patriotycznej

15 listopada 2019 roku uczniowie klas młodszych uczestniczyli w koncercie patriotyczno- jesiennym pt. „Narodziny Rzeczypospolitej” i „Jesień”. Występ dał kompozytor i pieśniarz Jandoran (Stanisław Jasinowski) oraz zespół „Propozycja”. Uczniom bardzo podobał się koncert oraz wspólne śpiewanie i demonstrowanie utworów ruchem.

Udział w finale konkursu „ZBRODNIA PIAŚNICKA – MŁODZI PAMIĘTAJĄ”

W tym roku uczniowie naszej szkoły przystąpili do zorganizowanego przez Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych konkursu „ZBRODNIA PIAŚNICKA – MŁODZI PAMIĘTAJĄ”.  Był to konkurs dla uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych województwa pomorskiego

Celem konkursu było m.in. upamiętnienie i uczczenie pamięci zamordowanych w lasach Piaśnickich. W tym roku przypada 80 rocznica zbrodni w Lasach Piaśnickich.

Konkurs rozgrywano w trzech kategoriach: plakat, wiersz i prezentacja multimedialna. Do konkursu przystąpiły 34 szkoły. Nadesłano 135 prac. W kategorii plakat dla szkoły podstawowej komisja oceniała 35 plakatów.

Naszą szkołę w kategorii plakat reprezentowały uczennice z klasy 8e: Amelia Pasieka i Maria Szweda, które uczestniczyły uroczystym rozstrzygnięciu konkursu dnia 15.11.2019 r. Uczennice otrzymały dyplomy za udział i nagrody książkowe.

„STROFY O OJCZYŹNIE”

W poniedziałek 18 listopada 2019 r. w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie odbył się kolejny już konkurs recytatorski poezji patriotycznej adresowany do  uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu wejherowskiego. Jego celem jest pogłębienie wiedzy o poezji patriotycznej, rozwijanie zainteresowań literackich, kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorskich, a przede wszystkim uczczenie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Naszą szkołę w konkursie  reprezentowało czterech uczniów. Miło nam poinformować, że w kategorii klas 4-5 drugie miejsce wywalczył Jakub Kosecki, a w kategorii klas 6-8 wyróżnienie otrzymał Matvii Tertyshnyi.

Gratulujemy zarówno wyróżnień, jak i udziału w tym niełatwym konkursie.

Klasa II C  „Matematyka jest przygodą: gry i zabawy dydaktyczne”

Dnia 19 listopada 2019 roku klasa II C uczestniczyła w zajęciach matematycznych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku Filia w Wejherowie.

Temat zajęć brzmiał: „ Matematyka jest przygodą: gry i zabawy dydaktyczne”.

„Kraj bez matematyki nie wytrzyma współzawodnictwa z tymi, którzy matematykę uprawiają”. /Hugo Steinhaus/

Matematyka to ciekawość świata, dostrzeganie zależności, umiejętność rozwiązywania, odkrywania i stawiania problemów, wyobraźnia i twórcze myślenie. Logika, zwięzłość, precyzja, wytrwałość. Trening intelektualny. Bezcenne…

Uczniowie mieli okazję spędzić czas z matematyką w trakcie wysłuchania opowiadania i rozwiązywania zagadek, łamigłówek, zabaw dydaktycznych itd.

Przy okazji wyjścia do biblioteki dzieci zobaczyły już udekorowane świątecznie Wejherowo.

Było przy tym dużo radości!

Próbny egzamin ośmioklasisty

Dla uczniów klas ósmych bieżący rok szkolny jest ostatnim rokiem nauki na tym poziomie edukacyjnym. Zanim opuszczą mury szkoły, będą musieli zmierzyć się z egzaminem ośmioklasisty, który pozwoli na określenie zakresu ich wiedzy i umiejętności nabytych podczas nauki w szkole podstawowej. Wszyscy wiemy, że egzamin to spory stres, więc żeby był mniejszy, w dniach 20 – 22 listopada 2019r. uczniowie klas ósmych przystąpili do próbnych egzaminów z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Wyniki tego egzaminu pozwolą również na zweryfikowanie poziomu ich wiedzy oraz umiejętności, wyznaczając tym samym ewentualne obszary działań  pogłębiających, bądź utrwalających opanowany materiał.

Dziękujemy

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia, który odbywa  się 25 listopada 2019 r. nasza szkoła już po raz V  zorganizowała  zbiórkę NOWYCH (z metką) pluszowych maskotek, gier planszowych, zabawek oraz materiałów plastycznych i szkolnych (np.książki, zeszyty, kolorowanki, kredki, mazaki, plastelina, itp…) dla małych pacjentów oddziałów onkologicznych w Trójmieście. Wszystkie zebrane rzeczy (dary) zostały  przekazane 22  listopada „Fundacji Mam Marzenie” .

Zebraliśmy  sporo darów. Okazali Państwo wielkie serce. Jesteśmy dumni, że mamy takich uczniów i rodziców. Dziękujemy wszystkim za pomoc.

MISIE – konkurs

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny Wszystkie dzieci lubią misie.

Był to konkurs rodzinny, przeznaczony dla uczniów klas III. Zadanie konkursowe polegało  na wykonaniu misia – bohatera książek lub bajki – dowolną techniką przestrzenną.

Oceny prac dokonała komisja konkursowa, powołana przez nauczycieli bibliotekarzy. Werdykt jest następujący:

I miejsce –  Agata Marszał kl. III a

I miejsce – Damian Górlikowski kl. III a

II miejsce – Amelia Szulc kl. III c

II miejsce – Jagoda Pobłocka kl. III e

III miejsce – Michał Klank kl. III c

III miejsce – Lena Kopeć kl. III a

Wyróżnienie – Agata Eremus kl. IIIc

Wyróżnienie – Błażej Siwko kl. III b

Wyróżnienie – Anna Piotrowicz kl. III c

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Zajęcia przyrodnicze organizowane przez Dział Edukacji Przyrodniczej WZNK w Wejherowie.

Dnia 26 listopada 2019 roku klasa II C wybrała się do Parku Miejskiego w Wejherowie na lekcję przyrodniczą organizowaną przez Dział Edukacji Przyrodniczej WZNK w Wejherowie.

Uczniowie mieli okazję spotkać się z panem lekarzem weterynarii Michałem Michalskim specjalistą chorób zwierząt nieudomowionych, który opowiedział dzieciom o zasadach udzielania pomocy zwierzętom dzikim bytującym w mieście oraz zagrożeniach dla ludzi związanych z kontaktem z nimi. Uczniowie dowiedzieli się także,  co zrobić kiedy na swojej drodze podczas np. spaceru spotkamy dzikie zwierzę, a także jakie wtedy występują dla nas, ale i dla zwierzęcia zagrożenia. Mogły też dotknąć prawdziwych piór ptasich występujących w naszej okolicy.

Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe naklejki i zakładki oraz zaproszenie na kolejne zajęcia przyrodnicze. Z uśmiechami wracały do szkoły.

SP 9 w Turcji w ramach programu Erasmus +

Dzień 1

Spotkanie w SZKOLE

Spotkanie z DYREKTOREM

Dzień 2

Prezentacje

Warsztaty

Zwiedzanie Izmiru

Dzień 3

Wycieczka kulturoznawcza do starożytnego miasta Efez, domu Maryi Dziewicy
oraz wioski Şirince.

Dzień 4

Warsztaty artystyczne oraz Ebru ( tradycyjna turecka sztuka zdobienia papieru).

Dzień 5

Podsumowanie wizyty, uroczyste zakończenie

Krótki Program Szkoleniowy dla Pracowników w ramach projektu Erasmus + Współpraca Szkół KA229

W dniu 24.11.2019 p. Olga Tomaszewska, p. Marta Dettlaff i p. Anna Korzonek udały się do Turcji na pierwsze spotkanie dotyczące odbywającego się w naszej szkole projektu Erasmus + „Find my echo in you”.

Podczas trwającego tydzień pobytu u gospodarzy w Izmirze, działo się bardzo dużo. Codzienne szkolenia, warsztaty, rozmowy z nauczycielami i uczniami, wzajemne poznawanie się wszystkich uczestników z krajów partnerskich – z Turcji, Macedonii, Bułgarii, Polski. Mimo wielu obowiązków związanych z realizacją projektu znalazł się również czas na zwiedzanie oraz na spróbowanie słynnej kawy po turecku.

