Archiwum 2020/2021
Powitanie nowego roku szkolnego 2020/2021
We wtorek 1 września 2020 roku rozpoczął się kolejny rok szkolny. Zgodnie z procedurą sanitarną i harmonogramem zajęć uczniowie powitali szkołę w swoich klasach, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami. Na zajęciach omówiono zasady bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły oraz procedury wynikające z zagrożenia Covid – 19. Wychowawcy klas przypomnieli również regulamin wystawiania oceny z zachowania, zasady usprawiedliwiania nieobecności, zasady obowiązujące podczas nauczania zdalnego (lekcji online) oraz bezpieczne korzystanie z Internetu. Wychowawcy przypomnieli również o zakazie korzystania z telefonów na terenie szkoły.
1 września to również rocznica wybuchu II Wojny Światowej, dlatego też delegacja uczniów złożyła kwiaty pod pomnikiem nauczycieli i pracowników oświaty poległych w czasie działań wojennych i w miejscach kaźni hitlerowskich w latach 1939-1945.
Rozpoczynający się rok szkolny nie będzie typowym rokiem, ale mimo wielu zmian i restrykcji sanitarnych życzymy wszystkim samych sukcesów, wiele życzliwości i wytrwałości na kolejnych dziesięć miesięcy nauki i pracy.
Konkurs plastyczny – „Do szkoły idziemy – bezpieczni być chcemy”
Lista nagrodzonych w konkursie plastycznym p.t. „Do szkoły idziemy – bezpieczni być chcemy”
Klasy I
I miejsce -Amelia Tomys kl. I C I miejsce – Aleksander Topa kl. I E II miejsce – Filip Bemke kl. I C II miejsce –Agata Rompca kl. I C III miejsce – Izabela Jabłonowska kl.I E III miejsce – Anna Jaskulska kl. I Ea |
Klasy II
I miejsce – Jan Eremus kl. II A II miejsce – Anastazja Białk III miejsce – Kinga Blok kl. II D |
Klasy III
I miejsce – Alicja Maciejewska kl.III C I miejsce – Tomasz Bednarski kl. III C II miejsce -Liliana Bemke kl. III A II miejsce – Zofia Żmich kl. III C III miejsce-Martyna Januszewska kl. III E III miejsce -Dawid Rynkiewicz kl. III C |
Organizatorki: A.Chodak, E.Aleksandrowicz-Szwarc
Apele porządkowe
Od 7-12 września odbyły się apele porządkowe dla klas II-VIII. Pani Dyrektor przypomniała procedury obowiązujące w naszej szkole w związku z pandemią Covid-19. Musimy pamiętać o zasłanianiu nosa
i ust oraz częstym myciu rąk i dezynfekcji.
Quiz „Ratujmy Naszą Planetę”
Wyróżnieni uczniowie:
KLASY III miejsce: Sandra Swiątkowska, kl IIa
Marcin Formela, kl II d II miejsce: Wojciech Bartusiak, kl IIa Nadia Pokrywka,kl. IId III miejsce: Martyna Patok, kl IIa Jan Eremus, kl IIa |
KLASY III
I miejsce: Magdalena Kamińska, kl. IIId Ksawery Jóskowski, kl. IIIc II miejsce: Tomasz Bednarski, kl. IIIc. Jakub Wohs kl. IIId III miejsce: Łucja Czaprowska kl. IIIa Alicja Maciejewska kl. IIIc |
Organizatorki: A. Chodak, M. Dzienisz, E. Aleksandrowicz-Szwarc
KLASY IV
I miejsce: Michał Klank, kl. IVc,
Maksymilian Dąbrowski, kl. IVe
II miejsce: Agata Eremus, kl. IVc
Anna Piotrowicz, kl. IVc
III miejsce: Milena Kłosowska, kl. IVc
Pokaz taneczny Zumba kids dla klas młodszych
Dar Rady Rodziców
21.09.2020 Rada Rodziców przekazała szkole 1000 maseczek jednorazowych do użytku dla dzieci, których maseczka uległa zniszczeniu podczas bycia w szkole. Maseczki zostały zakupione z pieniędzy uzbieranych na loteriach fantowych …..
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
25.09.20r. z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, w klasie III d odbył się konkurs.
Tytuł Mistrza zdobył Jakub Jamróz, wicemistrzem został Paweł Kieza.
Europejski Dzień Języków Obcych
Dnia 26 września 2020 r. obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. Głównym założeniem tego święta jest propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno w szkole, jak i poza nią oraz promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy ciągle rozwijać i pielęgnować.
Z tej okazji uczniowie naszej szkoły nagrali krótkie filmiki, w których wypowiadają następujące zdania w języku kraju, który reprezentują.
„Dzień dobry, mam na imię ……………………
Mówię w języku………………………………..”
Dzień Patrona Szkoły
29 września 2020 roku to dzień urodzin patrona naszej szkoły Józefa Wybickiego. Ta data to ważny punkt harmonogramu zapisana złotymi literami w tradycji naszej szkoły.
Dzień Patrona Szkoły – Święto Szkoły nawet w dobie pandemii, przybrał uroczysty charakter. Zaraz po wejściu do budynku można było zauważyć portret generała Józefa Wybickiego udekorowany przepięknym bukietem kwiatów. Galowy strój uczniów był wyrazem szacunku i przywiązania do tradycji.
W klasach rozbrzmiały dźwięki hymnu narodowego, którego autorem jest właśnie nasz patron szkoły Józef Wybicki. Uczniowie wyśmienicie popisali się znajomością wszystkich czterech zwrotek, a potem zaśpiewano hymn szkoły. Słowa tej pieśni jasno wskazują kolejnym pokoleniom czym mają się kierować w swoim życiu:
„… żyć jak Wybicki – naszym marzeniem”.
Następnie uczniowie zapoznali się z prezentacją o życiu Józefa Wybickiego.
Tego dnia ogłoszono również wyniki I Szkolnego Konkursu Internetowego pt. Józef Wybicki i jego czasy. W ramach konkursu uczniowie wykonali test z wiedzy o patronie, wcielili się w postać generała Wybickiego wygłaszając krótką przemowę do legionistów uzasadniającą napisanie dla nich „Pieśni Legionów”. Konkurs przeznaczony był dla klas ósmych, a każdą z nich reprezentował jeden uczeń. Zwycięzcy odebrali nagrody z rąk dyrektora szkoły – pani Olgi Tomaszewskiej.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Karol Horodziejko kl. 8a
II miejsce – Kacper Kass kl. 8b
III miejsce – Malwina Malinowska 8kl. 8d
IV miejsce – Oliwier Caban kl. 8e i Oliwier Milewski kl. 8c
Święto Szkoły przeszło do historii. Uczniowie bogatsi w wiedzę o swoim patronie zakończyli dzień nauki – nauki tradycji, patriotyzmu i przywiązania do wartości moralnych.
Dzień Patrona Szkoły klasy I-III
Dnia 29.09.2020r. nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursu pt.: „Wokół Józefa Wybickiego i hymnu polskiego”. Do organizatorek konkursu wpłynęło wiele pięknych, pomysłowych prac dzieci. Nie było łatwo wybrać zwycięzców. Wszystkim dzieciom gratulujemy talentu.
LISTA NAGRODZONYCH
KLASY I: I miejsce: Olek Topa Ie II miejsce: Wiktoria Brieger Ia III miejsce: Maria Chmielarz Ic Wyróżnienia: Zosia Thiel Ic Agata Rompca Ic |
KLASY II: I miejsce: Amelka Ropel IIc II miejsce: Jan Eremus IIa III miejsce: Kinga Blok IId Wyróżnienia: Marta Noetzel IIb Pola Bittner IIc Ina Maj-Westfal IIb |
W kategorii Wiersz: I miejsce: Łucja Czaprowska IIIa II miejsce: Igor Bittner IIIe III miejsce: Dobrawa Borcowska IIa |
Wybory do Samorządu Uczniowskiego 2020/2021
W drugiej połowie września 2020 uczniowie naszej szkoły wybierali przedstawicieli do organów Samorządu Uczniowskiego. Odbyło się głosowanie na kandydatów do władz SU. Pierwszy raz w historii szkoły wybory zostały przeprowadzone on-line. Uczniowie klas IV – VIII, podczas lekcji informatyki, zapoznali się z prezentacjami przygotowanymi przez kandydatów, a następnie wyrazili swoje poparcie oddając głos na specjalnie do tego przygotowanej stronie.
Łącznie oddanych zostało 406 ważnych głosów. Największe uznanie zyskał Witek Milewski z klasy 7d. Pozostali kandydaci, którzy w roku szkolnym 2020/2021 reprezentować będą społeczność uczniowską, to: Paweł Grzona 8f, Maja Gardocka 8a oraz Klaudia Rek 7i.
ALARM PRZECIWPOŻAROWY
Nawet maluch doskonale to wie, że bezpieczeństwo to podstawowa rzecz.
To właśnie w ramach edukacji dla bezpieczeństwa w dniu 7 października 2020 r. w naszej szkole odbył się próbny alarm przeciwpożarowy. Trzy urywane dzwonki od razu wszystkich zaalarmowały.
Koordynatorem był pan Bogdan Kruwelski, który przypomniał zasady właściwej ewakuacji. Sporządził raport dotyczący obecności uczniów.
Wszyscy doskonale wiedzieli, gdzie znajduje się poza szkołą wyznaczone miejsce dla klasy na zbiórkę.
Oby takie alarmy w naszej szkole były zawsze tylko ćwiczeniami.
„Z PRZYRODĄ NA TY”
30 września 2020 r. uczniowie klas piątych wzięli udział w spotkaniach z cyklu „Z przyrodą na ty”.
Program dnia składał się z dwóch punktów:
- spotkanie I – Ochrona ptaków i ich rozpoznawanie – spacer z ornitologiem
- spotkanie II – Zachować zimną krew – herpetofauna Polski – spacer z naukowcem zajmującym się płazami
Podczas pierwszego spotkania uczniowie poznali podstawowe zasady obserwacji ptaków i zasady według, których powinno się dokonywać notatki.
Pan Adam Michalak zaprezentował, jak należy się obsługiwać profesjonalną lornetką.
Uczniowie posłuchali wierszyków naśladujących śpiew różnych gatunków ptaków:
- podrap, podrap, podrap, gdzieeeeeee, tu, tu ,tu, tu
Uzbrojeni w lornetki i podstawową wiedzę poszliśmy do pobliskiego lasu. Okazało się, że wypatrzyliśmy kawkę, myszołowa, sikorkę, wróbla, sójkę i jeszcze wiele ptaków zamieszkujących naszą okolicę.
Zatrzymaliśmy się na chwilę przy stawie, po którym pływały wszystkim dobrze znane kaczki i wówczas wysłuchaliśmy argumentów, dlaczego dzikich ptaków nie należy karmić chlebem.
Po powrocie do szkoły czekał już na nas drugi wykładowca, pan Jarosław Wrosz, który zaprowadził nas do lasu, aby przedstawić gatunki płazów zamieszkujące naszą okolicę, jednak stan wód okazał się zbyt niski i wszystkie płazy się przed nami pochowały. Chociaż tropicieli było wielu. Resztę spotkania spędziliśmy poznając tajniki survivalu, a kiedy ze swojego obszernego plecaka pan Jarek wyjął nóż Bear’ego Gryllsa, tym zdobył sobie wielu przyjaciół wśród uczniów.
Po zbudowaniu namiotu z pałatki i krótkiej opowieści, co jeść w lesie, aby przetrwać, poznaliśmy zasady „Złotej Trójki”
człowiek nie przetrwa dłużej niż:
1 – 3 minut bez powietrza
2 – 3 dni bez wody
3 – 3 tygodni bez jedzenia
Powróciliśmy do szkoły trochę zmęczeni, ale bogatsi w przyrodniczą wiedzę.
Dzień chłopaka w klasie III D
Dziewczynki wręczyły kolegom upominki.
POWIATOWE DRUŻYNOWE IGRZYSKA W SZACHACH 09.10.2020r
ROCZNIK 2008 I MŁODSZE
Naszą Szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Burchardt Ola, Cichy Olgierd, Kruk Tymon,
Nagel Szymon, Maksymiuk Mateusz. Wywalczyła II miejsce.
Ślubowanie klas I
„Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
Będę uczyć się w szkole, jak kochać ojczyznę,
jak dla niej pracować, kiedy dorosnę!
Będę starał się być dobrym kolegą”.
Ślubuję !
Powyższe tak ważne słowa ślubowania, wypowiedziały dzieci ze wszystkich klas pierwszych naszej szkoły.
9 października 2020 r. w sali gimnastycznej odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania pierwszoklasistów. Ze względu na trwającą pandemię ślubowanie zostało podzielone na pięć tur. W tym dniu uczniowie nie mieli zajęć dydaktycznych. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, odśpiewaniu hymnu państwowego, przemówieniu Pani Dyrektor Olgi Tomaszewskiej, a także krótkiej części artystycznej w wykonaniu dzieci, rozpoczęto ceremonię ślubowania. Pierwszaki okazały hołd naszemu patronowi, składając kwiaty pod tablicą pamiątkową.
Na pamiątkę tego bardzo ważnego dnia, uczniowie otrzymali dyplomy oraz słodkie upominki przygotowane przez Rodziców.
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto wszystkich pracowników oświaty w Polsce, zostało ustanowione na mocy ustawy z 27 kwietnia 1972 r. Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela, a od 1982, na mocy ustawy Karta Nauczyciela jest obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r.
Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej wyglądały inaczej, niż zwykle. Uczniowie przyszli do szkoły w strojach galowych. Wprawdzie nie było uroczystego apelu, ale Samorząd Uczniowski przygotował dla wszystkich pracowników kartki z życzeniami, do których dołączono mały, słodki upominek przygotowany przez Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski. Oprócz tego uczniowie przygotowali krótkie filmiki i prezentację PP, na których składają życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Społeczność naszej szkoły pamiętała również o tych nauczycielach i pracownikach, którzy stracili życie podczas II wojny światowej składając kwiaty pod pomnikiem nauczycieli powiatu wejherowskiego poległych w czasie działań wojennych w miejscach kaźni hitlerowskich w latach 1939-1945.
W tym roku inaczej niż zwykle uczniowie podziękowali nauczycielom, wychowawcom i pracownikom szkoły. Przygotowali życzenia w postaci plakatów, filmiku i slajdów.
„Moja przygoda z misiem” – rozstrzygnięcie konkursu
W związku z pandemią w tym roku szkolnym miało miejsce podsumowanie konkursu dla zeszłorocznych klas II „Moja przygoda z misiem”. Była to 5 edycja konkursu zainicjowanego przez Radę Rodziców, którego celem jest m.in. propagowanie czytelnictwa wśród uczniów.
WYNIKI
I miejsce – klasy III a i III c
II miejsce – klasa III d
III miejsce – klasy III b i III e
Każde dziecko otrzymało osobno zapakowaną nagrodę z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Nauka przez zabawę z Laboratorium Pomysłów WittLAB w klasach młodszych
Sukces uczennic języka kaszubskiego.
