Język kaszubski 2018/2019

Sukces uczniów języka kaszubskiego

Już po raz czternasty 25 stycznia 2019 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym z Oddziałami Gimnazjalnymi w Szemudzie odbył się XIV Pomorski Konkurs Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej.

„Współorganizatorem tej imprezy było Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Starostwa Powiatowego w Wejherowie, Wójta Gminy Szemud Ryszarda Kalkowskiego, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Rady Chórów Kaszubskich, Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Gdańsku oraz Z.P. Aleksander Chwaszczyno. Patronat merytoryczny objęło Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, a medialny: Telewizja TTM, Radio Kaszëbë, Radio Norda FM, Radio Gdańsk, „Pomerania”, „Dziennik Bałtycki”, gwe24.pl oraz nadmorski24.pl.

Uczestnicy XIV Pomorskiego Konkursu Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej występowali w pięciu kategoriach wiekowych. Komisja konkursowa, w skład której wchodzili: pracownicy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku: dr hab. Aleksandra Kucharska-Szefler i ks. dr hab. Robert Kaczorowski, dyrygentka Wejherowskiego Chóru Mieszanego „Camerata Musicale” – Pani Aleksandra Janus, Przewodnicząca Rady Gminy Szemud – Pani Aleksandra Perz, polski i kaszubski poeta i kompozytor – Pan Jerzy Stachurski oraz Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie – Pan Tomasz Fopke, stanęła jak co roku przed trudnym zadaniem wyłonienia zwycięzców, ponieważ uczestnicy byli świetnie przygotowani”.

Nasza szkołę reprezentowali:

Kategoria IV – VI soliści

I miejsce – Krzysztof Kołodziej klasa IV A

Kategoria IV – VI zespoły

Udział – „Kaszëbsczé gwiôzdë” klasa IV A

Kategoria I – III zespoły

III miejsce – „Kaszëbsczé krôsniãta” klasa I C

GRATULUJEMY!!!

 

Sukces uczniów języka kaszubskiego

Już po raz siedemnasty 15 marca 2019 roku odbył się  Pomorski Festiwal Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé spiéwë”, który stał się już trwałą i dumną tradycją Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Lecha Bądkowskiego w Luzinie i gminy Luzino.
„Konkurs pieśni kaszubskiej jest pielęgnowaniem i rozwijaniem tradycji śpiewaczych naszego regionu i prezentacją rodzimych pieśni ludowych. Jest festiwalem różnorodności, zarówno pod względem doboru repertuaru jak i jego interpretacji oraz opracowań muzycznych. Uczestników jednoczy chęć podtrzymania regionalnej tradycji muzycznej, odkrywania na nowo bogactwa, piękna i szlachetności kaszubskich pieśni. Wszystko to sprzyja umacnianiu więzi młodego pokolenia z Małą Ojczyzną, a także służy ugruntowaniu poczucia przynależności etnicznej zarówno w odniesieniu do kultury Kaszub jak i do polskiej kultury narodowej.

W pięciu kategoriach wiekowych zmagało się ok.  200 uczestników z województwa pomorskiego. Komisja konkursowa, stanęła jak co roku przed trudnym zadaniem wyłonienia zwycięzców, ponieważ uczestnicy byli świetnie przygotowani”.

Nasza szkołę reprezentowali:

Kategoria II –  / klasy I – III zespoły/

III miejsce – „Kaszëbsczé krôsniãta” – klasa I C

Kategoria II –  / klasy I – III soliści/

Wyróżnienie – Iga Żuchlińska – klasa IC

Kategoria  III  /klasy IV – VI soliści/

Wyróżnienie – Krzysztof Kołodziej klasa IV A

Kategoria III  /klasy IV – VI zespoły/

III miejsce – „Kaszëbsczé gwiôzdë” klasa IV A

Naszym artystom akompaniowała p. Aleksandra Janus, której serdecznie dziękujemy!

Uczniów do konkursu przygotowała p. Halina Groth.

GRATULUJEMY

 

Mecz kaszubski . . . Klasa I C i IV A

Wielkie święto koszykówki!

Uczniowie klasy I C I IV A uczący się języka kaszubskiego 20 marca 2019 roku mieli okazję pojechać na mecz koszykówki do ERGO ARENY.

Kaszubski mecz już po raz czwarty stał się niesamowitą promocją sportu wśród uczniów z Kaszub. Tym razem na trybunach ERGO ARENY zasiadło 8791 kibiców, czego dużą część stanowiły dzieci biorące udział w konkursie „Aktywne Kaszuby”. Hala zaczęła wypełniać się już na dwie godziny przed rozpoczęciem meczu i tętniła życiem aż do ostatniej syreny środowego spotkania.

Kibice wypełniający ERGO ARENĘ  przygotowywali się do meczu. Uczniowie przychodzący do hali mieli ze sobą flagi, transparenty, a także nakrycia głowy – wszystko oczywiście w obowiązkowych, żółto-czarnych barwach. To kolory flagi kaszubskiej oraz Trefla Sopot. ERGO ARENA stała się więc w czasie meczu dwukolorowa – żółty mieszał się z czarnym też znacznie wcześniej, bo wszystkie krzesełka zostały już przed spotkaniem pokryte klaskaczami w tych barwach. Właśnie te gadżety kibicowskie, poza młodymi gardłami, stały się głównymi źródłem głośnego dopingu, który wypełniał sopocko-gdański obiekt przez niemal cztery godziny.