Tydzień spędzony w Izmirze zaowocował ustaleniami dotyczącymi dalszych etapów projektu, nawiązaniem nowych przyjaźni oraz wieloma pomysłami na pracę z uczniami.

Sukces naszych uczniów

Izabela Jabłonowska (I miejsce) z grupy 0 b oraz  Polina Shvets (II miejsce) z grupy 0 c zajęły główne miejsca w konkursie plastycznym zorganizowanym przez WCK pt. „Zwierzę – mój przyjaciel”. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Konkurs  czytelniczy

Dnia 28.XI.2019r.w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom XII Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Stanisław Moniuszko Współcześnie”

Celem konkursu było włączenie się w obchody 200 rocznicy urodzin kompozytora, popularyzacja biblioteki, książek i czytelnictwa w środowisku lokalnym, rozwijanie u dzieci i młodzieży pasji czytelnictwa oraz zainteresowanie literaturą i muzyką, odkrywanie talentów plastycznych , rozwijanie i kształtowanie wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży, ich inwencji, wyobraźni i pasji poprzez własną aktywność twórczą.

Laureatami konkursu w kategorii– konkurs rysunkowy „Kolory Muzyki Stanisława Moniuszki”, czyli ilustracja do wybranego utworu kompozytora, zostały uczennice: Sandra Bochat z klasy Ia i Alicja Maciejewska z klasy IIc, które zajęły odpowiednio I i II miejsce w swoich kategoriach wiekowych.

Serdecznie gratulujemy.

Dzień św. Andrzeja

29 listopada 2019 r. świętowaliśmy w szkole Dzień św. Andrzeja, patrona Szkocji. Dzień ten miał przybliżyć uczniom kulturę Szkocji. Z tej okazji odbył się konkurs dla klas czwartych i piątych. Uczniowie obejrzeli prezentację na temat Szkocji i jej  patrona,  św. Andrzeja, poznali  położenie geograficzne Szkocji, panujące tam zwyczaje, ciekawostki o Szkotach oraz  potworze z Loch Ness. Następnie drużyny przystąpiły do quizu, w którym wykazały się swoją wiedzą na temat Szkocji. Rywalizowały również w wykonaniu najładniejszego projektu szkockiej kraty, a następnie wymyślały hasło, które miało przekonać i zachęcić wszystkich do odwiedzenia tej niezwykłej krainy. Konkurs wygrała klasa VG, II miejsce zajęła VB, III miejsce przypadło klasom IV B i V D.

WIELKA FABRYKA ELFÓW W GDAŃSKU KLASA III C i III D

Uczniowie klasy III c i III d udali się na wycieczkę do Wielkiej Fabryki Elfów w Gdańsku. Fabryka otworzyła przed nimi nowe, niedostępne do tej pory świąteczne przestrzenie. Wprowadziła dzieci do zabawy w świąteczny klimat. Elfy, na specjalne życzenie Świętego Mikołaja oprowadziły najmłodszych po zakamarkach Wielkiej Fabryki. Dzieci wzięły udział w świątecznych przygotowaniach i pomogły  Elfom w zadaniach specjalnych.

Podczas bajecznej podróży goście Fabryki odwiedzili mnóstwo  domków
z atrakcjami. Na dzieci czekały aktywności ruchowe, zręcznościowe, zagadki logiczne oraz zadania edukacyjne. Wizyta zwieńczona została spotkaniem ze Świętym Mikołajem, a każde dziecko otrzymało pamiątkowy upominek.

Mikołajki – klasy VI-VIII

Święty Mikołaj to postać, która obrosła wieloma mitami i legendami, ponieważ jego życiorys dokumentuje niewielka liczba faktów historycznych. Prawdopodobnie urodził się w zamożnej rodzinie w Patara położonej w Azji Mniejszej, która należała do Grecji, a dziś znajduje się na  terytorium Turcji. Legenda głosi, że urodził się pomiędzy 280 a 286 rokiem, inne źródła wymieniają rok 260 albo 250. Święty Mikołaj odziedziczył sporą fortunę po swoich rodzicach, którą rozdał ubogim.  W roku 300 został wybrany biskupem zaniedbanej diecezji w stolicy Myry (obecnie Demre – starożytne miasto w południowo-zachodniej części współczesnej Anatolii w Turcji). Tam właśnie zasłynął ze swojej świętości, poświęcenia i cudów. W początkach IV wieku za panowania cesarza Dioklecjana Święty Mikołaj został uwięziony i zmuszony do opuszczenia rodzinnych stron. Kiedy w 313 r. cesarz Konstantyn uprawomocnił chrześcijaństwo, Mikołaj został uwolniony, zezwolono mu też na powrót do swojej diecezji, gdzie zmarł 6 grudnia około roku 350 i tam też został pochowany.

 

Mikołajki są polską nazwą święta ku czci świętego Mikołaja. W kościele katolickim i prawosławnym święto obchodzone jest 6 grudnia. Mikołajki zagościły i w naszej szkole, a pachnąca lasem choinka, świąteczne dekoracje i społeczność szkoły w mikołajkowej czerwieni – to wszystko sprawiło, że chętnie wzięliśmy udział w charytatywnej kawiarence szkolnego koła PCK i Samorządu Uczniowskiego. Tradycyjnie już nasi uczniowie przy pomocy swoich rodziców przygotowali pyszne ciasta, które rozchodziły się jak ciepłe bułeczki. Słodkie wypieki kupowane przez uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły nie tylko były ucztą dla ciała, ale i dla ducha, bo wszyscy wiemy, że zebrane w kawiarence pieniądze zostaną przekazane na cel charytatywny. W klasach odbyły się klasowe Mikołajki, podczas których uczniowie obdarowywali się drobnymi upominkami. Było pięknie i radośnie, a za radość z pomagania serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy piekli, sprzedawali, kupowali i jedli.  O tym, ile pieniędzy udało się dziś zebrać w ogólnopolskiej zbiórce na budowę domu hospicyjnego dla dzieci powiadomimy w późniejszym terminie.

budynek SP 9 przy ul. Sobieskiego 300

Mikołajki – kl. I–VI

6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana chodzili po korytarzach uczniowie ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Jaka była radość, gdy zawitał do naszej szkoły św. Mikołaj. Dzieci witały go z ogromnym  entuzjazmem. W podziękowaniu za prezenty uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki.

Każdy tego dnia był uśmiechnięty i miał dobry humor!

Kiermasz świąteczny

W  naszej szkole  SP nr 9 w Wejherowie  jak co roku zorganizowano  Bożonarodzeniowy  kiermasz, który odbył  się w mikołajkowy piątek  6 grudnia 2019r. Na rozstawionych stoiskach  można było kupić oryginalne, ręcznie wykonane przez uczniów naszej  szkoły ozdoby świąteczne – bombki, łańcuchy, stroiki i choinki, również naturalne drzewka. Nie  zabrakło  też  kawiarenki, a w niej  świątecznych smaków – domowych  ciast, herbatki  i kawy. Różnorodne  słodkości wykonali dla nas rodzice naszych uczniów.

W świąteczny nastrój wprowadzała wszystkich muzyka  i śpiew kolęd płynące z sali gimnastycznej.

Zakupione świąteczne wytwory pięknie przyozdobią każdy kąt w domu i wprowadzą wszystkich w radosny, świąteczny nastrój. Już teraz życzymy Wszystkim Wesołych Świąt Bożego Narodzenia przepełnionych rodzinnym ciepłem, radością i miłością, a także z całego serca dziękujemy wszystkim za pomoc i za wsparcie  naszego świątecznego kiermaszu .

KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

6 grudnia na sali gimnastycznej odbył się szkolny konkurs kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych, w którym wzięło udział 13 solistów i 9 duetów. Konkurs miał na celu kultywowanie Świąt Bożego Narodzenia, upowszechnianie kolęd i pastorałek, rozbudzanie zainteresowań muzycznych oraz integrację dzieci uzdolnionych muzycznie. Komisja konkursowa złożona z nauczycieli naszej szkoły przyznała:

 Kategoria soliści:

I miejsce  Laura Lewińska kl. 5b

II miejsce

  • Iga Żuchlińska kl. 2c
  • Amelia Danhofer kl. 1e

III miejsce

  • Marta Piastowska kl. 3d
  • Zofia Sądej kl. 5d

Wyróżnienia:

  • Martyna Miotk kl. 5c
  • Jakub Kosecki 5f

Kategoria duety:

I miejsce

  • Faustyna Bajończak i Miłosz Wiśniewski kl. 2a

II miejsce

  • Nadia Cichoń i Paulina Ekmann kl. 3e
  • Amelia Kąkol i Klaudia Orzeł kl.5a

III miejsce

  • Anastazja Białk i Julia Wenta kl. 1d
  • Sawa Orzechowska i Julia Rolbiecka kl. 4a

Wyróżnienia:

  • Natalia Wawrzyniak i Kacper Grzywacz kl. 3a
  • Jakub Bednarz i Wojciech Jędrzejak kl. 1c

Konkurs uświetnił występ zespołu „Promyki” pod kierunkiem Pani Haliny Groth. Dzieci, które zajęły miejsca i wyróżnienia otrzymały nagrody i dyplomy. Wszystkim uczestnikom świąteczne upominki wręczyła przewodnicząca Rady Rodziców Pani Lilianna Breen.

Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Prezydenta Miasta Wejherowa

Udany występ zanotowała reprezentacja naszej szkoły – rocznik 2007 i młodsi, w Mikołajkowym Turnieju Halowej Piłki Nożnej o Puchar Prezydenta Miasta Wejherowa. Wróciliśmy z brązowymi medalami, tytułem Najlepszego Bramkarza, ale także z ogromnym niedosytem wynikającym z uzyskanych wyników. Zanotowaliśmy dwa zwycięstwa, jeden remis i porażkę w półfinale turnieju w konkursie rzutów karnych.

Skład: Krefta, Sobiecki, Konkol, Maciejewski , Sychowski, Rychert, Bochentyn, Garstkowiak.

Opiekun: Krzysztof Jezierski.

Wyniki:

SP 11 1-1 br. Sychowski

SP 5 5-1 br. Konkol-3, Maciejewski , Sychowski

Półfinał: SP 8 1-1 Sychowski, Karne 1-2 Krefta

mecz o III m.: SP 6 3-0 br.Sychowski-2, Bochentyn

Sukces uczennic z klasy II C

XX Jubileuszowy Międzyszkolny Przegląd Piosenki Dziecięcej  „Co nam w duszy gra”

Dnia 7 grudnia 2019 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 w Rumi odbył się XX Jubileuszowy Międzyszkolny Przegląd Piosenki Dziecięcej  „Co nam w duszy gra”.

Naszą szkołę  w kategorii klas II-III reprezentowały: solistka Iga Żuchlińska i duet „Promyki” w składzie Alicja Jarząbek i Zofia Żmich.  Wykonawcy byli oceniani pod względem aranżacji utworu, wyboru piosenki zgodnie z wybranym przez siebie tematem, wykonania i ogólnego wrażenia. Jury podczas wręczania nagród podkreśliło wysoki poziom występujących uczestników i podziękowało za tak liczny udział reprezentantów szkół z naszego regionu.

Nasze uczennice zdobyły miejsca:

Kategoria soliści: IGA ŻUCHLIŃSKA II MIEJSCE

Kategoria duety: ALICJA JARZĄBEK i ZOFIA ŻMICH II MIEJSCE

Sukces ucznia z klasy II C

„Konkurs na najładniejszą ozdobę choinkową dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych oraz Ośrodków Szkolno-Wychowawczych w Wejherowie”.

Dnia 6 grudnia 2019 r. podczas miejskiej imprezy mikołajkowej Prezydent Miasta Wejherowa pan Krzysztof Hildebrandt wręczył nagrody dzieciom, które wzięły udział w „Konkursie na najładniejszą ozdobę choinkową…” . Jury przyznało 6 miejsc oraz wyróżnienia i nagrody za udział. Każde dziecko, które przygotowało ozdobę choinkową otrzymało upominek mikołajkowy.

Najwyższą lokatę z naszej szkoły otrzymał Adam Kubiaczyk /V miejsce/ z klasy II c za choinkę wykonaną z plastikowych łyżeczek. Nagrodzone prace udekorowały miejską choinkę na Placu Jakuba Wejhera.

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI W RAMACH AKTYWNOŚCI W PROJEKCIE ERASMUS +

„FIND MY ECHO IN YOU”

10.12.2019 odbyły się warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli. Tematyką zajęć była empatia. Nauczyciele w grupach wykonywali różne ćwiczenia mające na celu podniesienie świadomości dorosłych na temat potrzeb dziecka.

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia to ogólnopolski konkurs dla tych, którzy wiedzą, jak zdrowo i aktywnie żyć. Uczestnicy Olimpiady muszą wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. W środę 11 grudnia 2019 r. odbyły się szkolne eliminacje olimpiady, do których przystąpiło ośmiu uczniów.. Do etapu rejonowego zakwalifikowała się Martyna Powałka.

Sukces uczniów z języka kaszubskiego klasa V A

Miejski Konkurs Wiedzy o Janie Trepczyku.

Dnia 11 grudnia 2019 roku w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbył się Miejski Konkurs Wiedzy o Janie Trepczyku w związku z trwającym ROKIEM JANA TREPCZYKA.

Organizatorami konkursu było Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko -Pomorskiej w Wejherowie.  Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Pola Gołąbek, Nadia Pranga,  Aleksandra Kudyn i Krzysztof Kołodziej z klasy V A.

W finale rywalizacja była zacięta, co w sumie przyniosło naszej drużynie zaszczytne II miejsce. Uczniowie otrzymali dyplom oraz nagrody rzeczowe w postaci książek napisanych przez Tomasza Fopke – dyrektora Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Serdecznie gratulujemy!

Powiatowe Halowe Igrzyska Dzieci w Lekkiej Atletyce

Dnia 11 grudnia 2019 r. reprezentacja naszej szkoły brała udział w Igrzyskach Dzieci w Halowej Indywidualnej Lekkiej Atletyce.

Wszyscy członkowie naszej reprezentacji świetnie się zaprezentowali.

Zosia Grzona zajęła 3 miejsce w biegu na 600m, Filip Paczull zajął 2 miejsce w skoku w dal z miejsca oraz w biegu na 800m, Piotr Sobiecki zajął 3 miejsce w biegu na 800m, a Ksawier Dampc wywalczył 3 miejsce w pchnięciu piłką lekarską.

Tym samym medaliści wywalczyli awans do Powiatowych Halowych Igrzysk Dzieci w Lekkiej Atletyce.

ZAWODY SPORTOWE LA 11.12.2019 r. rocznik 2005/2006

Dziewczyny:

Dampc Anna- skok w dal II miejsce

Pryymarchuk Anastazja – pchnięcie kulą 3 kg  I miejsce

Okoń Zofia -II miejsce 30m , III miejsce 600m

Rychert Julia III miejsce pchnięcie kulą 3 kg

Rychert Alicja,  Frankowska Anna

Chłopcy:

Lisewski Maciej- skok w dal I miejsce

Sikora Michał – bieg 1000m III miejsce

Jeziorek Krzysztof,  Zubowicz Paweł,  Niszczot Wiktor,  Ellwart Konrad,

Frańczak Łukasz,  Pasikowski Filip,  Saternus Maciej,  Nagel Igor,

Lechicki Wojciech,  Masiak Patryk

Śpiewajmy w szkole!

11 grudnia 2019 r. w auli SP nr 9 przy ul. Sobieskiego odbył się koncert Śpiewajmy w szkole! dedykowany uczniom klas III. Wystąpił chór szkolny oraz grupa młodsza – uczniowie klas I-III biorący udział w zajęciach muzycznych prowadzonych przez panią Aleksandrę Janus. Uczniowie wysłuchali piosenek z repertuaru dziecięcego oraz utworów bożonarodzeniowych. Koncert stanowił prezentację podsumowującą pracę obu chórów szkolnych w pierwszym półroczu. Celem wydarzenia było zachęcenie uczniów klas młodszych do śpiewania oraz dołączenia w przyszłości do chóru szkolnego.

 Świąteczna Kolacja Charytatywna

11 grudnia 2019 r. w budynku SP 9 na os. 1000-lecia 15 odbyła się Świąteczna Kolacja Charytatywna.

Spotkanie autorskie

13 grudnia 2019 r. najmłodsza grupa uczestników Wielkiego Maratonu Czytelniczego wybrała się na spotkanie autorskie z Panią Wiolettą Piasecką (autorką konkursowej „Faustynki”) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie. Maratoniści naszej szkoły z zaciekawieniem słuchali pełnych ciepła opowieści z  życia i twórczości pisarki.