Dnia 21 października 2020 roku w siedzibie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Wejherowie odbyły się eliminacje miejskie do konkursu „Rodnô Mòwa”. Konkurs popularyzuje literaturę, tradycję i folklor kaszubski.
Uczestników oceniało jury: Grażyna Wirkus, Eugenia Konkol i Radosław Kamiński.
Nagrody wręczyli laureatom zastępca prezydenta Wejherowa ds. Społecznych i ekonomicznych Arkadiusz Kraszkiewicz i Mirosław Gaffka, prezes wejherowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Zofia Żmich i Alicja Maciejewska /klasa III C/ oraz Pola Gołąbek /klasa VI A/.
W kategorii kl.I-III pierwsze miejsce zajęła Zofia Żmich, a drugie miejsce Alicja Maciejewska.
W kategorii klas IV-VI pierwsze miejsce zajęła Pola Gołąbek.
Uczennice przygotowała pani Halina Groth
Dynia w roli głównej
Mimo pandemii i zdalnego nauczania Samorząd Uczniowski przeprowadził konkurs zatytułowany Jesienny stroik z dynią w roli głównej. Zanim jednak przejdziemy do wyników konkursu, poznajmy bliżej królową jesieni.
Dynia pojawiła się w Europie w XV wieku dzięki Krzysztofowi Kolumbowi. Najpierw stanowiła po prostu egzotyczną dekorację, ale z czasem zaczęto doceniać zalety tej rośliny. We Francji otrzymała nazwę „potiron”, czyli „duży grzyb”, a w Anglii – „pumpkin”. Również w Polsce dynia szybko zyskała popularność. Jedli ją zarówno możni panowie, jak i chłopi. Dynia jest rośliną o płożących łodygach i czepnych wąsach. Ma szerokie liście i duże żółte kwiaty. Uprawiana jest niemalże na całym świecie. Najlepiej rośnie w żyznej glebie, wilgotnym i słonecznym stanowisku. Typowym przedstawicielem dyni jest Cucurbita pepo, czyli dynia zwyczajna. Jest ona bardzo popularna w naszym kraju, podobnie jak dynia olbrzymia i makaronowa. Dynie różnią się smakiem i kolorem. Mimo że dynia ma pulchny wygląd, pomaga nam schudnąć, ponieważ zawiera dużą ilość celulozy. Ma też niewiele kalorii (10 dag to tylko 28 kcal). Dzięki witaminie E i prowitaminie A dynia wspiera naszą urodę. Zawiera również witaminę B2 oraz minerały – magnez, potas, sód, wapń i żelazo. Pestki dyni zawierają cynk, fosfor, mangan, kwasy tłuszczowe omega-3 i fitosterole. Jedzenie dyni jest wskazane przy diecie odkwaszającej organizm i wzmacniającej jego odporność. Ze względu na wysoki indeks glikemiczny (czyli parametr umożliwiający klasyfikację produktów spożywczych pod względem ich wpływu na po posiłkowe stężenie glukozy we krwi) nie powinni jej jeść diabetycy – osoby chorujące na cukrzycę. Zarówno surowa jak i gotowana dynia zawiera tyle samo cennych wartości odżywczych. Dynia ma ogromne znaczenie w gospodarce niemal całego świata. Wiele odmian wykorzystuje się do celów leczniczych, kosmetycznych lub dekoracyjnych. Z dyni figolistnej wytwarza się słodycze, a także napoje bezalkoholowe i alkoholowe. Są również pasjonaci uprawy warzyw gigantów, którzy co roku starają się wyhodować jak największy okaz. W tym roku największą dynią była dynia Zuza (839 kg) wyhodowana przez Grzegorza Zołotucha z okolic Żagania. Jesienią dynia staje się jednym z bardziej popularnych warzyw. Można z niej przyrządzić wiele smakowitych potraw. Pamiętajmy jednak, że dynia wymaga dodania odrobiny tłuszczu, bo wtedy nasz organizm lepiej przyswaja dyniowe witaminy. W Internecie jest mnóstwo przepisów na potrawy z dyni, może więc spróbujecie coś z niej przygotować.
A teraz pora na prezentację nadesłanych zdjęć. Wszystkie stroiki są naprawdę przepiękne i kreatywne . Niektóre z nich bawią, inne wprowadzają nastrój grozy, a jeszcze inne tworzą klimat jesiennej nostalgii. Nie pozostaje nic innego, jak w towarzystwie dyniowego stroika zjeść przepyszne rozgrzewające dyniowe danie.
Oto wyniki Waszego głosowania:
Marta Głazik 8f -I miejsce
Maja Barcz 7f – II miejsce
Nathaniel Domagała 6a – III miejsce
Wyróżnienia:
Sebastian Brodzisz 4a
Basia Formella 4c
Błażej Siwko 4b
Rocznica odzyskania niepodległości
To już tradycja naszej szkoły, aby poprzez uroczystą akademię oddać hołd bohaterom narodowym z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Niech droga naszego życia będzie kontynuacją historycznych dróg i niech zawsze wiedzie ku doskonalszej wolności.
Niestety ze względu na pandemię w tym roku świętujemy w formie wirtualnej. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.
III Międzyszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej – wyniki
Rozstrzygnięcie KONKURSU ONLINE
Do konkursu, który w tym roku odbył się w formie online przystąpiło 20 uczestników, których oceniło Jury w składzie: Dorota Muża-Szlas (przewodnicząca), Waldemar Czaja oraz Olga Tomaszewska.
Kategoria: klasy I – III
I miejsce: Alicja Jarząbek SP9 Wejherowo
II miejsce: –—————————
III miejsce: Nel Murczyńska ZPZSZP Wejherowo
Wyróżnienia: Nadia Kluz-Kamenov SP Bolszewo, Blanka Klein SP Gościcino
Kategoria: klasy IV – V
I miejsce: Amelia Dziewit ZSO SP9 Rumia
II miejsce: Kornelia Krajnowska SP5 Wejherowo
III miejsce: Marta Piastowska SP9 Wejherowo
Kategoria: klasy VI – VIII
I miejsce: Amelia Borowska ZSO SP9 Rumia
II miejsce: Wiktoria Dopka SP9 Wejherowo
III miejsce: ————————————-
Wyróżnienie: Antonina Orłowska SP Gościcino
Wśród laureatów konkursu znaleźli się reprezentanci naszej szkoły: Alicja Jarząbek – I miejsce w kategorii I-III, Marta Piastowska – III miejsce w kategorii IV-V oraz Wiktoria Dopka – II miejsce w kategorii VI-VIII. Uczestników z SP 9 przygotowały panie. Halina Groth oraz Beata Fokcińska.
Relację z konkursu można obejrzeć tutaj: LINK
Szkolny Konkurs Plastyczny – „ Moja Ojczyzna”
Lista nagrodzonych uczniów w konkursie plastycznym. „Moja Ojczyzna ”
Klasy I | Klasy II | Klasy III |
I miejsce Wiktoria Mrozowska kl. I d II miejsce Agata Rompca kl. I c Zofia Thiel kl. I c III miejsce Agata Patok kl. Ie Wiktoria Brieger kl. I a |
I miejsce Marta Noetzel kl .II b II miejsce Wojciech Bartusiak kl. II a Bartek Formella kl. II e III miejsce Julia Pander kl. II a Nadia Cherek kl. II a |
I miejsce Patrycja Woźniak kl. III a II miejsce Zofia Żmich kl. III c Molly Breen kl. III c III miejsce Martyna Januszewska kl. III e Liliana Bemke kl. III a Tomasz Bednarski kl. III c |
Organizatorzy: Sławomira Puszczewicz i Irena Szkaradzińska
Światowy Dzień Pluszowego Misia
W środę 25 listopada 2020 r. obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do wspólnego świętowania zabierając na lekcje online swoje pluszaki. Nadesłane zdjęcia z misiami publikujemy poniżej, ale zanim obejrzycie zdjęcia przeczytajcie krótką informację o historii Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Miś-zabawka pojawił się w Niemczech się w końcu XIX wieku, gdzie niemiecka inwalidka Margarete Steiff, sparaliżowana wskutek choroby Heinego-Medina, szyła różne pluszowe zabawki-zwierzątka. Jej siostrzeniec Richard Steiff wpadł na pomysł, aby ulepszyć konstrukcję zabawek i rozpocząć ich produkcję. Pierwszy pluszowy miś został wyprodukowany w 1902 roku. W 1903 roku zostały wystawione na targach w Lipsku, gdzie zainteresowały Amerykanów. Wkrótce 3000 egzemplarzy wyeksportowano do Stanów Zjednoczonych. Zainteresowanie pluszowymi niedźwiadkami było duże, dlatego też podobne zabawki zaczęły wytwarzać inne firmy zabawkarskie. Firma Steiffa nadal istnieje i nadal zajmuje się produkcją pluszowych zabawek.
Istnieje też inna wersja historii powstania tej sympatycznej maskotki. W 1902 roku, podczas jednego z polowań prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora „Teddy” Roosevelta, postrzelono młodego niedźwiadka. Prezydent, widząc przerażenie małego zwierzątka, kazał je uwolnić. „The Washington Post” opublikował rysunek Clifforda Berrymana ilustrujący to wydarzenie, co z kolei stało się inspiracją dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy. Na użycie tego zdrobnienia specjalną zgodę wyraził prezydent Teodor Roosevelt.
Pierwsze obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia miały miejsce 25 listopada 2002 roku, czyli w setną rocznice powstania zabawki. Na uwagę zasługuje fakt, że obecność pluszowych misiaczków wprowadziła wiele radości w życie naszej szkolnej społeczności, a ponadto każdy uczeń, który pojawił się na lekcji ze swoim misiem, był zwolniony z odpytywania na lekcji oraz z niezapowiedzianych kartkówek. Drodzy uczniowie, było miło, ale, jak mówi stare przysłowie, co się odwlecze, to nie uciecze.
Na podst. https://pl.wikipedia.org/ oprac. S. Podolska
Konkurs świąteczny z języka niemieckiego – wyniki
Dnia 14 grudnia 2020 r. odbył się konkurs z j. niemieckiego – wirtualny Escape Room (pokój zagadek) „Tajemnicza kradzież worka z prezentami”.
Wzięło w nim udział 38 uczniów. Celem konkursu było rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań językiem niemieckim, utrwalenie słownictwa oraz zagadnień gramatycznych przy wykorzystaniu narzędzi TIK.
Miejsce pierwsze zdobył uczeń kl. 8b – Kacper Kass
Miejsce drugie zdobyła uczennica kl. 8e – Amanda Kruza
Miejsce trzecie natomiast uczeń kl. 7i – Filip Wachowski
Konkurs przygotowały i przeprowadziły panie: Anna Kleppin-Formela i Marta Dettlaff.
Wyniki konkursu Rady Rodziców na najładniejszy stroik na stół wigilijny z rolek po papierze toaletowym lub ręczniku papierowym
Klasy IV-VIII
I miejsce – Nathaniel Domagała VI a
II miejsce – Franciszek Żełudkowski VI e oraz Krystian Rosołowski V c
III miejsce – Barbara Formela IV c
Klasy I-III
I miejsce – Mateusz Lęcznar I c oraz Alicja Maciejewska III c
II miejsce – Mateusz Powałka II b oraz Patryk Walczak III d
III miejsce – Julia Gojke III d oraz Jan Piotrowski III a
Prawa dziecka – debaty online
W tym tygodniu (14-18 grudnia 2020) odbyły się debaty online o Prawach Dziecka. Uczniowie obejrzeli prezentację o łamaniu praw, następnie na czacie i na tablecie wypowiadali się, jakie prawa należą się dzieciom.
Rozstrzygnięcie konkursu „Piernikowa magia świąt” dla klas I – III.
Klasy I
I miejsce: Anna Jaskulska I E
II miejsce: Agata Rompca I C
III miejsce: Julia Truchan I D
Wyróżnienia: Julia Bryks I A, Izabela Jabłonowska I E, Lena Formela I B
Klasy II
I miejsce: Emilia Ziółkowska II B
II miejsce: Ina Maj –Westfal II B
III miejsce: Zuzanna Bujak II B
Wyróżnienia: Karolina Ferra II B, Marek Albecki II A
Klasy III
I miejsce: Dawid Baranowski III A
II miejsce: Jan Piotrowski III A
III miejsce: Paweł Kieza III D
Wyróżnienia: Alicja Maciejewska III C, Jakub Latacz III A, Liliana Bemke III A, Martyna Talaś III C.
Organizatorzy: Anna Chodak, Agata Jakóbowska, Monika Szeląg
Dnia 22 stycznia 2021r. odbyło się wręczenie nagród dla autorów wyróżnionych prac.
Zabawy zimowe
Zabawy zimowe podczas lekcji wychowania fizycznego.
Mali aktorzy klasy I A
Dokarmianie ptaków zimą
Pamiętając zimą o skrzydlatych przyjaciołach uczniowie klasy II A dokarmiają ptaki przebywające wokół szkoły, aby pomóc przetrwać trudną dla nich porę roku.
Ciekawe zajęcia w klasie III C
Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić … harmonijki, wachlarze, ilustracje, notatki, koperty i wiele innych elementów, które pozwalają uporządkować wiedzę i zdobyć nowe informacje.
Uczniowie klasy III c wykonali lapbooki na wybrane przez siebie tematy.
Zabawy karnawałowe w klasach młodszych i Tłusty Czwartek
Nie ma karnawału bez balu!
Tydzień od 8 do 12 lutego 2021r. upłynął w młodszych klasach naszej szkoły pod znakiem karnawałowych zabaw. Ze względu na panującą wciąż epidemię nie było wspólnej uroczystości, tylko imprezy w gronie poszczególnych klas, rozłożone na kolejne dni. Większość dzieci przygotowała na bal przebrania lub po prostu elegancki strój.
Tłusty Czwartek – tak, jak każe tradycja każdy w ten dzień powinien zjeść choć jednego pączka. Tak też było w naszej szkole.
Zabawa karnawałowa w klasie III C
Klasa III C przygotowała na zakończenie karnawału piosenkę pt.: „Karnawałowa baśń” P.Rubika.
link do piosenki Karnawałowa baśń: https://youtu.be/cnZUKCC9H70
Klasowy Dzień Karnawałowy w klasie III E
10 lutego 2021 r. w klasie III E odbył się dzień karnawałowy. Pomysł takiego dnia wyszedł od dzieci. Uczniowie udekorowali klasę przyniesionymi ozdobami, przebrali się w stroje karnawałowe, każdy przyniósł coś słodkiego. Nie było tańców i spontanicznej zabawy, ale słuchaliśmy muzyki, obejrzeliśmy film edukacyjny o historii karnawału, opowiadaliśmy o tym jak wygląda karnawał na innych kontynentach, omawialiśmy jego elementy w muzyce. Dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Karnawał zwierząt”, przygotowane jako widowisko online przez Operę Wrocławską specjalnie dla dzieci na tę okazję.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2021
9 lutego nasza szkoła przystąpiła do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku, z uwagi na okoliczności związane z pandemią, świętowanie odbyło się głównie zdalnie.
