język kaszubski 2021/2022

Finał wojewódzki 51 Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej RODNÔ MÒWA

W dniach 11-12 czerwca 2022 r. w Chmielnie odbył się Finał 51 Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej RODNÔ MÒWA. Nasz powiat w kategorii klas IV-VI reprezentowała Zofia Żmich, która zaprezentowała wiersz Tomasza Fopke i prozę Romana Drzeżdżona, znanych twórców kaszubskich. Nasza uczennica zmierzyła się w swojej kategorii z dziewięcioma uczestnikami konkursu. Jury tegorocznego finału podkreśliło bardzo wysoki i wyrównany poziom. Nasza uczennica zajęła 2 miejsce i otrzymała dyplom oraz nagrody rzeczowe. Gratulacje!

Wycieczka klas 1c,4c,7a z języka kaszubskiego

Dnia 7 czerwca 2022 r. dzieci uczęszczające na język kaszubski brały udział w wycieczce po naszym regionie. Przewodnikiem był pan Radosław Kamiński. Uczniowie zwiedzili farmę w Kniewie, Gniewino ze Stolemami, skansen w Nadolu i skarbiec w kościele w Żarnowcu. Z wyjazdu oprócz mnóstwa wiadomości, radości i pamiątek dzieci przywiozły pachnące bochenki chleba.

Kolejny sukces uczennic j.kaszubskiego

Dnia 12 maja 2022 r. w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie odbył się Powiatowy 51 Konkurs Recytatorski „Rodnô Mòwa”. W konkursie brali udział przedstawiciele szkół, którzy wygrali podczas eliminacji gminnych. W każdej kategorii uczestnicy konkursu recytowali wiersz i prozę w języku kaszubskim. Jury podsumowując występy uczestników zwróciło uwagę na bardzo wysoki i wyrównany poziom. Dodało również, jak cenne jest, że każdego roku konkurs gromadzi tak wielu uczestników. Naszą szkołę reprezentowała Zofia Żmich, która w kategorii klas IV-VI zajęła I miejsce i Pola Gołąbek, która w kategorii klas VII-VII zdobyła wyróżnienie. Zofia Żmich będzie reprezentowała nasz powiat i szkołę podczas finału wojewódzkiego w Chmielnie. Serdecznie gratulujemy!

Sukces uczennic j.kaszubskiego

27 kwietnia 2022 r. w siedzibie ZKP w Wejherowie odbyły się eliminacje miejskie Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „RODNÔ MÒWA” Wejherowo 2022. Naszą szkołę reprezentowały uczennice języka kaszubskiego: Agata Glac klasa 1c, Zofia Żmich klasa IVc i Pola Gołąbek VIIa. W konkursie należało zaprezentować wiersz i prozę w języku kaszubskim. W swoich kategoriach uczennice zajęły czołowe miejsca. Agata Glac III miejsce, Zofia Żmich I miejsce i Pola Gołąbek II miejsce. Uczennice zakwalifikowały się do etapu powiatowego konkursu. Serdecznie gratulujemy!

Sukces w X Wojewódzkim Konkursie „Baśnie i legendy kaszubskie”

Dnia 8 kwietnia 2022 r. w SP nr 82 w Gdańsku odbyło się uroczyste wręczenie nagród w X Wojewódzkim Konkursie Wiedzy „Baśnie i legendy kaszubskie”. Konkurs składał się z trzech etapów testowych ze znajomości baśni i legend kaszubskich. Do wojewódzkiego finału w kategorii IV-VI zakwalifikowały się uczennice języka kaszubskiego z klasy IV c: Zofia Żmich, Alicja Maciejewska, Alicja Jarząbek, a w kategorii VII-VIII Pola Gołąbek, Aleksandra Kudyn, Emilia Grzenkowicz. Alicja Maciejewska zajęła trzecie miejsce w swojej kategorii. Wszystkim uczennicom serdecznie gratulujemy!

Konkurs pt.: „Naja Rodnô Mòwa”

Dnia 6 października 2021 r.uczennice języka kaszubskiego wzięły udział w eliminacjach gminnych Miasta Wejherowa konkursu pt.:” Naja Rodnô Mòwa” organizowanych przez ZKP oddział w Wejherowie. W konkursie dziewczynki prezentowały wiersze i prozę w języku kaszubskim. Wyniki konkursu: kategoria I-III wyróżnienie zdobyła Agata Glac z klasy I C /Agatka była najmłodszą uczestniczką konkursu/, kategoria IV-VI 1 miejsce zdobyła Zofia Żmich z klasy IV C, kategoria VII-VIII 3 miejsce zdobyła Pola Gołąbek z kasy VII A. Gratulacje!

Wycieczka uczniów języka kaszubskiego

Dnia 16 września 2021 roku uczniowie języka kaszubskiego uczestniczyli w wycieczce do Rzucewa, Pucka i Władysławowa. Przewodnikiem był pan Radosław Kamiński. Uczniowie zwiedzili w Rzucewie Osadę Łowców Fok i mieli okazję poznać życie i zwyczaje mieszkańców osady. W Pucku najważniejszym punktem było miejsce Zaślubin Polski z morzem. Zwiedzanie Pucka zakończyło się spacerem po molo. Po przyjeździe do Władysławowa dzieci zwiedziły Rezerwat Słonych Łąk i rynek miasta. Wycieczka zakończyła się ogniskiem i pysznymi kiełbaskami.

Gra terenowa pt.: „Poznaj lepiej Wejherowo”

Dnia 11 września 2021 roku uczniowie języka kaszubskiego wzięli udział w grze terenowej pt.:”Poznaj lepiej Wejherowo” zorganizowanej przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie odział w Wejherowie w ramach grantu Miasta Wejherowa. W grze wzięło udział wielu uczniów z naszego regionu. Uczniowie mieli okazję zwiedzić najważniejsze miejsca w naszym mieście. W każdym z miejsc wysłuchali przewodników, którzy opowiadali historyczne ciekawostki z dziejów mieszkańców Wejherowa. Gra zakończyła się w oddziale ZKP słodkim poczęstunkiem.