Pani Wioletta wyczerpująco odpowiadała na pytania czytelników, zorganizowała również teatrzyk z udziałem swoich małych słuchaczy. Dzieci przyniosły własne egzemplarze „Faustynki”, by otrzymać autograf. Dokonały zakupu innych pozycji książkowych z dedykacją od pisarki.

Piątek 13 – stego okazał się miłym dniem dla najmłodszych Maratonistów naszej szkoły.

Spotkanie profilaktyczne

Przemoc jest zjawiskiem występującym  w szkołach. Kto staje się jej sprawcą, jakie są rodzaje przemocy, jakie niesie ze sobą skutki i w jaki sposób jej zapobiegać – to temat spotkania z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie, które odbyło się we wtorek 17 grudnia 2019r. w szkolnej auli. Uczniowie klas siódmych i ósmych dowiedzieli się, między innymi, czym jest stalking, wykluczenie, dręczenie oraz kto i w jaki sposób może pomóc w tej sytuacji. Pamiętajmy, że nikt nie jest skazany na przemoc i że można ją powstrzymać.

PRAWA DZIECKA – DEBATA

17 grudnia 2019 r. odbyła się debata na temat Praw Dziecka. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV i klasa V g. Po obejrzeniu prezentacji na temat sytuacji dzieci w różnych krajach, uczniowie debatowali jakie prawa i obowiązki powinny mieć dzieci . Następnie odbył się interaktywny konkurs na temat znajomości Praw Dziecka. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna chłopców z klasy IV a w składzie:

Oliver Kułakowski
Szymon Kraszkiewicz
Igor Patok
Szymon Sienkiewicz
Oskar Skrzypkowski
Wiktor Świechowski
Szymon Winciorek

Świąteczna Wieczornica

„Betlejem jest w nas”

„Uwierzcie, że miłość istnieje, spotkałem ją.

Znajdziemy drogę, chodźcie ze mną,

bo to właśnie tego wieczoru od bardzo wielu wieków

pod dachem tkliwej kolędy Bóg się rodzi w człowieku.”

Takie słowa wypowiedział Anioł w przedstawieniu jasełkowym, które zagrały dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego nr 9 w Wejherowie w dniu 18 grudnia 2019 r. podczas Świątecznej Wieczornicy.

Uczniowie szkoły, którzy wcielili się w role przypomnieli widowni, jakie rzeczy w życiu są naprawdę ważne i jak szybko człowiek daje się omamić pysze, chciwości, nieumiarkowaniu  w jedzeniu i piciu i innym grzechom. Aniołki zesłane do zwyczajnego świata zaprosiły do Jezusa do Betlejem zapracowaną kobietę z dziećmi, biznesmena i wielu innych.

W ten wyjątkowy wieczór naszą szkołę odwiedziło wielu znamienitych gości, wśród zaproszonych nie zabrakło wiceprezydenta Miasta Wejherowa Arkadiusza Kraszkiewicza, Jacka Thiel wicestarosty powiatu wejherowskiego, Radnej Miasta Wejherowo Justyny Ostrowskiej, dyrektora szkoły Stefana Mazura, przewodniczącej Rady Rodziców Liliannę Breen, przedstawicieli trójek klasowych, przyjaciół szkoły i rodziców.

To przedstawienie mali aktorzy zaprezentowali ponownie na spotkaniu opłatkowym nauczycieli i przed najważniejszą widownią, czyli uczniami z klas I – V.

Takie przedsięwzięcie to praca wielu osób, a przede wszystkim pracowników szkoły i nauczycieli,  głos Pana Boga naśladował niezawodny tata uczennic z klasy III i VI pan Łukasz Dymowski. Nad całością wieczornicy czuwały Aleksandra Janus, Beata Klawikowska, Anita Siemińska, Monika Szeląg, Barbara Pawłowicz.

Wigilie klasowe

W ostatnim tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia, wychowawcy organizowali z uczniami Wigilie klasowe. Mogli także liczyć na życzliwość i zaangażowanie rodziców. Przy wspólnym stole nie zabrakło tradycji dzielenia się opłatkiem, świątecznych życzeń oraz wspólnego kolędowania. Wielką radość sprawił dzieciom Gwiazdor, który pod choinką zostawił piękne prezenty.

Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Lekkiej Atletyce

17.12.2019 na zawodach Powiatowych  w Lekkiej Atletyce reprezentowali naszą szkołę

Dampc Anna- skok w dal

Rychert Julia-pchnięcie kulą 3kg miejsce III

Pryymarchuk Anastazja- pchnięcie kulą 3 kg

Okoń Zofia- biegi 30m III miejsce, 600m V miejsce

Lisewski Maciej  skok z miejsca – V miejsce

Sikora Michał  1000-V miejsce

Ellwart Konrad  kula

Pasikowski Filip  1000

Lechicki Wojciech  skok z miejsca

Opiekunowie

Anna Dawidowska, Piotr Gwizdalski

Żywa lekcja historii i patriotyzmu

Teatr historyczny Chorągwi Komturstwa Gniewskiego założony przez Krzysztofa Góreckiego po raz kolejny odwiedził naszą szkołę prezentując żywą lekcję historii. Celem pierwszej historycznej podróży była Polska  wieku XVI i XVII.  Podczas  barwnej gawędy historycznej prezentowanej przez animatorów teatru,   oglądaliśmy stroje i umundurowanie z czasów sarmackich i poznaliśmy Rzeczpospolitą jako kraj wielu kultur. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wojownika pancernego Hetmana Czarnieckiego, żołnierzy autoramentu cudzoziemskiego: muszkietera i pikiniera Karola X Gustawa, ale najważniejszym punktem było spotkanie z husarią – chlubą oręża polskiego.

Druga prezentacja zatytułowana „Długi wiek XIX”  przybliżyła uczniom zagadnienie powstań narodowowyzwoleńczych, a  prezentowane stroje i  uzbrojenia pozwoliło na określenie charakteru i różnic powstania listopadowego i styczniowego. Zgromadzeni w auli zobaczyli, jak wyglądał kosynier i żołnierz wojska Księstwa Warszawskiego. W tej historycznej podróży spotkali też Tadeusza Kościuszkę, Napoleona Bonaparte, Józefa Wybickiego, Piotra Wysockiego oraz …Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zajęcia teatru  historycznego Krzysztofa Góreckiego łączą zabawę z wiedzą poruszając jednocześnie zagadnienia wychowania patriotycznego. Młodzież utrwala i zdobywa wiedzę historyczną, a przy okazji świetnie się bawi.

Starożytna Grecja i Rzym – żywa lekcja historii

Dnia 9 stycznia 2020 r. uczniowie klas 4 i 5 zostali zaproszeni do udziału w „żywej lekcji historii” na temat STAROŻYTNEJ GRECJI i RZYMU. W te ciekawe czasy zostali „przeniesieni” za sprawą Teatru Historycznego Chorągwi Komturstwa Gniewskiego.

Uczniowie przebierani w stroje z czasów antycznych mogli poczuć się jak mieszkańcy polis greckich, a także Imperium Rzymskiego.  Poznali tajniki walki rzymskich legionów i greckiej falangi. „Przeobrazili się” m.in. w patrycjuszy, gladiatorów, filozofów. Zapoznali się z życiem codziennym, kulturą, i rozrywkami mieszkańców państw starożytnych.

To była bardzo ciekawa „żywa lekcja historii”.

Miejskie Igrzyska Młodzieży w Piłce Ręcznej Dziewcząt

Dnia 09.01.2020r odbyły się Miejskie Igrzyska Młodzieży w Piłce Ręcznej Dziewcząt.

Drużyna dziewcząt w składzie: Hewelt Amelia, Julia Rychert, Alicja Rychert, Pryymaczuk Anastazja, Pasieka Amelia, Kamińska Wiktoria, Jaworska Joanna, Dampc Anna, Darga Magdalena (bramkarz), Formela Magda, Frankowska Anna, Frankowska Zuzanna, Henning Kornelia zajęła III  miejsce.

Opiekun drużyny: Anna Dawidowska

„Bezpieczeństwo zabaw zimowych” – apel

10 stycznia 2020 roku, ostatniego dnia przed feriami zimowymi, uczniowie klas 1c i 1 e pod opieką pani Marty Straszewskiej oraz pani Małgorzaty Jamrus przygotowali przedstawienie na temat zachowania bezpieczeństwa w czasie ferii. Uczniowie w pięknych wierszach oraz piosenkach przedstawili zasady zachowania się w czasie zabaw zimowych. Podczas apelu zostały także zaprezentowane wyniki szkolnego konkursu ogłoszonego przez panie z biblioteki z okazji Międzynarodowego Dnia Misia.

