chór – 2019/2020

„Kaszubski Mecz” 14 lutego 2020 r. w ERGO ARENIE!

Uczniowie języka kaszubskiego i chór szkolny na Meczu Kaszubskim.

14 lutego 2020 roku już po raz piąty w ERGO ARENIE zagościł „Kaszubski Mecz”. Inicjatywa organizowana jest przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Stowarzyszenie Trefl Pomorze oraz kluby spod znaku Trefla. Od rozgrywek 2015/2016 raz w sezonie ERGO ARENA wypełnia się około siedmioma tysiącami uczniów uczących się języka kaszubskiego, którzy do hali na granicy Gdańska i Sopotu przyjechali w ramach finału konkursu plastycznego „Aktywne Kaszuby”. W tym roku tematyką konkursu była „Historia powrotu Pomorza do Polski”, bowiem właśnie w lutym 2020 roku, a dokładnie 10 lutego, przypadało 100-lecie zaślubin Polski z morzem i kontynuowane są obchody odzyskania przez Polskę Niepodległości.  Uczniowie w swoich pracach plastycznych  nawiązywali do obrazu Kossaka „Zaślubiny Polski z morzem”, upamiętniającego czyn generała Józefa Hallera. W ERGO ARENIE 14 lutego pojawiły się więc nie tylko żółto-czarne kaszubskie elementy, ale także biało-czerwone, m.in. 7-tysięczna kartoniada Niepodległej.

Samo wydarzenie to sportowe przeżycie dla kaszubskich uczniów, ale też świetna lekcja lokalnej kultury dla kibiców Trefla. Obok boiska można było zapoznać się z kaszubskim rękodziełem, czy nauczyć się kaszubskiego alfabetu, a  odbicia piłki raz-dwa-trzy liczono po kaszubsku. Wydarzenie uświetniły także m.in. występy lokalnych chórów. Jest to jedyne takie wydarzenie na Pomorzu, łączące sport na najwyższym poziomie z promowaniem regionu, w którym uczestniczy każdorazowo blisko 10 tys. kibiców.

Byliśmy tam i uczestniczyliśmy w fantastycznym wydarzeniu sportowym i kulturalnym.

Nagrody dla chóru szkolnego!

Z ogromnymi sukcesami Chór Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie pod dyr. Aleksandry Janus zakończył tegoroczne kolędowanie. W Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Świątecznej i Adwentowej, który odbył się w 14 grudnia 2019 r. w Sopocie, jury konkursu przyznało chórzystom „dziewiątki” Srebrne Pasmo oraz I miejsce w kategorii chórów dziecięcych.

W grudniu ubiegłego roku chórzyści wzięli także udział w eliminacjach „V Konkursu Chóralnego Małego Trójmiasta Kaszubskiego” i zakwalifikowali się do finału, który odbył się w czwartek, 30 stycznia w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Na głównej scenie filharmonii rywalizowało łącznie10 zespołów chóralnych z terenu powiatu wejherowskiego. Podczas występu chórzyści zaprezentowali dwa utwory w języku kaszubskim ­­–„Do Betlejem darënieslë” (sł. i muz. Jerzy Stachurski) oraz „W stajeneczce narodzoné” (sł. i muz. Antoni Pepliński). W utworach pojawiły się partie solowe, które wykonali: Krzysztof Kołodziej, Patryk Grochowski, Szymon Jeziórski. Na akordeonie akompaniował pan Jacek Hoduń. W szeregach chóru pojawili się najmłodsi reprezentanci naszej szkoły – uczniowie uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego oraz zajęcia muzyczne dla klas młodszych. Chór Szkoły Podstawowej nr 9 pod dyr. Pani Aleksandry Janus zdobył I MIEJSCE w kategorii chórów dziecięcych oraz nagrodę finansową w wysokości 2000 zł. Występ naszego zespołu spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem publiczności i został doceniony przez jury, w którym zasiadali reprezentanci Stowarzyszenia Gmin „Małe Trójmiasto Kaszubskie” z Wejherowa, Redy oraz Rumi. Podczas konkursu obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, m. in. Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt wraz z zastępcą Arkadiuszem Kraszkiewiczem oraz v-ce starosta wejherowski Jacek Thiel. Chór szkolny do konkursu przygotowała pani Aleksandra Janus we współpracy z panią Haliną Groth.

