Mikołajki – klasy VI-VIII

Święty Mikołaj to postać, która obrosła wieloma mitami i legendami, ponieważ jego życiorys dokumentuje niewielka liczba faktów historycznych. Prawdopodobnie urodził się w zamożnej rodzinie w Patara położonej w Azji Mniejszej, która należała do Grecji, a dziś znajduje się na  terytorium Turcji. Legenda głosi, że urodził się pomiędzy 280 a 286 rokiem, inne źródła wymieniają rok 260 albo 250. Święty Mikołaj odziedziczył sporą fortunę po swoich rodzicach, którą rozdał ubogim.  W roku 300 został wybrany biskupem zaniedbanej diecezji w stolicy Myry (obecnie Demre – starożytne miasto w południowo-zachodniej części współczesnej Anatolii w Turcji). Tam właśnie zasłynął ze swojej świętości, poświęcenia i cudów. W początkach IV wieku za panowania cesarza Dioklecjana Święty Mikołaj został uwięziony i zmuszony do opuszczenia rodzinnych stron. Kiedy w 313 r. cesarz Konstantyn uprawomocnił chrześcijaństwo, Mikołaj został uwolniony, zezwolono mu też na powrót do swojej diecezji, gdzie zmarł 6 grudnia około roku 350 i tam też został pochowany.

 

Mikołajki są polską nazwą święta ku czci świętego Mikołaja. W kościele katolickim i prawosławnym święto obchodzone jest 6 grudnia. Mikołajki zagościły i w naszej szkole, a pachnąca lasem choinka, świąteczne dekoracje i społeczność szkoły w mikołajkowej czerwieni – to wszystko sprawiło, że chętnie wzięliśmy udział w charytatywnej kawiarence szkolnego koła PCK i Samorządu Uczniowskiego. Tradycyjnie już nasi uczniowie przy pomocy swoich rodziców przygotowali pyszne ciasta, które rozchodziły się jak ciepłe bułeczki. Słodkie wypieki kupowane przez uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły nie tylko były ucztą dla ciała, ale i dla ducha, bo wszyscy wiemy, że zebrane w kawiarence pieniądze zostaną przekazane na cel charytatywny. W klasach odbyły się klasowe Mikołajki, podczas których uczniowie obdarowywali się drobnymi upominkami. Było pięknie i radośnie, a za radość z pomagania serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy piekli, sprzedawali, kupowali i jedli.  O tym, ile pieniędzy udało się dziś zebrać w ogólnopolskiej zbiórce na budowę domu hospicyjnego dla dzieci powiadomimy w późniejszym terminie.