XV  Pomorski Konkurs Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej. Wielki sukces naszych uczniów!

Dnia 10 stycznia 2020 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XV  Pomorskim Konkursie Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej organizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szemudzie oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Celem konkursu jest:  promocja talentów dzieci i młodzieży, ukazywanie piękna i wartości kultury kaszubskiej,  wzbudzenie zainteresowania uczniów kaszubską pieśnią bożonarodzeniową oraz popularyzowanie nowych utworów kaszubskich.

W tym roku swoje talenty zaprezentowało łącznie 236 uczestników , w tym 37 solistów i 23 zespoły ze szkół z całych Kaszub.

Wykonawcy zmierzyli się w pięciu kategoriach: dzieci w wieku przedszkolnym oraz grupy ,,O”, klas I – III, IV – VI, VII – VIII oraz uczniowie szkół średnich. Uczestnicy wykonywali dwie pieśni. Jedną pieśń śpiewali a ´cappella, natomiast drugą z podkładem muzycznym. Artystów oceniało jury w składzie : dr Tomasz Fopke, dr hab. Witosława Frankowska, ks. dr hab. Robert Kaczorowski, Aleksandra Perz radna gminy Szemud oraz Jerzy Stachurski kompozytor, poeta, dziennikarz, pedagog.  Naszych uczniów przygotowały panie: Aleksandra Janus i  Halina Groth.

Wyniki konkursu:

Kategoria: klasy I-III SP
Soliści:
Iga Żuchlińska – I MIEJSCE

Zespoły:
Zespół „Kaszëbsczé Krôsniãta – I MIEJSCE

Kategoria: klasy IV-VI SP
Soliści:
Krzysztof Kołodziej – II MIEJSCE

Zespoły:
Zespół „Kaszëbsczé Gwiôzdë” – I MIEJSCE

Kategoria: klasy VII i VIII SP
Zespoły:
Zespół wokalny – I MIEJSCE

Grand Prix czyli Puchar Prezesa Rady Chórów Kaszubskich na XV  Pomorskim Konkursie Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej otrzymały zespoły wokalne  z naszej „Dziewiątki”.

GRATULUJEMY!!!

Podczas ferii w naszej szkole . . .

Chętni  uczniowie  z klas 0-III  w czasie wolnym od nauki  uczestniczyli  w pierwszym tygodniu ferii (13 – 17.01.2020) w zajęciach zorganizowanych przez naszą szkołę „Spotkanie z książką”.  Pod opieką nauczycieli uczniowie wspólnie czytali książki, wykonywali różnorodne związane z nimi prace plastyczne i uczyli się poprzez zabawę. Nie zabrakło również zabaw ruchowych oraz dobrego humoru.

Warsztaty z robotyki

29  i 30 stycznia 2020 r. gościliśmy w szkole specjalistów w dziedzinie robotyki. Młodzi ludzie w każdej klasie przeprowadzili krótkie zajęcia, wyjaśniające, czym w ogóle jest robotyka.  Uczniowie dowiedzieli się, że chodzi o programowanie i budowanie robotów ze specjalnie do tego przystosowanych klocków. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, tym bardziej, że prowadzący prezentowali skonstruowane przez siebie  roboty, które wykonywały różne polecenia.

Celem lekcji – prezentacji było zainteresowanie uczniów tematyką i zachęcenie do udziału w zajęciach pozalekcyjnych, na których buduje się i programuje roboty. Zajęcia te rozwijają wyobraźnię i ćwiczą logiczne myślenie.  Podczas zabawy dzieci poznają zagadnienia z mechaniki, fizyki i matematyki. Jest to ciekawy sposób spędzania wolnego czasu, a być może nawet przygotowanie do przyszłego zawodu.

etap rejonowy XXVIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowego Stylu Życia PCK

Dnia 31 stycznia 2020 odbył się etap rejonowy XXVIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowego Stylu Życia PCK w Wejherowie. Szkołę reprezentowała uczennica klasy VII f Martyna Powałka, która zajęła III miejsce.

AKTYWNOŚĆ UCZNIÓW – STYCZEŃ

04.01.2020 Zespół projektowy Erasmus+ odwiedził innych uczniów z „pudełkiem uczuć”. Celem działania było umożliwienie uczniom wyrażania uczuć, które zwykle tłumią. Zadaniem uczniów było dokończenie zdania: chciałbym, aby mój nauczyciel wiedział…

Po zebraniu wszystkich odpowiedzi zespół Erasmus + zebrał się, aby ocenić wynik. Nasz psycholog szkolny pomógł przeanalizować wszystkie podane odpowiedzi.

Uczucia uczniów były w większości pozytywne, wymienili nauczycieli, których lubią, mówili, że czują się dobrze podczas lekcji, doceniali przyjazną atmosferę.

To, co im się nie podobało, to brak spójności wyrażony przez niektórych nauczycieli, mówili, że czują się przytłoczeni ilością prac domowych i zadań. Niektórzy uczniowie myśleli również, że nauczyciele nie wiedzą, jak to jest być uczniem w dzisiejszych czasach. Czasami czują się zestresowani i niespokojni.

Zespół Erasmus + próbował dowiedzieć się, które czynniki wpływają na uczucia uczniów i zastanowić się nad sposobami pomagania uczniom, którzy wyrażają negatywne uczucia.

Ogólnie rzecz biorąc, uczniowie czuli się dobrze mogąc wyrazić swoje uczucia i chcą, aby „pudełko uczuć” pozostało w naszej szkole jako stały element.

Igrzyska Dzieci w Piłce Ręcznej

W środę  5 lutego 2020 r. reprezentacja szkoły – dziewczęta (rocznik 2007 i młodsi ) brała udział w Igrzyskach Dzieci w Piłce Ręcznej. Naszą szkołę reprezentowały: Cichy Viktoria, Dymowska Honorata, Formela Julia, Grzona Zofia, Kalkowska Maja, Kisielewska Lena, Lniska Lena, Pryymarczuk Wiktoria, Rek Klaudia, Sądej Zofia i Sikorka Amelia.

Igrzyska Dzieci w Piłce Siatkowej

W czwartek 6 lutego 2020 r. reprezentacja szkoły –  chłopcy (rocznik 2007 i młodsi) brała udział w Igrzyskach Dzieci w Piłce Siatkowej zajmując II miejsce w Wejherowie. Szkołę reprezentowali :Bochentyn Marcel, Kasę Kacper, Konkol Jakub, Krefta Jakub, Milewski Witold, Mróz Wojciech, Ptach Gracjan i Sychowski Oliwier.

Apele podsumowujące I półrocze

5 lutego 2020 r. w naszej szkole odbyły się apele dla klas 4-5 podsumowujące osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze za pierwszy semestr roku szkolnego 2019/2020.

Dyrekcja szkoły nagradzała uczniów za wysoką średnią ocen oraz bardzo dobre wyniki w konkursach i zawodach sportowych.

Apele podsumowujące I półrocze kl. 6-8

Za nami pierwsze półrocze roku szkolnego. Wiele się działo podczas tych kilku miesięcy. Część uczniów naprawdę ciężko pracowała i osiągnęła wysokie wyniki w nauce, sporcie i różnorodnych konkursach, dlatego też w czwartek 6 lutego odbyły się apele podsumowujące sukcesy naszych uczniów. Dyrektor Olga Tomaszewska przedstawiła tych, którzy uzyskali stypendium za bardzo wysokie wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe. Nagrodziła również tych uczniów, którzy uzyskali średnią ocen powyżej 4.75. W gronie wyróżnionych znaleźli się też uczniowie, którzy reprezentowali nas w konkursach kuratoryjnych i przedmiotowych. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli  członkowie szkolnego chóru, który swoimi sukcesami (w tym na arenie międzynarodowej) przyniósł nam wiele radości i dumy. Po wyróżnieniach przyszła kolej na  Samorząd Uczniowski, który  przedstawił sprawozdanie ze swoich działań w pierwszym półroczu wręczając nagrody za sukcesy w szkolnych konkursach. Należy dodać, że wybrani przez szkolną społeczność przedstawiciele wraz z opiekunami zorganizowali wiele przedsięwzięć  i konkursów o różnorodnym charakterze. Były więc akcje charytatywne, konkursy klasowe i indywidualne oraz wesołe dni, takie, jak np. Dzień Piżamy. Dodajmy, że  drugie półrocze zapowiada się równie atrakcyjnie. Na zakończenie dyrektor Olga Tomaszewska pogratulowała klasom szóstym średniego wyniku ocen, zachęciła klasy siódme do jeszcze większego wysiłku w nauce, a klasom ósmym przypomniała o czekającym ich sprawdzianie ośmioklasisty i działaniach szkoły zmierzających do osiągnięcia jak najlepszego wyniku.