Na lekcjach informatyki w całej szkole przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem materiałów organizatora. Uczniowie z klas starszych pod kierunkiem Pani Bożeny Gruby przygotowali plakaty związane z bezpieczeństwem w sieci.
Wychowawcy wszystkich klas wygłosili pogadanki na temat niebezpieczeństw w Internecie. W szkole dla młodszych uczniów została przygotowana gazetka z najważniejszymi zagadnieniami na temat zagrożeń w sieci. Pani Anna Chodak przygotowała prezentację multimedialną dla uczniów klas I –III.
W klasach VI – VIII chętni uczniowie pod okiem Pana Tomasza Pawlikowskiego wykonali prezentację i filmiki dotyczące Dnia Bezpiecznego Internetu.
Dzień Bezpiecznego Internetu został objęty patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange, a partnerami są: Google Polska, Facebook Polska, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.
Rzeczywistość, która nas otacza i w której dorastają nasze dzieci bardzo szybko się zmienia. Ostatni rok, w którym świat ogarnęła pandemia sprawił, że cyfrowe technologie stały się naszą codziennością. Dlatego też ważne jest, by Internet i jego zasoby były wykorzystywane w bezpieczny sposób. Dziewiątego lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, który w 2004 roku zainicjowała Komisja Europejska. W Polsce organizatorem wydarzenia od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, tworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange działająca na rzecz nowoczesnej edukacji. Podstawowym celem obchodów Dania Bezpiecznego Internetu jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Zanim więc rozpoczniemy surfowanie po Internecie warto przypomnieć 10 podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z internetowych zasobów rekomendowanych przez Google – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne, którego misją jest uporządkowanie światowych zasobów informacji tak, by stały się powszechnie dostępne i użyteczne dla każdego:
- Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak adres, numer telefonu itp.
- Pamiętaj, że nie każdy jest kimś, za kogo się podaje.
- Nie podawaj nikomu hasła dostępu do Twojego konta na stronie, na której jesteś zalogowany.
- Korzystaj z oprogramowania antywirusowego.
- Nie umawiaj się sam na spotkania z nieznajomymi, których poznałeś przez Internet.
- Stwarzaj trudne do odgadnięcia hasła dostępu – kombinacje minimum 12 cyfr, wielkich i małych liter oraz znaków interpunkcyjnych.
- Nie klikaj w nieznane załączniki i linki.
- Nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć i nie udzielaj im zbyt wielu informacji na swój temat.
- Do każdego konta stosuj inne hasło dostępu.
- Zachowaj ostrożność przy pobieraniu plików z Internetu.
Opracowano na podst. : www.nask.pl ; www.sites.google.com; https://fundacja.orange.pl; www.saferinternet.pl
Sukces uczennicy z klasy III C w konkursie wojewódzkim
Zimową akcję konkursową „Siostro, bracie – jak się macie?” Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku skierowała do uczniów wszystkich poziomów nauczania w placówkach oświatowych województwa pomorskiego.
Nasza uczennica Molly Breen zdobyła wyróżnienie w konkursie pt.: „Moje małe marzenie – czyli za kim/czym dziś tęsknię najbardziej?”.
Ostatki w klasie II C
Ciekawe zajęcia w klasie II C
Robimy Slime
Sukces Bartka – ucznia klasy I E
Bartłomiej Sobiecki wraz z drużyną zdobył V miejsce w Halowym Turnieju Piłki Nożnej Nadarzyn Cup 2021 w Lidzie Mistrzów rocznika 2012 r.
EKO bałwanki w klasach I
Dzieci z klasy I D i I E wykonały bardzo pomysłowe bałwanki, używając różnorodnych odpadów segregowanych.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
„A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą,
nie znać języka swego – hańbą oczywistą.”
Franciszek Ksawery Dmochowski
To wyjątkowe święto zostało ustanowione przez UNESCO, by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone oraz ginące.
W poniedziałek 22 lutego 2021 r. w Szkole Podstawowej nr 9 im. Józefa Wybickiego w Wejherowie odbył się szereg konkursów pod hasłem ”Zabawy językiem polskim”. Tego dnia uczniowie uczcili na lekcjach on-line swój język ojczysty.
KLASY I-III
Dzieci na lekcjach w dniach 22, 23 lutego uczestniczyły w zabawach z językiem polskim, rozwiązywały zagadki językowe, rebusy.
Warto podkreślić, że kształtowanie kompetencji językowych uczniów, w tym umiejętności poprawnego komunikowania się w języku polskim, jest jedną z najważniejszych umiejętności w zakresie kształcenia ogólnego w szkole podstawowej.
KLASY IV
„Łamańce językowe”
O godzinie 15:10 i 16:00 do rywalizacji stanęli wybrani uczniowie klas czwartych. Każdy chciał swoją klasę zaprezentować z jak najlepszej strony, a więc nie przerażały ich wcale „wierszyki łamiące języki”. Na uczestników czekały aż trzy etapy zmagań, a nad poprawnością konkursu czuwało jury w składzie: p. Anna Wróblewska, p. Bożena Wójcik, p. Beata Fokcińska, p. Lucyna Bieszke, p. Aleksandra Rohde, p. Barbara Pawłowicz.
Uczniowie dali z siebie wszystko, a poziom konkursu był bardzo wysoki. Kto nie wierzy, to niech spróbuje swoich sił: Tracz tarł tarcicę tak, takt w takt, jak takt w takt i w takt tarcicę tartak tarł.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury ogłosiło werdykt:
Tytuł Mistrza Łamańców Językowych uzyskała: Anna Piotrowicz z klasy 4C oraz Maja Machola z klasy 4E, a wyróżnienia: Agata Eremus z klasy 4C i Nadia Talipska z klasy 4D.
KLASY IV-VIII
„Zabawy językiem polskim” – konkurs na zabawę on-line
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie z klas V – VIII mogli w ramach konkursu przygotować zabawę internetową, która pojawiłaby się na stronie internetowej szkoły.
Nasi uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością i nie kazali nam długo czekać. Pierwsze propozycje pojawiły się już parę dni po ogłoszeniu konkursu. Tematyka proponowanych gier i quizów była bardzo zróżnicowana od treści lektur, ortografię aż po znajomość części mowy i związków frazeologicznych.
Zwycięzcami tego konkursu zostali:
I miejsce – Wiktor Świechowski klasa 5A
II miejsce – Franciszek Żełudkowski klasa 6E
III miejsce – Wiktoria Dopka klasa 7I
„Zabawy językiem polskim – Słowotwórstwo pierwiastkowe”
Uczniowie z klas VII i VIII mogli spróbować swoich sił w nietypowej zabawie chemicznej, której inicjatorką była pani Małgorzata Nowakowska. Zadanie polegało na utworzeniu powiedzenia, cytatu, ale warunkiem było wykorzystanie możliwie jak najwięcej symboli pierwiastków z układu okresowego.
Powtórka z chemii gwarantowana! Ocena celująca również! Warto spróbować. – do takiego wniosku doszło wielu chętnych uczniów. Zabawa cieszyła się dużym zainteresowaniem i popularnością. Brawo!
Wśród wielu propozycji zostały wybrane cztery:
I miejsce – Szymon Rek klasa klasa 7E
II miejsce – Marta Fijałkowska klasa 7B
III miejsce – Nikola Breen klasa 8A i Paulina Brzoskowska klasa 7C
KONKURS „Z warzywami i owocami COVID – 19 – pokonamy”
Rozstrzygnięcie konkursu świetlicowego pt. „Z warzywami i owocami COVID – 19 – pokonamy” dla klas I – III.
I miejsce – ALEKSANDER TOPA kl. I E
II miejsce – STANISŁAW BARZOWSKI kl. III A
III miejsce – WIKTORIA BRIEGER kl. I A
Organizatorzy: Anna Noetzel, Maria Rompca, Małgorzata Kubiaczyk
Konkurs matematyczny w II B
W klasie II B odbył się Konkurs Matematyczny, którego celem była motywacja uczniów do nauki tabliczki mnożenia w czasie zdalnego nauczania. Składał się z 3 etapów: mnożenie w zakresie 30, dzielenie w zakresie 30 oraz zadania z treścią. Dzieci ambitnie podeszły do zadania, walka o puchary była bardzo wyrównana. Zaledwie różnica 1 pkt dzieliła zwycięzców poszczególnych miejsc. Tym samym I miejsce zdobyła: Zosia Wasielka, II miejsce: Zuzia Bujak oraz Kacper Licau, III miejsce: Kamila Woźniak. Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczniów za podjęcie walki, a także sumienne podejście do nauki matematyki.
Rozstrzygnięcie konkursu „Mój przyjaciel kot”
17 lutego 2021 r. w Światowy Dzień Kota został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Plastyczny pt.: „Mój przyjaciel kot”. W konkursie brali udział uczniowie klas I -III.
Celem konkursu było kształtowanie pozytywnej postawy wobec kotów oraz uwrażliwienie na ich los oraz promowanie twórczej aktywności młodych plastyków, rozwijanie ich wyobraźni i pomysłowości.
To już kolejna edycja „kociego” konkursu, w którym uczestnicy musieli wykonać dowolną techniką płaską pracę plastyczną. Prace oddane przez młodych artystów wyrażały ich pomysły w bardzo atrakcyjny sposób i charakteryzowały się m. in. różnorodnością technik: wyklejanki, wydzieranki, obrazy malarskie, pastele olejne, wyszywanki i wylepianki z plasteliny.
Prace były oceniane pod względem doboru środków wyrazu plastycznego, oryginalności, sposobu interpretacji tematu, oraz walorów estetycznych.
Napłynęło bardzo dużo pięknych prac. Jury przyznało dwa pierwsze miejsca, trzy drugie miejsca i trzy trzecie miejsca, a także wyróżnienia.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a zwycięzcom składamy wielkie gratulacje!
Zwycięzcy konkursu plastycznego:
I miejsce
Bartłomiej Madejewski z klasy III A
Filip Formela z klasy III E
II miejsce
Filip Dominik z klasy III C
Ksawery Ludwichowski z klasy II A
Julia Rapa z klasy I A
III miejsce
Karolina Ferra z klasy II B
Wiktoria Mrozowska z klasy I D
Michał Woźniak z klasy III A
Wyróżnienia: Maria Simińska, Julia Gojke, Zofia Kraśniewska, Agata Reszke, Julia Kopacz, Szymon Petke, Aleksander Topa, Jakub Bielecki, Konrad Kowalski, Michał Bednarczyk..
Słodka lekcja w klasie III C
26 lutego 2021 roku klasa III C przygotowała słodkości na Międzynarodowy Dzień Kobiet. Powstały różnorodne wafelki z dodatkami sezamu, orzechów i drobnych cukierków.
Było pracowicie i bardzo słodziutko.
ROCZNICA ZAKOŃCZENIA FASZYZMU W MIEŚCIE WEJHEROWO
Tradycją Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie jest organizacja Podchodów Miejskich z okazji ROCZNICY ZAKOŃCZENIA FASZYZMU W MIEŚCIE WEJHEROWO. Od kilku lat Finał podchodów odbywał się w Urzędzie Miasta pod patronatem włodarzy miasta.
W bieżącym roku szkolnym, podobnie jak w poprzednim, pandemia uniemożliwia przeprowadzenia rywalizacji między wejherowskimi szkołami.
Dlatego, wychodząc naprzeciw współczesnej szkole, w której uczniowie doskonale odnajdują się w cyfrowym świecie, w tym roku proponujemy grę internetową „Czy znasz swoje miasto?”.
Wprowadzając elementy gamifikacji do procesu nauczania, chcemy zaangażować do wykonania zadań, które inaczej wydawałyby się nudne. Chcemy pobudzić ciekawość świata, twórcze i kreatywne postawy, zachęcamy do podejmowania wyzwań i współpracy z koleżankami i kolegami . Dzięki temu będzie realizowany cel przewodni przedsięwzięcia jakim jest sprawdzenie wiedzy o Wejherowie i uzupełnienie jej.
gra internetowa „Czy znasz swoje miast?” – LINK
Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w tym niezwykle ciekawym spacerze po Wejherowie. Dowiedzieli się wielu interesujących informacji, np. o tym, w którym kościele są nietoperze. Mogli sprawdzić swoją wiedzę z wielu dziedzin, nie tylko jakby się wydawało z historii, ale i m.in. geografii, architektury, biologii.
To warty polecenia i atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy i sprawdzenia tego, co się wie.
EKO roboty w III A
Uczniowie z klasy III A wykonali ciekawe roboty. Wykorzystali do tego różne odpady segregowane.
NASZA SZKOŁA BIERZE UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI EKOLOGICZNO-EDUKACYJNEJ „TUSZ DO PAKI”
Dzień Otwarty w zerówkach i edukacji wczesnoszkolnej.
Ze względu na pandemię nie ma możliwości odwiedzenia naszej szkoły. Z myślą o Rodzicach i Opiekunach, którzy zawsze chętnie odwiedzali nasze szkolne mury powstał film promocyjny.
DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA
W ramach obchodów Dnia św. Patryka zapraszamy do zabawy.
WYSTARCZY KLIKNĄĆ W LINK I WSPANIALE SIĘ BAWIĆ. To kolejny sposób na naukę poprzez zabawę.
Tak uczyli się języka angielskiego (jednocześnie bawiąc się) uczniowie z edukacji wczesnoszkolnej w oparciu o grę stworzoną na Dzień Świętego Patryka
Dzień Świętego Patryka – klasy IV
Dnia 17 marca 2021 r. odbył się konkurs dla uczniów z klas czwartych z okazji Dnia Świętego Patryka.
Każdą klasę czwartą reprezentowało trzech uczniów, którzy zapoznali się z prezentacją na temat Irlandii oraz jej patrona świętego Patryka. Uczniowie wykonali prace plastyczne, prezentujące symbole Irlandii. Następnie wzięli udział w quizie, wykazując się wiedzą na temat Irlandii i jej patrona. Zdobyli tez punkty za strój w kolorze zielonym, nawiązując w ten sposób do ważnej tradycji obchodów Dnia św. Patryka, którą jest właśnie noszenie ubrań w kolorze zielonym.
Po zsumowaniu punktacji wyniki konkursu przedstawiają się następująco :
I miejsce – klasa IVc – Agata Eremus, Anna Piotrowicz( quiz), Nikodem Baranowski ( praca plastyczna)
II miejsce ex aequo – klasa IVa Natalia Kobryń, Tomasz Stadler ( quiz), Oliwia Mora (praca plastyczna) i klasa IVb – Maja Grzywacz, Adam Sadecki ( quiz), Amelia Soldatke ( praca plastyczna)
III miejsce – klasa IV d – Natasza Dymowska , Nadia Talipska( quiz), Marta Piastowska ( praca plastyczna)
Wyróżnienie za udział w konkursie otrzymuje klasa IVe.
Organizatorzy: Barbara Kobiella, Katarzyna Kowalewska
Międzynarodowy Dzień Liczby π – 14 marca
Liczba sama w sobie nie może być szczególnie interesująca.
