„Kaszubski Mecz” 14 lutego 2020 r. w ERGO ARENIE!

Uczniowie języka kaszubskiego i chór szkolny na Meczu Kaszubskim.

14 lutego 2020 roku już po raz piąty w ERGO ARENIE zagościł „Kaszubski Mecz”. Inicjatywa organizowana jest przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Stowarzyszenie Trefl Pomorze oraz kluby spod znaku Trefla. Od rozgrywek 2015/2016 raz w sezonie ERGO ARENA wypełnia się około siedmioma tysiącami uczniów uczących się języka kaszubskiego, którzy do hali na granicy Gdańska i Sopotu przyjechali w ramach finału konkursu plastycznego „Aktywne Kaszuby”. W tym roku tematyką konkursu była „Historia powrotu Pomorza do Polski”, bowiem właśnie w lutym 2020 roku, a dokładnie 10 lutego, przypadało 100-lecie zaślubin Polski z morzem i kontynuowane są obchody odzyskania przez Polskę Niepodległości.  Uczniowie w swoich pracach plastycznych  nawiązywali do obrazu Kossaka „Zaślubiny Polski z morzem”, upamiętniającego czyn generała Józefa Hallera. W ERGO ARENIE 14 lutego pojawiły się więc nie tylko żółto-czarne kaszubskie elementy, ale także biało-czerwone, m.in. 7-tysięczna kartoniada Niepodległej.

Samo wydarzenie to sportowe przeżycie dla kaszubskich uczniów, ale też świetna lekcja lokalnej kultury dla kibiców Trefla. Obok boiska można było zapoznać się z kaszubskim rękodziełem, czy nauczyć się kaszubskiego alfabetu, a  odbicia piłki raz-dwa-trzy liczono po kaszubsku. Wydarzenie uświetniły także m.in. występy lokalnych chórów. Jest to jedyne takie wydarzenie na Pomorzu, łączące sport na najwyższym poziomie z promowaniem regionu, w którym uczestniczy każdorazowo blisko 10 tys. kibiców.

Byliśmy tam i uczestniczyliśmy w fantastycznym wydarzeniu sportowym i kulturalnym.