Nagrody dla chóru szkolnego!

Z ogromnymi sukcesami Chór Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie pod dyr. Aleksandry Janus zakończył tegoroczne kolędowanie. W Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Świątecznej i Adwentowej, który odbył się w 14 grudnia 2019 r. w Sopocie, jury konkursu przyznało chórzystom „dziewiątki” Srebrne Pasmo oraz I miejsce w kategorii chórów dziecięcych.

W grudniu ubiegłego roku chórzyści wzięli także udział w eliminacjach „V Konkursu Chóralnego Małego Trójmiasta Kaszubskiego” i zakwalifikowali się do finału, który odbył się w czwartek, 30 stycznia w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Na głównej scenie filharmonii rywalizowało łącznie10 zespołów chóralnych z terenu powiatu wejherowskiego. Podczas występu chórzyści zaprezentowali dwa utwory w języku kaszubskim ­­–„Do Betlejem darënieslë” (sł. i muz. Jerzy Stachurski) oraz „W stajeneczce narodzoné” (sł. i muz. Antoni Pepliński). W utworach pojawiły się partie solowe, które wykonali: Krzysztof Kołodziej, Patryk Grochowski, Szymon Jeziórski. Na akordeonie akompaniował pan Jacek Hoduń. W szeregach chóru pojawili się najmłodsi reprezentanci naszej szkoły – uczniowie uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego oraz zajęcia muzyczne dla klas młodszych. Chór Szkoły Podstawowej nr 9 pod dyr. Pani Aleksandry Janus zdobył I MIEJSCE w kategorii chórów dziecięcych oraz nagrodę finansową w wysokości 2000 zł. Występ naszego zespołu spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem publiczności i został doceniony przez jury, w którym zasiadali reprezentanci Stowarzyszenia Gmin „Małe Trójmiasto Kaszubskie” z Wejherowa, Redy oraz Rumi. Podczas konkursu obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, m. in. Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt wraz z zastępcą Arkadiuszem Kraszkiewiczem oraz v-ce starosta wejherowski Jacek Thiel. Chór szkolny do konkursu przygotowała pani Aleksandra Janus we współpracy z panią Haliną Groth.

Występ chóru można zobaczyć na kanale YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=20Dr0b__2UI&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3rhs3_fASyDcpmNRPdkotTRNJeVi8pUCyV0ATelxTxRtk6SC4lVUbbXV8

Zdjęcia: Leszek Spigarski – Puls Wejherowa

Linki:

https://wejherowo.naszemiasto.pl/chorzysci-z-malego-trojmiasta-kaszubskiego-zaprezentowali/ar/c1-7532441

http://www.wejherowo.pl/artykuly/jubileuszowy-konkurs-choralny-mtk-a7047.html

http://www.wejherowo.pl/materialy-video/konkurs-chorow-malego-trojmiasta-kaszubskiego-2020-v1344.html

„Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie”

W  naszej szkole już po raz kolejny w dniach od  26 listopada do 19  grudnia odbyła się  „XX  Edycja Góra Grosza” organizowana przez Towarzystwo „Nasz Dom”  pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.  Celem  projektu było zebranie pieniędzy   na pomoc dzieciom żyjącym poza własną rodziną. Zebrane pieniądze pozwolą na poprawę jakości życia dzieci, które zostały odseparowane od najbliższych.

Rodzice i dzieci oraz nauczyciele  z chęcią brali udział w przedsięwzięciu.    Zebraliśmy łącznie wyniosło  1 986,65zł  (Os.1000-lecia 1 383,56 zł, ul.Sobieskiego 603,09zł).  Dodatkowo zebrano kilka monet innego nominału.  Dziękujemy za każdy grosik.

Najbardziej hojne okazały się klasy:

  • klasa II c – 211,39zł
  • klasa II a – 201,30zł
  • grupa 0c – 186,72zł
  • klasa VI b – 168,6zł
  • klasa II d – 135,37zł
  • klasa I e – 121,13zł
  • klasa VI a – 108,15zł

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy hojnie podzielili się z innymi swoimi oszczędnościami.

Oddziały przedszkolne . . . Sukces naszych uczniów

5 lutego 2020 r. Izabela Jabłonowska z grupy 0 b pracą „Pinokio” (I miejsce ) oraz  Agata Rompca z grupy 0 c pracą „Bałwanek Olaf”  (II miejsce) zajęły główne  miejsca w konkursie plastycznym zorganizowanym  przez WCK pt. „Ulubiona postać z bajki”.  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

100 ROCZNICA ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM

W październiku 1919 generałowi  Józefowi Hallerowi powierzono dowództwo Frontu Pomorskiego, którego zadaniem było pokojowe odzyskanie ziem Pomorza. Zgodnie z planem przejmowania ziem pomorskich pierwszym miastem, które wróciło do Polski, był Toruń. Kolejne miejscowości przejmowano od wycofujących się wojsk niemieckich do  11 lutego 1920. Mimo kilku prób stawiania oporu zbrojnego i sabotażu, odzyskiwanie ziem pomorskich przebiegało bez większych zakłóceń. 10 lutego 1920 generał Józef Haller, Stanisław Wojciechowski (minister spraw wewnętrznych) oraz nowa administracja Województwa Pomorskiego przybyli do Pucka, gdzie odbyły się  symboliczne zaślubiny Polski z Bałtykiem. Symbolem tych zaślubin były dwie platynowe obrączki, które generał otrzymał od mieszkańców Gdańska. Jedną z  nich wrzucił do morza, drugą natomiast włożył na palec i nosił ją aż do śmierci w 1960 roku. Dziś znajduje się ona  w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego przy bazylice licheńskiej.

Z okazji setnej rocznicy zaślubin z morzem i powrotu Pomorza do Polski  w szkolnej auli odbył się uroczysty apel poświęcony temu wydarzeniu. Uczniowie obejrzeli spektakl, który przypomniał najważniejsze wydarzenia naszej historii od odzyskania niepodległości po zaślubiny z morzem. Relacje z historii były przeplatane patriotycznymi pieśniami i poezją. Tego dnia obowiązywał strój galowy.

apel w budynku przy ul. Sobieskiego dla uczniów klas VI-VIII

apel w budynku na os. 1000 -lecia dla uczniów klas IV-V

Wycieczka klasy 5g

Dnia 11 lutego 2020 r. uczniowie klasy V G pod opieka nauczycieli K. Kowalewskiej oraz M. Rohde wybrali się na wycieczkę do Centrum Eksperyment w Gdyni. Mimo deszczowej pogody wszystkim dopisywał humor, ponieważ na wystawie czekało na dzieci mnóstwo atrakcji. Najpierw uczniowie wzięli udział w warsztatach „Komórka pod mikroskopem”. Mieli okazję wykonać samodzielnie kilka doświadczeń i korzystając z profesjonalnego mikroskopu, poznać budowę komórki roślinnej. Następnie uczniowie miło i owocnie spędzili czas na zabawie przy stanowiskach interaktywnych, przekonując się, że zdobywanie wiedzy może być wyzwaniem i ciekawą przygodą. Poznawanie świata z perspektywy innej niż szkolna ławka dostarczyło  wszystkim wielu pozytywnych emocji.

Zawody w pływaniu

W czwartek  13 lutego 2020 w Szkole Podstawowej Nr 8  odbyły się zawody w pływaniu, podczas których do rywalizacji przystąpili uczniowie rocznika 2007 i młodsi. Program zawodów obejmował sztafetę 6×25 m stylem dowolnym dziewcząt i chłopców. Każdy uczestnik startował również w stylu indywidualnym tj. 25 m stylem motylkowym, grzbietowym, klasycznym i dowolnym. W klasyfikacji ogólnej dziewczęta zajęły IV miejsce, a drużyna drużyna chłopców – III miejsce.

Dziewczęta: Banzemer Emilia,  Gołąbek Pola, Grzenia Hanna, Kwiatkowska Kaja, Lniska Lena, Sądej Zofia, Sikorska Amelia. Chłopcy: Gapiński Dawid, Grochowski Patryk, Grzenia Jan, Jędrzejczak Dawid, Maciejewski Antoni, Woźniak Mateusz.