Istnieje jednak taka liczba , która wzbudza zainteresowanie już od tysięcy lat i jako jedyna ma nawet swoje święto.
Liczba π nazywana ludolfiną to stała matematyczna, która pojawia się w wielu dziedzinach matematyki i fizyki.
π = 3,141592 653589 793238 462643 383279 502884 197169 399375 105820…
Obchody tego święta zapoczątkowali Amerykanie.
Dzień mający na celu uczczenie stałej matematycznej π , po raz pierwszy obchodzony był w San Francisco , w muzeum naukowym „Exploratorium” 14 marca 1988 r. Pomysłodawcą był Larry Shaw obecnie emerytowany już pracownik tego muzeum. Larry Shaw nazywany jest „Księciem Pi” ( ang: Prince Pi).
Święto przypada 14 marca – stosując amerykański zapis daty, w którym najpierw zapisujemy miesiąc a potem dzień 3.14. Oficjalne obchody rozpoczynają się również o nieprzypadkowej godzinie mianowicie o godz. 1:59:26 po południu. W połączeniu z datą, daje to rozwinięcie liczby π do 5 miejsca po przecinku (przybliżenie liczby π ⁓ 3,1415926….)
14 marca 2021 r. była to niedziela.
W naszej szkole uczniowie klas ósmych w piątek 12 marca 2021 r. podczas lekcji matematyki przeprowadzili „eksperyment naukowy” . Zmierzyli obwody i średnice przyniesionych przez siebie przedmiotów o przekroju koła, a następnie obliczyli ich iloraz. Okazało się, że większość uczniów otrzymała wynik bliski liczbie 3, czyli właśnie liczbie π .
Następnie uczniowie obejrzeli film wyjaśniający skąd wzięła się liczba π i czym ona jest.
Zadaniem domowym dla chętnych było wykonanie dowolnego wypieku: tortu, ciasta, ciastka, na świętowanie z rodziną dnia liczby π , w niedzielę 14 marca 2021r.
Wypiek miał zawierać czytelną informację dotyczącą liczby π .
Poniżej kilka zdjęć wypieków i ich wykonawcy.
Wielkanocne przygotowania w klasie III C
22 marca 2021 roku klasa III C przygotowała podczas lekcji zdalnych świąteczne kurczaki, które ozdobią pokoje uczniów.
Dzieci wykonały kurczaki z papieru i ozdobiły wg własnych pomysłów. Powstały nawet kurczakowe rodziny.
Zajęcia przyniosły dzieciom dużo radości.
Rybki z płyt CD w klasie II C
Wiosna w klasie I A
Zajęcia muzyczne w klasie I A
Spotkanie z absolwentem Naszej Szkoły – pisarzem, marynarzem, inżynierem …
Dnia 24 marca 2021 r. na godzinę wychowawczą do klasy 6d zawitał absolwent Naszej Szkoły – pan Michał Gondek.
Pan Michał opowiedział o swojej drodze edukacyjnej i zawodowej, a przede wszystkim o swoim pisaniu. Poprzez ciekawą historię o kanarku, z którym zetknął się pracując jako marynarz, uczniowie poznali początek Jego pisania. Następnie zaprezentował swoją książkę – „Chybajki”, z której przeczytał uczniom wybrany przez nich fragment. A po krótkiej pogadance i pytaniach, uczniowie zostali uraczeni fragmentem nowej książki (jeszcze nie wydanej) – opowieści dziadka i Antosia o latawcu.
Z osobą pana Michała i jego twórczością można zapoznać się na tworzonej przez Niego stronie internetowej.
Wirtualna wycieczka III C
Dnia 24 marca 2021 roku klasa III C podczas omawiania lektury pt.:”Doktor Dolittle i jego zwierzęta” odwiedziła online najstarszy Ogród Zoologiczny w Polsce, który mieści się we Wrocławiu. Podczas zwiedzania części Afrykarium uczniowie obserwowali wybieg pawianów i małpek makaki. Wysłuchali informacji o zwyczajach zwierząt. Najwięcej emocji wzbudziło karmienie małp przez opiekunów. Uczniowie byli bardzo zainteresowani innymi wybiegami zwierząt, które odwiedzą już niedługo.
KONKURS Z J. NIEMIECKIEGO „ GADAJĄCE OBRAZKI” – WYNIKI
W celu promowania wśród uczniów nauki j. niemieckiego odbył się w naszej szkole konkurs „Gadające obrazki”. Krótkie filmiki powstały przy pomocy aplikacji ChatterPix.
Przy wyłonieniu zwycięzców konkursu brane były pod uwagę: pomysłowość, kreatywność oraz poprawność wypowiedzi w języku niemieckim. Wszystkie filmiki były naprawdę ciekawe i trudno było wyłonić zwycięzców. Dlatego mamy dwa miejsca ex aequo i 4 wyróżnienia.
Miejsce I zajęła Wiktoria Dopka z kl. VII i – filmik
Miejsce II zajęły Nadia Paradowska z kl. VI b (filmik) oraz Nicol Paradowska z V c (filmik)
Miejsce III zajęły Patrycja Płotka z VII c (filmik) oraz Zuzanna Sałata z VI e (filmik)
Wyróżnienia dla : Patrycji Legutko z VII i (filmik), Weroniki Skurtys z VII i (filmik), Antoniny Majerowskiej z VII e (filmik)oraz dla Livii Kuligowskiej z VII e (filmik)
Organizatorzy: Anna Kleppin- Formela, Marta Dettlaff
I miejsce w III POWIATOWYM KONKURSIE WIEDZY O JĘZYKU I KULTURZE KRAJÓW ANGLOJĘZYCZNYCH
Uczeń klasy 8 Paweł Grzona po udanym wystąpieniu w etapie szkolnym i międzyszkolnym, wziął udział w finale III POWIATOWEGO KONKURSU WIEDZY O JĘZYKU I KULTURZE KRAJÓW ANGLOJĘZYCZNYCH DLA UCZNIÓW KLAS VIII SZKOŁY PODSTAWOWEJ ‘SAME LANGUAGE, DIFFERENT CULTURE’ organizowanego przez I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO W WEJHEROWIE.
Zadaniem, z którym musieli zmierzyć się uczniowie w finałowym etapie powiatowym było stworzenie prezentacji na wcześniej wylosowane tematy, przedstawienie jej równocześnie komentując ustnie kolejne slajdy i zawarte w nich punkty. Ponadto uczestnicy odpowiadali na 3 pytania komisji, związane z tematyką przedstawionej prezentacji. Członkowie Jury Konkursowego, oceniając wystąpienie uczestnika, brali pod uwagę następujące kryteria: wartość merytoryczną prezentacji multimedialnej, wyczerpujące przedstawienie tematu w komentarzu słownym do prezentacji oraz slajdach, stronę artystyczną i techniczną prezentacji multimedialnej, jakość merytoryczną odpowiedzi udzielonych na pytania do prezentacji, wymowę, płynność, poprawność językową i bogactwo językowe komentarza do prezentacji i odpowiedzi.
Uczeń naszej szkoły Paweł Grzona zajął I miejsce!
Konkurs Rady Rodziców
Wyniki konkursu dla klas II „ Mój ulubiony pluszak”
I miejsce – Mateusz Powałka klasa II b
II miejsce – Ex æquo – Martyna Patok II a oraz Julia Wenta II d
III miejsce -Ex æquo – Maja Drewczyńska II a oraz Kinga Blok II d
Wyróżnienia otrzymały – Anastazja Białk II d oraz Jan Eramus II a
Sukces uczennic z klasy III C
Dnia 31 marca 2021 roku Molly Breen i Alicja Maciejewska odebrały dyplomy i nagrody rzeczowe w miejskim konkursie plastycznym pt.: „Rodzinne portrety”.
I miejsce zdobyła ALICJA MACIEJEWSKA, a II miejsce zdobyła MOLLY BREEN.
Konkurs zorganizowało Wejherowskie Centrum Kultury w Wejherowie.
Sukces uczennicy z klasy I E
Konkurs „Rodzinne portrety” zorganizowany przez WCK odbył się rok temu, ale wręczenie nagród zostało zawieszone, z powodu zawieszenia zajęć i działalności WCK, z powodu wirusa w 2020 roku. Wręczenie nagród i dyplomów nastąpiło w marcu 2021 r.
Nasza uczennica Izabela Jabłonowska również brała udział w konkursie i zdobyła I miejsce w kategorii przedszkola/oddziały przedszkolne.
Hubert Gostkowski FINALISTĄ Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego
HUBERTOWI NADANO TYTUŁ FINALISTY
Huber Gostkowski z klasy 8f brał udział w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych województwa pomorskiego i otrzymał tytuł FINALISTY.
Konkurs składał się z trzech stopni:
I – szkolnego,
II – rejonowego,
III – wojewódzkiego.
Ostatni etap (wojewódzki) odbył się 26 marca 2021 w Gdyni, wzięło w nim udział ponad 100 uczniów z całego naszego województwa.
Cele konkursu:
a) rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań matematycznych uczniów,
b) pobudzanie uczniów do twórczego myślenia oraz rozwijanie
umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu,
c) wdrażanie uczniów do samokształcenia i przygotowanie ich do podjęcia
nauki na kolejnym etapie edukacyjnym,
d) przygotowanie uczniów do poszukiwania wiadomości w różnych
źródłach,
e) tworzenie płaszczyzny pozytywnej i twórczej rywalizacji uczniów i szkół,
f) promocja nauczycieli i szkół wspierających uzdolnienia uczniów.
Rozstrzygnięcie konkursu „Pisanka wielkanocna” dla klas 0 – III
I miejsce | II miejsce | III miejsce |
Amelia Baranowska 0 C
Anna Jaskulska I E Magdalena Kamińska III D |
Ferra Karolina II B
Żełudkowski Szymon 0 A Amelia Mach 0 C |
Zofia Thiel I C
Lena Niżnik 0 C Filip Dominik III C |
Wyróżnienia: Amelia Klein 0B, Krzysztof Szloński 0C, Agata Rompce 1C, Julia Mrozek-Gliszczyńska 0B, Tomasz Kozioł 0C, Sandra Świątkowska IIA, Bartosz Formella IIE, Wiktor Łopatowski III E.
Organizatorzy: Monika Grajkowska, Kinga Dąbrowska
Komunikat w sprawie zawieszenia zajęć do 18 kwietnia 2021 r.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia i funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 z dnia 08 kwietnia 2021 r. :
– przedłużono nauczanie zdalne dla uczniów klas I – VIII do 18.04.2021 r.
– szkoła prowadziła działalność opiekuńczą do 18.04.2021 r. dla dzieci uczęszczających do klas I-III, których rodzice zatrudnieni byli w podmiotach wykonujących działalność leczniczą lub realizujących zadania publiczne w związku z zwalczaniem COVID-19.
Akademia Bezpiecznego Puchatka
Klasy pierwsze w marcu brały udział w lekcjach nt. bezpieczeństwa w ramach XII edycji programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka w roku szkolnym 2020/2021. Uczniowie wspaniale rozwiązali test o bezpieczeństwie, a szkoła zdobyła certyfikat.
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO KREACJA PANI WIOSNY
Na konkurs wpłynęło bardzo dużo pomysłowych i starannie wykonanych prac.
Komisja miała bardzo trudne zadanie. Postanowiła nagrodzić prace na każdym etapie.
KLASY I
I miejsce: Julia Truchan I D
II miejsce: Anna Jaskulska I E
III miejsce: Maksymilian Posternak I C
KLASY II
I miejsce: Julia Wenta II D
II miejsce: Lena Rompza II B
III miejsce: Basia Witzon II A
KLASY III
I miejsce: Laura Obozowik III D
II miejsce: Dawid Rynkiewicz III C
III miejsce: Michał Bednarczyk III A
Na szczególne wyróżnienie zasłużyły przestrzenne i pomysłowe prace uczennic: Izabelki Jabłonowskiej z klasy I E, Wiktorii Brieger z klasy I A, Julki Kopacz z klasy III A.
Pozostałe wyróżnienia:
KLASY I : Dawid Rek I D, Filip Bemke I C, Marysia Chmielarz I C, Wiktoria Mrozowska I D, Laura Haska I D, Anastazja Kowalke I D, Lena Tyszko I E, Agata Patok I E.
KLASY II: Martyna Patok II A, Amelia Ropel II C, Zuzanna Bujak II B, Aleksandra Wasikowska II D, Anastazja Białk II D.
KLASY III: Julia Jakubińska III E, Filip Stencel III B.
Organizatorzy: Anna Chodak, Monika Szeląg, Irena Szkaradzińska
Lekcje zdalne w klasie II b
Czas nauki w domu nie jest łatwy. Staramy się go urozmaicać, na przykład poprzez wspólne zabawy. Dodatkowo mieliśmy okazję poznać „Panią Anię od matmy” i p. Kasię- nauczycielki z innych regionów Polski, które poprowadziły dla nas lekcje on-line w ramach projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”.
Klasowe wyzwanie
Izabelka z klasy I E przyjęła wyzwanie prawdziwego przyrodnika i zgodnie z instrukcją zamieszczoną w podręczniku założyła hodowlę dżdżownic.
Iza nagrała filmik instruktażowy.
Po kilkudniowej obserwacji Iza wypuści dżdżownice do naturalnego środowiska.
Quiz „Ratujmy Naszą Planetę” dla klas I – III wyniki
Na szczególne wyróżnienie zasłużyli następujący uczniowie:
KLASY I
I miejsce: Polina Shvets kl Ic, Agata Patok kl Ie, Izabela Jabłonowska kl.Ie
II miejsce: Agata Rompca kl Ic, Wiktoria Brieger kl. Ia
III miejsce: Maksym Posternak kl Ic
KLASY II
I miejsce: Jan Eremus kl. IIa, Martyna Patok kl. IIa, Marek Albecki kl. IIa, Anastazja Białk kl.IId, Julia Wenta kl. IId
II miejsce: Marta Noetzel kl. IIb
III miejsce: Milena Socha kl. IIe
KLASY III
I miejsce: Victoria Lehman kl. IIId, Liliana Bemke kl. IIIa
II miejsce: Nikola Lange kl. IIId, Paweł Kieza kl. IIId
III miejsce: Dawid Rynkiewicz kl. IIIc, Franciszek Perec kl.IIId
Organizatorzy: E. Aleksandrowicz – Szwarc, A. Chodak, M. Dzienisz
I miejsce w V Powiatowym Konkursie Matematyczno – Fizycznym dla Szkół Podstawowych
I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie zorganizowało kolejny już drużynowy konkurs dla pasjonatów nauk ścisłych. Etap I miał formę testu jednokrotnego wyboru i przeprowadzony został przez szkolną komisję konkursową. W drugim etapie drużyna wyłoniona przez komisję przygotowała prezentację multimedialną, która naszym uczniom zagwarantowała wejście do kolejnego poziomu rozgrywek. W czasie trwania III etapu członkowie drużyny wykonali doświadczenia z zakresu fizyki oraz rozwiązali trzy zadania z matematyki. W doświadczeniu fizycznym zawodnicy dokonali pomiarów, zanalizowali wyniki i przedstawili swoją pracę w formie sprawozdania z doświadczenia.
