Gra mobilna – gra miejska
Uczniowie biorący udział w programie „Czytam w bibliotece” powoli kończą pracę nad tworzeniem gry miejskiej. W środę 23 czerwca 2021 r. w towarzystwie dyrektor MBP pani Eweliny Magdziarczyk – Plebanek oraz koordynatora programu pana Krzysztofa Powałki , grupa udała się na spacer po Wejherowie zgodnie z trasą wyznaczoną przez autorów fabuły. Spacer nie był wyłącznie przyjemnością, ponieważ grupa musiała sprawdzić prawidłowość wyznaczenia poszczególnych punktów oraz realne odległości pomiędzy nimi. Trasa została skontrolowana, naniesiono drobne korekty i do dzieła przystąpiła grupa grafików tworząc własne ilustracje do poszczególnych punktów. Kolejne spotkanie we wrześniu i mamy nadzieję, że będziemy mogli wtedy wypróbować kompletną już grę.
Laureaci i finaliści Ogólnopolskiego Wielkiego Maratonu Czytelniczego
W 12. edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego dla klas IV-VI „Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca” tytuł laureata uzyskały:
Milena Kłosowska z kl. IV c oraz Martyna Reszke z kl. IV d.
Natomiast w 10. edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego dla klas VII-VIII „W lustrze książki” laureatem został
Witek Milewski z kl. VII d.
Tytuł finalisty otrzymali: Oliwia Duda z kl. VII d, Magdalena Jarząbek z kl. VII d oraz Mikołaj Kłosowski z kl. VII d.
Gratulujemy i cieszymy się, że mamy tak wspaniałych i wytrwałych czytelników.
Czytamy pierwszakom
16 czerwca 2021 r. uczniów z klasy 1e odwiedzili uczniowie z klasy 6d: Kaja, Maja, Laura, dwie Zosie i Tymek wraz z wychowawcą – panią Aleksandrą Rohde.
Pierwszaki usadowiły się wygodnie na kocykach i słuchały. A czego? Zostały przeniesione w wierszowany świat stworzony przez Jana Brzechwę i Danutę Wawiłow. Dowiedziały się m.in. o „odwadze” Stefka Burczymuchy; sumie, który stał się kilką; żabie, która wysuszyła się na proszek, Natce Szczebatce; Michałku, który twierdził, że „nauczyciel się czepia” . Z wiersza Danuty Wawiłow poznały pudla, który psocił babci tak, że babcia w końcu ugryzła go w ….. (no co – jak chcesz wiedzieć, przeczytaj sam).
Starsi uczniowie czytali z podziałem na role i dostosowywali intonację głosu do czytanych tekstów.
To był mile spędzony czas.
Spotkanie z seniorami
9 czerwca 2021 na terenie Biblioteki Miejskiej uczestnicy projektu Czytam w bibliotece spotkali się z seniorami. Pani Wanda, pani Anna, pani Bogna i pan Bogdan opowiedzieli o książkach, które są dla nich najważniejsze, które miały wpływ na ich postrzeganie świata, rozwijanie zainteresowań, zdobywanie wiedzy. Pani Małgosia opowiedziała o historii Biblioteki Miejskiej, jej filiach , zasadach funkcjonowania oraz dawnych czytelnikach.
Warsztaty fotograficzne
W ramach projektu Czytam w bibliotece wybrani uczniowie uczestniczyli w warsztatach fotograficznych – Smartgrafia 2 czerwca 2021, podczas których uczyli się m.in. właściwego kadrowania zdjęcia, jego poprawiania pod czujnym okiem profesjonalnego fotografa. Umiejętności te przydadzą się uczestnikom przy tworzeniu gry mobilnej o bibliotece.
Kącik dla najmłodszych czytelników
W bibliotece powstaje kącik dla najmłodszych czytelników. Na stoliku i wygodnej kanapce dzieci mogą zapoznać się z ofertą książek dostosowaną do ich umiejętności. Każdy może znaleźć coś dla siebie.
Tydzień Bibliotek
W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek uczniowie klasy III c brali udział w zajęciach w oparciu o przygotowaną zabawę Baśnie znane i nieznane. Uczniowie rozwiązywali zadania dotyczące wybranych baśni braci Grimm, Ch. Perrault i H. Ch. Andresena.
Znajdziesz mnie w bibliotece
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, jak co roku, organizuje Tydzień Bibliotek – ogólnopolską akcję promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, która po raz pierwszy miała miejsce w 2004 roku. Tydzień Bibliotek zawsze odbywa się w maju, a imprezy towarzyszące temu wydarzeniu rozpoczynają się 8 maja, czyli w Dniu Bibliotekarza. Tegoroczne hasło promujące to kulturalne wydarzenie brzmi „Znajdziesz mnie w bibliotece”, bo biblioteka to miejsce, w którym można znaleźć wiele. Wirtualne zasoby poszerzą naszą wiedzę, pomogą w nauce lub historycznych poszukiwaniach bez wychodzenia z domu, a w realnej przestrzeni biblioteki zawsze możemy spotkać drugiego człowieka, co po długiej społecznej izolacji jest cenną wartością dodaną tego miejsca. Realnie czy wirtualnie – korzystajmy z zasobów naszych bibliotek.