Piłka ręczna 12.02.2020

W SP 11 odbyły się Miejskie Igrzyska Dzieci w Piłce Ręcznej Chłopców, w których ostatecznie uplasowaliśmy się na III miejscu.

Skład: Sękowski, Formella, Konkol, Wachowski, Sychowski,  Ptach, Rychert, Bochentyn, Czarniecki, Pleger, Szymerowski, opiekun: Krzysztof Jezierski.

Mini piłka siatkowa – 11.02.20

Reprezentacja dziewcząt w Miejskich Igrzyskach Dzieci w mini piłce siatkowej zajęła II miejsce.

Skład : Grzona Zosia, Kamińska Wiktoria, Kalkowska Maja, Pryymarczuk Wiktoria, Dopka Wiktoria,

Skurtys Weronika, Klawikowska Julia,  Macholl Aleksandra, Kwidzińska Weronika,

Opiekun: Krzysztof Jezierski.

„Kaszubski Mecz” 14 lutego 2020 r. w ERGO ARENIE!

Uczniowie języka kaszubskiego i chór szkolny na Meczu Kaszubskim.

14 lutego 2020 roku już po raz piąty w ERGO ARENIE zagościł „Kaszubski Mecz”. Inicjatywa organizowana jest przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Stowarzyszenie Trefl Pomorze oraz kluby spod znaku Trefla. Od rozgrywek 2015/2016 raz w sezonie ERGO ARENA wypełnia się około siedmioma tysiącami uczniów uczących się języka kaszubskiego, którzy do hali na granicy Gdańska i Sopotu przyjechali w ramach finału konkursu plastycznego „Aktywne Kaszuby”. W tym roku tematyką konkursu była „Historia powrotu Pomorza do Polski”, bowiem właśnie w lutym 2020 roku, a dokładnie 10 lutego, przypadało 100-lecie zaślubin Polski z morzem i kontynuowane są obchody odzyskania przez Polskę Niepodległości.  Uczniowie w swoich pracach plastycznych  nawiązywali do obrazu Kossaka „Zaślubiny Polski z morzem”, upamiętniającego czyn generała Józefa Hallera. W ERGO ARENIE 14 lutego pojawiły się więc nie tylko żółto-czarne kaszubskie elementy, ale także biało-czerwone, m.in. 7-tysięczna kartoniada Niepodległej.

Samo wydarzenie to sportowe przeżycie dla kaszubskich uczniów, ale też świetna lekcja lokalnej kultury dla kibiców Trefla. Obok boiska można było zapoznać się z kaszubskim rękodziełem, czy nauczyć się kaszubskiego alfabetu, a  odbicia piłki raz-dwa-trzy liczono po kaszubsku. Wydarzenie uświetniły także m.in. występy lokalnych chórów. Jest to jedyne takie wydarzenie na Pomorzu, łączące sport na najwyższym poziomie z promowaniem regionu, w którym uczestniczy każdorazowo blisko 10 tys. kibiców.

Byliśmy tam i uczestniczyliśmy w fantastycznym wydarzeniu sportowym i kulturalnym.

Bal karnawałowy

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Zgodnie z tą tradycją, dnia 17 lutego 2020 roku w naszej szkole odbył się kolejny bal karnawałowy, na który dzieci od dawna czekały. Imprezę poprowadzili artyści z firmy Duo Paulo. Wystrój sali balowej wprowadził dzieci w radosny, bajkowy nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Uczniowie przebrani byli za bohaterów znanych bajek oraz filmów. Można było spotkać wróżki, księżniczki, motylki, baletnice, rycerzy, policjantów… Nie sposób wyliczyć i wymienić wszystkich postaci. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc w tańcach oraz licznych konkursach i pokazach. Wybrano także miss oraz mistera balu. W czasie przerw od tańców, uczniowie odpoczywali w salach, korzystając z poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Zabawa karnawałowa, to taka forma aktywności, która zawsze dostarcza dzieciom wiele radości, przyjemności i niezapomnianych chwil, które na długo pozostaną w ich pamięci.

MIEJSKIE ZAWODY MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W KOSZYKÓWCE DZIEWCZĄT

II Miejsce

Skład Drużyny: Amelia Hewelt, Julia Rychert, Anna Frankowska, Zuzanna Frankowska, Zuzanna Lasman, Kornelia Hening, Anastazja Pryymaczuk, Zofia Okoń, Anna Dampc

opiekun

Anna Dawidowska

ZAJĘCIA DLA RODZICÓW – LUTY

18.02.2020 Zespół projektowy Erasmus+ zorganizował warsztaty dla rodziców, których dzieci uczęszczają do Szkoły Podstawowej nr 9.  Przedmiotem badania były bariery komunikacyjne i potrzeby dziecka. Rodzice podzieleni na grupy wzięli udział w kilku zajęciach.

Podczas jednego z zadań uczestnicy otrzymali zdjęcia dzieci w różnych sytuacjach. Poproszono ich, aby określili potrzeby i oczekiwania dziecka oraz zastanowili się, kto powinien je zaspokoić.

Inne działanie obejmowało dyskusję na temat tego, czym jest zdrowe środowisko szkolne i jakie są sposoby jego uzyskania.

Rodzice zostali również poproszeni o przywołanie swoich pozytywnych i negatywnych wspomnień z dzieciństwa o członkach rodziny.

Wyżej wymienione działania zostały wykorzystane w celu zapewnienia, że dorośli, wykorzystując empatię, są świadomi potrzeb dzieci.

Druga część warsztatów dotyczyła pojęcia barier komunikacji werbalnej i werbalnej oraz komunikacyjnej. Rodzice otrzymali opaski ze wskazówkami, jak komunikować się z każdym z nich. Uczestnicy zostali poproszeni o omówienie różnych tematów zgodnie z podanymi wskazówkami. Pod koniec działalności rodzice zostali poproszeni o zidentyfikowanie barier komunikacji, a także o wymienienie czynników sprzyjających dobrej komunikacji.

Przeciw uzależnieniom

W środę 19 lutego w klasach VI-VIII odbył się Dzień Przeciwdziałania Uzależnieniom, którego celem było propagowanie zdrowego i odpowiedzialnego stylu życia. Każda klasa przygotowała 10 zasad zdrowego życia w formie plakatu. Uczniowie klas szóstych zaprezentowali profilaktykę nadużywania alkoholu, klasy siódme  – profilaktykę bezpiecznych relacji z innymi  i świadome wyznaczanie swoich granic, a klasy ósme przygotowały plakaty poświęcone tematyce profilaktyki sięgania po narkotyki i dopalacze. Na każdym poziomie klas jury wybrało najciekawszy plakat, za który klasa otrzymała dodatkowe punkty. Najlepszym plakatem szóstoklasistów okazał się plakat klasy VI d, wśród klas siódmych zwyciężył plakat klasy VII d, a w klasach ósmych wygrała klasa VIII d. Reprezentanci klas uczestniczyli także w konkursie  wiedzy o profilaktyce uzależnień. Po  zsumowaniu wszystkich punktów ponownie klasa VI d uzyskała najwyższą lokatę, w klasach siódmych zwyciężyła klasa VII c, a największą ilość punktów wśród klas ósmych uzyskała klasa VIII d.  W trakcie konkursu o uzależnieniach okazało się, że nasi uczniowie mają duży zasób wiedzy na temat profilaktyki uzależnień. Wierzymy, że w ich życiu praktyka jest co najmniej równa teorii.

19.02.2020  DZIEŃ  PROFILAKTYKI w SP 9

W dn.19 lutego  2020 r.  w szkole odbył się Dzień Profilaktyki. Z okazji obchodów, tego dnia każdy wychowawca przeprowadził  w swojej klasie lekcję profilaktyczną na temat „ profilaktyki uzależnień”. Następnie  uczniowie klas młodszych I-III wykonywali prace plastyczne dowolną techniką na temat uzależnień.

Uczniowie klas starszych na zajęciach wspólnie z wychowawcą przygotowali plakat o tematyce – 10 zasad zdrowego życia z zakresu

* Klasy IV -profilaktyki palenia papierosów ,

* Klasy V – profilaktyka bezpiecznego Internetu , przeciwdziałanie uzależnieniom behawioralnym.