Miło nam poinformować, że drużyna naszej szkoły w składzie: Kacper Kass kl. 8B, Maksymilian Krampa kl. 8A i Witold Milewski kl. 7D zajęła pierwsze miejsce w konkursie.
Konkurs profilaktyczny „Wolni od uzależnień”
W Szkole Podstawowej nr 9 odbył się Konkurs profilaktyczny „Wolni od uzależnień”
Konkurs realizowany był w ramach Szkolnego Programu Wychowawczo -Profilaktycznego.
Adresatami konkursu byli uczniowie klas I -VIII
Celem konkursu było:
– propagowanie pozytywnej profilaktyki uzależnień, w tym kreowanie wizerunku młodego człowieka wolnego od nałogów,
– podniesienie kompetencji uczniów w dziedzinie profilaktyki uzależnień na temat zagrożeń płynących z uzależnień,
– kształtowanie postaw asertywnych wobec zachowań ryzykownych oraz odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo własne,
– rozwijanie własnej wyobraźni
Po przeprowadzeniu pogadanek w klasach przez specjalistów szkolnych na temat zdrowego życia, higieny cyfrowej, współczesnych uzależnień wśród dzieci i młodzieży, ich wpływu na zachowanie i sposobów radzenia sobie z nimi uczniowie klas I-III mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną pod hasłem ,,Żyj zdrowo’’. Uczniowie klas IV – VI wykazać się musieli umiejętnością tworzenia krzyżówki o tematyce profilaktycznej pod hasłem ,,Żyj zdrowo-bez uzależnień”, natomiast najstarsi uczniowie musieli wznieść się na wyżyny poezji, albowiem mieli za zadanie napisać wiersz lub fraszkę pod hasłem ,,Dziękuję, ja się nie truję’’. Do wyboru:
-od komputera,
-od smartphona
-od papierosów
-od alkoholu
-od narkotyków
-od dopalaczy
-od gier komputerowych
-od leków
-od sterydów.
Wszystkie prace wzbudziły zachwyt organizatorów, a ich autorzy zasługują na pochwałę i uznanie. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, więc jury zdecydowało nagrodzić prace odznaczające się szczególną pomysłowością. Podczas oceny uwagę zwracano na poziom aktywności twórczej oraz umiejętność łączenia ze sobą różnych technik, oryginalne ujęcie tematu, formę i ilość włożonej pracy.
Laureatami konkursu zostali :
1.Kategoria: praca plastyczna pod hasłem,, Żyj zdrowo” – klasy 1-3
I miejsce – Julia Grabda 3C
II miejsce – Amelia Tomys 1C
III miejsce- Miłosz Kica IIA oraz Zuzanna Sokołowska 3C
wyróżnienie: Julia Pander 2A
- Kategoria: krzyżówka o tematyce profilaktycznej pod hasłem,, Żyj zdrowo bez uzależnień”- klasy 4-6
I miejsce Krystian Rosołowski 5C
II miejsce Nathaniel Domagała 6A
III miejsce Martyna Reszke 4D
wyróżnienie: Krzysztof Lietzau 4D
3.Kategoria: wiersz pod hasłem przewodnim ,,Dziękuję ja się nie truję”- klasy 7-8
I miejsce Alicja Kruza 8E
II miejsce Zuzanna Lesnau 8F
III miejsce Weronika Dargacz 7D oraz Oliwia Duda 7D
wyróżnienie: Roksana Jelińska 8D oraz Amanda Kruza 8E
Na laureatów konkursu czekają pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe
Uczniowie klasy IV C przygotowali grę interaktywną o zdrowym stylu życia, używkach i asertywności – link.
Dzień Ziemi
Klasa II B przygotowała niespodziankę muzyczną z okazji Dnia Ziemi.
Komunikat w sprawie zawieszenia zajęć
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia i funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 z dnia 15 kwietnia 2021 r. :
– przedłużono nauczanie zdalne dla uczniów klas I – VIII do 25.04.2021 r.
– szkoła prowadziła działalność opiekuńczą do 25.04.2021 r. dla dzieci uczęszczających do klas I-III, których rodzice zatrudnieni byli w podmiotach wykonujących działalność leczniczą lub realizujących zadania publiczne w związku z zwalczaniem COVID-19,
Kacper Kass finalistą Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego
Wojewódzki konkurs fizyczny dla uczniów szkół podstawowych.
Jak co roku uczniowie naszej szkoły przystąpili do różnorodnych konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty i Wychowania w Gdańsku. Celem tych konkursów jest wyłonienie i promocja uczniów zdolnych i ich szkół, rozwinięcie i rozszerzenie wiedzy zainteresowanych i uzdolnionych uczniów, kreowanie pozytywnej i twórczej rywalizacji uczniów i ich szkół oraz wykształcenie umiejętności posługiwania się zdobytą wiedzą do rozwiązywania prostych problemów w zakresie niezbędnym współczesnemu człowiekowi. Nie jest łatwo pokonać kolejne etapy konkursu, dlatego miło nam poinformować, że uczeń klasy 8 B Kacper Kass został finalistą Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego. We wszystkich etapach uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością operowania zdobytą wiedzą w rozwiązywaniu zadań trudnych, nietypowych w zakresie przewidzianym programem nauczania. Dodatkowo na etapie szkolnym testowano wiedzę i umiejętności z działów ruch i siły oraz energia. Na poziomie rejonowym doszły działy zjawiska cieplne i właściwości materii, a w ostatnim, wojewódzkim etapie uczniowie zmagali się z zadaniami dotychczasowego zakresu poszerzonego o elektryczność, magnetyzm i ruch drgający. Gratulujemy Kacprowi i życzymy kolejnych sukcesów oraz radości z ich osiągania.
Mamy laureata i finalistę kuratoryjnego konkursu informatycznego
12 kwietnia 2021 r. odbył się etap wojewódzki kuratoryjnego konkursu z informatyki, czyli finał dla najlepszych informatyków. Wśród 75 uczniów z 52 szkół podstawowych znajdujących się w 19 różnych gminach województwa pomorskiego naszą szkołę godnie reprezentowali: Paweł Grzona i Witek Milewski. Oczywiście, aby uczestniczyć w finale tego konkursu trzeba było uzyskać wysokie wyniki w etapach szkolnym i rejonowym.
W Szkole Podstawowej im. św. Jana de La Salle w Gdańsku, przy zachowaniu wszelkich zasad sanitarnych uczestnicy konkursu zmagali się z zadaniami praktycznymi, których poziom bardzo przekraczał wymagania podstawy programowej. Ponadto uczestnicy musieli rozwiązać test wiedzy komputerowej.
Paweł i Witek wykazali się olbrzymią wiedzą i umiejętnościami uzyskując odpowiednio tytuły laureata i finalisty.
Paweł Grzona został laureatem kuratoryjnego konkursu informatycznego, a Witold Milewski finalistą kuratoryjnego konkursu informatycznego.
Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
W Naszej Szkole obchodziliśmy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W ramach tego dnia uczniowie klas 0 -VIII obejrzeli filmy edukacyjne, dotyczące tolerancji oraz praw dzieci niepełnosprawnych. W klasach wychowawcy przeprowadzili pogadanki na temat niepełnosprawności.
05 maja to ważny dzień dla wszystkich osób niepełnosprawnych oraz tych, którzy podejmują działania służące najskuteczniejszemu niwelowaniu barier i budowaniu środowiska przyjaznego oraz dostępnego dla wszystkich. Niepełnosprawność nie może być przyczyną dyskryminacji żadnego człowieka.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego komiksu na temat zasad zachowania się wobec osób z niepełnosprawnością . Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością
https://www.youtube.com/watch?v=NbyeqyFGTm0
oraz filmiku ,,Być człowiekiem
https://www.youtube.com/watch?v=TsmuJSbA5Rw
Tydzień Bibliotek
Znajdziesz mnie w bibliotece
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, jak co roku, organizuje Tydzień Bibliotek – ogólnopolską akcję promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, która po raz pierwszy miała miejsce w 2004 roku. Tydzień Bibliotek zawsze odbywa się w maju, a imprezy towarzyszące temu wydarzeniu rozpoczynają się 8 maja, czyli w Dniu Bibliotekarza. Tegoroczne hasło promujące to kulturalne wydarzenie brzmi „Znajdziesz mnie w bibliotece”, bo biblioteka to miejsce, w którym można znaleźć wiele. Wirtualne zasoby poszerzą naszą wiedzę, pomogą w nauce lub historycznych poszukiwaniach bez wychodzenia z domu, a w realnej przestrzeni biblioteki zawsze możemy spotkać drugiego człowieka, co po długiej społecznej izolacji jest cenną wartością dodaną tego miejsca. Realnie czy wirtualnie – korzystajmy z zasobów naszych bibliotek.
Bilet powrotny do biblioteki
Dla uczniów klas II i III biblioteka od 22 lutego 2021 r. biblioteka szkolna prowadzi akcję czytelniczą – „BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI”. Uczniowie czytają książki z różnych kategorii: o przyjaźni, świecie, magii, zwierzakach i sporcie. Podsumowanie naszej podróży z książkami nastąpi w czerwcu.
Czytam w bibliotece – tworzymy grę miejską.
W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek grupa uczniów naszej szkoły już w kwietniu przystąpiła do projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie, który nazywa się „Czytam w bibliotece”. Mamy za sobą trzy spotkania z przedstawicielami biblioteki , podczas których zapoznaliśmy się z teorią bajki i zasadami jej tworzenia. Na podstawie teorii bajki tworzymy fabułę naszej gry, a jej główny zarys powstał podczas ostatnich zajęć. Dowiedzieliśmy się również, jak działa aplikacja, w której powstanie gra. Uczestnicy bibliotecznego projektu mają różne zdolności i umiejętności, co pozwoliło nam na stworzenie trzech zespołów, które w różnych obszarach będą realizować projekt. Zespół zajmujący się fabułą tworzy całą akcję gry, zespół graficzny zajmuje się tworzeniem obrazów, a grupa programistów połączy wszystko w mobilną grę miejską. Premiera naszego dzieła jest zaplanowana na wrzesień.
Przed nami kolejne, ciekawe zajęcia i mamy nadzieję, że część z nich odbędzie się w realnej przestrzeni. Ze względu na dotychczasowy reżim sanitarny wszystkie spotkania odbyły się w wersji online.
Dzień Europy
Dzień Europy, przypadający na 9 maja, to święto europejskiej integracji i pokoju. Obchodzone jest na pamiątkę podpisania Deklaracji Schumana w 1950 r., która stała się bazą dla stworzenia Unii Europejskiej.
Aby uczcić to święto i żebyście mogli dowiedzieć się więcej na temat Unii, Europy, czy leżących w niej krajów – nauczyciele języka angielskiego przygotowali dla uczniów prezentację i ciekawe gry. Zapraszamy do zabawy!
Z tej okazji możecie obejrzeć prezentację: –
https://view.genial.ly/60929631aedeab0d4fdb48a7/interactive-content-dzien-europySpróbować swoich sił biorąc udział w quizie:
https://quizizz.com/join?gc=31901994Na koniec polecamy grę w języku angielskim:
https://docs.google.com/presentation/d/1mNuJji5QisOYUrmqKGtieboKqX1QJTpONFyEXtPcfpg/edit#slide=id.p (trzeba kliknąć „Wyświetl prezentację” u góry z prawej strony)
Baśnie znane i nieznane
… Od kolebki biegła za mną Czarodziejska baśń tęczowa I szeptała wciąż do ucha Melodyjne zaklęć słowa I wraz ze mną ciągle rosła W jakiś dziwny świat mnie niosła …
- Asnyk „Baśń tęczowa”
Drodzy Uczniowie!
Nasza szkoła od wielu lat organizuje w maju dla uczniów klas IV z wejherowskich szkół miejskich konkurs ,, Baśnie znane i nieznane.
W związku z zaistniałą sytuacją konkurs nie może odbyć się stacjonarnie, więc postanowiłyśmy zaprosić Was do wspólnej zabawy online pt. ,,Baśnie znane i nieznane. W grze odwołujemy się do znanych i nieznanych baśni(legend) tj.:
- Ch. Andresen – Dzikie łabędzie, Świniopas
Ch. Perrault – Śpiąca królewna, Ośla skórka
W. i J. Grimm – Kopciuszek, O wilku i siedmiu koźlątkach
J. Mamelski – Stworzenie Kaszub.
Zapraszamy do udziału z zabawie nie tylko czwartoklasistów, ale także pozostałych uczniów.
Przecież każdy z nas lubi choć na chwilę przenieść się do magicznego świata, zapominając o problemach życia codziennego.
Baśniowe historie mają również moralizatorski charakter i stają się dla nas lekcją pobudzająca wyobraźnię i przekazującą pozytywne wartości i wzorce.
link do zabawy – Baśnie znane i nieznane
Sadzenie drzewek przez klasę II A
Dnia 28.04.2021r. uczniowie klasy II A w ramach zajęć ekologicznych zasadzili drzewka wokół szkoły.
Spacer do lasu klasy III C
29 kwietnia 2021 roku klasa III C wybrała się na spacer do pobliskiego lasu. Celem wyjścia była obserwacja przyrody. Uczniowie zabrali ze sobą lupy, lornetki i telefony. Ze spaceru dzieci przyniosły okazy przyrodnicze i mnóstwo zdjęć, a także filmików z nagranym śpiewem ptaków i odgłosami lasu. Wszyscy byli zaciekawieni i zachwyceni pięknem przyrody.
Konkurs plastyczno-językowy „English Proverbs”
W naszej szkole odbył się konkurs plastyczno-językowy „English Proverbs. Język angielski w przysłowiach i obrazach”.
I miejsce-Franek Żełudkowski kl.6E
II miejsce-Nathaniel Domagała kl.6A
III miejsce -Szymon Podgajny kl.6D
Wyróżnienia: Nicol Paradowska kl.5C, Zuzanna Klawikowska kl.6B, Weronika Rost kl.6G
Dziękujemy za wszystkie nadesłane zdjęcia prac!
Nagrody i dyplomy zostaną przekazane wychowawcom klas.
Organizatorzy: Beata Hinc, Katarzyna Kowalewska
Jesteśmy zespołem!
Powrót do szkoły po nauce zdalnej dla nikogo nie jest łatwy. Cieszymy się na nasze codzienne spotkania, dlatego tez postanowiliśmy zacząć od tego, by przypomnieć sobie, że każdy z nas jest ważny. Wspólnie na nowo odkryliśmy ze pomimo różnic jakie nas dzielą, łączy nas to, ze jesteśmy wszyscy wyjątkowi. Nasze niepowtarzalne osobowości i talenty pozwalają nam stworzyć wspaniałą grupą.
