SZCZEPIENIA PRZECIWKO HPV DLA DZIECI

Od 1 czerwca, dziewczęta i chłopcy w wieku 12 i 13 lat, są objęte możliwością dobrowolnego i darmowego szczepienia, przeciwko wirusowi HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego. Wirus ten odpowiedzialny jest za rozwój łagodnych zmian o charakterze brodawek na błonach śluzowych i skórze. Niebezpieczne są typy onkogenne wirusa o wysokim potencjale wywoływania zmian nowotworowych, gdzie w wyniku przetrwałego zakażenia może dojść po latach do rozwoju raka szyjki macicy, odbytu, pochwy, prącia, sromu oraz gardła.
Do zakażenia HPV dochodzi głównie przez kontakty seksualne, dlatego ważne jest aby szczepienie zostało wykonane w okresie poprzedzającym inicjację seksualną.

OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY W ROKU 2023, TO:

Rocznik 2018 – w 6 roku życia – szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi – DTap, przeciwko poliomyelitis, przeciwko odrze, śwince, różyczce, – MMR,
Rocznik 2010 – w 14 roku życia, szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi- Tdap,
Rocznik 2005 – w 19 roku życia – szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi – Td