Dla uczniów klas IV i V  przeprowadzono Quiz z wiedzy o tematyce profilaktyki  uzależnień . Uczniowie z każdej klasy prezentowali swoje plakaty , omawiając zawarte w nich treści

Podsumowując Dzień Profilaktyki :                           

*Wyróżnienia za prace plastyczne na poziomie kl: I-III otrzymała

klasa III c  i  klasa III d

*W kategorii Plakat i prezentacja

Klasy IV  * 1miejsce  kl .IVa * 2 miejsce  kl. IVc * 3 miejsce kl. IV b

Klasy V  * 1miejsce  kl .V b * 2 miejsce  kl. Vg  * 3 miejsce kl. Vf                              

* W kategorii  Quiz  z wiedzy o  tematyce profilaktyki  uzależnień

Klasy IV  * 1miejsce  kl .IV b *  2 miejsce  kl. IVc  * 3 miejsce kl. IV a

Klasy V  * 1miejsce  kl .V f  * 2 miejsce  kl. Vg  * 3 miejsce kl. Ve

Nagrodzeni uczniowie otrzymali drobne nagrody, dziękujemy za uczestnictwo   i wspólną zabawę.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Dnia 20 lutego 2020 r. w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole odbyły się następujące konkursy:

  • Zabawy językiem polskim
  • Łamańce językowe.

Celem konkursów była:

– promocja dbałości o kulturę i poprawność językową

– poznanie pisowni wyrazów trudnych, nietypowych

– zastosowanie w praktyce właściwych zasad wymowy

– uwrażliwienie uczniów na dbałość o prawidłowe wypowiadanie się

– uwrażliwienie na piękno i bogactwo  języka polskiego

Uczestnikami konkursów byli uczniowie z klas IV.
Każdą klasę reprezentowało 6 uczniów, którzy rywalizowali w dwóch kategoriach:

I kategoria – „Zabawy językiem polskim”

II kategoria – „Łamańce językowe”

W „Zabawach językiem polskim” drużyny musiały rozwiązać różnego typu zadania, tzn.: uzupełnić frazeologizmy; na podstawie obejrzanych scenek wybrać właściwe powiedzenie i wyjaśnić, co oznacza;  poprawić tytuły bajek i dopasować do nich wylosowane rekwizyty, obliczyć działania matematyczne, których wyniki umożliwiały odgadnięcie hasła. Oprócz tego pozostali uczniowie z każdej klasy zostali podzieleni na 3 grupy, które również wykonywały zadania, a uzyskane przez nie punkty zwiększały punktację drużyny danej klasy.

I miejsce drużyna z klasy IV a,

II miejsce drużyna z klasy IV c,

III miejsce drużyna z klasy IV b.

„Łamańce językowe” składały się z trzech etapów.

W I etapie każdy uczestnik czytał z ekranu wylosowany 1 łamaniec,
a w II etapie czytał z ekranu 2 wylosowane łamańce.  Do III etapu przeszło
3 uczniów z największą liczbą punktów.

W  III etapie każdy uczeń czytał wiersz pt. „Trudne słowa”.

Zwycięzcą „Łamańców językowych” został uczeń
z klasy IV a Szymon Kraszkiewicz.

Podczas konkursów pozostali uczniowie klas IV również zmagali się
z trudnymi zdaniami i wyrażeniami. Pani Bożenka Wójcik, która w ciekawy sposób poprowadziła konkursy wyjaśniała uczniom pochodzenie niektórych frazeologizmów, znaczenie powiedzeń, umożliwiała widzom rozwiązywanie zadań uczestników konkursów.

Przed rozstrzygnięciem szkolnych „Zabaw językowych” wszyscy uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy (tęczowi, okrągli, kanciaści, opaczni). Dzieci stały się uczestnikami bajki czytanej przez panią Bożenę Wójcik, której sentencją było przekazywanie sobie wartości.

Przed rozstrzygnięciem szkolnych „Zabaw językowych” wszyscy uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy (tęczowi, okrągli, kanciaści, opaczni). Dzieci stały się uczestnikami bajki czytanej przez panią Bożenę, której sentencją było wzajemne przekazywanie sobie wartości.

W Komisji Konkursowej pracowały panie: Dorota Zdralek (logopeda), Beata Fokcińska, Barbara Pawłowicz, Anna Wróblewska i Aleksandra Klawitter-Pohnke.

Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy wszystkich do ćwiczenia poprawnej polszczyzny i zabawy językiem polskim.

Zawieszenie zajęć szkolnych

Od dnia 12 marca do 17 marca w związku z pandemią koronawirusa w Polsce zawieszono zajęcia szkolne. Od 18 marca do końca roku szkolnego było zdalne naucxanie.

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem

Komunikaty  Dyrektora Szkoły

Zajęcia opiekuńcze dla dzieci

Zarządzenie Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 9 w sprawie wprowadzania procedury bezpieczeństwa w czasie pandemii dla oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 9  z dnia 6 maja 2020 roku

Załącznik nr 1   – Procedura bezpieczeństwa w czasie pandemii  dla oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 9 w Wejherowie

Załącznik nr 2 – Wniosek o opiekę nad dzieckiem w oddziale przedszkolnym Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie w czasie trwania pandemii COVID-1

 

Sukces uczennicy z klasy II C

Dnia 30 kwietnia 2020 roku uczennica klasy II C Alicja Maciejewska zajęła I miejsce w konkursie plastycznym pt.”Jakiego koloru jest Twój pupil ?”. Konkurs zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie wspólnie z partnerem i sponsorem konkursu Domową Hodowlą Psów Rasowych GANG OLEJA. Konkurs był przeznaczony dla wszystkich i odbył się online.

Serdecznie gratulujemy zwycięstwa!

Kapliczki dla Matki Bożej – praca zdalna

Uczniowie klas trzecich w czasie nauki zdalnej wykonali piękne kapliczki dla Matki Bożej

Sukces ucznia klasy II a

Uczeń klasy II a naszej szkoły Olgierd Cichy uplasował się na wysokim 17 miejscu ( na 190 uczestników)  w Wojewódzkim Internetowym Pucharze Województwa Pomorskiego Szkół Podstawowych w szachach w kategorii klas 0-III.

WYNIKI INTERNETOWEGO PUCHARU WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Gratulujemy !

Egzamin klas ósmych

W dniach 16-18 czerwca 2020 roku uczniowie klas ósmych przystąpili do egzaminu ośmioklasisty. We wtorek zmierzyli się z zadaniami z języka polskiego, w środę sprawdzali swoje umiejętności matematyczne, a czwartek był dniem  języka angielskiego. Wszystkie egzaminy zostały przeprowadzone zgodnie z procedurami i z zachowaniem restrykcji sanitarnych spowodowanych epidemią coronavirusa.

Zakończenie roku szkolnego 2019-2020

Kiedy rozpoczynaliśmy rok szkolny 2019-2020 nikt nie przypuszczał, że będzie to tak dziwny i nieoczekiwany czas.  Z powodu epidemii coronavirusa w marcu 2020 zostały zawieszone zajęcia  we wszystkich szkołach, a niedługo potem przeszliśmy na zdalne nauczanie. Nikt nie wiedział, czy w ogóle zobaczymy się w murach naszej szkoły przed wakacjami. Szkoła tęskniła za uczniami, uczniowie za szkołą, aż wreszcie nadszedł koniec roku. Koniec nauki. Koniec długich godzin przed komputerem. Czas pożegnań, a potem wakacje, choć inne niż dotychczas.

W piątek 26 czerwca 2020 r. w szkolnej auli odbyło się pożegnanie klas ósmych. Z powodu epidemii każda klasa miała osobną uroczystość, podczas której wicedyrektor szkoły, pani Anna Wróblewska, odczytała przemówienie dyrektora – pani Olgi Tomaszewskiej. Wręczono świadectwa, wyróżnienia za osiągnięcia w nauce i w różnorodnych konkursach, młodszym koleżankom i kolegom przekazano sztandar szkoły. Na koniec wicedyrektor, pan Wojciech Kurowski, przypomniał uczniom o zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji i życzył sukcesów na kolejnym etapie  ich życia.

W piątek swoje świadectwa i wyróżnienia odebrali też uczniowie klas szóstych i siódmych. Oni również mieli kameralne spotkania – każda klasa osobno.

No i zaczynamy wakacje. Będziemy wypoczywać pełni nadziei, że we wrześniu zobaczymy się w murach naszej szkoły, a wirtualna rzeczywistość będzie tylko miłym urozmaiceniem naszego życia.