Spacer do lasu klasy I E
4 maja klasa I E wybrała się na pieszą wycieczkę do lasu. Przed wyjściem przypomnieliśmy sobie jak należy zachowywać się w lesie. Odbyliśmy długi spacer przez las. Obserwowaliśmy przyrodę i zmiany zachodzące w lesie wiosną. Słuchaliśmy śpiewu ptaków. Wyjście do lasu było bardzo udane. Pogoda i humor nam dopisały. Zmęczeni, ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły. Polecamy każdemu taki dydaktyczny spacer do lasu.
Wręczenie nagród w konkursie KREACJA PANI WIOSNY
Sukces ucznia z klasy III A
Uczeń naszej szkoły Olgierd Cichy został powołany do Kadry Wojewódzkiej Młodzików w szachach na 2021 rok.
Piknik w klasie II B
11 maja odbył się nasz pierwszy, wspólny piknik. Udaliśmy się do pobliskiego lasu na polanę. Pogoda tego dnia była przepiękna! Dzięki uprzejmości rodziców z naszej klasy mogliśmy poleżeć w hamakach, czy też zrobić sobie zdjęcie na prawdziwym motocyklu.
Zajęcia ekologiczne w klasie II A
Dnia 12 maja 2021r. uczniowie klasy II A uczestniczyli w zajęciach ekologicznych przeprowadzonych w Parku Dendrologicznym Nadleśnictwa Wejherowo.
OGROMNY SUKCES NASZYCH UCZENNIC
Wojewódzki Konkurs pt.:„Z Przyrodą na TY”.
Szkoła Podstawowa nr 6 w Wejherowie zorganizowała II Edycję Wojewódzkiego Konkursu pt.: „Z Przyrodą na TY” przeznaczonego dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych z województwa pomorskiego.
Naszą szkołę w FINALE reprezentowała drużyna w składzie: ALICJA MACIEJEWSKA, ZUZANNA SOKOŁOWSKA i ZOFIA ŻMICH /uczennice z klasy III C/.
Pytania i zadania konkursowe dotyczyły następujących treści:
- Parki Narodowe w Polsce,
- znajomość mapy Polski,
- rośliny i zwierzęta chronione w Polsce,
- znajomość nazewnictwa oraz warunków życia zwierząt egzotycznych, występujących w polskich ogrodach zoologicznych,
- ochrona środowiska naturalnego,
- zasady zdrowego odżywiania,
- zagadnienia związane z recyklingiem,
- części ciała i organy wewnętrzne człowieka.
Finał odbywał się online i rozpoczął się o godz. 10.00.
Finał konkursu składał się z trzech rund: testu wiedzy, pytania problemowego i gry interaktywnej.
Każdy uczestnik konkursu wykonywał indywidualnie zadania interaktywne. Punkty uzyskane przez poszczególnych uczestników składały się na punktację całej drużyny
Oto link do wyników konkursu:
https://biteable.com/watch/2983157/04e403c92fb034ec9bc1fc22c7eacb9494976606
Wyjście klasy III A
20 maja 2021 roku, klasa III A wybrała się do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej , które znajduje się w XIX wiecznym pałacu w Wejherowie. Pan Roman Drzeżdżon zapoznał uczniów ze zgromadzonymi w muzeum dobrami kultury kaszubskiej tj. pamiątkami po twórcach i działaczach regionu. Dzieci obejrzały stroje Kaszubów ozdobione haftem wejherowskim, czy instrumenty muzyczne przynależne do regionu, m.in. bazunę, burczybas, diabelskie skrzypce. Na zakończenie wycieczki uczniowie wzięli udział w warsztatach malarskich. Malowanie na szkle sprawiło wszystkim mnóstwo radości.
Drużyna naszej szkoły zajęła III MIEJSCE
Egzamin klas ósmych
W dniach 25 – 27 maja 2021 r. odbył się egzamin ośmioklasisty. We wtorek uczniowie przystąpili do egzaminu z języka polskiego, w środę sprawdzali swoje umiejętności matematyczne, a w czwartek weryfikowali wiedzę i umiejętności z języka obcego nowożytnego. Wzorem roku ubiegłego egzaminy zostały przeprowadzone w obowiązującym reżimie sanitarnym. Jak podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki, prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a następnie przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 2 lipca 2021 r. i w tym samym dniu swoje wyniki poznają uczniowie. Ministerstwo Edukacji i Nauki podało również, że najczęściej wybieranym językiem obcym podczas tegorocznego egzaminu był język angielski (96,66% ) na drugim miejscu uplasował się język niemiecki (2,92% uczniów VIII klasy szkoły podstawowej), a chęć przystąpienia do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) zadeklarowało 0,42% ósmoklasistów.
Wyjście klasy VIII a
Klasa VIII a z wychowawcą Panią Barbarą Patok- Myszewską wybrała się na ognisko by spędzić wspólnie ostatnie już chwile w szkole podstawowej i by zabrać ze sobą wspomnienia na nowy etap życia.
Dziękujemy SP 9 za 8 lat kształcenia, wychowania, poświęcenia nam czasu, za każdy uśmiech, cierpliwość, wyrozumiałość.
Wdzięczni uczniowie oraz rodzice.
Sukces Marka z klasy II A
Praca naszego ucznia zakwalifikowała się do Ogólnopolskiego Konkursu Lapbook z imPETem konkurs realizowany w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla szkół Działaj z imPETem!
Owocowe ludziki w klasie II C
Sukces Martyny Talaś z klasy III C
Dnia 30 maja 2021 roku z okazji Dnia Dziecka Koło 80 Wejherowo – Miasto zorganizowało Amatorskie Zawody Spławikowe. Nasza uczennica złowiła płoć, która dała jej II miejsce w zawodach. Sponsorem nagród było min. Starostwo Wejherowo.
Dzień Dziecka
– klasa I C
– klasa I E
– klasa II A
Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy II A odwiedzili Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie. Wzięli udział w warsztatach malarstwa na szkle oraz zwiedzili wystawy, zapoznając się z literaturą i kulturą Kaszub. Następnie udali się na zajęcia ekologiczne w parku.
– klasa II B
– klasa III A
– klasa III C
Dnia 1 czerwca 2021 roku klasa III C wybrała się na pierwszy w tym roku szkolnym PIKNIK KLASOWY. Wszystko starannie zaplanowała i z plecakami wypełnionymi po brzegi pomaszerowała na leśną polanę. Zabawy, żarty i radość trwały przez cały czas. Zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili z pięknymi wrażeniami do szkoły. To był udany DZIEŃ DZIECKA!
– klasa VI d
Podczas obchodów Dnia Dziecka (1 czerwca 2021) uczniowie klasy VI d zwiedzili stadninę koni w Orlu. Dowiedzieli się o zwyczajach koni, ich życiu. Zostali zaznajomieni z terminologią jeździecką. Następnie ruszyli pieszo drogami leśnymi do Wejherowa poznając walory krajoznawcze gminy wejherowskiej.
Autorem zdjęć krajobrazów jest uczeń klasy VI d – Dawid.
Warsztaty fotograficzne
W ramach projektu Czytam w bibliotece wybrani uczniowie uczestniczyli w warsztatach fotograficznych – Smartgrafia 2 czerwca 2021, podczas których uczyli się m.in. właściwego kadrowania zdjęcia, jego poprawiania pod czujnym okiem profesjonalnego fotografa. Umiejętności te przydadzą się uczestnikom przy tworzeniu gry mobilnej o bibliotece.
Bezpieczne wakacje
2 czerwca w klasie I C odbyło się kolejne spotkanie z policjantem w ramach Wojewódzkiego Projektu Edukacyjnego pn. ,,Uczę się bezpieczeństwa”. Wszyscy dowiedzieliśmy się, jak bezpiecznie spędzić wakacje oraz zachować się w sytuacji zagrożenia i nie tylko.
Wizyta klasy III A w Ratuszu Miejskim
2 czerwca 2021 roku klasa III A udała się na zajęcia do Urzędu Miasta w Wejherowie. Pierwszy Ratusz wzniesiono w 1650 roku, czyli w roku otrzymania przez Wejherowo praw miejskich. W chwili obecnej mieszkańców cieszy bryła z 1908 roku. Uczniowie mieli możliwość spotkania w okazałej sali obrad z zastępcą prezydenta miasta Wejherowa, panem Arkadiuszem Kraszkiewiczem. Wspólnie zwiedzili Salę Historyczną ,,Wejherowo okresu międzywojennego”. To ekspozycja przedstawiająca historię miasta Wejherowa, w szczególnym okresie- odradzania się polskości po 148 latach zaborów i powrotu Polski na mapę Europy. Sala Historyczna przygotowana została w hołdzie Teodorowi Bolduanowi- burmistrzowi Wejherowa w latach 1934-1939 oraz przedsiębiorcom, rzemieślnikom i organizacjom społecznym, które przyczyniły się do rozkwitu miasta w okresie międzywojennym. Następnie uczniowie obejrzeli Salę Tradycji i Historii Wejherowa, w której znajduje się m.in. pieczołowicie wykonana makieta zabytkowej części miasta. Mogli też podziwiać przeszkloną makietę Kalwarii Wejherowskiej. W piwnicach Ratusza odtworzono historyczną celę więzienną.
To była wspaniała lekcja historii oraz patriotyzmu.
ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNEGO FESTIWALU PIOSENKI WAKACYJNEJ
https://www.youtube.com/watch?v=Yrj4XRYOCCc
Fajny ruch – zabawy ze sznurem
Klasa III C na lekcji wychowania fizycznego spędziła czas na zabawach ze sznurem. Skoki przez sznur nie należą do najłatwiejszych, ale to jeden ze sposobów na fajny ruch. Teraz kiedy zbliżają się wakacje warto pamiętać o ruchu na świeżym powietrzu. To jedna z propozycji. Klasa III C bawiła się świetnie i każdy z uczniów chciał spróbować swoich sił.
Szkolny Konkurs Matematyczny dla klas VIII
W poniedziałek 7 czerwca 2021 r. odbył się, inny niż zwykle, bo tylko dla uczniów naszej szkoły, Matematyczny Konkurs dla klas ósmych.
W pierwszym etapie wzięło udział 16 ośmioklasistów, a do finału zakwalifikowało się sześciu z nich. Finał odbył się 10 czerwca, uczniowie rozwiązywali zadania otwarte i zamknięte oraz rebusy.
W liczbowych zmaganiach I miejsce zdobył Hubert Gostkowski (kl. VIII F), drugie miejsce zajął Paweł Grzona ( VIII F), a na trzeciej pozycji uplasował się Maksymilian Krampa (kl. VIII A).
Wycieczka klasowa I D i I E
https://www.youtube.com/watch?v=9ETeEmYpYm4
Wycieczka klasowa I C
W dniu 8 czerwca kl. I c uczestniczyła w zajęciach Zielonej Szkoły ,, Na Zielonej Górce” w Grabowcu. Pogoda i humory dopisywały nam od samego początku. Oferta zajęć była bardzo bogata m. in. jazda konna, zajęcia decoupage, przygotowanie pizzy oraz spacer ścieżką przyrodniczą, którą prowadził pan leśniczy i ciekawie opowiadał o gatunkach drzew i życiu zwierząt leśnych. Najwięcej emocji dostarczyło nam karmienie koni, zabawy z pieskami, oglądanie nor lisów i miejsc, gdzie przychodzą dziki i sarny. Nie brakowało też wspólnych gier i zabaw na świeżym powietrzu. To był dzień pełen wrażeń i ciekawych atrakcji.
Spotkanie z seniorami
9 czerwca 2021 na terenie Biblioteki Miejskiej uczestnicy projektu Czytam w bibliotece spotkali się z seniorami. Pani Wanda, pani Anna, pani Bogna i pan Bogdan opowiedzieli o książkach, które są dla nich najważniejsze, które miały wpływ na ich postrzeganie świata, rozwijanie zainteresowań, zdobywanie wiedzy. Pani Małgosia opowiedziała o historii Biblioteki Miejskiej, jej filiach , zasadach funkcjonowania oraz dawnych czytelnikach.
Wycieczka klasowa II A
Dnia 11 czerwca 2021, uczniowie klasy II A uczestniczyli w wycieczce do Parku Ewolucji w Sławutówku. Uczniowie brali udział w warsztatach pt. „Odkrywca Paleontolog”, odbyli podwodną podróż w kinie 7D, obejrzeli interaktywne show „Wygadany dinozaur”, zwiedzili „Ścieżkę dinozaurów” oraz „Świat Człowieka Pierwotnego”. Odwiedzili też piramidę i uczestniczyli w przejażdżce kolejką szynową.
Nowa Piramida Zdrowia
Szkolne Koło PCK zorganizowało konkurs plastyczny pt .,,Nowa Piramida Zdrowia”. Do konkursu przystąpiło siedmioro uczniów naszej szkoły wykazując się nie tylko wiedzą na temat zasad zdrowego odżywiania się, ale również wielką kreatywnością artystyczną. Jury konkursu postanowiło wyróżnić prace następujących uczniów:
I miejsce- Nathaniel Domagała klasa 6A
II miejsce -Krystian Rosołowski klasa 5C
III miejsce -Franciszek Żełudkowski klasa 6E
Wyróżnione prace można zobaczyć na stronie internetowej szkoły lub w gablocie Szkolnego Koła PCK na bloku sportowym (budynek na ul.Sobieskiego 300) .
Wycieczka w klasie II B
Dnia 14 czerwca nasza klasa wybrała się na wycieczkę nad morze. Pierwszym przystankiem była Jastrzębia Góra. Tu zaczęliśmy od treningu, musieliśmy pokonać 208 schodków by dostać się nad morze! A później wspinać się z powrotem… Po tym zasłużyliśmy na pyszne lody. Kolejnym punktem wycieczki była Karwia. Pojechaliśmy na działkę do naszej koleżanki. Tam mogliśmy porozmawiać, pobawić się i poszaleć. Zjedliśmy wspólny posiłek na świeżym powietrzu.
Karma dla schroniska
Przez cały rok szkolny trwała w szkole akcja zbiórki karmy dla zwierząt ze schroniska w Dąbrówce. Akcja była zorganizowana przez samorząd uczniowski i szkolne koło PCK. Dary dla schroniska w Dąbrówce zostały przekazane przez opiekuna szkolnego koła PCK.
Sukcesy naszych uczniów
Uczniowie Ida Pawelczyk z kl 6f zajęła I miejsce miejsca w VIII Wojewódzkim Konkursie Plastycznym RYTM I MELODIA 2021, a Franek Żełudkowski z kl. 6e II miejsce.
Agata Krzebietke kl 6e poza szkołą zdobyła III miejsce w Mistrzostwach Polski sukces naszej uczennicy.
SUKCES UCZNIA KLASY III A
Olgierd Cichy został LAUREATEM IX Edycji Ogólnopolskiego Maratonu Czytelniczego dla uczniów szkół podstawowych oraz średnich – „ Poznacie nowych przyjaciół”. W tym roku szkolnym w konkursie wzięło udział 3370 uczniów.
Laureaci i finaliści Ogólnopolskiego Wielkiego Maratonu Czytelniczego
W 12. edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego dla klas IV-VI „Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca” tytuł laureata uzyskały:
Milena Kłosowska z kl. IV c oraz Martyna Reszke z kl. IV d.