Uczniowie wracali pełni wrażeń i już zadeklarowali udział w przyszłorocznym konkursie.

Sukces uczniów języka kaszubskiego

9 maja 2019 roku Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie zorganizowało w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie Miejskie Eliminacje 48 Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „RODNÔ MÒWA”.

Celem konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury, tradycji i folkloru kaszubskiego oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Konkurs stwarza recytatorom okazję do indywidualnej wypowiedzi artystycznej, a także pielęgnowanie wrażliwości na urodę literatury kaszubskiej.

Komisja Konkursowa eliminacji miejskich po wysłuchaniu recytatorów przyznała nagrody i wyróżnienia w 4 kategoriach: przedszkolnej, uczniów klas I-III, uczniów klas IV-VI i uczniów klas VII-VIII oraz gimnazjum i liceum. Komisja konkursowa podkreśliła, że wszyscy recytatorzy wykazali się nie tylko bardzo dobrą znajomością tekstu, ale również ogromną wrażliwością na urodę literatury kaszubskiej. Ciepłe słowa jurorzy skierowali również do nauczycieli, którzy zadali sobie tyle trudu, by przygotować swoich wychowanków do konkursu. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Osoby, które zajęły I i II miejsce w danej kategorii będą reprezentowały Wejherowo w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 16 maja 2019 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Zofia Żmich i Alicja Jarząbek z klasy I C,   Pola Gołąbek, Nadia Pranga z klasy IV A.

Zofia Żmich kategoria I-III – I miejsce /zakwalifikowała się do eliminacji powiatowych/.

Alicja Jarząbek kategoria I-III – wyróżnienie

Gratulujemy i życzymy powodzenia.

Sukces ZOSI  ŻMICH z klasy IC – uczennicy języka kaszubskiego.

16 maja 2019 roku Powiatowy Zespół Placówek Oświatowych w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zorganizował 48 Powiatowy Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej „RODNÔ MÒWA”.

Do konkursu zakwalifikowało się 62 uczestników z naszego powiatu.

Konkurs poprowadził Adam Hebel – poeta, dziennikarz, satyryk kaszubski.

Swoja obecnością zaszczycił uczestników konkursu  i zaproszonych gości Lider kanadyjskich Kaszubów David Shulist wraz z córką Jennifer Svoboda.  Przypomnijmy, że w ubiegłym roku delegacja Kaszëbsczi Jednotë przebywała w Kanadzie, włączając się w obchody 160-lecia kaszubskiej emigracji do tego kraju.

Komisja Konkursowa w składzie Eugeniusz Pryczkowski –  kaszubski dziennikarz, poeta, pisarz, tłumacz, autor tekstów, wydawca i działacz, Robert Groth – dziennikarz Radia Gdańsk wyróżniony Stypendium im. Izabelli Trojanowskiej i Jerzy Łysk –  poeta, kompozytor, piosenkarz i animator kultury, znany szczególnie z działalności na niwie kultury kaszubskiej po wysłuchaniu recytatorów przyznała nagrody i wyróżnienia w 4 kategoriach: przedszkolnej, uczniów klas I-III, uczniów klas IV-VI i uczniów klas VII-VIII,  gimnazjum.  Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Naszą szkołę reprezentowała Zofia Żmich, która zajęła drugie miejsce w powiecie.

Gratulujemy serdecznie uczennicy i jej rodzicom.

Klasa IV A – Spacer szlakiem kaszubskich nut

Klasa IV A na lekcjach języka kaszubskiego wybrała się na spacer szlakiem kaszubskich nut.  Rozstawione w mieście elementy tradycyjnej pieśni kaszubskiej wskazują na najważniejsze w mieście atrakcje. Wędrując szlakiem można zwiedzić m.in. Kościół św. Anny, Rynek, Park Miejski, Filharmonię Kaszubską czy Kalwarię Wejherowską. Przy ostatnim postumencie ustawiono nietypową rzeźbę wieńczącą szlak – postać Kaszuby wygrywającego na akordeonie popularną wyliczankę. Aby posłuchać kaszubskiego alfabetu należy przycisnąć jeden z klawiszy akordeonu. Rzeźba autorstwa Tomasza Morka i Artura Wyszeckiego powstawała przez osiem lat.

Kaszubski pisarz Stanisław Janke napisał ,że  „ Nuty Kaszubskie to nie tylko akcent folklorystyczny, gdyż w czasie zaborów pruskich stanowiły one rodzaj Hymnu Kaszubów, mówiącego o tym, że Kaszubi mają swoją stolicę, swoją kulturę i swój język.  Jego zdaniem ta wyliczanka, choć znana w różnej postaci wśród narodów europejskich, na Kaszubach stanowiła rodzaj protestu przeciwko germanizacji. Sam fakt, iż śpiewano ją w języku kaszubskim, był rodzajem manifestacji języka i kultury kaszubskiej.