 

Występ chóru można zobaczyć na kanale YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=20Dr0b__2UI&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3rhs3_fASyDcpmNRPdkotTRNJeVi8pUCyV0ATelxTxRtk6SC4lVUbbXV8

Zdjęcia: Leszek Spigarski – Puls Wejherowa

Linki:

https://wejherowo.naszemiasto.pl/chorzysci-z-malego-trojmiasta-kaszubskiego-zaprezentowali/ar/c1-7532441

http://www.wejherowo.pl/artykuly/jubileuszowy-konkurs-choralny-mtk-a7047.html

http://www.wejherowo.pl/materialy-video/konkurs-chorow-malego-trojmiasta-kaszubskiego-2020-v1344.html

XV  Pomorski Konkurs Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej. Wielki sukces naszych uczniów!

Dnia 10 stycznia 2020 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XV  Pomorskim Konkursie Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej organizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szemudzie oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Celem konkursu jest:  promocja talentów dzieci i młodzieży, ukazywanie piękna i wartości kultury kaszubskiej,  wzbudzenie zainteresowania uczniów kaszubską pieśnią bożonarodzeniową oraz popularyzowanie nowych utworów kaszubskich.

W tym roku swoje talenty zaprezentowało łącznie 236 uczestników , w tym 37 solistów i 23 zespoły ze szkół z całych Kaszub.

Wykonawcy zmierzyli się w pięciu kategoriach: dzieci w wieku przedszkolnym oraz grupy ,,O”, klas I – III, IV – VI, VII – VIII oraz uczniowie szkół średnich. Uczestnicy wykonywali dwie pieśni. Jedną pieśń śpiewali a ´cappella, natomiast drugą z podkładem muzycznym. Artystów oceniało jury w składzie : dr Tomasz Fopke, dr hab. Witosława Frankowska, ks. dr hab. Robert Kaczorowski, Aleksandra Perz radna gminy Szemud oraz Jerzy Stachurski kompozytor, poeta, dziennikarz, pedagog.  Naszych uczniów przygotowały panie: Aleksandra Janus i  Halina Groth.

Wyniki konkursu:

Kategoria: klasy I-III SP
Soliści:
Iga Żuchlińska – I MIEJSCE

Zespoły:
Zespół „Kaszëbsczé Krôsniãta – I MIEJSCE

Kategoria: klasy IV-VI SP
Soliści:
Krzysztof Kołodziej – II MIEJSCE

Zespoły:
Zespół „Kaszëbsczé Gwiôzdë” – I MIEJSCE

Kategoria: klasy VII i VIII SP
Zespoły:
Zespół wokalny – I MIEJSCE

Grand Prix czyli Puchar Prezesa Rady Chórów Kaszubskich na XV  Pomorskim Konkursie Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej otrzymały zespoły wokalne  z naszej „Dziewiątki”.

GRATULUJEMY!!!

 

PIERWSZA GWIAZDKA

Najnowsze dzieło naszego chóru szkolnego oraz zaprzyjaźnionych artystów. Piosenka „PIERWSZA GWIAZDKA” w wykonaniu Chóru Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie  pod kierunkiem Aleksandry Janus. 

LINK – https://www.youtube.com/watch?v=r1LaclDItVg

 

Śpiewajmy w szkole!

11 grudnia 2019 r. w auli SP nr 9 przy ul. Sobieskiego odbył się koncert Śpiewajmy w szkole! dedykowany uczniom klas III. Wystąpił chór szkolny oraz grupa młodsza – uczniowie klas I-III biorący udział w zajęciach muzycznych prowadzonych przez panią Aleksandrę Janus. Uczniowie wysłuchali piosenek z repertuaru dziecięcego oraz utworów bożonarodzeniowych. Koncert stanowił prezentację podsumowującą pracę obu chórów szkolnych w pierwszym półroczu. Celem wydarzenia było zachęcenie uczniów klas młodszych do śpiewania oraz dołączenia w przyszłości do chóru szkolnego.