Dla Niepodległej

Piękną tradycją naszej szkoły jest świętowanie kolejnych rocznic odzyskania niepodległości w gronie piątoklasistów, ich rodziców, Dyrekcji i wychowawców. Również w tym roku, 9 listopada 2023 roku, spotkaliśmy się, by wspomnieć wszystkich, którzy oddali życie w walkach o wolność i złożyć im hołd. Marsz pierwszej brygady, Wojenko, Przybyli ułani  – to tylko niektóre z pieśni wykonanych wspólnie przez społeczność szkolną oraz gości: zastępcę prezydenta miasta pana Arkadiusza Kraszkiewicza, radną miejską panią Justynę Ostrowską oraz przewodniczącą Rady Rodziców panią Lilianę Breen. Ten niezapomniany Wieczór Niepodległości wzbudził w każdym z nas ogromne wzruszenie i dumę.

Dnia 10 listopada odbył się w SP9, w budynku przy ul. J. Sobieskiego, apel patriotyczny z okazji „Święta Niepodległości”. Został przygotowany przez uczniów z kl.6c i zaprezentowany młodzieży z klas 6-8. Wśród gości pojawiała się pani dyrektor O. Tomaszewska oraz wicedyrektor W. Kurowski. Uczniowie pokazali program historyczno-poetycki opracowany przez I. Buczyło-Sikora, przeplatany tradycyjnymi pieśniami Legionistów pod kierunkiem B. Fokcińskiej. Apel uświetniła Marta Piastowska z kl.7d , śpiewając dwie wzruszające piosenki patriotyczne, a także mały chór szkolny pod kierunkiem A. Janus. Dekorację w auli wykonała B. Hinc, podkreślając niezwykły nastrój uroczystości, która bez wątpienia podobała się uczniom. Była to niezwykła lekcja historii dla wszystkich uczestników. Na szkolnym holu uczennice z kl.7d Marta Sikora i Wiktoria Ceynowa wykonały tablicę tematyczną o niepodległości Polski. Po apelu wszyscy uczniowie odśpiewali wspólnie na holu „Mazurka Dąbrowskiego”.