Natomiast w 10. edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego dla klas VII-VIII „W lustrze książki” laureatem został
Witek Milewski z kl. VII d.
Tytuł finalisty otrzymali: Oliwia Duda z kl. VII d, Magdalena Jarząbek z kl. VII d oraz Mikołaj Kłosowski z kl. VII d.
Genially-nasz przepis na sukces
W najnowszym numerze Biuletynu Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku – w nr 106-107 (57-8) maj-czerwiec-lipiec-sierpień 2021 ukazał się interesujący artykuł naszych nauczycielek – pani Anny Korzonek i Bożeny Wójcik, o niestandardowej i bardzo kreatywnej formie prezentacji lekcji stosowanej przez obie Panie.
Zapraszam do lektury artykułu- do pobrania.
Sukces uczennicy z klasy II A
Uczennica klasy II A Dobrawa Borcowska zajęła I miejsce w konkursie plastycznym „Odkorkuj Miasto –ekologiczna komunikacja”, do którego zaprosił Prezydenta Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt.
Czytamy pierwszakom
16 czerwca 2021 r. uczniów z klasy 1e odwiedzili uczniowie z klasy 6d: Kaja, Maja, Laura, dwie Zosie i Tymek wraz z wychowawcą – panią Aleksandrą Rohde.
Pierwszaki usadowiły się wygodnie na kocykach i słuchały. A czego? Zostały przeniesione w wierszowany świat stworzony przez Jana Brzechwę i Danutę Wawiłow. Dowiedziały się m.in. o „odwadze” Stefka Burczymuchy; sumie, który stał się kilką; żabie, która wysuszyła się na proszek, Natce Szczebatce; Michałku, który twierdził, że „nauczyciel się czepia” . Z wiersza Danuty Wawiłow poznały pudla, który psocił babci tak, że babcia w końcu ugryzła go w ….. (no co – jak chcesz wiedzieć, przeczytaj sam).
Starsi uczniowie czytali z podziałem na role i dostosowywali intonację głosu do czytanych tekstów.
Podróż dookoła Świata w klasie II b
Wybraliśmy się w podróż dookoła świata w celu poznania zwierząt żyjących na każdym kontynencie. Nasze zadanie było utrudnione, ponieważ najpierw musieliśmy pokolorować mapę, która była rozcięta na kawałki, a następnie ją skleić. Układanie takich puzzli przyniosło nam wiele radości.
Zajęcia o koniach w klasie III C
Dnia 21 czerwca 2021 roku uczennica Zuzanna Sokołowska przygotowała prezentację pt.: „Konie”, przyniosła przybory do czyszczenia, a nawet smakołyki dla koni. Omówiła prezentację w stroju do jazdy konnej. Zuzanna jeździ konno od ponad roku, a końmi interesuje się od kilku lat. Ma za sobą pierwsze zawody w skokach przez przeszkody. Uczniowie z wielką uwagą słuchali opowiadania Zuzanny. Mieli również mnóstwo pytań dotyczących opieki nad końmi, budowy konia, przyborów do czyszczenia koni, a nawet konnych fryzur. Zuzanna podała też dzieciom wiele konnych ciekawostek.
Lekcja biblioteczna klasy I E
W ostatni dzień zajęć szkolnych klasa I E wybrała się na lekcję biblioteczną do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wejherowie.
Gra mobilna – gra miejska
Uczniowie biorący udział w programie „Czytam w bibliotece” powoli kończą pracę nad tworzeniem gry miejskiej. W środę 23 czerwca 2021 r. w towarzystwie dyrektor MBP pani Eweliny Magdziarczyk – Plebanek oraz koordynatora programu pana Krzysztofa Powałki , grupa udała się na spacer po Wejherowie zgodnie z trasą wyznaczoną przez autorów fabuły. Spacer nie był wyłącznie przyjemnością, ponieważ grupa musiała sprawdzić prawidłowość wyznaczenia poszczególnych punktów oraz realne odległości pomiędzy nimi. Trasa została skontrolowana, naniesiono drobne korekty i do dzieła przystąpiła grupa grafików tworząc własne ilustracje do poszczególnych punktów. Kolejne spotkanie we wrześniu i mamy nadzieję, że będziemy mogli wtedy wypróbować kompletną już grę.
Czas rozwinąć skrzydła
W czwartek 24 czerwca 2021 uczniowie klas ósmych po raz ostatni spotkali się w szkolnej auli, by odebrać świadectwa, nagrody i wyróżnienia będące podsumowaniem ośmiu lat nauki w szkole. Dyrektor szkoły pani Olga Tomaszewska w swoim przemówieniu przypomniała chwile, gdy dzisiejsi absolwenci jako małe dzieci po raz pierwszy przekroczyli mury szkoły, pełni ciekawości , czasem zaprawionej nutą niepokoju. Przez osiem lat nauczyciele i pracownicy szkoły starali się przekazać uczniom wszystko to, co będzie im potrzebne w kolejnym etapie ich życia, bowiem, jak powiedział Seneka, „Nie dla szkoły, lecz dla życia uczymy się”. Pani dyrektor podziękowała również rodzicom za osiem lat wspólnego przeżywania dobrych i tych gorszych chwil, podkreślając równocześnie , że ukończenie szkoły podstawowej to sukces nie tylko ucznia i szkoły, ale także rodziców i opiekunów. Na koniec były życzenia pomyślności , sukcesów w nowej szkole oraz słonecznych i bezpiecznych wakacji. W piątek wakacje rozpoczęli uczniowie klas siódmych odbierając z rąk wychowawców świadectwa, nagrody i wyróżnienia. Ponieważ nadal obowiązują obostrzenia wynikające z pandemii, wszystkie spotkania odbyły się zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi.
klasy VIII
klasy VII
INNOWACJE rok szkolny 2020/2021
- InstaLing – dla Szkół- pod patronatem MEN
Od października 2020 klasy 6 G oraz 6 B gr 1 realizują innowację z języka angielskiego w ramach programu InstaLing dla Szkół. Uczniowie w nowoczesny oraz efektywny sposób uczą się słownictwa z języka angielskiego. Patronat nad przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej i jest to już XVI edycja, w której biorą udział uczniowie i nauczyciele z całej Polski. Jej podstawowym założeniem jest krótka, kilku- bądź kilkunastominutowa, ale systematyczna codzienna praca ze słówkami.
Uczniowie klas 6G i 6 b gr.1 otrzymują regularnie zestawy słówek, wprowadzonych przez nauczyciela do programu i dopasowanych do materiału lekcyjnego. Nauka realizowana jest poprzez quiz, w którym uczniowie dopasowują słówka do zdania wyświetlonego na ekranie. Mają również okazję nauczyć się wymowy nowego słówka. Nauczyciel i rodzice otrzymują szczegółowe raporty o pracy ucznia i jego postępach w nauce. Sesje słówek można robić na tabletach, komputerach i telefonach komórkowych. Więcej informacji na stronie https://instaling.pl/
Katarzyna Kowalewska
nauczyciel języka angielskiego
- Ogólnopolski projekt „Zaproś mnie na swoją lekcję”
Ogólnopolski projekt „Zaproś mnie na swoją lekcję” – 1
Klasa VII c bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Zaproś mnie na swoją lekcję”. Inicjatywa ta umożliwia zdalne spotkania z nauczycielami, specjalistami z wielu dziedzin nauki, twórcami popularnych stron, projektów i blogów, którzy w formie wymiany, realizują wzbogacające treści programowe podczas lekcji online.
Dnia 19 listopada 2020 r. odwiedziła nas p. Ewa Owczarek, nauczycielka j niemieckiego w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym, która zabrała nas na wirtualną wycieczkę po Berlinie, przekazując jednocześnie garść ciekawostek historycznych.
Ogólnopolski projekt „Zaproś mnie na swoją lekcję” – 2
Dnia 02.12.2020 kl. VIIc wraz z wychowawcą miała przyjemność gościć online na godzinie wychowawczej p. Sabinę Piłat – nauczycielkę, podróżniczkę oraz prowadzącą YouTubowy kanał „Nauka w plecaku”.
Pani Sabina zabrała nas w ciekawą oraz inspirującą podróż po Europie, Azji i Afryce. Jednocześnie uświadomiła nas, jak ważna jest nauka oraz znajomość języków obcych.
Ogólnopolski projekt „Zaproś mnie na swoją lekcję” – 3
Dnia 10. 12.2020 klasa VIIc wraz z wychowawcą mieli zaszczyt gościć na lekcji wyjątkową osobę, jaką jest na pewno Pan prof. Lech Mankiewicz – ambasador Khan Academy, nauczyciel fizyki i naukowiec z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.
Pan Lech Mankiewicz poprowadził dla nas bardzo inspirujące, zmuszające do przemyśleń spotkanie na temat tego, dlaczego warto uczyć się przez całe życie i o konieczności wywoływania w sobie głodu wiedzy. Podkreślił, jak ważne jest, by nie poddawać się, gdy napotykamy na przeszkody tylko odważnie powinniśmy iść do przodu i dążyć do swojego celu.
Pan Profesor uzmysłowił uczniom, że nauka zdalna jest dla nich ogromną szansą i to od nich zależy, jak dobrze ją wykorzystają.
Ogólnopolski projekt „Zaproś mnie na swoją lekcję” – 4
To było już czwarte spotkanie klasy VIIc z gościem w ramach ogólnopolskiego projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”. Tym razem swój czas poświęciła nam p. Dorota Jankowiak – Dąbrowska, pedagog o specjalizacji resocjalizacji i socjoterapii, autorka i organizatorka warsztatów o charakterze profilaktycznym dla dzieci i młodzieży „ Jak nie schrzanić sobie życia wchodząc w konflikt z prawem”.
Pani Dorota przybliżyła uczniom pojęcia demoralizacji oraz przestępczości nieletnich. Opowiedziała w jakich godzinach można przebywać bez opieki, czym są czyny karalne i jakimi konsekwencjami są one związane.
Uczniowie kl. VIIc dowiedzieli się, że odpowiedzialność karna może być już od 13 roku życia, a także co zmienia się po ukończeniu 15 roku życia oraz kto odpowiada m.in. finansowo za jego czyny. Dowiedzieliśmy się również jak wygląda życie w zakładzie karnym czy poprawczym. Na koniec usłyszeliśmy dwie historie nastolatków, którzy przez swoje nieodpowiedzialne zachowanie „schrzanili swoje życie”
Lekcja była dla nas bardzo wartościowa i pouczająca.
Ogólnopolski projekt „Zaproś mnie na swoją lekcję” – 5
Tym razem uczniowie klasy VIIc podczas godziny wychowawczej gościli panią Marzenę Rusinowską, która poprowadziła zajęcia o talentach i mocnych stronach w ujęciu instytutu Gallupa.
Podczas spotkania odkrywaliśmy w sobie talenty i dyskutowaliśmy w jaki sposób możemy je na co dzień rozwijać. Dzięki pani Marzenie uświadomiliśmy sobie, że każdy z nas ma super moce i nosi w sobie dużo dobrego.
Ogólnopolski projekt „Zaproś mnie na swoją lekcję” – 6
Za nami kolejne spotkanie w ramach ogólnopolskiego projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”. Tym razem nasze zaproszenie przyjęła pani Kamila Plewa, która poprowadziła dla nas wspaniałą lekcję o sketchnotingu i myśleniu wizualnym. Wszyscy pilnie uczyliśmy się podstaw tej metody notowania.
Sketchnoting – z angielskiego sketch – szkic, noting – notowanie. Czyli notatki rysunkowe, notowanie z elementami szkicowania, bazgrania, rysowania.
Rysunkowy wymiar notowania ułatwia skupienie i zapamiętywanie przekazywanych treści. Pomaga również wyzwolić kreatywność i świeże spojrzenie, ponieważ rysując coś, musimy zastanowić się co dane hasło dla nas oznacza.
Sketchnoting to jednak nie tylko rysunki. To również opisy i hasła, które pomagają nadać rysunkom określone znaczenie.
Źródło: https://www.mysleniewizualne.pl/sketchnoting/
Ogólnopolski projekt „Zaproś mnie na swoją lekcję” – 7
W tym tygodniu kl. VIIc gościła na zajęciach p. Joannę Tomczyk – studentkę pedagogiki na Uniwersytecie Łódzkim. Pani Asia poruszyła często pomijany temat, lecz bardzo ważny dla naszego zdrowia, a nawet życia.
Otóż rozmawialiśmy o zaburzeniach odżywiania, ich objawach oraz powikłaniach. Na spotkaniu p. Joanna przybliżyła nam pojęcie anoreksji oraz opowiedziała nam swoją historię zmagań z tą chorobą. Zdradziła powody, dlaczego przestała jeść i zaczęła się głodzić. Pani Asia przedstawiła nam znaki sygnalizujące początki choroby, opowiedziała o swoim leczeniu w szpitalu zamkniętym oraz o powikłaniach, jakie niesie ze sobą anoreksja.
Opowiadając nam swoją historię p. Joanna chciała przestrzec młodzież przed konsekwencjami stosowania niekontrolowanych diet oraz przestrzec przed tym, by nie rozwiązywać swoich problemów głodząc się: „Nie jest prawdą, że im mniej ważymy, tym bardziej jesteśmy szczęśliwi. Wchodząc w labirynt anoreksji i tracąc kontrolę zbliżamy się jedynie do śmierci”
Ogólnopolski projekt „Zaproś mnie na swoją lekcję” – 8
Kolejny raz w ramach projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję” klasę VII c odwiedziła p. Dorota Jankowiak-Dąbrowska – pedagog o specjalizacji resocjalizacji i socjoterapii, autorka i organizatorka warsztatów o charakterze profilaktycznym dla dzieci i młodzieży.
Tematem zajęć był CYBERBULLYING – czyli współczesne oblicze przemocy.
Pani Dorota przybliżyła nam m.in pojęcie cyberbullyingu, stalkingu, agresora oraz poławiacza w sieci. Opowiedziała jak należy żyć i funkcjonować w świecie cyber, jak ważne jest budowanie pozytywnych relacji w sieci oraz o tym jak ważna jest w sieci prywatność.
Pani Dorota uwrażliwiła również uczniów na to, aby dwa razy zastanowili się nad tym co piszą lub jakie zdjęcia udostępniają w internecie, ponieważ każdy z nas zostawia po sobie ślad cyfrowy.
Ogólnopolski projekt „Zaproś mnie na swoją lekcję” – 9
Za nami 9 już spotkanie z gościem w ramach projektu „Zaproś mnie na swoją lekcję”. Nasze zaproszenie przyjęła p. Marzena Dembicka – trener, couch, mediator, właścicielka Pracowni Poznania Potrzeb.
Pani Marzena zabrała nas na wycieczkę do Namibii, państwa w południowo-zachodniej Afryce, leżącego nad Oceanem Atlantyckim.