Bilet powrotny do biblioteki
Dla uczniów klas II i III biblioteka od 22 lutego 2021 r. biblioteka szkolna prowadzi akcję czytelniczą – „BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI”. Uczniowie czytają książki z różnych kategorii: o przyjaźni, świecie, magii, zwierzakach i sporcie. Podsumowanie naszej podróży z książkami nastąpi w czerwcu.
Czytam w bibliotece – tworzymy grę miejską.
W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek grupa uczniów naszej szkoły już w kwietniu przystąpiła do projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie, który nazywa się „Czytam w bibliotece”. Mamy za sobą trzy spotkania z przedstawicielami biblioteki , podczas których zapoznaliśmy się z teorią bajki i zasadami jej tworzenia. Na podstawie teorii bajki tworzymy fabułę naszej gry, a jej główny zarys powstał podczas ostatnich zajęć. Dowiedzieliśmy się również, jak działa aplikacja, w której powstanie gra. Uczestnicy bibliotecznego projektu mają różne zdolności i umiejętności, co pozwoliło nam na stworzenie trzech zespołów, które w różnych obszarach będą realizować projekt. Zespół zajmujący się fabułą tworzy całą akcję gry, zespół graficzny zajmuje się tworzeniem obrazów, a grupa programistów połączy wszystko w mobilną grę miejską. Premiera naszego dzieła jest zaplanowana na wrzesień.
Przed nami kolejne, ciekawe zajęcia i mamy nadzieję, że część z nich odbędzie się w realnej przestrzeni. Ze względu na dotychczasowy reżim sanitarny wszystkie spotkania odbyły się w wersji online.
nauczyciele bibliotekarze
Pasowanie na czytelników
Na początku II semestru bibliotekę szkolną odwiedzali zawsze uczniowie klas pierwszych.
W tym roku szkolnym pasowanie na czytelników przebiegało inaczej. Tym razem to „biblioteka” odwiedziła uczniów, a właściwie pani bibliotekarka, która opowiedziała i pokazała, jak obchodzić się z książką i co to właściwie jest książka, a także zapoznała uczniów z regulaminem biblioteki. Podczas pogadanki okazało się, że dzieci doskonale wiedziały, jak dbać o książki.
Następnie dzieci obejrzały prezentację na temat najsłynniejszych bibliotek na świecie.
Po prezentacji każdy uczeń otrzymał kartę biblioteczną, wyprawkę czytelniczą zawierającą m.in. książkę „Pierwsze abecadło” oraz zakładkę – origami, którą w dowolny sposób ozdabiał.
Uczniowie odwiedzili tego dnia bibliotekę (z zastosowaniem reżimu sanitarnego) i wypożyczyli dla siebie książeczkę do czytania.
ZAPRASZAMY DO CZYTANIA
Od 22 lutego 2021 r. biblioteka szkolna rozpoczyna czytelniczą zabawę, „BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI”, która skierowana jest do uczniów klas II i III, którzy muszą przeczytać książkę z różnych kategorii, w tym książki o: przyjaźni, świecie, magii, zwierzakach i sporcie. Pierwsze podsumowanie naszej podróży z książkami nastąpi w maju, podczas Tygodnia Bibliotek, natomiast drugie pod koniec roku szkolnego.
NASZYM NAJMŁODSZYM CZYTELNIKOM ŻYCZYMY
SZCZĘŚLIWEJ, PEŁNEJ PRZYGÓD PODRÓŻY W NIEZNANE
Co z tym czytaniem?
Jak podaje portal Granice.pl w 2019 roku 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. Książki najczęściej: kupowano (41%), pożyczano od znajomych (35%), otrzymywano w prezencie (31%), wypożyczano z biblioteki (27%) lub znajdowano we własnym księgozbiorze (20%). Najpopularniejsze w Polsce są nadal książki papierowe – sięga po nie 98% czytelników spośród 39% Polaków deklarujących przeczytanie przynajmniej 1 książki w ciągu roku; e-booki czyta 6% czytelników, czyli 2,5% Polaków. Badanie pokazuje, że e-booki i audiobooki nie stanowią konkurencji dla tradycyjnych książek, lecz są ich uzupełnieniem. Powyższe informacje pochodzą z raportu Biblioteki Narodowej dotyczącego stanu czytelnictwa w Polsce w 2019 roku. O tym, jak pandemia wpłynęła na czytelnictwo Polaków dowiemy się z kolejnego badania na wiosnę 2021 roku. Mimo że do szkoły wróciły tylko młodsze klasy, biblioteka czeka na wszystkich czytelników. W Librusie znajdziecie godziny pracy bibliotek naszej szkoły, a wszystkich zachęcamy do czytania nie tylko lektur, ale i innych wydawnictw. Pamiętajcie, że czytanie jest tak samo ważne dla naszego zdrowia, jak ruch na świeżym powietrzu. Biblioteka czeka , czekają nowe książki (i te starsze też), no i sami zobaczcie, jak smutno tu bez Was.
Na podst. https://www.granice.pl oprac. S. Podolska