„Spotkanie z Afryką , czyli co nas łączy a co dzieli” pozwoliło nam poznać egzotyczną przyrodę, różnorodne zwierzęta, niesamowite widoki oraz inne zwyczaje i kulturę.
Ta wirtualna podróż pokazała nam, że warto doceniać ludzi i rzeczy, które mamy na co dzień, m.in. dostęp do edukacji, bieżącą wodę, jedzenie i inne „fajne” rzeczy o których dzieci z Namibii mogą tylko pomarzyć.
Anna Kleppin- Formela
nauczyciel języka niemieckiego
- „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”
Klasa I e w ramach innowacji pedagogicznej w roku szkolnym 2020/2021 realizuje międzynarodowy projekt „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”. Głównymi celami projektu jest: rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania, zachęcanie rodziców do czytania dzieciom, integracja zespołu klasowego, współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych, wzmacnianie więzi ze środowiskiem przyrodniczym – rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie.
Właśnie zakończył się I moduł realizowanego projektu. Dzieci znakomicie wykonały wszystkie czytelnicze zadania.
Od stycznia uczniowie klasy I e pod kierunkiem Pani Anny Chodak przystąpią do realizacji kolejnego modułu projektu. Trzymamy mocno kciuki, życzymy powodzenia !
POTWIERDZENIE realizacji modułu MAŁA CHMURKA W KRAINIE DRZEW – LINK
Realizacja I modułu innowacji
Klasa I E w ramach innowacji pedagogicznej w roku szkolnym 2020/2021 realizuje międzynarodowy projekt „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”. Głównymi celami projektu jest: rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania, zachęcanie rodziców do czytania dzieciom, integracja zespołu klasowego, współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych, wzmacnianie więzi ze środowiskiem przyrodniczym – rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie.
Właśnie zakończył się I moduł realizowanego projektu. Dzieci znakomicie wykonały wszystkie czytelnicze zadania.
Od stycznia uczniowie klasy I e pod kierunkiem Pani Anny Chodak przystąpią do realizacji kolejnego modułu projektu. Trzymamy mocno kciuki, życzymy powodzenia !
Realizacja II modułu innowacji
Klasa I E ukończyła realizację II modułu innowacji pod hasłem „Mała chmurka w krainie śniegu” – lektury zimowe.
W styczniu i lutym uczniowie wysłuchali czytanych przez nauczyciela lektur: Centkiewicz Alina i Czesław „Zaczarowana zagroda”, Tove Jansson „Zima Muminków”, a w lutym Holly Webb „Opowieść o zimowym kotku”, Claire Gaudriot „Mała wróżka Amelka. Zimowe śledztwo” w ramach innowacji „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”. Uczniowie znakomicie wykonali zadania w swoich Lekturnikach i tym samym zdobyli drugi dyplom potwierdzający realizację innowacji.
Realizacja III modułu innowacji
W czerwcu klasa I E ukończyła ostatni już moduł innowacji pedagogicznej. Uczniowie samodzielnie przeczytali lekturę pt. „Dzieci Pana Astronoma”. Wzorowo wypełnili lekturniki.
W maju uczniowie podczas zabaw z teatrem zintegrowali się, przygotowując musical „Kopciuszek” z okazji Dnia Rodziny. Każda osoba z klasy mogła wcielić się w postać z baśni. W maju odbyła się także lekcja pod chmurką, gdzie uczniowie samodzielnie czytali lekturę „Zwariowane Podwórko”.
To nie koniec naszej przygody z czytaniem.
Podsumowanie innowacji
Klasa I E oficjalnie zakończyła II edycję Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”.
W toku realizowania innowacji przedstawiono szereg metod i technik, które miały na celu wspieranie promocji czytelnictwa. Duża część spośród wypracowanych rozwiązań, takich jak: prowadzanie dzienniczka czytelniczego, lekturnika, czy też czytanie przez nauczyciela dodatkowych lektur, czytanie lektur przez zaproszonych gości podniosły umiejętność czytania.
Udział w projekcie był wielką przygodą i bardzo się cieszymy, że mogliśmy w nim uczestniczyć razem z dziećmi z całego świata.
Innowacja pedagogiczna została zrealizowana, wszystkie zadania zostały ukończone. Sprawozdanie zostało wysłane autorce projektu. Otrzymaliśmy certyfikat poświadczający realizację projektu „Lekturki spod chmurki”.
Czas na zasłużone wakacje!
Anna Chodak
nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
- Innowacja „Bądź aktywny”
Grudniowe podsumowanie innowacji „Bądź aktywny”
Z początkiem grudnia 2020r w Naszej szkole rozpoczęła się innowacja
„Bądź aktywny”, która polega na monitorowaniu przez uczniów w czasie wolnym, poprzez dostępne aplikacje sprawdzające aktywność fizyczną, własnego treningu biegowego, rowerowego czy jazdy na rolkach.
Do innowacji obecnie zgłosiło się 24 uczniów.
W grudniu dzięki sprzyjającej pogodzie największym powodzeniem cieszyła się jazda na rolkach.
Obecnie najwięcej punktów uzyskała Anna Dampc z klasy 8 f ( 102 pkt),
na drugim miejscu jest Lesnau Zuzanna z kl 8 f (59 pkt),
trzecie miejsce obecnie zajmuje Kisielewska Lena z kl 7 d (53 pkt).
W związku z dużym zainteresowaniem „jazdą na rolkach” podajemy 10 zalet tej aktywności:
Jazda na rolkach to jeden z najzdrowszych i najprzyjemniejszych sportów. Wzmacnia mięśnie nóg i pośladków, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, poprawia kondycję i zwiększa koordynację ruchową – to główne zalety tej dyscypliny. Poznaj 10 powodów, dla których warto jeździć na rolkach.
Zalety jazdy na rolkach nie sprowadzają się tylko do korzyści zdrowotnych – ten sport, oprócz tego, że wzmacnia ciało, jest doskonałą formą relaksu i sposobem na aktywne spędzanie czasu z rodziną i znajomymi. Jazda na rolkach stwarza okazję do poznania nowych osób, pozwala zapomnieć o stresie, napięciach i daje mnóstwo pozytywnej energii. Co więcej, żeby zacząć jeździć, nie trzeba być wysportowanym – rolki nadają się zarówno dla młodych, jak i dla starszych osób o różnej kondycji.
Zobacz 10 powodów, dla których zakup rolek to doskonała inwestycja we własne zdrowie i dobre samopoczucie.
- Skutecznie spala tkankę tłuszczową
- Nie obciąża stawów
- Poprawia kondycję
- Rozwija mięśnie nóg i pośladków
- Poprawia koordynację ruchową
- Dotlenia organizm.
- Bezpieczny sport dla każdego.
- Mogą służyć jako środek transportu
- Rozwija kontakty towarzyskie
- Odpręża i redukuje stres
(artykuł z internetu – źródło: https://wformie24.poradnikzdrowie.pl/rekreacja/sporty-letnie/dlaczego-warto-jezdzic-na-rolkach-10-zalet-jazdy-na-rolkach-aa-foFX-NXyN-9NqW.html)
Styczniowe podsumowanie innowacji „Bądź aktywny”
W styczniu niestety pogoda trochę nam popsuła plany treningowe. Na szczęście nie wszystkich przestraszyła.
Tym razem na pierwszym miejscu są dwie dziewczyny z taką sama ilością punktów Anna Dampc z kl 8 f (38 pkt. zdobytych w czasie biegu i jazdy na rolkach), z taką samą liczbą punktów Ola Kudyn z klasy 6 a ( zdobyła 38 pkt. w treningu biegowym), za jazdę na rowerze na miejscu drugim jest Kisielewska Lena z klasy 7 d (23,5 pkt.) na miejscu trzecim jest Maja Baranowska z klasy 7 d (23 pkt, za jazdę na rowerze i rolki).
Kilka zdjęć naszych sportowych dziewczyn
Tym razem zachęcamy do jazdy na rowerze. Oto zalety tej aktywności – link
Podsumowanie innowacji „Bądź aktywny” w lutym
W lutym niestety nadal pogoda trochę nam popsuła plany treningowe.
Gratulacje dla dziewczyn, które mimo wszystko aktywnie uczestniczyły w naszej innowacji.
W lutym na pierwszym miejscu jest Kudyn Ola z klasy 6 a, drugie miejsce ma Anna Dampc z kl 8 f na miejscu trzecim jest Albecka Ania z kl 8 f
Tym razem zachęcamy do biegania
Bieganie zimą – jak się ubrać do biegania w sezonie zimowym?
„Można by powiedzieć przekornie – w czymkolwiek, byle nie zmarznąć, ale nie będzie to cała prawda. Nie tylko rodzaj odzieży ma znaczenie. Jej grubość i materiał również. Elegancka bluza z modnej kolekcji dobrze się prezentuje, ale niekoniecznie sprawdzi się podczas treningu biegowego. Strój do biegania zimą osłania nas i ochrania jednocześnie. Osłania przed temperaturą, wiatrem i wilgocią, ochrania przed wychłodzeniem, gdy zatrzymamy się na przejściu dla pieszych albo żeby złapać oddech.
Przede wszystkim warto korzystać z odzieży syntetycznej. Nie tylko ze względu na jej lekkość, ale przede wszystkim na oddychalność, czyli dobre i bardzo dobre odprowadzanie potu z powierzchni ciała. W niskich temperaturach odprowadzanie wilgoci staje się kluczowe, a odzież do biegania zimą jest na to przygotowana. Biegając, angażujemy całe ciało, zwiększamy przepływ krwi, generujemy więcej ciepła. Podczas wysiłku nasza skóra wilgotnieje, regulując temperaturę, to naturalne i pożądane działanie. Jeśli odsłonimy wilgotną skórę, odczucie zimna będzie intensywne, a jednocześnie może nam zaszkodzić. Dlatego biegając w zimie, warto osłonić się od stóp po czubek głowy. Nie możemy jednak przesadzić z ciepłotą. Jeśli przedobrzymy, będzie nam za ciepło i cała przyjemność biegania zniknie. Podobnie, gdy niedoszacujemy warunków i ubierzemy się zbyt lekko. Wówczas będziemy szybko tracić temperaturę i zużywać dużo energii na ogrzanie mięśni. Będziemy myśleć, że wciąż nam zimno, zamiast regulować oddech albo delektować się zimową przyrodą.” Więcej informacji na:
Podsumowanie za marzec
Nadszedł czas w naszej innowacji „Bądź aktywny” na podsumowanie marca. Na szczęście mamy już wiosnę!!! Mamy nadzieję, że aktywność naszych uczniów będzie coraz większa. W tym miesiącu najłatwiej było biegać (ze względu na opady śniegu).
Na pierwszym miejscu jest Anna Dampc,
drugie miejsce zdobyła Malwina Malinowska,
na trzecim miejscu jest Weronika Skurtys.
Tym razem proponujemy przeczytać parę słów na temat
„SLOW JOGGINGU”
Bieganie dla tych, którzy nienawidzą; Tempo slow joggingu; Dlaczego warto trenować slow jogging? Jak biegać? Zasady treningu w tempie slow.
Źródło – Propozycja do zapoznania się – Facebook-nauczyciele wychowania fizycznego- autor Emilka Gryko
https://www.facebook.com/download/3835537469866316/SLOW%20JOGGING.docx?av=100001279413752&eav=AfZIvRa4O7QAV6zcYb50PDf4BpGPqTf4KrMRn_ZW5ONTM4-Ekd_A6dnblhuw90H9IhU&hash=AcqbQwQyYJN6MSM13FE&__cft__[0]=AZVS9HPH2nTXBn588Fnj-dihQjJZJ-QnJcmC1CEzYMqPnDSoc0qb0tGcKpChwqmXFARtyGK8UyOJQsqmdc1WgCh8PBhIWeYr2N7-OtStYwn3FITnbGCUjTO7X8VFK60qrhN38QOh-DC3qS7N9gGTXW_e&__tn__=H-R
Podsumowanie za kwiecień
Nadszedł czas w naszej innowacji „Bądź aktywny” na podsumowanie kwietnia.
Mamy wiosnę i aktywność naszych uczestniczek się zwiększa !!!
Na pierwszym miejscu jest Anna Dampc (biegi + rolki)
drugie miejsce zdobyła Kudyn Ola (bieganie)
na trzecim miejscu jest Albecka Ania (biegi) oraz Asia Rhode (biegi + rower)
Oto kilka zdjęć zrobionych przez uczestniczki podczas swoich treningów:
Jako ciekawostkę zamieszczamy link gdzie znajdziecie informacje
– jaki rower wybrać
– bezpieczeństwo na rowerze
– przepisy drogowe dla rowerzysty
– trochę historii o rowerach
– gadżety potrzebne do rowerów. link
Podsumowanie za maj
Nadszedł czas w naszej innowacji „Bądź aktywny” na podsumowanie MAJA.
Pogoda zaczęła się poprawiać o czym świadczy duża aktywność naszych uczestniczek !!! W tym miesiącu najwięcej punktów zdobywały dziewczyny jeżdżąc na rowerze.
Na pierwszym miejscu jest Maja Baranowska,
drugie miejsce zdobyła Albecka Anna,
na trzecim miejscu jest Joanna Rhode.
Przed nami został ostatni miesiąc rywalizacji między dziewczynami. Wyniki nieznacznie się różnią więc walka o zwycięstwo trwa. No i pogoda nareszcie pozwala na biegi, rolki i rower. Trzymamy kciuki. Może w czerwcu padnie nowy rekord punktów.
Podsumowanie innowacji „Bądź aktywny”
Nadszedł czas na podsumowanie aktywności naszych uczestniczek
Od grudnia do połowy czerwca wszystkie dziewczyny dzielnie rywalizowały w aktywnościach takich jak: biegi, jazda na rowerze, jazda na rolkach.
Łącznie wszystkich punktów uzbierały 15295 !
I miejsce Anna Dampc 8 f 265punktów,
II miejsce Maja Baranowska 7 d 243,5 punktów,
III miejsce Anna Albecka 8 f 146 punktów,
IV miejsce Lena Kisielewska 7d 121,5 punktów,
V miejsce Gabrysia Dyderska 7d 112,5 punktów,
VI miejsce Ola Kudyn 6a 107 punktów,
Pozostałe uczestniczki to: Asia Rhode 7 d, Viktoria Cichy 8 f, Dargacz Weronika 7 d, Zuzanna Lesnau 8 f, Malwina Malinowska 8 d, Orzeł Klaudia 6, Kamińska Wiktoria 8 c, Julia Hawan 8 f.
Dużą rolę w trakcie realizacji innowacji odgrywało zastosowanie dostępnych aplikacji monitorujących aktywność fizyczną, dzięki czemu było ciekawiej i atrakcyjniej. Na bieżąco były przesyłane pomiary aktywności przez uczestniczki do nauczycieli. Na koniec każdego miesiąca następowało podsumowanie punktów oraz opis zagadnień dotyczący samodzielnego trenowania wybranej aktywności sportowej.
Anna Dawidowska, Karolina Nalepka
nauczyciele wychowania fizycznego
- Świetlicowy „Pociąg do kultury” – sprawozdanie